Boekels burgemeester wil burger-knokploeg instellen co Kerken lonken naar de staatsruif Henr. Roland Holst-prigs voor Pierre H. Dubois 1000000 Nieuwe organisatie in de maak, doel: 'Nodigal is Nederland nog niet zo ziek als de VS' zegtG.v. Benthemv. d. Berg mSÊÊm igggsEB m öilpiL door Joost van Roon ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 5 De jonee radicalen Te optimistisch Somber perspectief m Miljoenste kuiken op Schiphol - Ordevers toriiigen Surprise in Chicago Helmen, schilden Die studenten Judith Anderson (71) in rol van Hamlet Jonge radicalen helpen aan récht Van onze verslaggever KEES TAMBOER DEN HAAG Half december krijgt Nederland er een 'or ganisatie voor de verdediging van democratische rechten' bij. Doel: bijstand bieden aan jonge (maar ook oude) radicalen, die in moeilijkheden komen omdat zij leven volgens nieuwe normen of zich inzetten voor de nieuwe politieke eisen van openbaarheid en medebeslissingsrecht. Initiatiefnemer: Godfried van Benthem van de Berg (36), officieel docent aan het Institute of Social Studies in Den Haag, officieus ideoloog van Nieuw Links, van wie de Amsterdamse uitgever Rob van Gennep dezer dagen een bun del opstellen op de markt heeft gebracht onder de titel: 'De ideologie van het Westen'. Het is nodig eerst iets over de persoon Van Benthem van de Berg (verder vBvdB) mee te delen, voor we bi) zijn Ideeën en plannen terugkomen. vBvdB heeft in Leider, gestudeerd. Daar heeft hij vier jaar onder prof. Samkalden (nu bur gemeester van Amsterdam» ge werkt aan het Europa Instituut: 'Ik zag Europese eenwording in een Atlantisch kader in die tijd nog als het beste middel om een rationele wereldpolitiek te voeren. Ik had nog het volste vertrouwen ln de redelijkheid van de politiek van het Westen. Dit schrijft vBvdB in de inlei ding op zijn bundel. Verder: 'In die toestand van dogmatische sluime ring ging ik in augustus 1984 naar Amerika.' Daar, aan de Harvard Universi teit, rnaakte vBvdB kennis met de Amerikaanse Vietnam-poliiïek: het incident in de Golf van Tonkin, gevolgd door de bombardementen op Noord-Vietnam. 'Dat deed me ontwaken uit mijn sluimering: ik ontdekte "de ideologie van het Wes ten".' Sinds dit 'ontwaken' heeft vBvdB driftig de pen gehanteerd. Hij pu bliceerde in Vrij Nederland, de NRC, Socialisme en Democratie, De Gids, de Internationale Spec tator en de Volkskrant. Deze arti kelen heeft hjj nu gebundeld en in deze bundeling mogen wü zijn 'pro ces van bewustwording' op de voet volgen. En zo stuiten wij na een uitvoe- ringe analyse van de Amerikaanse Vietnam-politiek en van de 'ideolo gie van het Westen' ('Twintig jaar Koude Oorlog heeft het denken in het Westen niet onberoerd gela ten') op vBvdB's lof op de jonge radikalen. 'Wel verre van de neurotische, verlopen individuen zoals ze re gelmatig door Prits Behrendt wor den afgebeeld.' aldus vBvdB, 'zijn de jonge radicalen goed functio nerende, goed aangepaste, uitzon derlijk succesvolle mensen.' vBvdB onderscheidt in zijn boek drie nieuwe klassen (al heeft hij nu alweer spijt van het woord klasse» in de westerse samenle ving: een verdrukte klasse, een be vrijde klasse en een onderklasse. Die bevrijde klasse vBvdB zegt nu liever: de zich bevrijdende klas se vormt een minderheid tegen over de 'cultureel verdrukte, ang stige, maar zeer machtige meer derheid'. 'Dat is,' zegt vBvdB,'de "zwijgen de meerderheid" die Nixon te hulp heeft geroepen tegen de indruk wekkende jongerendemonstraties, die de laatste maanden tegen zijn Vietnam-beleid in Amerika worden gehouden.' Wat wil die bevrijde klasse in de VS worden de jonge radicalen soms al de 'nieuwe aristocraten' genoemd nu eigenlijk? Ant woord: openbaarheid en medebe slissingsrecht. 'De verdeling van de macht', schrijft vBvdB. 'dat zal inderdaad de voornaamste inzet van (je poli tieke strijd in de rest van deze eeuw worden.' Maar het is niet gemakkelijk de bestaande machtsstructuren te doorbreken: 'Niet alleen in Ame rika, maar ook in Nederland is de beweging vaak wat al te optimis tisch. een beetje te blijmoedig geweest. Daarop zijn teleurstellin gen gevolgd. Die hebben weeer hun terugslag op de beweging. Resul taat: verharding van de ideologie en de radicalisering van de metho des.' Hieraan wijt vBvdB de malaise- G. v. BENTHEM v. d. BERG tegen 'zwijgende meerderheid' verschijnselen bij links, niet alleen in Amerika, maar ook in Neder land: bij de studenten, bij Nieuw Links, straks misschien ook bij de werkende jeugd. Deze malaise wordt af en toe onderbroken door geïsoleerde acties, maar de kater na die uitbarstingen wordt elke keer groter. Hoe komt dat? vBvdB: 'We worden nog te veel beheerst door de vragen van de dag. Men denkt en organiseert te weinig op de lange termijn. Viet nam, Derde Wereld, woningnood. met die problemen weten we raad. Maar hoe de toekomst er la ter uit moet zien, dat weten we niet. Laat staan dat we weten hoe we het moeten bereiken.' Andere vraag: Zijn de problemen ran de onderklasse voorlopig niet belangrijker dan die van de be vrijde klasse? Met andere woorden: zijn de sociaal-economische eisen niet veel belangrijker dan de cul turele eisen van inspraak en de mocratisering? vBvdB: 'Als wij de materiële on gelijkheid die nog steeds bestaat en die kloof wordt hoe langer hoe breder opheffen, dan heffen wij daarmee de ongelijkheid niet op. De frustraties, de neuroses (zie Amerika!) werken wij zo de wereld niet uit, Als je alles in geld uit drukt, pak je de echte problemen niet aan. Vraag me echter niet hoe de kloof tussen sociaal-econo mische en culturele eisen wordt opgeheven. Dat weet ik nog niet.' In zijn hoofdstuk 'Pleidooi voor een organisatie voor de verdediging van de democratische rechten' schrijft vBvdB dat de vooruitzich ten somber zijn: 'Het is hier niet zo erg als in Amerika, Duitsland of Frankrijk, maar ook hier dreigt een periode van veel conflict, veei re pressie en weinig vooruitgang bü het zo hoog nodige experimenteren met nieuwe structuren.' Daarom moet, aldus vBvdB, zo snel mogelijk in Nederland net zoals in Frankrijk en de VS een organisatie worden opgericht, die weerstand zal kunnen bieden san de repressie van de. 'cultureel on derdrukte, angstige, maar zeer machtige meerderheid.' Hij heeft dat pleidoeï in Juli na de Maagdenhuisbezetting gelan ceerd in Vrij Nederland. Daarop heeft hij een veertigtal brieven en telefoontjes gehad van mensen die hetzelfde willen. Die mensen heeft hij bij elkaar gebracht. Ze hebben zich ln werkgroepen gesplitst om de oprichting van zo'n organisatie voor te bereiden. Over een maand zal het zover zijn. vBvdB: 'Het is nodig, hoewel de Nederlanders nog niet zo "ziek" zijn als de Amerikanen, toleranter, minder bang. Het is nodig .niet al leen voor studenten die in moei lijkheden komen. Die kunnen zich zelf meestal wel goed verde digen. Maar in het bedrijfsleven, in ambtelijke diensten komen mensen in moeilijkheden, waar we vaak nooit van horen.' De taak, die vBvdB's organisatie op zich wil nemen, moet die eigen lijk niet door een politieke partij bij voorbeeld de Party van de .Ar beid, waar vBvdB lid van is worden overgenomen? vBvdB: 'Dat zie ik niet. We moe ten in het huidige parlementaire systeem politieke actie en politiek denken losmaken van de partijen. De PvdA zou er wel goed aan doen achter de gordijnen van de Tweede Kamer vandaan te komen en bui tenparlementaire acties ernstig nemen. De bezetting van het Maagdenhuis en de demonstratie van de werkende jongeren hebben meer resultaten opgeleverd voor hervorming van het onderwijs dan vijf jaar parlementair werk van de PvdA. Laat de Tweede-Kamerfrac tie maar het tegendeel bewijzen.' 'Toen omringde de sheriff s -feüi Burgemeester Ottow voor de beschermheilige van Boekei. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM —'De herontdek king van een. onzier belangrijkste auteurs.' noemde jury-voorzitter dr. G. Huygens het werk over Marcel lus Emants, waarvoor de auteur Pierre H. Dubois gistemiddag in de vergaderzaal van de NV" De Arbei derspers in Amsterdam de Henriët- te Roland Holst-prijs 1969 (duizend gulden) ontving,. - In zijn dankwoord toonde Pierre Dubois zich teleurgesteld over de geringe belangstelling, die de Ne derlandse lezer voor het soort lite ratuur, waaronder hij zijn eigen werk rangschikt, aan de dag legt. Als voorbeeld noemde hij zijn in 1964 verschenen bekroonde boek over Emants: 'Ik heb er vijf Jaar van mijn leven aan gewijd en in de achter ons liggende vijf jaar zijn er 500 exemplaren van verkocht.' Voorzitter prof. G. Stuiveling van de. Henrietta Roland Holst- stichting kondigde aan dat om- streeks 24 december (op die dag is het honderd jaar geleden dat Hen- riëtte Roland Holst werd geboren) een uitgave van haar jeugdwerk en een aan haar gewijd Schrijvers prentenboek is te verwachten. Verder wordt op 19 december in Hilvèrsum een kleine literaire ten toonstelling van het werk van Hen- riëtte Roland Holst geopend, is er op 23 december in Noordwijk een 'ere-avohd' en zendt de VARA-te- levisie op 24 december een docu mentaire uit. -- -v: Op Schiphol is gisteren met enige feestelijkheid het miljoenste kuiken ingehaald, dat dit jaar door Martinair is vervoerd. Het kwam. met een transport van 37.540 kuikens uit Boedapest en werd door stewardess Miep Ordeman op het gestoelte der ere gehesen. Van onze verslaggever RIEN ROBIJNS BOEKEL. Op het eerste gezicht ziet het Noordbrabantse Peeldorpje Boekei er allemachtig rustig uit: een kerk, een plein, een klein gemeentehuis, wat nieuwbouw, een super markt en daar een zevenduizend bewoners omheen gestrooid, die echt alleen zo lijkt het in het spitsuur voor enig leven zorgen. Edoch burgemeester dr. S. J. Ottow, sinds vijftien en een half jaar aan het roer van Boekei en zich gereedmakend om volgende maand met pensioen te gaan, heeft kortelings toch nog even pijlsnel een ideetje gelanceerd, dat hem ln een klap in het nieuws bracht: de instelling van een burgerknokpioeg potige burgers zogezegd, die de rijkspolitie ln uren van onrust krachtig moeten bijstaan. Je zou het haast niet voor mogeliik Taaiic1av> houden. Hoe komt-ie op de gedachte, vra gen we. En daar gaat de burge meester in de raadzaal van zijn gemeentehuis eens even gemakke lijk voor zitten. 'Ach,' vertrouwt hij ons toe, *ik liep al zo'n tijdje met deze gedach te rond. maar kortgeleden zei ons enige vrouwelijke raadslid, waarop we tussen twee haakjes erg trots zyn, ineens: 'Wat wordt er veel vernield in Boekei. Bloembakken worden kapot gemaakt, huisvuil wordt zomaar in de bossen gesme ten. lampen en ruiten worden stukgegooid, kan de politie daar nu niets aan doen?' Toen kwam ik op de gedachte mijn idee van een bur gerknokpioeg te lanceren.' De burgemeester lacht even wat verontschuldigend, maar recht ogenblikkelijk daarna ook weer de rug en zegt zorgelijk: 'WU maken ons inderdaad veel zorgen over het aantal ordeverstoringen. Maar de rykspolitie van Boekei ziet geen kans er iets tegen te doen. We heb ben hier vier politiemannen, doch één ervan is altyd in Amsterdam gedetacheerd, een ander moet in de politieauto van de groep Gemert rondrijden, weer een andere is ziek of hy komt net uit Amsterdam te rug. dan hou je er dus maar één werkeiyk over en die moet dan de administratie doen. Geen geringe zaak, al die verba len. Bovendien heeft de rykspolitie wel iets anders te doen dan op kapotte bloembakken te letten. Die moet zich bezighouden met bank roven. zedenmisdrijven en Joyri ding. belangrijke misdaden dus.' Hoe stelt hij zich zfo'n sterke mannen voor? Burgemeester Ottow: 'Ik denk aan zoiets als de vrijwillige brand weer, die functioneert toch ook goed. De mensen moeten wel een goede training krijgen natuurlijk, maar dat kan wellicht gebeuren door oud-rijkspolitiemensen, die dan het kader van de knokploeg zullen vormen. TJ moet het zien als AMSTERDAM (ANP) De film 'Surprice, surprice', een eind- examenfilm van de Nederlandse Filmakademie heeft een derde prijs gekresen op het Chicago Interna- Film Festival. De regie is van Thijs Ockersen. Parlementariërs aan de ene kant van de tafel en een groep achtenswaardige, grijzende kerk- heren aan de andere kant heb ben gisteren in het Tweede Ka mer-gebouw een bijna klassieke discussie gevoerd over de ver houding kerk-staat. Het ging om de vraag: mogen kerkgenootschappen een flinke portie uit de staatsruif ont.van- gen voor 'zaken van de ere dienst', zielzorg en dergelijke, in plaats van het kleine graantje dat zij nu meepikken dank zij een hopeloos verouderde rege ling uit 1815? Nog elk jaar vallen ongeveer drie en een half miljoen guldens toe aan de katholieke en de oud- katholieke kerk en een aantal protestantse kerkgenootschap pen (niet de gereformeerden). De onteigening van kerkelijke goederen na de reformatie be zorgde de hervormde kerk en later ook anderen in de 19e eeuw portvrijdom en het recht op vergoeding van predikanten- tractementen. Maar de bedragen zijn nooit opgetrokken, ze ble ven bevroren op die drie mil joen. Zodoende bleef de absurde toestand gehandhaafd, dat een bisschop zijn brieven gratis kan verzenden in enveloppen met de opdruk 'Ministerie van Finan ciën', en dat een predikant zijn salaris voor een klein percen tage uit de staatskas betaald krijgt. Dit laatste rare 'zilveren koordje' tussen kerk en staat moeten we doorknippen, over legde minister Witteveen en hij stelde een afkoopregeling voor. Maar zie, de kerken zelf komen daartegen in 't geweer, gesteund door een rapport van de staats commissie-Van Walsum, die een complete sub- beregeling heeft bedacht, goed voor 15 pet. van 'de godsdienstige kosten'. Theologische opleidingen, kerkelijk vormingswerk en maatschappelijk werk, kerke- bouw, e.d. vallen buiten de discussie, die profiteren al mee van de dienstregelingen in onze verzorgingsstaat. Maar de persoonlijke geloofs overtuiging. levensbeschouwing, het godsdienstige getuigenis of hoe men het noemen wil moeten dié ook financieel de ruimte krijgen met behulp van de staatskas, dus van gemeen schapsgelden? Van de kerken mogen de humanisten best meedoen en zelfs de Soefi-be- weging (waartoe minister Wit teveen behoort). Maar de principiële vraag blijft: waar zit dan het alge meen belang, op grond waarvan de overheidssteun wordt goed gepraat? Het antwoord blijft duister, ik heb altijd gedacht dat de dienst aan God onder geen enkele hoedje te vangen was. De arbeid van de kerken is van belang voor de nationale cultuurpolitiek, voeren sommi gen aan. De. commissie-Van Walsum komt zelfs met dit grie zelige argument: 'niet te ont kennen valt dat het godsdien stig leven de volkskracht ten goede komt.' Op de hearing van vrijdag heeft géén vertegenwoordiger van de gevestigde kerken daar tegen geprotesteerd: Het motief ligt in de sfeer van: fijn dat er politie is en degenen die het hanteren schijnen te vergeten dat in hun bijbei Iets staat van een tweesnijdend zwaard. Poli tiek bewuste'christenen zouden wel eens verplicht kunnen zijn de gangbare 'volkskracht' juist te verstoren, bij voorbeeld door kritiek op de bestaande maat schappij. Soberheid en beschei denheid maken het christendom geloofwaardiger dan staatshulp die de versieten en langzaam In stortende kerkstructuren ln stand zou helpen houden. Ook volgens vele christenen is de toekomst aan de kleine, actieve groepen die zich financieel zelf wel willen en kunnen bedrui pen. ln het oude Wilde Westen. Toen omringde de sheriff zich in gevaar- lyke uren met cowboys. Ik maak me echt zorgen over het toenemend vandalisme. De knok ploeg moet natuurlük niet met een vuurwapen op zak lopen, maar net zoals de Amsterdamse politie wel eens optreedt: met helmen, schil den 'en wapenstokken.' Ja, Ja, wij leven in roerige tyden, merken we op, 'Juist.' beaamt de Boekelse ma gistraat, terwyi hij even de ogen dichtknijpt, 'het gaat hier af en toe op het Wilde Westen lijken. Je ziet wel eens op de televisie, hoe in Amsterdam zomaar de ruiten wor den ingegooid en autometers wor den vernield. Dat de Jeugd zich wil uiten, vind ik begrijpeiyk. maar zy moet zich op de juiste wyze mani festeren en niet alles kapotmaken. Als er wat stukgemaakt wordt, kost dat de overheid geld dat vee! beter besteed kan worden. Vorig Jaar hebben wy aan die stukgegooide straatlampen duizend gulden moeten uitgeven. Voor de Jeugd moet misschien wat meer gedaan worden. Ja. Maar in Boekei hebben we toch een sportpark van veertien hectare, er zjjn Jeugdver enigingen en iedere maand is" er een instuif in het gemeenschaps huis.' Als de knokploeg enig katte- kwaad zou ontwaren, veronderstel len we, moet er dan direct geramd worden? "Er moet natuurlijk eerst ge waarschuwd worden,' weet de burgemeester en hij kijkt vastbe raden. 'maar dan moeten ze er op los gaan. Niet te gek natuurlijk, maar duideiyk. De hele Nederland se bevolking krygt er nu wel eens genoeg van, dat de mensen met de grote bekken het heft in handen nemen. De studenten, die de straat op gaan en verder nauwelijks stu deren, bederven het voor de grote meerderheid van de studerenden. De zwügende meerderheid, waar Nixon over heeft gesproken, krijgt er nu genoeg van dat er huizen worden bezet. Het is te gek tegenwoordig. Nu al hebben de rykspolifciemannen de opdracht om zich tydens kermissen en carnavals zo weinig mogelijk te laten zien, omdat hun aanwezig heid provocerend zou werken. Nou, dan zijn we toch wel heel erg af gezakt. Dat is de omgekeerde we reld.' NEW YORK (AP) - De kleine roodharige 71-jarige Britse actrice Dame Judith Anderson zal de ti telrol in 'Hamlet' spelen op een tournee van een half jaar door de Verenigde Staten. Over haar ambi ties zegt zij: 'De ro! zie ik niet ais mannelijk, noch als vrouwelijk. Alle emoties zijn er in te vinden Ik wil deze ro! spelen, ik heb geen sin de laatste Jaren van mijn leven weg te gooien met wachten op iets Rnöers waarvoor ik ook respect kan hebben.' Dame Judith zal als Hamie* lange zwarte broek dragen; rij wil njet dat het kostuum de aandacht zal afleiden.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1