inanciëleopkikker brengt raao in jubelstemming it lanl as Iml der baan ven aan Bestemmingsplaat voor binnenstad ligt op tafel Pilsje drinken en politiek iiven in Nieuwstraat 12 Rotterdamse rijnaak gezonken Kleuter door ijs gezakt Schiedams wethouder Van Minderen: Antwoorden B. en W. bij begrotingsbehandeling; PvdA-leden gaan nieuw bestuur kiezen Oecumenische padvinders kerstdienst Jaarwisseling PvdA op 30 december Het sparen in november Burgemeester Roelfsema wil portefeuille gemeente- werken neerleggen OP SPIERINGSHOEK DE BAAN OP Overleden aan scliedelletsel Autodief ontsnapt Open Deurdie list Zwarte Zee II als model in Gemeentemuseum Maassluis Klaverjassen Dammen (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In Schiedam ligt op het ogenblik een plan „met alternatieven en variante ideeën" voor de binnenstad gereed. Dit plan zal binnenkort in de commissie voor stads ontwikkeling en stadsuitbreiding behandeld kunnen worden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „We moeten aan de stadsuitbreiding blijven voortwerken, ondanks de gevaren van een eventuele bulder- baan." Gemeente Schiedam Burgerlijke stand. VLOT DRIVE-IN EIGENTIJDS KIPPENREN VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK >9 Stadhuisbouw kan b eginnen (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Wethouder J. Scheffers van Financiën van de PvdA heeft gisteravond de Schiedamse raad tijdens de be grotingsbehandeling met een paar 'historische mededelingen' in een jubelstemming' gebracht. Want: „Niets staat de start van de bouw van het nieuwe stadhuis meer in de weg," ver telde de wethouder. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De afdeling Schie dam van de Partij van de Arbeid houdt op dinsdag 16 december de jaarvergadering in gebouw Irene. he bijeenkomst begint om 8 uur. Aan de orde komen diverse ver slagen en de begroting voor het nieuwe jaar. Na het bestuursbeleid wordt de bestuursverkiezing ter sprake gebracht. Van liet' geheel aftredende be stuur zijn herkiesbaar de dames C. Huisman-van Meurs. M. Reuderink- van Noort en de heren F. C. Tij- sen, IV. Hoegee, A.Verlinde en C. Sc'newe. Niet herkiesbaar zijn me juffrouw E. Brandt, mejuffrouw J. Holstege en de heer G. P. Jansen. Op dinsdag 6 januari houdt de af deling een huishoudelijke vergade ring in christelijke Sociale Belan gen. Tijdens deze vergadering zul len de kandidaten voor de gemeen teraad en de Rijnmondraad worden besproken. Ook deze vergadering begint om 8 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op zaterdag 20 december zal in de Opstandlngskerk in Schiedam door de vier paüvin- dersorganisaties een kerstdienst worden gehouden. Deze begint om V uur. De dienst wordt geleid door de jeugdpredikant A. Ie Coq en pastoor E, Freusting. Tijdens de dienst zal een inza meling worden gehouden. Het geld gaat naar de Unicef voor de reali satie van een concreet project. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de Partij van de Ar beid houdt op 30 december een jaarwisselingsbijeenkomst in het Wijkcentrum. Op het programma staan een gezamenlijke maaltijd, een praat je en een dansje. Tafelredenaar is de heer P. Boschman. voorzit ter van de PvdA-fractie in de ge meenteraad, De bijeenkomst begint om half acht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bjj de Spaarbank anno 1820 te Schiedam werd in no vember in totaal 5.306.246,84 inge legd en ƒ5.180.651,41 terugbetaald. De inleg- en terugbetalingstotalen bedroegen in november 1968 res pectievelijk 4.206.362,29 en ƒ4.470.408,02. Dit jaar in november dus sen in- legoverschot van ƒ125.595,43, ter wijl in dezelfde maand vorig jaar de terugbetalingen met ƒ264.045,73 de inlagen overtroffen. Het inlegoverschot van de maan den januari tot en met november is thans ƒ4.719.127,14 tegen vorig jaar ƒ3.433.437,75. Het gezamenlijk tegoed van spaarders was per 30 november 1969 78.320.151.79 tegen ƒ70.978.056,68 op 30 november 1968. De aan de spaarbank toevertrouw de gelden en de reserves waren per 30 november 196S voor ƒ43.312.859,98 belegd in effecten, voor ƒ9.205.278,95 in hypotheken en v"or ƒ23.057.642,33 in leningen aan gemeenten c.d. De onbelcgde en op korte ter mijn belegde gelden bedroegen 9.246.165,20. Hij begon met, eraan te her inneren dat de raad eind vorig jaar 'historische beslui ten' heeft genomen door kre dieten te verlenen én voor de bouw van het administratie gebouw als eerste fase van. 't stadhuisplan' én voor de bouw van drie kleuterscholen, drie scholen voor g.l.o. en 'n gym nastiekzaal aan het Bach- plein. Tot nu toe onthielden Gedepu teerde Staten hun goedkeuring aan de besluiten, omdat de financie ring niet rond was. Maar nu zijn de goedkeuringen binnen. Want Schiedam kan beschikken óver drie miljoen gulden. Ten cer- rte kan bij de Spaarbank Anno 1820 in Schiedam een lening van één miljoen worden aangegaan. Ten tweede is nu door de minister van Binnenlandse Zaken via de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten twee miljoen aangeboden. De wethouder had een tweede verrassende mededeling. Schiedam komt namelijk zonder meer in aan merking voor een uitkering uit het gemeentefonds uit hoofde van de verfijning slechte bodemgesteld heid. Deze uitkering zai, aldus de wet houder. geschieden vanaf 1 januari 1968. Er kar. worden gerekend op een bedrag van 750.000 tot 850.000 gulden per jaar. Dat houdt in dat Schiedam over 1968 en 1969 onge veer 1,5 tot 1.7 miljoen zal krijgen. Een aardige financiële opkikker dus ris men nagaat dat het tekort op de gemeentebegroting voor 1970 bijna 1.2 miiioen is. Al met al was de wethouder van mening dat er geen terughoudend heid in acht genomen behoeft te worden om met nieuwe initiatief voorstellen in de raad te komen. ..Er dient gewaakt te worden voor een al te groot pessimisme," meende de wethouder, die zelf de toekomst met enig vertrouwen tegemoet ziet. KEULEN (DFA) De 236 ton metende rijnaak Dankbaarheid uit Rotterdam is in de nacht van woensdag op donderdag bij een keermanoeuvre op de Rijn met een Duitse tanker, de Eiltank 17 uit Aschaffenburg. in botsing ge komen en gezonken. De bemanning van de gezonken aak drie perso nen is gered. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de verkeersbrug te teverkusen. Omdat de gezonken aak, waarvan alleen de stuurhut nog boven water uitsteekt, een gevaar voor de scheepvaart is, zullen er naar ver wachting spoedig pogingen gedaan worden om het vaartuig te lichten. Een andere rijnaak, eveneens uit Rotterdam, die aan de Dankbaar heid vastgekoppeld zat, is er zonder schade afgekomen. i Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 2'i-jarige Janus Kovallk uit Schiedam is gisteren door het ijs gezakt op een van de singels langs de Burg. van Haaren- laan. Hot kind is eruit gehaald door de 29-jarige huisschilder A. C. Trotsenburg uit Rotterdam. De man die op de vierde verdieping van de huizenrijk aan 't werk was, rende naar beneden zodra hij liet ongeluk zag gebeuren. Hij heeft het jongetje ongedeerd naar huis ge bracht. *4 (Van een onzer verslaggeefsters) SC.KIEDAM De commissie voor het Open Deurwerk van de her vormde gemeente in Schiedam houdt zondag 14 december een Open Deurdienst in de Bethelkerk. De dienst begint om 10 uur. De heer A. van Zetten, hulppre diker in Vlaardiugen. zal spreken over het onderwerp „Stem en weg iti de woestijn". Medewerking wordt verleend door de christelijke muziekvereniging „Harpe Davids" onder leiding van de heer A. R. Glotzbach. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Burgemeester H. Roeifsema van. Schiedam, die te vens de portefeuille gemeentewer ken beheert, heeft in de gister avond gehouden begrotingsrverga- dering aangekondigd bij het op treden van de nieuwe raad deze portefeuille neer te zullen leggen. De burgemeester gaf te kennen dat hij deze mededeling nog niet had willen doen. Maar omdat ver schillende fractievoorzitters maan dag in hun algemene beschouwing aandrongen op inspraak: van de raad bij de verdeling van de porte feuilles onder de wethouders, vond hij het verstandig dit nu wel te doen. Overigens is ër maandag ook ge pleit voor een uitbreiding van het aantal wethouders tot vijf. Hierop heeft noch de burgemeester, noch een van de wethouders geantwoord. Wel deed de burgemeester het voorstel na de raadsverkiezingen volgend jaar met de huidige raads fracties overleg te plegen over hun wensen ten aanzien van de ver deling van de portefeuilles. \->N Een grote schare vooral jeugdige nersonen heeft gisteren de schaatsen ondergebonden, om op de openingsdag van de ijsbaan Spieringshoek aan de Laan van Spieringshoek in Schie- dam-NSeuwland meteen al voor een gezellige drukte op de baan te zorgen. Deze mening verkondigde de wet houder van technische bedrijven en woningdienst, mr. M J. M. van Kinderen (k.v.p.), gisteravond tij dens de tweede raadsvergadering die was gewijd aan de behandeling van de Schiedamse gemeentebe groting voor 1970. Werden maandagavond j.I. de al gemene beschouwingen door de fractie-voorzitters van de diverse partijen gehouden, gisteravond was het. woord aan burgemeester en wethouders. Wethouder Van Kinderen vond dat de raad de woningbouwplannen voor Woudhoek en Spaland niet moet loslaten. Doet men dat wel. dan is dat voor de voorstanders van een bulderbaan een argument te meer om toch de bulderbaan aan te leggen, vond de wethouder. De wethouder wees erop dat er 14 januari een vergadering is van de adviescommissie geluidshinder vliegvelden, een commssie waarin de provincie en verschillende ge- Dat vertelde burgemeester H. Roelfsema van Schiedam tijdens de gisteravond gehouden begrotings- vergadering. Nadat het plan in de commissie is geweest, is het tijd voor inspraak van de burgerij, zo zei hij. Kortom, burgemeester en wethou ders hopen in 1970 met de vormge ving van de bestemmingsplannen voor de binnenstad een heel stuk verder te zijn. B. en W. achten de inschakeling van een ontwikkelingsbureau bij deze plannenmakerij belangrijk. Vooral omdat/aldus de burgemees ter, ook daarmee de financiering van de herbouw verkregen zou kun nen worden. Burgemeester en wethouders de den gisteravond overigens een paar aardige mededelingen: In antwoord op vragen uit de raad over „een algemene lijn in het verkeersbeleid" deelde de burge meester mee dat het college ,er ernstig over heeft nagedacht" bin nenkort de raad voor te stellen een verkeersonderzoek in de stad te ple gen. Dit in aansluiting op het Rijn- mondiaans verkeersonderzoek. Voorts is er met de verkeers- commissie een gesprek begonnen over de vraag wat er verkeerstech nisch in de - oude stadsdelen kan gebeuren. De hele stad zal worden doorgelicht, waarna er een rapport met voorstellen op tafel zal komen. Ten aanzien van hetgeen er in de raad is gezegd over het probleem grond te verkopen of uit te geven in erfpacht, vroeg de burgemeester zich af of het niet beter zou zijn een nota hierover samen te stellen en er in de nieuwe raad over te dis cussiëren. Dit ter wille van de dui delijkheid in de grondpolitiek. waarom vanuit de raad is gevraagd. Wethouder mejuffrouw G. D. de Graaff (p.v.d.a.) van Onderwijs-, Cultuur- en Sportzaken vertelde dat ernaar wordt gestreefd voor sep tember 1972 met de bouw van het zwembad-zuid te beginnen. Momen teel worden hiervoor schetsplannen uitgewerkt. Met het instellen van een ge meentelijke raad voor overleg en advies is volgens het college voor zichtigheid geboden. Wethouder M. Eijkenaar (prot.-chr.) van Sociale Zaken meende, „dat een groei van onderop" noodzakelijk is voor het welslagen van een dergelijke raad. Evenals wethouder De Graaff meen de hij dat een dergelijke raad niet van bovenaf moet worden opgelegd. De oprichting van een school adviesdienst verdient volgens het college een hoge prioriteit Volgens wethouder De Graaff is er geen tijd te wachten op de instelling van zo'n dienst in Rijmnondverband. (ADVERTENTIE) SPREEKUUR VAN DE C ONTACT - AMBTENAAR Medegedeeld wordt, dat het spreek uur van de contact-ambtenaar vol gende week zal worden gehouden voor de bewoners van CENTRUM/WEST op maandag 15 december a-s., des avonds van 7—8 uur in het Stadhuis (hoofdingang), Gr. Markt 1 GROENGORD/KETHEL: op don derdag 3 december a.s.. des avonds van 7—8 uur in een lokaal van de Wm. Cïehrelsschoo! aan de P. van Anrooijlaan. Schiedam, 111 december 1969. meenten vertegenwoordigd zijn. ook Schiedam. De wethouder beloofde in deze vergadering de gedachten van de Schiedamse raad wat be treft de bclderbaan uit te dragen. Verder deelde de wethouder mee dat het college achter het pleidooi van alle raadsfracties staat in Woudhoek en Spaland eensgezins woningen te bouwen. Voorts meende hij dat het mis schien toch wel verstandig zou. zijn bij het plannenmaken voor Woud hoek en Spaland een ontwikkelings- bureau op basis van dienstverle ning in te schakelen. Ook gaf hij te kennen in de toe komst een discussie te willen over srile facetten die vastzitten aan de bouw ®n exploitatie van óbjecten door woningbouwverenigingen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM 'Tijdens een wilde achtervolging door Rotter dam is de politie er niet in ge slaagd een ongeveer achttenjarige jongeman, die de auto waarmee hij reed had gestolen, te arresteren. Twee surveillerende agenten za gen woensdagavond op 't Weena 'n auto rijden, waarvan het tocht- raampje was vernield. Toen de ongeveer achttienjarige bestuurder zag, dat de politie interesse voor hem had, gaf hij vol gas en reed met hoge snelheid de Diergaarde singel op. De auto reed via een groot aantal straten en door rode* stoplichten op de kruispunten WeenaHenegouwerlaan en Sta- tenweg--Walenburgerweg en ont snapte. Op de Gordelweg werd de auto even later met brandende lichten gevonden. Hij was gister avond op de Beukelsweg gestolen. Van de jongeman ontbreekt ieder spoor (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 65-jarige P. J. Tismeer is woensdagavond in het Dij Iczigtziekenhuis overleden aan het schedelletsel, dat hij dinsdag avond had opgelopen bij een onge luk. Hij was met zijn auto geslipt en tegen een vrachtwagen gebotst. Zijn echtgenote was hierbij om het leven gekomen. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Het gemeente museum te Maassluis is verrijkt met een scheepsmodel van de zee sleper „Zwarte Zee n". in bruik leen afgestaandoor de directie van L. Smit Co. Dit ter herinnering aan de langdurige relatie, die Maassluis met de sleepvaart heeft onderhouden, en tevens aan de roemrijke geschiedenis, die onder het hoofdstuk „Zwarte Zee" in de journalen van de sleepvaart werd geschreven. Het werd in 1906 in bedrijf gesteld. Het schip was ge bouwd op de scheepswerf J. K. Smit te Kinderdijk. Het had twee hoge schoorstenen, werd met ko- lengestcokt en had een vermogen van 1500 pk. Voor die tijd een enorme kracht. Het werd in 1933 verkocht naar Duitsland en kreeg de naam „Albatross"', (Van een onzer verslaggeefsters! SCHIEDAM De klaverjasver- c-nigng Ons Genoegen West in Schiedam houdt op donderdag 18 december :;en klaverjasconcours in Arcade. Koppels kunnen zich opgeven b(j W. J. Schewe, Warande 81, tele foon 264215. D. Opschoor, M.' C, M. de Grootstraat 49, telefoon 260124. G. Wagenaar, Aleidastraat 77. tele foon 267515 en 's avonds aan de zaal. SCHIEDAM De Damclub Schiedam speelde de laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen in Rotterdam tegen Vreewijk. Na een spannende strijd ging deze ontmoe ting met 11—9 voor de Schiedam mers verloren De persoonlijke resultaten van .deze donderdagavond gespeelde «wedstrijd waren (VreewijkSchie dam) Ruys—Onink 2—0: Vaandra ger—v. d. Spek 1—1, 't Lam—Van Erkei 20. PronkW. Vrijland 11, UyterlindeDen Houting 11, Riedijk—Van Otterloo 1—1, Fousert Breman 11, AugustijnLans bergen 0—2. Den Boer—Antes 1—1, SoetensL. Vrijland 11. SCHIEDAM Geboren: Belinda d v K G Hoppen en M L Cree- rners; Maarten A J z v J J Schenk en A H E M Zwezerijnen; Remko zvPJH Zebel en M H van Wag- tendonk; Patricia P d v A Greve- link en J C van Tilborg; Deborah 5 v P H van Bree en J C M Vor- stenbos; Eric L J z v L N Boer en M J Luijcx. Overleden: J A J Leenderts 77 jr; A C van Berkel 87 jr wed F J W Bulte; J J J A Kerklaan 3 weken. De organisatoren van. de eerste politieke kafee-avond zijn .vast optimistische mensen, want wat schrij ven ze in het stencil ter ge legenheid van deze eerste bijeenkomst? „Gelukkig hebben Schie dammers vrij wat interesse voor politiek. Daarom kan een politiek kafee in onze stad een succes worden." Aldus het stencil. Vraag niet wat dat poli tiek kafee nou wel precies is, want dat zal nog moeten blijken. Ten slotte moeten de mensen die er komen, het maken. De organisatoren zien een politiek kafee zo: er is een gezellige ruimte, er is drank, de tongen worden losgedronken, men biedt in formatie en oriëntatie over actuele onderwerpen. Er vinden fikse discussies plaatsEn dat alles om te beginnen donderdag avond 18 december. In Nieuwstraat 12. weet je wel. Het kafee gaat om 8 uur open. Het onderwerp voor de eerste bijeenkomst is dienstweigeren. By de kerstdiensten die dézer dagen worden aange kondigd, is er ook één spe ciaal voor jongeren. Deze wordt gehouden door de Hei-vormde Jeugdraad Ke- thel. De dienst is op woensdag 24 december, 's avonds om half elf in De Rank. Het programma vermeldt o.a. de opvoering van het kerst spel. Onderweg naar Bethlehem. .Maar natuur lijk,aldus de uitnodiging, „wordt er ook veel gezon gen: oude en nieuwe be kende kerstliederen, in een vlot tempo begeleid op het hammondorgel." Morgenavond !s er in zaal Arcade een VARA- drive-in-discotheek. De dj.'s: Eddy Becker en Jaap Poort. Aanvang van de pret: 8 uur. Verder op die avond een optreden van Jack ofall trades en Summer Breeze. Het evenement is georga niseerd in samenwerking met Green's Society. Spe ciaal voor deze avond heeft de soosleiding toestemming gekregen de zaak open te gooien. Dat betekent dat ook niet-leden mogen bin nenwandelen. Niet alleen om Eddy, Jaap of Jack te bewonderen, maar ook om eens een keertje kennis te kunnen maken met de so ciëteit. Dat er iets gaande Is hier wat betreft het jeugd- en jongerenbeleid, blijft zowel ter plaatse als in den lande niet onopgemerkt „Jeugdwerk Nu", een lan delijke uitgave van de Ne derlandse Jeugd Gemeen schap. maakt er melding van dat in Schiedam hard wordt gewerkt aan de op bouw van een nieuw beleid. Fractievoorzitter P. Bosch man van de PvdA wijdde maandagavond tijdens het begrotingsdebat in de ge meenteraad in zyn alge mene beschouwing een paar alinea's aan „de ontwikke ling van het jeugdwerk". Hij noemde het een gun stig teken dat zich in onze stad een werkgroep heeft gevormd, die plannen wil ontwikkelen voor een eigen tijds jeugdbeleid. „Met be langstelling ziet mijn frac tie de resultaten hiervan te gemoet," zei hij. Die be langstelling delen we. Morgenavond in de Kip penren de Rotterdamse bluesgroep Ultimate Twitch. Een formatie die ondanks haar korte bestaantje ai aardig gaat meetellen. In de Kippenren zeggen ze: „Kom ook van Ultimate Twitch en de gezellige sfeer hier genieten." Nou. wat let je. Het klinkt vrien delijk genoeg.'

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1