Meerderheid Schiedamse raad: Raadsbesluiten chiedamse raadsleden blij met samenwerking tussen oetieks in Ruteck's: 'oals destijds Luther Zeekotter vaart tegen REM-eiland Schippers willen eigen kleuter scholen SCPftMfcG ülMWf- vetL Informatie m over dienstweigeren Jubileum bij Schiecarton Actie len bate van Surinaams revalidatie centrum Met HVV naar DWS-SVV HeflrjUeYolk EURO EFFICIENCY EXPO Fromenadeconcert NVV-leden Barakken Scylla Burgerlijke Stand De Graafstroom en Alblas bij L'Air Liquide "S borthom Express' weer in de vaart DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Het voorstel van burgemees ter en wethouders van Schie dam bijna drie miljoen gulden uit te trekken voor de verdere verbouw, uitbreiding en ver nieuwing van 't politiebureau aan de Lange Nieuwstraat is niet door alle raadsleden en thousiast ontvangen. onze sportredactie/ voor DRS. J. HOUTMAN volmaakt fout De Schiedamse gemeenteraad is het helemaal eens met het college van burgemeester en wethouders dat er tussen zie kenhuizen wordt samenge werkt, daar, waar het mogelijk is. Temeer ook, omdat samen werking alleen maar kostenbe sparend kan zijn. ('Van een onzer verslaggevers) Een overstelpend aantal aanmeldingen is binnengekomen voor de vestiging van boetieks in het nu verlaten pand van Rotterdams roemruchte Rutecks-zaak op de Lijnbaan. Tot nu toe meldden zich ruim 60 kandidaten bij de eigena resse van het gebouw. N.\ Beheer- en Beleggingsmaatschap pij Immotrade. Er is slechts plaats voor 22 tot 24 boetieks op de beneden verdieping van Rutecks, die daarvoor grondig verbouwd moet worden. In het voetspoor van kerkhervormer Luther hebben de orga nisatoren van de Vredesweek in Delft gisterochtend op de deu ren van de Nieuwe Kerk een aantal stellingen aangebracht, die, gelijk het centrale thema van de Vredesweek, betrekking heb ben op de houding van de welvarende landen ten opzichte van de ontwikkelingslanden. De stellingen zijn, evenals die van Luther, mede bedoeld als poging tot kerkhervorming. Want de Vredesweek-organisato- iën vinden, dat belialvs de politieke partijen en liet bedïjjfs- leven ook de kerk zich wei eens wat meer bewust mag worden van zijn taak inzake werkelijke ontwikkelingshulp. DEN HAAG (ANP) Waarom krijgen de schippers geen sub sidie voor hun eigen kleuter scholen? Op deze vraag moet staatssecretaris mr. J. H. Gros heide van Onderwijs en Weten schappen maar eens antwoord I geven. Hij weigert subsidie voor de schipperskleuterschoolen in Amsterdam en Rotterdam. Daarom wordt morgen bij de staatssecretaris gedemon streerd. Doorgaan met vernieuwing politiebureau (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) tingsfolder over de mogelijkheden op het gebied van openbaar onderwijs In de gemeente. De softbal-, voetbal- en honkbal- vereniging „Schiedam" kan de sport accommodatie op het terrein in het Een krediet van 200.000 gulden is Hargapark uitbreiden. De gemeente uitgetrokken voor het uitvoeren \an Schiedam zal garant staan voor de sloopwerken in de stedelijke bebou- geldlening van 7.500 gulden, die de wing. Om direct panden te kunnen vereniging ter financiering van de slopen die op punt van instorten uitbreiding moet aangaan. In totaal staan: is een bedrag van 25.000 gul- is met dc uitvoering van het plan den beschikbaar gesteld, bijna 59.000 gulden gemoeid. Op de agenda stond ook de be- Besloten is met ingang van een handeling van de nota inzake een nader te bepalen datum de heer W. analyse van de kosten sociale zorg. Camptnan (k.v.p.i. ars. 1 Houtman p Van der Blij uit Den Haag. admi- maatschappelijke werk. sport, recrea- en i P. Verhulsdonk van de wn nistrateur van de centrale vereniging tie en cultuur. Op verzoek van de van openbare bibliotheken, te benoe- raad werd dit punt van de agenda men tot directeur van de openbare afgevoerd. De nota zal nu aan de Dat bleek uit de gisteravond ge houden raadsvergadering. Een uit voerige discussie ging vooraf aan stemming over het voorstel. Met 25 stemmen voor en- 5 tegen is het voorstel aangenomen. Tegen waren de heren H. A. D. en G. P. Verhulsdonfc van de WD, A. Roede (b.p.) en B. E. Collé (c.p.n.h Met name de heer Houtman hield bibliotheek in Schiedam. orde komen bij de begrotingsbehan deling in december. tl Het in mei vorig jaar genomen besuit de N.V. Bouw- en Exploitatie- De ontwerp-begroting van het maatschappij v/h C. Gestel in Rot- openbaar lichaam Rijnmond voor erdam een stuk bouwterrein bij de 1970 is. overeenkomstig het voorstel Nieuwe Damlaan in erfpacht te ge- van B. en W., voor kennisgeving aan- v en, is ingetrokken. De bedoeling was genomen. Bij de Rjjnmondraad zal er een flat neer te zetten maar voor er op worden aangedrongen dat er dit project vond men geen belegger, op de kortst mogelijke termijn een wijziging komt van het financieel De Schoolraad krijgt 1000 gulden statuut van dit lichaam, voor de uitgifte van een voorlich- (Van een onzer verslaggeefsters» In het kader van de Vredesweek, die van 21 tot en met 28 september landelijk wordt gehouden, zullen de Stichting Geweldloze Weerbaarheid en het Centrum inzake Militaire Dienstweigering in Schiedam activi teiten ontplooien. Dinsdag 23 en vrijdag 26 september zullen beide orgainsaties in gebouw De Rank in het Schiedamse Kethel aanwezig zijn met een voorlichtings stand Op deze dagen worden door dc in terkerkelijke vredesgroep Kethel- Groenoord vredes-bijeenkomsten ge houden. Ha de Vredesweek zal door de stich ting en het centrum een begin wor den gemaakt leiding en leerlingen van Schiedamse scholen nader te in formeren over dienstweigering en ge weldloze weerbaarheid. Lelijke fouten in spel Wilton-teams a n (Van een onzer verslaggevers» Oj vrijdag 10 oktober is er in de Doelen te Rotterdam een promenade- concert voor NVV-leden. Dit wordt gegeven door het Rotterdams Phil- hannonisch Orkest onder leiding van dirigent Hiryuki Ivvaki. Solistische medewerking wordt verleend door de hoboïst Heinz Friesen. Schiedamse NW'ers kunnen voor dit concert kaarten krijgen by het secretariaat van de NW-Bestuur- dersbond, ïepenlaan 31. Schiedam. De toegangsprijs is 3 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) De heer C. Elderkamp, expeditie chef bij Schiecarton N.V. in Schie dam zal dinsdag 30 september bij dit bedrijf het 40-jarig dienstjubileum vieren. een uitvoerig betoog over „de dwaasheid" van het plan. Hij noem de de Lange Nieuwstraat een „vol maakt foute plaats' voor een poli tiebureau. Hij gaf toe dat de meer derheid van de raad weliswaar jaren geleden besloot etappe-gewijs het bureau te vernieuwen. Nu vond hij dit besluit „een onjuist besluit, genomen op grond van een onvolle dige voorlichting". Hij zei: „Laten we maar zo moedig zij:: op dit be sluit terug te komen." Hij suggereer de dat een aantal barakken zou kun nen worden neergezet om het ruim teprobleem bij de politie op te lossen om dan te gaan werken aan een nieuwbouwplan. .Het gaat misschien wel 10 jaar duren voor nieuwbouw kan worden gerealiseerd, maar beter 10 jaar el lende dan 100 jaar narigheid," meen de hij. Volgens burgemeester H. Roelfse- ma kan niet nog eens 10 jaar worden gewacht. Voorts meende hij dat in Schiedam maar niet doorgegaan kan worden met de „beproefde berakken- methede". .Laten we toch proberen het plan af te maken." so drong hij er bij de raad op aan. Voorts wees hij erop dat nieuwbouw zeker 6,5 miljeen gulden zou gaan vergen. De heer Houtman deed in tweede instantie een. zoals hij zei, laatste poging, de raad tot andere gedach ten te brengen en tegen het voor stel te stemmen. Ook de heer Collé wilde nieuw bouw op 'n meer geschikte plaats. Hij vond het zinloos neg meer geld te spenderen aan het opknappen van het oude gebouw. Zijns inzien!; Iran er voor hetzelfde geld nieuwbouw worden gepleegd. De heer Campman noemde het plan allerbelabberdst en beneden de maat. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) Dit bleek bij de behandeling van net voorstel in te stemmen met de (Van een onzer verslaggevers) Het Rotterdamse actiecomité van de stichting Steunfonds Revalidatie Suriname (doel: uitbreiding van een poliklinisch revalidatiecentrum in Pa ramaribo) tracht geld binnen te krijgen via de verkoop van popjes (ƒ7,50), grammofoonplaatjes (ƒ5) en door giften. De plaatjes, waarop men de Gol den Gate Boys kan horen, rijn ver krijgbaar by Dankers op de Coolsin- gel en oü alle filialen van Radio Modern, de plaatjes en de popjes in een aparte stand in de Bijenkorf, waar men ook zyn giften kwijt'kan. Het adres van het Steunfonds voor Rotterdam is Millinxstraat 24 b. Rot- terdam-20. tel. 272890. Het gironum mer is 859000. ten name van Steun fonds Gehandicapte Kinderen Suri name te Arnhem. (Van een onzer verslaggeefsters» De supportersvereniging var: SW „Door weer en wind" heeft in sa menwerking met Het Vrye Volk en reisbureau Megga uit Rotterdam voor aanstaande zondag een busreis naar Amsterdam georganiseerd, waar SVV gaat spelen tegen DWS. Donderdagavond worden tussen acht en tien uur kaarten voor deze busreis verkocht in café De Sluis, l ekstraat 2 in Schiedam. Voor te- dei» va*» de supportersvereniging: ts de prys ƒ4, voor niet-leden f 5.75. Het vertrek zondagmorgen is om half twaalf vanaf café De Sluis. samenwerking van het gemeente ziekenhuis in Schiedam met her. Holyziekenhuis in Vlaardingen voor wat betreft de apotheekvoorziening en met verschillende andere zie kenhuizen inzake de pathologische anatomie. Deze twee onderwerpen vroegen in eerste instantie om een oplossing in samenwerkingsverband. Over de sa menwerking op andere gebieden zijn besprekingen gaande tussen de be sturen van het Holy-ziekenhuis. de Dr. Noletstichting en het gemeente ziekenhuis. Er wordt namelijk gedacht aan de oprichting var een stichting, waarin de belanghebbende instellin gen deelnemen en overeenkomsten aangaan voor de uitvoering van ta ken die gemeenschappeiyke voor ziening behoeven. In het gemeenteziekenhuis is te weinig ruimte voor een apotheek. Het Holy-ziekenhuis krijgt nu een ba rak van het oude gemeente-zieken huis in Schiedam, zodat daar de apo theekruimte kan worden uitgebreid, in afwachting van het uitwerken van definitieve plannen voor eer nieuwe apotheek. De pathologisch-anofomische voor ziening van het gemeenteziekenhuis werd tot voor kort door de Rotter damse ziekenhuizen verzorgd. Door de aanwijzing van het Dijkzigt-zie- kenhuis als academisch ziekenhuis moest aan deze dienst verlenging een eind komen. Daarom zal deze voor ziening van de ziekenhuizen in Schie dam en Vlaardingen nu vanuit Delft worden verzorgd De lieren tan DWS blijven doorgaan met liet behalen van overwinningen. In Gouda trad liet team aan tejien Vires et Celeritas. Het is een romme lige strijd geworden. Acht strafworpen werden toege kend. DWS bouwde een ruime 1—-(-voor sprong op. Een ai te felle charge van de Vires-verdedlging leverde DWS de eerste strafworp op. Deze werd op de juiste wijze benut: 1—5. Vires raakte door deze tegenstand geïrriteerd, hetgeen op de DWS-ers oversloeg. DWS raakte hierdoor uit zyn spel, waardoor Vlres meer kan sen kreeg dan nodig was. Na rust (7—10» was er een gelijk opgaande strijd. Maar langzaamaan kwam Vlres nader. DWS wist ter nauwernood een 1213-zege te be werkstelligen. De dames van DWS hebben in Den Haag Animo getoond dat zij heus wel over schutterskwaliteiten be schikken. Met snel opgezette aanval len die de wat traag reagerende Ani- mo-defensie handen vol werk gaf. be haalde DWS een verdiende 27-over- vvinning. Dames 2 van DWS trad aan tegen Vires, Het was al snel duidelijk dat de DWS-formatie tegen dit team niet was opgewassen. Be 144 uitslag is wel tekenend voor het beeld van de strijd. De dames van Scylla hebben ln hun eerste wedstrijd van dit seizoen een wel heel gemakkelijke tegen stander ontmoet. Het pas opgerichte Spoda uit Papendrecht, bleek niet over voldoende spelervaring te be schikken. Scylla was ook niet in topvorm, maar toch geroutineerd genoeg om. na een 70 ruststand, een 100-zege te behalen. De dames van UVG waren te gast bij De Jagers in Den Haag. UVG heeft van meet af aan de toon aan gegeven in deze wedstrijd. Ze haalde een 75-overwinning. Da heren van UVG hebben tegen Holland)aan in Vlaardingen door hun jeugdige overmcet de kans op volle winst uit handen gegeven. Vooral na rust was er een,levendig gevecht met gelijk opgaande kansen. Met nog on geveer 5 minuten speeltijd kwam UVG op een 109 stand. Hierna maakte UVG de fout deze kostbare voorsprong niet te consolideren. Ge tracht werd de voorsprong te vergro ten. Een foutief afgewerkte UVG aanval werd onderschept. Dit was de Inleiding tot een 1011-nederlaag De teams van Wilton hebben een ieiyke fout gemaakt in hun ontmoe tingen, De lieren traden aan tegen Actief. Het was spoedig duidelijk dat Wilton het tegen dit team niet zou gaan redden. Actief had snel een 03-voorsprong. Wilton kwam terug maar miste te veel stootkracht. Het scoringsbord gaf een 811 rust stand aan. Na rust kwam Actief tot een ver bluffend verbindingsspel. Wilton hield zich duidelijk niet aar» dc gegeven opdracht. Een 17—13-zege weid door Actief in de wacht gesleept. De dames van Wilton hadden het zeer jeugdige Forholte tegenover zich. Al spoedig leidde Forholte met 0—3. Wilton herstelde zich en kwam gelijk om de rust. met een 53-voor sprong tn te gaan. Na rust kwam Forholte echter op 65. Wilton nam wederom de lei ding: 76. Daarna kwam de fout bij Wilton. Men dacht door gebruik te maken van de gTOtere routine Forholte op een afstand te houden, maar vergat daarbij de goede conditie van de te genstander, die een verdiende 710- zege behaalde. andidaten staan te SCHIEDAM GEBOREN: Maria A d vLM Pena Romero en F Guerra Fernandez. OVERLEDEN: M Tienpond, 88 jr wed v A Joosse; J J Zoetmulder, 41 jr. De eigenaresse van het pand hoopt dit grote boetiekcentrum voor het sinterklaasfeest te kunnen openen. Een en ander is afhankelijk van de mogelijkheden om snel vergunningen te kragen en vlot te kunnen verbou wen. In een later stadium wordt ook de bovenverdieping van het Ruteck's- pand voor boetieks ingericht. «Van een onzer verslaggeefsters» De Goereese zeekotter, de GO 18. eigenaar K. Tanis. is in de nacht van donderdag op vrijdag tegen het REM-eiland gevaren. Hierby liep de GO 18 ernstige schade op. De kotter is op de s'.eephelling in Seheveningen gebracht waar een nieuwe kop van 4,50 meter gemon teerd zal moeten worden. De schade, zo wordt verwacht, zal een bedrag van ƒ50.000 belopen, terwyi twee we ken niet gevist zal kunnen worden. Het REM-eiland was onverlicht, terwUl de vissers weten, dat het eiland doorgaans by nacht twee rode lichten heeft. De vraag is nu: Van wie Is het eiland? De verzekeringsmaatschappy van de GO 18 stelt een onderzoek ln. hetgeen zeer bemoeilijkt wordt, door dat het de laatste tyd meermalen van eigenaar veranderd schynt te zyn. ïiict verlicht m.jn ttüï liet eiland is gevaarlijk voor de scheep vaart. maar evenzeer voor de lucht vaart. f önïrf" *rÉurJf' Dit is maandag meegedeeld door de Stichting voor sociaal en cultu reel werk voor varenden van de Al gemene Maatschappij voor Varenden AMVi. Sedert februari 1967 zijn er zowei ln Amsterdam als in Rotterdam kleuterschooltjes, speciaal voor schip perskinderen. Thans staan er 279 kleuters ingeschreven. Maar zij bezoeken niet voor ten minste zestig procent van de ge bruikelijke schooltijd de kleuterschool. Daarom zou geen subsidie kunnen werden gegeven. De Bernard van Leerstichting heeft tot nog toe financieel bijgedragen in de kasten van beide kleuter scholen. maar kan dit niet blijven doen In Amsterdam en Rotterdam tijden dagelijks busjes langs de lig plaatsen om kleuters naar schoei te rijden en terug te brengen. De kleu ters zijn dan van negen tot drie uur op school. Het bestuur van belde scholen vroeg subsidie. Mr. Grosheide wees het verzoek ar. Hij vindt, dat de kleuters van schippers maar naar de kleuterscholen moeten ln de plaat sen. waar het schip ligt, aldus de stichting. De ouders van de schipperskleu- ters zien daar de zin niet van in, want dan moet hun kind nu eens hier en dan weer daar een paar da gen naar school en zal als kleuter tientallen schooltjes moeten bezoeken. Cf-lr r»ry»r> v-yyyr* kleuterschooltjes: één in Amsterdam en één ln Rotterdam, met op elkaar afgstelde schoolprogramma's. Het gaat om allemaal kleine, al- zonderlük toegankeUjke winkeltjes. Wellicht wordt op een centrale plaats t.z.t. amusement geboden. Tussen de beneden- en de bovenv erdiepi ng komt een roltrap. De aanmeldingen voor dit boetiek- centrum zijn zeer gevarieerd. Tot nu toe prijken op de lyst o.m - cosmetica, pottenbakkerswerfc, hout snfjwerk. Indische artikelen, dames- en herenmode, parfumerie, dames hoeden, handschoenen, huishoudelijke artikelen, een soepbar. koffiebar en een snackbar en een opticien. ROTTERDAM (ANP) L'Air Liquide Nederland heeft zojuist de maat- schappyen De Alblas en De Graaf stroom, fabrikanten van industriële gassen te Alblasserdam overgenomen. Door deze aankoop is L'Alr Liquide Nederland, die tot nu toe alleen maar speciale gassen, argon en las- materiaal verkocht, in het bezit van produktie-eenheden en completeert zy haar verkoopprogramma van gas sen, al dan niet in vloeibare vorm. met zuurstof, stikstof en acetyleen. Aan de andere kant wordt hierdoor een verdere ontplooiing gewaarborgd van De Alblas en De Graafstroom, nu deze zyn opgenomen in de inter nationale groep L'Alr Liquide met meer dan 30 fabrieken in meer dan 50 landen, zegt in een communiqué de directie van L'Air Liquide Neder land. N.V. te Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) Boeie Bolnes heeft deze week de „Shorthorn Express" weer in de vaart gebracht, nadat het schip vijf •weken op de werf gelegen heeft om een verbouwing te ondergaan. Het schip, dat de naam „Homestroom" droeg, is omgebouwd tot veetrans portschip en vaart thans voor de re derij Livestock Express. Het heeft plaats voor 400 koeien. Het eerste transport zal er een van 350 stuks stamboekvee zijn, die van Emden naar Casablanca gebracht worden. SCHIEDAM President-directeur drs, H. Claus Abonnementsprijs per kwartaal 13,52 per maand (geen giro) 4,50 per week 104 losse nummers OLS Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk. Amsterdam. Alle andere betalingen 28333 t.n.v. N.V. De Arbeiderspers. Rotterdam. Adressen en telefoonnuimneni Rotterdam*. Alle afdelingen Slaak 34, tot 17.00 uur, tel. 010-111030. Schiedam: Passage 2U. vel. 010-268798- 285205. Tussen 18.30-19.30 uur tel. 010-269359 (Bezorgklachten), Kom ook naar de in de Harmonie KANTOORINSTALLiTIES

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 3