„...en ouwe mensen helpen die lastig zitten met zwaar werk9' Vier keer brons een m NSSEN Plezier op nieuwe landijsbaan Prijsvraag moet naam opleveren Jubilea bij Van Dooien: Onze japonnen „Geen cent voor het Astmafonds A larm stoort brandweer lieden tijdens bijeenkomst Fred Spierenburg en Daan Krommenhoek over eigen huis: z'n Kringraacl keek niet uit doppen Woningen in Rijnmond Lijk van vrouw gevonden in spruitenveld Promoties TH Burgemeester van Ridderkerk tot BB: Rotterdamse afdelingsbestuur: PvdA-kandidaten voor de S taten Van onze verslaggever 1' Daan Krommenhoek (links) en Fred Spierenburg. De eerste werkt aan een prijsvraag voor een naam voor het „open huis van Vlaardmgs ongeorganiseerde jeugd, de tweede aan een film over die jeugd. Gemeente Schiedam Gemeente Schiedam VORST VLAARDINGEN Drie Vlaardingers, een Schiedam mer en een Rotterdammer ontvingen gisteravond een koninklijke onderscheiding uit handen van de Vlaar dingse wethouder G. Walstra. Zij hebben allen 40 jaar ge werkt bij drukkerij Van Doo- ren N.V. te Vlaardingen. De feestelijke uitreiking vond plaats op een gezellige per- soneelsavond in De Harmonie aan de Schiedamseweg te Vlaardingen. collectie is afgestemd op de komende feest dagen. In alle prijsklasse interessante aanbie dingen. Gemeente Schiedam Gemeente Schiedam SCHIEDAM „Er zal nou toch brand uitbreken!" zei gisteravond één van de aan wezigen in de Schiedamse brandweerkazerne, vlak voor dat daar een brandweerbij eenkomst zou gaan beginnen. Die meneer had het beter kunnen afkloppen. Gemeente Schiedam ZATERDAG 20 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 6 benzinepompbediemle) GERARD VAN DIJK en Fred Spierenburg (21, servïeemonteur) het startka pitaal van de "Vlaardingse Vrijmetselaars voor de „Lies- veldjeugd". VLAARDINGEN ..Heel onverwacht" kwam voor Da niel Krommenhoek Daan, (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het voor lopig bestuur zoekt een naam voor het pand van de ongeorga niseerde jeugd tn Vlaardingen op de hoek OosthavenkadeEeTste van Leyden Gaelstraat. Daar om heeft het een prijsvraag uitgeschreven. Een langspeel plaat van een topgroep is de hoofdprijs. „Het Is geen eigen sociëteit," zegt Daan Krommenhoek, „maar een ontmoetingscentrum". Dus het wordt: ontmoetingscen trum.... Verzin een naam, vul hem in, knip dit uit en stuur het aan Daan Krommenhoek, Vossius- stra&t 87 te Vlaardingen. Daan en Fred stonden zelf op het Liesveld, 's zomers een gezellige plaats midden in Vlaardingen. Iede re middelgrote stad heeft z'n ver zamelpunt voor jongeren tussen de vyftien en twingtig jaar. ..We kunnen met dat geld niet heel er veel doen, maar we vinden 't toch wel heel erg leuk," zegt Daan Krommenhoek in een gesprek in het Vlaardingse hotel „De Maas". Er zijn duizenden guldens nodig om van het pand op de hoek van de Oosthavenkade en de Eerste van Leyden Gaelstraat een onderko men voor de grote groep ongeorga niseerde jeugd te maken. Daan en Fred zitten in de kerngroep, een voorlopig bestuur dat uit deze jon geren is gevormd ter wille van het overleg met de gemeente Vlaardin gen. Van de gemeente moet het leeuwedeel van het geld komen. Fred S.: „De gemeente wil ons van het Liesveld halen. Dan moet de gemeente bieden." De vaste kos ten voor het pand zullen groten deels worden opgeslokt door het salaris van de beheerder, die nog moet worden aangetrokken. Bin nenkort vindt het volgende gesprek plaats met wethouder G. Walstra. Een medewerker van het clubhuis „De Haven" zal er als deskundige bij zijn. Die heeft méér met het bijltje gehakt. Het afgelopen half jaar is de Vlaardingse ongeorganiseerde jeugd In beweging geweest. Hoe kwam dat? Daan K.„Ik kwam zelf ook veel op 't Liesveld, 's Zomers stonden daar wel een mannetje of honderd. Want in de café's hier ben je ver plicht wat te nemen, of ze zijn niet open, of er wordt entree geheven." Fred S.: „Voor dat we dit huis kregen is er veel gepraat, 't Is be gonnen door een bewoner van het Liesveld, die brieven naar de ge meente stuurde. Hij schreef dat we lellebellen waren en dat we herrie maakten." Die brief kwam in de krant en 't zaakje ging aan het rol len. „In feite mogen we die man wel dankbaar zijn." Daan K.: ,Hij wilde ons weg heb ben. We hebben toen een brief naar de gemeente en naar Legrand (de briefschrijver) gestuurd en gezegd dat ze dan maar voor iets anders moeten zorgen." De jongeren, veelal voorzien van lange haren, een brommer, weinig geld en een slecht „imago" bij het brede publiek, bleken best zonder hun hoekje bij de Hema te kunnen. Daan K: „We stonden daar om dat we niets anders te doen hadden. We stonden wat te praten en wat te vechten „En vandaaruit gingen we dingen doen; op de brommer naar Hoek van Holland om te zwemmen." Fred S.: „We zijn nu bezig met een film over de Liesveldjeugd, over een dag uit het leven van die jongens." Hijzelf neemt de film op op 8 mm, zwart-wit. Hij moet twintig minuten gaan duren en zal natuurlijk in het nieuwe huis ge draaid worden. Een hoogtepunt in de film zal zijn: het bezorgen van een tv-toe stel bij een oude Vlaardingse dame in de Timonstraat. Het geld voor dit toestel werd door de jeugd en door Ferrie Hoefnagel, handelaar in lompen en metalen te Vlaar dingen, bij elkaar gebracht. Een optocht van enkele honderden jon geren trok naar de Timonstraat en het toestel werd daar ordelijk en zonder kabaal afgeleverd. „Dat viel wel in goede aarde. We hadden een slechte naam en wil den daar iets aan doen," zegt Daan K. „Zodra we telefoon hebben ln het hms willen we ouwe mensen gaan helpen, als die bij voorbeeld lastig zitten met zwaar werk," ver telt hij verder. Het .langharig werkschuw tuig" in Vlaardingen gaat sociaal werk doen en blijkt noch werkschuw, noch tuig te zijn, Het huis. De kerngroep uit de jongeren heeft zelf het schetsplan voor de verdeling van de ruimte opgezet. Muren worden weggebro ken, zodat een grote ruimte ont staat. Wat gaan zij ermee doen? Daan K.: „We moeten er iedere avond kunnen komen." Fred 8.: „In de weekends halen we een bandje in huis of we hou den een disco-avond of draaien een film. Het huis moet van 's middags twee uur tot 's avonds een uur of half twaalf open zijn." Daan K.: „Als iemand een goed idee heeft kunnen we zien of het uitgevoerd kan worden. ledereeen die iets wil opvoeren kan dat doen." Het ontmoetingscentrum wordt een open huis, waar het drankje niet duur zal zijn. De jongeren die er zullen komen zijn ongeorgani seerd en zullen dat blijven. Een echt bestuur komt er beslist niet. (ADVERTENTIE) De burgemeester van Schiedam klaard dat een bestemmingsplan maakt bekend, dat de gemeenteraad op 12 december 1969 heeft ver wordt voorbereid voor het gedeelte van de gebieden Woudhoek-Zuid en Randbebouwing Groenoord, zoals dit rood omlijnd is aangegeven op de bij dit besluit behorende teke ning, S-3-192. De desbetreffende stukken liggen voor een ieder ter gemeentesecre' tarie (afd. openbare werken) ter in zage. Schiedam. .19 december 1969. De burgemeester voornoemd, H. Roelfsema. (ADVERTENTIE) BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat in verband met de Kerstdagen de vrijdagmarkt in het Broersveld niet op 26 december as. zal worden ge houden, maar op woensdag 24 de cember a.s. tot 16.00 uur en. Schiedam, 18 december 1969 (ADVERTENTIE) 11 Maatregelen ter voorkoming van vorstschade aan warm watertoestellen en meters in niet vorstvrij te houden ruim ten. De directie van de Technische Be drijven. verzoekt ons het volgende mede te delen: Ten einde een ongestoorde levering van gas, water en elektriciteit t<^ bevorderen en vorstschade aan me ters en toestellen, die voor rekening van de verbruikers moeten worden hersteld, te voorkomen, wordt op het volgende gewezen: Volgens de verordening moet boven de watermeterput een luik zijn aan gebracht en zijn de verbruikers verplicht de GAS- en WATER- meters afdoende te beschermen te gen vorst door middel van kran tenpapier, droge doeken of droog stro. Om bevriezing van gaskeukengel- sers zoveel mogelijk te voorkomen, verdient het aanbeveling vóór de nacht en tijdens de uren, waarop zij niet worden gebruikt, het ge deelte waar de bedieningskranen zitten met behulp van kranten of droge doeken te omwikkelen. Van tevoren wordt nog even warm water getapt, waardoor toestel en inhoud op een hoge temperatuur zijn ge bracht: daarna wordt de aaasteek- vlam uitgedraaid. Ook indien men tot af tapping van de waterleiding in huis overgaat, dient, na het ope nen van de beide kranen van het toestel, de omwikkeling toch te worden aangebracht. Alvorens het toestel weer in gebruik te nemen, verwijdert men de omwikkeling. Ook grote gasgeisers die in niet vorstvrij te houden badkamers zijn opgesteld, worden zoveel mogelijk afgetapt. Ten aanzien van elektrische heet- watertoestellen wordt opgemerkt dat deze zolang met heet water gevuld geen bescherming tegen vorst behoeven. Voor het afsluiten en leegtappen van waterleidingen raadplege men de bij het toestel be horende instructiekaart. Daar bij vorst veel extra-werk zaamheden ontstaan, zal men om wachten te voorkomen goed doen reeds thans de afsluiter bij de watermeter op gangbaarheid en dichtheid te beproeven: function- neert deze afsluiter niet. dan wende men zich tot installateur of buis eigenaar. (Van een onzer verslaggevers) Eén van de Vlaardingers kreeg de medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau de heer J. Klinge (57). sinds 1929 werkzaam bij Van Dooren NV, aanvankelijk in de boekbinderij en vervolgens op de expeditie. (ADVERTENTIE) Sinds 1953 is hij chef van deze af deling. De bronzen medailles gingen naar de heren C. Goos (54) uit Vlaardingen, voorzitter van de af deling Vlaardingen van de Gra fische Bond en werkzaam op de snijderij van het bedrijf, de heer C. Rijke uit Vlaardingen (58), stanzer. de heer F. W. Slaaf (62) uit Rotterdam, werkzaam op de copieerafdeling en de heer I. de Wit (59) uit Schiedam, snijder. De heren Slaaf en De Wit ontvingen de onderscheidingen namens de burgemeester van hun woonplaat sen. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK Bij de opening van het nieuwe magazijn annex werkplaats van de Bescherming Bevolking in Ridderkerk-Oost, heeft burgemeester C. J. van der Hoeven de Kringraad gisteren ver weten dat hij niet goed 'uit z'n doppen heeft gekeken'. Het zou beter zijn geweest wanneer ook het districtsbureau naar Ridderkerk was overgeplaatst. Het vestigen van die staf in de gemeente zou voor Ridderkerk van belang zijn geweest. Het districtsbureau is overigens enige tijd in Ridderkerk gevestigd geweest. Burgemeester Van der Hoeven zei dat tot het hoofd van de A-kring Zuid-Holland-e van de BB. de heer L. van Marion, di met enkele diensthoofden bij d overdracht van het magazijn (kos ten 7 ton) aan de P. C. Hooftstraat aanwezig was. (ADVERTENTIE) Regelingen in verband met de feestdagen. Stedelijk Museum Het Stedelijk Museum zal op le Kerstdag voor het publiek gesloten zijn. Op 2e Kerstdag is het Museum geopend van 12.30 uur tot 17.00 uur n.m. Op Nieuwjaarsdag zal het Mu seum gesloten zijn. Gemeentelijke Leeszaal en Bibliotheek. De Bibliotheek en haar filialen zullen op zaterdag 27 december 1969 gesloten zijn. Dit geldt ook voor de r.-k. Openbare Leeszaal en Biblio theek en haar filialen. Bureau Vleeskeuringsdienst. De veehouders wordt aangeraden op de woensdagen 24 en 31 decem ber zo spoedig mogelijk na 8 uur v.m. kennis te geven van het heb ben van destructiemateriaal aan het Bureau van de Vleeskeuringsdienst, Slachthuislaan 24 te Schiedam, te lefoon 010-26 9180. Op zaterdag 27 december 1969 is de Vleeskeuringsdienst van 910 uur v.m. bereikbaar onder nummer 010- 26 04 60. Bureau Burgerlijke Stand. Het Bureau voor de Burgerlijke Stand, Nieuwstraat 26, zal uitslui tend voor spoed-aongiften van over lijden op zaterdag 27 december 1969, tussen 9 en 9.30 uur v.m. geopend zijn, Schiedam, 22 december 1969. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM in de maand november kwa: in het Rijn mondgebied 87.: woningen gereed (vorig jaar 824). Het waren 512 woningwetwoningen, 175 gesubsi dieerde particuliere woningen en 85 niet-gesubsidieerde. Op 1 december 1968 waren 14.943 woningen in aanbouw. Dit jaar zijn dat er 13.725. Van de 7012 in aan bouw zijnde woningwetwoningen komen er 3604 in Rotterdam, 1019 in Vlaardingen, 647 in Capelle aan den IJssel, 480 in Schiedam, 442 in Ridderkerk, 319 in Krimpen aan den IJssel, 134 in Brielle, 108 in Rozenburg en 232 in de overige ge meenten van het Rijnmondgebied. Drievierde deel van de in aan bouw zijnde woningwetwoningen en gesubsidieerde particuliere huur woningen met een maandhuur on der ƒ205 is bestemd voor houders van een legitimatiebewijs woning zoekende in Rijnmond. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT In een sprui tenveld heeft een Barendrechtse landbouwer vrijdag het lijk van een vrouw aangetroffen. Het blijkt het stoffelijk overschot te zijn van een 52-jarige Rotterdamse vrouw die werd verpleegd in het psy chiatrisch ziekenhuis Delta en al zes weken spoorloos was verdwenen. Men neemt aan dat zij een na- tuuriyke dood is gestorven. Het lijk moet al weken hebben gelegen op de plaats waar het is gevonden. ADVERTENT! I Officiële bekendmaking AFKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de eerste verordening tot wijziging van de verordening woonwagens-fgn woonschepen, de verordening op de heffing en in vordering van legesgeiden, de tweede verordening tot wijziging van de verordening zeehavengeld, de tweede verordening tot wijziging van de verordening brandweerrech ten, door de gemeenteraad van Schie dam vastgesteld op 27 oktober 1969, bij Koninklijk' besluit van 8 decem ber 1969, nr. 16 zijn goedgekeurd. De verordeningen treden ln werking op 1 januari 1970. Schiedam, 12 december 1969. Burgemeester en wethouders van Schiedam, De secretaris, M. J. Blok. De burgemeester, H. Roelfsema. tVan een onzer verslaggevers) DELFT In de aula van de Technische Hogeschool promoveerde afgelopen dinsdag de heer M. Tien stra, geodetisch Ingenieur, op het proefschrift: A method for the cal culation of orthogonal transforma tion matrices and its application to photogrammetry and other dicipli- nes. Promotor was prof. dr. O. Bot- tema. Eveneens dinsdag promoveer de de heer J. M. Valstar. natuur kundig ingenieur, op het proef schrift A study of the fixed bed reactor with application to the syn thesis of vinyl acetate. Promoto ren waren prof. drs. P. J. van den Berg en prof. dr. ir. W. J. Beek (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rotter damse afdelingsbestuur van de Ver eniging Astmabestrijding geeft haar leden, patiënten en het pu bliek de verzekering dat het geen cent van ontvangen gelden zal af dragen aan het hoofdbestuur van het fonds. „Zolang geen zuiniger beleid wordt gevoerd: waarbij het geld zoveel mogelijk aan de astmabe strijding en de ruim 800.000 astma patiënten wordt besteed in plaats van aan een kostbaar eigen kan toorpand, dragen wij niets af," ai- dus het bestuur. Het financiële wanbeleid van de astmabestrijding heeft in eigen ge lederen geleid tot hevige kritiek. Vele bestuursleden zijn afgetreden. Het Tweede-Kamerlid Vellenga heeft in deze affaire een onderzoek gevraagd, waarmee de Rotterdamse afdeling van de Astmabestrijding bijzonder blij zou zijn. „Al het werk in de Rotterdamse afdeling vindt gewoon doorgang," aldus het bestuur. (Van een onzer verslaggeefsters) Nauwelijks had burgemeester h Roelfsema togen negen vertrek kende korpsleden een afscheids speech afgestoken en zou comman dant D. de Jager gaan spreken, of daar werd de boodschap omge roepen: volledige ploeg voor uit rukken - grote nevelspuit met poe derwagen - Emmaplein - autobrand. De ploeg vertrok en hoefde al leen maar de straat over te ste ken om een in brand staande wa gen met papier te blussen. De bij eenkomst ging gewoon door. Er moest wat worden geïmprovi seerd. De man die medailles moest uitreiken aan de korpsleden, aan wie in verband met medische af keuring of het bereiken van de leeftijdsgrens ontslag is verleend, was naar de brand, dus moest ie mand anders deze taak overne men. Afscheid is genomen van da hoofdbrandwachten H. C. Baart- mans, C, H. v.d. Bout, A. Jongste en J. Klein, van de brandwach ten eerste klas N. Klein, N. H. Kruisbeek en G. F. v.d. Linden' en aan de brandwachten F. A, P. den Hollander en W. van Laar. Burgemeester Roelfsema reikte aan zestien brandweerlieden en zes personeelsleden van de Ge meentelijke Havendienst het rijks- diploma voor brandwacht eerste klas of tweede klas uit. Diploma's voor brandwacht eer ste klas kregen W. C. Greatbanks, T. Knol en P. Koorenneef, voor tweede klas C. C. Bravenboer, P. J. van Eijk, H. de Jager, H. Kool, A. W. M. v.d. Laar, C. Lemmen, R. R. v.d. Meer, H. Overheul. B. J. v.d. Schee, J. W. Seijkens, J P. v.d. Vlies en K. Zuidema.. De volgende leden van de haven dienst kregen het diploma brand wacht tweede klas: A. Boom, J. M. Bosman, S. H. M. Bruijnzeels, J. A. v. Dinter, H. J. ter Horst en J. Kiunder, (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In een vrijdag avond gehouden PvdA-vergadering in het wijkcentrum in Schiedam is de kandidatenlijst voor de Provin ciale Staten in de kieskring Delft als volgt samengesteld: 1 N. Hes- seler, Delft; 2. J. Pasman, Voor burg: 3 C. Verbeek, 's-Graven- zande; 4. W. M. Kerkhoven, Vlaar dingen; 5 J. L. Bax, 's-Graven- zande; 6 P. C. Tijsen, Schiedam; 7 R. Looijer, Naaldwijk; 8 A. Ver linde, Schiedam; 9 J. D. Dorre- paal, Delft; 10 K. G. de Vries, Delft; 11 p. v. d. Boom, Schie dam; 12 w. Meinen, Schiedam; 13 L. J. Weimar, Rijswijk; 14 mejuf frouw G. D, de Graaff, Schiedam; 15 T. Dijkhuizen, Maasdijk. (ADVERTENTIE) SPREEKUUR VAN DE CONTACT-AMBTENAAR. Medegedeeld wordt, dat het spreek uur van de contact-ambtenaar vol gende week zal worden gehouden voor de bewoners van ZUID op maandag 22 december a.s., des avonds van 7—8 uur, in een zaal van de Bethelkerk, Oude Maasstraat 24. Schiedam, 18 december 1969. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Met name de Schiedamse jeugd heeft niet kunnen wachten tot het tijdstip waarop de iandfjsbaan aan de Schiedamseweg officieel, zij het dan zonder plichtplegingen, voor het publiek zou wor den opengesteld. Dat tijdstip was gistermiddag half 5. Maar *s morgens waren er al heel wat schaatsenthou- siastelingen te vinden. Geen wonder, er is lang genoeg op de baan gewacht. De baan is een simpele gezeiligheicisbaan, waarop iedereen vrij toegang heeft. Het is dus niet de wed- strfjdbaan geworden, die de SBLO zo graag had ge wild. Bij de baan is geen kleedgelegenheid. De enige „luxe" eromheen is de verlichting Maar hoe het ook zij, jong en oud uit Schiedam beleven er nu in leder geval volop plezier van.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 2