V oorlichtingsman Gerrit Schilder wist wat hij begon Omstanders: „Sla maar kapot die neger" POLITIE IN GEVECHT MET SURINAMERS ]N Os-bericht bedoeld als schot voor boeg Nieuwe nevelspuit mm Weer grote scheepsorder naar buitenland Alarmerend B. en W. Vlaardingen antwoorden raadsleden Opdracht aan componist D '66 in Delft wil geen PAK- gesprek meer met PvdA Vis in't water Werksfeer Asiel voor Tsjechen Commentaar 'vraagt demonstratieplaaf ORGELS G. Peerbolte naar Voorlichting van provincie Drente Minister Beerimik opent crematorium in Rotterdam WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK FAGINE *'S door BERT BAKKER SCHIEDAM ..Dat doe ik 0111 kalm te blijven." Gerrit Schilder (38) wijst op een kaart van de Verenigde Staten aan de muur achter zijn bureau. Aan de bovenrand een zelf getekend kaartje van Nederland met daarin een zwart vlekje: Rijnmond. Hij zegt: ..Daar knap ik altijd enorm van op. Als ik dat zie, dan denk ik: kom op, daar gaan we." Toen hij per 1 februari 1968 werd benoemd tot voor lichtingsambtenaar van Rijn mond, was hij in Amerika voor de VARA-tv-rubriek Koning Kiant, waar hij toen- vier jaar werkte. De Rijn- mondraad was niet onver deeld over het idee voor een voorlichter: 50 stemmen voor en 23 blanco. ilW«ï (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Sla maar kapot die neger," riepen om standers in de Sint-Mariastaat, toen daar dinsdagmiddag een heftige vechtpartij ontstond tussen twee Surinamers en een stuk of wat politiemannen. GERRIT SCHILDER: „Ik ben de vreemde vogel van het Openbaar Lichaam Rijnmond." Foto: NIELS VAN DER HOEVEN (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het bericht van de Keuringsdienst van Waren over het hoge stikstofdioxydegehalte van de lucht op 21 en 22 oktober (HVV van 23 okt.) is volgens B. en W. van Vlaardingen bedoeld als 'een schot voor de boeg, nopende tot waakzaamheid'. (ADVERTENTIE) isêÊSMMÊêSSSÈéS O Als mensen bladeren ze door Koos Postema zei: Wat ga jij doen? Rijnmond is een doodgebo ren kindje. Nou, dat geloofde ik niet, hooguit had,het wat ademha lingsmoeilijkheden en wordt het (blik naar Fibbe» nu nog wel eens gepest in de klas." KVP-fractieleider en wethouder van Rotterdam G. Z. 'de Vos was één der blancostemmers. Vorige week, tijdens de begrotingsbehan deling. bleek hij met WD'er P. J. Bliek te twijfelen aan het effect van de Rijnmordvoorlichting. Gerrit Schilder: „Het antwoord is: De voorlichting doet wat ze kan. Maar anders, als ik op straat ga staan en ik vraag: Wie is de wet houder van Sociale Zaken en Volks gezondheid van Rotterdam, dan is het resultaat even onbevredigend." Wat later: „Het is ook vaak het onbegrip voor het beroep van een ander. Toen ik nog bij de televisie zat. had je dat ook. Als je dan te gen iemand zei, wat je deed, dan was het: Oh, werkt u bij de tele visie. Sn wat doet u dan overdag?" Het gesprek vindt plaats in zijn kamer, zeven verdiepingen hoog, uitzicht op Delft, te Schiedam. Rijnmond-voorzitter W. A. Fibbe, tot wiens portefeuille de voorlich ting behoort, woont het gesprek deels bij. Hij zegt: „Hij heeft het natuurlijk moeilijk gehad in het begin. Maak.nou maar eens een etalage en je hebt niet genoeg om erin te leggen." Schilder: „Ik wist watlk begon. Ik ben Rotterdammer van huis uit en volgde de dingen hier wel. Ik wist in ieder geval dat ik iets begon, dat niet geaccepteerd was. Er was een enorm laatdunkende sfeer. Sn bij de VARA moest ik aan ledereen uitleggen wat het was. „De moeilijkheid was." zegthij, „dat we vrijwel niet aan de weg timmerden met concrete zaken. Alleen nu met die luchtverontreini ging gaat het goed. De Centrale Meld- en Regelkamer, dat vind ik ideaal, dan voel ik me ais een vis in het water. Soms heb ik het ge voel, dat ik er de helft van m'n tijd aan besteed." DE MAN IN DE STRAAT? Schilder: „We hebben geen scha kel naar het publiek verder. De manier is radio en televisie. Maar landelijk bemoeien die zich met of de hele grote zaken of met hele kleine, die bijna tegen het amuse ment aanliggen. Wil je de bevol king bereiken, dan schieten de kranten eigenlijk te kort. Ik ge loof, dat als de mensen Rijnmond zien staan, dat ze dan doorblade ren. Ik twijfel aan de geneigd heid van de mensen om via de krant kennis te nemen' van Rijn mond. Je vaart steeds rond in een topgroep van misschien tien per cent." De telefoon gaat. Schilder neemt op. Vraag aan Fibbe: Hebt u nog wat geleerd van de voorlichter? Deze: „Eh ja. de eerste tijd heb ik me rustig opgesteld. Maar hij h.'efc er keer op keer op aangedron gen. dat ik als voorzitter meer naar voren moet komen." Schilder, heeft het laatste ge hoord: „Ja, dat is de vlag. Je moet een beeldmerk hebben. Voor televisie-interviews, die meestal op pervlakkig zijn, kun je ook de ge committeerde nemen over wiens portefeuille het gaat, maar het is beter, dat men niet de ene keer Jan en de anderekeer Piet ziet. Dan worden de mensen toch dol?" Fibbe: „Ja, hij zegt: de voorzit ter moet voorop lopen en ik moet zeggen dat ik het daar achteraf wel mee eens ben. De andere ge committeerden trouwens ook." Beider, prijzen de werksfeer bij Rijnmond, voornamelijk een voor deel van het nog geringe perso neelsbestand. „Het frisse karakter," zegt Schilder, en Fibbe voegt er aan toe: „En het is nog niet ver- ambtelijkt." Schilder: „Maar het gebeurt nu al. dat je mensen voor het eerst zietais ze al een maand in dienst zijn. En da's jammer, hoor." Schilder., op wiens instigatie Rijnmond door Total Design ook een beeldmerk (in elkaar verstren gelde lijnen die de kromming van de Maas door. Rotterdam suggere ren) voor op het briefpapier liet maken, zal met hét oog op de na derende verkiezingen ook aandrin gen op een huis-aan-huisfolder waarin beknopt de daden van Rijn mond zullen zijn weergegeven. Overheidsvoorlichting was nooit zijn tuk. Voor hij bij de VARA kwam was hij zeven jaar dagblad journalist. „En ik had." vertelt hij, „nogal ongunstige ervaringen met voorlich ters. Dat je pas na een dag of vier of helemaaT niet werd teruggebeld als je om inlichtingen vroeg. Ik weet zelf genoeg af van sluitings tijden en zo. daar kan ik dan reke ning mee houden." Of gebruik van maken. Schilder: „Ook. Als ik voor don derdag of vrijdag een dikke krant zie aankomen, dan weet ik dat ik meer regels kwijt kan. Ik was laatst op een congres van overheidsvoor- Jchters. Als ik dat zie. dan bekruipt mij.toch een gevoel van afweer. Dat dat blijkbaar weer zo'n kluppie moet vormen. Ik ben meer zo'n eenzame jager. En het waren meest mensen van gemeenten. Ik ben daar dan de vreemde vogel van het openbaar lichaam Rijnmond." Er wordt ook wel eens gezwe gen door voorlichters. Schilder„Ja, voorlichting is na tuurlijk aardig, maar nooit een doel in zich zelf. Doel is dat de mensen hier prettig kunnen leven. Als je dat kan bereiken door af en toe je mond te houden, dan moet dat maar. Ik heb ook gemerkt, dat je je er niet aan kan onttrekken op het terrein van de reclame te ko men. Als het niet goed gaat, dan vind ik dat vervelend. Ik vind het moeilijk om over onaangename za ken voorRijnmond voorlichting te geven. Tot het moment komt, dat je het niet meer doet. Dan faal je." De moeilijkheden begonnen om streeks half drie, toen een deur waarder in café Boeda verscheen om wat goederen waaronder een discobar in beslag te nemen. De 31-jarge musicus B. T. ver zette zicli hevig en ging zelfs zo ver de chauffeur van de verhuiswa gen aan te vallen, die de deurwaar der had meegebracht. Hij maakte de man zijn sleutels afhandig en begon de wagen samen met de 31- jarige kelner B. F, weer uit te la den. De vechtpartij begon pas goed nadat er politie-assistentie was verschenen. Eén van de Surinamers gooide een vuilnisbak naar een groep agenten en dreigde met een geopend zakmes. Met de gummi knuppel werd het tweetal over meesterd. Besmeurd en bebloed werden ze naar het hoofdbureau overgebracht. Onder de omstanders was de heer J. H. G. Corver, projectielder bij de jongerengroep Ruimte. „Ik neem aan dat deze inbeslagneming terecht geschiedde." merkte hij op. „Maar volslagen onjuist was de ma nier waarop een motoragent op een van de mannen bleef inslaan, toen zijn verzet al lang en breed gebro ken was. Hier was sprake van on nodig geweld." Volgens de lieer Corver werd de man die zich het felst verzette de musicus T,met de gummi knuppel op z(jn gevoelige delen ge slagen. terwijl hij door vier man aan armen en benen werd vastge houden. Hij hing tussen hen in, was op dat moment volkomen weerloos e:i verzette zich 'niet meer. De heer Corver vroeg één van de licgere politiefunctionarissen om een verklaring en kreeg een korte mededeling over eennoodzakelijke inbeslagneming. Hiermee niet te vreden belde hij het- hoofdbureau. „Daar gooide men de hoorn op de haak." vertelt hij. De houding van een aantal' om standers was naar zijn mening af grijselijk. Zij moedigden de politie aan er zo hard mogelijk op te slaan. Er bestaat naar zijn mening in de omgeving van de Kruiskade een forse agressie tegen alles wat zwart is. Dit staat vermoedelijk in ver band met het feit dat er enkele cafés zijn. die voornamelijk door Surinamers worden bezocht. STOCKHOLM CDPA) Veertig Tsjeehoslowaakse toeristen hebben to Zweden politiek asiel gevraagd, schrijft het Zweedse dagblad Afton- bladet. Zondag warenzij met een reisgezelschap per vliegtuig in Stockholm aangekomen. Het gezel schap was 86 man sterk. Luchtverontreiniging is een onderwerp dat bijna dagelijks in kranten opduikt. Tijdens een paar mistige dagen met weinig wind werd die verontreiniging goed voelbaar en omdat ook re dacteuren van kranten gevoel hebben, kwam dat in de krant. De berichten waren juist. Voor twee Vlaardingse raads leden vormden deze berichten de aanleiding tot het stellen van een aantal vragen; vragen die bij zoveel mensen zullen zijn op gekomen. Zoals: Zou je van die stank niet ziek kunnen worden? En wat is één van de reacties van de B.'s en "VV.'s van Rotter dam en Vlaardingen? Instruc ties aan personeel van de meld en regelkamer in verband met het „gevaar van onjuiste, alar merende interpretaties" en „af spraken over het gezamenlijk doen uitgaan van persberich ten". Dat wii zeggenzorgen da: journalisten niet overal hun neus insteken. Het is een uiting van wan trouwen ten aanzien van de vrije nieuwsgaring, gevoed door de wens om de burgerij te be schermen tegen „alarmerende berichten". Wij vinden dat de burgerij te gen stank beschermd moet wor den, of die in hevigheid nu juist onder of juist boven een of an dere norm ligt. B. en W. van Vlaardingen zien er geen aan leiding toe en beperken zich tot het zoeken van regelingen die moeten voorkomen dat zij nog eens met nare vragen worden lastig gevallen. Exact de methode van bu reaucraten: heel alarmerend. Dit staat in het antwoord, dat het college aan de raadsleden me vrouw L. van Duijn-Spruijt en de heer H. Krabben (beiden p.v.d.a.» geeft na ontvangst van de adviezen van het dagelijks bestuur van Rijn mond en van B. en W. van Rotter dam. De twee socialistische raadsleden vroegen B. en W. van Vlaardingen of de hoge concentraties van zowel stikstofdioxyde <N02> als zwavel- dioxyde <S02> (waargenomen door resp. Keuringsdienst van Wa ren en het Rijnmondmeetnet op genoemde data een direct gevaar vormden voor de volksgezondheid. Zij vroegen verder of de maxi maal toelaatbare concentraties wer den overschreden, of B. en W. OOSTZEEOUK 330 TEL (010)115256 4H.EENV€RI6G£NWÜORDiaiNG IN ROTTERDAM door genoemde instanties werden gewaarschuwd, of de centrale meld en regelkamer van Rijnmond de industrieën heeft verzocht de uit worp van afvalstoffen te vermin, deren, zolang het nevelig weer bleef. Volgens B. en W. van Vlaardin gen was er geen sprake van een overschrijding van de normen voor N02-concentraties. Men heeft volgens het college slechts een op getreden verhoging gemeld. Het bericht over het hoge S02- gehalte berust volgens het college op informaties, die een HVV-jour- naiist ontving van de dienstdoen de wacht van de klachtentelefoon van de centrale meld- 'en regel kamer van Rijnmond. Het is vol gens B. en W. juist dat er op 20, 21 en 22 oktober gedurende een aaneengesloten periode van enkele uren sprake was van een verhoogd S02-niveau, zoals het bericht In HW meldde. Rijnmond en B. en W. van. Rot terdam hebben 't Vlaardingse col lege laten weten dat z(j geen aan leiding zagen 't Vlaardingse stads bestuur te waarschuwen. De tijds perioden gedurende welke deze ver hogingen van de S02-concentraties zich voordeden en het geringe aan tal binnenkomende klachten recht vaardigen niet dat Vlaardingen werdgewaarschuwd, xs heoft het DB van Rijnmond laten weten. Rotterdam stelt zich op hetzelfde standpunt. B. en W. van Vlaardingen stellen voorts dat nadelige gevolgen voor de volksgezondheid niet- gevreesd behoefden te worden. Rijnmond zou geen verzoeken aan de industrie hebben laten uitgaan, indien het. waarschuwingssysteem reeds in volle omvang zou hebben gefunctioneerd, zo schrijven B. en W. „Het dienstdoend personeel van de centrale meld- en regelkamer heeft, in verband met het gevaar van onjuiste, alarmerende interpre taties als gevolg van telefonische informaties. bepaalde instructies ontvangen." zo,zeggen B. en W. in hun antwoord. Ten slótte geven zij te kennen nu geen aanleiding te zien tot het doen van bijzondere stappen. Het college heeft zijn vertegenwoordiger in de Raad voor Milieuhygiëne ge vraagd te bevorderen, dat er een goede afspraak komt over het. in gezamenlijk overleg doen uitgaan van persberichten. ROTTERDAM (ANP) Het be stuur van de Johan Wagenaarstich- ting te Den Haag heeft aan de com ponist Piet Ketting opdracht gege ven voor het schrijven van een werk Ketting, die in Rotterdam woont zal een compositie maken voor alt fluit en piano Wm. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdam se Brandweer is bijzonder tevreden met haar nieuwe nevelspuit. De spuit, in de wandeling „schemer lamp" genoemd bestaat uit een kop mpt negen waarmee eert dikke nevel wordt gelegd tussen de brandweermae en da vuurhaard. Dit biedt hem goede bescherming als hïj de brand dicht benadert. Bij een druk van vijf atmosfeer kan de spuit, 300 liter water per minuut „nevelen". Op twaalf wa gens van de brandweer is de kop a! in gebruik. Gisteren werd het ap paraat bij het Feijenoordstadion gedemonstreerd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Opnieuw gaat een grote Nederlandse seheepsbe- stelling naar het buitenland. De N.V. Nederlandse Scheep vaart Unie heeft twee grote con tainerschepen in opdracht gegeven bij de Bremer Vulkan Schiffbau und Maschinenfabrik. Beide vaartuigen worden 286 m lang, ruim 32 m breed en voorzien van turbines, die een vermogen leveren van 80.000 p.k. Ze krijgen elk twee schroeven. De NSü deelt in een officiële bekendmaking mee, dat de Bremer werf reeds grote ervaring heeft in de bouw van containerschepen. Het eerste schip wordt opgele verd voor het eind van 1972, het tweede in de eerste helft van 1973, Ze worden ingezet op het Verre Oosten. In een in Amsterdam gehouden buitengewone vergadering zijn de aandeelhouders van de NSD dins dag akkoord gegaan met de voor gestelde statutenwijziging, nodig in verband met het bod. dat de onder neming heeft gedaan op de aande len KJCPL, Rotterdamsche Lloyd en Stoomvaart Mij. Nederland. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Delftse D'66-afde- ling wil niet langer praten met de PvdA over een PAK-overeenkomst. Tijdens een op 22 december gehou den gesprek is een diepgaand ver schil van mening aan de dag ge treden over de procedure bij de verkiezing vanwethouders. D'66 en PPR vinden, dat de par tijen voor de verkiezingen bekend zulien moeten maken welke kandi daten ze zullen steunen bij de wet houdersverkiezing. De PvdA wil zich daarop niet zo sterk vastleg gen. De PSP had het PAK-overleg in Delft al eerder verlaten na een in cident in de gemeenteraad, waarbij de PvdA-fractievoorzitter zijn PSP- coüega verweet van de ene dag op de andere van standpunt te zijn veranderd over de bestemming van de Beestenmarkt. (Van een onzer versiaggevers) ROTTERDAM De heer G. Peerbolte (55). chef van de Rotter damse redactie van Het Vrije Volk, te per 1 februari 1970 benoemd tot voorlichtingsfunctionaris van de provincie Drente. Na z(jn aanstelling in 1945 als redacteur in Rotterdam was hij achtereenvolgens chef-redacteur van van de Twentse en de Groningse en nachtchef van de Amsterdamse ï-dactie. Daarna kwam hij terug naar Rotterdam om daar de redac tie te leiden. In deze periode was hfj ook nog korte tijd belast met de waarneming van het adjunct- hoofdredacteurschap. '.Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 10 januari wordt het crematorium in Rot terdam-Zuid aan de Maetertinck- weg officiéél geopend door minis ter Beemink. Het is het eerste crematorium dat tot stand is gekomen na de gewijzigde wet op de lijkbezor ging van september 1968 die cre meren en begraven gelijk heeft gesteld. Hel Rotterdamse crematorium is opgericht door de Crematorium Vereniging Nederland.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 3