Vroeger was het een handicap zo lang te zijn JEUGDBELEID IN POLITIEK KAFEE: mensen nog CNV in beweging Praten in de k erk, of zomaar wat kletsen in t Vunderke ZEGT JUVENTUS-PEILER MARIANNE DE WIJS eurotax 15.11.' S1MGA1301 9 Bij instituut tweeduizend gulden buit gemaakt PASSAGE 7 Zaterdag geen Schiedammers in sporthal G. VAN ROON'S AUTOBEDRIJVEN N.V. Beboefte REKEN- LINEALEN (Van ónze sportredactie) SCHIEDAM „Tot mijn vijftiende jaar heeft mijn lengte me een levensgroot minderwaardigheidscomplex bezorgd." Marianne de Wijs, de bijna twee meter lange „post" van het Schiedamse Juventus, laat deze woorden lachend over haar lippen rollen. m:. MARIANNE DE WIJS: 't Is nu een voordeel. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Het interesseert ze blijkbaar allemaal hele maal niets," verzuchtte gisteravond een van de organisatoren van het Politiek Kafee in Schiedam, waar een discussie over een nieuw stedelijk jeugdbeleid gehouden zou worden. Met die „ze" werden de on geveer 200 politici, raadsleden, j eugdverenigingen, instellin gen en alle anderen bedoeld, die voor de bijeenkomst waren uitgenodigd. „Van dat minderwaardig heidscomplex is nu in ieder geval, helemaal geen sprake meer. Ik vind het riu zelfs wel fijn dat ik zo lekker lang ben. Weet je, met basketballen geeft me dat een enorm voor deel. Neem mijn reach, die is veel groter dan die van de meeste tegenstanders." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de grote zaal van het gebouw voor Chris telijke Sociale Belangen te Schiedam sprak gisteravond de voorzitter van het CNV, de heer Lanser, over de kernpunten van het visieprogramma van het CNV. In zijn openingswoord zei de heer Lanser, dat het kernprogramma duidelijk maakt hoezeer de christelijke vakbond in beweging is. SIMCA "SNELPASFOTO'S FOTO N1ESTADT Mevrouw Kokee-Lootsnia tierde van links) temidden van een aantal inedestandsters. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rector magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool, prof. mr. W. J. Slagter, moet vorige week even met stomheid geslagen zijn geweest. Hij kreeg onverwacht bezoek van een aantal studerende moeders niet hun kinderen in dc statige, im mer voorname rust uitstralende senaatszaal. Op deze wijze wilden dc moeders de vergade ring de noodzaak van een kindercrèche onder ogen brengen. Het eerste resultaat van deze actie was de onmiddellijke in stelling van een commissie die de volgende opdracht mee kreeg: Stel een onderzoek in naar de behoefte aan een crèche, maak een plan voor de uitvoering van het idee en een daarbij behorende kostenbe- groting. DISCUSSIE GEVRAAGD. RUSTIG MILLER'S BLUES MINI DE WAAG VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 „Moet je nu mijn eens zien. Aan het bégin van de avond was er slechts een handvol aanwezigen;' langzamerhand kwamen er nog wel wat belangstellenden binnen wandelen. Gezien de geringe be langstelling werd aanvankelijk af gezien van een centrale discussie over onder meer de twee nota's,' die onlangs over een nieuw op te zetten jeugdbeleid in Schiedam zijn verschenen. J Die discussie kwam er nog wel, zij het dan pas tegen een uur of tien, toen zo'n dertig geïnteresseer den zich in de sociëteitsruimte had den verzameld. Het gesprek beperkte zich hoofd zakelijk tot een paar samenstel lers van de nota en de twee aan wezige raadsleden, drs, J. H. Si mons van de PvdA en de heer B. E. Collé van de CPN. Beide' raadsleden bleken sympa thiek te staan tegenover de ideeën van de voorbereidingscommissie „open werkgroep jeugdbeleid Schie dam 1970". Ze gaven de commis sieleden de raad hun plannen goed te verdedigen, vooral bij de men sen dis er waarschijnlijk ih maaxt in de raad over moeten oordelen. Op de bijeenkomst werd vastge steld, dat er nu, naast de officiële nota van de voorbereidingscommis sie en de alternatieve nota van twee van de commissieleden een „praatpapier" is verschenen van dc stichtingen Jeugdhaven Nieuw- Schiedam. In dit praatpapier wordt o.a. kritiek geuit, zo werd meege deeld. op de procedure, die de voorbereidingscommissie tijdens haar werkzaamheden heeft gevolgd. Van de zijde van de commissie werd gesteld, dat deze kritiek ten onrechte is, omdat iedereen steeds de gelegenheid heeft gehad in deze commissie mee te denken, te pra ten en te beslissen. De verschillende aanwezige com missieleden vroegen zich dan ook verbaasd af waarom de samenstel Iers van dit praatpapier dan niet ,in de afgelopen drie maanden hun ideeën hebben gespuid in de open bare commissievergaderingen. „Maar," zegt ze, terwijl ze keu rig een zwaar sjekkie in elkaar draalt, „vroeger heb ik er echt veel hinder van gehad. Ergens wel te begrijpen natuurlijk. Geen enkel jong meisje vindt het leuk wanneer zij in gezelschap altijd de langste is. Daar komt nog bij dat ik, in tegenstelling tot al mijn vrinedin- nennooit eens een vriendje had. Al die knullen knapten 'in de korst mogelijke keren volledig op mijn lengte af. Echt, voor mij is dat een vreselijke tijd geweest. Het is eigenlijk allemaal ver anderd door het basketball," gaat het 23-jarige hoofd van een kleu terschool in Groenoord opgewekt verder. „Vijf jaar geleden werd ik lidvan Juventus. Ze stelden me meteen op in het eerste. In het be gin ging het niet zo denderend, maar de laatste tijd loopt het fan tastisch. We hebben een fijne, ge zellige pioeg, die echt wel een aar dig partijtje basketball ten toon kan spreiden." Even, heel even maar, onder breekt de vlot sprekende Marian ne haar relaas. Toekomstig ver loofde Karei komt even innig af scheid nemen omdat hij zijn plich- ADVERTENTIE) „Wij moeten bereid zijn om oude standpunten op te geven, deze te herzien en de noodzakelijkheid ervan na te gaan," zei hij. Hij vertelde dat het programma momenteel volop in discussie is land en Gereformeerde Jeugdraad en dat het in de bedoeling ligt het ADVERTENTIE Een representatief succesmodel van Simea. Vóórnaam uiterlijk en een comfortabel interieur. Zeer economisch in gebruik èn altijd bedrijfszeker. Een uitgebreide en vrij blijvende proefrit zal u overtuigen. c1 /LAARD1KGEN: 2e van Leyden Gaelsfcraat 18 tel, 34 36 00 Showroom: Van Baariestraat 241-245 tel. 34 34 30 SCHIEDAM Graaf Florlsstraat 62 tel. 15 96 74 Showroom -:Mgr. Nolenslaan 458 tel. 15 96 74 dit jaar nog aan de praktijk te toetsen. „Een van de punten van het pro gramma," zo ging hij verder, „is Karakter en beleid. Wij vinden, dat de werknemers gelijke kansen tot ontplooiing dienen te hebben. Wij dienen te bevorderen, dat de juiste man op de juiste plaats komt. De werknemers moeten niet onverschillig staan tegenover het werk waarmee zij bezig zijn. Daarentegen behoren zi j medezeg genschap te hebben in de onder neming waarin zij werken. Er mo gen geen tegenstellingen bestaan tussen de werknemers en de werk gevers. Wij zijn geroepen om de ze tegenstellingen te overbruggen. Er behoort een democratische werksfeer en leiding te bestaan." Over de ontwikkelingshulp, die een van de belangrijkste punten uit het programma is, zei hij dat het Westen bereid moet zijn offers te brengen. „Wij streven naar steeds meer uitbreiding van onze welvaart, maar wij moeten het kunnen opbrengen om iets van de ze welvaart terug te geven. Wij denken bij voorbeeld aan de in dustrie die bepaalde grondstoffen uit de ontwikkelingslanden ver werkt. Deze industrie zouden wij moeten kunnen loslaten en aan de betrokken landen kunnen overdra gen. Dit eist natuurlijk internatio- ale samenwerking. Maar wij zou den ook op kleinere schaal zelf iets kunnen doen. Ik denk hierbij aan de hulp bij de ontwikkeling van de vakbonden op de Neder landse Antillen en Suriname. Het is wel zo dat een vakbond zich zelf moet ontwikkelen, maar wij beschikken over de kennis die wij desgevraagd zouden kunnen over dragen," aldus de. heerLanser. ten elders moet gaan vervullen. „Een rare kerel," zegt Marian ne. „Hij gaat altijd, of we nu thuis of uit spelen, met een lauw smoel werk met me mee. Ik heb altijd gedacht dat hij zich stierlijk ver veelde, maar nu hoorde ik van de week ineens van een van mijn vriendinnen dat hij zo trots als een pauw opine is." Juventus staat momenteel uiterst matig geklasseerd op de ranglijst in de dames eredivisie. Marianne de Wijs, met Silvie Frantzen en Tilly van Scliijndel de voornaamste peiler van het eerste damesteam, ziet de toekomst toch nog niet zo donker in. „We degraderen be slist niet; we hebben,deze compe titie een beetje pech gehad. Ik ge loof dat we vooral mentaal nog niet volwassen genoeg zijn. Misschien ligt dat ook wel aan onze coach Ruud Scala, die in men taal opzich nog te veel tekort schiet. Wanneer wij binnen enkele minuten een achterstand oplopen, zakken we als een plumpudding in elkaar. Jammer dat Ruud er dan nooit in siaagc ons daar overheen te helpen. Hij is te geëmotioneerd. Overigens is Ruud een heel goede trainer. Nog niet volmaakt, maar dat komt nog wel. Momenteel zit hij op een coaching-cursus en daar steekt hij een heleboel op. Ik verwacht dan ook echt dat Ruud over een paar jaar in alle opzich ten een goede coach is." In ieder geval zal Juventus dit seizoen hard moeten vechten. De derde plaats van onderen die het team nu inneemt, is net voldoende om aan degradatie te ontsnap pen. omdat maar twee teams de graderen, Marianne weigert ech ter pertinent de zaken minder roos kleurig voor te stellen. „Na de overwinning var vorige week op het Amsterdam Agon voel ik dat ons niets meer kan gebeuren. Die zege heeft ons zelfvertrouwen weer teruggebracht. Daar komt nog bij dat we ge woon beter spelen dan Landlust en Agon. Echt. het is geen groot spraak, maar we gaan er niet uit. Tenzij die twee Amsterdamse clubs elkaar natuurlijk een handje gaan helpen, maar dat zou wel erg onsportief zijn." Marianne denkt nog een twee tal jaren in de top van Juventus mee te kunnen draaien. Daarna zal zij waarschijnlijk haar plaats aan jongere speelsters af moeten staan. „Ja. de jeugd staat te trap pelen, maar ik hou het toch echt nog wel twee jaar uit. Tenzij ik natuurlijk voor die tijd zwanger word ADVERTENTIE) in 3 minuten klaar Rctlerdamsedijk 413 - Schiedam 1 Inrichten van crèche toch zo simpel als wat Eén van de studerende moeders die in de commissie zitting heeft, mevrouw Kokee-Lootsma, moeder van drie kinderen, vertelde ons waar liet om gaat. Haar verhaal (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM BÜ het instituut Pont aan de Singel in Schiedam is ruim tweeduizend gulden gesto len. De diefstal werd ontdekt door een leraar van het instituut, de 28- jarige J. W. Z„ die zich op de eerste etage van het pand bevond. Vannacht omstreeks één uur hoor de hij een deur slaan. Hij ging op onderzoek uit en ontdekte dat uit een geldkistje in de bureaulade 1615 was verdwenen. Uit een kast op de eerste etage bleek 400 weg te zijn. Uit de woning van men, J. M, W.K. aan de Lange Achterweg in Schiedam zijn twee horloges met een totale waarde van 1 400 ver dwenen. Via de* achterkant van het huis is men binnengekomen. werd verbeterd en aangevuld door twee van haar studiegenoten, me vrouw Van Exel-van Gasselt (1 kind)' en mevrouw Van Veen-Vietor (4 kinderen) Mevr. Kokee: 'De behoefte is er zeker, er lag maar even een inte kenlijst op het bureau van de Ai- gemene Rotterdamse Studenten Ver eniging en er stonden al 20 namen op. En het personeel van de NEH doet natuurlijk ook mee.' Mevr. Van Exel: 'Toch vraag ik me af of de vrouwen niet eerst rijp moeten worden voor het idee om buitenshuis te gaan studeren of werken.' Mevr. Kokee: 'Dat ben ik niet met je eens: als er eerst maar fa ciliteiten zijn dan komt de rest vanzelf. Het zou heel normaal zijn wanneer er bij allerlei bedrijven een crèche aanwezig was. Heel veel vrouwen willen best werken, maar zijn daartoe door het ontbre ken van een crèche niet in staat, 't Mooiste zou natuurlijk zijn wan neer iedere wijk zijn eigen crèche had.' Mevr. Van Veen: 'Zou het niet in samenwerking met de gemeente kunnen?' Mevr. Kokee: 'Volgens mij is het een taak voor de gemeente, maar het duurt zo lang voor daar wat van de grond komt: daarom vind ik dat de grote bedrijven en instellingen moeten beginnen. Het is zo simpel als wat, lk begrijp al die moeilijkheden niet.' 'Er kan nu al veel aan de op lossing van het probleem worden bijgedragen: de scholen moeten met de middagpauzes rekening hou den met de werktijden van de moe ders.' De situatie is duidelijk: wanneer het aan deze dames ligt is de com missie binnen de kortste keren klaar met haar opdracht en gaat de crèche op de NEH zo gauw mo gelijk van tart. 'Van onze sportredactie) SCHIEDAM Sporthal Mar griet wordt zaterdag door de korf ballers in beslag genomen. Vanaf 14.30 tot 23.00 uur zullen diverse interessante wedstrijden gespeeld worden, met om 20.20 uur als hoogtepunt de ontmoeting het Zui den (Rotterdam) Blauw Wit (Amsterdam), De Schiedamse korfballers ko men zaterdag niet aan bod. Schie dam speelt op 22 februari zijn laatste wedstrijd tegen het Leidse Noorderkwartier en zal wel in staat zijn de punten te veroveren. Odi, reeds kampioen, komt woensdag, eveneens voor de laat ste keer. binnen de micro-lijnen tegen Avanti. Hoewel er voor de wit-zwarten niets meer op het spel staat, zullen de dames en heren er wel een eer in stellen de competi tie met een overwinning af te slui ten. (ADVERTENTIE) i SCHIEDAM De eerste Sloopy-disco- avond in boerderij Land- vreugd, bijna twee weken geleden, heeft zoveel succes gehad, dat de jongens die morgen naar de club willen, wel op tijd aanwezig moe ten zijn. Zo'n 150 jongeren van 16 jaar en ouder bezochten de eerste bijeenkomst. Halver wege de avond heeft men zelfs de knip op de deur moeten doen. Doodge woon omdat er niet meer mensen in konden. Sloopy-gangers staat dus maar één ding te doen: zorgen voor acht uur bin nen te zijn. Het gaat er steeds meer op lijken dat kerken niet langer alleen maar „luis terplaatsen" voor de gelo vigen zijn. Was er afgelopen zondag in de kerk van de Neder landse Protestanten Bond een discussiedienst, een soortgelijke dienst is er aanstaande zondag in de Oosterkerk aan de Rotter- damsedijk. Het wordt een „dienst met jonge mensen". De opzet is dat de predikanten C. van Zuylen en J. C. van Veen een dialoog houden, waarna de discussie kan beginnen. Gespreksonder werp is De christelijke vrij heid. De dienst begint om half 8. Na afloop kan er in het zaaltje naast de kerk over hei besprokene worden na gekaart. Sociëteit De Troep wil een band oprichten. Ge vraagd worden: enkele jongelui die in het bezit zijn van een of ander mu ziekinstrument en een do sis enthousiasme om het plan te realiseren. De Troep houdt om de 14 dagen soos-avonden in boerderij Landvreugd voor Groenoordse jeugdigen van 13 tot 16 jaar. Overigens kan De Troep ook nog wel een paar or ganisatoren gebruiken. Of organisatrices, uiteraard. Na al het carnavalsgedruis van vorige week heeft de Instuif Schiedam voor zon dag een rustig avondje ge pland. Om 8 uur in Arcade Second Tugs Formation. De groep bestaat uit vijf Rotterdamse jongelui, dlc het meer op het vocale dan op het instrumentale heb ben begrepen. Als Lee Miller's Blues In dication speelt, wat dan? Nou: dan kan je niet meer slapen, niet meer eten, wil je niet meer praten. Want: You'll change inside. Your heart, weet je wel, your heart is going to beat faster. Afijn, ga het maar eens uitproberen. Zaterdag komt de band het driejarig be staan van de sociëteit De Vonk opvrolijken. Om kwart voor acht kan men in de Jeugdhaven terecht. In de Jeugdhaven gaat trouwens iets nieuws begin nen. Aanstaande dinsdag vindt de officiële opening plaats van 't Vunderke. Het is een mini-sociëteit in Bra bantse stijl, 't Vunderke is geopend van dinsdag- tot en met vrijdagavond van acht tot half elf. Je kan er biljarten, tafel tennissen. kaarten, zomaar wat kletsen of wat drinken. Het grappige is dat het lidmaatschap voor deze mini-sociëteit zegge en schrijve één cent voor een heel jaar bedraagt. In De Waag wordt mor gen een disco-avond ge houden. De d.j.'s Joop Adriaanse en Gerard Scheepmaker zullen top- vijftigers draaien.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1