4 ff MJr Hommel op straat ooien kost geld Meeval, er: een las van watergang zo Hermes D S-jeugd hoeft geen maanden stil te zitten P lan voor politiek café in Schiedam Huigje eurofax - 15.11.22 Lening voor nieuw verpleeghuis in IJssel- monde Loonzakjes verduisterd Kans op winst voor Succes en Schiedam Muzikale show Excelsior hij SVV-Sparta CBC Schiedam viert 65-jarig jubileumfeest BOTEN OP HET DROGE U itverkoop in proeftuin „Vijf sluizen" water: met uitvaren J v, f VRIJDAG 14 NOVEMBER 1369 HET VRIJE VOLK Korfbal (Van een onzer verslaggeefsters) De drumband 'Excelsior' uit Schiedam aal zondag a.s. de derby SVVSparta muzikaal omlijsten. De band zal zowel voor het begin van de wed strijd als in de pauze een show weggeven. (Van een onzer verslaggeefsters) In Schiedam is een plaatselijk comité gevormd dat activi teiten gaat ontplooien in het kader van de nationale jeugd- coilecte. Deze collecte wordt gehouden in de week van 17 tot 23 no vember. De opbrengst ervan komt geheel ten goede aan het plaatselijk jeugdwerk. De helft gaat direct naar de verenigin gen die hun medewerking aan de collecte geven. Volleybal (ADVERTENTIE G »k/uw. KS\ v ...wV7 V 41SX g j DAS MET POCHETTE v a7.*IÖ DASSEN 3.95 - 9 'l5 KAMERJASSEN 28.f l - SC HANDSCHOENEN 5.90 - sjaals 5.90 - 16.90 VESTEN - PULLOVERS - COLLTRUIEN 17.90 - 69.50 PYJAMA MET KAMERJAS 49.75 - 69.50 paraplu's 9.95 - 27.5© OPVOUWBARE PARAPLU'S 19.90 - 41.95 BROERSVEST 56 - SCHIEDAM - TELEFOON 26 96 42 (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM In IJssei- mn- de za! begin februari het nieuwe verpleeghuis van de Vereniging van de Heilige Antonius en van de Stichting Antonius-Binnenweg te Rot terdam in gebruik worden ge nomen. doz« FAUTEUIL IN RUNDLEDER broersvest 64-66 schiedam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rommel op straat gooien gaat geld kosten. De directeur van de Rotterdamse reinigingsdienst, ir. R. Dijks hoorn, heelt aangekondigd dat zijn opzichters strenger zullen gaan optreden. (Van een onze*' verslaggevers» ROTTERDAM De nieu we metrolijn Beurs-Alexan- derpolder zal waarschijnlijk geen hinder hoeven te onder vinden van cle zes meter bre de watergang, die zich sinds 1742 onder het Oostplein be vindt. Kostbare kunstgrepen zul len voor de metro-ii.genieurs, die hun tunnelbuizen dicht onder de oppervlakte willen houden, niet nodig zijn. Het Hoogheemraadschap Schie- land heeft zijn verenigde ver gadering voorgesteld van de gelegenheid gebruik te ma ken om het verouderde ge maal aan de Admiraliteits kade te vervangen door een nieuwe installatie op het Oostplein. Heel programma voor twee maanden (Van onze sportredactie) Evenals vorig jaar, aldus de secretaris van de Junior Kon- takt Commissie, de heer A. Monster, hebben wij besloten weer iets voor onze Hermes-DVS-jeugd te gaan doen en wel in de maanden december en janiuari. Leden van de Schiedamse watersportvereniging „De Schie" hebben, met het oog op de winter, hun voorzorgsmaatregelen genomen. Met vereende krachten hebben zij de boten uit hun element gehaald en naar veiliger oorden gebracht. De boten verhuisden van het water naar een geïmproviseerde helling op een terrein aan de Schie. (Van een onzer verslaggeefsters) Het ziet ernaar uit dat Schiedam zijn eerste politieke café krijgt. Het idee is gelanceerd tijdens een bijeenkomst in de sociëteitsruimte van pand 'Nieuwstraat 12'. (ADVERTENTIE) FILM Waarschuwing voor zeeschepen AMSTERDAM (ANP) - Zeevaartuigen moeten niet uitvaren indien onvoldoende water aanwezig is om zonder de mogelijkheid van stote van het schip de zee te berei ken. Er zal dan op hoger wa ter gewacht moeten worden. Van lucht kasteel tot koo pmansburcht PAGINA '9 Je ig;d chiedam vraagt aandacht (Van onze sportredactie» Voor zondag zijn voor beide Schie- damse KNKB-teams thuiswedstrij den vastgesteld. Schiedam ontvangt ELKV uit Etten-Leur. In een van de eerste wedstrijden van dit sei zoen wisten de roodzwarten op het nippertje een gelijk spel uit het vuur te slepen. Sinds die tijd zijn onze stadgeno ten steeds beter gaan spelen en het moet mogelijk zijn beide punten in eigen huts te houden. Voor Succes vermeldt het pro gramma de thuiswedstrijd tegen het Haagse Aio. De prest. ie.s van de Hagenaars vallen dit seizoen wat tegen. Enigszins teleurstellend staat Aio op gelijke hoogte met Succes, in de middenmoot. Het voordeel van eigen terrein zou wei eens doorslaggevend kun nen zijn voor de overwinning. Wat er met de andere helft gaat gebeuren is, zo vertelde de heer P. M. F. van Beurden, lid van het Comité Schiedam van de Nationa le Jeugdcoilecte, nog niet bekend. Hel plaatselijk comité bestaat uit vertegenwoordigers van de Ne- (Van een onzer verslaggevers» De afdeling Schiedam van de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale in Nederland viert vanavond het 65-jarig bestaan met een fees telijke 3i] een komst, in gebouw „Irene". Na de behandeling van een aan tal huishoudelijke punten zal er een toespraak worden gehouden door de heer J. Schotman, landelijk voor zitter van de centrale. Df Schiedamse toneelvereniging „C.ó?x" zal de rest van de avond verzorgen. (Van onze sportredatciet Aanstaande zaterdag speelt het Schiedamse Juliana in Den Haag tegen Haag- '68. Gezien de presta ties die Haag-'68 tot nu toe heeft geleverd moet het voor Juliana mo gelijk zijn de volle winst te halen. De wedstrijd begint om 6 uur in de sporthal „De Vliegermolen". f J' K derlandse Gidsen, de Stichting Ge- zins- en Jeugdzorg, de Jeugdhaven, de Oranjegarde, de Padvindsters, de Clubhuizen en de Katholieke Verkenners Alle Schiedamse verenigingen is verzocht aan de collecte mee te werken. Tussen 17 en 23 november wordt or een huis-aan-huis collectie ge houden met intekenlijsten. Een straatcollecte, met bussen, is er op saterdag 22 november Gerekend wordt op ongeveer 100 mensen die met lijsten langs de deur willen gaan en op ongeveer "0 buscollectanten. Zaterdagavond, na de buscoliec- te. hoopt men de totaal opbrengst bekend te kunnen maken. Voorts is er. ten behoeve van de collecte, een rekening geopend bi.i de Nederlandse 'Middenstands- bank in Schiedam onder nummer 68.37.12.500. Het postgironummer van de bank is 9399. Eventuele overschrijvingen dienen te gebeu ren onder de vermelding „Jeugd Schiedam". ADVERTENTIE Voor de financiering van dit com plex. dat 16 miljoen gulden kost en waarin 239 bedden (investering per bed j'65.000,zijn onderge bracht, hebben de stichters gelden nodig. Zij geven een 8li pet. rente- gevende obligatielening van f 5 mil joen uit, waarop van 31 november af ingetekend kan worden bij de Ned. Credietbank en bij de Ned. Middenstandsbank. Op 15 december zal de storting moeten plaatsvin den. Beursnotering is aangevraagd. Het voornemen bestaat voor dit project nog een lening van ƒ5 mil joen op te nemen. In het verpleeghuis zullen 200 mensen werken De Klaprooscoliecte in Schiedam heeft een bedrag van bijna 1665. opgebracht, zo werd doen- het plaat selijk Klaprooscomité meegedeeld. {ADVERTENTIE) vindt U bij (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft van haai' Amsterdam se collega's een 29-jarige Rotter damse scheepstnonteur overgeno men, die verdacht wordt van ver duistering van circa 1000,ten nadele van zijn werkgever. Vorige week werden hem vier loonzakjes ter hand gesteld om aan in nachtdienst komende werk nemers te geven. Hij ging echter met het geld naar de hoofdstad en maakte het daar op. Er komt nog een waarschuwings actie, maar daarna volgt het sta dium van het onverbiddellijke pro ces-verbaal. Metro onder ostp ein hoe ft niet diep Die nieuwe gemaal zou moeten komen op het punt waar de twee De opzichters van de reinigings dienst hebben opsporingsbevoegd heid. Ir. Dijkshoorn heeft deze mede delingen gedaan in een vergadering met het comité Rotterdam Schoon Schip, dat zich aan de burgerij pre senteerde nadat de actie Opgeruimd staat netjes niet genoeg praktische resultaten had getoond. In een zorgvuldig geredigeerd ge meentelijk persbericht wordt er met nadruk op gewezen dat het dit co mité is geweest- dat om een harde aanpak heeft verzocht. Het bestaat uit vertegenwoordig sters van de Rotterdamse vrouwen organisaties. Dan namelijk ligt de voetbal-com petitie voor de e. d. c en b-junio- ren stil. De activiteitenzullen plaats vinden op de zaterdagoch tenden in deze twee maanden. Het programma ziet er als volgt uit: 29 NOVEMBER. sinterklaas-och tend. Voordat Sint-Ntcolaas de jeugd zal bezoeken, wordt er eerst een leuke film gedraaid (welke blijft een verrassing». Deze ochtend Is alleen bestemd voor de d- en e-pupillen en hun leiders. 13 DECEMBER, worden er park- hinderni-, loopwedstrüden gehou den rondom de velden van het sportpark. De heer, C. v. d. Tuin. oud-speler van Hennes en van het Nederlands elftal, ver leent hieraan zijn medewerking. Aan deze wedstrijden zijn leuke prijzen verbonden. 27 DECEMBER, spelregeltest o.l.v. de heer J. Landsbergen. De win naars van deze test zullen wor den geselecteerd om deel te ne men aan de spelregeltest van de Schiedamse Scheidsrechters Ver eniging, waaraan vele verenigin gen meedoen. 10 JANUARI, vertoning van een voetbalfilm. 24 JANUARI, spelochténd. Ieder een kan hieraan meedoen: kege len, tekenwedstrijd, sportpuzzel en ballengooien. Op de data's 6 en 20 december en 3 en 17 januari, is het de be doeling om tafeltenniswedstryden en biljartwedstrijden te organiseren, dit alleen voor b-junierren. Ook is het de bedoeling, net als vorig jaar, sneeuwvoetbal en schaatswedstrijden te houden, maar hierbij zijn dé heren organi satoren wel afhankelijk van moe der natuur. Tuinlaan 98 Schiedam Telefoon 28.74.64 Mgr. N'olenslaan 688 Schiedam Telefoon 26.20.7S In verband hiermee wordt don derdag 20 november in dezelfde ruimte een open bijeenkomst ge houden waarop het idee verder zal worden uitgewerkt en geconcreti seerd. Alle politiek geïnteresseer de jongeren zijn welkom. De bij- -enkomst begint om 8 uur. De be doeling is het politiek café in "Nieuwstraat 12" te houden. Voor de eerste, informatieve bij eenkomst, waren alle politieke par tijen en hun eventuele jongeren organisaties in Schiedam uitgeno digd. In principe bleken alle aanwe zigen enthousiast over de oprich ting van een dergelijk café. Uit tic- ze bijeenkomst is we) naar voren gekomen dat dit politiek café op initiatief van jongeren tot stand moet komen. 'Van een onzer verslaggevers» Nu de fruitbomen-proeftuin op het volkstuincomplex ..Vijfsluizen in Schiedam niet meer wordt beheerd door de gemeente en de rijkstuinbouwvoorUchttngsdienst komt het hierop groeinede bomen- bestand voor de tuinhouders be schikbaar. In verband hiermee zullen de bo men morgen aan de tuinhouders worden verkocht. Dat betekent dat de bomen op een en dezelfde dag gerooid en weer geplant zouden worden. Het verdwijnen van de proeftuin heeft voor- en nadelen. De boom gaard. die vooral in de bloesem- lijd veel bekijks trok. gaat ver loren. Een spreiding van de bomen o- ver het gehele complex betekent •chter een verfraaiing van de tui len. Bovendien zou het de tuinders uinnen inspireren de fruitteetl op >p een nog grotere schaal ter hand te nemen. Bovendien zou „Vyfslulzen" als wandeloord voor de rust en verpo zingzoekenden in waarde stijgen. eeuwen oude overkluisde watergang nu begint. Het wordt via een geheel nieuwe perskoker met het Boeren- gat verbonden. De gemeente Rotterdam heeft zich in beginsel bereid verklaard de be sparingen die het metroproject door dit alles ondervindt, aan Schieland over te dragen. Ze zijn voorlopig becijferd op drie miljoen. Het nieu we gemaal koot echter zes miljoen. ..En dus hebben we van deze zaak toch wel hoofdpijn," zei ons gister morgen eeu vertegenwoordiger van Schieland. „Als de boeren die res terende drie miljoen zouden moeten opbrengen, dan weden de lasten voor hen veel te hoog. Ons boe- zembéheer is eigenlijk te klein. Het is nog geen 8000 hectare in totaal." Men hoopt drarom op by dragen van andere instanties, zoals de Cul tuurtechnische Dienst. Het gemaal aan de Admiraliteite- kade kreeg een jaar of zes, zeven geleden nog nieuwe motoren, maar het gebouw en de pompen dateren uit 1898. De installatie zou hooguit nog tien jaar meekunnen. Zou men met de vervanging wachten dan zou de kans om te profiteren van het feit dat 't Oost plein voor de metrobouwers open moet. verloren gaan. Vervanging over tien jaar zou dus geweldige extra-kosten geven. Het Hoogheem raadschap voelt zich dan ook bijna gedwongen nu tot een nieuw ge- maai te besluiten. De oplossing die het de verenigde vergadering nu voorstelt, maakt 't de metrobouwers mogelijk ook op 't Oostplein dicht onder de opper vlakte te blijven. Zij hoeven met hun metrobuizen niet onder de oude watergang door en het station Oostplein hoeft niet nodeloos en ongemakkelijk diep te worden ge legd. Deze aanbeveling geeft de Raad voor de Scheepvaart in zijn uit spraak inzake het op 4 februari eni ge malen aan de grond stoteu in het Gat van tie Hawk en het daarna zinken op ca. 30 mijl van IJmuiden van het Vissersvaartuig Teuni» Cornelis' sl. 4. De bemanning werd gered. D« raad straft de 42-jarige schipper A. G. uit Stellendam door het uitspre ken van een berisping, omdat hij volgens de raad door onjuist beleid het verloren gaan van het schip heeft veroorzaakt. Daar de schipper geen diploma voor navigatie heeft en voor het op treden ais schipper van de Teunia Cornells ook niet behoeft te hebben, kan krachtens de wet voor de ge melde tekortkominggen van betrok kene slechts de straf van een be risping worden opgelegd. tVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 12 de cember 1944 onstond in Rotter dam h plan om te komen tot een gre, verzamelgebouw voor de door de oorlog getroffen Rot- terdamse groothandel. Volgende maand, als dat feit 25 jaar geleden is, verschijnt over de geeschiedenis van het Groothandelsgebouw een boek van Leo Ott. Het heet „Van luchtkasteel tot koopmans burcht" en wordt uitgegeven door Nygh Van Ditmar. Het boek maakt deel uit van de serie van het Historisch Ge nootschap Roterodamum.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1