Wie moet hoogste gezagsorgaan binnen universiteit worden? W'Sm Unieke foto van kangoeroe met baby AMOK OP GA RE DE LYON Hedendaagse kunst ook in Twente Kwart miljoen boete Wij hebben vertrouwen in politie officier, zegt 77 pet. Studenten op Buchmesse in actie tegen Zuid-Afrika Oud-minister Dean Acheson: 4 Amerikanen in Vietnam gevolg ratjetoe-beleid9 m Onbekwaam heid piloot oorzaak dood Mareiano Kleuter door trein gedood Forensen trekken aan de noodremmen msm Marokko leidt in poule WK-voetbal Kampioenschappen zwemmen in '71 gaan niel door Kronenburg wordt lijsttrekker CDU ZATERDAG 11 OKTOBER 1069 (Van onze par lemen tsredactie) Onderwijsminister Veringa kan rekenen op felle oppositie in de universitaire wereld, als hij zoals hij van plan is in december een wetsontwerp indient over het bestuur van universiteiten en hogescholen, gebaseerd op de in juni door hem gepubliceerde nota. Dat is gisteren overduidelijk gebleken op de tweede dag van de hearing, die de Tweede-Kamercommissie van Onderwijs en Wetenschappen aan deze nota heeft gewijd. At ■w. sSt-rS- Het leven van kangoeroe-baby's was tot dusver een duis- j die genomen en het resultaat is o.a. deze unieke foto van cere zaak. Men wist alleen, dat de baby na de geboorte nog een kangoeroe-moeder met haar baby, die half uit de drie vier maanden in de buidel van de moeder bleef. In I buldel hangt, de dierentuin van Miami heeft men het onderwerp in stu- i m De heer en dame, die nogal glunder op dit portret staan, heb ben eigenlijk weinig reden tot lachen. Hij is John Bloom, eens een wasmachinemagnaat in Londen en gezien op de effecten beurs, zij is zijn blonde vrouw Anne. Zijn wasmachine-imperium is echter ineengestort en toen heeft hij zich met bedrieglijke bankbreuk traenten te redden. Dat is hem vrijdag op een kwart miljoen gulden boete komen te staan, subsidiair twee jaar ge vangenis. (Van een medewerker) Nadat de eerste twee dagen van de Frankfurter Buchmesse geen noemenswaardige politieke acties van de zijde van de stu denten voorvielen, is vrijdag tegen sluitingstijd van de beurs een korte, maar felle actie gevoerd tegen de aanwezigheid van een stand vaf. (ie gezamenlijke Zuidafrikaanse uitgeverijen. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse hulp aan anti communistische krachten in Vietnam is negentien jaar ge leden begonnen als gevolg van een ratjetoe-beleid. Van het begin af werd de mogelijkheid van een nederlaag voorzien. Deze mededelingen doet de ge wezen Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson in zijn boek Present at the creation: my years in the State Department. Veringa kan °P oppositie rekenen (Van onze Parijse correspondente) Razende forensen hebben in vijf treinen, die in het Gare de Lyon voor vertrek klaarstonden, aan alle nood remmen tegelijk getrokken. Het re sultaat was onvergetelijk. Het trein verkeer werd voor ruim anderhalf uur geblokkeerd en dat in een hels lawaai. Want wanneer je in Frank rijk aan de noodrem gaat hangen, begint een alarmsignaal te loeien. De conducteurs van de treinen probeerden hun dienstreglement uit te voeren: namelijk ter plaatse te gaan constateren wat er aan de hand was. Ze hoefden geen moeite te doen. Ze kwamen de wagons hele maal niet binnen. Die zaten stijf volgepakt met reizigers, ook de tree planken van de treinen stonden vol en niettemin stonden nog honderden mensen op de perrons. Kortom: de forensentreinen waren weer eens be lachelijk kort op het spitsuur. En dat was aanleiding tot de massale amok. Maar die begon, doordat een groep uitgeputte forensen in de goederen wagen van de trein Parijs-Melun was geklommen. De conducteur van die trein verzocht hun uit te stappen en weigerde te vertrekken, zolang er niet was gehoorzaamd. Er ontbrand de een hevige ruzie, waarop een van deze reizigers over de zenuwen heen raakte en aan een noodrem ging hangen. Er volgde een kettingreactie, Een brigadier van politie en een tiental agenten wilden proberen de razende forensen tot rede te brengen. Bij hun aanblik zagen de mensen helemaal bloed, zodat ze zich moes ten terugtrekken. Twee vrouwen vie len flauw en werden naar een zie kenhuis overgebracht. Terwijl de reizigers anderhalf uur moesten wachten, lieten ze een peti tie circuleren, die er niet om loog. Die is nu met honderden handteke ningen er onder op weg naar de mi nister van Transport en de directie van de spoorwegen. In totaal vielen tussen kwart voor zeven en kwart over acht 's avonds vijftien treinen uit! (Van een onzer verslaggevers) Er bestaan plannen ln de collectie van het Rijksmuseum Twente ook hedendaagse kunst op te nemen. Het ministerie van CRM heeft dit be kendgemaakt. Met uitzondering van enkele speci fieke exoos'ties werden er in het mu seum tot dusver geen moderne wer ken getoond. In de collectie is geen schilderij van na 1900 te vinden. De pogingen van Twentse kunste naars om hier veranderingen in aan te brengen, hebben nog geen resul taat opgeleverd. Kortgeleden nog hebben de Enschedese kunstenaars sociëteit en de Hengelose kunste naars in een open brief stelling ge nomen tegen een uitlating in het jaarverslag van het museum, die er op neerkwam, dat het oosten nog niet rijp zou zijn voor moderne kunst. Het museumbestuur ging eerder niet in op het aanbod van de kunst verzamelaar Hans de Jong. een ver zameling kunstwerken uit de laatste 25 jaar in het museum te doen op nemen. Hij had daaraan de voor waarde verbonden een speciale vleu gel van het gebouw in te ruimen, woarin dan bovendien plaats moest zijn voor andere hedendaagse kunst uitingen. Niet alleen studenten,maar vooral ook leden van wetenschappelijke staven en soms ook hoogleraren ver wierpen de nota, die volgens de Ne derlandse Studentenraad (NSR) 'niets meer, maar ook niets minder is dan het ordinaire veiligstellen van de gevestigde belangen.' 'een getrou we uitvoering van de door de rege ringspartijen tijdens het Maagden huisdebat ingediende motie, waarin werd gevraagd om herstel van orde, rust en veiligheid aan de universitei ten.' De discussie in het Tweede-Ka mergebouw spitsten zich gisteren voornamelijk toe op de vraag welke instantie het hoogste gezagsorgaan binnen de universiteit moet worden: het door de regering benoemde be stuur (nota-Vcringa) of een demo cratisch gekozen universiteitsraad (Veringa's tegenstanders). Dit conflict kwam het scherpst tot uiting, toen de bestuurders van de Universiteit van Amsterdam, burge meester Samkalden en rector-magni- ficus Belinfante, door de. kamerle den aan de tand werden gevoeld. Prof. Belinfante had een memo randum voor de kamercommissie opgesteld, waarin hij onder meer stelde: 'Indien 'democratisering' be tekent: alle macht bij een uitslui tend uit geledingen gekozen univer siteitsraad, dan betekent dit tevens een uitholling van de macht van het parlement.' In de versie van hem en Samkal den is een gekozen universiteitsraad een 'platform', waarin over het be- ieid van het universiteitsbestuur kan worden gepraat. 'Het is onverstan dig,' aldus Belinfante, 'om radicaal de hele universiteit te veranderen. Hij vertolkte hiermee het standpunt van een meerderheid van de Amster damse hoogleraren," zei hij. Een 'grote minderheid' van de Am sterdamse professoren heeft zich echter geschaard achter een com promisvoorstel van de wetenschap pelijke staf in Amsterdam: het hoogste gezag ligt bij de universi teitsraad, maar het college van rec tor en assessoren kan zijn bekrachti ging onthouden aan beslissingen die in strijd zijn met de wet. "Voor dit experiment biedt de nota- Verlnga geen ruimte.' aldus deze Amsterdammers. 'Daarom willen wij geen wet, maar een experimenteer artikel.' De ASVA steunt dit-com promisvoorstel. prof. Belinfante ziet er echter weinig heil in. Ook het bestuur van de rijksuni versiteit in Groningen, de rector van de Utrechtse universiteit, prof. Van der Ven. de wetenschappelijke staf in Leiden, de Utrechtse Studenten Faculteiten en de stafraad van de TH in Delft verwierpen de één in fellere bewoordingen dan de ander de nota-Veringa. Het werd gisteren duidelijk dat de oppositiepartijen in het parlement veel voelen voor het compromis, dat de wetenschappelijke staf in Am sterdam heeft ontworpen. De rege ringspartijen hielden rich tijdens de hearing opmerkelijk stil. Toch zal het van de regeringspar tijen afhangen of Veringa doorzet en zijn wetsontwerp, dat hij in de zomervakantie heeft laten maken en dat hij eigenlijk al in september had willen Indienen, over twee maanden publiceert of niet. Tijdens de onderwijs debatten ln de Tweede Kamer op 4, 5 en 6 no vember moet blijken of de regerings partijen de haastige spoed van mi nister Veringa goedkeuren of niet. fetalis (Van een onzer verslaggevers) Van het personeel van de rijkspo litie in het district Roermond heeft 7? percent verklaard ongeschokt ver trouwen te hebben ln de districts commandant W. A. Hulsman en ln de officier van Justitie mr. A. N. Messchaert. Dit blijkt uit een handtekeningen actie die er onder het personeel ge houden werd door getrouwen van de commandant naar aanleiding van kritiek op diens personeelsbeleid, zo als dat naar voren kwam bij een zitting van het ambtenarengerecht. Daar werd op 24 september het beroep behandeld tegen de overplaat sing van rijkspolitieman N. de Jong uit Herten naar de politieschool in Hom. Bij de behandeling hadden ge tuigen van opper De Jong bezwaren tegen het beleid van de districtscom mandant op tafel gelegd. Tegenstanders van het beleid "an de commandant hebben verklaard dat 23 percent niet-ondertekenaars van de verklaring voor een dergelij ke enquête hoog Is, omdat velen per soonlijke rancune vrezen en daarom niet weigeren. De uitslag van de en quête is naar de algemeen inspecteur voor de rijkspolitie in Den Haag ge zonden. KHARTOEM (Reuter) In de voorronde van het wereldkampioen schap voetbal heeft Marokko giste ren gelijk gespeeld tegen Soedan. Marokko heeft daarmee de leiding genomen in groep 16. waarin ook Ni- gerië speelt. Acheson, die van 1949 tot 1953 pre sident Harry S. Trumans minister was, beschrijft hoe de hulpverlening aan Frankrijk en de van Frankrijk afhankelijke regering onder prins Bao Dal ln 1950 met tegenzin werd ondernomen Acheson stond toen reeds achter de beperkte steun die president Truman aan de Fransen verleende Maar in 1968 was hij ook een van degenen die meehielpen president Lyndon B. Johnson er toe te bewe gen een einde te maken aan de bom bardementen van het noorden en vredesonderhandelingen te beginnen. Nu bepleit hij de politiek van presi dent Nixon van de Amerikaanse te rugtrekking. De scherpste woorden in zijn boek geeft Acheson aan wijlen generaal Douglas MacArthur, die na een his torisch geschil over de oorlogvoe ring door Truman in 1951 van zijn commando's in het Verre Oosten en de Koreaanse oorlog werd onthe ven, "Toen in november 1950 Chinese troepen aan de Koreaanse oorlog gingen deelnemen nadat MacArthur tot de Chinese grens was opgerukt, dook de generaal van hemelhoog op timisme naar de bodem van zijn de pressie. Op een ander ogenblik in deselfde crisis werd die depressie bijna tot paniek.' - 'Terugblikkend is het onmogelijk om de schade te overzien die gene raal MacArthurs eigenzinnige in subordinatie en ongelooflijk slecht oordeelsvermogen de Verenigde Sta ten en de wereld en de regering van Truman hebben berokkend. Wat MacArthur eigenlijk wilde was Korea gewapenderhand verenigen en bovendien was hij bereid, zo niet be gerig om het (in Azië) uit te vech ten met de Sowjet-Unie en China', schrijft Acheson. 'MacArthur werd dikwijls ver keerdelijk vergeleken met Hitier. Maar hem ontbraken de ambitie, de hardheid, de demonische drang om een schurk op grote schaal te wor den, Wel las hij Hitier. Mijn vrouw hield vol dat dit zo moest zijn we gens zijn methoden, maar ik betwij felde het'. In zijn boek prijst Acheson gene raal Marshall, die minister van Bui tenlandse zaken is geweest, later minister van defensie en in de Twee de Wereldoorlog chef-staf. Hij schrijft hem moed, wijsheid en lei derschap toe. Op deze stand waren behalve boe ken ook posters aanwezig, die vol gens de studenten de rassendiscrimi natie in dat land verdoezelden en fascistische propaganda vormden. De boeken en biljetten werden op de grond gegooid en de stand werd voor korte tijd bezet. In de daarop vol gende discussie tussen het publiek en de studentenleiders Wolff en Cohn Bendit, ging het voornamelijk over de vraag of dergelijke methoden zelf niet als fascistisch betiteld moeten worden, en of zij pasten in het raam van een liberale boekenbeurs, die niet wil discrimineren op grond van politieke opvattingen. Na deze korte bezetting trokken de studenten door de Messehalle naar de stand van de Rohwolt Verlag. Deze grote Duitse uitgeverij, waar van de toekomst zeer onzeker is ge worden, nu vele auteurs au redacteu ren het bedrijf verlaten, nadat be kend is geworden dat de uitgeverij samenwerkt met het Westduitse mi nisterie van Defensie bij het bedrij ven van anti-communistische propa ganda in Oost-Duitsland, neemt niet aan de beui's deel. De leegstaande stand werd vrijdagmorgen door de socialistische studentenuitgeverij Trikont Verlag uit München bezet en in plaats van Rohwolt-boeken ston den in deze stand nu de maoïstisch getinte publikaties van Trikont. De studenten betuigden bij deze stand hun solidariteit met de Miinchense uitgevers. Zij hebben gedreigd zater dag weer naar de Zuidafrikaanse stand te trekken, wanneer daar weer boeken en posters op zouden worden aangetroffen. Messe-directeur Taubert heeft, in tegenstelling tot vorig Jaar, de poli tie niet geroepen. Dr. Van Wijk, lei der van de Zuidafrikaanse uitgevers, heeft meegedeeld, dat hij met de di rectie zal overleggen over het al dan niet terugtrekken van de Zuidafri kaanse expositie. WASHINGTON (Reuter) Rocky Mareiano, de oud-wereldkampioen boksen zwaargewicht, is bij het vlieg tuigongeluk waarbij hij op 31 augus tus om het leven kwam, het slacht offer van de onbekwaamheid van de eveneens omgekomen piloot Glen Belz geworden. De Amerikaan se nationale raad inzake de veilig heidsvoorschriften op vervoersgebied meent dat de 37-Jarige Bete heeft geprobeerd handelingen te verrich ten die boven zijn macht gingen, oa. door de weersvoorspelling niet op verantwoorde wijze af te wegen te gen zijn kunnen. (Van een onzer verslaggevers) Op een buiten gebruik gesteld overgangspad bij het spoorwegstation Roodeschool is de tweejarige Wia Sietske Wieringa vrijdagmorgen door een trein aangereden en gedood. Het meisje was spelenderwijs op de spoorbaan gekomen. De treinbe stuurder was door het gebeuren zo overstuur dat hij uit de trein sprong en wegliep. De treinenloop kreeg een uur vertraging. SAN REMO (ANP) De voor 1971 geplande zwemwedstrijd om de we reldkampioenschappen gaat niet door. De internationale zwemfedera- tie nam dit besluit vrijdag op een vergadering in San Remo. De voor de organisatie geïnteres seerde steden Genève, Mexico-Stad en Rio de Janeiro schrokken van de kosten. Bovendien voelt de Ameri kaanse zwembond niet veel deelneming. voor DEN haag (ANP) Het onaf- nankelijke Tweede-Kamerlid mr H C. J. M. Kronenburg is lid geworden van de Christen Democraten Unie en zal by de komende kamerverkiezin gen lijsttrekker van deze party gym. Mr. Kronenburg kwam in de Ka mer als vertegenwoordiger van de Boerenparty, maar heeft deze party later de rug toegekeerd.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1