Controleur' ontfutselt bejaarde vrouw f 100 wijn Inbrekers richten g;rote ravage aan EHBO'er Bosma wekte Heleentjes levensgeest Kerstrecital in grote zaal van Doelen Askenase: bedachtzame vertolking van m Ridderkerk neemt afscheid van A. Bolhuis Jeugd aan protestdiner in Maassluis Noorse zeeman steekt met mes Burgemeester van Gorkum weer in functie Bosgra Winkelbediende verongelukt Hartmassage 7 minuten ATTENTIE Twee Nederlandse premières bij NRT ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK PAGINA 1 Van onze verslaggever GERARD VAN DIJK MAASSLUIS Een lan ge tafel planken, gesteund door schragen was gedekt voor een man of veertig. Plastic zakken met punt broodjes (van die slappe Hollandse) en vier mand flessen Chianti, witte plastic bekertjes, witte papieren servetjes en vier kaarsjes: het Kerstdiner. Het protest-kerstdiner van de Socialistische Jeugd werd aangericht met medewerking en in het gebouw van jeugd- sociëteit. „De Toverbal", een stokoud; half vergaan school gebouw aan de Reinestraat, midden in de Maassluise saneringsbuurt. J Mill Het protestdiner in volle gang; hapje brood, slokje wijn en gezellige tafelgesprekken! C7 De Vlaardinger P. Bosma redde op 7 april de nu 2-jarige Heleentje Visser, die woensdag bij haar redder op schoot zat. Naast hen Heieens zusje Marijke (12), die het „handenbin- dertje" uit de vijver trok en alarm sloeg. Bosma kreeg de bronzen legpenning van de Maat schappij tot Redding van Drenkelingen. ROTTERDAM De 73-ja- rige Stefan Askenase heeft op tweede kerstdag, tijdens een drukbezocht kerstrecital in de grote 'zaal van de Doe len, bewezen nog altijd een groot Chopin-vertolker te zijn. VLAARDINGEN „We wonen in een flat, twee hoog. Ik had dus al flink gespurt om bij dat kind te komen. ik kwam daar aan als een stoommachine. Ten slotte ben ik al bijna 50. En vóór dat je gaat beademen moet je je adem aanpassen aan die van een, kind van anderhalf. Dat was juist het vermoeien de." De heer P. Bosma (49), Vlaardinger en van beroep controleur, redde zo de kleine Heieen Nicole Visser van de verdrinkingsdood. Dat ge beurde op 7 april 1969. Op de dag voor kerstfeest zat hij dit op z'n gemak te vertellen aan burgemeester J. Heusdens van Vlaardingen, die hem in de koffiekamer van het stadhuis juist de bronzen draag- medaüle en het getuigschrift van de Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen had gegeven. (ADVERTENTIE) Nog 3 dagen resten de Zilvervloot- en AJP.S.- spaarders om het maxi- mumspaarbedrag vol te storten. Tot 31 december 3 uur n.m. kunt U nog terecht bij de SPAARBANK VLAARDINGEN SCHIEDAMSEWEG 12/2 (Hoofdkantoor) Kerstfeest met stencils, brood en (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onder het voor wendsel alle kranen te moeten con troleren, drong woensdag een nog onbekende man het huls van een £2-jarige weduwe aan de Lange Achterweg binnen. Alles werd piek fijn in orde bevonden. Alleen de stortbak in het toilet moest wor den vernieuwd. Of mevrouw soms in het bezit was van wat wisselgeld, vroeg ver volgens dë controleur. „Ik moet nog wat huur kwitanties innen." Neen, dat had de weduwe niét. Alleen een bankje van 100. Geen bezwaar, vond de man. „Dat ga ik even wisselen In de buurt." Hy moet nog terugkomen. Het veertigtal jongens en meis- jas, SJ-ers, Maassluizenaars, Hoek van Hollanders, allemaal langharig (dit ten overvloede), at, dronk en was vroiyk. Want kerstfeest is een vrolijk feest. De grote oliekachel, dqpr De Toverbal voor een prik gekocht, brandde lekker. Oude brui ne tapijten hingen by wijze van verduisteringsmateriaal over de va le gordijnen, zodat er nog maar weinig licht door de hoge schoolra men binnendrong. De pick-up speel de platen; the Bolling Stones, na tuurlijk. Plaatselijk SJ-voorzitter Bon Zoe- teman zei een paar woorden aan 't begin van de maaltijd. Over kerstfeest-telkoenenfeest, over dat het goed was dat wij smakelijk kunnen eten, over dat men in Bia fra niet eet en over oorlogen" (Viet nam, Angola, Mozambique, Guinee, enz., enz.). Of we, terwijl we eten, even willen bedenken dat er elders onderdrukt, gehongerd en gemoord wordt Eet smakelijk. Voor de maaltijd werd. een film gedraaid over de vrijheidsoorlogen tegen het Portugese «regiem in Afrikaanse landen. Er was geen geluid bij de beelden over oefening en gevecht van guerrillastrijders. SJ propagandist Dick de Pagter bracht van 't commentariëren niet veel terecht, maar de film leende zich er niet voor omdat hy byna puur propagandistisch was. Van de discussie met Sietse Bos gra van het Angolacomité, vóór de film, bleef waarschynlük méér han gen. Er was bovendien allerlei li teratuur over de stryd in Afrika te koop. Bosgra: „Als Nederland uit de NATO gaat, zet dat andere NATO-Ianden aan het denken. Als Portugal eenmaal uit de NATO is gewerkt, houdt die oorlog daar vanzelf op." Het werd hem niet moeilijk gemaakt Aan alle protesten tegen „kerst feest als omzet-plek" tydens de af gelopen twee dagen hebben SJ-Maassluis en De Toverbal er eentje toegevoegd. De SJ deed dat niet alleen ln het geïsoleerde open huls van de Maassluise jeugd, maar ook buiten en wel in de kerst nacht. By de uitgangen van de Grote Kerk en de Immanuelkerk te Maas sluis deelden SJ-ers stencils uit aan de nachtdienstgangers. ,3Ü de gere formeerde Immanuelkerk waren we ze in één klap kwijt," zegt Dick wn de Pagter (tevens bestuurslid To verbal), „maar vooral by de Grote Kerk waren er veel ménsen die het niet aannamen of het gel«k ver frommelden. Zo van „daar heb je die vleze langharfgen weer". Voor wie het verfrommelde en het toch elgeniyk had will en lezen, nog even de (verkorte) Inhoud. „Vrede op aarde ondanks 1000 do den per dag in Blafra, ondanks enige duizenden Indianen tn Bra zilië die vermoord werden; on danks 100.000 vermoorde commu nisten in enze ex-kolonie Indone sië, terwyi er nu nog 60.000 in con centratiekampen zitten; dankzy 450.000 Amerikaanse vrienden in Vietnam, waarvan er tot nu toe 40.000 omkwamen; dankzy de on geveer tien keer zo grote verliezen van hun tegenstanders; dankzy 45.000 Amerikanen in Japan, 47.000 in Korea, 48.000 in Thailand; dank zy de daarby komende militaire hulp van 600 miljoen dollar uit. Ame rika; dankzy het doodschieten (per ongeluk natuurlijk) van tot nu toe 27 leiders van de Black Panther Par ty in Amerika. Vrede op aarde dankzy 10.000 gevangenen opgebor gen in concentratiekampen in Grie kenland. wy wensen u prettige kerstdagen en eet smakeiyk (want in uw kerstkalkoen zit het niet.) Daarom organiseert de SJ-Maas sluis samen met de Toverbal ook een eetfestyn; er wordt gratis ge geten.." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 34-jarige Noorse zeeman A. C. A. heeft de 26-jarige hotelhouder L, Meony donderdagavond in de Sneliinck- straat tydens een ruzie met een mes gestoken. De hotelhouder raak te licht gewond. De zeeman is aan gehouden door de politie. autodief na wilde cross (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een wiide achtervolging arresteerde de poli tie donderdag de zeventienjarige Rotterdammer A. H. Hy had een nieuwe auto gestolen en cross te daarmee ln hoog tempo door de binnenstad. Onderweg schepte hy de 28-jart- ge politieagent J. J. van Es die langs de kant van de weg stond met zijn fiets. Deze werd met een polsbreuk in een ziekenhuis opgeno men. De achtervolging door een surveil- ianceauto van de politie eindigde in de Vijverhofstraat met een botsing (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Inbrekers brach ten een bezoek aan de Coöperatie ve Inkoopvereniging Reo aan de Kommiezenlaan en richtten er een ware ravage aan. Een poging de brandkast- te forceren mislukte. Voor zover tot nu toe bekend be droeg de buit circa 150. Daags voor Kerst deden drie per sonen aangifte van het verdwijnen hunner auto. Alle drie de wagens werden door de politie opgespoord Bij een bewoner van de Nassau- laan werden de koplampen van zyn auto gestolen. Stefan Askenase draagt dat stem pel al genieten Bach en Scarlat ti, Moratt, Schubert en anderen evenzeer zyn voorliefde, zoals hy de laatste jaren in zyn toegiften duideiyk laat blijken. Maar gistermiddag bepaalde hy zich toch tot Chopin. En daarin valt jaar op jaar een grotere bedaagd heid op. By Askenase behoeft men nimmer aan Chopin te twijfelen. Toch vinden de met steeds groter snelheid voorbyrazende treinen langs het in onbruik geraakte Duit se stationnetje waarin hy woont blijkbaar hun tegenhanger in steeds trager tempi, die soms een verdieping, een grotere welving van melodische ïynen, een verfijnder detaillering meebrengen, maar die soms ook, zoals in de Polonaise in bes op. 71, de Barcarolle en voor al ln het Scherzo no 2 ln bea op. 31 een zekere vervlakking, een be lemmering van de spanning en doorstroming tot gevolg hebben. Maar daar staan dan een prachtig gespeelde Nocturne in E op. 62 no. 2 en een heel tedere Berceuse te genover. Na de pauze kon men evenzeer in vier Mazurka's bezwaar maken tgen de,wat langzame tempi. Ech ter niet tegen het wezen van deze Mazurka's, dat Askenase nog im mer raak weet te krarkteriseren. Vier Etudes uit op. 10 laten As kenase de gelegenheid te tonen welk een virtuositeit deze bejaarde meester nog aan de dag legt, al gebeurt dat ook hier met een be dachtzaamheid en een meer ana lytische dan spectaculaire intentie, ie in no. 12, 10 en 9 allerminst storend, in no. 5 hinderiyk verbrok kelend en vertragend werken. On danks de merkbare vermoeidheid van de vertolker onderstreepten de vier walsen, met een sublieme op. 64 In Des en een ai even prachtig op. 64 in As het grote talent dat (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 22-jarige winkelbediende A. van der Swan uit Ridderkerk is op Tweede Kerst dag verongelukt. Zij zat in een door de 22-jarige J. W. van Vliet bestuurde auto, die op de J. F. Kennedyweg slipte en tegen een lichtmast reed. Askenase heet. Waarvoor ovationeel applaus, resulterend ta drie toegif ten. RIEN FRöLICH DEN HAAG (ANP) Ridder Van Rappard zal op 29 december zyn werkzaamheden ais burgemeester van Gorkum hervatten, zo biykt uit een brief van de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beer- nink, aan de voorzitter van de Tweedo Kamer, mr. F. J. F. M. v. Thiel. De burgemeester heeft dinsdag in een gesprek met minister Beenünk toegegeven dat hy ontoelaatbare uitdrukkingen, met betrekking tot leden van de gemeenteraad, heeft gebruikt. Hy betreurt deze uitdruk kingen te hebben gebruikt en zegt toe het onderzoek van de bestuur lijke situatie in Gorkum in geen enkel opzicht te zullen bemoeilijken Half januari zal de commissaris van de Koningin minister Beemink in kennis stellen van het resultaat van het onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) Officieel heet het: „Ter beloning van de door hem getoonde.bijzonde re verdiensten bij het weder opwek ken der levensgeesten van iemand, die in levensgevaar verkeerde." Woensdagavond was via da TV te zien hoe dat gaat. Heleentje (nu 2 jaar) speelt vro lijk in de koffiekamer terwijl bur gemeester Heusdens haar ouders en haar redders toespreekt. Redders, want de heer Bosma was niet de enige die op die stralende voorjaars dag in actie kwam. Om twintig minuten voor drie viel Heieen, één van de zeven kin deren uit het gezin Visser („een handenbtndertje," zegt mevrouw Visser) in de vijver aan de Jan van Arkelstraat, die aan de tent 50 cm diep is. Haar zusje, de 12-jarige Ma rijke, paste op haar maar had haar even uit het ook verloren, ,3e drinkt graag water," regt haar moe der. Minuten verstreken. Marijke en een vriendin vonden Heieen, onder water aan de walkant. Ze trokken het kind op de kant, het zag lyk- bleek en leek levenloos. Marijke zat te het op een gillen en de eerste die daarop tbesnelde was mevrouw Bie- semaat-Bijsterboech, Marijkes buur vrouw. zy had wel vaker van mond-op- mond-beademing gehoord en blies een paar keer in de mond van He leentje, die daardoor enig teken van leven vertoonde. Inmiddels was Pieter Landzaad erby gekomen. Hy heeft een diplo ma van de Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen. Hy maakte het mondje van het kind ■schoon, probeerde het eventueel binnengekomen water naar buiten te drukken en paste hartmassage toe. Mevrouw Blesemaat had onder tussen de heer Bosma gewaar schuwd, die in de looppas naar de vyver ging en daar direct met mond-op-mond-beademing begon. Bosma ging er een minuut of ze ven mee door, Hy wist hoe hy het doen moest omdat hy een geldig eenheidsdiploma EHBO heeft. Een ziekenauto was snel ter plaatse, evenais de politie. Iedereen was die middag snel; dat redde Heïeen het leven. Op donderdag 10 april kwam zij kerngezond uit het Holy-zieken- huis. De ziekenauto met zuurstofappa- ratuur aan boord, het ziekenhuis dat wisselbaden gereed had staan, de omwonenden die diploma's bleken te bezitten,, alles kwam woensdag weer ter sprake. „Eind goed, al goed," zei de bur gemeester, die de aanwezige jour nalisten vriendelijk vroeg te ver melden hoe belangrijk een EHBO- diploma is, „Veel mensen biyven in zo'n geval staan kijken. En dan moet je het toch maar doen," zei hy. Wat doen In het ijskoude water springen. De heer Landzaad ten er over meepraten. „Je denkt niet aan het koude water. Je ziet het gebeu ren en Je springt. Je denkt alleen aan die persoon en niet aan Jezelf." De heer Bosma kreeg ook van de gemeente Vlaardingen een aanden ken: de tegel met 't stadszegel. Al le by de redding betrokkenen, ook Marijke, kregen een fotoboek van Vlaardingen. De heer en mevrouw Biesemaat-Bijsterbosch (die niet aanwezig konden zijn), de heer P. Landzaad en Marijke ontvingen "n boekje, dat de Msatschappil tot Redding van Drenkelingen heeft uitgegeven. tussen de door de 17-jarige bestuur de auto en een van de andere tent naderende politiewagen. De jongen, die vaker auto's had gestolen, werd aangehouden. BIJKANTOREN Vlaardlnger-Ambacht VAN HOGENDORPLAAN 45 West en Zuidwijk: DIRK DE DERDELAAN 41 Wijk Holy: SPAARBANK-ALTO B(j MidhaJ en Vaartland. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK „Het blijft een rotstreek, maar van harte gefelici teerd." Dat zei woensdagmiddag onder hilariteit van de raadsleden, de heer H. J. van Rietschoten tot de scheldende gemeente-secretaris van Ridderkerk A. Bolhuis. Het maakte duidelijk dat men de heer Bolhuis, die secretaris van het Gewest Gooiland wordt, slechts no de laat gaan. Bij zijn afscheid kreeg hij veel lof toegezwaaid van het college van B. en W. en de raad. De samenwerking van burgemees ter en wethouders met de scheiden de secretaris is, vond burgemees ter C. J. van der Hoeven, altijd goed geweest. „De verschillen van inzicht die we hadden, deden nooit afbreuk aan de persoonlijke ver houdingen". ,De negentien Ridderkerkse ja ren vormen een belangrijke periode tn mijn leven," aldus de heer Bol huis. De heer Bolhuis is sinds '59 se cretaris van Ridderkerk geweest. Daarvoor werkte hij onder meer op de secretarieën van de Bilt en Ermelo. In Ridderkerk was hij ver der voorzitter van de A.R.-kies- kring. terwijl hij voor die partij ook lid van de Rijnmondraad was. Na de openbare raadsvergade ring waarin afscheid genomen werd van de heer Bolhuis volgde een druk bezochte receptie in St. Joris. ("Van onze kunstredactie) ROTTERDAM In de tweede helft van dit seizoen zal het Nieuw Rotterdams Toneel twee nieuwe Nederlandse toneelschrijvers intro duceren. Chlem van Houweninge zal op 31 januari in het Piccolo Theater zijn eenacters De laatste Trein en nr. -30048 regisseren. Op 28 februari vindt in de Rotterdam se Schouwburg de première plaats van Theodoor een total loss van Eric Schneider ln de regie van de auteur. VLAARDINGEN De heer A. Verplanke, helltngwerker by het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost N.V neemt op oudejaarsdag afscheid van het bedrijf. Hij gaat met pen sioen. Het afscheid vindt plaats in restaurant Vulcaanhaven aan de Schiedamsedyk 2. Aanvang half elf.

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1