.JReserve' -Statenkandiclaat L, de Snayer: mét aardgas Motie over Beverwijk strandt in Cult. Raad VOORSNEL fHERSTELLEN VAN GEBROKEN RUITEN r /P FA. F. «K KLOET ZN Sehiedamse school bij raad in actie voor Biafraantjes Vlaardingen heeft de jongste snuffelaars Donderdag hearing over speeltuin in Holy eurotax 15.11.22 Rijmnonclverklaring aan Vlaardingen: Nico Kruiniger: afscheid van NW-werk Veel bezoekers in eendenkooi Luchtverontreiniging op lagere school Afscheid van ds. Postma Huishoudelijke voorlichting beter onderdak Barendrecht wacht een druk jaar Muurinscripties ontdekt in Den Br iel Kleine rol Culturele Raad Maassluis: vijftien mille voor Biafra Rarendreelit stemit nieuwe muziek school T oele ver in gsbe drij f ZATERDAG 17 JANUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „De be langrijkste taak van de Pro vinciale Staten is op 't ogen blik te zorgen voor recreatie ve voorzieningen, voor bos en groen. Men is daarmee ach ter geraakt in dit meest druk ke gebied van Nederland." De heer L. de Snayer (38, c.h.u.), Vlaardings raadslid voor de Prot.-Christ. Groepering en onlangs als nummer drie ge noteerd op de CHU-Staten- groylijst van de Statenkring Defft, heeft 't over Midden- Delfland. L. DE SNAYER eigen huis en tuin (Van een cmzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het zwa- veldioxydegehalte kan in de meeste Vlaardingse stadswij ken op een aanvaardbaar ni veau blijven indien het ge meentebestuur het gebruik van aardgas in nieuwgebouw de woningen verplicht stelt. Dit zegt een staffunctionaris voor de milieuhygiëne van Rijnmond, dr. L. A. Claren- burg, in een rapport dat Het Rotterdamse Parool gisteren openbaar maakte. Het was gemaakt op verzoek van het Vlaardingse gemeentebestuur. (ADVERTENTIE) 2emaasbosstraatBp-tel.343276 - vlaardingen VLAARDINGEN Een groep Vlaardingse lagere-school- leerlingen heeft gisteren een cursus 'luchtverontreiniging' afgesloten. Wethouder M. Eykenaar, die met een toespraak het nieuwe onderkomen van de huishoudelijke en gezinsvoorlichting opende. RECTIFICATIE iiddelhuvse zou 9/ nu wiet meer worden „Als dat gerealiseerd is kan je de luchtverontreiniging gaan terug dringen," zegt hij in een gesprek, dat wij met hem hadden over de meest uiteenlopende onderwerpen. Hij staat „reserve" voor de Pro vinciale Staten, ervan uitgaande dat de CHU-kring Delft weer 2 ze tels voor zijn rekening zal nemen. Hij moet zich gereedhouden. Zijn belangstelling voor het provinciale en die voor het plaatselijke kun nen goed samengaan. In de fractie doet hij „Volksgezondheid" (naast volkskredietbank, Culturele Raad, Stadsgehoorzaal) en die is gebaat bij zowel provinciale recreatieplan nen als schone lucht en leefbare woonwijken in Vlaardingen. „Kan de flatbouw zo doorgaan?" vraagt hij zich af. ,,'t Voorbeeld is er van Rotterdam, dat leegloopt en van Delft; wat een vreselijke stad is dat aan 't worden." Voor hem staat vast; „Als men 'n vrij huis heeft zal men recreatie zoe ken in eigen huis en tuin." In nauw verband met zijn visie op de leefbaarheid van 'n stads wijk staat zijn plaats in de fractie. „Ik ben een man die in de fractie nogal eens uit de boot valt en al leen staat. Ik stemde bijvoorbeeld met de motie-Van Duijn over de ENCK mee. Die vrijheid moet je als CHU-man in de fractie hebben. Maar je moet één ding niet verge ten: Bij mijn intrede in de raad in 1966 heb ik een lans gebroken voor het behoud van de unieke boerderij Middelhuyse. De motie 'daarover Is met zes stemmen vóór verwor- MAASSLUIS Dinsdag is het 60 Jaar geleden, dat Nico Kruini ger lid werd van het NW. Hij sloot zich aan bij de afde ling Maassluis van de Centrale Bond van Transportarbeiders, waar in hij al spoedig een rol van bete kenis ging spelen. Jarenlang be heerde hij de financiën op voor treffelijke wijze. Hij was een aan tal jaren secretaris. Per I januari 1956 werd de Cen trale Bond opgeheven en ontstond de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel. Kruiniger bleef zijn werk doen, ook voor de Organisa tie van Scheepsofficieren en -sche pelingen. Hij inde de contributies, was en bleef de vraagbaak voor velen, vooral voor de mensen die op zee waren. Hij kwam uit een zeevarend ge slacht, voer zelf en leed zelfs als Jongeman schipbreuk. Dit had gevolgen, waardoor hij zijn normale werkzaamheden moest staken. De Bond en het werk daarvoor, ook in de Maassluise bestuurdersbond, bleef hij trouw, Leeftijd en gezondheid hebben hem nu doen besluiten om het werk aan anderen over te laten. Hij is opgevolgd door J. Seegers. BRIELLE Wethouder J. Lesi- us slaat op 30 januari de eerste paal voor de Pelikaan-Sporthal in het uitbreidingsplan Goote Zuur land. Dr. Clarenburg heeft de situatie in Vlaardingen aan de hand van gegevens van zes meetpunten (in verscheidene jaren verzameld) be oordeeld. Hij stelde, dat het medisch niet gewenst Is dat het gemiddelde S02- gehalte over een hele dag boven de 500 microgram per m3 uitkomt. Met behulp van de KNM3-afde- ling op de luchthaven Rotterdam heeft dr. Clarenburg de gemiddel de SOS - verontreinig tag per jaar be rekend door de gegevens van de zes meetpunten te herleiden tot standaard-meteorologische omstan digheden. Bij de vaststelling van winter-, zomer- en jaargemiddelden is re kening gehouden met de afspraak met de industrie, dat zij onder kri tieke weersomstandigheden zwavel- arme brandstof zal gebruiken. Uit het rapport blijkt dat het wintergemiddelde in 19711972 in de buurt van de 500 microgram- grens zal komen en dat het zomer- gemiddelde hier tot 1973 onder blijft. Dr. Clarenburgs ervaring is dat de S02-verontreininging door de in dustrie een kleine rol speelt (niet meer dan 30 percent). De grote verontreiniger Is de hulsverwar ming; het S02-niveau in Vlaardin gen steeg tot de herfst van 1966 en daalde daarna plotseling, vermoe delijk door de overgang op aard gas. Zijn aanbevelingen aan het ge meentebestuur zijn dan ook dat van nu af in de nieuwbouw aardgas verwarming verplicht moet wor den gesteld en dat aardgas moet worden aanbevolen bij mensen, die hun kachel gaan inruilen. Gaat het om stookinstallatles die de gemeen te beheert (zoals In flats) dan moet gebruik van aardgas verplicht ge steld worden. Verscherping van de voorwaar den voor de bestaande industrieën ten aanzien van het lezen van S02- houdende gassen zal volgens het rapport weinig effect hebben. Ver dere uitbreiding van de industrie ten zuiden van Vlaardingen «n zui delijke richting komt dr. Claren burg met het oog op het^ S02-ge- halte ongewenst voor. pen. Ik had gewild dat die boerde rij werd ingepast in de flatwijk. Maar hy is in 1967 afgebroken om dat hij moest wijken voor de Euro paboulevard. De plannen voor ons boulevard worden nu gewijzigd..". Deze eerste gebroken lans heeft gevolgen gehad, meent de heer De Snayer. „Achteraf heb ik begre pen dat 't onder druk zetten van de raad met medewerking van de pers niet goed is gevallen. Men wilde niet meer terugkomen op een genomen besluit." De heer De Snayer had de boer derij op de terp, een gaaf bouw werk, dat men 300 jaar had verge ten, een plaats willen geven tussen de flats, als 'n soort lusthof. „In alle grote plaatsen als Vlaar dingen is men bezig om dingen die in de wijk staan te behouden. Mo numentenzorg bemoeide zich er ook mee, maar kwam te laat. 't Was een volkomen gave boerderij de balken waren nog met de bijl geslagen. De antiekhandelaren heb ben zich erop gestort." Zijn de gedachten over het leef klimaat in 'n stadswijk sindsdien veranderd in de raad? „Ja," zegt de heer De Snayer, „dit was nu niet meer gebeurd. Nu zou zoiets net als in Maasland of in Maas sluis worden ingepast in de plan nen". Op een aantal punten is hij in de PCG-fractie „uit de boot val- ler" gebleven. Bij voorbeeld in de kwestie van de duur te toeslag. „Iedereen wilde een percentage in plaats van een vast bedrag van 140, Voor mensen met hoge inko mens zou een percentage veel gun stiger geweest zijn. Uiteindelijk ging iedereen met me mee. Maar juister was het uiteindelijk geweest om een nettobedrag aan iedereen uit te keren." Zijn maidenspeech in de gemeen teraad indachtig zou men benieuwd kunnen worden naar zijn eerste woord in de Culturele Raad, die vanavond voor 't eerst vergadert. „Oudere mensen zijn natuurlijk vaak rijper," zegt hij, „maar uit eindelijk moeten de jongeren het gaan doen. Er is een tendens om de gemiddelde leeftijd van het voor gedragen dagelijks bestuur te ver lagen." 'n Onderwerp apart vormen de verkiezingen, die op til zijn. De heer De Snayer, die grote waar dering voor de wethouders De Bruijn en Van der Veen zegt te hebben, verwacht dat een heroriën tatie van de acht leden tellende PCG-fractie in de raad nodig zal zijn. „De hele zaak Is afhankelijk van het aantal zetels van D'66, die gestalte moet geven aan het Pro gressief akkoord." Hij verwacht dat de WD zal groeien en dat de boerengroepen niet zullen terugkeren. Vorming van een CDU acht hij nog niet mo gelijk. Zal de PCG zich tot de KVP wenden? „Nee," zegt de heer De Snayer, „dat levert moeilijkheden op in de PCG." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In de eer ste vergadering van de Vlaarding se Culturele Raad, gisteravond, strandde een motie, die de leer lingen (ex-bezetters) van de Be- verwijkse pedagogische academie moest steunen in hun streven naar onderwijsvernieuwing. Bert van Mechelen diende de motie in, samen met Vollemans, Romer en Hofman. Bij de stem ming kregen zij nog drie stem men mee, maar de achttien an dere leden van de raad stemden de motie weg. Zij voelden zich niet voldoende geïnformeerd om een oordeel over de situatie op de Beverwijkse school te geven. Het bestuur werd volgens de aanbeveling gekozen. ADVERTENTIE i iVan een onzer verslaggevers) LEKKERKERK De eendenkooi „Bakkerswaai" in Schuwacht, eigendom van de stichting „Het Zuidhollands Landschap", heeft vo rig jaar in de twee maanden van openstelling (mei en juni) ruim 410G bezoekers getrokken, merendeels scholieren. Dit jaar is de kooi voor bezoek ge opend uitsluitend van 15 april tot 1 juli. De toegangstyden zijn; maan dag tot en met vrijdag: 9.15, 11.00 en 14.30 uur en op zaterdag 11.00 en 14.30 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Docenten en leer lingen van de r.-k. „Liedewyde"- school voor lager en middelbaar (Van een onzer verslaggevers) Eeen paar maanden hebben zij gewerkt aan hun project. „By le ven en welzyn". zy trokken er da gelijks In groepjes op uit om naar stank te snuffelen en de windrich ting, de weersgesteldheid en de temperatuur vast te leggen. Alle resultaten van deze „metingen" werden in het project verwerkt. Het zijn de leerlingen van de hoogste klassen van de openba re lagere school „Prins Hendrik". Gisteren hield de heer F. Qast, op- sporingsambtebaar van Rijnmond, in de filmzaal van de school een speciaal op kinderen afgestemde iezing, waarby hjj dia's liet zien. Daarna volgde een demonstratie met een van de auto's van Rijn mond, die mobilofoon en semafoon aan boord hebben. Dit stukje maatschappelijke ver kenning, geheel nieuw in het on derwijs, hield ook in dat de leer lingen te horen krëgen wie de lucht verontreinigen cn welke In stanties er iets tegen proberen te doen. De gemeente Vlaardingen, Rijnmond en de Vereniging tegen Luchtverontreiniging steunden dit project. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Een actie voor de voormalige Biafranen heeft gis teravond in Maassluis 15.437,19 opgebracht. Er bestaat hoop dat dit bedrag tot twintig mille zal op lopen. Terwijl de kerkklokken om vijf voor zeven luidden, en een drumband door de straten trok konden de Maassluizers onder het motto „Ons geld voor hun leves" hun gaven kwijt bij de kerken, de gemeentesecretarie en de wacht kamers van de huisartsen, waar stembussen waren opgesteld. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT Uit Baren- drecht krygt de Stichting Muziek school Randgemeenten Rotterdam een subsidie van 18.000, zo besloot de Barencirechtse gemeenteraad gisteravond. De raad was zeer in genomen met de muziekschool nieuwe styi. Alleen de SGP bleek tegen, om dat men van mening is dat de les gelden moeten worden berekend naar de werkeiyke kosten en een subsidie niet op zyn plaats is. De SGP-fractie keerde zich eveneens tegen een voorstel een schenking van ƒ40.000 uit de Sporttoto te. aanvaarden voor de al in gebruik zynde sporthal Vitaal. De goklust en totowedstryden op zondag stui ten de SGP tegen de borst. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN tn de Arme- rüuszaal van de remonstrantse kerk aan de Hoflaan hebben vele Vlaardingers gisteravond afscheid genomen van ds. H. R. Postma, die een benoeming heeft aanvaard als docent theologie aan de scho lengemeenschap. Het Huygensly- ceum te Voorburg. De heer H. Don, voorzitter van de kerkeraad, betreurde het dat het afscheid min of meer gedwon gen was en wel om economische motieven. Het bleek noodzakelijk, dat het aantal predikanten van twee op één werd gebracht. Hij merkte op, dat het werk in de re monstrantse kerk steunt op "n kern van trouwe leden; echter een kern die niet groot genoeg is om twee predikanten te kunnen houden. Het heengaan van ds. Postma be schouwde de heer Don als een be langrijk verlies in het Rijnmondge bied. Hij zei verder nog, dat diens vijfjarige Vlaardingse periode zich kenmerkte als een tijd van veel veranderingen op het theologische en maatschappelijke vlak. Namens de commissie van af scheid sprak ir. H. Jellema dank woorden aan het adres van ds. Postma. Hij wees in het bijzonder op de verantwoorde experimenten, die werden ondernomen door ds. Postma en noemde de wijze waar op de hoogtepunten in het kerke lijk leven door de predikant wer den behandeld; voorbeeldig, met zorg en toewijding. Zijn geschenk voor het gezin Postma bestemd bestond uit een complete stereo radio installatie. Vele andere sprekers boden even eens geschenken aan. SPIJKENISSE De jeugdge- meenteraad vergadert op maan dag 26 januari op het stadhuis. Discussieonderwerpen zijn de vie ring van 't bevrydingsfeest, de Ijs baan en de situatie op de streek- muziekschool. Aanvang 20 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Uw nieuwe on derkomen is een hartelijke geluk wens waard. Eindelijk kunt u nu de vleugels eens uitslaan." Dat zei gistermiddag Schiedams wethouder van Sociale Zaken, de heer M. Ey kenaar, bij de opening van het nieuwe huis van de Stichting voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting in Schiedam. Het nieuwe onderdak van de stichting is gevestigd aan de Korte Dam. Voordien was zij gevestigd in de Nieuwstraat 12. Lange tyd heeft de stichting uitgekeken naar een grotere ruimte. Het gemeentebestuur werd inge schakeld, maar ten slotte heeft de stichting er toch zelf voor ger- zorgd dat er een nieuw pand kwam. Volgens wethouder Eykenaar „een bewijs dat de particulier initiatief in Schiedam zijn mannetje staat." Hij zei voorts onder de Indruk te zyn van het doel en de activiteiten van de stichting. Hij achtte hetgeen de stichting doet van groot belang in het kader van de welzijnszorg. Voordat wethouder Eykenaar aan het woord kwam werden de vele belangstellenden voor de opening welkom geheten door mevrouw M. A. Roelfsema-Poelstra namens het Sehiedamse stichtingsbestuur. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een hearing over het plan voor een speeltuin aan de Willem Lodewijkiaan in Vlaardingen-Hoiy wordt volgende week donderdag <22 jan.) gehou den in de wykzaal Holy aan de Ko- ninginnelaan. Het ontwerpplan bestaat uit een trapveldje van 35 by 20 meter met aan één kant een zitmuur. een speelplaats met acht kleine zand bakken en een aantal paalgroepen. Zitmuur en paalgroepen vormen de afscheiding van de test van het terrein, waardoor een besloten speelgelegenheid voor kleine kinde ren ontstaat. Verder staat op 't ontwerp een zandvlakte, begrensd door een speelheuvel met kruipbuis en een paienwand; op de vlakte zijn klim- bomen, een evenwiehtsbalk en hou ten stobben gedacht. Op het ter rein is een watertappunt. De speel plaatsen zijn door paden verbon den en door een vrij forse beplan ting. die niet hinderlijk zol zijn voor 't aangrenzende flatgebouw, om zoomd. By een kopje koffie kan men don derdagavond vanaf 20.00 uur vra gen stelien en op- en aanmerkin gen maken, die zo mogelyk in de plannen kunnen worden verwerkt. De hearing wordt door de Vlaar dingse Raad voor Sport en Recrea tie georganiseerd. Wie er zeker van wil zyn dat hy binnen kan (toegang gratis) moet een kaart afhalen by het gemeenteiyk voor lichtingsbureau aan de Meerkoet straat op woensdagavond a.s. tussen 7 uur en half negen. LEKKERKERK Samen met nog elf andere Nederlandse aanne mersbedrijven heeft het Lekker- kerkse aannemersbedrijf A. Bors- je N.V. opgericht de N.V. Industri alisatie Toelevering Bouwbedrijf te Rotterdam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 300.000, waarvan 60.000,is geplaatst en in contanten volgestort. Ieder van de twaalf oprichters neemt voor 5000,aan de n.v. deel. (ADVERTENTIE) De Rotterdamse Schouwburg Dinsdag 20 januari 8.15 u, toneelgroep „theater" troilius en cressida van William Shakespeare regie hans croiset met Christine ewart - carol linssen e.v.a. huishoud- en n ij verhei csonderwys in Schiedam hebben de raad een brief gestuurd waarin wordt voor gesteld ais gemeente een paar Bia- fraanse kinderen te adopteren. Het schrijven is vergezeld van veertien lysten met handtekeningen. De brief zal op de raadsvergade ring van 26 januari aan de orde ko men, zo hebben burgemeester en wethouders docenten en leerlingen laten weten. Voorts wijzen B. en W. erop, dat het cellege nog bezig is met het verzamelen van gegevens omtrent het hulpverleningsvraag- stuk aan Biafra. B. en W. zullen ty- dens de raadsvergadering, of zo mo gelijk eerder, hun advies uitbren gen over het voorstel van de school. Van de zijde van de „Liedewyde"- sehooï is gevraagd de hulpverlening aan Biafra in een spoedvergadering te behandelen. B. en W. zien hier van af omdat zij nog niet weten in welke richting de hulpverlening zal gaan. In de brief van de school wordt gemeend „dat Schiedam als voor beeld voor andere gemeenten in ons land toch drie of vier kinderen kan adopteren". Door de briefschrijvers is uitgere kend dat de prijs van één jaar voe ding per kind ongeveer 2800 gulden is. En, vinden de briefschryvers 10.000 gulden voor het gestelde doel maakt op het grote financiële te kort op de Sehiedamse gemeentebe groting toch niets uit. Zij geloven „dat de Schiedammers best bereid zyn het in 1970 dan maar met wat minder tegelpaadjes, plantsoenen en dergelijke te doen." (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT Burgemees ter G. van Hofwegen, weer hele maal hersteld na een langdurige ziekte, schetste gisteravond in zyn nieuwjaarsrede het komende jaar als een drukke periode voor Ba- rendrecht. Bij verschillende noodzakeiyke voorzieningen, die aan de orde zul len komen, verdient de verdere ste- debouwkundige uitleg van de ge meente byzondere aandacht, aldus de heer Van Hofwegen, die verder aankondigde, dat B. en W. plannen koesteren, voor de reconstructie van de Dorpsstraat. Minder rooskleurig ziet burge meester Van Hofwegen de toekomst wat de sportvelden betreft. De aan leg van de velden voor de buiten sport in het bestemmingsplan- Dorp zal nog wel even op zich la ten wachten. Burgemeester Van Hofwegen ver wacht dat de aantrekkeiykheid van Barendrecht groter zal worden, wanneer het streekplan voor IJs- selmonde zal worden uitgevoerd. Het streekplan voorziet in een groot recreatiegebied aan de noordzyde van Barendrecht. (Van een onzer verslaggevers) DEN BRIEL Bij de restaura tie van de voormalige Provoost in Den Briel is een groot aantal muurinscripties ontdekt die date ren uit de 17e eeuw. Helaas moeten vele waardevolle inscripties verlo ren zyn gegaan daar de muren in een zeer slechte staat verkeren. Een dee! echter is in alle voor zichtigheid uit een muur gezaagd. Behouden is o.m. de afbeelding van een 17e-eeuws schip van ruim één meter lang. Deze prachtige inscrip tie, destijds door de gevangenen in hun .cel gemaakt, zal een plaats krijgen in het Trompmuseum van Den Briel. SCHIEDAM De strijd om de clubütel van „Damclub Schiedam" 1969 is nog steeds niet be slist. Van de vijf finalisten heeft de heer W. Vryiand de meeste kans de wisselbeker in zijn bezit te krij gen. De strijd moet echter voor 30 jaimari zyn beslist omdat dan het gevecht om de hoogste damtitel van Schiedam in een open strijd begint. Deze open strijd houdt in dat iedere belangstellende Schiedam mer mag meespelen. Tot 23 januari is er gelegenheid zich hier voor op te geven. Alle wedstrijden worden gespeeld op vrijdagavond in het speellokaal van de damclub aan de Oude Maasstraat.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1