X SG-enquête stelt de vraag: Schiedamse PvdA boekt ledenwinst 1 Officier van Justitie mr. A. Niessen: Rhoon heeft srote Nieuw bestuur gekozen Op weg naar kranenkerkhof bouwplannen Boekendepot geopend Hans Rietkerke prolongeert kampioenschap OP ARCHITECTUURKAART VAN ROTTERDAM KOMT DOELEN NIET VOOR Museum dicht op feestdagen Leefmilieu in Beatrixpark vatbaar voor verbetering WOENSDAG 17 DECEMBER I960 HET VRIJE VOLK aaien. I Van een onzer verslaggeefster?) SCHIEDAM De Sehietlamse Gemeenschap houdt on der de plaatselijke verenigingen, organisaties en bedrijven een enquête om er achter te komen in hoc\ erre er in de stad behoefte bestaat aan een behoorlijke zalonaccommodatie voor grote gebeurtenissen. Bij de SG kan men uiteraard alleen een goed inzicht krij gen in de problematiek van de diverse groepen ten aanzien van de in Schiedam beschikbare zaalruimte, wanneer zoveel mogelijk enquêteformulieren worden teruggestuurd. Dc junicrsn op de (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Schledam- se wielrenner Hans Rietkerke is gisteravond voor de derde achtereenvolgende keer offi cieus kampioen van Schiedam op de hometrainer geworden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De laatste maanden melden zich steeds meer nieuwe leden aan bij de Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid. Dat blijkt uit het jaarverslag van da afdeling, dat gisteren op de ledenvergadering in Irene werd behandeld. Bundeling van verhuiswagens Verkiezing (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Engelse tijdschrift Architec tural Design is een kaart van de binnenstad van Rot terdam opgenomen alsmede een kaart van geheel Rot terdam, Schiedam en Vlaar- dingen. Op deze kaart zijn ongeveer honderd gebouwen en kunstwerken in dit ge bied aangegeven, die voor kennis van de 20e-eeuwse architectuur van belang zijn. (Van een onzer verslaggevers) RHOON De gemeente raad van Rhoon heeft maan dagavond vérstrekkende be sluiten genomen voor de ver dere uitbouw van de gemeen te. isssmm. Gistermorgen om tien uur passeerde de bok Heracles de Rot terdamse Binnenhavenbrug met in de sterke takels de 500ste stukgoedkraan, die onder leiding van de heer Chr. den Braber werd verhuisd. Het transport kwam van dc Waalhaven NZ. De gtmeentekraan had zijn diensten bewezen. Aan de Bin nenhaven ligt het kranenkerkhof (met nu al een stuk of zeven kranen), onder de ramen van het Poortgebouw, waar 't per soneel van het Gemeentelijk Havenbedrijf er elke dag aan herinnerd wordt, dat deze gemeentelijke dienst eens met haar eigen kranenpark een belangrijke functie in de Rotterdamse haven had. r*sa-* Leden van het werkteam, bezig met de controle van de visstand in één van de het Beatrixpark. vijvers in (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ze kunnen t me doen met alle weten schappelijke beschouwingen over het al dan niet schadelijk zijn van hasjïesh en dergelijke. Ik zie dc resultaten en die zijn ernstig genoeg,** ROTTERDAM Maandag j is het boekendepot, van de 1 Maasstad. N.V. officieel ge opend door burgemeester W. Thomassen. In hst pand aan dc Graafstroomstraat, ge bouwd door ir. Lelyveld, staan de volledige fondsen van 78 uitgeverijen, verdeeld in het algemene boek en het school boek in voorraad. Twintig ton staal valt van wagen PrtoiJNft 'y Is er behoefte aan een grote zaal? Zondag bracht hij in Rotterdam op dit onderdeel de nationale titel op rijn naam. Zijn naaste concurrent bij deze door de Rennersclub Schiedam in zaal Irene georganiseerde wed strijden was de Hagenaar Van Rossen, die voor de 1500 meter 57.1 sec. nodig had. tegen Riet kerken 56.8 sec. Op de derde plaats eindigde J. Hiemstra uit Rotterdam. Bij de amateurs prolongeerde Frits van Duvrenbcde Rotter damse Leeuw) eveneens zijn vorig jaar behaalde titel in de tijd van 71.5 sec. over 2000 meter. De verdere uitslag is: 2. Ten Tije. 72.0 sec.: 3. Van Tilburg. 74.S sec., beiden uit Rotterdam. Veteranen: 100 meter: 1 P. Snel. 40.6: 2. Kapteyn. 41.0; 3. Wishof. Aaspiranten: 1000 me ter: 1. R. Leervis 45,7: 2. J. v.d. Lugt. 46.0: 3. H. v.d. Velde 47.2 sec. (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Gebr. Nijman Meubeltransport N.V. te Rotterdam is één van de drie Nederlandse ver huisbedrijven, die deelnemen aan Eurovan A.G. te Zurich, opgericht door drieënveertig meubeltransport bedrijven uit dertien Westeuropese landen met het doel de bundeling van circa 1400 meubeltransportwa gens op internationale trajecten. Dc coördinatie van de verhuiswagens wordt geregeld vanuit Landau West-Duitsland Voorzitter P. C. Tijsen van de afdeling wees erop dat de tijd rijp is voor een grote ledenwinactie. Plannen voor zo'n actie zijn ge reed. De rumoerigheid rond het partij congres in maart v.,n dit jaar heeft ook de afdeling leden gekost. De afdeling telde aan het begin van het jaar 1009 leden, op 30 sep tember waren dit er 907. De sterk ste daling vond plaats in het eerste kwartaal van het jaar. Een belangrijk iets van net afge lopen jaar noemde voorzitter Tij sen de opening van de besprekin gen tussen PvdA. D"66, PSP en PPR met betrekking tot de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Voorts memoreerde hij het feit dat onlangs in Schiedam de Fede ratie van Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid 'ween is opgericht. De voorzitter wonde zich daar verheugd over. Bij de bestuursverkiezing werd voorzitter Tijsen in zijn functie herkozen. De secretaresse, mejuf frouw E. Brandt, die niet herkies baar was. wordt opgevolgd door de heer M. P. Rietman. (Jok de pen ningmeester. de heer G. P. Jansen, was niet herkiesbaar. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer W. Hoegee. Verder werden in het bestuur her- en gekozen de dames W. bastiaans-van Wingerden. C. Huts- De beperking tot circa honderd betekent dat deze gebouwen voor de architectuur van meer belang worden geacht dan de andere, niet genoemde bouwwerken. De objecten zijn gekozen door R. Geurtsen en J. Piret, vijfde- jaars bouwkunde-studenten in Delft. Zij hebben dus een persoon lijke keuze gemaakt. In „Bouwkunst in Rotterdam wordt oh. het volgende over de kaart opgemerkt. Waar staan nu de honderd gebouwen, waar de bezoekers worden heengeleid? Vele Rotterdammers en ook vele architecten zullen zich mateloos ergeren aan de keuze der getou wen. Ondanks het bombardement blijkt de helft der objecten voor de oorlog te zijn getouwd, waar uit men kan afleiden, dat de waarde van de architectuur van de vooroorlogse gebouwen hoger wordt geschat dan die der na oorlogse. De bezoeker* worden niet naar de Doelen, het Bouwcentrum, het Centraal Station of de Lijnbaan- flats gestuurd, maar wei naar de Kunstkring aan de Witte de Withstraat. het Venster aan de Gouvemestraat. Sint Lucia aan de Aert van Nesstraat of naar op uitbreiding van een meisjesschool op een binnenhof aan de Konings veldestraat. Aan het Weena staat alleen het Groothandelsgebouw op de lijst, aan de Coolsingel de Beurs, de Bijenkorf en de Erasmusflat. aan de Westblaak en Blaak slechts het station Blaak en aan de Maasboulevard alleen het Oecu menisch Centrum. Nu kan het de Rotterdammers een zorg zijn of onze bezoekers, die wat van Ue na-oorlogse woningbouw willen zien. alleen de Zuidpleinflat op de lijst vinden en of ze naar de Frans Bekkerstraat. 70-80 in Charlois. naar het Feijenoordsta- dion of naar het gebouw van het "Westelijk handelsteiTein aan de Van Vollenhovenstraat worden gestuurd. Maar uit deze paar 'oor beelden blijkt wel de groeiende kloof tussen dat wat kenners zeg gen dat de moeite van een bezoek waard is en dat wat het publiek de moeite waard vindt. De architectuurkaari bevat ook de namen van rit* achitecten. het bouwjaar en eventuele bijzonder heden. Sommigen komen vaak oor. anderen waaronder zeer bekende bureaus met of nau welijks. Twee gebouwen, uit 1920 ea 1956. zijn van „onbekende meesters" hetgeen opmerkelijk mag heten in een maatschappij waarin een architect voor de bouw van een dakkapel reeds vieren dertig ondertekende formulieren en tekeningen moet indienen. manvan Meurs en M. J. Reude- rink-van Noort en de heren A. J. Engelsman. C. Bleiksloot en A. Ver- linde. De heer C. Scheve is niet in het bestuur herkozen. Ook mejuffrouw J. Holstege, die de le denadministratie voerde, komt niet in het bestuur terug. Zij stelde zich niet herkiesbaar. De eerstvolgende bijeenkomst van de partij is dinsdag 30 decem ber. Dan wordt met een gezamen lijke maaltijd de jaarwisseling ge vierd. Deze bijeenkomst wordt ge houden in het wijkcentrum en be gint om half 7, en niet. zoals eer der aangekondigd, om half 8. Zoals bekend is er bij de schrif telijke voorbehandeling van de ge meentebegroting voor 1970 ge vraagd of burgemeester en wet houders het een overweging waard vinden van de zaal Musis Sacrum een cultureel centrum te maken. B. en \V. hebben hierop geantwoord dat deze aangelegen heid nog een punt van beraad uit maakt. Het college heeft aan het bestuur van de SG advies ge vraagd. Na dit advies zullen B. en W. hun standpunt bepalen. In het enquêteformulier van de SG wordt aangehaald dat Musis de afgelopen zomer werd gesloten Al naar gelang de aard van het evenement kon de zaal zo'n 600 tot 700 bezoekers hebben. Bij de SG vraagt men zich af of de andere zalen in de stad het verlies van Musis hebben kunnen (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Stedelijk Museum Schiedam zal op de eer ste kerstdag en op nieuwjaarsdag voor het publiek gesloten zijn. Tweede kerstdag zijn de tentoon stellingen te bezichten van 's mid dags half één tot vijf uur. Rond de feestdagen worden vijf tentoonstellingen in het museum gehouden, namelijk Schiedammers tonen hun kunstbezit, Schiedam in kaart en beeld, vijf Tsjechische grafici, Klink klare proeven van keramiek en glas en wandkleden van "Wihny Conen. Deze tentoonstellingen duren van 20 december tot 19 januari. opvangen. Zonder meer duidelijk is het volgens de SG dat geen van de andere zalen vanwege hun geringere capaciteit de rol van Musis heeft kunnen overnemen. Volgens de SG gaat het er op dit moment niet om een gebrek aan goede (oncelacccmmodatie te signaleren. Want zo zegt de SG'; „Dat Schiedam een zaal met goe de ioncelaccommodatie mist (die was bij Musis ook te klein», is bekend. Het gaat er dus om te be zien in hoeverre er in de stad behoefte bestaat aan een be hoorlijke ruimte voor festivitei ten. uitvoeringen en dergelijke, waar elke vereniging op haar tijd bij een jubileum of kampioen schap mee te maken krijgt. Bij de SG worden alle reacties met- spanning tegemoet gezien. Men accepteerde een voorstel tot het bouwrijp maken van «en deel van de Jaagtn Ghijsepolder. Bo vendien gaat de gemeente flinke stukken grond verkopen aan Van der Vorms Woningbouw N.V. en aan "t Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De bouwplannen in de polder omvatten onder meer zeventig wo ningwetwoningen. 104 premiewonin gen, 97 huizen in de vrije sector plus 23 bungalows. Voor de woningwetbouw trok de raad een krediet van drie miljoen gulden uit. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het afvissen van de visvijvers in hei Prinses Bea trixpark door een werkteam van de afdeling sportvisserij van het Ministerie van Landbouw en Visse rij is gistermorgen slechts gedeelte lijk geslaagd. Er lag nog te veel ijs in de vij vers om de zegen en het kuilnet met succes te kunnen hanteren. Het team beperkte zich om die re den met het langs elektronische weg afvissen van een gedeelte van de meest noordelijk gelegen vij ver. Tijdelijk verdoofd door stroom stoten kwam ongeveer twintig kilo gram vis aan de oppervlakte. Voor het merendeel karper, maar tevens zeelt, baars, voorn en snoek. De vis. die kerngezond bleek te zijn. werd gewogen en gemeten. Aan de schubben was te zien dat het groeiproces van de waterbewoners maar traag verloopt. Alleen de schubkarper maakt hierop 'n gunstige uitzondering. De ze karpersoort kan zich blijkbaar goed aanpassen aan zijn leefmilieu. Door het personeel van het rij dende laboratorium zijn water- en grondmonsters getrokken. Hoewel de eerste indruk niet ongunstig is. kunnen de specialisten eerst na een volledige aivissing een gefundeerd oordeel geven over de kwaliteit van het viswater en zijn bewoners. Zo ook over de biologische samen stelling van het leefmilieu dat. zo als nu al is gebleken, voor verbe tering v» tbaar is. Het zal we! 1970 zijn als het werkteam zijn werk komt voltooien. Resultaten van hasjiesj zijn ernstig genoeg iVan een onzer verslaggevers1 i Voor liet schoolboek is een aparte ruimte gereserveerd, compleet met showroom waar het onderwijzend personeel zich kan orienteren over datgenen, wat het boek onze jeugd te bieden heeft. In zijn openingsrede wees burge meester Thomassen op het belang van het boek in verband met dc toenemende cultuurspreiding die tegenwoordig ook die bevolkings groepen treft die vroeger niet of nauwelijks csn beek is* liancl na men. De Rotterdamse officier van Jus titie mr. A. Niessen sprak deze woorden gistermorgen bij de behan deling van een strafzaak tegen twee jonge Rotterdammers. Ze werden beschuldigd van diefstal en het in bezit hebben van verdovende mid delen als opium, hasjiesj en LSD. Hun strafzaak maakt deel uit van eeu groep van 62. die sinds I juni van dit jaar de Rotterdamse recht bank is gepasseerd. Van die 62 ver dachten zijn er inmiddels vijf on der krankzinnigverklaring in een in richting opgenomen; twee zijn ter beschikking van de regering ge steld. „Dat betekent." sprak de of ficier somber, „dat meer dan tien percent van de verdachten het slachtoffer van het gebruik van verdovende middelen is geworden." Van de twee verdachten wier zaak gistermorgen werd behandeld, spoot de 19-jarige C. K. de laatste tijd zo'n vijf tot zesmaal per week Voorts gebruikte hij alles wat hij maar te pakken kon krijgen, ver dovende zowel als opwekkende mid delen. Met zijn inkomen van slach ter, dat soms boven de driehon derd gulden per week kwam, kon verdachte een groot deel van de middelen bekostigen. Maar toch moest hij af en toe een vermogens delict plegen om aan geld te ko men. Zo ook met de losse werkman J. de N. (21>. die samen met een in middels krankzinnig verklaarde me de-gebruiker een inbraak pleegde eu daar ruim 2300 gulden rijker van werd. Een deel van dat geld gebruikte hij om met zijn vrouw een vakantiereis door Oost-Europa te maken. „Het is maar goed," zei mr. Niessen, „dat ze u in Tur kije niet gepakt hebben. Daar hij cnéènie «et wetboek van strafvor dering In dat land nemen ze der gelijke zaken heel wat ernstiger op." De raadsman van deze verdachte kruiste in zijn pleidooi ook enkele malen de landsgrens, o.m. door te citeren uit hetgeen in Denemarken over het gebruik van verdovende middelen en de strafrechterlijke as pecten daarvan is vastgelegd. Zijn opmerking dat de benadering van deze zaak ook in ons land nodig op de helling moet. bracht de presi dent tot de verzuchting dat we daarvoor eerst nog eens van onze Opiumwet verlost moeten worden. Daarvoor had de officier voor bei de verdachten een gevangenisstraf van acht maanden gevorderd, waar van drie maanden voorwaardelijk en eeu proeftijd van twee jaar. Ze zullen zich onder toezicht van het consultatiebureau voor alcoholisme moeten plaatsen, op de bijzondere voorwaarde dat z(j in een kliniek worden opgenomen, zodra het CBA dit nodig vindt. De uitspraak volgt over een week. 1 Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee takel wa gens waren ervoor nodig om maan dag op de Droogleever Fortuyn- laan de van een vrachtwagen ge vallen lading weer op zijn plaats te krijgen. De lading bestond uit sta len platen met een gezamenlijk ge wicht van twintig ton. Er gebetirden geen persoonlijke ongelukken. Het tram- en autoverkeer was ander half uur gestagneerd.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1