Voor het eerst jaren weinig stnnr! ui Huisvrouwen DVO vieren carnaval Hulde aan badmeesters Tip van mevr. v. Drom lost reeks misdrijven op Busje op loc: vijf gewonden Werkloosheid in bouw 17 percent van totaal in provincie D'66 houdt openbare ver CNV -voorzitter J. Lanser spreekt in Schiedam Service NVV bij invullen belasting formulier Concert in museumaula Geen vleugel Esperanto-agendo VERLOOP A[AAR WALFUNCTIES Amersfoort Rustig slapen" DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA li (Van een onzer verslaggeefster?) SCHIEDAM Ais alles volgens plan verloopt, kan halverwege dit jaar begonnen worden met de bouw van bet stadskantoor in de Schiedamse binnenstad. Verwacht wordt dat het project in de loop van 1973 klaar zal zijn. Realisering ervan zal naar schatting 13 miljoen gaan kosten. Na de woorden van wethou der J. Scheffers van Finan ciën in de begrotingsraad vo rig jaar december: („Dank zij leningen kunnen we beschik ken over drie miljoen. Niets staat de bouw van het nieuwe stadhuis in de weg,") dan nu de daden. IIÜIlS Zo moet het nieuwe stadhuis er uit zien: zestien bouwlagen plus een kelder. De laagbouw, links, zal er voorlopig niet komen. Oud moet plaats maken voor nieuw, wat in dit geval betekent: huizen slopen om straks een stadskantoor te kunnen bouwen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor het eerst in jaren is de vraag naar stuurlui en werktuigkundigen op de grote en de kleine vaart groter dan het aanbod. Even hossen voor de bus naar het carnaval vertrekt. Chef-badmeester Houwen krijgt zijn lintje. Hulp-badmeester Van Knotsenburg kijkt toe. «m boeit met Oit xoetk Sloop kondigt bouw stadskantoor aan (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De arbeids reserve in de bouwnijverheid vormt momenteel. 17. percent van de tota le arbeidsreserve in de provincie Zuid-Holland. De reserve liep hier aan het eind van januari tot bijna 1700 op (.vorig jaar 1100, of wel 11 percent). De continuïteit van de werkgele genheid in de bouwnijverheid blijft volgens het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord een onzekere factor, vooral doordat de concurrentie ter verkrijging van bouwopdrachten en onderhoudswerk zowel in Dordrecht als in Den Haag duidelijk groter is geworden. Het bureau verwacht dat het aantal ingeschreven bouwvakarbei ders in zijn gebied, eind januari gestegen tot 71, nu de jaarlijkse top heeft bereikt. Het merendeel m hen zal naar verwachting spoedig aan de slag komen. Door seizoeninvloeden steeg de totale werkloosheid in het gebied (Vlaax- 'dingen, Schiedam, Maassluis, Maasland. Rozenburg, Hoek van Holland) iets: van 342 tot 385. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam D'66 houdt maandag 16 februari een openbare vergadering in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven, aanvang 20.00 uur. De heer W. p. J. Schuiten, voorzitter van de afdeling Rotterdam, zal deze avond spreken over: Wat kan een fractie van D'66 in de gemeente raad doen. Hierbij zullen de voornaamste punten uit het gemeenteprogram van D'66 ter sprake komen. Deze vergadering is een aanvulling van de openbare samenkomst van 19 januari. Er zal ruime gelegenheid tot discussie zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Tientallen (huis) vrouwen, allemaal leden van .Door Vrijheid Ontstaan" in 'Schiedam, hebben gistermiddag alie dagelijkse beslommeringen achter zich gela ten. Zij' maakten hun halfjaarlijkse uitstapje naar Brabant om, hóe kan het anders, wat camavalssfeer te proeven. Tegen tweeën vertrok het gezelschap per bus vanaf de Nieuwe Haven. Overigens staat de DVO in het najaar een groots feest te wachten. Dan viert de vereniging, die vlak na de bevrijding is ontstaan, het 25-jarig bestaan. De afdeling ver heugt zich. in tegenstelling tot an dere in de omgeving, nog steeds in een bloeiend bestaan. Momen teel telt ze 45 leden en er komen er nog steeds bij. Voordat echter de eerste paal voor het stadskantoor de grond in kan. moeten er nogal wat voorbe reidende werkzaamheden worden getroffen. Achter de brandweerka zerne wordt druk gesloopt. Ook de oude brandweergarage zal verdwij nen. omdat die staat op de plaats waar straks het stadskantoor moet verrijzen. Over enkele weken zal echter met de bouw van een nieuwe gara ge worden begonnen. Deze komt tegenover de oude. namelijk achter de technische werkplaats van ds kazerne. De nieuwe garage moet ongeveer in mei klaar zijn. Inmiddels is er van gemeentewe ge een advertentie geplaatst waar in aannemers worden uitgenodigd in te schrijven voor de bouw van het stadskantoor. Het stadskantoor zal onderdak bieden aan het college van burge meester en wethouders, dat nu zit ting heeft in het stadhuis op de Grote Markt. Verder komt er de gemeentese cretarie, behalve de afdeling bevol king. Deze afdeling wordt onderge bracht in de voormalige h.b.s. Met de aanpassing van dit eude school gebouw aan de nieuwe bestemming is men eveneens bezig. Verwacht wordt dat de inrichting ervan in april gereed zalzijn. zó dat de afdeling bevolking dan snel van de ruimte in de Nieuwstraat uaar de school kan verhuizen. inde h.b.s. komt eveneens de buitendienst van de woningdienst. In het stadskantoor komen verder ruimten voor de bedrijfs-economi- sche dienst, de accountantsdienst, het hoofdkantoor van de woning- dienst en gemeentewerken. Het stadskantoor zal in totaal zestien bouwlagen plus een kelder gaan tellen. De bedoeling is dat er beneden In het kantoor een kantine komt. De bovenste verdieping wordt de zogenaamde technische verdie ping voor verwarmingsapparatuur en dergelijke. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de heer J. Lanser, zal don derdag 12 februari een inleiding houden op uitnodiging van de Chris telijke Besturenbond Schiedam. Hij doet dat 's avonds om 8 uur in de grote zaal van Christelijke Sociale Belangen. Zijn lezing gaat over kernpunten van het visiepro gramma van het CNV. er bij het plannenmaken vanuit ge gaan dat er ook bij een toename van de stadsbevolking tot lOü.UOü zielen nog genoeg ruimte is voor het gemeentelijke apparaat. Bij de opzet van het plan is er ook voortdurend rekening mee ge houden dat het stadskantoor straks bereikbaar moet zijn voor gehandi capte)). Zoals bekend heeft dit de laatste tijd naar aanleiding van de tclevi- sieuitzending .Velen met mij" nog al de aandacht. In de Schiedamse gemeenteraad heeft mevrouw A. J. Tijsen-Jonker ip.v.d.a.) hier on langs schriftelijke vragen over ge steld. Naast de toegangstrap van het stadskantoor zal bijvoorbeeld een baan komen waarover invalidewa gens naar boven kunnen rijden. Ook in de liften en bij de bouw van toiletten wordt er rekening ge houden met gehandicapte bezoe kers. De maquette, die indertijd voor het nieuwe stadskantoor is ge maakt, toont naast het eigenlijke kantoor ook een vleugel in laag bouw. Deze vleugel, bestemd voor representatieve doeleinden, zal er voorlopig niet komen. Afgeschreven is het echter niet. Het belangrijkste gebouw dat bij de ingebruikname van het stads kantoor leeg komt is dat van de secretarie in de Nieuwstraat. Een bestemming voor dit pand is er nog niet. Wel is er in principe al een be stemming voor het huidige onder dak van de woningdienst aan de Korte Haven. Gaat deze dienst ver huizen, dan is het de bedoeling er het gemeentearchief te vestigen. Het stadskantoor zal worden neer gezet met extra ruimten. Men is SCHIEDAM Merkredon, ia 11 an de lebruaro klubvespero. Ni konversacios ce kado H. Letsch sr Lekstraat 100 b. Propagonau nian karan lingvon. Vizitu la R.E.K. kunvenon je la 14 an de februaro. „De situatie," aldus gistermorgen directeur H. J. de Jong van het Gewestelijk Arbeidsbureau, „is ra- dikaal veranderd. Op het moment (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer C. Brunt, chef van de afdeling algemene za ken. kabinet en voorlichting in Schiedam heeft gistermiddag de heren H. Houwen en H. ran Knot senburg de medailles en getuig schriften uitgereikt die hun door de Maatschappi.) tot Redding van Drenkelingen zijn verleend voor de wijze waarop zij een man uit het grote bassin van het zwembad Groenoord hebben gered. Op 16 juli 1969 raakte de Turk M. Yildlz, die de zwemkunst niet machtig bleek te zijn, al badende van de laagste waterstand in het bassin in het diepere gedeelte. Enkele jongens- vertelden hulp badmeester Van Knotsenburg, dat er op de bodem van het bassin een man lag. De badmeester begaf zich onmiddellijk te water en slaagde er in de drenkeling naar de kant te brengen. Chef-badmeester Houwen paste daarna met succes mond-op- mond-beademing toe op de bewus teloze man. is er vraag tiaar ruim 112 officie ren." Oorzaken hiervan: het verloop naar walfuneties en de geringere belangstelling voor de opleidingen aan de' zeevaartscholen. De heer De Jong sprak de hoop uit dat de ze situatie tenslotte ook in Neder land zal leiden tot het verschijnsel „stuurvroiiwi" een voor landen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn normaal verschijnsel. De arbeidsreserve in januari was 2821 mannen en vrouwen, van wie ruim 700 minder geschikten, 234 vreemdelingen voor de zee vaart en 119 jongeren tot 19 jaar. De kleine stijging met 39 sinds de cember wijt de heer De Jong aan het slechte weer. Voor wat betreft buitenlandse ar beiders deelde hij mee, dat de voorbereidingen voor *n contingent van 375 Spanjaarden, 200 Turken 35 Marokkanen en 795 Joegoslaven waren getroffen. Een aanvraag voor nog eens 500 man was al weer ingediend en goedgekeurd. Het GAB krijgt ook een stand in het kader van C'70, „We zitten op een mooi punt," aldus de heer De Jong, „met de koepel van de Vak opleiding voor de Scheepsbouw aan de Leuvehaven. Bij Jan met de handjes dus." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Schiedamse leden van het NW die moeite heb ..en met het invullen van het aangifte formulier voor de inkomstenbelas ting over 1969, kunnen ook dit jaar rekenen op hulp van de zUde van de NVV Bestuurdersbond Schiedam. zy die geholpen willen worden, kunnen zich hiervoor zaterdag 14 februari laten inschrijven in het zaaltje aan de Stadhouderslaan 119. Dit kan gebeuren vanaf 10 uur 's morgens tot 2 uur 's middags. Aan de hand van deze inschry- ving krijgt men in maart een op roep om, geholpen door NW-me- dewerkers, het biljet in te vullen. Deze service aan de vakbondsle den is gratis. Gestolen kleren verraden afperser (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de officier, van Justitie is gister ochtend geleid, de 27-jarige monteur C. C. A. de J. uit Rotterdam. Hij heeft bekend bij de shipchandler Van Drom aan de Maaskade diverse ma len te hebben ingebroken, in de zaak brand te hebben ge sticht en Van Drom te hebben gedreigd als hij niet een be drag van f 5000,betaalde Afgelopen woensdag zag me vrouw Van Drom een man lopen op het Burgemeester Hoffman- plein. Hij droeg een jack en een trui die gelijk waren aan de kle dingstukken, die uit de zaak van haar man werden gestolen. Zij bel de onmiddellijk haar echtgenoot, die naar buiten liep en twee poli tieagenten tegenkwam. Met de meeste spoed ging men gezamelijk naar het Burgemeester Hoffman- plein waar De J. nog kon worden aangehouden. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat de dader enkele maien heeft ingebroken in een constructiewerkplaats aan de Waal haven. Daar richtte hij onder meer in het kantoor van de werkplaats vernielingen aan. Verder heeft hij tweemaal ingebroken in een groot handel in Rotterdam, waar hij kof fie en geld stal. De J. nam ook een radio mee uit een con sumptiewagen in het Kralingse- bos. Behalve in Rotterdam opereer de hij ook in Amersfoort. Uit een VW-Combi nam hij een partij tex- tieigoederen mee. In een garage waar hij zijn motor stalde, haalde hij vervolgens een radio uit een auto. Ten slotte heeft hij een dronken cafébezoeker meegenomen naar zijn woning en deze beroofd van een gouden horloge met band, een bedrag van driehonderd gul den en een. draagbare radio. In. zijn huis in Rotterdam werd een groot deel van de bij Van Drom gestolen goederen en in Amersfoort weggehaalde goederen in beslag genomen. n De heer vanochtend Van Drom reageerde uitgelaten op de aan- SCHIEDAM In dammend Schie dam begint de strijd om de hoog ste plaatsen op volle gang te ko men. De strijd om de erepalm in de hoofdklasse zal waarschijnlijk tussen de gebroeders L. en W. Vrij- land worden uitgevochten. Beiden wonnen him party respectievelUk tegen J. C. Onink en P. Lansber gen, terwyl M. de Heuting en J- de Wilde samen de puntjes deel den. Daarentegen gaat de strijd in de eerste klasse nog geiyk op. J. van Kuijk en E. Willemse behaal den een overwinning en omdat P. de Heer, J. Broman, E. Nijhuis en L. Breeveert remise speelden is de zaak hier nog lang niet bekeken. Ook in de tweede klasse is nog geen sterke aftekening voor wat be treft de bovenste plaatsen te con stateren. Er eindigde in deze klas se geen enkele party in remise. P. Pauw won van Dijkshoorn. A. D. Meijer van A- de Kroon en F. de Koning van A. van Engelen. houding van De J.: „Ik ben gewel dig opgelucht en kan nu weer rus tig slapen". Vanaf 5 december heeft hij re gelmatig veel last ondervonden van de dader. Tweemaal werd er brand gesticht in zijn zaak, op 5 en op 20 december. Op de zaterdag na Kerst werd hij door de man op gebeld met de mededeling dat er vyfduizend gulden op tafel moest komen anders zouden er weer maatregelen worden genomen. Ook dreigde De J. de twee zoons van de heer Van Drom kwaad te be rokkenen. Vanaf die datum was het slachtoffer dan ook gedwongen de jongens zelf naar school te bren gen. Op 10 januari werden er twee ruiten ingegooid en korte tijd later belde De J. weer op. Hy zei Van Drom slecht van begrip te vinden en vroeg nu een bedrag van vijftig mille. Dat was het laatste wat men van de man hoorde. Uit het onder zoek van de recherche is gebleken dat hy een volslagen onbekende is van de familie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vijf mensen zijn vannacht gewond toen het Volks- wagenbusje waarin ze zaten op de Waalhaven O.2. tegen een rangeer- looomotief botste. De bestuurder had de loc te laat gezien. Het busje werd grotendeels vernield. De 37-jarige J. Geldlof klaagde na de botsing over pyn in zyn borst. Vier anderen werden gewond aan het hoofd: G. J. Smits (38), A. M. Karssen (22), A. A. de Vries (19) en P. Brouwers (27). De slachtoffers zyn naar ziekenhuizen gebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam heeft voor 27 februari een concert georganiseerd in de aula van het museum, aanvang 20.15 uur. Hieraan wordt medewerking ver leend door Frieda van Engelenburg, alt: Alain Winkelman, fluit, en Gen-it Jongejan, klavecimbel. Er staan werken van o.m. Swee- linck, Teleraaim, Mozart en Bach op liet programma. De toegangsprijs bedraagt voor leden f 2,— voor niet-leden 3,en voor jeugdleden en houders van een cultureel jeugpaspoort 1.Voor verkoop dageiyks van 10-5 uur aan het museum (tei. 266491). ROTTERDAM De N.V. Win kelcentrum Zuidplein heeft de N.V. aannemingsmij. vJi. H. P. Voor molen te Rotterdam voor een aan nemingssom van 13.780.000,— on derhands opdracht gegeven tot het bouwen van de uit twee garages en een rüwielstalling bestaande onder bouw met plateau van het door ar chitect H. D. Bakker ontworpen Winkelcentrum Zuidplein. Op 25 maart zal wethouder van Stads ontwikkeling mr. H. C. G. L. Polak de eerste paal slaan voor dit win kelcentrum.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1