Scheidende dirigent Pierre van Ha uwe: TB^TVOORSNEL HERSTELLEN VAN ■EfGEBROKEN RUITEN FA. F. J. KLOET ZN Ton Vorstenbos gaat niet onder het mes Jantjes: succes in Maasstad Vlaardings PAK: geen concessies Brieven van lezers 15.11.22 eurotax ZATERDAG 14 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Van het stedebouwkundig adviesbureau R. H. Fledderus en B. C. v. Gent uit Rotterdam is een plan studie voor de ontwikkeling van de Scltiedamse binnenstad verschenen. Deze studie heeft betrekking op het oude stads centrum en de omgeving van de Singel, die de verbinding vormt tussen het centrum en het station. Er wordt van uitgegaan dat niet een volledig plan voor de binnenstad kan worden opgezet" voordat een duidelij ke keuze is gedaan omtrent haar meest elementaire func tie. W inkelcentrum Fmietieverlies Neérlands Hoop: sprankelende show Lindenhof MAASSLUIS „Gevoels mensen stoten dikwijls hun kop, en dan gaan ze naden ken. Peter Tsjajkowski was de uiterste gevoeligheid. Ais je Tsjajkowski goed wilt le ren kennen, zou je in je om geving iemand moeten ken nen die zenuwziek is. Hij had die ziekte en schommelde altijd op de rand van de to tale instorting, 'tls typisch, dat zo'n man muziek kon schrijven die opgeklommen is tot de grootste populariteit." Ton Vorstenbos: Enorm vertrouwen in zijn clubarts. Louis Dispa, de nieuwe dirigent van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, dankt het •jeugdige, enthousiaste, Maassluise publiek. Pedagoog Jong volk Pierre van Hauwe: „Twee keer Tsjajkowski blazen is eigenlijk onmogelijk." schildersbedrijf v - 2e maasbosstraat 80 - tel. 343276 - vlaardingèn (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Ton Vor stenbos gaat niet onder het mes. De 21-jarige 'twaalfde man' van eredivisie-debutant SW heeft afgezien van de liesoperatie die dokter Strik- werda aan het einde van deze competitie op hem zou uit voeren. Grote druk Clubliefde Hoeraatje (ADVERTENTIE) ROTTERDAM Luxor was vrijdagavond tot de laatste plaats bezet, toen daar de première van De Jantjes ging; ook voor vanavond is de voorstelling al uitverkocht en dat zou weieens kunnen betekenen, dat Herman Bou- bers 'volksstuk met zang en dans' in Rotterdam een suc ces gaat worden in de drie weken dat het hier blijft. VLAARDINGÈN Uit het gezamenlijk programma van PvdA, D '66 en PPR in Vlaar dingèn blijkt dat geen van de drie partijen concessies aan de andere heeft moeten doen om de samenwerking moge lijk te maken. Het gister avond vrijgegeven 'maxi mum-programma' is in feite een samenvoeging van de eerder gepubliceerde pro gramma's van de drie par tijen, aangevuld met in de ledenvergadering vastgestel de amenderingen. Planstudie voor centrum JEUGD WAARDEERT SCHOOLCONi GERT' Om nu die keuze mogelijk te maken, Is een studie opgezet waarin de belangrijkste alternatie ven worden aangegeven voor de wijze waarop aan de citygedachte van structuurplan "gestalte zou kunnen worden gegeven. Zoals be kend <is dit structuurplan in juni 1968 door de gemeenteraad aan vaard. Alleen dié alternatieven zijn be studeerd die, naar redelijke maat staven van stedebouwkundige, fi nanciële en bestuurlijke uitvoer baarheid, kwalitatief tegenover el kaar kunnen worden afgewogen. De essentiële uitgangspunten, van het structuurplan zijn (bijalle flexibiliteit die het ten aanzien van andere punten toelaat) dat de Hoogstraat blijft bestaan als win kelstraat waarop het nieuwe win kelcentrum wordt geënt en dat dc metro op een of andere manier binnenstad zal aandoen. Alle ontwikkelde alternatieven hebben gemeen dat ze gebaseerd zijn op de in het structuurplan ont wikkelde visie. De, in de planstudie uitgewerkte alternatieven zijn: De situering van het winkelcen trum: hetzij in de vorm van een grote omloop, ongeveer aansluitend bi) de bestaande voorzieningen, na melijk de hele Hoogstraat, de Lange Kerkstraat en de Broersvest met een of twee warenhuizen. Of een vormgeving zoals die is weergegeven in het structuurplan. Namelijk: een concentratie van winkels en warenhuizen, aanslui tend op en gelegen tussen Hoog straat, Broersvest en Passage. Hier voor zijn twee varianten uitge werkt. waarbij de omvang van het winkelareaal verschilt. De planstudie geeft verschillende mogelijkheden aan waarop de me tro het stadscentrum kan naderen en aandoen. Voorts worden alter natieven gegeven voor gehele of ge deeltelijke ondergrondse, respec tievelijk bovengrondse ligging van de metro in de binnenstad. En dan omvat de studie alternatieven voor eenzijdige, respectievelijk tweezijdi ge bebouwing van de zogenaamde Stationsboulevard (de verbinding tussen het centrum en het station, met varianten voor de bebouwings structuur. Uit het verschenen boekwerk met alternatieven blijkt dat een studie van een reconstructie van de Schie- darose binnenstad iaat zien dat vele gebouwen in de binnenstad hun functie verliezen. Dit als gevolg van de wijziging in samenstelling, hoeveelheid en gedragspatroon van de bevolking. Gesteld wordt dat een aantal ge bouwen zodanig essentieel is voor het stadsbeeld dat ze daarom be houden moeten blijven. Dit zijn, aldus de planstudie, met name het stadhuis, de Koopmans beurs, het Zakkendragershuisje, het stedelijk museum, een deel van 'De Lindenhof' en het Proveniers huis. Ook grote kerkgebouwen in of by de binnenstad zullen hun functie gaan verhezen. De St.-Liduinakerk aan de Nieuwe Haven is al ge sloopt. Afbreken van de r.-k. kerk aan de Lange Haven kan voorlopig niet gebeuren, omdat het gebouw onder bescherming van de monu mentenwet valt. Gesteld wordt dat verdwijning van het gebouw een (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum trad gisteravond het cabaretduo Preek de Jonge en Bram Vermeulen op. Hun spranke lende show Neeriands Hoop in Bange Dagen bracht de uitverkochte zaai tot groot enthousiasme. In opperbeste stemming begaf men zich ,na afloop van de voorstelling naar de kelder van het gebouw waar tot diep in de nacht werd doorgefeest. wezenlijk verlies zou betekenen voor het historisch stadsbeeld. Voorts zal het weeshuls De Lin denhof als instelling uit de binnen stad vertrekken,zodat het histo rische gedeelte van de gebouwen vrijkomt voor andere bestemmin gen. De Grote of St.-Janskerk zal zijn bestemming behouden. Opgemerkt wordt dat ten be hoeve van de reconstructie van de binnenstad enkele van de op de monumentenlijst voorkomende ob jecten zullen moeten worden ge sloopt. Van groot belang worden de stadsgezichten met monument- waarde geacht, zoals de Lange Haven, Schie," Markt, Lange Kerk straat, Oude Kerkhof, Hoogstraat, Korte Haven, Noordvest en Nieu we Haven. Déze zouden zoveel mo- geiyk bewaard moeten blijven, al dus het studieverslag. (Van een onzer verslaggevers) De verteller is Pierre., van Hau- we, tot gistermiddag „interim-dir- rigent" van .het Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland en zijn ge hoor bestaat uit vierhonderd Maas- sluise scholieren plus een paar le raren. "Het is Pierre van Hauwe ten voeten uit: al 25 jaar lang ver telt hy jonge mensen over muziek. Omdat de Stedelijke Muziekschool te Delft waarvan hij nu tien jaar directeur is, al zijn energie opeist eri het Gewestelijk Orkest (34 vas te leden) zijn dirigent de hele dag nodig heeft, gaf Pierre van Hau we gistermiddag de dirigeerstok over aan Louis Dispa, een vriend van hem, die violist en bestendig gastdingent van het Brabants or kest was. Hij solliciteerde en werd uit 44 kandidaten gekozen. Een Hel- monds amateurorkest is en blijft onder zijn leiding. Twee keer achtereen gaf het Ge- •certprogramma voor schooljeugd ■doordacht. „Dit doet men in Ne derland bijna nooit," zegt hij. Ook stuurt hij de scholen stencils met de muziek vooruit, zodat men in de klas het thema kan spelen op de blokfluit. In Delft neemt men zelfs de blokfluit mee naar de con certzaal. westelijk Orkest in de Maassluise Immanuelkerk een concert voor in totaal 900 scholieren. „Jullie kun nen er niet heel veel bij lachen," begon Pierre van Hauwe, .,maar wei heel veel van genieten." Het orkest liet de eerste droeve tonen van Tsjaikovsky's vijfde symponie horen, „geschreven in zijn huis, diep in de bossen, met alle ramen dichtgespijkerd. Jullie hebt nooit zoveel droefheid meege maakt in één minuut." Daarna de finale van de vijfde symfonie, een „jubelende gewel digheid," zei Pierre van Hauwe. We vroegen hem r.a afloop: u probeert jongeren bij een symfo nie-orkest te betrekken. Lukt dat? Van H: „Bijzonder goed. Voor waarde is niet dat het orkest goed is, want dat kan .die jeugd toch niet beoordelen,maar er moet iemand voor staan die door erva ring genoeg pedagoog is om met de jeugd te kunnen omgaan." Hoe weet u of deze jongeren de muziek waarderen? Van H: „Je hoort het aan het soort applaus. Als het werkelijk aanhoudend is en niet omdat 't moetje ziet1 die gezichthes naar je opgericht Hij stemt zijn programma af op de Jongeren, die in Maassluis nu voor de vierde keer naar dit or kest luisterden. Van H: „Het eer ste concert was erg makkelijk, daarna werd 't steeds moeilijker. Aan wie voor de derde keer komt luisteren vertel ik iets anders dan aan wie voor 't eerst komt. Je moet ook nooit twee groepen, die niet even ver zijn, bij elkaar zetten. Vaak neemt men voor 'n schooiconcert een stuk, dat het or kest "s avonds ook moet spelen, maar dat gaat niet." Pierre van Hauwe heeft zijn con- Toen Pierre van Hauwe het or kest een jaar geleden van de plot seling vertrokken Eduard van Bei- num overnam, stond het er niet best voor. Van H: „Nu 'heeft het 't veel te druk. Maar het isjong volk, dat erg mee wil doen. Twee keer op een middag Tsjaikovsky blazen is eigenlijk onmogelijk. Dat vraagt heel veel van een orkest." Muziek-pedagoog Van Hauwe moet... je ziet die gezichten naar je opgericht..." blijft de schoolconcerten in het lo pende schooljaar leiden. Louis Dispa, die gistermiddag Capricio Italien dirigeerde, neemt het daar na over. Het orkest zal onder zijn leiding veel begeleidend optreden, schoolconcerten geven en ook avondconcerten. „Juist waar grote orkesten niet kunnen of willen komen," zegt Louis Dispa. „En ik wil in school concerten wat meer modem klas siek brengen, zoals Bartok en Stra-, whisky." I ADVERTENTIE I Ton Vorstenbos, die reeds op ze ventienjarige leeftijd de kleuren van SW's hoofdmacht verdedigde, maar er nimmer in slaagde een vaste plaats te veroveren, meent dat operatief ingrijpen weinig nut heeft. „Ik heb ontzettend veel last van mijn lies gehad, dat wel. Vo rig jaar bij voorbeeld kostte die ellende me drie maanden voetbal len. Ik miste daardoor juist de promotie van het reserveteam van SW. zdit seizoen leek alles goed te gaan, maar een paar weken ge leden kreeg ik weer dat dreinen de gevoel in mijn lies. Dokter Strikwerda. die me ook vorig jaar onder behandeling heeft gehad, hakte toen maar meteen de knoop door. Aan het eind van het seizoen zou hij me opereren," Toch zal het zover nit k r.-.n. De clubarts van SW, doker l ost, gelooft namelijk niet dat Ton Vor stenbos in zijn lies geholpen moet worden. Ton Vorstenbos weer: „Hij heeft van het eerste moment gezegd dat het met die' lies wel in ordé is. Hij vindt me veel te ge- spannen. Dat zou volgens hem de oorzaak van al die rottigheid zijn. Ik krijg nu een paar maal per week een keiharde massage van hem om myn spieren wat losser te maken. Verder moet ik me meer geestelijk ontspannen. Iede re dag moet ik voor ik naar bed ga een paar bladzijden in een boek lezen. Wanneer ik dat volhoud ge looft dokter Post dat alles vanzelf overgaat." Ton Vorstenbos heeft een enorm vertrouwen in zijn clubarts. Van daar dat hij het advies van dokter Strikwerda naast zich neerlegt. Wat vooral een belangrijke reden daarvoor is, is dat Ton zich inder daad veel te gespannen voelt. Zelf acht hij dat wel verklaarbaar, „Ik sta onder grote druk. Je moet niet vergeten dat ik me iede re week weer moet waarmaken. Je kunt zeggen wat Wout van Mee- teren en ik om de elfde plaats in het elftal vechten. Eén van ons twee moet afvallen. Momenteel ben ik geloof ik iets sterker dan Wout. Ik ben wat harder gewor den, terwijl mijn mentaliteit sterk is vooruitgegaan. Daar komt. nog bij dat ik mezelf geweldig in vorm voel. Ik geloof echt dat dit seizoen nog gaat gebeuren waar ik al vier jaar op hoop: een definitieve door braak naar de top. Trouwens Ri- nus Gosens heeft me ook al ge zegd dat ik veel sterker ben ge worden." Vorstenbos en Gosens. Jarenlang een duo dat beslist geen groot vriendenpaar vormde. Integendeel. Insiders weten dat het tussen Go sens en Vorstenbos lang niet al tijd boterde. Ton Vorstenbos geeft dat ronduit toe. „We lagen elkaar niet zo. Waar om weet ik niet. Een tijdje gele den was ik mentaal nogal kwets baar. Gosens heeft me toen ver teld dat, wanneer dat niet snel zou veranderen, ik nooit de top zou be reiken. Ik ben toen ook van plan geweest aan het einde van vorig seizoen weg te gaan. Ik dacht dat ik er nooit meer zou komen. Alles met DHS, waar ik naar toe zou gaan, was al in orde. Op het laat ste moment kwam het, achteraf gelukkig, toch nog tn kannen en kruiken met SW." Toch zal Ton SW, wanneer hij er bij een andere club beter op wordt, gaan veriaten. „Clubliefde bestaat niet meer. Wanneer mor gen Sparta naar me toekomt en me een beter contract aanbiedt dan ik bij SW heb, aarzel ik niet lang. Je voetbalt misschien tot je dertigste. Ik vind dat je dan ook het onderste uit de kan moet ha len," aldus de sympathieke Schie dammer. Voorlopig is het zover echter nog lang niet. Ton zal allereerst in het verdere verloop van de competitie waar moeten maken dat hij inder daad in de keurtroepen van Rinus Gosens thuishoort. Zelf maakt hij zich daar niet al te druk om. „Ik geloof vast dat het lukt. Zeker, nu we beter gaan voetballen dan in de eerste helft van de competitie. Ik speel nu eenmaal liever in een goed voetballend team. Dan komt mijn eigen spel het best tot zijn recht." De scheepswerven Van der Giessen-De Noord in Krimpen en De Schelde in Vlissingen boffen, want de Nederlandse Scheepvaart Unie heeft een bestelling geplaatst van honderd miljoen. Een hoeraatje voor de scheeps bouw! Maar richten nu deze werven ook een bedankje aan de heer Verolme? Hy heeft toch deze re gering de verhoogde renteoverbrug ging afgedwongen? Ais hij daar niet zo voor geknokt had waren deze bestellingen weer naar het buitenland gegaan. Het is aan hem te danken dat er weer werk op de werven komt, dat niet met verlies gedaan hoeft te worden. H. TURING, Spieringstraat 28, Hoogvliet. Het is bijzonder gemakkelijk De Jantjes af te doen met veie nega tieve termen ais ouderwets, senti menteel, nauwelijks tonool, veel te simpel om waar te zijn, een aan eenschakeling van zich onlogisch afwisselende gijn- en snotterscenes, volgestopt met typen, die nauwe lijks iets met de handeling te ma ken hebben, enz. enz. Maar dan blijft er nog aitijd het levendige, kleurige, folklorische, direct aan sprekende, op elementaire gevoe lens gebaseerde brok toneel, dat vroeger drommen naar de Planta ge Schouwburg lokte en waaraan in onze dagen misschien wel echt behoefte bestaat bij al diegenen, die nooit in de Rotterdamse Schouwburg komen. Ais in 1920 de term musical al had bestaan had Bouber ongetwij feld zijn stuk zo genoemd: na iede re scène volgt een lid je als In de Jordaan, Wordt nooit verliefd. O Mooie Westertoren, Als de tros wordt losgesmeten, alle van Louis Davids en Margie Morris, die nog aliiid een gevoelswaarde hebben, waartegen geen smalende kritiek het uithoudt. Neen, geëngageerd toneel schreef Bouber niet, hij was geen Heijermans, en wat die Jan tjes werkelijk in „ons" Indië gin gen doen na „Nou tabé dan" ge zongen te hebben, liet hij wijselijk in het midden. Bouber schreef wat zijn publiek wilde horen en zien en daarin was hij een meester. Beppie Nooy zou met haar Am sterdams Volkstoneel zeker niet op succes hebben kunnen rekenen ais zij niet het geluk had gehad men sen te kunnen engageren als Ram ses Shaffy ais Blauwe Toon, Yoka Berrety als Blonde Greet, Carry Tefsen als Toffe Jans. Ramses maakt van zijn rol met zijn grote talent iets heel bijzonders. Hij ziet zelfs kans de nuanceringen, die er in zitten, geloofwaardig te maken en als hij Als de tros wordt losge smeten zingt is de zaal muisstil van ontroering. Yoka Berretty en Carry Tefsen zyn beiden net zo tof als ze moeten zijn en weten twee onvervalste Jordaanse melden le vend op de planken te zetten. De 76-jarige Beppie Nooy er. toont zich uitermate vitaal en "komt voortreffeiijk met de jongeren mee: haar spel doet eerder aan dat van Aaf Bouber dan aan dat van Heintje Davids denken. Johnny Jordaan, die eigenlijk weinig te doen heeft, ver-irte toch door zijn voortdurende aanwezigheid en wist een kleurige Mop neer te zetten. Een verrassing waren voor ons ook Dick Rienstra en Martin Kafig als Dolle Dries en Schele Manus. Tan te Piet werd door Ditty Doornbos levendig uitgebeeld- C. J. WISSE De samenwerking tussen PvdA D'66 en PPR in Vlaarclingen staat nu zo goed als vast, hoewel de le denvergadering van de PvdA er op 20 februari, in een besloten vergade ring in het Volksgebouw, nog over zal spreken. Het federatiebestuur had immers vrij mandaat. De partyen komen uit met een ge- meenschappeiyke lyst en gaan ge scheiden hun campagnes voeren. De kennismakingsperiode is voor de partyen te kort geweest om al met een gemeenschappeiyke lyst te ko men, zo menen de besturen. Het zal de volgende stap naar volledige sa menwerking kunnen zijn, te zetten over vier jaar. De federatie zal zich tevens bui gen over de kandidatenlijst, waarop zoals gemeld, vyf 'nieuwe' namen op verkiesbare plaatsen voorkomen De samenwerknig van de fracties van PvdA, D'66 en PPR in de nieu we gemeenteraad ligt in zoverre vast. dat de kandidaat-gemeente raadsleden voor deze partyen het nu opgestelde gezamenlijke programma onderschrijven. Waarschijnlijk is dat de fracties gezameniyk en afzon- deriyk zullen vergaderen. Over de verhouding van de drie fracties toi de wethouders is (nog) niets vast gelegd.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2