Op korte termijn maatregelen nodig Boorrecliten NAM groter Gondeliers oefenen het storten C0UZY Vlaardingse ouderraad wil kleinere klassen Burgemeester haalt inwoner terug uit een mri Delft wil 60 tot 70 percent laagbouw m nieuwe wi 'jk Indringer bindt vrouw aan tafel: weg met geld BINNENHUIS70 61 m 15 februari i i ahDV.rotterdain Weet Hoechst wel dat endosulfan zeer giftig is? Arrestatie bevel tegen nazi Degrelle Vliegtuigkaper bij vuurgevecht neergeschoten n i-i IVV UW SONY-SPECIALIST VOOR ROTTERDAM I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Verschillende maatregelen zijn hard nodig om de nijpende tekorten aan personeel in het Rijnmondgebied op te vangen. Nu al overtreft de behoefte aan personeel het beschikbare aanbod vele malen." Te weinig jeugd Kamerlid Tilamis: Op continentaal plat Steun aan Rotterdammers HEERENVEEN (ANP) De burgemeester van Heerenveen, de heer H. Hellinga, heeft vrijdag de 60-jarige rondreizende hoefsmid Sipke Faber weer uit de psychiatrische inrichting Franeker gehaald en hem naar zijn woonplaats Tjalleberd gebracht. De man, die donderdag met een ambulance werd opgehaald na eerst nog op de fiets te zijn gevlucht, is vannacht weer bij zijn zwager en zuster, de familie S. Kluwer, ondergebracht. -voor mij alléén de béste! ROYAL CROWN COLA Observatie Carnavalstreinen Geding om naam „Aardig tuindorp" Fransen brengen Nederlandse vrachtboot op P.J. VAN DIJK r.va dagelijks11-17 en 19-22.30 u. zondagsl^-lgui 4e internationale beurs voor woninginrichting ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 H..T VRiJiï VOl.K F A ut* ii Mi: «5 In Rijnmond gebied veel te weinig personeel Dit is de conclusie van een nota over de problemen van arbeids voorziening in Rijnmond die is op gesteld door het directoraat-gene raal voor de Arbeidsvoorziening van Sociale Zaken en Volksgezondheid De huidige spanning op de ar beidsmarkt in dit gebied wordt ge ïllustreerd door het grote aantal buitenlandse arbeidskrachten en door de omvang van het ver schijnsel van. ingeleende arbeids krachten. In Rijnmond werken nu ca 8000 buitenlanders uit het Middellandse zeegebied. Zij vormen bijna 2 pet. van de beroepsbevolking. Personeelstekorten doen zich voor al voor In de bouw- en metaalnij verheid. De snel groeiende chemi sche industrie blijkt veel minder moeite te hebben met het aantrek ken van personeel. In de metaalindustrie is de toe treding van jeugdigen onvoldoende om de natuurlijke afvloeiing te compenseren. Kostbare pogingen om arbeiders uit andere delen van Nederland te werven leveren zeer bescheiden resultaten op. Deze situ atie is des te pijnlijker nu vestt ging van nieuwe ondernemingen aan de orde is. De nota noemt de volgende mo gelijkheden om de bestaande tekor ten te verminderen: Verdergaande samenwerking tus sen de bedrijven plus schaalvergro ting en specialisatie. Tewerkstelling van (gehuwde) vrouwen in veel grotere mate. 0 Het aantrekken van nog veel grotere aantallen buitenlandse ar beiders Het tot ontwikkeling brengen van snelle en gecoördineerde ver voersmogelijkheden Sterke bevordering van de mi gratie naar het Rijnmondgebied. Een zo rationeel mogelijk aan wenden van het beschikbare ar beidspotentieel, wat bevorderd kan worden door extra beloningen voor scholing. DEN HAAG. (ANP) Drs. A. D. W. Tilanus. lid van de Tweede Kamer voor de CHU, heeft staats secretaris dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid) schriftelijke vra gen gesteld over de Rijn-verontrei niging. Daarin verwijst hij naar een verklaring van de Duitse che mische fabriek Hoechst, waarin wordt meegedeeld dat de fabriek dagelijks 150 tot 400 gram endosul fan met het afvalwater in de Main loost. Drs. Tilanus vraagt of dit aan vaardbaar is en. zo onformeert hij, mag worden aangenomen dat het de firma Hoechst zeer we! bekend is. dat endosulfan een zeer giftige stof is, die in zeer geringe hoeveel heden dodelijk is voor vis. Het Kamerlid vraagt ook of de firma over een lozingsvergunning beschikt, afgegeven door de West- duitse overheid en zo ja. of de Ne derlandse regering er bij de Duit se regering op wil aandringen deze lozingsvergunning ten spoedigste in te trekken. Ten slotte informeert de heer Ti lanus of de Nederlandse vestigin gen van de firma Hoechst ook gif tige stoffen verspreiden in de Ne derlandse wateren en zo ja. of daaraan dan een onmiddellijk eind gemaakt kan worden. MIDDLESBOROUGH (AP) In de monding van de Theems aan de oostkust van Engeland is gister avond de Schotse kustvaarder Lairdsfieid gekapseisd en gezonken. Van de tien bemanningsleden is niemand gered. (Van een onzer verslaggevers) RQ7TERDAM De Nederland se Aardolie Maatschappij (NAM) heeft meer rechten verworven voor boringen op het Nederlandse con tinentale plat. De NAM en een con sortium dat bestaat uit Signal (Netherlands) Petroleum Compa ny, Marathon Petroleum Nether lands Ltd., Netherlands-Cities Ser vices Inc., Houma Petroleum Ltd. en de N.V. Oranje-Nassau Mijnen hebben een overeenkomst getekend waarbij de NAM het recht heeft een 50-percents belang '.e verwer ven in het veigunningsgebied van het consortium op het continentaal plat. De overeenkomst heeft betrek kring op de blokken K 8. K 11, L 12 en L 13. De overeenkomst moet nog door de Nederlandse autoriteiten worden goedgekeurd. Men ver wacht dat de boringen begir» maart kunnen beginnen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De dag waarop het gat ln de Haringvlietdam gedicht zal worden nadert. Over enkele weken zal minister Bakker van Verkeer en Waterstaat het startsein geven voor het storten van de grote be tonnen blokken. Dit gebeurt, evenals bij de Grevelfn- gendam. met een kabelbaan. Onder een gondel hangt men vier blokken, die boven het gat afgeworpen wor den. Om de gondeliers vertrouwd te maken met het werk, is men deze week begonnen met een speciale opleiding. Nu mogen nog fouten gemaakt worden, al dus Rijkswaterstaat, straks moet het allemaal perfect gaan. In totaal zullen de gondels honderdduizend blokken storten. Mocht het niet genoeg zijn om het gat volledig te dichten, dan heeft Rijkswaterstaat nog veertigdui zend blokken in reserve. DE COMPLETE SONY-SORTERING VINDT U BIJ AERT V. NESSTRAAT 38 1e MIDDELLANDSTR. 72 TEL 118811-235327 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Rotter damse actiecomité Kleinere Klas sen heeft de volledige steun gekre gen van de Vlaardingse ouderraad voor het openbaar onderwijs, waar in de oudercommissies van alle openbare lagere scholen in Vlaar- dingen vertegenwoordigd zijn. De raad is met de Rotterdamse ouders van mening dat de huidige klassegrootte kwalijke gevolgen heeft voor de leerlingen, zo bleek op een onlangs gehouden vergade ring van de raad. In de brief aan het Rotterdamse comité schrijft d Vlaardingse ou derraad verder uat de te volle klassen vaak bovendien combinatie klassen zijn, waarin twee leerjaren zijn samengebracht. Dit komt op enige scholen in Vlaardingen voor en heeft volgens de raad nadelen voor de kwaliteit van het onder wijs. (ADVERTENTIE/ „Ik was des duivels", aldus bur gemeester Hellinga. „De Sociaal- Psychiatrische Dienst in Friesland heeft deze man laten opnemen ln Franeker zonder dat ze hem ooit onderzocht of ook maar gezien hebben. Kijk, wanneer dit moge!(jk is dan kan ik hem ook ophalen en zonder de SPD er in te kennen. Maar men hoort nog wel van mij want in dit geval zyn de fundamen tele rechten van de mens aan getast." Volgens de burgemeester is Sipke Faber een rustige, verstandige, mis schien minder begaafde man, die zeer geliefd is by al zijn kennissen. Zolang zjjn vader nog leefde, boter de het goed tussen zwager en doch ter en de Inwonende vader en zoon. Zij konden zichzelf beredderen. Toen vader echter stierf moest het echtpaar wat meer om Sipke den ken." Sipke moest weg. aldus de burge meester, omdat de heer en mevrouw Kluwer wilden verhuizen. Om het zover te laten komen moest de wo ning worden verkocht. Sipke had daarbij echter in totaal geen belang en hij moest daarom, omdat hij nog een hypotheek op de woning had. weg. Sinds die tijd is de SPD inge schakeld. De reactie van de inwoners vgn Tjalleberd was bijzonder fel toen men Sipke wilde ophalen. Zij schoolden donderdagavond samen voor de woning van de heer Kluwer en drongen zelfs zijn woning binnen en gaven hem te verstaan dat Sipke terug moest komen of er zou iets met hen gebeuren. De politie heeft nog een nacht voor de woning gepost. Gisteren besloten de inwoners een hulp dienst op te richten. Een van hen had namelijk besloten Sipke in de kost te nemen, maar omdat dit voor hem moeilijk zou zijn hadden de gezamenlijke vrouwen van het dorp Tjalleberd besloten bij toer beurt het huishouden te doen. Sipke is nu echter weer bij zijn zuster in huis en het schijnt dat dit voorlopig ook nog wel zo zal blij ven. Overigens Is de plaatsing van Sipke in een psychiatrische inrich ting nooit de bedoeling geweest zo vernam het ANP van de SPD in Friesland. Hij zou er een tijdje ter observatie worden gehouden om vervolgens in een gezinsvervangend tehuis ondergebracht te worden. Een en ander geschiedde geheel op medische indicatie. Het is een hele complexe zaak aldus de SPD. Het publiek oordeelt vaak gemak kelijk en zegt dat het een logische zaak is dat een dochter haar broer en vader moet verzorgen terwijl er uiteindelijk een heel leven mee ge moeid is. Het is soms zelfs wreed: deze vanzelfsprekende verzorging van een gehandicapte of een zieke, aldus de SPD, Men kan er natuur lijk bewondering voor hebben maar het gaat te ver als men dit als van- '?If sprekend aanvaadt. Dit heeft ook in dit geval sterk gespeeld. De details van een dergelijke Indicatie onttrekken zich aan de buitenwacht en die details zullen ook nooit openbaar worden omdat hier de medische ethiek in het geding, is en de eerbied voor andermans pri vél even. De man kan rustig door het dorp fietsen, maar wat er zich thuis afspeelt weet de buitenwacht niet, aldus de SPD ln Friesland MADRID (AP) De Spaanse rege ring heeft een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen de Belgische nazi Leon Degrelle. zo werd vrijdag uit welingelichte bron vernomen. De fascistenleider Degrelle die na de oorlog in Spanje onderdook, werd in België wegens landverraad ter door veroordeeld. België heeft vele malen om zijn uitlevering ver zocht, maar tevergeefs. In Spanje leefde Degrelle overi gens allerminst teruggetrokken; hij publiceerde verscheidene boe ken en gaf vorig jaar zijn memoi res uit. Hierin is hij vol bewonde ring over Hitier. UTRECHT (ANP) De spoorwegen zullen tussen zaterdag- en dins dagnacht 76 extra treinen laten rijden om het verwachte grote aan tal carnavalsvierders te vervoeren. Extra materieel wordt ingezet op de lijnen Roosendaai-Lage Zwalu- we. Den Bosch-Eindhoven (en om streken). Tilburg-Bergen op Zoom en in geheel Zuid-Limburg. Ook op de lijn Hengelo-Oldenzaal zuilen extra treinen rijden. UTRECHT (ANPt Het Utrechts lieuwsblad zal een kort geding .anspannen tegen de uitgevers van et nieuwe weekblad 'Expres'. De lirectie van de Utrechtse krant eeft bezwaar tegen de naam van et onlangs voor het eerst ver- j' •henen blad: het U.N. geeft sinds nige jaren een suppletoir week- i'ad uit onder de naam 'Expres', j dat bij 56.000 niet-abonnees van de krant wordt bezorgd. r (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een commis sie voor advies en bijstand zal het dagelijks bestuur van Rijnmond ad viseren om aan minister Schut te vragen of hij de nieuwste richtlij nen voor toepassing van de woon- ruimtewet 1947 voor het Rijnmond gebied wil schrappen. De commissie heeft vrijdag hier toe besloten, zo zei wethouder E. P. van der Veen (prot, chr.) van Vlaardingen. lid van de commissie vrijdagavond in een bijzondere openbare verga ring van de KVP afdeling Vlaardingen. in gebouw- Triangel. De lieer Van der Veen schreef begin januari in een artikel in de Vlaardingse Gemeentecourant dat „urgente gevallen" en grote gezin nen door de nieuwe richtlijnen min der snel aan een goede woning zullen komen. Over 't algemeen, zo schreef hij, wordt de invloed van de gemeente op de woonruim teverdeling te sterk beperkt door deze richtlijnen. Het doorstromings- beleid van de gemeente Vlaardin gen wordt hierdoor enigzins door kruist. Twee kandidaat-statenleden voor de KVP (op verkiesbare plaatsen), de heer P. A. Kruyk, raadslid van Naaldwijk, en de heer L. Weeber. wethouder (Volkshuisvesting) van Delft, hielden een inleiding. De heer Weeber zei dat de ar chitecten Van den Broek en Bake- ma een vlekkenplan voor de wijk ..Tandhof" gereed hebben, waarin zestig tot zeventig percent van de bijna 5000 woningen eengezinswo ningen dus laagbouw zullen zijn. Delft is nu bezig met de aan koop van de benodigde gronden. „Flatbouw," zo zei de Delftee wethouder, „is niet grondbespa- rend." Zyn ervaring is dat tachtig percent van de mensen in aanmer king wil komen voor een eengezins woning. De Vlaardingse toekomstige stads wijk Holy-Noord zal volgens wet houder Van der Veen voor veertig percent uit eengezinswoningen be staan. afgezien van de flats langs de Europaboulevard. Holy-Noord. straks woonplaats voor 20.000 men sen. zal er over vijf jaar uitzien ais een aardig tuindorp, zo zei de wethouder. De heer Weebers. één van de vyf KVP-wethouders in Zuid-Holland, die een „noodkreet" aan minister Schut schreven, zei dat dit gebied geestelijk dreigt te verarmen om dat het intellect wegtrekt naar be tere woonoorden. De heer Kruyk sprak over het Westlandse kassengebied. „Zoals de Rijnpoorthaven op dit moment wordt geprojecteerd heeft men er in het Westland geen bezwaar te gen, mits men de garantie krijgt dat er geen grote industriële ont wikkeling 'óp de noordelijke oever van de waterweg volgt op de aan leg van de containerhaven," zo zei hij. De schade door de verzilting, eind vorig jaar zeer sterk door de lage waterstand in de Rijn, was volgens de heer Kruyk meegeval len, omdat de sterke verzilting zich vrij laat in het jaar voordeed. „Als het vroeger in het jaar was ge beurd was het een ramp geworden, ook voor de landbouw en de recre atie." Met klem stelde hij dat er ln Zuid-Holland allereerst rust op het gebied van de planologie nodig is. „Vooral de ondernemers moeten weer op een streekplan kunnen vertrouwen. En voor het platteland CALAIS (AFP) De Franse justitie heeft gisteren de Nederlandse vrachtboot Holchart van de rederij M. Knevel in Amsterdam opge bracht en met twee sleepboten naar een hoek van de haven van Caiais geleid. Douane-personeel van deze Franse havenstad hadden !n de nacht van 25 op 26 januari b(j ver rassing ontdekt dat clandestien dertien ton boter door de Neder landse boot was aangevoerd. Ze slaagden er toen niet meer in de boot aan de ketting te leggen. lx rust een zeer dringende behoef te." Door het laten voortduren van de onzekerheid over de toekomst van agrarische gebieden is men volgens de heer Kruyk „bezig het platteland te vernielen." ADVERTENTIE autobanden-alle merken speciale prijzen Speciaal adres balanceren en uitlijnen. 1 's Zaterdags tot 13.00 uur geopend. V« 'P »U_» M ■t|U'V.'L'n IMfMf"'l1 Toiensstr. 65-37-69,Adam, UL2S5S59* «Van eer, onzer verslaggevers» EINDHOVEN 'Ik ben belasting ambtenaar.' Met deze woorden drong gisteren te Eindhoven een man het huis van mevrouw Kiiian binnen. In de huiskamer pakte hij de vrouw beet, bond haar met een paar nylonkousen aan de tafel en verdween met 2000 gulden. In de box stond haar éénjarig zoontje, waar mee zij alleen thuis was. De 45-jarige mevrouw Kilian was zo geschrokken dat zij de politie slechts een vaag signalement kon geven: 'Het was een jonge man met een flink postuur.' Nadat de indringer mevrouw Ki lian had vastgebonden, dreigde hij kind te zullen pijnigen als zij niet vertelde waar het geld was te vinden. Zij zei 't hem: in de voe ring van een oude tas. Met het geld verliet de man door de voordeur het huis, dat in het stadsdeel Ton- gerle ligt. Een buurvrouw bevrijdde me vrouw Kilian. Zij hoorde haar om hulp roepen. Mevrouw Kilian had toen al enige tijd vastgebonden op de grond gelegen, vlakbij haar hui lende kind. Ze kon pas schreeuwen, nadat de stofdoek, die de indringer haar voor de mond had gebonden was losgeraakt. SANTIAGO (AFPi De luchtha- venpolitie van het vliegveld van de Chileense hoofdstad Santiago Is er in samenwerking met een passa gier in geslaagd de kaping van een Caravelle van de Chileense maat schappij Lan-Chile te verijdelen. Tijdens een vuurgevecht dat daar bij ontstond werd een van de twee kapers dodelijk gewond. Het toestel, met 53 personen aan boord, maakte een binnenlandse vlucht van Punta Arenas naar Sa etiago. Even na het vertrek uit Porto Montt, de enige plaats waar een tussenlanding moest worden gemaakt, stonden twee passagiers op en dwongen de bemanning onder bedreiging met machinegeweren en dynamietstaven koers te zetten naar Cuba. Op het vliegveld van Santiago, waar vanwege de beperkte actie radius van de Caravelle een tussen landing werd gemaakt. leek aan vankelijk alles vlot te verlopen. Juist toen het toestel echter weer wilde opstijgen slaagde een passa gier erin een van de kapers te ont wapenen. De andere kaper, die de piloot onder schot hield werd toen door een ijlings toegesnelde politie man neergeschoten. (ADVERTENTIE) UC OJCnUll 12.000 m7 woon-ideeën m tentoonstelling 'kinderen wonen' m de Keuken van de toekomst expositie 'parodie-meubelen' vele.no viteiten-J-^/-

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1