Lichtende kerstgroet uit Noorse I wouden I NSF-diploma voor judoka Lagerwaard Drugstore in Rotterdam: winkeltjes en bioscoop Met openbare les prof. mr. Van Esve Breng uw kerstdagen in Parijs door Slepers trekken Tete Oldendorff van Noorderpier SEP nu Kiwi Siiliilii Programma Schiedams voetbal zeer klein Politie pakt jongens vuurwerk af Prijs 97.50 per persoen 15.1 Schiedamse kunst in Groninsen Volkskerstzang Aanrijding op Putseboclit eist dode i Verenigings- nieuws Mr. G. van Tets iii DB Rijnmond Mijlpaal euj CM CM DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK iffM r. il# gsa (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester Brynjulf Bull van Oslo heeft gisteravond in Rotterdam de officiële over dracht verricht van de Noor se kerstboom op de Coolsingel Burgemeester Thomassen aanvaardde namens zijn ge meente de reus uit de Noorse wouden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In april hoopt men aan de Kruiskade in Rotterdam de eerste Ne derlandse drugstore te kun nen openen. Dit uit Amerika afkomstige v/inkeltype zal in één gebouw zestien tot twin tig afzonderlijke winkeltjes en een bioscoop omvatten, gelegen aan een door het hele gebouw lopende brede gang, zodat toch het karakter van een winkelstraat blijft be staan. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Met wat fabrieksdirecteur ir. J. Don ker Duyvis een 'openbare les' zou noemen, heeft prof. mr. N. E. H van Esveld, voorzit ter van de commissie onder nemingsraden uit de Sociaal Economische Raad, woens dagmiddag de ondernemings raad van Du Pont de Ne mours geïnstalleerd. Toekomst MET DE KRANT OP REIS -v SIK feSfPl IS -'X V muil38 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Sleepboten van L. Smit en Co. zijn er don derdagmiddag om tien over één in geslaagd de Duitse erts carrier 'Tete Oldendorff' (22.000 ton) los te trekken van de Noorderpier bij Hoek van Holland. ADVERTENTIE De heer Buil hield zijn toe spraak geheel in het Nederlands. Hij sprak over de culturele en toe ristische bindingen die er tussen Noorwegen en Nederland bestaan en; hoopte dat de kerstboom daar een symbool van zou zijn. Aan de plechtigheid werd mee gewerkt door de beiaardier Leen 't Hart, het koperkwartet van de Ma rinierskapel, het Rotterdams Con greszaal Muziekcorps en zangkoren van het Leger des Heils o.l.v. ka pelmeester J. Tichelaar. Na de overdracht van de boom werd in de burgerzaal een kerst maaltijd gehouden. Tijdens dit di ner heeft burgemeester Thomassen aan zijn Noorse collega een zilve ren Erasinuspenning uitgereikt. De Noorse ambassadeur en de Noor se consul-generaal kregen een zil veren Van Barssele-penning. i Van onze sportredactie! SCHIEDAM Omdat de Rot terdamse Voetbalbond tot en met 10 januari geen voetbalwedstrij den heeft vastgesteld, is het over blijvende programma wat betreft de Schiedamse clubs (zaterdag en zondagcompetitie KNVB) bij zonder klein. Zo spelen, wanneer de weers omstandigheden en de teiTeinge- steldheid dit toelaten, alleen Ex celsior '20, PPSC en HBSS. Excel sior '20 doet dit in een uitwedstrijd tegen Spoorwijk. PPSC is gastheer van het Rotterdamse Unicum en HBSS speelt een uitwedstrijd tegen De Meeuwen. Bij de betaalde reserves speelt 8W op sportpark Harga tegen Volendam aanvang half drie) en gaat Hermes DVS naar Vlaar- dingen, waar het de strijd gaat aanbinden met Fortuna. CVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rot terdamse politie doet in deze da gen haar best om ernstige onge lukken met vuurwerk te voorko men. Dinsdag werd een elfjarige jongen naar het bureau gebracht, die zijn zakken vol explosieven had. Later bleek, dat. de knaap ook nog een tas vol vuurwerk had. Een vijftienjarige scholier moest gisteren gedogen, dat de poli tie bij hem thuis dertig „astro nauten", 25 "Pilots" en een gillende keukenmeid in beslag nam. De jongen was tevoren naar het bu reau gebracht omdat hij vuurwerk afstak, dat tegen de ramen van huizen terechtkwam. NEEUWLAND De wijkvereni- gir.g Nieuwland houdt op zaterdag 27 december een klaverjas-koppel- concours in het wijkcentrum aan het Dr, Wibautplein. Het concours begint om 2 uur. Gespeeld wordt twee maal 2000 punten. Het in schrijfgeld is 1,50. Men kan zich nog opgeven bij Brand, Dr. Wi- bautstraat 29, Witsel. Van Olden- bameveldstraat 2. Romefjn, KI. Ka terstraat 61 en Plek, Prof. Aalber- selaan 20. DRZ De Schiedamse sportver eniging DRZ heeft voor vrijdag 19 december een kerstboutkaartavond op het programma staan. De bij eenkomst vindt plaats in de kan tine van de vereniging en begint om 8 uur. Men kan zich nog opgeven, of bij het bestuur, of in de kan tine. DRZ Het bestuur van DRZ zal op 4 januari vanaf 's morgens 11 uur in het clublokaal klaar staan om nieuwjaarswensen in ontvangst te nemen. URSDS Ook het bestuur van Ursus houdt een nieuwjaarsrecep tie en wel op 4 januari om 12 uur in de kantine op Harga. Vooraf gaande aan de receptie wordt de traditionele wedstrijd tussen de ve teranen en het A-elftal gespeeld. Deze wedstrijd begint om kwart over 10. HBSS Het bestuur van HBSS redpieert op 2 januari. Dat gebeurt 's avonds om 8 uur in de kantine van het clubgebouw. Het zo lang zamerhand traditionele kerstkia- verjastoernooi van de vereniging wordt gehouden op zaterdag 27 de cember. 's middags om half 3. DË DQELE In het clubhuis De Doele zal op dinsdag 23 decem ber een kerstfeest voor volwassenen zijn. De bijeenkomst begint om half 8. Opzet van het feest Is dat de lei ding eens wat beter kennis kan ma ken met de ouders van de kinderen die in het clubhuis komen. (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJSSEL Temidden van een NSF-verteger.- woordiger en een afvaardiging van de Capelse Sport Federatie heeft wethouder A. Heuvelman van Ca- pelle aan den IJssel op het gemeen tehuis het NSF-diploma uitgereikt aan de Capelse judoka Piet Lager waard, die kans hed gezien het om vangrijke en zware prestatiesche ma af te werken, dat de Neder landse Sportfederatie heeft opge steld. Landelijk slaagde maar onge veer 35 percent van de kandidaten. Bij het diploma kreeg de heer La-- eerwaard de daarbij behorende draagmedaille. Onlangs heeft Piet Lagerwaard zich ook onderscheiden tijdens de .iuriokumpiopnsehappcn van Zuid- Holland. Piet Lagerwaard, die sinds enige tijd leraar is aan de sport school Bishof. te Schiedam, is als reserve aangewezen voor Mexico. Initiatiefnemer tot deze primeur voor Nederland is de heer J. de Bruin, confectionair van jeugdmode. die op één var. zijn inkoopreizen dit type winkel voor tiet eerst tegen kwam in Parijs, Van origine was de drugstore in de VS een normale drogisterij, waar alle artikelen in glazen vitrines werden uitgestald. Vooral in de kleine plaatsen ging men echter over tot het verkopen van allerlei andere artikelen, zodat een klein warenhuis ontstond. Het karakter van de winkels bleef ech ter behouden, zoals de vele trappen en de glazen vitrines. Er bleek met name in Parijs van de zijde van de jeugd veel belang stelling voor te bestaan, zodat men zich voornamelijk op deze groep ging specialiseren. De artikelen zijn dan ook niet zo duur. Nieuw is de vestiging van een bioscoop in het gebouw. Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Zaterdag 20 de cember wordt in de Grote Kerk in Schiedam de volkskerstzang gehou den. De organisatie hiervan berust bij 't Comité Volkskerstzang Schie dam. De bijeenkomst begint om 8 uur. De drugstore die in en naast het gebouw van het Arena-theater komt zal bovendien een galerei krijgen waar jonge kunstenaars gratis kun nen exposeren. Wat voor winkels erin komen staat nog niet helemaal vast. De bedoeling is er in ieder geval een snackbar, een platenzaak en een dames- en herenboutlque in onder te brengen. •Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de plaats van dr. J. Alers is gistel-morgen in liet Rijnmond-DB benoemd als ge committeerde jhr. mi-, G. O. J. van Tets van de VVD. Hij zal de func tie waarnemen tot aan de verkie zingen. De heer Alers gaat zich weer wijden aan zijn zaken. Du P'or.t installeert ondernemingsraad Professor Van Esveld. oud-voor zitter van de Raad van Arbeid in. Dordrecht, herinnerde eraan hoe in 1950 in Dordrecht de victorie is begonnen voor wat betreft de on dernemingsraden. Bij „Victoria" N.V. kon de toenmalige minister Suurhoff namelijk de eerste onder nemingsraad in ons land installe ren. Van de Dordtse bedrijven is Du Pont nu het tweede met een gekozen ondernemingsraad. Bij Du Pont is deze voortge vloeid uit de sinds vier jaar werk zame, benoemde contactcommissie. De nu geïnstalleerde OR telt 17 leden, gekozen uit 41 kandidaten op ruim 1500 man personeel. De raad, met ir. Donker Duyvis als voorzitter, is gekozen voor de tijd van twee jaar. „Nu blijft uw rol nog beperkt tot luisteren, maar straks zal spre ken mede uw deel zijn," zo zei de personeelschef, ir. K. J. Huis man, in zijn begroetingswoord, waarin hij met name ook de ver tegenwoordigers van de vakorgani saties betrok. Als gast was aanwe zig de heer D. W. Ortnel. secreta ris van de SER. Prol. Van Esveld kon zijn be toog beginnen met te constateren dat Du Pont. gezien de enorme groei van het bedrijf, kennelijk de wind in de zeilen heeft. Als onderwerp voor zijn betoog had prof. Van Esveld de toekomst van de medezeggenschap in de on derneming gekozen. Hij omschreef zijn onderwerp door te stellen dat het hierbij gaat om medeweten, medespreken of medebeslissen. Na te zijn ingegaan op de vorm waarin dat kan gebeuren, schetste hij de drie uitgangspunten in de discussies, zoals die de afgelopen tientallen jaren zijn gevoerd. Hij bepaalde zich ten slotte tot het der de uitgangspunt, mede onderschre ven door NW-voorzitter Kloos. Hierin aanvaardt men de westerse ondernemingsstructuur, met princi pieel ingebouwd de communicatie, de delegatie en de mede-verant woordelijkheid voor eigen werk en werkomgeving. In een persoonlijke toelichting wees de heer Van Esveld er o.m. nog op dat ondernemen een avon tuur blijft, „een strijd op en om de markt". De werknemer heeft een keuzemogelijkheid; het leider schap vergt een voortdurend com municeren en delegeren, waarbij de leider verantwoordelijk blijft. Met nadruk wees prof. Van Esveld op het grote belang van informa tie over het beleid. Het aanhangige wetsontwerp voor de nieuwe, uit 1950 stammende i wet op de ondernemingsraden noemde prof. Van Esveld een gro te stap vooruit, Met name noemde hij de mogelijkheden tot het Inwin nen van bijstand van de vakvere nigingen en van deskundigen. Nadat prof. Van Esveld de nieu we ondernemingsraad voor geïn stalleerd had verklaard, voerde ir. Donker Duyvis het woord. Hij wees er op dat er nu bij Du Pont bepaald geen sprake is van een omwenteling, maar we! van een mijlpaal in de ontwikkeling. Hij herinnerde eraan dat de wijze van kandidaatstelling een taal strijd punt met de vakorganisaties had opgeleverd, maar dat men dan toch tot een akkoord was gekomen. Als een taak van de raad zag hij een zo breed mogelijk overleg, maar dan in overeenstemming met het eigen karakter van het bedrijf. Ir. Donker Duyvis bracht dank aan de contactcommissie en ver welkomde de ondernemingsraad, waarvan hij de leden als advies meegaf: „Zoek steun bij elkaar, want u zult eenzaam komen te staan." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 57-jarige fabrieksarbeider K. L. Komferius is dinsdag op de Putsebocht aangere den door een auto. Bij aankomst In tiet Zuiderziekenhuis bleek hij aan hoofdverwondingen te zijn overle den. De man was plotseling de rij baan opgelopen. Het Vrije Volk organiseert met de kerstdagen, ln samenwerking met de Twee Provinciën, een VIERDAAGSE 'BUSTOCHT naar Parijs. Heenreis: woensdag 24 december, 8,15 uur uit Rotterdam- Terugreis: zaterdag 27 december, 12.00 uur uit Prijs. In deze prijs zijn begrepen 9 bustocht RotterdamParijs v.v. passagierstoeslag op de Franse tolweg. drie overnachtingen met logies «n ontbijt in hotel in Parijs centrum (2-persoohskamer met bad of douchet. 9 rondrit op tweede kerstdag in de omgeving van Parijs, 9 diensten van een reisleider. gereserveerde busplaatsen. reis- bagage- en ongevallenverzekering. In de prijs zijn derhalve geen lunches of diners begrepen. Deze kunnen wel ln het hotel worden gebruikt (12—15 francs). Het hotel ligt in de directe omgeving van diverse vermaakcentra, o.m. de Folies Bergères, Mayol, bioscopen, grote boulevards, etc De reis gaat door bij voldoende deelneming. Meldt u zlcb daarom schriftelijk of mondeling bit Het Vrije Volk, Slaak 34 te Rotter dam, telefoon 010-111030. toestel 39 of 59 (afdeling abonnemen ten ae etage), tussen 8.30 en 16.30 uur. zaterdags gesloten Het schip wordt eerst naar zee j gesleept, waar men een onderzoek zal instellen naar de schade. De Tete Oldendorff liep dinsdagavond op de Noorderpier, toen het be zig was de Rotterdamse haven binnen te stomen. Vanmorgen zat de tanker nog onwrikbaar vast. Zes bankslepers van dc Euro poort-sleepdienst (Leen Smit en Co. trokken aan de trossen. Het i schip gaf nauwelijks enige reactie, j maakt een lichte schommeling van I ongeveer 20 graden, maar het ge- hoorzaamde niet aan de kracht van vele duizenden paardekrach- ten. die de zes zware slepers trek kend uitoefenden. Vanmiddag omstreeks twaalf uur was het weer hoog tij. Maar het tij reikte niet hoog genoeg om het schip (ruim 23000 ton) voldoende op te lichten. Bovendien was de lading (30000 ton sojabonen, be stemd voor de GEM) door middel van een elevator met 2700 ton vracht lichter gemaakt. „Je weet het nooit," zei men ons bij Smit, „het. karwei ban met een kwartier zijn gebeurd, het kan ook veertien dagen duren." MM (Van een onzer verslaggeefsters) GRONINGEN In 't Groninger Musetim te Groningen wordt een tentoonstelling gehouden onder de titel „Kunst na 1945 uit het Stede lijk Museum Schiedam". De expositie is een selectie uit de verzameling beeldende kunst na 1945 uit het Schiedamse museum. Het Groninger Museum wil door middel van dergelijke tentoonstel- tingen de geïnteresseerden in het Noorden kennis laten maken met collecties elders. Er Is werk geëxposeerd van Co bra, de nieuwe figuratie, de nieuwe abstractie en object-kunst van uit sluitend Nederlandse kunstenaars. Het is voor de derde maal dat het Groninger Museum collecties uit andere stedelijke musea tentoon stelt. In voorgaande jaren werd rond dc kerst een keuze gemaakt uit de bezittingen van het Stedelijk Museum te Amsterdam en Stedelijk Van Abbemuseun Eindhoven. het in

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1