o-op toont naïeve kunst in Doelen Apotheker stelt nacht dienst ter discussie aardin ;en wil vroe ere touwbaan aankopen eineken naar Zoeterwoude aardingen-Oost en igee akkoord v. d. iessen: geen dividend Jubilarissen gehuldigd bij Wilton ..Tweede oever verbinding nodig in Krimpen eurotax 15.11 22 RADIO-T.V.- MONTEUR boogaard Sporthal en ruimte voor tentoonstellingen Verhoging subsidie Gouden medaille voor W. C. Bax stichting bejaard en werk Tafeltennis Gymnastiekclag Brieven van lezers olksgebouw straks naar Joubertstraat Beg rotinig sraad Voorstel B. en W.: Ongeschoolden, U is meer waard als geschoolden elektromonteur Hogeschool Voor direct gevraagd ZATERDAG 29 NOVEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Pierre Janssen, directeur van het Gemeentemuseum in Arnhem, heeft vanmiddag in de expo sitiezaal van de Doelen de tentoonstelling Kunstenaars in eigen tijd geopend en daarbij de toekenning van de landelijke hoofdprijzen be kendgemaakt. UTRECHT, (ANP) De Vlaardingse apotheker A L Backer heeft in het Pharma- ceutisch Weekblad, het or gaan van de Koninkiyke Nederlandse Maatschappy ter Bevordering der Pharmacie, de wenseiykheid van de nachtdienst in de apotheek ter discussie gesteld ROTTERDAM In India gebruiken de boeren nog pre cies dezelfde landbouwwerk tuigen en -gereedschappen als 3000 jaren voor Christus, maar er worden ook vijfjaren plannen gemaakt om een ontwikkelingsproces te stimu leren dat tot doel heeft een hogere levensstandaard voor het gehele volk te bereiken Woonflius, te zien op de expositie India Nu m het Rotterdamse Museum voor Land- en Volkenkunde (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN B en W van Vlaardingen hebben de gemeenteraad een voorstel gedaan de leegstaande bedrijfs ruimten van de Vereemgde Touwfabneken aan te kopen Het complex aan de Baanstraat zou een bestemming moeten krijgen voor sportieve .recreatieve en culturele doeleinden vlaardingen f advertentie, (Van onze soc<aal- economlsche redactie) De Rotterdamse Heineken Brouwery wordt verplaatst naar Zoeterwoude, in de buurt van Leiden. Zoals be kend heeft de directie van Heineken al enige tyd ge zocht naar een geschikte ves tigingsplaats voor een meuwe veel grotere, brouwerij, die 't Rotterdamse bedrijf moet vervangen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost en de scheepswerf Figee in Vlaardingen hebben besloten tot een volledige fusie. In de praktyk betekent dit dat HVO Figee overneemt. Het personeel van beide bedrijven was al drie weken geleden van de plannen op de hoogte gesteld. De aan deelhouders van beide bedrijven hebben het besluit vrijdag bekrachtigd. (ADVERTENTIE) die geheel zelfstandig ban werken. Voor jonge kracht goede promotiekansen. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Een tweede oever verbinding is in Krimpen aan den IJssel dringend nodig. Dit constateerden de raadsleden gisteren by de behandeling van de begroting 1970, Men wees in dit verband op het ongeval, dat dinsdagmorgen op de Algerabrug gebeurde, waarby verschillende wagens waren betrokken. De tentoonstelling telt ongeveer 80 van de beste schilderoen dse zijn ingezonden voor de door de Co-op in dit jaar voor de tweede maal ge organiseerde wedstrijd voor zon dagsschilders De eerste pros, van j 1000 ging naar de heer H Overduin te Lelden toegekend op grond van een bijzon der originele inventiviteit en een opv allende en sterk persoonlijke toepassing van het vlak-decoratieve element De raeede prijs van "50— was voor de heer P Hagoort te Enkhui zen. wiens totale inzending opvalt door de wijze waarop met speelheïd en gevoel voor ritme een boeiend verhaal wordt verteld De derde prijs van ƒ500— viel toe aan de heer C Kaav te Spaar- nedam wiens bijzondere kijk op het onderwerp en grote gevoeligheid voor details wordt geroemd Gezien de kwaliteit van het werk van en kele andere deelnemers besloot de jury nog drie extra prijzen van elk 200 toe te kennen Ails bijeen is dit een kostelijke, soms fascinerende tentoonstelling geworden. Deze zcndagsschilders uit alle rangen en standen en van alle leeftijden, die met worden gehin derd door regels van perspectief en voor wie schaduw niet bestaat, kij ken de wereld m met een onbevan gen blik. zien de natuur zoals zij haar kennen en ervaren en schil deren er is slechts een tekening bij wat hen bezighoudt, meestal uit de verbeelding De landschappen zyn favoriet maar er zijn ook ingewikkelde on derwerpen bh als de Ark van Noach, een complete vlasbmdenj. een spoorwegstation, een fabrieks complex en Interieurs Het is schil deren zonder problemen dat ons door de overrompelende naïveteit vaak voor grote verrassingen plaatst. Aanleiding daartoe is een lystje waarop hij meer dan twee jaar noteerde waarom er tussen mid dernacht en 8 uur bij zijn apotheek ward aangebeld. Tot het opstellen van dat lystje besloot hij „nadat de dienstdoende assistente op Ko ninginnedag 1967 tweemaal wak ker was gebeld met een vraag naar voorbehoedmiddelen In de periode juli 1967—oktober 1969 deed de apotheek 117 nachten dienst Van de 128 keer dat men uit bed werd gebeld, ging het maar 58 keer om een recept In de andere gevallen werd gevraagd om drop. pijnstillende tabletten hoestartikelen. spenen en zuigfles sen. een warm waterzak, reista- bletten enzovoorts Twaalf keer in die twee jaar werd eerste hulp bij ongelukken gevraagd „De nachtdienstbeller bepaalt de behoefte," aldus de heer Backer, die hieraan toevoegt dat het weige ren van eenvoudige afleveringen zonder recept ongewenste discus sies uitlokt en zelfs ruzies, die soms via het politiebureau worden voortgezet „Het weinig schitteren de imago van 't instituut apotheek krijgt daardoor nog weer minder glansDe heer Backer vindt dat de apothekers van de huidige vortu Van ue uaiiiUnensl vu mis schien ook wel van de avonddienst af moeten maar hij vraagt zich j wel af hoe India Nu: de koeien zijn er miner hei ig dan wi denken Van onze medewerker BERTUS SCHMIDT De industrie wordt uitgebmd en de mensen worden opgeleid om die industrie te bemannen De koeien zyn er minder heilig dan wij denken en de grote steden krijgen een steeds moderner aanzien Fraai be schilderde autobussen en snelle trei nen zorgen er voor de verbindingen Hoe India een land van 520 mil joen mensen van wie tachtig pet als landbouwer in de dorpen leeft teiwy! er eik jaai 12 miljoen bij komen leilt en zeilt en In een wel iswaar iangzamei tempo dan het onze zijn plaats 111 de weield tracht te vinden kunnen wij zien op de tentoonstelling India Nu in het Museum voor Land- en Volken kunde aan de Willemskade Deze expositie die eerder werd gehouden m het Tropenmuseum te Amstei- dam beoogt ln de eerste plaats een zo objectief mogelijke vooi lichting te geven ovei wat ln dal land ge- beui r Di J H Jager Gei lings en drs F M Cow an resp hoofd en conserva tor van het Tropenmuseum brach ten hiervoor op een reis die zij on- geveti twee jaren geleden maakten liet materiaal bijeen Zij üoorkiuis- ten India van zuid naai noord en omgekeerd verzamelden w&t zij konden en laadden dit in hun auto Vet der fotografeerden en filmden zij alles wat hun interessant leek Natuurlijk geeft een dergelijke leis beperkingen en zy waren zich daarvan dan ook bewust Het leven van het volk van India is dermate geschakeeid dat elke poging om daarvan een enigermate volledig beeld te geven bu voorbaat tot mis lukken is gedoemd Realiseerbaar is slechts flitsen te geven Voorop s'ond het dage nks leven en wat Het complex omvat o.a een kan- j tcor met onderbouw en vier be- j dryfshallen met resp een opper- j vlakte van 1000 vierkante meter 840 vierkante meter, 745 vierkante meter en 250 vierkante meter Verder een woonhuis een verbm- dingsruunte een kantoor en de vroegere touwbaan die loopt van Baanstraat tot de Vetteoordskftde B en W willen met deze aankoop tn de eerste plaats het grote rekon aan gymnastieklokalen voor de la gere scholen m het stadscentrum oplossen Het zal mogelijk worden alle lagere scholen plus de lava- school aan het Westmeuwland het volledige aantal uren lichamelijke opvoeding te geven De op een na grootste bedrijfshal zal als sporthal kunnen worden in gericht Met name voor zaalvoet bal zaalhockey en zaaltennts zou- ADVERTENT1FI Jonge kerels van 18 tot 21 jaar kunnen worden opgeleid tot Inlichtingen EMMASTRAAT 19 TELEFOON 34 87 44 Vraagt u naar de heer Roza na S uur tel 34.2147 den hier mogelijkheden liggers De grootste hal zou v olgens B en W kunnen dienen voor grote mani festaties Men denkt aan het werk van Jeugdvakantievreugd, tentoon stellingen en beurzen Het college meent dat de oude touwbaan uit historische overwe gingen moet worden gehandhaaft i Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM De heer W C Bax 65» uit Schiedam is onder scheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau De heer Bax chef van de af deling elektnciteitsdistrlbutie bij de Schiedamse Gemeentelijke Technische Bedrijven is gisteren met pensioen gegaan Hi! was 48 laar werkzaam in overheids dienst (Va een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Burgemeester en wethouders van Schiedam willen een andere subsidiemaatregel gaan toepassen ter» gunste van de Stich ting Raad voor het Bejaardenwerk, sectie warme maaltijden Nu krijgt de stichting een jaar lijkse subsidie tot aan het bedrag dat nodig is voor het huren van een bestelbusje, waarmee de war me maaltijden worden rondge bracht Met dit bedrag komt de stichting met wt De taneven voor de maaltyden wil de stichting met verhogen Ge vreesd wordt dat dan een aantal bejaarden, die de warme maalty den werkelyk nodig heeft, ach om financiële redenen zal moeten te rugtrekken Het voorstel van B en W. is met ingang van 1 januan 1968 een jaarlykse subsidie toe kennen in het exploitatietekort van de be zorging van warme maaltyden aan thuiswonende bejaarden Het voorstel zal maandag 8 de cember aan de raad worden voor gelegd De vergadering begint om 8 uur Dan zul ook de begrobng aan de orde komen Van een onzer verslaggeefsters» SCHIEDAM Vnjdag 2 en za te: dag 3 januari zal tn de Koop mansbeurs in Schiedam de Schie damse tafeltenmskamploenschap- pen 1970 worden gehouden De or ganisatie hiervan berust bij NOAD en TSF De inschrijving staat open voor alle Schiedammers en alle leden van Schiedamse tagelstennisver- enigtngen De inschrijving sluit op 19 december De kampioenschappen zullen voor de twintigste maal plaatsvinden i Van een onzer verslaggeefsters» SCHIEDAM Aanstaande zon dag wordt ln Schiedam de gewes telijke gymnastiekdag van de Ne derlandse Culturele Sportbond ge west Zuid-Holland gehouden Deze manifestatie wordt gehou den in de gymzalen aan de Tho mas a Kempisstraat begint om 10 uur en duurt tot 4 uur Gert Jan Lagerwaard verwijt mij in myn artikel ,In kamerjas naast de kacher twee ongelijke dingen te vergelijken Misschien is het u nog nooit opgevallen, maar het Is een betrekkelijk zinloze aangelegenheid om twee gelijke dingen te beschou wen en daar conclusies aan te ver binden. gemakshalve sluit ik schi- zofemie uit Ter toelichting we kun nen de toestanden op de NEH met die op de NEH gaan vergelijken, maar ik zie met m wat voor lering of vermaak daaruit kan worden ge trokken. het is allemaal al erg ge noeg V klaagt over het optreden van uw tegenstanders op de NEH. Mij komt dat optreden ook onjuist voor. In hun plaats zou ik niets hebben ondernomen, mensen die zich op basis van vrijwilligheid belachelijk maken moeten daarbij niet worden gehinderd JAN RIEZENKAMP Rotterdam daaimee samenhangt. Iets van de sfeer van dat leven wilier, zy ook aan de bezoeker van de expositie meegeven Terwyl vroegeie exposities het produkt waren van hetgeen uit eigen en andere collecties kon w oi den bueengebracht. biedt het Rotterdamse museum thans het resultaat van wat in het land zelf werd verzameld Zo bracht men complete ploegen en eggen mee, een oliemolen (olie wordt geperst uit sesamzaad» en een suikerriet- pers, een ossekar met decoratie van koper- en yzerbeslag en een graan molen Maar er kwamen ook kunstig versierde huisdeuren mee, kleding kasten en samovars, kruiken, kan nen en kookpotten, zilversmeedge- reedschap. pottenbakkersbenodigd- heden en matrijzen voor het maken van bronsfiguurtjes. Het is soms ongelooflijk als men hel vele ziet waarop de hand kon worden gelegd, van kostuums tot sieraden en van religieuze beelden tot muziekinstrumenten, en van zulk een verscheidenheid dat de in formatie bijzonder doeltreffend is geworden Dank zij deze opzet is „Indm-Nu' een boeiende tentoon stelling, die et vefcl toe kan bijdra gen onze blik op dit enorme land te verruimen Ze blijft in Rotter dam tot 19 april 1970 De gemeente Rotterdam kon al- «ren een vestigingsplaats aan de zuidkant van de Nieuwe Maas, by de Bneaenoordbrug in de buurt, aanbieden Dit zou een erfpacht; terrein zun en bovendien zou de afvoe- van afvalwater moeilijk zyn Heineken is daarom gaan zoeken naar een geschikt terrein buiten Rotterdam en ten noorden van de t'vier Het Rotterdamse personeel, lat by de produktie betrokken is. circa 500 mensen) kan volledig mee met heit nieuwe bedrijf De on dernemingsraad en de vakbonden zyn ingelicht Volgens Hemeken-directeur Rin kel heeft de ondememingsr ui (iaar vertrouwen uitgesproken in de moge'ykheid een oplossing voor het v«rhmzmgs- dan wel pendelpro- hieen te vinden Volgens de directies zal de fusie op korte termijn geen nadelige ge- volgen hebben voor het personeel. De vakbonden zijn al in een eer der stadium m de plannen ge mengd De werf Figee vindt zijn oor sprong m een ver Vïasrdmgs vis sersverleden. Het is een gesloten NV Het bedrijf heeft in de Ko ningin Wilbehninahaven een droog dok voor vnj rrote schepen. Juist deze dokcapaciteit heeft een samen gaan voor HVO intrekkeüjk ge maakt. De .an elkaar grenzende bedrijven vullen elkaar m bepaal de opzichten goed aan. Voor Figee is het voornaamste fusiemotief geweest, dat men moei lijkheden voorzag bij het verwer ven van voldoende kapitaal om noodzakelijke toekomstige investe- ringen te dekken. Directeur J Figee zal zich, als de integratie van de bedrijven tot stand is gekomen, terugtrekken. Hij zal ais adviseur van het gecom bineerde bedrijf blijven optreden De directie over het nieuwe bedrijf zal worden gevoerd door KVO- directeur ir. C Oorthuis (Van een onzer verslaggever») VLAARDINGEN De stichting Volksgebouw in Vlaardingen, die al sinds 1959 met de gemeente onder handelt over de ruil van het ge bouw aan de Schie damseweg tegen een stuk grond in de binnenstad voor de bouw van een nieuw ver gadercentrum. zal de beschikking krijgen over het overgebleven deel van het vroegere r-fc. Verenigings gebouw aan de Joubertstraat De stichting heeft jarenlang plannen gehad ran de Gedempte Biersloot een nieuw gebouw neer te zetten. Naarmate de jaren verstre ken bleek steeds duidelijker, dat men de nieuwbouwplannen niet zou kunnen financieren De gemeenteraad wordt daarom nu voorgesteld de ruilovereenkomst ongedaan te maken Hel deel van het r-fc Verenigingsgebouw, waar over PvdA. NVV-bonden en CO-OP idie m de stichting vertegenwoor digd zyn) nu de beschikking krij gen is minder oud dan het deel, dat door de gemeente in verband met verkeerxvoorzieningen is ge sloopt (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN AAN DEN IJS3EL Van der Giessen-da Noord N.V, zal over 198$ geen dividend uitkeren De voortdurend stijgende mate riaal- en loonkosten en vele andere kostenverhogende verschijnselen zullen tot gevolg hebben, .ïdus de directie, dat verschillende grote scheepsbouwopdrachten met verlies worden afgewerkt. De winst van de «ndere sfdelin gen levert hiervoor onvoldoende compensatie In 1968 bedroeg het dividend zes percent Inlichtingen Emmastraat 9 - Vlaardingen Telefoon 34 87 44. vraagt U naar de heer Roca, na 6 nor, tel. 34 21 47. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Gisteren is by de Dok- en Werfmaatschappij Wil- u:n Fflenoord NV in Schiedam een aantal jubilarissen gehuldigd Zij werden toegesproken door burgemeester H Roelfsema van Schiedam, die tevens koninklijke onderscheidingen uitreikte Het di rectielid O J van der Vorm over handigde geschenken onder cou vert, getuigschriften en de daar bij behorende insignes De eremedaille m goud, ver- ionden aan de orde van. Oranje- Nassau werd uitgereikt aan de heer J iamoudse uit Vlaardingen Hij is 50 jaar in dienst bij Wilton, waar hij de functie van bedrijfs leider vervult. Koninklijk zilver kregen de he ren t C Geilman uit Rotterdam, dviseur bij de afd. Reparatie, F L Heikoop uit Schiedam, cal culator en E A. Lèenman uit Rot terdam. chef van de drukkeirj De heer J if. A. Zeevaart, bank werker, uit Schiedam, is onder scheiden met een bronzen medail le Allen zijn 40 jaar in dienst Mi WT Gehuldigd wsrd ooi. me]. A. C W. Mouwenx uit Schiedam, con- troleuse op de computerafdeling m verband met haar tien dienst jaren Niet alleen de Heinekenbrouweru in Rotterdam, maar ook het botte larij bedrijf van Amstel in Helmond (130 werknemers» wordt opgehe ven Door de fusie met Heineken is het Helmondse bedrijf volgens de con- cemdirectie in een heel ander hcht kramen te staan" De concur rentie met de Heinekenbrouwery in Den Bosch is voor Amstel met zo hard meer nodig nu beide biermer ken samen in een groep zitten Bo vendien is door technische reorga nisaties by de oude Amstel-brou werij m Amsterdam weer ruimte vrijgekomen om daar al het werk te concentreren Het personeel van Amstel-Hel- mond kan overgaan naar de Bos sche brouwerij Waarschijnlijk zul len die mensen die dat niet willen, ook werken kunnen krijgen by de koper van de enorme fabriekshal m Helmond. Voor deze vier jaar oude hal, die oorspronkelijk bedoeld was om er op de dur een complete "brouwerij m te vestigen, zijn ver schillende gegadigden. Eén ervan ia Philip®, die et zijn goifkartonfa- briefc wil onderbemgen. De namen van d« anderen werden niet ge noemd tydens de gisteren door de leiding van Heineken gehouden persconferentie In Rotterdam zal na de ingebruik neming in 1947 nn het nieuwe brouwenjbedryf Zoeterwoude een kantoor en een distributiecentrum overbleven, met ruim honderd per soneelsleden. Wat er met de over bodige bedrijfsgebouwen gaat ge beuren staat nog niet vast. Als brouwerij is het bedrijf verouderd, terwijl de kwaliteit van de gebou wen te wensen overlaat. Enkele de len van het oomples zijn wegens verzakking al eerder afgebroken. Terwijl de oude Heinekenbrouwe ry in Rotterdam een capaciteit hoeft an 700000 tot 800 000 hecto liter bier per jaar, zal Zoeterwoude 1 direct met een capaciteit van een tot anderhalve miljoen hectoliter worden begonnen. Daarvoor is een investering nodig van f 100 miljoen, die Heineken uit eigen middelen denkt te kunnen financieren Niet inbegrepen m dit bedrag is een leiding die het afvalwater per hectoliter bier eén kubieke me ter naar zee zal brengen. De on derhandelingen daarover met Pro vinciale Waterstaat van Zuid-Hol land die de leiding ook zal moe ten-betalen - moeten nog begin nen, maar de heer Rinkel, direc teur van Hemeken-Nederland, zei zich met te kunnen voorstellen dat de overheid deze leiding niet zal willen aanleggen. De gemeenteraad van Zoeter woude heeft de vestiging van de brouwerij goedgekeurd. Heineken zal in het meuwe bedrijf Biet, zoals nu in Rotterdam, eigen wellen heb ben. Maar er is goed duinwater be- schikSMar. (Van een onzer verslaggevers) Het plan van B en W om kunst werken aan te schaffen ontmoette enige aarzeling Men besloot de mening van de raad te vragen voor de kunst gekocht wordt De heer P. H. Bechtum (pvdt) pleitte voor verlaging van de leer- Imgenschaal en vroeg om aanstel ling van een logopediste op de la gere school Algemeen werd aangedrongen op de bouw van een nieuw schippers- intemaat De situatie blijft onze ker. Gevraagd naar de plannen voor de herindeling van de Knmpener- waard kon burgemeester L. C. A Lepelaars niets definitiefs meede len. Het organiseren van hearings, waarom de heer Bechtum vroeg, vond de burgemeester weinig zin vol, gezien de geringe inter «se van de bevolking voor raadsverga deringen. B. en W. kondigden de bouw van 24 goedkope woningen aan, die ƒ115 huur per maand moeten op brengen (Vm een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Maandag 8 de cember zal de Schiedamse ge meenteraad de begroting gaan be handelen. De (openb&re? vergade ring ordt voortgezet op donder dag II, Vïljukg 12, maandag 15 en eventueel donderdag 18 decem ber De vergaderingen beginnen steeds om 8 uur.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2