ELF WAGONS UIT RAILS 95 Vermis le Nora weer terecht Pistolen in hoop afval 22? Zuidvietnamees meisje: Ze doodden 300 burgers /I\0€t j€ hoföV Thomar orgels ÜMMmsxi - AQ90 Roolvink: AOW voor WSW'ers Geen concessie aan Bonn: LIBANESE VLIEGTUIG KAPING MISLUKT TOPCLUB FEYENGORD France Maru zondag toch geborgen Bemanning ivist van niets Pastoor van Heemstede wil geen anti» kerstspel Help vogels Politie pakt 70 rijders onder invloed Strokarton aanva a.o. Van onze correspondent BERT STOOP BONN V alter USbriclit lieeft in zijn donderdag aan president Heinemann overhandigde brief van de Westduitse regering geëist „volledige diplomatieke betrekkingen" met de DDR aan te knopen. In zijn negen punten omvattende ontwerp voor een volken rechtelijke overeenkomst tussen 'beide soevereine Duitse sta ten'. laat de Oostduitse partij- en staatschef er geen enkele twijfel over bestaan, dat hij geen duimbreed van zijn oude standpunt is afgeweken. ifli i nu... beduidend - gesfikle cretonne dekens Acryi winter» vulling 160 x 210 cm PARIJS/SAIGON (Reuter) Opnieuw zijn Amerikaanse militairen in Vietnam beschuldigd van massamoord. De aan tijging kwam ditmaal van een 21-jarig Zuidvietnamees meisje, Pham Thi Lien. daar zit techniek in BERGWEG 76 R'DAM TELEFOON 246587-188436 nu... beduidend goedkoper MAANDAG 22 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 Ulbricht eist staats- verdr a g Zonder de regering in Bonn één enkele concessie te doen, verlangt hü dat er voortaan een Oostduitse ambassadeur in de Westduitse hoofdstad zal zetelen en een Westduitse ambassadeur in Oost-Berüjn. WALTER ULBRICHT ATHENE (Reuter) Een poging van drie jonge Libanezen om een Amerikaans lijntoestel te kapen is gisteren verijdeld. Op het vliegveld van Athene wilden zij gewapend met pistolen, handgranaten en ex plosieven in een TWA-vliegtuig: naar New York stappen, maar een van de drie kreeg order zijn koffer open te maken. Daarin werd een handgranaat ontdekt. Van alle pas sagiers werd vervolgens de bagage doorzocht en toen liepen ook de twee anderen tegen de lamp. De Libanezen, twee jongemannen en een meisje, hebben volgens de politie bekend dat zij van plan wa ren het vliegtuig te kapen en naar een Arabisch land te dirigeren. In hun bagage is een getypte verkla ring gevonden, die zij volgens de plannen na de kaping aan de pas sagiers zouden voorlezen. Het vliegtuig, een Boeing 707, was met 19 passagiers uit Tel Aviv in Athene geland, waar nog eens dertien mensen aan boord zouden komen. Met drie uur vertraging is het tenslotte naar Rome vertrok ken. i ADVERTENTIE) Het nieuwe kijk- en leesboek, Bij overmaking van 10,— waarin O aiies vindt wat U over Feyer.oord weten wilt: De geschiedenis - de wed- strijden - de spelers Ruim G5 foto's. 9 (f 9,50 0.50 porto) op onze girorekening 28333 en vermelding van bestelnummer F 99 wordt D het boek „Topclub J Feyenoord" per omgaande toegezonden. A.P.-BOEKWINKEL Staak 34 - Rotterdam Zelfs over garanties voor de vrije toegang tot Oost-Berlijn zwijgt de voorzitter van de Oostduitse staats raad. Voor Ulbricht is en blijft West-Berlijn een 'onafhankelijke politieke eenheid," waarover de re gering in Bonn niets te vertellen heeft. De brief van Ulbricht en het als bijlage naar Bonn gestuurde ont werp voor een staatsverdrag wer den zondag in Oost-Berüjn gepu bliceerd. In Bonn was men onaan genaam getroffen door deze offi ciële indiscretie. Tot dat ogenblik had men namelijk tactisch gezwe gen over de volgens alle regels van het diplomatieke spel gevoerde briefwisseling. Zaterdagmiddag twee dagen nadat in Bom twee koeriers van Ulbricht de brief voor Heinemann bezorgden reed staatssecretaris Dietrich Spangen berg naar Oost-Berlijn. In het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ..overhandigde: hij' Heinemans ant woord aan de Oostduitse staatsse cretaris Michael Khol. De Westduitse president wees er in zijn brief op, dat hij de brief en het ontwerp-verdrag aan de rege ring had doorgegeven. Heinemann schreef ook, Ulbrichts brief als een gebaar te beschouwen 'waaruit, in het licht van onze gemeenschappe lijke wens tot handhaving van onze natie, de bereidheid tot onder handelen blijkt.' De brief van Ulbricht aan Hei nemann en het ontwerp-staatsver- drag waren geenszins in deze hoffe lijke toon gesteld en misten boven dien elke diplomatieke behoed zaamheid. In koude, zakelijke zin nen werd nog eens herhaald wat de regering van de DDR in de afgelo pen jaren altijd van Bonn eiste: erkenning van alle grenzen in het oosten, inclusief de grenzen van Polen met de DDR, uitwisseling van ambassadeurs, een gezamen lijk verbod van A-, B- en C-wapens op Duits grondgebied en het lid maatschap van de Verenigde Na ties voor beide Duitse staten. Het verdrag waarin dit alies moet worden vastgelegd, en waarin met geen woord gerept wordt over de verbetering van het iot der Oostduitse bevolking, zou volgens Ulbricht een looptijd van tien jaar moeten hebben. Hij schreef zijn mi nister-president Willi Stoph en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Otto Winzer, te hebben aan gewezen, nog in januari te gaan onderhandelen met de Westduitse collega's Brandt en Scheel, In Bonn heeft het teleurstelling gewekt, dat Ulbrichts brief geen enkel nieuw perspectief bevat. De nieuwe regering onder Willy Brandt heeft daarentegen In de af gelopen maanden op talloze ma nleren laten weten, dat zij bereid is op het hoogste niveau over alles te onderhandelen, zonder vooraf voor waarden te stellen. Het is de vraag of er op basis van Ulbrichts voorstel werkelijk onderhandelingen gevoerd zullen worden. Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers zei zondag dan ook, dat de regering thans overweegt of het 'gezien de harde voorstellen' nog wel zinvol is besprekingen met de regering van de DDR te voeren. In tegenstelling hiermee wasteen uitspraak van minister Korst Ahrnke Deze zei gisteravond in een interview voor de televisie dat de voorwaarden van Ulbricht geen be lemmering vormerf voor 't aankno pen van onderhandelingen. Bondskanselier Brandt zei in een interview met een Amerikaans blad dat hij nooit meer over hereniging van belde Duitslanden zal spreken. ■Dat is een verouderd woord,' zei hij. De DDR heeft gisteren een opinie peiling gehouden onder de reizigers op de Oostduitse wegen tussen de Bondsrepubüek en Berlijn. Bij de doorlaatposten werd talrijke reizi gers gewaagd, hoe zij dachten over de initiatieven van de Oostduitse leider Ulbricht. De resultaten van deze enquête zijn nog niet bekend. ECHT Een losse wielband was er de oorzaak van dat zaterdagmor gen tussen Roermond en Sittard elf wagons van een goederentrein 'uit de rails liepen. Een aantal van de met stookolie en cement geladen wagens kantelden. De ravage was enorm, de spoorlijn werd over een afstand van veertig meter ver nield. De ongevallenkraan uit Eindho ven is zaterdag de hele dag bezig geweest om de sporen weer vrii te maken. Pas zondagmorgen om half drie was het eerste spoor baar. Gistermiddag om half een was het treinverkeer weer in beide richtingen mogelijk. Het rrizi-er-- verkeer tussen Roermond en Echt is tot zondagmorgen gaande gehou den met bussen. IAüVERTENTIBi Ook U kunt tijdens de komen de feestdagen een elegant feest- toiletje dragendit corselet zorgt voor een perfekte figuur- korrektie. Lycra corselet van een sterk korrigerende kwaliteit' met hoog opgeknipte 3-deiig voor gevormde cups en niet rekbaar voorpand voor extra buik- en maaginhouding. Een corselet dat prettig draagt (wede door de verstelbare stretch schouderbandjes) en dat U ook gemakkelijk aan en uit kunt trekken door de lange rits met extra haken- en ogen- band, nu voor nog géén tientje. Vanaf maandagavond 6 uur ver kopen wij op de parterre deze lycra corselets met voorgevorm de cups en lange rits, 8-cup maten 80 t/m 100, C-cup 'ma ten 85 t/m 95, in wit. voor 9 Vanavond tot 9 uur open. Ook maandagmorgen open Géén teL of schrift best (Van een onzer verslaggevers) Wat niemand voor mogelijk heeft gehouden is toch geschied.- De in zinkende toestand verkerende 13.927 ton metende Japanse vrachtvaar der France Maru werd zondagmid dag door de zeeslepers Holland en Oceanic respectievelijk van rederij Doeksen op Terschelling en van Bugsier van Borkum veilig de ha ven van Embden binnengesleept. De kostbare lading stukgoed zal daar worden gelost waarna het schip voor reparatie in een droog dok droog zal worden gezet. Kapi tein K. Hisano was vol lof over de berging. Hij had zijn schip reeds op gegeven. Zoals bekend kwam de France Maru vorige week zondag in dich te mist ten westen van Terschel ling in aanvaring met de Griek Rena Het vaartuig dreeft voor de helft onder water. De bergers sleep ten de boot naar de kust van Schiermonnikoog waar het aan de grond werd gezet en provisorisch gedicht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De 69 ton metende motorkotter Nora, de Umuiden 51, is vanmorgen met vier stomver baasde, nietsvermoedende beman ningsleden en 35 kistjes vis aan. boord, de haven van IJmuiden bin nengelopen. Over het lot van het scheepje was ongerustheid ontstaan toen hei zaterdagmorgen niet zoals werd verwacht was teruggekeerd. De stemming in het huis van schipper- Johannes Buis was van morgen vanzelfsprekend opper best. "Wij zijn ongerust gemaakt door de kranten', zo zei men ons, 'want wü wisten niet bet-er of de Nora zou pas vanmorgen binnenlo pen. Daarover was een globale af spraak gemaakt. Aan boord hebben ze zich te barste gelachen toen ze hoorden wat er aan de hand was.' Dat Scheveningen Radio het af gelopen weekeinde geen contact heeft kunnen krijgen met de Nora, moet zo verzekerde men ons niet als abnormaal worden be schouwd. Het radioverkeer is op za terdag en zondagbijzonder inten sief. 'r De Nora was woensdagmiddag (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Ruim 20 in Ne- gemeentearbeiders hebben zaterdag in een hoop afval op de groentevei ling vier pistolenmet houders en munitie eri elf schietballpoints ge vonden. De politie vermoedt dat de wa pens er vorige week dinsdag zijn verstopt door illegale wapenhande laren, van wie; er twee werden ge arresteerd. Ze hadden hun'handel willen verkopen op de automarkt, vlak naast de groentemarkt. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSTEDE Een' anti-kerst spel, waarin o.m. met doodkisten zou worden gedemonstreerd tegen oorlog en discriminatie, mocht gis teravond in Heemstede niet door gaan: pastoor G. Pauw van de St.- Bavoparochie aan de -Herenweg weigerde, de spelers op het plein voor zyn kerk toe te laten. Het comité Oorlogsweek- Kerst mis 1969, dat het spel zaterdag wel in Haarlem heeft opgevoerd, kreeg toen het van tevoren om toestem ming vroeg, 'nee* te horen- Niet het doel van de actie, maar de manier waarop was de aanleiding voor de weigering, zo vertelde pastoor Pauw ons vanmorgen: 'Protesteren tegen oorlog en discriminatie is uitste kend, maar ik vind het grof en vies om met doodkisten voor een kerk te gaan staan,' zegt hjj. 'Mensen, die zojuist een oecume nische kerstviering hebben bijge woond, kun je toch niet met zoiets onsmakelijks confronteren.' DEN HAAG (ANP) Het Natio naal Comité wintervoertng vogels heeft dierenvrienden opgeroepen overal en waar nodig vogels te voe ren en wakken te hakken in sloten voor reigers en andere watervogels. Het waarschuwt voor het strooien van voedsel langs en op wegen. De vogels worden dan doodgereden. vertrokken en beoefent de zoge naamde boomkorv/s.serij, een me thode die in hetverleden al veel ongelukken heeft veroorzaakt, om dat de schepen kunnen omslaan als de netten achter een obstakel blijven hangen. (ADVERTENTIE) Midden in da tijd dat er da meeste dekens verkocht wor den, gaan wij ze verkopen voor een waar "voorseizoenprijsje". Gestikte dekens van gezellige cretonne met warme lichtge wicht vuliing van het gemakke lijk te wassen acryi. Deze luxe afdekdekens, waar mee U geen last zult hebben van de strengste kou, doorga stikt in leuke blokdessins, nu op onze le etage. met ..snijmaat Vanaf maandagavond 6 uur ver kopert wij op de eerste etage deze gestikte dekens met acryl wintervulling, afdekdeken van een Fraaie cretonne in leuk blokdessin doorgestikt. Vanavond tot 9 uur open. Ook maandagmorgen open Géén re/, of schrift best VS weer van massamoord beschuldigd Op een persconferentie in Parijs, die onder leiding stond van de schrijver Jean-Paul Sartre, vertel de zij dat Amerikaanse militairen la de kustplaats Ba Lang Am drie honderd burgers hadden vermoord. Zij zou bij deze slachtpartij acht tien naaste familieleden hebben verloren, onder wie haar moeder. Terwijl de tranen haar af en toe over de wangen liepen, vertelde het meisje het volgende relaas: In de vroege ochtend van de 13de januari van dit jaar waren de Amerikanen het dorp binnenge drongen. De bewoners zochten hun toevlucht in ondergrondse schuil plaatsen. 'Ik zag hoe Amerikaanse soldaten mensen bijeendreven en voortjoegen met hun tanks. Ze vuurde mitrallleursalvo's af op de achterblijvers, die boven op elkaar vielen.' Tegen het vallen van de avond was er een eind aan de schietpartij gekomen. Het meisje had een sta pel lijken ontdekt en was vervol gens naar een grote schuilloop- graaf gerend. 'Daar had zich een verschrikkelijke explosie voorge daan. Overal lagen lichaamsdelen verspreid, de loopgraaf zelf was in gestort. Ik ontdekte het lijk van mijn tante en herkende de arm van een van mijn zusjes aan de mouw van het zwarte jasje dat zij had gedragen.' Pham vertelde dat er dertig lij ken in de loopgraaf lagen. 'Met acht andere meisjes probeerde ik de slachtoffers te begraven, maar er was geen lijk compleet en daar om hebben we ze alleen maar met aarde bedekt.' In Saigon zei een woordvoerder van het Amerikaanse leger dit weekeind dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de beschuldi gingen van het meisje. DEN HAAG (ANP) De politie heeft met 2122 man in de nacht van zaterdag op zondag in het ka der van de kernthema-actie 'Alco hol' 54783 automobilisten gecontro leerd. Zeventig bleken er onder in vloed van alcohol te zijn, 3350 ble ken niet de vereiste auto-papieren bij zich te hebben, 183 automobilis ten in het geheel geen rij- en of kentekenbewijs en 478 reden er met gladde banden. Er werden voorts 929 processen-verbaal opgemaakt voor onjuiste of defecte verlich- tlng. In verband met de slagzin 'Glaasje op, laat je rijden' werd op de over het gehele land verspreide 590 controleposten ook zoveel moge lijk aantekening gehouden van ge vallen, waarin werd geconstateerd dat de bestuurder niet en de mede inzittenden wél hadden gedronken. Dit bleek in 2305 gevallen zo te zijn. (ADVERTENTIE) Luister bij ons naar de unieke klankkleur, de vaste tochkwaliteit van "n Thomas orgel. Dat is pas muziek! Maar ookdat is techniek. Kies uit veertien verschillende orgels van het merk dat favoriet is in de V.S. Thomas. Vanaf f 1.065,-, f 1.575,-, f2.195,- en f 2.595,—. Vraag Color-Glo damonrtrotie Uniek systeem voor beginners met tin wijzingen via verlichte toetsen, le Muziekboek gratis. fsiusiefiteakrvonHstteniame ADVERTENTIE Als U nu een bonthoed koopt, dan komt U tijdens Kerst- en Nieuwjaarsvisites extra chique voor da dag! Elegant® bonthoed van acht nartsstaart in een fraaie donker bruine standardkleur, geheel gevoerd en perfekt afgewerkt. Deze bonthoed die elk winter- toiletje werkelijk af maakt, koopt U nu voor een onge looflijke prijs', voor nog géén vijf tientjes. Vanaf maandagavond 6 uur ver kopen wij op onz® parterre deze prachtige nartsstaarthoe- den, geheel gevoerd, in de stan dardkleur donker- voor j Vanavond tot 9 uur open. Ook maandagmorgen epen GMntel. of schrift, bast DEN HAAG (ANP Minister Roolvink heeft de gemeentebestu ren gevraagd een ou d edagsv oorzie - ning uit te voeren voor hen die in een sociale werkplaats werken of in een ander werkverband onder de wet sociale werkvoorziening (WEW) vallen. De gemeentebesturen zullen jaar lijks ten name van de werknemers 'n bedrag storten op rentedragende rekeningen b(j de Rijkspostspaar bank. Werknemers kunnen in aan merking komen wegens hun leef tijd, hun diensttijd en de categorie waarin zij zfjn ingedeeld. Het per centage van de storting (inclusief vakantietoeslag) loopt op met de leeftijd. Het saldo komt na het vijfenzes tigste jaar (boven de AOW) ten goede aan de werknemer of even tueel na overlijden aan nabestaan den. Het rijk zal dc bedragen groten deels terugbetalen aan de gemeen ten, waarmee naar schatting vijf miljoen is gemoeid. De regeling geldt van het tweede halfjaar 1969 af. OUDE PEKELA f Het aktiecomité in de strokartonindus trie in Oupde Pekela heeft besloten de c.a.o.-voorstellen yoor 1970 te aanvaarden. Het comité blijft be staan om elk ogenblik te kunnen ingrijpen. Het premiestelsel waarop veel kritiek is geweest, zal in het basis- toon worden opgenomen. De kar tonfabrieken zullen een keer in de drie weken zaterdagsmiddags om twaalf uur sluiten. De stakingsda gen zullen door de vakbonden wor den uitbetaald. Deze uitkering (100 tot.150 gulden) zal door de Reorga niseerden in de kas van het act'-!- comité worden gestort.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1