invalide Rotterdammer overvallen Prof. A. Querido opening Geef op of ik steek je kapot!' van academisch jaar Nu maatregelen voor 1980 Antwerpen kankerstacl beroeps recht tegen onjuiste beslis- V smgen Schiedam roert de trom Berlioz Fantastique objectief benaderd klinkende AANRANDING VERIJDELD Zoontje gedood, moeder gewond bij botsing Aan winst voor Boymans ft 31 lil ÊPf De heer De Swart met bij zijn teel zijn 40-jarige huisgenoot die ten koste van flinke wonden in zijn gezicht de overvaller op de vlucht joeg. Volgens prof. tir. A. Querido, decaan van de Medische Facul teit Rotterdam MRF)moeten nu maatregelen worden geno men om in 1080 130.000 studen ten op te vangen. Prof. mr. If J. SLAGTER: PROF. MR. W. J. SLAGTER beroepsrecht nu maatregelen •>1 Spoorbomen defect: lange files in Ba rend recht Verheugend veel belangstel ling bestond er voor het pro menadeconcert van zaterdag- nu„ «I beduidend avond in de grote zaal van de Rotterdamse Doelen. Het RPhO voerde onder leiding van Jean Fournet een pro gramma uit met werken van Beethoven, Grieg en Berlioz. «teii»! SMRwNwUNfcMKMMi l van een enzer vt-3xc.sg.u-i5..:..oj Bijna veertig muziekkorpsen zijn zaterdag in Schiedam van de middag tot de late avond in de weer geweest. Op en om de Plantage werd voor de elfde maal het nationale drumbandcon cours gehouden, met deelnemende verenigingen her en der uit het land en duizenden toehoorders aan de kant van de weg. Enthousiasme van deze laatsten omlijstte de prijsuitreiking, gejoel en getoeter klonk op, petten gingen de lucht in. Het re gende overigens eerste prijzen, waaruit bleek dat de prestaties in het algemeen op een hoog peil hebben gestaan. Van de 37 korpsen behaalden er elf een eerste prijs, twintig een tweede en zes een derde. De Schiedamse Rijnmond Band werd kampioen vrij concours en sleepte ook de defileerprijs in de wacht. Behalve naar de Rijnmond Band in de ere-afdeling gingen eerste prijzén naar Concordia, Boskoop (met lof), DVS, Katwijk aan Zee en Heen weg, 's Gravenzande (superieure afdeling)naar Dindua, Enk huizen en Jahn, Leiden (eerste afdeling); naar DOK, Schiedam, Sempre Crescendo, Middelharnis, Jonathan, Zeist en Advendo, Den Haag (tweede afdeling)en naar de Drumgards Prins Wil lem I, Delft. Foto: De drumband Harmonie uit Leiderdorp heeft een bij zondere mascotte, de kleine Eddy Lievers, hier op de arm van burgemeester H. Roelfsema van Schiedam. De burgemeester nam het défilé tijdens het drumbandconcours af. Links wet houder mejuffrouw G. D. de Graaff van Schiedam. „Indien de universiteit zou werden misbruikt als een voor uitgeschoven post voor een op gedrongen maatschappijher vorming, dan zou de toestand precies het omgekeerde worden van de huidige: niet een onde mocratische universiteit in een democratische samenleving, maar een democratische uni versiteit in een ondemocrati sche samenleving. fC->* JUNIOR-PIANO Ideaal instrument met uitste kende toon. Eenvoudige maar goede constructie. Moderne uitvoering. Bijzonder aan- r i aaa trekkeiyke prijs. J 1 Ri JKiN ek LANGE Tlübeduidend goedkoper nffill Dit was de situatie op de West- Varkenoordseweg nadat de am bulance vertrokken was. De pijl geeft de auto aatn waarvan de chauffeur de plotseling overstekende vrouw niet kon ontwijken. Tegen boom Geschept MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Geef je geld of ik steek je kapot. Met deze woorden be dreigde een man met een doek over zijn gezicht in de nacht van zaterdag op zondag de 41- jarige sigarenwinkelier W. de Swart in de Erasmusstraat. Hij stond gebogen over het bed van de heer De Swart, die zeer ern stig invalide is en had een mes in zijn hand. Dc heer De Swart wees de over valler een busje, waar ƒ390 Ln zat, maar dat was de man niet genoeg. ..Je hebt veel meer geld," schreeuw de hij, „kom er mee voor de dag". Op dat moment werd de 42-jarige huisgenoot van de sigarenwikelier de heer J. Steunenberg wakker. Hij begon met de overvallers te vechten en liep daarbij flinke wonden in zijn gezicht op. Zijn po ging had in zoverre succes, dat de man de benen nam. De polltic heeft nog geen enkel spoor te pakken gekregen. BRUSSEL (ANP) Met leuzen als .Antwerpen kankerstaden „In Antwerpen hoesten 's mor gens de vogeltjes" is zaterdag een honderdtal betogers door de Scheldestad getrokken om te pro testeren tegen het steeds groter gebrek aan groen, rust en recrea tiemogelijkheden. De actie werd gesteund door verscheidene organisaties. zoals de Vlaamse toeristenbond, de Bond van Vlaamse Stedebouwkun digen en padvindersgroepen. iVan een onzer verslaggevers' Deze maatregelen zijn geheel af hankelijk van beleid dat bulten de universiteit om wordt bepaald. Prof. Querido vraagt zich af of de recente nota van minister Verlnga over de bestuurshervorming op universiteiten en hogescholen op den duur zal bij dragen tot het corrigeren van de be staande kwalitatieve en kwantita tieve achterstand van de docenten cn faciliteiten. Prof. Querido. die vanmiddag in het hogeschoolgebouw een rede hieid ter gelegenheid van de opening van het academische jaar van de facul teit, r.oemöe zelf enkeLe alternatieve oplossingen. Ten eerste zou men naar zijn me ning nieuwe instellingen kunnen stichten en bestaande kunnen uit breiden, wat echter tot een achter uitgang van het wetenschappelijk onderwijs zou leiden. Andere moge lijkheid: één van de universiteiten tot een „supercentrum" maken voor de meest begaafden. Volgens prof. Querido zijn dit de nijpende vragen, waaraan de nota- Veringa niets doet. „Die vragen kunnen slechts tot een oplossing worden gebracht door een keiharde analyse," aldus de decaan. „Indien deze beschikbaar zou zijn geweest zouden de beslissingen over hoge mate de ontwikkeling van ge tonde organisatorische verhoudingen. De affiliatie met andere ziekenhuizen ln dc stad Is nog gecompliceerder. Prof. Querido. die aan het eind van zijn rede de voorzittershamer en daarmee de functie van decaan aan prof. Den Haan overdroeg, zei dat een herhaling van de opdracht om in één of twee jaar een goede oplei- dtngs-faciliteit voor 160 medische studenten te scheppen (dat was zijn opdracht in Rotterdam), „ons land niet zou sieren." Vier of vijf jaar leek hem reëel. In het Rotterdamse avontuur was naar zijn mening dui delijk gebleken dat er een groot te kort aan wetenschappelijke stafleden bestaat, PROF. DR. A. QUERIDO de achtste medische faculteit minder vertroebeld zijn door een rookgordijn van propaganda." Ondanks veel gepraat is het modei van de relatie tussen een medische faculteit en de gezondheidszorg vol gens prof. Querido nog niet gevonden. Dit bemoeilijkt naar zijn mening in 'Van een or.zer ver:-laggevers» Het verkeer op de Doratsestraat- wsg in Barandrecht meert zondag avond ruim een uur lang worden om geleid omdat daar de spoorbomen door een defect mei opengingen. Dat leidde tot lange files aan beide zij den van de straatweg. De Baren- dreehtse politie wist na enige tijd de verkeerskr.oop te ontwarren. Het de fect aan de spoorbomen' kon later door de technische dienst van de spoorwegen worden verholpen. ADVERTENTIE) Morgen koopt' U op onze da mesmode-afdeling een schattig japonnetje voor een prijs, die voor een pullover beslist nog laag zou zijn. Een syntric doian japon in mooie gemêleerde kleuren, af- gewerkt met uni boordjes en een uni- ceintuur. Deze gebreide japon met rits sluiting in de hals en 3/4 mouw, in fraai jacquard dessin koopt U nu voor nog géén vijf tien gulden. *ynlrio>. dolan Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze syntric dofan gebreide japonnen in jac- .quard dessin met uni boordjes en ceintuur, in de gemêleerde kleuren roestbruin, cognac, bruin, blauwen groen, maten 38t/m48 voor Ook maandagmorgen epen Géén tal. of schrift best Met de keuze van Berlioz' Sympho- nie Fantastique heeft Fournet weer bewezen, dat hij het oorspronkelijke uitgangspunt van de promenade concerten, de gemakkelijke populari teit, geheel heeft verlaten. Ook al behoort de Fantastique zeker niet tot het minder gespeelde repertoire, er is toch zeker een bepaalde muzikale eruditie en ervaring nodig om dit grote werk op zijn waarde te kunnen schatten. In het vorige seizoen heeft- Fournet reeds veel eer ingelegd met zijn reproduktie van dit stuk. Ditmaal konden we ons niet onttrekken aan het gevoel, dat de dirigent zich meer dan vroeger distantieerde van de emotionaliteit van het werk. Natuurlijk Is hiervoor wei een reden aan te voeren: de overspannen ro mantische instelling ligt onze mo derne mentaliteit niet so goed meer. Toch mag men niet vergeten, dat deze instelling essentieel is voor het stuk. Een meer objectieve benadering leidt al heel snel tot een zuiver ana lytische weergave, die haar muzikaal- technische attractie heeft, maar die langs de psychologische kenmerking gaat. Op enkele kleine uitzonderingen na heeft de dirigent van het RPhO knap orkest- en ensemblespel afge dwongen, zo ook in de uitvoering van liet openingsstuk van de avond, de Ouverture Egmont van v. Beethoven. Maar hier werd dan toch het drama tische element sterker en overtuigen der beleefd. Met een zeer poëtische vertolking van de solopartij uit Griegs piano concert heeft de solist van de avond, Malcolm Binns (die het orkest ook zal vergezellen op zijn Engelse tour nee), veel succes geoogst. Malcolm Binns, die technisch ken nelijk zeer veel in zijn mars heeft, frappeerde vooral door de wijze waar op hb zfjn partij inpaste in de ver zadigde klank van de orkestpartituur en zich dan ook voor meer secundaire taken wist in te zetten. Het ietwat al te uitgetrokken tempo van het middendeel en het sterk aangezette rubato in het slotthema van de finale veroorzaakte een over dosering aan pathos, die dan weer het salonkarakter van de muziek onderstreepte. BERNARD GEISE. jfcoQij (Van een onzer verslaggevers) Aldus prof. mr. W. J. Slagter. rec- i tor magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool (N.E.H.) 1968-1969, in z(jn rede ter opening van het academisch jaar. het recto raat van prof. Slagter is door cura toren van de N.E.H. verlengd met het studiejaar 1969-1970. hedenmid dag in de aula van de hogeschool. In zyn verslag over het afgelopen studiejaar memoreerde prof. Slagter het verschijnen van twee belangrijke rapporten: hét interim-rapport van de Commissie Universiteit Rotter dam (C.U.R» en de nota van minis ter Veringa.Derector magnificus signaleerde tot zijn voldoenig dat de C.U.R. zich niet te buiten is ge gaan aan „schijnheilige beginselver klaringen waarmede radicale studen ten een ogenblik worden gepaaid, doch die bij nadere uitwerking niet j m blijken te worden waargemaakt." Volgens prof. Slagter moet een jÉ nieuwe bestuursstructuur zo zijn in- \W gericht dat er een beroepsrecht ont- staat tegen verkeerde beslissingen, j Hierbü maakte hij 'n onderscheid tus sen beslissingen die alle betrokkenen raken en beslissingen die slechts één individu raken; het beroep tegen de laatste beslissingen zou gericht moe ten tot een „landelijk universitair beroepscollege." (Van een onzer verslaggevers) De vijfjarige Rob van Schilndel is zaterdagmiddag gedood en zijn moe der ernstig gewond by een ongeval op de West-Varkenoordseweg in Rot terdam. Het tweetal werd aangereden door een personenauto waarin leden van een van de Ridderkerkse elftallen van RVVH zaten op weg naar een wedstrijd in Lombardyen. Het ongeval ontstond toen de 29- jarige mevrouw J. van Schijndel plotseling linksaf de weg overstak. Haar onderbeen werd afgekneid on zij liep inwendig letsel en hoofdwon den op. Op weg naar het Dijkzigtziekenhiüs overleed haar zoontje. Het gezin woont aan de Zaadakkcrstraat in Rotterdam. WaSfi.tv 'Vt't (ADVERTENTIE) ra vz KORTE UJNBAAN 28. ROTTERDAM TELEFOOK TI340D (Van onze kunstredaktie Door een gelukkig toeval heeft Museum Boymans-van Beuningen met steun van de Vereniging Rem brandt een belangrijk vroeg Neder lands werk weten te verwerven. Het schilderij, dat „De drie Ma ria's bij het graf" voorstelt en dat aan Petrus Christus wordt toege schreven, moet zijn ontstaan om streeks het midden van de vijftien de eeuw en sluit stilistisch op geluk kige wijze aan bij de groep werken van de Noord-Nederlandse primitie ven in het museum. Het vormt een belangrijke schakel tussen de tradi tie van de gebroeders Van Byck en die van Dirk Bouts. Wat de voorstelling betreft is deze aanwinst van betekenis, omdat hier hetzelfde gebeuren is weergegeven als op het schilderij van Jan van Eyck ln Boymans. Het is met In gang van heden in de tweede zaai van het museum te bezichtigen. fADVERTENTIE Ook U krijgt onder een stank afkleöend rokje of lange pan talon een korrekt figuur met deze Lovable panty. Lange panty van een goed in houdende kwaliteit lycra met apart ingezet niet rekbaar buik- pand. Een Lovable panty, waarvan de naam een garantie is voor perfekte pasvorm- en afwer king. Deze lange panty die aan Uw bovenbenen een mooie lijn geeft, afgewerkt met modieus kant aan de pijpjes, nu voor precies zes gutden. Morgenvroeg om 9.uur begint ■de verkoop van deze lange ly- era panties merk Lovable, een klasse panty in de taillematen 65t/m 85 cm, in wit, voor Ook maandagmorgen open GUn tab of schrift best. Het afgelopen jaar heeft blijkens het verslag van de rector magnifi cus twee belangrijke senaatsbeslui ten opgeleverd: één tot het instellen van een college van overleg en één tot oprichting van de interfaculteit bedrijfskunde. In het college van overleg zijn de vijf geledingen van de N.E.H. vertegenwoordigd. De inter faculteit bedrijfskunde hoopt in het najaar van 1970 haar eerste adaptie- cursus te kunnen geven. De bouw van het nieuwe gebouw van de NJEH. nadert zijn voltooiing. Nadat op 24 januari jl. het hoogste punt van het institutengebouw werd bereikt, hoopt men in de komende kerstvakantie het gebouw in gebruik te kunnen nemen. De activiteiten van de Stichting Studentenhuisvesting Rotterdam ondervinden volgens prof. Slagter vertraging door een contro verse tussen de gemeente Rotter dam en het ministerie van O. en W. over de hoogte van de grondprijzen. In het afgelopen jaar werden de studieprogramma's van de juridische en de sociale faculteit herzien. De wijzigingen komen neer op „een gro tere vrijheid voor de student om zelf zijn studiepakket binnen bepaalde grenzen vast te stellen." Prof. Slag ter maakt hier de volgende kantte kening bij.Betoogd kan echter wor den, dat de student, die volledig zyn eigen studie-situatie wil bepalen en zijn eigen studieprogramma hoogst individueel wil vaststellen, vaak van een gebrek aan maatschappelijk ver- antwoordeiykheidsbesef zal getuigen, omdat hij aan zijn egocentrische ver langens voorrang geeft boven het geen de maatschappij van hem mag verlangen." By een inhaalmanoeuvre is zondag avond om kwart over zes op de Mr. M. A. Reinaldweg onder Schoonho ven een personenwagen tegen een boom gereden. De heer C. v. d. Zij de (6öi en zijn echtgenote (S3) uit Krimpen a. d. IJssel werden op slag gedood. De chauffeur van de auto. de heer C. van Vianen uit Capelle a, d. IJs sel werd licht gewond. Zijn vrouw en 9-jarig zoontje moesten met zwa re verwondingen naar het Gouds» Van Itersonziekenhuis worden ge bracht. By een verkeersongeluk op de Vlaardingerdijk in Schiedam is zater dag de 73-jarige H. Steens uit Schie- Schiedam om het leven gekomen. Op het moment dat hij op zijn fiets linksaf wilde slaan werd hij in gehaald door een auto bestuurd door de 25-jarige vertegenwoordiger A. W. E. A. D. uit Schiedam. De fietser werd door de auto ge schept, kwam op de motorkap te recht, sloeg met het hoofd door de voorruit en werd tegen de weg ge smakt. Bij aankomst in het gemeentezie kenhuis bleek hU overleden. (Van een onzer verslaggevers) Dankzij de oplettendheid van drie Barendrechters is vrijdagavond laat een aanrander gepakt. De drie Ba rendrechters A. Verschoor, H. Kra nendonk en A. Vat die niet ver van het beruchte, afgelegen provinciale rijwielpad aan een karwei bezig wa ren, hoorden hulpgeroep. Zij konden de 37-jarige havenar beider G. J. H. van G. uit Oude Tonge grijpen. De man die na overgewerkt te hebben in de Rotterdamse havens op weg naar huis was, had de 25-Ja- rige gehuwde mevrouw D. v. d. Wer ker uit Oud-Beijerland van haar fiets gedrukt. Hij beschadigde haar kleren en belette haar het schreeuwen met zijn hand, waardoor de vrouw al in ademnood raakte. Omdat de bromfiets van de aan rander niet meteen wilde starten konden de drie hem grijpen en over leveren aan de rijkspolitie. De man heeft een volledige beken tenis afgelegd. Hij is gehuwd en heeft drie kinderen.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 3