In Schouwburg géén propaganda A Is natte weer zondag geen spelbreker is: Aantal gevaarlijke voetbalwedstrijden voor Schiedammers Schiedamse Bond bestaat 20 jaar SW De Trekvogels houdt weer een St. -Nicolaasmars ,Rij npoorthaven haalt het wel' PASSAGE 7 PASSAGE 7 i Ingrijpende verbouwing bij Gulf Oil te Schiedam Tweedaagse ten toon stel li ng eurotax 15.11.22 Toneel en zang in Nieuwland KSM Orpheus concerteert in Martinuskerk Twee kinderen bij oversteken aangereden Burgemeester van Vlaardingen: VIERKLEUREN BALLPOINTS SUCCES AGENDA'S DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 HET VRIJE VOLK door C. J. WISSE Het publiek, dat donderdag avond 23 oktober vreedzaam en welgemoed in de Rotter damse Schouwburg naar De eenzame weg zat te kijken,, zai waarschijnlijk nóg niet weten wat. het „langharig tuig" dat bij het slotapplaus met rauwe eieren naar de spelers zat te gooien, nu eigenlijk wilde. Wat hadden de acteurs, die niet anders deden dan hun rollen naar beste weten spelen, in 's he melsnaam misdreven? Vergelen Zonder kunst Zo probeerden verontruste jongelui op 23 oktober in de Rotterdamse Schouwburg veran dering te brengen in het toneelbestel. Verspreid ageerd Vraagstelling (Van onze sportredactie) Het is te hopen dat het natte weer zondag geen roet in het voetbal-eten gaat gooien, al moet echter wel met die moge lijkheid rekening worden gehouden. Als alles goed gaat, zullen alle Schiedamse voetbalclubs het veld op gaan om daar hun tegenstander te ontmoeten. Voor enkele teams is het zaak om alles op alles te zetten, want hier en daar dreigen donkere wolken. Demos bij voorbeeld staat helemaal onderaan en ont moet het gevaarlijke RDM in de uitwedstrijd in Rotterdam. Andere verenigingen nemen nu ook niet bepaald een com fortable positie in en zullen dus ook wat zorgen hebben. KNVB-voetbal Zaterdagvoetbal B-teams (Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse afdeling van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers bestaat twintig jaar. Daarom wordt op 29 en 30 november een lustrumtentoonstelling gehouden in de boven zalen van 'Arcade'. De Schiedamse Wandelsport vereniging De Trekvogels houdt op zaterdag 22 en zon dag 23 november weer de tra ditionele St.-Nicolaasmars. Deze mars wordt nu voor de 22ste maal georganiseerd. Showwerk Klaverjassen Sieraden gestolen Burgerlijke stand (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Als lid van de commissie Zeehaven- overleg heb ik persoonlijk de indruk, dat de aanleg van de Rij npoorthaven wel een haalbare kaart is," aldus burgemees ter mr. J. Heusdens van Vlaardingen woensdagmiddag bij de ingebruikneming van het vernieuwde stationsgebouw Vlaar- dingen-Centrum. Schaken PAGINA 1.9 Breng toneel met visie en lcaraktér We vrezen, dat ditzeirde publick zaterdagmiddag by de toneeldiscus sie in de Rotterdamse Schouwburg, georganiseerd door het Nieuw Rot terdams Toneel, maar uitgelokt door de eiersmijters, zal ontbreken. En mocht al een enkeling zich in het tumult wagen, dan is de kans groot, dat hem de zin van het conflict toch zai ontgaan. Misschien is het daarom nuttig, enkele facetten van de toneelberoering en ontevreden heid, zoals die op het ogenblik onder een deel van het publiek heersen, te belichten. Het zou gemakkelijker zijn zich te beperken tot wat de eierensmij- ters en hun achterban bezighoudt, dan over „het publiek" in zijn vele en velerlei groeperingen te spreken. Het is immers duidelijk, dat de achteruitgang van het schouwburg bezoek in de laatste jaren maar zeer ten dele te wijten is aan het wegblijven van wat men de ge- engageerde jeugd pleegt te noemen. Het staat vast dat het grote publiek beslist niet wil wat de kleine groep van opstandigen voorstaat. Dat grote publiek mijdt namelijk de schouwburg voor een belangrijk deel nog steeds, omdat het ver maakt wil worden, alle kopzorg vergeten en het moderne, onbegrij pelijke, onrustwekkende repertoire niet lust. Voor dat deel van het pu bliek kan men het beste Johan Kaart artistiek leider van het NRT maken, en dan maanden achtereen Potash en Perlemoer laten spelen. Lange series van Een Haar in mijn Soep zouden ook welkom zijn of een seizoen lang niets anders dan Mijn heer gaat op Jacht, de kurk waar de eerste helft van het seizoen het NRT op drijft. Maar daar geeft Marga Klompé dan weer per jaar geen zes miljoen (de subsidie aan de gezamenlijke gezelschappen) voor uit. Is er dan helemaal geen belang stelling voor toneel van klasse en had de Engelse toneelleider Peter Brook gelijk, toen hij enkele jaren geleden schreef: „De ontstellende waarheid is, dat als je alle theaters in Engeland sloot, het enige verlies hierin zou bestaan, dat een wel opgevoede gemeenschap zou voelen dat een zeker beschavingsgemak zoals tram en leidingwater ont brak. Maar zou er werkelijk een blij vende storm van verontwaardiging opsteken, zou er een gevoel van gemis zijn? Een honger?" Koloraschrijver Bram de Swaan schreef op 17 juni in ons blad in dezelfde geest: 'Dagelijks zie ik mensen met een vrolijk gezicht, een opgeruimd huneur en verder ook geen klachten, die toch al sinds mensenheugenis geen blik geslagen hebben op prent of schilderij en geen voet hebben gezet in museum, schouwburg of gehoorzaal. Zonder kunst gaat het blijkbaar ook, niet voor enkele, maar voor het overweldigend merendeel der mensheid'. Het zijn, dunkt ons, dezelfde din- gen, s-ls waar Peter Brook en Bram de Swban zich ongerust over ma ken en wat ook de eierengooiers in wezen bucort. Maar men moet zich natuurlijk wel afvragen of zij zich in hun idealisme voldoende be zighouden met de werkelijkheid. Kennen zij de instelling en wensen van bovengenoemd 'groot publiek' fof willen zij die niet kennen?) en hoeveel mensen zouden er dan wel in de zaal zitten bij 'hun* toneel? Die werkelijkheid is, naast de vraag van het grote publiek, in de tweede plaats ons Nederlands to neelbestel. dat onze toneelgezel schappen steeds meer tot stand plaatsgezelschappen maakt met de opdracht aan verticale spreiding te doen. Een onmogelijke taak, naar onze mening, want in feite noudt dat in dat de hele plaatselijke be volking naar de schouwburg gelokt dient te worden, uiteraard met een elk wat wils-repertoire, dat .lees r.og vis is en in ieder geval onmo gelijk enige lijn en visie kan verto nen, Vermaak en kunst (laat staan geëngageerde kunst) bieden stem pelt de artistieke leiders tot krui deniers, die van alles wat in huis moeten hebben. En daar komt voor wat onze to- neelconstellatie betreft nog als der de factor bij: het aanwezige talent is in ons land zodanig verspreid over zovele gezelschappen, dat geen enkele voorstelling werkelijk over de hele linie goed bezet kan wor den. Wie dat nog niet wist. heeft van de voorstellingen van Troïlus en Cressida in het Holland Festival en van De Drie Zusters door het Praagse Theater achter de Poort alles kunnen leren. Wie deze voor stellingen heeft gezien, moet wel de verzuchting hebben geslaakt: la ten we er in Nederland maar mee ophouden. Wat Rotterdam betreft: het ta bleau de la troupe is zwak en kent veel te weinig topspelers. Maar bo vendien heeft het NRT jaren van tegenslag achter de rug: Richard Flink stierf (een zeer geëngageerd man, al was hij boven de zestig!), het experiment met Johan Greter mislukte, Robert de Vries (ook sterk geëngageerd, waarbij hij terwille van het thema wel eens de vormkracht van het stuk vergat) stierf en in feite hebben John van de Rest en Jules Royaards te vlug de artistieke leiding op hun oner varen schouders moeten nemen. Wethouder Reehorst vroeg onlangs in de vergadering van de Commis sie voor Kunstzaken terecht tijd en geduld voor hun eerste seizoen. Maar wat willen die opstandige jongeren dan, wier actie aanlei ding is tot het debat van a.s. za terdag? Hebben zij het tovermiddel ontdekt, dat met één slag alle kwa len zal genezen? Wat bedoelen ze in feite met geëngageerd toneel? Erg duidelijk zijn ze er niet over. Uit hun uitlatingen zou men kun nen opmaken, dat ze er eigenlijk politiek (links politiek, uiteraard) toneel mee bedoelen en dat is uiter aard wat de grote massa van schouwburgbezoekers nu juist niet wil. Politiek toneel kan natuurlijk (zie Brccht) en is welkom, als het dan maar door een echte vakkun dige schrijver gebracht wordt. Maar waar mag die wel wonen? En voor al liever geen propaganda in de schouwburg, die op een meeting, een congres of desnoods op straat thuishoort. En documentaires zien we wel op de televisie. Uit de schouwburg gaan we lie ver niet met (uiteraard eenzijdige) leuzen naar huls, maar met vra gen, juist in onze tijd, waarin alle zekerheden op hun waarde en alle taboes op hun gehalte beproefd worden. En onder geëngageerd verstaan wij dan ook eerder die vraagstel ling naar en dat onderzoek van al le gevestigde waarden, die wc! eens op lemen voeten zouden kunnen staan. En dat kan dan niet in het minst aan de hand van de klassie ken. zelfs van de Grieken en Shake- speare, die vaak verontrustender zijn dan veel hedendaags gelegen heidswerk. De laatste liet b.v. in Troïlus en Cressida van het zogenaamde, his torisch aanvaarde, maar volkomen holle heldendom geen spaan heel. Wat wij zouden willen is, dat de discussie zich zaterdagmiddag in plaats van te ontaarden in een Ba bylonische spraakverwarring hierop zou toespitsen: breng zó geënga geerd. vooral geïnspireerd toneel met visie en karakter, waarin ons huidige levensgevoel tot uitdrukking komt (ook in blijspelen!) en dat zo dan wel eens op de duur het hele publiek, zowel het grote oudere als het kleinere jongere, kunnen bevre digen. En daarbij zou dan uiter aard ons huidige toneelbestel, dat verlammend en versnipperend werk danig onder de ioep genomen moe ten worden. Waaraan we dan, om alle mis verstand te voorkomen, nadrukke lijk willen toevoegen, dat we de echte humor, die immers bevrijdt omdat ze relativeert, allerminst in de schouwburg zouden willen mis sen. DRZ moet het in Bolnes opne men tegen de club van die naam. Hier moet op z'n minst een gelijk spel in zitten voor de Schiedam mers. SFC komt in het veld tegen Ri sing Hope en dat kan winst ople veren. Toch wordt verwacht dat Rising Hope zal vechten van de eerste tot de laatste minuut, zodat het voor de gastheren nog wel eens lastig kan worden. FC Nieuwland krijgt bezoek van koploper DESV. De Schiedammers zouden een beste beurt maken door op eigen terrein tot. winst te komen, maar het zou heel vreemd moeten lopen wil da. gebeuren. Wilton-Fijennoord kan zeker op winst rekenen nu het thuis het wel zeer zwak spelende St.-Lode- wijk op bezoek krijgt. Winst is zelfs nodig, wil het niet helemaal ,de aansluiting met. de kopgroep verliezen. Martinit krijgt het makkelijk. Met een ploeg als Rockanje, dat zo ongeveer onderaan de lijst bengelt, kunnen er geen al te grote moei lijkheden ontstaan. Martinit lijkt dit seizoen op weg naar de kam pioenstitel en die zal niet zo ge makkelijk prijs worden gegeven. Ursus zal het daarentegen in de uitwedstrijd tegen Groen Witten heel wat moeilijker krijgen. Welis waar neemt Ursus een betere po sitie op de ranglijst in dan Groen Witten, maar de Rotter dammers moeten op eigen veld zeer moeilijk te kloppen zijn. Een gelijk spel ligt hier het meest voor de hand. Een blik op de ranglijst zou doen vermoeden, dat Schiedamse Boys in de thuiswedstrijd tegen Nestoro winnen kan en zo is het ook, want voor eigen publiek speelt Schiedamse Boys bijzonder sterk. Voor Excelsior "20, dat vorige week keurig met Wit Blauw afre kende, ziet de toekomst er iets rooskleuriger uit. Of Excelsior er in zal slagen de uitwedstrijd tegen Spoorwijk te winnen, menen wij te moeten betwijfelen. DHS reist naar Kralingsche Veer, waar het een verre van gemakke lijke wedstrijd tegen CKC tegemoet gaat, CKC staat bijna onderaan en het zal zeker tegen DHS probe ren twee kostbare punten in de wacht te slepen. Trainer Joop Schop en zijn mannen zullen het zeker niet zo ver laten komen. SVDPW en Schiedam spelen even eens uitwedstrijden en wel tegen respectievelijk SMV en RKWIK, Voor de zaterdagvoetballers staat er slechts één thuiswedstrijd op het programma: PPSCTOGRAlle andere verenigingen spelen uit. HBSS reist naar het Rotterdam se Zwart Wit '28, dat momenteel in de lift zit. Trainer Aad Bierhui zen zal ongetwijfeld een tactiek uitstippelen die de gevaarlijke aanvallers van de Rotterdammers in bedwang moeten houden. Geen gemakkelijke opgave. GTB mag ook niet op winst re kenen, daar het tegen koploper Hillegersberg aantreedt. GSS zal eveneens veel moeite hebben met Veronica, al zegt de stand van de ranglijst dat verlies niet bepaald noodzakelijk is. Bij de reserves ontmoet SW za terdag het Rotterdamse Feijenoord en dit belooft op sportpark Harga een aantrekkelijke wedstrijd te worden. De reserves van Hermes DVS behoeven ook niet ver te rei zen. daar zij zaterdag op Wouöe- stein tegen Excelsior uitkomen. Aanvangstijd SW—Feijenoord 2.30 uur. 'ASlVb'lt'VKflTl KI SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) De installatie van Gulf. Oil (Ne derland) N.V. te Schiedam heeft een ingrijpende verbouwing onder gaan. Deze was erop gericht de op slagcapaciteit te vergroten en de laadfaciliteiten temoderniseren. Dit laatste is onder meer bereikt door een geheel nieuwe toepassing op elektronisch gebied. Vanuit de installatie in Schie dam wordt een belangrijk deel van de Randstad .Holland van Gulf- produkten voorzien. Deze belangrijke schakel in bet verkoopnet van Gulf zal op woens dag 26 november worden her opend. Dit zal gebeuren door bur gemeester H. Roelfsema van Schie dam. Een speciale commissie is belast met het c "ii van deze expo sitie. De er „iets aparts" van te rr„ De pla.. ng van de bond telt 170 leden met een kern ken op (ADVERTEi SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) Het wordt een nationaal wandel- festijn. Nu al komen er uit heel Nederland aanmeldingen binnen. Gelopen zal worden over afstan den.van 8, 12. 20 of 35 km. Zaterdagmorgen om 11 uur star ten de 35-km-lopers. 's Middags om 2. uur gaan de inschrijvers voor de 8. 12 of 20 km aan de wandel. Zondag vertrekken de deelnemers tussen half 10 en 11 uur. De startplaats is De Korenbeurs, op de hoek van de Dam en de Lange Haven. Daar kan men ook Inschrij ven en wel op de zaterdag vanaf 11 uur en op de zondag vanaf 9 uur. Het evenement zal worden opge luisterd door Sint en Piet. Voorts zal er voor veel muziek worden ge zorgd. De deelname staat open voor iedereen van 8 tot 80 jaar. Men kan persoonlijk inschrijven of als groep eraan meedoen. Iedere deelnemer krijgt een beloning. Iedere groep die de mars helemaal uitloopt, krijgt een groepspra*. het gebied van de experimentele kweek. Bij elkaar houden de leden 15.000 vogels. Iji het grote geheel komt een af zonderlijke expositie van kanaries met ongeveer 75 verschillende kleurvariëteiten, o.m. uit de rood- factorige, de mozaïek-, de ivoor-, de pastel- en de opaaigroepen. Steeds zijn de kwekers blijven zoeken naar nieuwe „kleurslagen" met ais een van de opmerkelijkste resultaten het fokken van zuiver witte albino's. Verder zuilen de klassieke kanarie en de uit Engeland afkomstige vorm- en postuurkanaries te zien zijn. Het echte „showwerk" brengt de in vitrines gehuisveste collectie tro pische vogels, waaronder opzienba rende „exoten" voorkomen. Zoals bij voorbeeld de in volières gekweekte Japanse nachtegalen en de bijzon der getekende Gold Amadtnes. Bij het inrichten van dé tentoon stelling zal men ernaar streven groen en verlichting zodanig aan te brengen dat in elke vitrine een stukje natuurgetrouw leefmilieu voor de vogels wordt gecreëerd. Twee dagen lang dus is al dit vogelschoon. voor ledereen te kijk. De tentoonstelling is gratis te be zichtigen. Voortdurend zullen vogel- houders aanwezig zijn om inlichtin gen te verstrekken. Aan de tentoonstelling gaat een keuring vooraf met de hieraan ver bonden kampioenschappen voor kanaries en tropische vogels. Het uitreiken van de prijzen en het hul digen van houders van de kam pioensvogels vindt plaats op 12 de cember tijdens de lustrumavond. (Van een onzer verslaggeefsters) De contactavond van de Klaver- j as vereniging Het Singelkwartier tn Schiedam is een goed bezochte bij eenkomst geworden. £r waren ruim 79 aanwezigen. Er werden drie partijen van 1500 ounten gespeeld. De eerste prijs is gewonnen door de heer Berkelder met 5044 punten, de tweede door de heer Klepke met- 4884 punten. De volgende contactavond wordt gehouden dinsdag 2 december Sn taal Marijke, A UVERTENTIE\ (Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse wijkvereniging Nieuwland heeft nu zowel een to neel- als een zanggroep. De toneelgroep is volledig en heeft zelfs de eerste repetitie al ge houden. De zanggroep, een dameskoor, is echter nog voor uitbreiding vat baar. Voorts wil men bij de wijk- .'ereniging zo spoedig mogelijk ook tot de oprichting komen van een gemengd koor. (Van een onzer verslaggeefsters) In de Martinuskerk in Schie dam wordt dinsdag 18 november eer. concert gegeven door het Ko ninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus onder leiding van Chris "Verhoog. Er zal een zeer gevarieerd pro gramma worden gepresenteerd, waarin werken voorkomen van o.a. Poulenc. Schumann, Bruckner, Grieg, Dvorak, Gounod en Verdi. Tevens zullen enkele volksliedjes en negro-spirituals worden ge zongen. Het concert, dat is georganiseerd door de wijkvereniging Groenoord, begint om 8 uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De zesjarige Theo van de Keilweg is woensdag, toen hij op het Marconiplein plotseling overstak, door een vrachtauto aan gereden. Hij is met een buil en schaafwonden aan het hoofd naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. De zevenjarige Fieter Bak uit de Brouwerstraat werd in de Hugo de Grootstraat by het oversteken door een prsonenauto aangereden. Ook hy kreeg hoofdletsel en is naar het Bergwegziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. In de afgelopen nacht is ingebroken in een woning aan de Hockeystraat. Uit een salon meubel werden sieraden ter waarde van ƒ1200,en uit een linnenkast ƒ300.—- gestolen. In het Gemeente ziekenhuis te Schiedam slaagden voor het diplo ma A ziekenverpleging zr. H. De- tiger, zr. G. A. Jacobs-Hylkema, zr. A. M. Pecters, zr. F. Posthumus- Snoey, br. A. Posthumus, zr. C. M. Schop, zr. E. J. Barendregt-Smith. zr. L. Sumter, zr. H. E. den Uyl en zr. A. N. v. d. Wilk. SCHIEDAM Geboren: Aiïda J d v M G de Jong en A E Bui sing, Adrianus z v J M G Louis en J A Nieuwenhuyzen, Marcel z v B Kapoen en J M L de Groot, Hans z v G Hoogland en C H de Raaij, Eric CGMzvQJMv Dyke en A W Huysmans. Hendrik A J z v H Luitjes en W G Willemsen. René E z v G A A Hilversum en E L -v d Boogert, Ingrid L d v J v Eek en H L ten Brink, Marinus J C z v C de Boer en J W Luthart, Maria E d v J J Jonas en A T L Alberts. Overleden: E C v d Linden. M v d Kraan. C A Schmidt, J W Veen- man, I Smit, M Kortleven. Aan zijn uitspraak knoopte hij meteen een wat zorglijke beschou wing vast over de infrastructuur van het noordeiyke Waterwegge bied. De aanleg van deze haven zal een enorme toeneming van het weg- en spoorwegverkeer kunnen veroorzaken. (Van onze sportredactie) Het tweede tiental van de Schaakvereniging Schiedam heeft het in de eerste ronde van de wed- s rijden van de Rotterdamse Schaakbond niet kunnen bolwer ken. Tegen het Rotterdamse Charlois l, dat in een sterke formatie voor ue dag kwam, ging Schiedam 2 met i8 ten onaer. Alleen De BruUn. De Koningh, Marbus en Maas be haalden de halve winst; de overi ge partyen gingen verloren. Evenmin is het le tiental in de tweede ronde in cle promotieklasse erin geslaagd tot winst te komen. De voorlopige stand tegen Schie- broek 1 is 1—3. maar een geiyk spel ts misschien toch nog moge lijk. Bij de betrokken gemeentebestu ren leeft de vrees, dat de spoor lijn Rotterdam-Hoek van Holland als een soort barrière in hun ge meenten zal komen te liggen als de overwegen steeds veelvuldiger gestoten moeten worden. Vlaardingens burgemeester vroeg zich af of in zijn stad straks niet ten toestand zal ontstaan zoals Delft vele jaren heeft gekend: gesloten overwegbomen die het verkeer ernstig stagneren. Hy suggereerde NS vast te gaan denken aan het omhoog brengen van een gedeelte van de spoorbaan. Overigens was hy wel blij met de verhoging van de frequentie op het traject Rotterdam-Maassluis van een half-uur- tot een kwar- tierdienst. NS-functionaris mr. J. K. J. Mul ler deelde nog mee. dat getracht wordt aan de achterkant van het station Vlaardingen-Centrum een rechtstreekse toegang tot de per rons te maken, zodat de reizigers, die uit de richting van de Maasbou levard komen niet meer tweemaal een overgang behoeven te passeren. Deze toezegging kwam ais een soort troostprijs voor het gemeen tebestuur van Vlaardingen, 'dat aan de Parallelweg een nieuw station wilde ter hoogte van de Prins Hendrikstraat en de Stationsstraat. Daarin was ook de gedachte aan een voetgangerstunnel verdiscon teerd. Maar NS kunnen het. af maal niet betalen.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1