mm vk- i Zaterdag in Schiedam Sinterklaasje kom maarbinnen met je knecht Behoudens goedkeuring gemeenteraad R.-k. en gemee bibliotheek gaan volledig samenwerken Bridge-drive V'erkeersd eskundige geen flauw idee van werkelijke situatie' VLAARDINGSE ACROBATEN EVEN TERUG NA 2Vi JAAR TOURNEE eurotax 15.11.22 7 Onderscheiding E. Bonman Koopavonden Ingebroken PASSAGE 7 pflïlP msm - i - I PARKER SUCCES AGENDA'S Stoelenniimmer mmmÉm 'W i&'J I' i WA fü Vetorecht Zwarte Pielen Weer vragen van Beekman over S-bocht DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 HET VRIJE VOLK Het cascadenummer:, elementaire clownerie. Van onze verslaggever VIC DE KRUIF „Nou hebben we twee en een half jaar door alle landen van Europa gereisd; nooit wat gebeurd. Dan ben je één dag in Vlaardingen en dan pro beren ze in te breken in je caravan, als die naast je huis staat. Welkom thuis, Croosk- sons!" löfSi Het stoe-ennummer: sensatie in Europa's grootste nachtclubs. (Van een onzer verslaggeefsters) Aanstaande zaterdag zal Sinterklaas voet op Schiedamse bodem zetten. Sint en Piet komen weliswaar pas om half twee aan op het Hoofd voor het kantoor van de Havendienst, maar de feestelijkheden rond zijn komst beginnen al eerder. (Van een onzer verslaggeefster») Als de Schiedamse gemeenteraad ermee akkoord gaat zal er tussen de gemeentelijke bibliotheek en de r.-k. bibliotheek in de stad een volledige samenwerking komen. Ruim vijf jaar geleden al werd de eerste stap op weg naar samenwerking gezet. Er werd toen een overeenkomst aangegaan die de gezamen lijke exploitatie van de filia len van beide bibliotheken regelde. (ADVERTENTIE) I (Van een onzer verslaggeefsters) Het Schiedamse KVP-raaöslid P. J. Beekman blijft erbij dat er eenrichtingverkeer moet komen op de Schiedamseweg bij Kethel waar z.i. een levensgevaarlijke S-bocht zit. PAGINA 19 van oma s stoelen tot plaats in het Bas van Toor samen met zijn broer Aad het acrobatenduo The Crocksons vormend, "t „een ge weldige giller." De schade is trou wens beperkt gebleven tot een ge broken ruit. Een incidentje, dat 't plezierige gevoel van weer thuis te zijn niet kan bederven. Thuis is een hoogbejaard pand op de hoek van de Westhavenka- de en de Dayer, waarvan de broers met hun respectieve vrouwen Co en Sjaan en de kin deren Liesbeth en André elk een etage bezetten. Twee en 'n half jaar geleden ver trokken de twee gezinnen Van Toor met hun caravans voor on bepaalde tijd zuidwaarts met voor een flinke periode contracten en de overtuiging, dat 't verder ook wel zou lukken. Dat is geen mis rekening geworden. The Crock- sons hebben gewerkt in de groot ste en duurste clubs en cabarets van Europa. In Duitsland, Zwit serland, Spanje en Italië. Bas: .,'t Klinkt een beetje bluf ferig. maar je kunt we! zeggen dat we in onze soort één van de topnummers van Europa zijn ge worden. We kunnen in 't buiten land net zo veel werk krijgen ais we willen. We blijven ook maar even hier, In januari be ginnen we weer op de Canarische Eilanden". Acrobaat is eigenlijk een wat vage beroepsaanduiding voor The Crocksons. In vakkringen noemen ze zich equillibristen en casca- deurs. In alledaagse taal zoiets als evenwichtskunstenaars en gooi- en smijtkomieken. De broers Van Toor brengen dan ook twee nummers, die hemelsbreed van elkaar verschillen. Ze hebben hun naam gemaakt met het stoelennummer, dat nog steeds enig in de business is. Een even wichtsstunt, vele jaren gele den met veel vallen en opstaan uitgedokterd In het achtertuintje met oma's afgedankte eetkamer- stoelen. Nu een nachtclub- en va- riéténummer waarvoor impresa rio's een aanzienlijk bedragje wil len vragen. Avond aan avond maken de broers hun gezamenlijke hand stand op de top van een wanke lende. zeer kwetsbare pyramide van tafels, planken, flessen en stoelen. Dat speelt zich allemaal zo'n meter of acht boven de grond af. Aad: „Maar 't gekke is. dat we 't meeste succes hebben met het cascadenummer. We zouden bij wijze van spreken van dat num mer alleen kunnen leven, maar dan zouden we toch een beetje Te eenzijdig worden. Dat nummer is al weer heel anders dan toen we weggingen. Er zijn allerlei kleine dingen aan bijgeschaafd. Het is een kwestie van steeds maar weer nieuwe ideeën uittesten op het publiek." Bas: „Wat ik erg plezierig vind is dat we bij de jeugd meer suc ces hebben dan bij de mensen van middelbare leeftijd. Ik begrijp dat wel een beetje. Het is in wezen vrij grove, direct aansprekende humor. Oudere mensen krimpen een beetje inelkaar als we elkaar enorme dreunen verkopen en lang uit op ons gezicht smakken. Jonge ren vinden dat prachtig." Aad: Moet je horen. Wij gingen een keer met 't vliegtuig van Bar celona naar Mallorca. Nou hebben we in 't cascadenummer een plank van twee meter nodig. Dus wij met die plank onder de arm 't. vlieg tuig in. Zit er een man eerst een hele tijd argwanend te kijken. Na een kwartier vraagt-ie: waar ge bruikt u die plank voor? Meteen 3 t'm- geeft Bas me een enorme dreun voor m'n kop met die plank. En toen heel droog: Kijk daarvoor. Nou, die vent had 't niet meer.' Met dat soort verhalen kunnen The Crocksons zonder moeite een avondje vullen. En dat doen ze clan ook met graagte. Maar het leven van internationale artiesten is geen ononderbroken lachbui. Hun dag taak (lees: nachttaak) speelt zich vaak af in een wereldje van na ijver en broodnijd. Bas: 'Vooral Spaanse artiesten kunnen 't niet hebben als je als buitenlander voor hun eigen publiek succes hebt. In Barcelona was er een vent, die achter de Bühne met een stopwatch ons applaus stond te meten. En als ie zelf dan een paar seconden minder had dan barstte- ie van de zenuwen, 't Was een jongleur. Van ellende liet ie dan zijn spullen vallen.' .En: 'Dat was allemaal tot daar aan toe. Maar er gebeurden ook rotdingen. Ze hadden ook al ge waarschuwd: Jongens controleer iedere keer je flessen. En verdomd: ze waren een keer keurig doorge zaagd. We hadden zo een doodsmak kunnen maken. Maandenlang heb ben ze consequent onze past gesto len. Belangrijke aanbiedingen, aar digheidjes van Oma voor de klein kinderen: we hebben ze nooit ge- kregen. In die verbitterde atmosfeer heb ben de Crocksons niet altijd hoe ven werken. Aad: 'Er zijn natuur lijk ook leuke kerels, waarmee je na afloop gezellig een glaasje wijn kunt drinken.' Bas: 'Als je dan in zo'n cabaret ondanks alles maand in maand uit 't topnummer blijft, nou eerlijk, dan voel je toch wel even wat als gewone arbeidersjongens, 't Was.op *t laatst zo gek dat we een soort vetorecht kregen over wie er we! of niet een contact kregen. Dan kwam er een nieuw orkest en dan zei de directeur: Crocksons kom eens even luisteren. Soms was 't werkelijk bar. 'Los Catastrophes,' weet je wel. Nou. dat is triest hoor als je die lui hun spullen weer ziet inpakken op jouw advies. Maar weet je wat 't is, als zo'n show de mist ingaat dan val je zelf mee als een baksteen. De muziek kan je. ma ken en breken.' Aad: 'Moet je je voorstellen.Op Mallorca, het laatste deel van het stoelennummer. Doodse stilte, al leen een tromroffel. Roept opeens een vent in de zaal: Héé, haring koppen, uit de kunst hoor! Dan be sterf je 't toch.' Bas en Aad van Toor zijn nu ruim twaalf en een. half jaar „op de fles," 2oals ze 't in hun flitsende jargon uitdrukken. Ze hebben moei zaam moeten ploeteren om In hun vak de top te bereiken. De tijd, dat ze af en toe een nachtje op de „Super" moesten meepikken als er te weinig schnabbels waren om rond te komen is wel definitief voorbij. Vorig jaar hebben ze het zich gepermitteerd om een drie jarig contract bij de Folies Bergères te laten afstuiten op een te lage gage en onaantrekkelijke secundai re voorwaarden. Bas: „Nou ja, we hebben geen liggende gelden, maar we kunnen nu dingen doen waar we vroeger nooit van hebben gedroomd." Terug in Nederland hebben de broers meteen al een volle agenda met schnabbels. Zaterdag zagen miljoenen TV-kykers The Crock sons als Zwarte Pieten bij wind kracht negen tegen een ophaalbrug in Erikhuizen opklimmen. Een aan bieding voor het TV-programma MIK hebben ze laten lopen: te slecht betaald voor drie dagen re peteren. vinden The Crocksons. Bij terugkomst in Nederland vin den ze. dat ze net op tijd hun geluk in het buitenland hebben be proefd. 't Gaat niet best in liet vak. Veel van de vroegere collega's verdienen nog geen droog brood. Aad: „Ik vind dat de gezellig heid steeds meer verdwijnt in dit land. Iedereen spaart maar voor zijn auto en zyn wasmachine en aan leven komen ze niet meer toe. .Wat is er nou nog aan uitgaans leven?" In afwachting van een nieuwe, langdurige tournee door subtropi sche contreien (met Mallorca op nieuw als hoofdmoot) The Crock sons bezig hun nummers verder te perfectioneren. „Althans," zegt Bas. „het show element beter te maken. Als we 't nummer nog gewaagder maken (we hebben eraan gedacht om het ge heel op een draaischijf te zetten) dan wordt het gewoon ongeloof waardig. De mensen denken toch al vaak dat het een of andere truc is. Heel wonderlijk: als we goed fit zijn en er flink tegenaan gaan dan hebben we vaak minder succes dan wanneer het allemaal een beetje kiele kiele gaat. De mensen wiEen spanning, sensatie." De verbetering van het stoelen nummer moet dan ook komen van de medewerking van de echtgenotes Co en Sjaan. Vrijwel dagelijks wordt er in de oude gymzaal aan de Zomerstraat gerepeteerd en ge traind. Sjaan; „Ik ben soms helemaal gebroken, maar heel geleidelijk aan begint 't te lukken." Co: „We hebben al zo nu en dan geassisteerd met het aangeven van stoelen en zo. Dan zei Bg.s: je moet een beetje gespannen doen. dat vraagt het publiek nu eenmaal. Man, mijn maag zat al haast in m'n keel." Aad: ..Als Bas al bovenop de stoelen staat dan haal ik heel non chalant een fles onder een van de poten uit en dan schenk ik heel droog een glas champagne in voor Sjaan en mij. Meneer een breker! Dat kün je gewoon niet meer weg laten." Om half één zal Gusto's Harmo- nieverenigir.g met een mars door Schiedam-Zuid beginnen. Vanaf één uur zal dit gezelschap wel- kemstmuziek spelen op de debarka- tieplaats aan het Hoofd. Sinterkalas en zijn Pieten zul len aan boord gezelschap krijgen van de Rijnmond-Band. de har monievereniging Harpe Davids en het harmcr.iegezelschap St. Am- brosius. Om lialf twee moet het hele ge zelschap dan bij het Hoofd aan komen. De ruiters van de lande lijke ruïtervereniging Schiedam zul len. met onder andere de schim mel Veronica, klaar staan om de Sint en zijn gevolg naar de Straat- makerswerf te brengen. Daar zal opnieuw worden ingescheept. Voor het pand van de Itho komt het ge zelschap dan weer aan wal. Tij dens de debarkatic zal het har monieorkest „Oefening Baart Kunst" voor de muziek zorgen. Vanaf de Itho zal het richting stadhuis gaan. Burgemeester H. Rculfsema zal de Sint daar, op het bordes van het stadhuis, of ficieel ontvangen. Deze ontvangst zal om ongeveer 10 voor 3 plaats vinden. Op weg naar het stadhuis wordt de volgende route afgelegd: Nieuwe Haven, Vlaardingerstraat, Dam, Korte Dam. Hoogstraat, Korte Kerkstraat, Grote Markt. Om on geveer kwart over drie vertrekt het hele gezelschap, met de har monie „Wilton Fijenoord' voor op. voor een rijtoer door de stad. Dan wordt de volgende route ge volgd: Lange Kerkstraat, Broers- vest, Koemarkt, Hoogstraat. Grote Markt. Vijgensteeg, Spinhuispad, Parkweg, Mgr. Nolenslaan, Nieuwe Damlaan, Vlaardingerdijk, West- Frankelandsestraat, Rembranat- laan. P. J. t Troelstralaan, Dr. Wibautplein en Mgr. Nolenslaan. Om kwart over 4 wordt de stoet ontbonden. l ADVERTENTIE) B(j deze vorm van samenwerking werden dusdanige gunstige erva ringen opgedaan dat besloten werd nog nauwer te gaan samenwerken. Bij het zoeken naar een voor belde partijen aanvaardbare vorm van samenwerking moest rekening worden gehouden met twee essen tiële punten. Namelijk met de be reidheid van het r.-k. bestuur een groot deel van de eigen zelfstan digheid prijs te geven en eventueel zelfs de exploitatie geheel aan de VULPENHOUDERS EN BALLPOINTS SCHIEDAM gemeente op te dragen. Voorts zou het r.-k. bestuur in de nieuwe con stellatie voldoende inspraak moe ten krijgen en de aanspraak op rijkssubsidie moeten blijven behou den. De besprekingen hierover heb ben geresulteerd in de opstelling van een concept-overeenkomst en een ontwerp voor een nieuwe ver ordening op de „gemeenschappe lijke openbare bibliotheek". In deze verordening worden de be voegdheden van de commissie voor de gemeentelijke bibliotheek gere geld. Uit de concept-overeenkomst blijkt dat het bestuur van de r.-k. bibliotheek bereid is de bestaande vereniging om te zetten in een zo genaamde „begeleidings" stich ting. De bezittingen van de r.-k. bi bliotheek en de jaarlijkse exploita tie zullen aan de gemeente worden overgedragen. De stichting zal uit sluitend nog juridisch een eigen bibliotheek exploiteren. Voorts' zal de stichting aan het eind van het jaar de ontvangen rijkssubsidies dan aan de gemeente doorbetalen. Mocht de samenwerking misluk ken kan de stichting opnieuw met de opbouw van een eigen biblio theek beginnen. De bedoeling is de samenwerking 1 januari 1970 te laten ingaan. Het personeel van de r.-k. bibliotheek zal overgaan in gemeentedienst. De directie van de gemeentelijke bi bliotheek zal zodanig worden vast gesteld, dat daarin één functiona ris met de rooms-katholieke ge loofsovertuiging komt. De nieuwe verordening op de Gemeenschappelijke Openbare Bi bliotheek Schiedam houdt onder nieer in dat de zorg voor en het beheer van deze bibliotheek onder toezicht van burgemeester en wet houders wordt opgedragen aan een commissie. Deze commissie zal uit negen personen bestaan. B. en W. benoe men één lid, tevens de voorzitter, uit hun midden. De andere acht leden worden door de gemeente raad benoemd. Die acht mensen zullen twee gemeenteraadsleden zijn, drie leden uit een voordracht van katholieke zijde en drie leden op voordracht van B. en W. (Van een onzer verslaggeefsters) De heer E. Bouman (57) uit Schiedam is van morgen onder scheiden met de zilveren eremedail le, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Bouman viert vandaag zijn 40-jarig dienstjubileum bij p. van Gent's distilleerderij N.V. te Schiedam. Hij is daar meester knecht. Burgemeester H. Roelfse- ma van Schiedam reikte vanmor- gen de jubilaris tijdens een bijeen komst op het bedrijf het konink lijk zilver uit. (Var. een onzer verslaggeefsters) De bridge-drive om het kampi oenschap van Schiedam, georgani seerd dcor de commissie bridge drive van de Schiedamse Gemeen schap, is gewonnen door de heren Aben en De Wijs. Met 85 punten eindigenden zij 17 punten voor het paar dat op de tweede plaats kwam, de heren van Harten en Spiekman. De heer Rijnders, voorzitter van de commissie, reikte na afloop aan de winnaars de wisselbeker uit. De bridge-drive is gedurende twee avonden in .De Rank" te Kethel gehouden. (Van een onzer verslaggeefsters) In verband met Sinterklaas wor den in Schiedam vijf koopavonden gehouden. De' winkels megen op vrijdag 28 november en maandag 1 tot en met donderdag 4 december tot 's avonds 9 uur open zijn. De Schiedamse Handels- en Be- drijfsraad heeft ook op zaterdag 29 november een koopavond tot 9 uur toegestaan, maar in samenwer king met het grootwinkelbedrijf is besloten de winkels tot zes uur open te houden. In de week van 1 tot en met 6 december vervallen de ochtend- en middagsluitingen van de winkels. (Van een onzer verslaggeefsters)' In een radiowinkel van Van Dalen aan de Rotterdamsedijk in Schie dam is gisteren ingebroken. Via een ruitje in de kelderdeur kwam men 't kantoor binnen. Ver moedelijk is een aantal langspecl- plaaten meegenomen. ADVERTENTIE SCHIEDAM Over deze kwestie heeft de heer Beekman opnieuw, nu voor de der de maal, schriftelijke vragen gesteld aan het college van Burgemeester en Wethouders. Hij blijkt nog steeds niet tevreden met de antwoorden van het college. Deze antwoorden vindt hij „een aaneenschakeling van mooie woorden en zinnen zon der bewijskracht". De heer Beekman schrijft: „Ik durf te beweren dat uw verkeers- deskundige geen flauw idee heeft van de werkelijke situatie. Hij wringt zich in allerlei bochten om te „bewijzen" dat de toestand in de S- bocht nog zo slecht niet is en be schrijft, toestanden die verkeers technisch gezien volkomen fout zyn." De heer Beekman wil weten of B. en W. van mening zijn, dat twee- richtingverkeer in de S-bocht meer verkeersveiligheid geeft én aan oe bewoners van de Schiedamseweg en Noordeinde en aan de weggebrui kers dan eenrichtingverkeer. Zo ja, dan wil de heer Beekman weten op welke overwegingen bewering steunt. Vinden B. en tr echter dat eenrichtingverkeer in at bocht aan ieder meer verkeersveilig heid en meer verkeersruimte bieb», dan wil hij weten hoe ter plaats# eenrichtingverkeer kan worden ge realiseerd.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2