Nederland uitgekleed in cijfers: 1 mm mms Fraai musiceren op Grand Gala :Amerika zal wel rechtse verzet steunen liiSÖMj i NVY-congres wijzigt statuten Merkwaardig Kleine schrik Nooit de piJ Riibtiger slapen Redactrice nieuive Griekse Bulletin: AKU WIL ALLE AANDELEN VAN GLANZSTOFF Duitse uitbrekers in Yenlo gepakt ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) Wanneer Nederland uitgekleed is in cijfers, staat daar een tamelijk rustig volkje. We bedoelen dit seksueel en we plaatsen ons door dit hardop te zeggen al buiten de orde, want de gemid delde Nederlander is nog altijd niet erg praterig over sex. En dis er over gepraat en gedacht wordt, dan is sex 'iets moois' een uiting van liefde of 'Iets waardevols'. Maar zelden zal het over de lippen komen dat het 'fijn' Is of 'lekker'. itissss Een van de foto's, waarmee Margriet haar nieuwe image vestigt. TEL AVIV. In de Verenigde Naties deponeerde de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban vorige week in het kader van een lange, magistrale rede, de volgende waarheid: 'Alleen dank zij uiterste waakzaamheid en een besef van eigen verantwoorde lijkheid en wrede opofferingen hebben we (in juni 1967) een ramp voorkomen, die een eind zou hebben gemaakt aan de historische ontwikkelingsgang van ons volk en die ten eeuwi gen dage het geweten van de mensheid belast zou hebben'. Hf' w., S» Z&i- -V-'i ..v f-f'I "5. Demonstranten, verkleed als Arabieren, trekken langs het hotel in Beverley Hills, Californië, waar de Israëlische premier mevrouw Golda Meir logeert. Onze correspondent LOUIS VELLEMAN is enige tijd gele den In Israël geweest. Vandaag het derde en laatste artikel over dit land: het leger. MARIE JOSÉ v. NIEUWSTADT ...'t vuile werk voor links... (Van een onzer verslaggevers) Het verzet onder het Griek se volk groeit met de dag. Maar het gaat weer precies als in de oorlog: het vuile werk moet het linkse verzet opknappen, de royalistische groepen gaan strijken met het stuntwerk en de publiciteit. Het lijkt me ze ker dat de Amerikanen het rechtse verzet van generaal Aktitas gaan steunen want dat is geen volksverzet! Wij zijn seksueel n rustig volkje 'Het Is vrij duidelijk,' zegt dr. J van Ussel, 'dat de Nederlander de eex slechts aanvaardt -wanneer hij door iets anders geëxcuseerd wordt.' En dat andere is dan liefde, huwe lijk of .voortplanting. De gemiddelde Nederlander komt te voorschijn uit de cijfers van het nationale onderzoek, dat op initiatief van het weekblad Margriet is uitge voerd. De resultaten zijn verzameld in een apart geschrift 'Sexualiteit in Nederland'. 'Als er één ding duidelijk wordt uit deze enquête-resultaten (zegt in een der aan de cijfers toegevoegde com mentaren dr. C. E. Vervoort) dan is het wel dat de mining, dat de recen te ontwikkelingen op het gebied van de seksualiteit zich het meest dras tisch zullen manifesteren bij de jeugd, in zijn algemeenheid niet juist is en op zijn minst correctie behoeft.' Het blijkt inderdaad uit de cijfers. De jeugd denkt en gedraagt zich niet zo érg veel anders dan de volwasse nen. Vervoort voegt er nog iets be hartigenswaardigs aan toe: wat die jeugd denkt en vindt, komt uit die jeugd zelf voort. Het seksuele gedrag van de jeugd is wellicht minder af hankelijk van wat zich in de volwas senenwereld afspeelt dan de volwas senen geneigd zijn aan te nemen. Als eerste cijfers mogen we dan aanvoeren wat de jongeren antwoor den op de vraag of ze zelf moeten kunnen beslissen wat ze doen of laten zullen op seksueel gebied, of dat de ouders daarin een stem moeten hebben. Van de jongens zegt 66 pet. en van de meisjes 69 pet.: zelf beslissen. Des te merkwaardiger is het dan dat oud en jong in veel opzichten zo gelijkluidend denken en doen. De jongeren staan echt niet met meer begrip tegenover homofielen dan de ouderen: eerder met minder. Doelbe wuste beperking van het kindertal is 'geen bezwaar' voor 67 pet. (man nen) en 60 pet. (vrouwen), maar voor slechts 58 pet, van de jongens en 51 pet. van de meisjes. 'De sexplosie heeft er vooralsnog niet toe geleid dat sex de voornaam ste tijdspassering van de jeugd is geworden, ja, zelfs een aanzienlijk deel van de opvattingen over de seksualiteit onder jongeren lijkt er nauwelijks door beroerd.' (Ver voort) Verschuivingen zijn er wel. De jeugd van nu maakt wat vaker ge bruik van voorbehoedmiddelen dan de jeugd van vroeger. Hoewel het frappant blijft hoe vaak voorbe hoedmiddelen niet gebruikt worden. (Van de ondervraagde jongeren zegt 38 pet. jongens en 42 pet. meisjes, dat géén voorbehoedmiddel werd gebruikt bij de eerste geslachtsge meenschap). Bovendien is de onwe tendheid niet gering, met name over de 'veilige tijd', want slechts 24 pet. van de jongens en 38 pet. van de meisjes wist wélke tijd dat is. Een interessante kanttekening hierbij maakt dr. F. J. H. Wong Lun Hing: 'Het grote merendeel van de artsen weigert contraceptiva te ver strekken aan jonge ongehuwde men sen, niet uit medische overwegingen maar uit morele. Ongewenste zwan gerschappen als direct gevolg van het weigeren van anticonceptiva door artsen komt zeer veel voor en is een ernstig maatschappelijk kwaad.' Een opwekkend cijfer levert de vraag op of de jongelieden hun eer ste seksuele ervaring prettig hebben v .,v* vs xï-N.-v 5 «NHJ&S <3 gevonden of niet. Van de Jongens antwoordt 88 pet. en van de meisjes 74 pet.: ja hoor! Waarna we nog voor een kleine schrik kunnen zorgen door te ver melden dat op de vraag hoe vaak men (in de leeftijdsgroep van 16 tot en met 20 jaar) na de eerste keer nog geslachtsgemeenschap heeft ge had het antwoord 'vaker dan tien keer' wordt gegeven door 53 pet. van de meisjes en 25 pet. van de jongens. Waarbij te noteren valt, dat achter cijfers van alles kan schuilen en in dit geval bij voorbeeld, dat de meis jes zich blijkbaar gauwer vastleggen op een partner, waarmee ze dan ook regelmatig het bed opzoeken, terwijl het ï>ij de jongens vaker kan voor komen dat het bed incidenteel is. Of (zoals Wong Lun Hing veron derstelt) existentieel. Want hij ziet als verklaring van het (toch) vrijer worden van de betrekkingen onder de jongeren de invloed van het existen tialisme, dat de aandacht vestigde op de waarde van de momentopname van de ontmoeting. Gevestigde opvattingen (noem se ook taboes) slijten langzaam. Nog altijd leeft de gedachte dat mannen 'meer behoefte' hebben dan vrouwen. De oudere generatie dacht dit in de percentages 57 (mannen) en 64 (vrouwen), maar ook de jongeren ge loven er nog aan, namelijk 44 pet van de jongens en 54 pet. van de meisjes. Dat zelfbevrediging misschien niet zo'n vreselijke zaak is, wordt nog maar schoorvoetend erkend: nog al tijd zijn 23 pet. van de jongens en 35 pet. van de meisjes het er niet mie eens (voor de oudere generatie liggen die cijfers op 36 en 45 pet.). De algemene cijfers (niet naar generaties gescheiden) leren dat 61 pet. van de vrouwen nooit de pil hebben gebruikt. Ze leren overigens óók dat als wél de pil wordt gebruikt een vergelijking van rooms-katholiek met hervormd of gereformeerd vrij wel geen verschil toont. Alleen de vrouwen die opgeven niet tot een kerkgenootschap te be horen zijn grotere pilgebruiksters. En tussen 21 en 34 Jaar vindt men bijna tweemaal zoveel pilgebruik sters als tussen 35 en 49 jaar. Over de voorlichting valt op te merken dat er enige vooruitgang is. Vraag aan de ouderen of in het gezin waarin zij opgroeiden wel eens open lijk over sex werd gepraat, dan komt het antwoord 'nooit' van 75 pet. der mannen en 78 pet. der vrouwen. Voor de jeugd ligt dat aanmerkelijk an dere. Het antwoord 'nooit' komt slechts van 28 pet. der Jongens en 23 pet. der meisjes. Daarbij de notitie: het zijn de moeders, die het moeten vertellen; de vaders zwijgen. De aanleiding tot zo'n gesprek is in een derde van de gevallen iets dat op de televisie te zien geweest, is. De vraag is overigens wat men on der voorlichting verstaat. Is dat een stortvloed van onbegrijpelijke taal over Graafse follikels, chromosomen en genen, maar zonder een woord over coïtus of erectie? Is dat 'n meis je inlichten over de menstruatie, maar haar over voorbehoedmidde len zo onwetend laten, zoals daarnet opgemerkt, verreweg de meeste meis jes niets weten van de 'veilige tijd' (wat overigens geen aanbevelens waardige methode is)? Wie meent dat al dat praten over sex en al dat voorlichten de weg maar opent naar losbandigheden, kan overigens rustiger slapen, nu blijkt, dat het voorhuwelijkse ge slachtsverkeer van mannen het per centage 63 bereikt voor hen die niet werden voorgelicht, tegen 53 percent voor hen die wél wat te horen kregen. Ook de ouders krijgen tegenwoor dig het nodige te horen van hun kinderen, b(j voorbeeld een zeer on omwonden taalgebruik. "Een zeer boeiend aspect van de huidige tijd (zegt professor dr. F. Grewel) is dat de kinderen hun ouders dan wel niet voorlichten, maar toch in vele ge vallen afhelpen van bepaalde rem mingen.' Want als de dochter in geproest uitbarst als moe haar schier blozend meedeelt dat ze in haar eerste huwe lijksjaren nooit naakt naast haar man in bed is gestapt, dan zal moe begrijpen hoe belachelijk zo iets nu wordt gevonden en zich misschien minder geremd gaan voelen. Nederland, zo komt naar voren uit de Margriet-publikatie, is en blijft een dierbaar oord, waar het wel bor relt maar vast niet overkookt. En waar we graag naar leuke plaatjes küken, maar na het kijken in koor (59 pet, mannen en 70 pet. vrouwen) roepen: mag niet! Voor Israël één garantie: het leger Het was een waarheid omdat (het staat nu wel vast) de grote mogend heden geen hand zouden hebben uit gestoken om Israël te redden indien de Arabieren het land onder de voet hadden gelopen, zoals ze dreigden te doen. Ebans rede was dan ook door drenkt met één groot thema: drie maal, in 1948, in 1956 en in 1967 probeerden Arabische landen Israël te liquideren. Alle garanties, die ooit aan Israël werden gegeven, bleken waardeloos. Nooit zullen we ons nogmaals in een positie laten drin gen, waarin we afhankelijk zijn van papieren garanties van anderen, die onder gewijzigde of zelfs ongewijzig de omstandigheden waardeloos kun nen blijken het 'vodje papier'. Eban gaf, nette Oxford-professor als hij is, de stemming onder de Is raëli's nog gematigd weer. Wie dagen lang door het land trekt, van stad naar stad en kibboets naar kibboets (zoals ik heb gedaan), verliest elke twijfel. De garanties na het even tueel sluiten van vrede moeten abso luut zijn. En voor Israëli's kan maar één enkel orgaan voor die absolute garanties zorgen: het Israëlische le ger. Bij alle gedelibereer over een op lossing van het conflict in het Mid den-Oosten is de bezeten drang van de Israëli's naar absolute veiligheid een politiek gegeven van de eerste orde. Geen Israëlische regering, of die bestaat uit duiven of havikken, zal er onder uit kunnen. Men mag ook aannemen dat minister-presi dent Golda Meir dit tijdens haar bezoek aan Washington, vorige week, aan president Nixon duidelijk heeft gemaakt. Otgetracht te maken. Voor de rest ook daaraan is niet te twijfelen is het verlangen naar een overeenkomst met de Arabische landen in Israël reëel en zeer sterk. En elke regering en ook dat is een politiek feit van belang kan zeer ver gaan bij het doen van concessies, die de Arabische gezichten kunnen redden. De alles overheersende vraag Is: hoe ziet men dan de vrede in Israël? Een Israëlische woord voerder: 'De Arabieren hebben het ons moeilijk gemaakt. We hebben tot nu toe op geen enkele manier een gesprekspartner gehad. Israëli's dis cussiëren slechts met Israëli's, zoals Esjkal het zei: we spelen schaak met onszelf. Ministers leggen aller lei verklaringen af, min of meer wild. De Verenigde Arbeiders Partij (ex- Mapai) voert de verkiezingsactie met een nieuwe kaart van Israël, een heel groot Israël. Maar vertelt u nu het buitenland: de regering en het parlement heoben maar twee besluiten genomen en goedgekeurd: 1. Men is bereid tot een gesprek met de Arabieren wanneer en waar ze willen. En 2)Aan dat gesprek zijn geen voorwaarden verbonden, geen enkele. Alles is open voor discussie. V zegt natuurlijk: maar de Mapai werkt met een kaart van een nieuw Israël. De Mapai regeert, is verreweg de grootste partij. Golda Meir dat is de Mapai. Maar gelooft u meer is een verschil tussen de Mapai in de verikeizngsstrijd en een regering met Mapai-leden na de verkiezingen Vast staat, dat de 'Kaart' in Israël een onzinnig belang heeft gekregen. Een kaart van het oude Israël is alleen te vinden in in het buitenland gedrukte gidsen. En bij de Unwra, de vluchtelingenorganisaties van de Verenigde Naties. Alle officiële landkaarten tonen het 'Grote Israël' met soms de vermelding: wa penstilstandsgrenzen van 1967. Het zal voor veel Israëli's moeilijk zijn te wennen, straks, aan weer een andere kaart. Is er dm geen enkele officiële conceptie voor een vrede? Officieel: nee, driemaal nee. Want, legt men c- v 'v hl' 'i kVSO *t' /O \~y' ^vsïV S J/. '/C V S 'v. - vn-< X uit, elke officiële conceptie zou het openen van vredesonderhandelingen kunnen remmen. Er zijn wel plan nen, zelfs van ministers. En verder? Als je heel lang en by veel lieden doorvraagt, borrelt naar boven wat 'men' in Tel Aviv en Jeru zalem haalbaar acht in het binnen land en wat men haalbaar acht moet natuurlijk de 'maximalisten' en 'minimalisten' (die zijn er ook) te vreden steilen. Het komt hier op neer. Israël is bereid de Sinaï wederom te ontrui men, op voorwaarde natuurlijk dat Egypte niet nogmaals de woestijn gebruikt als bruggehoofd tegen Is raël. Om de vrije doorvaart door de Straat van Tiran te waarborgen wil Israël Sharm el-Sheikh blijven be zetten, dat impliceert aanvoerlijnen naar dit onder een eeuwig brandende zon en van mens en Heer verlaten oord aan de Rode Zee. Vrije doorvaart door het Suez-ka- naal uiteraard. Annexering van de heuvels van Golan, want 'Nooit moet het meer mogelijk zijn dat zelfs straatstenen genoeg zijn om schade te berokkenen aan Israëli sche kiboetziem in het Noorden.' De Westelijke Jordaanoever Ju- dea en Samaria kan grotendeels terug naar Jordanië, na enkele tech nische grenscorrecties. Maar ter voorkoming van militaire opbouw in dit gebied wH Israël versterkte pos ten langs de Jordaan, zeg maar: mi litaire enclaven, alweer mét aan voerlijnen. Hét moeilijke punt geven alle Israëli's toe wordt Jeruzalem, dat voor de meeste Israëli's 'belachelijk belangrijk* is. Internationalisering van de stad, vorming van een stads bestuur onder een neutrale burge meester, met een Jordaanse en Is raëlische onderburgemeester is een mogelijkheid. Maar er kunnen voor Jeruzalem veel mogelijkheden onder ogen worden gezien. Alleen: nooit meer kan het gebeuren dat de Heili ge Plaatsen van de stad worden af gesloten (zoals de Jordantërs deden) voor wie dan ook, laat staan voor de Joden. Een aantal nogal vooraanstaande Israëli's is bereid dit plan (voor een groot deel afkomstig van minis ter van immigratie Igal Allon) nog verder toe te lichten en vooral te onderlijnen hoe serieus het is. Israël, wordt betoogd, heeft geen enkele be hoefte aan gebiedsuitbreiding, zeker niet aan het binnen de grenzen hou den van 600.000 tot een miljoen Ara bieren. De Negev is voorlopig groot genoeg voor de expansiezucht- van een volk van drie miljoen. Op de lange duur is de uitputtingsoorlog voor Israël een zwaardere last dan voor de Ara bieren, elke dode of gewonde soldaat snijdt in het volk zelf, het mensen- arsenaal van da Arabieren ls onbe perkt. En als de vrede uitblijft? Als de Arabieren de onverzoenlijke lijn blijven doorzetten? Dan is te voor zien dat langzaam maar heel zeker de stemming in Israël gaat verhar den. Wat daarvan het gevolg kan zijn kan ieder weldenkend mens be vroeden. Waarbij een hard feit is, dat het blijkt uit de feiten en de cijfers voor onbepaalde tijd de Israëlische militaire kracht in het Midden-Oosten aan alle kanten cu- perieur is. Op het feestelijk en smaakvol met bloemen versierde podium van de Grote Zaal van het Concertgebouw, speelde zich vrijdagavond het pro gramma van het Grand Gala du Disque af. Het eveneens in feestkle- dij gestoken publiek, dat in groten getale was opgekomen, behoefde daar geen spijt van te hebben, want het Engelse kamerorkest Academy of St. Martin in the Fields liet onder leiding van Neville Marriner een musiceren van de eerste orde horen. Alle 26 leden toonden zonder uit zondering vakmanschap, geestdrift, geacheveerdheid, speelvreugde, eer bied voor de muziek, uitstekend sa menspel en stijlbegrip. Van Handel speelden zij 'n concerto grosso opus 6 nummer 1 in G grote terts en een Symfonia (hier voorspel voor de der de acte) uit de opera Solomon en van Rossini een sonate voor strijkers. Jean Pierre Rampal, de beroem de Franse fluitist, gaf staaltjes van ongelooflijk prachtig en gaaf fluit spel weg. Van adembenemende vol maaktheid in het concert voor fluit en orkest van Vivaldi en in het Vijf de Brandenburgs concert van J. S. Bach. In dit laatste solieerde hij te zamen met de violist-dirigent van het ensemble Neville Marriner en de Hollandse clavecïmbllst, Gustav Le- onhardt. De in Zwitserland geboren so praanzangeres Edith Mathis, die in ternationale bekendheid geniet en aan de opera's in Hamburg en Ber lijn is verbonden, zong van Mozart een coneertaria en de bekende Ro- zenaria van Suzanne uit Le nozze di Figaro. Ze had overweldigend succes en moest nog een toegift geven. ELLA VAN HALL ARNHEM (ANP) De AKU heeft «en bod gedaan op de nog niet in haar bezit zijnde aandelen van de Eerste österreichische Glanzstoff- Fabrik in Wenen. De AKU bezit al 82 percent van het aandelenkapitaal van deze firma. Het bod is gedaan tegen een koers van 100 percent. Dit is de mening van de Nijmeegse lerares klassieke talen M. 3. van Nfeuwstadt-Schnuck. Zij maakt deel uit van de redactie van het nieuwe Griekse Bulletin nadat het eerste Griekse Bulletin verleden Jaar na vijftien nummers ophield te bestaan. Het bulletin was opgericht door gastarbeiders, een groep Nijmeegse studenten heeft de redactie van de nieuwe uitgave op zich genomen. In tien pagina's wordt een chrono logie gegeven van de daden van de junta, informaties over de Griekse geschiedenis tot de fascistische putsch en de ontwikkeling van de Griekse economie. Griekenland wordt volgens Marie José van Nieuwstadt-Schnuck hele maal Zuidamerikaans. Grote con cerns worden aangelokt met c ver antwoordelijke faciliteiten en de winsten gaan onbelemmerd het 'and uit, schrijft zij. De kolonels hebben zelfs van de liberale economie geen kaas gegeten. Grote maatschappijen trekken voordeel van de moordende concurrentie in de EEG waarmee Griekenland geassocieerd is, maar zo wordt zelfs de rechtse bourgeoisie tot verzet gedwongen. Als reactie daar weer op nemen de fascistische tendensen van het regime toe. Mevrouw Van Nieuwstadt verklaart verder dat de Griekse zaak in Neder land veel aanknopingspunten biedt. Daar heerst het wijd verbreide 'gymnasium-sentiment': Grieken land is zo'n mooi land met zulke aardige mensen en nog wel de baker mat van onze democratie. Veel men sen vinden het verschrikkelijk -at daar gebeurt maar het verzet blijft krachteloos als de oorzaken van wat daar gebeurt niet worden opge spoord.' VENLO (ANP) De politie in Venlo heeft twee Duitse jongens aangehou den, die op 15 september uit een Duitse jeugdgevangenis waren ont snapt. De jongens, 20 en 21 jaar oud, vertoefden reeds enkele dagen in Venlo. Zij hebben zich in die tijd schuldig gemaakt aan inbraken in twee kledingmagazijnen en in een schoenwinkel. AMSTERDAM (ANP) Het NW- congres heeft gisteren in Amsterdam zijn statuten en huishoudelijk re glement drastlch gewijzigd. De nieuwe grondslag voor het ver bond wordt gevormd door gemeen schappelijke opvattingen over maat schappelijke vraagstukken, onder er kenning van de betekenis die geloof en levensovertuiging alsninspiratie- bron voor vakbewegingsactiviteiten hebben voor leden van de aangeslo ten organisaties. In de oude versie werd meer de nadruk gelegd op de onjuistheid van de opvatting die religie of levens overtuiging als basis voor de vak beweging noodzakelijk acht, dan op de eigen grondslag.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1