Giiek promoveert in volkenrech t Kambodsjaanseen Jordaanse grenzen zijn ten onrechte overschreden S„eeuu.i„VS Jimmy Page virtuoos bij Led Zeppelin Lucy Ball tewater bij dolfijnen Ouderwetse Sonneveld A M Tito: Betere relaties met Russeri CPN 50 jaar: groot feest in Amsterdam v.. Mae West na 26 jaar terug wm. MAANDAG 6 OKTOBER 1969 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) 'Het is te hopen, dat de Rotterdamse voetbalclub Sparta, in een even hevige als edele achtervolging, overeenkomstig baar glorieuze naam, er eens in zal slagen haar concurrent Feijenoord te onttronen: Feijenoord. een naam die veel min der gedachten wekt aan historische en heroïsche daden.' Dit is een van de twaalf stellingen bij een proefschrift, waar op eind vorige week in Utrecht is gepromoveerd: Nicholas Michael Poulantzas (38), een advocaat uit Athene. Zijn dissertatie: 'The right of hot pursuit in international law' (Het recht van achtervolging in het volkenrecht). NICHOLAS POULANTZAS recht tegenover macht Recht en orde De woordspelingen waren op de CPN-borden niet van de lucht Malanio naar Japan Wie gedacht moch hebben, dat dit seizoen elk pop-concert in het Amsterdamse Concertgebouw een uitverkocht huis te zien zou geven, heeft zich vergist. Na de uitpuilende zalen bij 'The Who' en Jethro Tuil, gisteravond veel open plekken bij Led Zeppelin. Autoriteit Radio-programma's TV vanavond T v weekeind© Fnu jmmm mm ■- ->mÈm saa 8f0S? Hl m m WÊl immmm: Metershoog springen drie dolfijnen uit het water van 'Marineland of the Pacific' in Cali- fornië. Zij zijn de aanhankelijke tegenspelers van Lucy Ball die daar bezig is met opnamen voor het nieuwe tv-serie 'Ik houd van Lucy'. B us sIojT in rav 411 Recht op achtervolging geen voor Een immens werkstuk, waarop hij vier jaar heeft gezwoegd, soms acht tien uur per dag. We spreken hem in het Instituut voor Volkenrecht van de Utrechtse Universiteit, waar hij wetenschappelijk medewerker is. Vier jaar is hij advocaat in Athene geweest en hij heeft gestudeerd in Mainz - en Keulen. Engels. Frans, Duits 't heeft geen geheimen voor hem. Maar waarom bij ai die lood zware stuff zo'n frivole voetbalstel ling? Poulantzas: 'Dat was een grap je. Mijn familie komt uit Sparta.' Zo zitten we plotseling midden'in Griekenland, waar zijn vader rechter was hij is overleden. We vragen honderd-uit over het leven daar. het onderwijs, de rechten van de mens maar {lij wimpelt af: 'Ik wil niet in de politiek betrokken worden. Mijn werk heeft er niets mee van doen. Het is zuiver wetenschappelijk. Ja, mijn familie woont in Griekenland' Een beminnelijk mens. doctor Pou lantzas. Vriendelijk, glimlachend en haarscherp formulerend, vol nuan ces. Zijn wereld is niet zwart-wit, maar zit vol grijze tinten. Het gaat hem om het bereiken van recht er, orde in de internationale verhoudingen. Daarom trekt hij dui delijke grenzen: wat mag en wat mag niet? Zo plaatst hij het recht van achtervolging in een volken rechtelijk kader. Er is zóveel machtspolitiek, dat de internationale moraal alom in het gedrang komt. Zijn boek wemelt van de voorbeel den. Neem Vietnam. Over de oorlog als zodanig spreken we niet. ai zegt hij wel in de loop van ons gesprek, dat oorlog volgens het Handvest van de Verenigde Naties alleen uit zelfver dediging geoorloofd is en niet op grond van een recht op achtervol ging waarbij hij Israël noemt, dat in strijd met het volkenrecht zou handelen als het alleen op grond van dat achtervolgingsrecht een ander land zou binnenvallen. Vietnam dus. De Vietcong en de Noord-Vieinamezen zochten hun toe vlucht in Kambodsja: ze waren de Zuidvietnamese grens over gevlucht. Dat was in 1968—'67. Zuid-Vietname- zen en Amerikanen achtervolgden hen. Dat heeft een hoop ellende ge geven. China en Noord-Vietnam oefenden op het Kambodsjaanse staatshoofd, prins Sihanouk, grote druk uit: weer Amerikanen en Zuid-Vietnamezen van Cambodsjaans grondgebied, an- AMSTERDAM (ANP) Ongeveer 10.000 leden en aanhangers van de Communistische Partij van Neder land hebben zaterdag in Amsterdam met een feestelijke bijeenkomst, een demonstratieve optocht en een open luchtvergadering het 50-jarig be staan van de partij gevierd. Onder het motto 'Weg met de re gering-De Jong' en 'Voor eenheid van alle linkse krachten' trokken de communisten in een stoet van an derhalve kilometer vanaf het R AI - gebouw naar het Beursplein in do binnenstad. De manifestatie was 's morgens begonnen met een feestelijke bijeen komst in het RAI-gebouw met me dewerking van onder meer Thél'èse Steinmetz en Rosita Bloom. Op het Beursplein sprak CPN- voorzitter Hoekstra de menigte toe. ders...' Maar foud-) militairen als wijlen Eisenhower en generaal Westmoreland gaven geen krimp. Maar ondanks de druk van militai ren en politici verbood Washington het binnendringen van Kambodsja, aldus het proefschrift dat al vorig iaar was voltooid. Hoe vaak gaat 't echter niet fout! Daarom de ernstige waarschuwing van de jonge doctor: 'Laten pol.tici en militairen toch niet boven de wet gaan!' Hij signaleert een toenemend ge vaar op dit gebied: 'De laatste tijd is onder staatslieden, volkenrechtsge- leerden, journalisten en militairen de neiging toegenomen, om het ach tervolgingsrecht er bij te halen als dit helemaal niet in het geding is' Daarom pleit hij voor een interna- j tionaai verdrag ter regeling van de betrekkingen tussen buurlanden. Zo'n verdrag moet voorzien in grensincidenten, met het recht achtervolging over land (zoals voor de lucht ook nog niet bes maar voor de zee wel Volgens Poulantzas heeft Israël het volkenrecht geschonden door op 8 april 1968 op Jordaans grondgebied j li&iêf Arabische guerrilla's van de El Fa- j tah-organisatie te achtervolgen. Is- I raël had dat volgens hem alleen j mogen doen. als daarover een ver- I drag met Jordanië had bestaan. Ook het kapen van vliegtuigen en de piratenradiozenders op zee komen in zijn boek uitvoerig aan de orde. HOLLYWOOD (Keuter) Mae West. seks-symboo) uit de jaren dertig, die zegt zesenzeventig te zijn, viert haar terugkeer in de filmstudio's na zesentwintig jaar van zelfgeko zen rust. Zij heeft een hoofdrol in een verfil ming van de seks-roma Myra Brekinridge, waarin zij Leticia van Allen speelt, een Hollvwoodse. die een troep jeugdige acteurs op de been houdt. Mae West krijgt voor de rol 350.000 dollar. Platinablond haar over. de schouders golvend, opgemaakt als in vroeger tijd, één hand op een heup, trad zij een persconferentie binnen en zeiIk heb mij. altijd in vorm weten te houden. Waaraan NEW YORK (Reuter) Grote delen van de Verenigde Staten zijn gisteren j ouder een dikke laag sneeuw -bedekt, j Het was de vroegste sneeuwval sinds j meer dan 25 jaar. In de staten j Wyoming. Colorado en Montana ligt de sneeuw op sommige plaatsen meer dan een halve meter dik. Enke le kleine vliegvelden zijn gesloten. SCHIPHOL, (ANP) Met 'zijn orkest van zestien, man is zaterdag Malan- do naar Tokio vertrokken. Op uitno diging van enige grote Japanse be drijven zal hij tijdens een tournee van zes weken dertig concerten ge ven, waarvan drie voor tv. Bij zijn eerste concert te Tokio zal de keizer lijke familie aanwezig zijn. Het is de derde maal. dat Malando Japan be zoekt om te musiceren. We nemen afscheid in een luchti ger genre: 'De huizen hier hebben vee! grotere vensters dan in Duits land. Dat typeert het Nederlandse karakter, dat open is. Revolutionaire bewegingen? Goed, ais ze maar ontwikkeling brengen en niet tot anarchie leiden. Gezag? Moet er zijn. Iemand, die ouder, wijzer of ervarener is dan een ander, heeft recht op diens respect, op ee.i zekere autoriteit. Een vader, die alleen maar een vriend voor zijn kind is, schiet tekort. Wat dacht u, dat de toeneming van de jeugdcrimi naliteit in de Verenigde Staten an ders vandaan kwam dan van het te kortschieten van de vader als hoofd van bet gezin, zonder wiens autori teit de opvoeding niet effectief kan zijn. Maar om die autoriteit te krij gen. daarvoor moet je iets presteren'. Zoals Nicholas Poulantzas. MAANDAG 6 OKTOBER I960 HILVERSUM 1 AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radio journaal. 18.30 Eiue Nacht in t'eaedig. operette van Strauss'). 19.30 Nieuws RVU: 10.35 Nieuwe wetenschappelijke gegevens inzake de aarde. NOS: 20.05 Komi u maar: actuele zaken: lichte muziek. Bond zonder naam. 22.20 Vier jaar bijstandswet, lezing. NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.55 Jazz In aktie"). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 2 Hilversum I (403 m.) VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7,23 Lichte grammofoonmuztek met reportages. 17.30-7.35 Van de voorpagina). VPKO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.il Actualiteiten. 8.20 Lichte grammo- foonmuziefc met- reportages. 9.00 Klas sieke grammoioonmuziei'). 9.35 Wa terstanden. 9.40 Volksmuziek uit Bra- 17.30 Voor de kleuters. 17.45 Voor de jeugd. DINSDAG 7 OKTOBER1969 Hilversum I <102 in.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte granirnoloonmuziek 8.00 Nieuws. 8.U Radiojournaal. 8.20 Lich- t' grammofoenmuziek.')- (8.30-8.33 De gi. entenman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NOS-programma 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance (opn.l. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.00 Nieuws. RVU: 11.02 Balietevenementen. AVRO: 11.32 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten) OVER HEIDSVOORLICHTING: 12.30 Uitzen ding voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toopers van toen (gr.). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS; 13.30 Spie gel van België. 14.00 Klein Chanson'). 14.30 Jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.00 Nederlandse Componis tenportretten (1). 16.00 Nieuws, 16.02 Inleiding tot muziekbegrip'). 16.20 Trompet en kerkorgel. 16.45 Land der muzen 17.15 Jazz Spectrum'). 17.55 Mededelieen Hilversum 2 (2»S m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7,10 Het levende woord. 7.18 Op lier eerste gehoor. 8,00 Nieuws. 8.11 Gewilde muziek (gr.)"). 8.30 Nieuws. NEDERLAND 1 10.45 uur Schooltelevisie. 18.50 uur Kleur: De Fabeltjeskrant. NCRV 19.07 uur Scheepsjongens van Bon tekoe. 19.16 uur Alleen op weg. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Hier en nu. 20.45 uur Please Sir. 21.25 uur Kleur: Mijne heren van de gerechte (1). 22.40 Koorzang. 22.50 uur Teleac: Statistiek. NEDERLAND 2 18.50 uur Kleur: De Fabeltjeskrant. 19.03 uur Scala. VARA 19.30 uur Opmaat. 20.20 uur Coronation Street. 20.45 uur Achter het Nieuws. 21.10 uur Indisch ABC '11. 22.00 uur Kleur: Ironside. 8.32 Voor de vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.00 Dood en sterveu in de Bijbel. 10.15 Italiaanse operatragmenten'). 1100 Nietnvs. 11.02 Operetrefragmen- ten gr.)U-I5 Voor de zieken, pim. 11 55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. iand- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten: 13.00 Rade» maar 14.00 Conciltepostbus. 14.05 Schoolra dio. 14,30 Pizzicato: muzikaal middag- magazine. (10,00 Nieuws), 17.0-0 OVERHEIDSVOORLICHTING: De tweetaligheid van de Nederlands An tillen, 17.10 Voor de kinderen. Hilversum 3 (240 in. r.M-kanalen). VAK A9.03 Plaatjes voor de pep. 1103 Een opvallend vrolijk gevarieerde visi te. 13 03 ESspres: Itcht piatenprogram- ma. 15.03 Drie-draal: licht platenpro- Een televisie-weekeinde vol nieu we en grondig vernieuwde oude pro gramma's. Het nieuwe seizoen is zichtbaar begonnen. De grootste kijkdichtheid zal zaterdagavond Wim Sonneveld hebben geboekt. Ruim 600 keer hadden Sonneveld en Ina van Faassen in de Nederlandse schouw burgen kunnen repeteren en het kwam er dus allemaal perfect op. De lof over de show is al vaak ge zongen. Sonneveld is nog steeds een van de grote drie van het Neder landse cabaret, hij bewees het weer, maar zijn presentatie, zijn conféren ces en zijn liedjes zijn in de loop van de jaren niet zo verschrikkelijk veel veranderd. De wereld veranderde in tussen wel. Het opvallendst van de ruim twee uur Sonneveld-thow vonden we dan ook dat grote stukken ouderwets aandeden. Het was af en toe alsof je naar een oude (en dan wel goede) klucht zat te kijken. Veel van de grapjes er. liedjes van Sonneveld waren nog gebaseerd op wat in de vijftiger jaren voor velen voor pikant doorging. Grapjes over indrukwekkend öoezemwerk en zo, ze maken op de tv-kjjker van 1969 niet zo heel veel indruk meer. En dan die sketches met Ina, gelijk gekleed, ge lijk bewegen, het al oude succes-stra- gramuw. 16.03-i8.0i> Mix: liciii platen- j mien, we dachten dat dat nu toch PrElkT™uur nieuws. i V'P' U'd was. stereo. Ook het gebruik maken van de MRW •mjtm WM Precies een jaar geleden liield de Yard Bird op te bestaan, een Engelse groep die o.a. Eric Clapton en Jeff Beck heeft voortgebracht. De laatste leadgnarist van de Yard Birds was Jimmy Page. Hij zocht wat gelijk gestemde. op de blues geörienteerde muzikanten bij elkaar en vormde Led Zeppelin (de naam werd door Who-drummer Keith Moon be dacht). De groep kreeg geen been aan de grond in Engeland. De jongens wer den echter gesteund door het kapi taalkrachtige management van top- producer Mickie Most. Hij stuurde Led Zeppelin naar de Verenigde Sta ten voor een toernee langs de Un derground-centra. De groep begon aan de westkust zonder enige naam en eindigde zes weken later in New York als een van de grootste roek- sensaties uit Engeland, klaar om liet gat dat door de verdwijning van The Cream was ontstaan, op te vullen. De eerste lp van Led. Zeppelin stond wekenlang nummer één in de VS en van een tweede lp werden kortgele-, den in de eerste week 400.000 exem plaren verkocht. De muziek van Led Zeppelin wordt bepaald door gitarist Jimmy Page. Hij maakt deel uit van de groep blues-gitaristen die Engeland de af gelopen jaren als een soort onder stroom van het popgebeuren heeft voortgebracht. Daarnaast is hij een virtuoos op zijn instrument, en dat vooral zat hem gisteravond dwars. Hij verloor zich in zijn soms te lan ge soli, af en toe in zijn superieure techniek, op ogenblikken dat hem de inspiratie ontbrak. Met name in zijn solo-nummer was het Page er meer om te doen te laten zien wat een geweldige gitarist hij is en minder dat hij in staat is iets uit te druk ken. De meeste stukken die Led Zeppe lin gisteravond speelde kenden wij al an de plaat. 'You shook me' van Willie Dixon kreeg en twee keer zo lange uitvoering als op de lp. zonder dat de spankracht verloren ging. Datzelfde kan gezegd worden van 'Dazed and Confused', waarin de in vloed van The Cream onmiskenbaar was. Met name de dalende, obseder ende bas-cadens, die we kermen uit 'The sunshine of your love", kwam hierin terug. Wat Page betreft, valt de vergelijking met The Cream niet in zijn nadeel uit. De drie andere leden van Led Zep pelin (drummer John Bonham, zan ger Robert Plant en bassit John Paul Jones) vond ik duidelijk een klasse minder. De brutale agressie van Plan; bij voorbeeld was weinig overtuigend en bleef in clichégeba- ren steken. Alleen het vraag-en- antwoord-spel met Page in 'You j shook me' was van niveau. Voor de pauze de Engelse groep j Steam Hammer, een tamelijk zinloze j bedoening, die we graag hadden ge ruild voor een Nederlandse blues- groep. BEN BUNDERS oude glans van de glorie van het to. neel. het accentueren van de grens tussen de grote K en de kleine k, het is er voor de tv-kijker al een paar jaar niet meer b\j, meneer Sonne veld. Blijven natuurlijk talrijke kos telijke typetjes, die Sonneveld weet te creëren. En nog een detailkritiek: de combo, die uitstekend begeleidde, hebben we geen enkele keer in beeld gezien. Vergelijk deze Sonneveld-reportage nu eens met de grandioze televisie show van het Duitse regie-wonder Michael Pfleghar. die zondagavond net scherm beheerste. Pfleghar reis de de hele wereld af met filmcame ra's en wat hij maakte, is in geen schouwburg op te voeren. Hij benut te op 'n uitstekende manier de dui zenden mogelijkheden, die de televi sie meer biedt dan die schouwburg. En niet op de vrijblijvende manier, die zo kenmerkend is voor onze grote drie, maar e.en flinke portie maat schappijkritiek er in vermengd. Pfleghar heeft een hei? nieuwe vorm voor televisie-amusement gevonden. 'Romeo en Juliet '78' zo was de titel van de show, is de beste televisie show. die tve dir jaar zagen. Maar ja. zo'n show kost 2.U09.000 dollar en Pfleghar werkte er een half jaar aan. Elk moment gebeurde er iets anders, iets boeiends in het beeld. En Pflegher zocht en vond het in de wereld van vandaag en niet in de wereld van gisteren, zoals Sonneveld. De NOS kwam zondagavond voorts met de eerste aflevering, van de nieuwe Nederlandse serie 'Floris', te voren al beroemd, omdat het produkt een voor Nederlandse begrippen zeer hoog bedrag heeft gevergd (1,8 mil joen gulden). Je zag het er deze eer ste keer niet aan af. Goed, de knok- scènes waren aardig gefilmd, maai de dialoog werd zo schools gespro ken, schoolser kon het niet. En dat viel tem eer op. omdat de geluidskwaliteit van die dialoog voor Nederlandse filmbegrippen weer goed was. Studio-sport werd wat iosser dan vroeger gepresenteerd, maar het heeft nog niet de ideale vorm gevon den. Ror.duit knullig was de presen tatie van Panorumiek. De hele dis cussie over de DDR bestond uit ge filmde radio-interviews en het draai de allemaal om al lang bekende ook 1 j standpunten. KRANJ (AP, Reuter) President Tito van Ztiidslavië heeft zaterdag gezegd dat de Tsjechoslowaakse j kwestie als 'afgesloten' moet worden j beschouwd en niet moet worden ge- j dramatiseerd. j De president zei dit op een pers- conferentie voor Italiaanse journa- i listen, die president Saragat verge- j zeilen bij diens officiële bezoek aan Zuidsiavië. Tito zei dat de betrekkingen tussen j zijn land en de Sowjet-Unie de laat- - ste tijd beter zijn geworden. Toen de j Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko in augustus Zuid- j i slavié bezocht, is de invasie van ALE VAN DIJKTsjechQslowakije niet ter sprake - gebracht. 'Afgesproken is het verle den te laten rusten eu ons bezig te houden met wat ons nader tot elkaar brengt.' zei Tito. De Finse minister van buitenland se zaken Karjalainen beeft zaterdag in Praag gezegd dat de kwestie-Tsje- choslowakïje een 'binnenlandse aan- --gelegenheid' is. Hij sprak aan het slot van een vierdaags bezoek dat hij met president Kekkonen aan Tsje- choslowakije heeft gebracht. Op de vraag of de kwestie op de agenda zal staan van de Europese veiligheidsconferentie, zei Karjalai nen: 'Mijn persoonlijke mening is da: hieraan geen internationale as pecten zitten. Wat in Tsjechoslowa- kije is gebeurd is een binnenlandse aangelegenheid, waarmee buiten staanders niets te maken hebben. BELGRADO (DPA) Veertien men sen zijn gedood en 24 gewond bii een busongeluk in Zuidsiavië. De bus reed gisteren tussen de steden Kriva Fcjs en Bosiiegrad izuidoost Servië) in een ravijn.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1