Wat kan ik later worden Stichting viering gedenkdagen O Eis: achttien maanden wil aantal krachten AM A C- leden uitbreiden z E E M A N 'S PASSAGE 7 n- Kans op kleine overwinning voor Succes BABY DAGBOEKEN Verdacht van diefstal aangehouden Humamtas j HeVOOV Auto in sloot eurotax 15 11 Onder invloed geparkeerde auto s geramd Juliana tegen Delftse Sigi HetVrijeVolIi If I broersvest 64-63 schiedam Korfbal: Beatband Concert „Kladderen" Nota's Spiraal Trappelen DOE HET ZELF DOE HET BETER METSKIL Ondermaats Volleybal: VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 HET VRIJE' VOLK 1 I 2 li til In de Comeniusschool aan de Singel in Schiedam wordt tot en met 17 oktober een beroe- pententoonstelling gehouden voor leerlingen van de zesde klassen van het basisonderwijs. De tentoonstelling is georga niseerd door het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg-Noord. De kinderen krijgen klassi kaal anderhalf uur lang des kundige voorlichting over de mogelijkheden die zij na hun schooltijd hebben. De voorlichting is niet alleen deskundig, maar, gezien het gebruikte materiaal, ook erg aantrekkelijk voor kinderen. (Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse Stichting tot viering en herdenking van Na tionale feest- en gedenkdagen is al druk bezig met de voorbe reiding van het bevrijdingsfeest, volgend jaar mei. Omdat het dan de 25ste herdenking van de bevrijding is moet het volgens het stichtingsbestuur een extra-feestelijke aangelegenheid worden. deze FAUTEUIL IN RUNDLEDER Begunstigd door het mooie weer draait de korfbalcompeti tie op volle toeren. Ook voor 't komende weekeinde zijn voor alle Schiedamse teams wed strijden vastgesteld. (ADVERTENTIE) i SCHIEDAM OTG (Van een onzer verslaggevers De brokstukken van een niet meer te lijmen huwelijk le ken vanmorgen duidelijker taal te spreken dan het mes, dat als stille getuige van een poging tot doodslag voor de Rotter damse rechtbank lag. Aan het negenjarig samen gaan van de in Brazilië gebo ren V. S. A. (44) en zijn 27- jarige Rotterdamse echtgenote kwam een definitief einde op zondag 3 augustus van dit jaar. Toen greep de man in dolle woede een mes en hakte blindelings op zijn echtgenote in. Dat zij er het leven bij be hield, was alleen maar een kwestie van zeer veel geluk. Gemeente Schiedam (A an een onzer verslaggevers) Bij één benzinepompstation in Rotterdam krijgen AMAC- ieden v ier cent korting per liter benzine bij vijf andere pom pen drie cent. contant of in waardebonnen. Dit voor iedere automobilist direct merkbare voordeel Leeft de Algemene Motor- en Auto- mobïelclub (AMAC), die nu 7000 leden teit, toegevoegd aan het uitbreide service- en kor tingenpakket. Met de nieuwe stunt wil de vereniging, die zich met nadruk geen inkoop- vereniging noemt, haar leden tal op 17.000 brengen. IJzerwarenhandel - Gereedschappen Broersvest 52 - Schiedam III! PAOt'hlA 19 (Van een onzer verslaggeefsters) t ADVERTENTIE) ig programma sfeest vindt U bij (Van een onzer verslaggevers) Succes, dat aantreedt tegen.Vlaar dingen. moet in staat worden geacht de punten in Schiedam te houden. De Ylaardingers hebben dit seizoen nog niet veel van zich laten zien. En ge zien de goede vorm van onze stadge noten behoort een kleine overwinning zeker niet tot de onmogelijkheden. Schiedam zal het in Dordrecht zeer moeilijk krijgers tegen Zwervers. De Dcxrdrechters zijn thuis heel wat mans en gesteund door hun fana tiek publiek, zal men ach niet snel laten verrassen. Een puntenverdeling zou reeds een goede prestatie van de roodzwarten zijn. In Kinderdijk zal ODI het tegen Kinderdijk 2 moeten opnemen. De Kinderdijkers zijn tot nu toe neg zon der puntenverlies en staan met 10 punten uit 5 wedstrijden fier boven aan. Aan dit ongeslagen record zal ODI zaterdag niet veel kunnen verande ren en 't zal slechts moeten proberen de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Een voorlopig programma is ge maakt. Wat er aan evenementen is uitgedacht werd gisteren op een pers conferentie in De Amstelbron meege deeld. De feestelijkheden zullen geconcen treerd In het stadscentrum plaats vinden van de 5e tot en met de 9e met Wanneer en waar precies de verschillende festiviteiten gebeuren, is nog niet bekend. Het programma vermeldt om te beginnen een drie-steden-wedstrijd tussen Schiedam, Vlaardingen en het Engelse Wandsworth. Deze Engelse plaats komt er aan te pas omdat deze gemeente na de oorlog Schiedam heeft geadopteerd. Het stichtingsbe stuur vindt het aantrekkelijk het be vrijdingsfeest een internationaal tin tje te geven. „En het is leuk als ér weer eens Engelsen over de vloer zijn", meende voorzitter J. v. d. Griend. Gerekend wordt ook op een flinke financiële steun van alle kanten, met name van de zijde van bedrijven en middenstanders, het krediet van 25.000 gulden dat de gemeente heeft beschikbaar gesteld zal bij lange na niet voldoende zijn om alle kosten te dekken. fADVERTENTIE Tuinlaan 98 Schiedam Telefoon 26.74.64 Mgr. Nolensla an 688 Schiedam Telefoon 26.20.76 Eén en ander moet overigens nog wel met Vlaardingen en Wandsworth worden geregeld. De drie-steden-wed- strfjd omvat tal van sportevenemen ten, behendigheids- en hinderniswed- st rij den. Dit evenement is gepland op de parkeerplaats aan het Emmaplein. Andere evennementen op dit plein rallen, als alles volgens plan ver loopt, zijn: een beatband, film. tap toe, een show van de Eijnmondband, een showavond en de eindstrijd van de wijk-kinderspelen ter gelegenheid van koninginnedag, kompleet met op tredens van jeugd-bands. Verder vermeldt de lijst een de monstratie-show van de secties mu ziek en sport op „Harga". Vermoedelijk op Hemelvaartdag, de 7e mei, is er een gezamenlijk con cert van de Schiedamse zangkoren. Voorts is er in „Irene" een be jaardenmiddag. Er komen ruiter-de- monstraties, etalgewedstrijden, een licht-gondelvaart en een bevrijdings bal in de sporthal. Ook is het de bedoeling gedurende de vier feestdagen iedere avond 3 muziekkorpsen door het centrum van de stad te laten paraderen. Voor de jeugdigen komt er een puzzelrit en een matinee. Dan hoopt men de Broersvest, de Lange Kerkstraat, de Hoogstraat en de Appelmarkt in een zogenaamd „gezelligheids-circuit" te herschep pen. De bedoeling is de straten te verlichten, te versieres, kortom, op allerlei wijzen gezellig te maken. Volgens het bestuur kan dat door o.a. een braderie te organiseren, muziek door de straten te laten klinken en het museumplein aan te kleden. Het museumplein zal in de rondte helemaal worden afgeschot met hout- platen, die mogen worden „beklad- derd". Dat moet volgens het be stuur natuurlijk wel georganiseerd gaan. In ieder geval krijgen jonge kunstenaars de kans hun talenten te tonen. Voor verlichting en versiering ko men ook het stadhuis en het Koe marktplein in aanmerking. Op het Koemarktplein wil men een bevrij- dingsvlam plaatsen. Dit is in grote lijnen het voorlopig programma van de stichting. Het moet nog tot in de details worden uitgewerkt. Wat de show-avond be treft bijvoorbeeld heeft men contact opgenomen met Willem Duys, maar dis kan pas volgende maand vertel len of hij al of niet naar Schiedam zal komen Vérder rekent het stichtingsbestuur op wat initiatief van de stadsbewo ners zelf. Iedereen die zich geroepen voelt iets bij te dragen tot de feest vreugde, kan contact opnemen met één van de mensen van de VNFG. Man hakt als do! e op zijn echtgenote in Voor een met veel geduld gewapen de rechtbank vertelde A. met de hulp van een tolk zijn verhaal. Z(jn ken nismaking in "58 met het meisje, toen h(j als onderofficier van de Brazi liaanse marine werkzaam was op het vliegkampschip Minas Gerais. Het verzet van de schoonouders tegen het gemengde huwelijk. Hun verbluf in Brazilië. De moei lijkheden, de steeds terugkerende ru zies na hun terugkeer naar Neder land. Het verhaal, een treurig relaas, kwam er in stukken en brokken uit Ook dat van de bewuste zondagoch tend, de ruzie die voorafging aan de b(Jna fatale messteken. Volgens de verdachte zou zij hem na een woor denwisseling bedreigd hebben, eerst met een keukenmesje, later met een vork. Ook het enkele decimeters lenge snfjwerktuig dat hij uit een oude zaag had vervaardigd, zou door haar zijn gegrepen. De echtgenote, als getuige opgeroe pen en het verschoningsrecht weige rend, sprak deze feiten tegen. Toen de man met het mes verscheen, had zij haar zoontje toegeroepen de poli tie te gaan halen. Daarop zou de man in dolle woede op haar hebben ingestoken. Ze was de trappen van haar woning afgestrui- keld en op de stoep van de overburen in elkaar gezakt. Daar vond haar de GG en GD, die haar in allerijl naar het Dijkzigtziekenhuis bracht. Vijfen twintig hechtingen moesten de won den aan hoofd en hals dichten. „Een huwelijk, dat nooit gesloten had moeten worden," sprak In zijn requisitoir de officier van Justitie. „De mentaliteltsverschillen tussen deze man en vrouw zijn te groot." Hij achtte de poging tot doodslag bewezen en vorderde ecu gevangenis straf van een jaar en zes maanden met aftrek. De officier zei met deze eis nog rekening te houden met het feit, dat de verdachte de hem opge legde straf als een groot onrecht zal ervaren, omdat hij zich niet werkelijk schuldig aan het gebeurde acht, maar gelooft dat het de omstandigheden waren, die hem ertoe brachten. De raadsvrouwe trok de zekerheid van de officier over de intentie tot doden in twijfel. Het meer-subsidiair ten laste gelegde het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel komt naar haar mening eerder in aanmer king. De verdedigster voerde tot slot aan dat er een grote kans bestaat dat de verdachte door deze veroordeling zal worden uitgewezen, zeker nu zijn vrouw een eis tot echtscheiding heeft ingediend en er dus geen reden tct een verder verblijf in Nederland voor hem bestaat. Zij vroeg zich af of het om deze reden wel zinvol is, de man met een lange gevangenisstraf op te knappen Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse politie heeft twee jongeren uit Schiedam, de zestien jarige bijrijder L. van B, en de 22- jarige los werkman B. B. aangehou den. Z(j worden ervan verdacht een reeks inbraken in Schiedam te heb ben gepleegd. De jongens hebben bekend te heb ben ingebroken bij de NV VZC (op 6 oktober). Wasserij Noordhoek (op 29 september), de NIV Duys en Co (28 september) en in het gebouw van de VVV en SG. De jongens namen bij elkaar voor bijna 500 aan geldbedragen weg, voorts sloffen sigaretten, een tran sistorradio en een reiswekker. Ook werd voor een aanzienlijk bedrag schade aangericht. Het tweetal is vanmorgen voor de officier van Justitie geleid. i Van een onzer verslaggeefsters) Het bestuur van de afdeling Rijn mond-Noord van "Humanitas' wil gezien de hoeveelheid werk op het maatschappelijke vlak, meer be roepskrachten aantrekken. Momenteel is er één algemeen maatschappelijk werkster. Gezocht wordt naar een tweede. Maar op een advertentie hiervoor, die in augustus werd geplaatst, is geen enkele re actie gekomen. Dat vertelde waarnemend voorzit ster, mevrouw T. K. Panman-v. d. Heide op de algemene ledenvergade ring, die gisteravond in de recreatie zaal van het bejaardencentrum Thurlede werd gehouden. Voorts wordt er met het ministe rie van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk werk overleg gepleegd over het aanstellen van een part time beroepskracht. Gaat dit door. dan zal Humanitas in de toekomst ook in Maassluis spreekuur gaan hou den. Plannen zijn er voor samenwer king tussen Humanitas en het Groe ne Kruis in Schiedam. De bedoeling is op het gebied van de gezinsver zorging gezamenlijk tot de oprichting van een aparte stichting te komen. Besprekingen hierover verkeren vol gens de voorzitster in een vergevor derd stadium. Op de vergadering werden verder een aantal huishoudelijke punten af gewerkt. Het jaarverslag over 1968 werd behandeld. Gesproken werd er over het landelijk congres van Hu manitas dat eind deze maand in Enschede wordt gehouden. Op dit congres komen drie nota's aan de orde. Eén met betrekking tot de sociale hulpverlening, één over het beleid van het ministerie van Cultuur Recreatie, Maatschappe lijk werk en de houding hier tegen over, en één over de organisatie vorm van Humanitas. Laatste punt van de agenda was een inleiding door inspecteur P. P. van det Veen van de Schiedamse gemeentepolitie over het onderwerp "De taak van de kinderpolitie'. fADVERTENTIE SPREEKUUR VAN DE CONTACT-AMBTENAAR Medegedeeld wordt, dat het spreek uur van de contact-ambtenaar vol gende week zal worden gehouden voor de -bewoners van NIEUWLAND op maandag 13 ok tober a_s„ des avonds 78 uur hi een zaal van het Wijkcentrum aan het Dr. Wibautpleïn 129. Schiedam, 9 oktober 1969. K ortin benzine „We hebben nu zes pompstations," zegt, AMAC-voorzitter W. P. Mar quart, de 57-jarige hoofdambtenaar van de gemeente Rotterdam, die in zijn optreden een gewiekst zakenman is, „en we willen doorgaan tot tien of twaalf stations." „De gewone man rijdt 10.000 kilo meter per jaar. Dat betekent een voordeel van 30.per jaar, alleen al door de benzine. Er gaat alleen sen contributie van ƒ3,50 per jaar af." De zes pompen hebben „ja" ge zegd tegen de AMAC na een nauw keurige afweging van belangen. Tegenover de kortingen staat een txogere omzet, terwijl de AMAC een halve cent per liter bijdraagt, totdat het pompstation een bepaalde om- zetvergroting heeft bereikt. (Van een onzer verslaggevers) De personenwagen van mevr. E. van A. uit Schiedam, die woensdag avond stond geparkeerd aan het Cor nelia van Zantenplein in Schiedam, is gistermorgen gevonden in een sloot aan de Harreweg. Een takelwagen heeft de auto weer op de kant gezet. Onbekend Is hoe de auto daar terecht is gekomen. Het is een spiraalwerking. Nu kan elk van de zes pompstations globaal rekenen op ongeveer 1000 AMAC- leden. Door de actie komen er meer. Dan kan het aantal pompstations worden uitgebreid. Daardoor worden wéér nieuwe leden aangetrokken. „En door dat grotere aantal leden kunnen we grotere kortingen gaan bedingen," zegt de heer Marquart. Het gevaar bestaat, dat de „gewone klanten" van de zes pompstations, die geen korting krijgen, zich te kort gedaan zullen voelen. „Wel, maak ze dan lid," zegt se cretaris Ph. van Kuik (63), eveneens ambtenaar. Nu al staan pomphouders te trap pelen om mee te doen. Maar de AMAC houdt de boot af. Heel voor zichtig zal het aantal pompen (die nooit dicht bij elkaar liggen) worden uitgebreid. Het perspectief is dat AMAC, ANAC (door AMAC in Eind hoven opgericht, 12 pompen, 25.000 leden) en HAC, de Haagse club, zich aaneen sluiten, zodat een machtig front van automobilisten ontstaat, dat en nu al is dat merkbaar i ADVERTENTIE) Doe-ftet-zelfde moderne vrijetijdsbesteding, die veel genoegen verschaften bovendien heel wat geld kan besparen. Wij helpen de doe-het-zeiver met kwaliteitsgereedschap van SKIL. Boormaehïnes in verschillende uitvoeringen, al vanaf f64.50. Snap/Lock hulp stukken, waarmee uin een hand omdraai van uw boormachine een zaag-, schuur-, slijp-en polijst- machme maakt. Accessoires voor de meest uiteen lopende werk zaamheden. En bovenal de revo lutionaire Vart- Toer Systeem boormachine, die u de juiste snelheid voor lederwerk geeft. POWER WTOOLS Ai dit gereedschap demonstreren wij graag* Komt u eens bij ons kijken - u bant van harte w^kom. w handelaar: meer nog dan BOVAG en RAI in spraak zal hebben In het prijsbeleid in de automobiel-, garage- en bcn- zinewereld. De witte benzine is tegenover deze AMAC-stunt kansloos, „We weten één ding aan witte benzine ont breekt iets of er zit iets te veel in", zegt de heer Marquart. De zes pom pen leveren merkbenzine en dat mag iedereen gaan controleren. En als na een stormachtige ont wikkeling iedere automobilist iid is van AMAC of een dergelijke vereni ging. de hoogste kortingen zijn be reikt en alle pompen zijn aangeslo ten „Dan kan de vereniging zich zelf opheffen." aldus de heer Mar quart:. Zover is het nog lang niet. De AMAC heeft leden uit alle so ciale lagen. „Maar veel „ondermaatse autobezitters." Juist die mensen wor den opgelicht met kreukelaars die de grens over gesmokkeld worden". De vereniging geeft veel gedegen voor lichting, gratis rechtskundige bij stand bij conflicten met garages of bij ongevallen, levert banden met 30 percent, en accu's met 42 percent korting en heeft een waslijst van le veranciers benevens een verzekerings maatschappij, waar AMAC-leden goedkoper terecht kunnen. Verder spreekuren in het kantoor aan de Ro- senveldtstraat en cursussen. De 23 jaar geleden als ambtenaren- vereniging opgerichte AMAC is hier door gegroeid als kool. De heer Van Kuik „Het werkt als een sneeuw bal." Pompen die drie cent korting geven Walenburgerweg 68-70. Grote Visse rijstraat 69b. Vier cent korting Nij- megenstraat 9. Drie cent korting in waardebonnen Taborstr. 6. Zwaans hals 56. IJsselmondselaan 362. fADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Een auto. waarvan de bestuurder en een Inzittende onder drankinvioed verkeerden, is vannacht op de Croos- wijksesingel in Rotterdam tegen drie geparkeerde auto's aangereden. De beide mannen, een 23-jarige en een 20-jarige Rotterdammer zijn met een hoofdwond en een hersenschudding naar het Bergwegziekenhuts gebracht. Van de drie aangereden auto's is er één totaal vernield. De twee an dere werden ernstig beschadigd. (Van onze sportredactie) Het Sctredamse volleybalteam Julia na speelt zaterdag thuis tegen kop loper Sigi uit Delft. Sigi treedt aan met international Jan Willem Mulder als gevaarlijkste aanvaller. De wedstrijd begint 's avonds om half 9 in de Willem de Zwijger Mavo. SCHIEDAM President-directeur drs.H. Claus Abonnementsprijs per kwartaal 13,52 per maand (geen giro) *>,50 per week ,04 losse nummers 0,25 Gironummers Uitsluitend voor abonnements geld 206300 t.n.v. Het Vrije Volk. Amsterdam. Alle andere betalingen 28333 tm.v, N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam, Adressen en telefoonnummers Rotterdam: Alle afdelingen Slaak 34, tot 17,90 uur. tel. 010-111030. Schiedam: Passage 20. tel. 010-268798- 265205. Tussen 18.30-19.30 uur tel. 010-263798 (Bezorgklachten*. •i s HL

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1