reen studie nodig over herindeling Krimpenerwaard Zigeuners slaan flinke slag met wisseltrucs Reconstructie van Pijnackerplein pas in september '70 PASSAGE 7 Drumband Excelsior op eigen benen n m n o. Tanker door onbekende oorzaak uitgebrand Feest bij Spaarbank anno 1920 Vanmiddag uitreiking wisselbekers Vier mensen gewond bij autobotsins Gesmolten glas ontsnapt Mening betrokken B. en W.'s Ingebroken Schooltafeltennistoernooi in Koopmansbeurs Burgerlijke stand Inwonertal gestegen Roll-on-roll-off containerschip voor KNSM ADMINISTRATIEF 1970 Onwel en overleden Verenigmgs- s& Storing Qranjebrug Esperanto-agendo Korfbal Schiedam overeind tegen N.-kwartier Comité Oude Noorden verontwaardigd DINSDAG 30 DECEMBER 1969 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM PQE Anderhalf uur lang Fabeltjeskrant KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Bij de colleges van B. en W. in de Krimpenerwaard bestaat vooralsnog geen behoefte zich te verdiepen in de toekomstige bestuurlijke verhoudingen in dit. gebied. Gezellig is het ook in de Koopmansbeurs De Schiedamse brandweer in actie op brandende tanker (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Een groep van tachtig rondtrekkende zigeu ners wordt ervan verdacht op minstens twee plaatsen in Oost- Brabant met wisseltrucs een flinke slag te hebben geslagen. FAUIna iö Smikkelen en smullen van Fabeltjeskrant (Van een. onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Ongeveer 3000 kindertjes hebben in sporthal Margriet te Schiedam hun hart kunnen ophalen. Moeten ze het dagelijks met vijf mi nuten Fabeltjeskrant doen gisteren hebben ze anderhall uur lang van hun grote die renvrienden kunnen genieten. In het kader van kerst- en nieuw jaarsfestiviteiten heeft de Stichting Opbouw Schiedam, in samenwer king met de Selüedamse Gemeen schap en de VW drie voorstellin gen georganiseerd, die door de thea- terproduktie van de Fabeltjeskrant werden verzorgd. Gehoord en gezien de reacties uit de zaal tijdens de voorstellingen heeft de kinderschare wel genoten. Vanaf de stoelen en de tribunes wei-den aUe gebeurtenissen in Het Grote Dierenbos met spanning ge volgd. Ondanks het feit dat juf frouw Ooievaar toch maar „een gek wijf" werd gevonden, brachten de kinderen haar een spontane rang- hulde. Lowieke de Vos moest natuurlijk weer zo nodig op zoek naar lekkere hapjes. Achter de rug van meneer De Uil om probeerde hij een kistje van juffrouw Ooievaar weg te pak ken. Maar het publiek kon dat toch niet goedkeuren. Lowieke werd ver raden en het kistje teruggebracht. Er zat trouwens helemaal geen lek kers in, maar allemaal ballonnen voor de dieren. Afijn, meneer De Uil kon, nu al les weer zo goed was afgelopen, met een zucht van verlichting de Fa beltjeskrant dichtslaan. Hij raadde al zijp lieve kijkbuis- kindertjes aan maar gauw terug te gaan naar de warme huisjes. Met een „tct vanavond" én een knip oog nam hii afscheid van zijn jeug dige fans. ADVh'RTtiNTlB) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bestuur van de r.-k. gymnastiekvereniging Ex celsior heeft twee nogal ingrijpen de beslissingen genomen. Besloten dat vanaf 1 februari van het vol gend Jaar de afdeling drumband geen afdeling meer zal zijn, maar een zelfstandige vereniging met een eigen bestuur. De drumband blijft onder leiding van de heer Fr. van Brederode. Met deze maatregel wil men voorkomen dat er een vereni ging in de vereniging ontstaat. Voorts is besloten voorlopig de afdeling wandelen op te heffen. Oorzaak hiervan is dat de leider, de heer G. van der Tuyn, niet lan ger met de leiding belast wil zijn. Vraag van het bestuur: wie wil de leiding overnemen? Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij het laten uit gaan van een oven in de glasfa briek in Schiedam is gesmolten glas. dat verhit was tot 1500 graden, ontsnapt door twee scheuren boven een afsluitstop. De bedrijfsbrand weer heeft ongelukken kunnen voorkomen. Er ontstond geen brand. Er werd geen schade aangericht. Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een bewoner van een woonschip in de Westerhaven in Schiedam, de 41-jarige A. D. Verboom, is levenloos in de haven aangetroffen. Vermoedelijk is de man onwel geworden en in het wa ter terecht gekomen. De 63-jarige J. A. Schoenmakers uit Vlaardingen werd onwel op de Burg. Knappertlaan in Schiedam. Bij aankomst in het Gemeentezie kenhuis bleek hij te zijn overleden. Op 27 januari van dit jaar heb ben B. en W. van Krimpen a. d. IJssel de colleges van burgemees ter en wethouders in de Krimpe nerwaard in een brief gevraagd hun mede te willen delen, of zij in principe bereid waren een deskun dige adviseur op te dragen zijn visie te geven over de gewenste bestuursvorm voor de Krimpener waard. Het resultaat van deze brief heeft B. en W. van Krimpen a. d. IJssel teleurgesteld, zo schrijven zij de gemeenteraad. Slechte twee ge meentebesturen deelden mee aan een dergelijk onderzoek te willen meewerken. Een drietal gemeenten ziet vooralsnog geen aanleiding voor een opdracht zoals het college voorstelt, onder meer in afwach ting van de totstandkoming van een overlegorgaan voor Gouda en omstreken. Een gemeentebestuur liet weten vóór het inste'ien van een onder zoek te zijn. als dit ten doel zou hebben het bewijs te leveren, dat in een bepaalde streek ook kleine gemeenten levensvatbaarheid be zitten en (gezamenlijk) in staat zijn alle wenselijk of noodzakelijk geachte voorzieningen tot stand te brengen en in stand te houden. Een gemeentebestuur reageerde in het geheel niet op de brief van B. en W. De overige gemeentebe sturen lieten weten zo'n onder zoek thans niet opportuun te ach ten. Gezien dit teleurstellende resul taat meent het college van Krim- pen a. d. IJssel dat geen verdere uitvoering moet worden gegeven aan het voornemen een weten schappelijk onderzoek in tc. stellen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHrEDAM In een Doe-Het- Zelf-winkel aan de Laan van Bol'Es in Schiedam is ingebroken. De win keldeur werd geforceerd. Een wo ning boven de winkel werd door zocht. Er is vcor ongeveer 100, schade aangericht. Er wordt niets vermist. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Kennelijk door de kou is gisteren een storing opge treden in het mechanisme van de Oranjebrug in Schiedam. De brug was open geweest. Bij het dicht draaien bleef de brug echter een stukje openstaan. Het verkeer moest worden omgeleid. Na een kwartier# was-de storing verholpen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vannacht heeft brand gewoed aan boord van de binnenvaarttanker Conferance 3 (168 ton) in de Voorhaven te Schie dam. Het schip, eigendom van B. J. Stoll uit Lobith. is uitgebrand. De 22-jarige schipper J. A. van den Berg lilt Den Hoorn en de 16- arige matroos Martin Paul uit Spijkenisse bleven ongedeerd. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Toen de kleine tanker 's mid dags in de Botlek lag. geladen met 80 ton gasoüe, ontsnapte er uit de achtemitlaatpijp een bijna 4 me ter hoge steekvlam. De Conferan ce werd naar de Voorhaven in Schiedam gesleept, waar een ex pert de zaak zou bekijken. Er gebeurde aanvankelijk ver der niets, totdat de schipper en de matroos midden in de nacht wak ker werden door een enorme rook ontwikkeling in de keuken. De mannen vluchtten. Toen ze op de wal waren zagen zij het schip In brand staan. Mogelijk is de brand een gevolg geweest van de steekvlam. Vol gens de politie kan ook de gas- oliekachei, die in het kombuis brandde, de oorzaak zijn geweest. De brandweer heeft- de brand ge blust. De schipper is tegen brand verzekerd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Spaarbank anno 1320 in Schiedam wordt er op zaterdag 10 januari een receptie gehouden. Deze vindt plaats tussen 16.00 en 17.30 uur in het hoofdkantoor aan de Lange Nieuwstraat. Verder is er in verband met het jubileum een feestelijke bijeen komst op 20 januari in de kleine zaal van de Doelen in Rotterdam. Daar zal Paul van Vliet een speci ale voorstelling geven voor geno digden. - BIJDORP Het bestuur van de wUkvereniging Bijdorp doet in .Hijdorp-nieuws" een dringend be roep op leden en sympathisanten mee te helpen aan de opbouw van het wijkgebouiv. Zoals bekend heeft de vereniging de beschikking ge kregen over een oude barak van het Gemeenteziekenhuis. De barak moet begin januari worden overge bracht naar de speeltuin achter de Schietbaan in Bijdorp. Als alles goed gaat, kan de lokaliteit tegen de zomer in gebruik worden geno men. DWS De Schiedanxse handbal vereniging DWS houdt op zaterdag 3 januari in Irene een nieuwjaars bijeenkomst. De avond begint om 8 uur. Tussen bet uitwisselen van de nieuwjaarswensen door kan er worden gedanst op muziek van de Marotta's. CJMV Ons Oud Verbond, afde ling Schiedam, van de organistie van oud-leden van het Christelijk Jongeren Verbond houdt vanavond om 8 uur in Irene een jaarsluiting. Tijdens deze bijeenkomst zal ds. S. Gerbrandy. hervormd predikant te Kethel, spreken over het onder werp „De Kerk in de wereld." De bijeenkomst begint om 19.15 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Gisteren is in de Koopmansbeurs in Schiedam het schooltafeltennistoemooi voor lage re en middelbare scholieren be gonnen. Vandaag Is de strijd om de wisselbekers voortgezet. Het toernooi zou om ongeveer vier uur zijn afgelopen, waarna de prijzen zullen worden uitgereikt. Aan het sportevenement nemen bijna 400 leerlingen van 25 lagere scholen, en 14 scholen voor het voortgezet onderwijs deel. De tech nische leiding van het geheel is in handen van de Schiedamse tafel tennisverenigingen. Aansluitend op dit plaatselijke toernooi zullen, onder auspiciën van de Nederlandse Tafeltennis- bond, in de loop van het volgend jaar de nationale scholierenkam pioenschappen worden gehouden. SCHIEDAM Géboren: Patrick M. zv P. M. van der Vlugt en M. Cleveringa; Ronald zv J. van Otter- loo en C. Valk: Maria E. dv C. J, T. v Otterloo en A. Wolthuis; Ma- rinus J. zv A. den Hartog en C. S, Lems; Engelina M. J. dv S. de Eugenio Crispin en C. J. Zwager man; Jeroen C. zv G. A. de Rond en J. L. H. M, Veringmeier; Johan E. zv J. Post en H. Baas; Esther C. dv N. van Gogh en J. M. A. Snel- ting; Astrid B. B. dv P. J. A. Zwer ver en B. J. P. Faass. Getrouwd: W. A. van Nleuwen- burg en M.'Vaik. A. C. Goetgeluk en G. M. F. Naterop. J. M. A. Bree- veld en A. F. M. Daalmeijer, J. W. A. Lindenhof en K. de Jong, J. M. van Marion en A. J. Wupkes, H. J. Niks en J. E. Brussé, J. H, van Zutphen en A. P. N. Verheljden, W Gouma en M. Viergever. P. W. A. Damen en W. Tettelaar, K. van Oostcrom en JU. E. de Stlgter. B. Koevermans en M. van der Meij- den, H. Luijt en C. J. Roskam. A. J. Feelders en C. J. J. H. Mustert, I C. van Rij en E. M. Wiegman. R, van der Velden en J, M. Bol, A. de Keijzer en N. j. Ruseler. W. J. de Bruin en F, L. Bokhorst, F. Valentijn en H. Hulzebos. H. G. Slotboom en T. E. Koppenhagen, J. J. Gerritse en S. W. C. Zyistra, B. J. Buitendijk en E. L. Jongste, C. de Wijs en A. G. Eilander, J. Rei) en B. A. van Engelen, C. F. J. Looman en I. A. G. van Lindt, J. J. Nobel en A. M. I. M. Govaart, J. Lemmen en M. van Dommele, J. Stolk en M. B. Vollebregt. W. P. Krabbendam cn J. C. Zandwijk, P. Kouramanis en C, J. Bevaart. Overleden; C. Letterie, 18 jaar; A. J. Bus, 74 jaar, echtg. B. J. van der waard. SCHIEDAM Merkredcn, la 31 ah de decembro klubvespero. Pro la silverstro la klubvespero ne oka- zos. Ni deziras al vl pacan kaj pros- peran novjaron. In Asten mist bakker Peeters vijftig briefjes van honderd gulden en in Schayk heeft winkelier Van Dam een kastekort van vijfduizend gulden. Majoor Vrijhoef, de commandant van de rijkspolitie district Den Bosch, is er vrijwel zeker van, dat het dezelfde groep mannen en vrouwen is die in Drente. Overüsel en Gelderland opereerden, over de Duitse grens werden gezet, maar weer heel snel terugkeerde. Het zijn Roemenen, Fransen. Zuidslaven en Nederlanders. Het ssx>or. dat de tien auto's, met woonwagens erachter; trokken liep door de bossen tussen Leende en Valkenswaard. waar ze de nacht doorbrachten. Daarna ging het naar Asten, Helden, Grave, Schayk. Helvoirt en Tilburg. Omstreeks de jaarwisseling zullen ze Amsterdam als pleisterplaats kiezen, zo wordt aangenomen. De werkwijze is bekend. Zowel in Asten als in Schhayk stapte 'n aan tal mannen, vrouwen cn kinderen de winkel binnen. Er wordt wat gekocht en met een briefje van honderd betaald. In Asten moest dat in een kantoortje boven de winkel worden gewisseld. Later misten de twee winkelmeisjes de vijftig biljetten van honderd gul den. Aangenomen wordt dat een man of vrouw naar boven is ge glipt, terwijl de anderen het win kelpersoneel aan de praat hielden. Te bewijzen is er niets-. In Schayk werd enkele mannen en vrouwen een verhoor afgenomen. Ze zeiden van niets te weten en geld werd niet gevonden. Vandaag trekt de stoet door het gebied van de Bredase rijkspolitie. Die zal de groep zo veel mogelijk vergezellen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het aantal in woners van Schiedam is gedurende november gestegen van 83,006 tot 83.018. Er vestigden zich 208 personen in de gemeente, terwijl er 348 ver trokken. Er werden 105 baby's ge boren. Er overleden 53 inwoners. Op 31 december 1968 bedroeg het inwonertal 83.172. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Schiedam heeft het in de wedstrijd tegen Noorder kwartier verre van gemakkelijk ge il ad en mag met de 3—0-overwin- ning meer dan tevreden zijn. De eindstand was reeds met de rust bereikt door doelpunten van Hans en Paula Josen en Chris Nie- hot. De tweede helft kenmerkte zich door slecht spel van beide zijden, waaraan dc niet geheel vlekkeloze leiding zeker debet was. De Leidenaren verzuimden de ge deelde winst binnen te halen door in de slotfase twee strafworpen naast te schieten. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee auto's werden vernield, vier gewonden moesten naar een ziekenhuis wor den gebracht, toen zich vanmor gen op de kruising Europaweg- Tlenmorgenseweg een botsing voor deed. De 26-jarige chemisch ana list H. Pool en zijn echtgenote lie pen daarbij een hersenschudding op. De andere auto sloeg na de botsing over de kop. De 38-jarige machinebankwerker F. Polman en de 26-jarige bankwerker A. Mudde liepen verwondingen aan hoofd en handen op. Allen werden naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) SLIKKERVEER De Scheeps- bouwwerf v. h. De Groot en Van Vliet te Slikkerveer heeft opdracht gekregen voor de bouw van een roü-on-roll-offschip dat lekelijk ook is ingericht voor het vervoer van containers. Opdrachtgever is de KNSM. KJ (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De reconstruc tie van het Pijnackerplein zal pas op 1 september 1970 beginnen, al dus constateert verbitterd het voor lopige wijkcomité Het Oude Noor den. In een brief aan de pers van se cretaris Gordijn wordt het gemeen tebestuur in gebreke gesteld. Men herinert eraan, dat van overheids wege herhaaldelijk is verzekerd, dat op het plein vóór mei "T0 een aantal voorzieningen zouden worden uitgevoerd. Deze toezegging weid onlangs nog bevestigd door wethou- der De Vos tijdens de opening van het Dienstencentrum in de Gerard Scholtenstraat. „Wel heeft de gemeente," al dus de brief „zich bereid verklaard vóór mei 1970 enkele kleine verbe teringen op het plein aan te bren gen om het mogelijk te maken dat de festiviteiten rond C'70 doorgang vinden. Deze verbeteringen omvat ten echter slechts een zeer gering deel van de ontworpen plannen. Verontwaardigd besluit het comi té. De uitspraak van liet geuieëh- tebestuur, dat het de wijkorganen werkelijk serieus neemt, klinkt ons nu wel heel ongeloofwaardig in de oren."

Het Vrije volk | 1969 | | pagina 1