Arbeidsbureau spant zich in voor de oudere, degelijke, maar minder g eschoolde werknemer D'66's waakhonden moeten ook in Schiedamse raad In afwachting rijksregeling: Ruikiek in clubhuis De Doele Subsidie Gew. Irkest verhogen DOK brengt gymshow in sporthal ROTEB: Nog maar 1,000 ton zout PASSAGE 7 Rotterdamse afdelingsvoorzitter Krediet voor bouwrijp maken Kethei- centrum Speelplaats in Schiedam-Oost Burgerlijke stand Brieven van lezers im Vrijland verslaat broer Lewie Vorstenbos blijft onder behandeling Reputatie Vitaliteit Recht BABY DAGBOEKEN Twee malen .(Van een onzer verslaggevers) A L AARDINGEN ..Hel is een misverstand dat oude mensen niks meer kunnen leren en dal leeft ook bij lien zelf. Je hoort wel: Ach meneer, op mijn leeftijd kan ik dal niet meer. Dat is niet waar. Alleen de methode van hel leren is anders." Oudere mensen in het pro ductieproces; hun aantal lij kt voorzichtig gezegd, toe te ne men, evenals het aantal on der hen dat door het steeds sneller veranderende produk- tieproces „buiten spel" gezet dreigt te worden. J. J. Hoogcarspel: Binnenkort naar. Friesland 1 SCHIEDAM Burgemees ter en wethouders van Schie dam wiilen de subsidiëring van het georganiseerde jeugd werk en de jeugdsportvereni- gingen verbeteren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. van Schiedam stellen de gemeente raad voor de voor het jaar 1970 toegekende subsidie van 11.000 gulden aan de Stichting Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland met vijftien percent te verhogen. (Van een onzer verslaggevers) DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Mensen de moed geven om weer naar school te aan De tegenkracht die deze tendens het „buiten spel" zetten op roept, wordt door de arbeidsbureaus ontplooid. De heer J. J. Hoogcars pel £53), directeur van het Ar beidsbureau in het district Nieuwe Waterweg-Noord bovenstaande uitspraak is van hem. zegt: „Met dit werk is pas een begin gemaakt." Twee bemiddelaars van zijn bureau hebben de taak gekregen zich te specialiseren in het oplossen van problemen van oudere werknemers. Zij maken om. gebruik van het rapport „Oudere werknemers", dat de Sociaal-Economische Raad vorig jaar uitbracht. van 60 jaar," zegt de heer Hoog carspel, Een kleine oriëntatie uit het SER- rapport: van 1909 tot 1960 steeg het percentage „oudere" werkne mers van 34,4 tot 43,0. In Zuid- Holland, Noord-Holland en Gro ningen is dat aantal hoog. De werkloosheid in deze groep is even eens relatief hoog, met name in de drie noordelijke provincies en Zee land, door het gemiddeld lagere op leidingsniveau bij de oudere gene ratie en ondanks de betere men taliteit en rijkere ervaring van deze groep. Daa'rin is'de oudere'werknemer" 40 tot 65 jaar. „Men moet eigenlijk niet aan de kalenderleeftijd den ken, maar aan de vitaliteit. Je hebt oude mannetjes van 30 en pubers „Hij is stabieler, betrouwbaar,* heeft meer verantwoordelijkheids gevoel. Hij voelt zich meer bij het werk betrokken. Dat is ten dele traditioneel bepaald, maar waar schijnlijk ook een gevolg var. zijn levenservaring." aldus de heer Hoogcarpsel. .Hij heeft de reputa tie dat hij degelijk is." Maar tegenover deze aanbeveling staan zijn verminderde conditie, la gere scholingsgraad, eenzijdige er varing, de consequenties voor het, promotiebeleid, zfjn langere inwerk- tijd en de pensioenvoorzieningen: factoren die werkgevers als bezwa ren indienen. Het SER-rapport geeft als een mogelijke maatregel: omschrijf de laak van de oudere werknemer opnieuw en wel zó, dat de bezwaren worden ondervarigen. Het is een reconstr ctie van de taak. ■He mensen voorbereiden op hun pensionering," wil dit voor de heer Hoogcarspel zeggen. Tot nu toe heeft men één deel van de carrière- plannen overgeslagen: de carrière- afsluiting. .Naast, overplaatsing, binnen do 'onderneming en ontslag vormt scholing (her- en bijscholing) een middel dat men meer en meer wil aanwenden om tot een juiste car- rièr,-afsluiting te komen. Weer leren: alleen de methode is anders. „Je geeft een bankwerker niet het hele hoogovenproces te le ren, maar ais hij aan het smeden bezig is, vertel je iets over metaal, over de eigenschappen." vertelt de heer Hoogcarspel over het Cen trum voor Vakopleiding aan de Van Graftstraat te Rotterdam. Daar leert de sigarenhandelaar lasser), de .schoenmaker ..wordt, elek- tromontsur. De'herscholing" is min der theoretisch dan praktisch ge richt, omdat de oudere werknemer niet gewend is theorieën te door gronden. Dat is niet altijd zo. Een kleine winkelier werd boekhouder, een do minee maatschappelijk werker. In alle vakgebieden doet zich de noodzaak van voortdurende bijscho ling voor „Beroepsmobiliteit is een dwingende eis," zegt de heer Hoog carspel, „omdat de bedrijfstechniek zo snel gaat en er functies bijkomen en afsterven." Een rechtsstreeks gevolg hiervan is dat herscholingsinstituten en centra voor vakopleiding zullen moeten worden bekostigd en dat de onrendabele kosten van bedrijfs opleidingen zullen moeten worden betaald. „We treden een nieuw ter rein binnen dat nog geen gemeen goed is van de man in de straat." Wie betaalt dit? „De overheid is bereid deze kos ten voor haar rekening te nemen," zegt de heer Hoogcarspel, die daar bij ook de kosten van het beroeps keuzeadvies van het Arbeidsbureau trekt. „Scholing is iets waar men reclit op heeft. Het is bovendien goedkoper om iemand ineens goed te helpen dan hem een tijd lang een werkloosheidsuitkering te ge ven. Het Arbeidsbureau is een ad viesbureau, dat met raad en daad wil bijstaan." Een klein stukje van de „educa tion permanente", de voortduren de scholing, wordt hier gereali seerd. Maar dit nieuwe begrip houdt méér in dan om- en bijscho ling op latere leeftijd. „De jongeren moeten binnen het bedrijf ook erva ring opdoen in andere bedrijfstak ken. zodat, zij „multicraft workers" worden," zegt de heer Hoog carspel. Veelzijdige werkers; het gevaar van verstarring in een la tere levensfase wordt tegengegaan. Het in Vlaardingen gevestigde Arbeidsbureau maakt in de bedrij ven in zijn gebied propaganda voor deze denkbeelden. Tot nu toe trad het bureau vrijwel alleen op als beroepskeuze-adviesbureau. „De mensen willen zich niet graag laten helpen. Ze zeggen: We betalen het zelf wel. Maar de sti mulans om weer te gaan leren wordt wel gewaardeerd." zegt me vrouw Moscoviter, een medewerk ster van het bureau. De heer Hoog carspel: „Je moet de mensen de moed geven eraan te beginnen." De heer Hoogcarspe' past het principe van de bert „mobiliteit ook op zich zelf toe: vixmenkort neemt hij afscheid van :t bureau om in Friesland ander, zij het aan verwant werk te gaan doen. iVan een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „D'66 heeft een waakhondfunctie in de gemeenteraad. De Democra ten moeten ervoor zorgen dat de inspraak van de burger wordt gerealiseerd. Ze moeten ook het ambtelijk apparaat voor de voeten lopen. Ze moe ten zeggen: waarom komt u met dit plan als de koek al bijna gebakken is en waar om is niet verteld wat de in grediënten voor de koek wa ren?" Dat zei gisteravond in gebouw Irene te Schiedam de heer W. P. J. Schuiten, voorzitter van de Rotter damse afdeling van D'66. Hij sprak op een openbare vergadering over „Wat kan een fractie van D"66 in een gemeenteraad deen?" De bijeen komst was bedoeld om alle serieuze belangstellenden voor D'66 bij el kaar te krijgen. De heer G. P. Wattez. waarne mend voorzitter van D'66-Schiedam, constateerde aan het slot van de avond dat het gesprek echter was verwaterd in een zuiver politiek debat tussen D'66'ers en „anders denkenden", met name VVD- en PvdA-raadsIeden. Discussiepunten waren (weer) het PAK-orverleg, waar D'66 uit is weggelopen, gemeenteprogramma's, de vaagheden en kreten daarin en het al of niet meedoen van D'66 aan de gemeenteraadsverkiezingen. De heer Schuitema meende dat D'66 in Schiedam moet meedoen, .Hen groot aantal kiezers verwacht dat. Pak desnoods na vier jaar ADVERTENTIE m SCHIEDAM Meer subsidie voor eugdorganisaties (Van een onzer verslaggeefsters) In de 23 februari te houden raadsvergadering zal worden voor gesteld de" subsidie voor het geor ganiseerde jeugdwerk van twee gulden per lid per jaar op te trek ken tot vier gulden. Dit jnet ingang van 1 januari 1970. Daarnaast wil het college, op verzoek van de gemeentelijke jeugd commissie. een bijdrage verlenene m de organisatiekosten van de jeugdverenigingen. □eze bijdrage varieert van 75 tot 200 gulden per jaar per vereniging. Groepen met 15 tot 75 leden komen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de gemeente raadsvergadering van 23 februari zullen B. en W. van Schiedam de raad voorstellen een krediet van ƒ2.116.300 te verlenen voor het bouwrijp maken van het terrein in het Kethel-centrum. Dit bedrag is nodig voor de op hoging van het nog niet opgespoten deel van het terrein, de egalisering van de reeds eerder aangebrachte zandopspuiting en de aanleg van riolering, wegen en openbaar groen. De bedragen voor het aanbrengen van bvandkrauen 18,300) en van openbare verlichting 100.000» zijn hierbó inbegrepen. in aanmerking voor 75 gulden. Groepen met 73 tot 150 leden zou den 100 gulden, met 150 tot 250 leden 150 en met meer dan 250 leden 200 gulden krijgen. Zou de raad met deze verhoging van de subsidie akkoord gaan, dan vinden B. en W. het billijk tege lijkertijd ook de subsidie voor sport verenigingen, die de jeugd recrea tieve ontspanning- bieden, op te trekken. Deze verenigingen krijgen nu ge zamenlijk een bedrag dat neerkomt op twee gulden per jeugdlid per jaar. Dit bedrag wordt ieder jaar door de sportraad volgens een zeil vast te stellen verdeelsleutel ver deeld over de daarvoor in aanmer king komende sportverenigingen. B. en W. stellen voor ook dit bedrag van twee gulden op vier gulden te brengen. Verder wil men een post van 2500 gulden op de begroting bren gen voo incidentele subsidies voor het jeugdwerk. Wanneer de raad met deze voor stellen akkoord gaat. betekent dat voor de gemeente een totale lasten stijging van 32.000 gulden. Overigens betekent een en ander geen definitieve 'regeling. Voordat deze er kan komen, moet de nieu we rijksregeling worden afgewacht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als de raad er mee instemt, zal in de woonwijk Schiedam-Oost een kinderspeel plaats worden aangelegd. Deze speelplaats, die speciaal voor klei* ne kinderen bestemd is, zal op het binnenterrein van het huizenblok Boerhaavelaan-Buys Ballotsingel- Edisonstraat komen te liggen. De kosten voor deze kleuterspeelplaats zijn geraamd op 22.000. In de raadsvergadering op 23 februari zullen B. en W. de raad voorstellen een krediet te verlenen van ƒ22.000. In verband hiermeee wordt ook voorgesteld de overgangsregeling inzake de subsidieverlening voor 't bijzonder jeugd- en ontwikkelings werk vastgesteld voor 1967 en 1968, ook voor 1969 en 1970 te laten gel den. Deze subsidieregeling omvat 'n gemeentelijke bijdrage van maxi maal 40 percent van de lasten die volgens de betreffende rijksregeling subsidiabel zijn. Wat Schiedam betreft maken van deze regeling gebruik de club huizen van De Jeugdhaven. St.- Joris Doele en de R.-K. Stichting voor sociaal-culturele arbeid. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op zaterdag. 21 februari, wordt in het clubhuis De Doele aan het Doeleplein in Schie dam een .juiltiek" gehouden. Deze begint om drie uur. Verzamelaars kunnen hier alles ruilen wat zij maar wensen, zoals affiches, grammofoonplaten, siera den, sigarebandjes en postzegels. De toegang is vrij. Iedereen die wat te ruilen heeft, is van harte wel kom. Gedurende de „ruiltiek" zal de sociëteit van de stichting Sint Jo ris Doele geopend zijn Het orkest hield in 1969, na af trek van eigen inkomsten en de subsidies van provincie en gemeen ten, een ongedekt tekort van 75.850,— over. Twee belangrijke posten daarbij waren de extra-versterking die noodzakelijk is bij uitvoeringen waarvoor een meer uitgebreide be zetting van' het orkest nodig is en de vervoers- en autokosten. In de begroting voor 1970 van het orkest, die B. en W. in de ver gadering van 23 februari zullen overleggen, is met deze posten, re kening gehouden. Tevens is bij de raming de te verwachten trendma tige verhoging van zeven procent van de personeelskosten ingecalcu leerd. Naast het begrotingstekort heeft de stichting met de arbeidsvoor waarden van de musici te kampen. Hoewel ar enige vooruitgang is geboekt door het sluiten van een risicoverzekering weduwen- en we zenpensioen, acht men het toeken nen van salarisanciënniteiten, kle- dingtoelagen, tegemoetkoming in verhuiskosten van orkestleden en het onderbrengen van 'n pensioen voorziening bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, van hoge j ri- oritoit. Om te zorgen, dat het orkest in 1978 zijn werkzaamheden zonder aanmerkelijk begrotingstekort kan voortzetten en de mogelijkheid wordt opengehouden om de arbeids voorwaarden binnen enkele Jaren op het gewenste niveau te brengen, hebben B. én W. besloten deze sub sidieverhoging voor te dragen. SCHIEDAM Geboren: Jacoba, d. v. T. Holler en M. den Hartog; Dirk A, z. v. D. A. Blok en B. C. Hoenderkamp; Ronald M„ z. v C. J. den Outer en J. A. A. Vijf vinkei; Nicole E. D. M., d. v. E. R. L. Fris sen en A. M. E. Philips; Daniëlle E, D. M., d. v. E. R, L. Frissen en A. M. E. Philips; Roderick I. C„ z. v. C. Bokx en N. E. Schuddebeurs Hendrikus G„ z. v. W C. van der Nat en H. G. de Lange; Dennis, z. v F. T. A. Ingenkamp en E. Saar- loos; Leonie, z. v. J. G. K. van Hoe ven en J. Guis: Jeroen W. A., z. v. W. J. Feelders en L. M. Ruts; Ste- phanus S. J., z. v. S. J. Lobrij en M. van den Nieuwendiik; Patricia, d. v. M. van Komen en M. J. J. Hoegee; Patrick H. G„ z. v. H. G. de Jong en C. J. M. Mulder; Mi reille, d. v. C Blenk en D, D. van Hulst; Petronella J„ d. v. H. G. Mo reel en S. A. W. Rink; Marion, d. v. B. M. van Naamen en C. Barwegen. Getrowd: B. H. van Laarhoven, Met bewondering heb ik in de krant gelezen dat de chef- en de hulpbadmeester in juni '69 een man uit bad Groenoord haalden, die de verdrinkingsdood nabij was. Zeer terecht werden zij daarvoor gehuldigd door de Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen, Waarvoor ik geen bewondering kan hebben is voor het bestuur van deze Maatschappij. Toen de kreet door het bad klonk; „Er iigt een man op de bodem van het bad," sprong de hulpbadmeester direct te water. Hij haalde de man naar boven en bracht hem naar de kant. Daar begon de chef-bad meester gelijk met mond op mond ademing en zo is het gelukt deze man in leven te houden. De chef kreeg daarvoor de ere- en draagmedaille, terwijl de hulp badmeester een waarderend schrij ven ontving Ik vraag mij af, moest het op deze manier? Waarom moet er ge- eten worden met twee maten, hebben zij niet in eendrachtige sa menwerking het leven van deze man gered? M. BOOMSLUITER Havendijk 194A, Schiedam 25 jaar en G. van Henten, 18 jaar; J. A. van Seters, 27 jaar en A. E. de Bruijn, 26 jaar; H. W. van Buren. 19 jaar en L. M. Scheepbouwer, 18 jaar; W. Moermans, 26 jaar en E. M. J. Wennekers, 19 jaar; L. F. A. Baartmans. 24 jaar en W. H. Volle- bregt, 21 jaar; j. J. van Waart, 24 jaar en R. M. Oranje. 19 jaar; P. Crama, 22 jaar en D. Vorstenbos, 23 jaar; J. P Bekker, 23 jaar en E. de Hoog, 23 jaar. Overleden; F, H. Christen, 17 jaar; A. Pinster, 79 jaar; P. Koster, 77 jaar; I, M. van Opijnen, 66 jaar, wed. A. Letterman; A. Vroon, 78 jaar'. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Opnieuw heeft Wim Vrijland toegeslagen. Hij ver sloeg zijn oudere broer Lewie en omzeilde hiermee een van de moei lijkste klippen. Lewie, die bekend staat als een dammer van klasse, is een geducht tegenstander, maar speelt soms te nonchalant. Een sprekend voorbeeld hiervan was de partij tegen zijn broer Wim. Vooral in het begin stadium van het eindspel blunderde hij opvallend. Wim Vrijland kon dan ook zonder moeite met een mooie combinatie een einde aan de partij maken. Door deze overwinning ligt de ti tel nu binnen zijn bereik. Hij staat met zes punten fier aan de kop. In de hoofdklasse speelden ver der Lamsbergen en De Heuting ge lijk, terwijl J. de Wilde zijn par tij tegen J. Antes won. In de derde klasse won Breevoort van Breman, behaalde J. van Kuyk de winst op R. Nijhuis en deelden Willemse en De Heer gezamenlijk de punten. Door het uitvallen van twee deel nemers zijn er in de tweede klas se nog maar vier spelers overge bleven. Van deze vier won De Pauw van A. Meijer en speelden De Koning en Dijkshoorn remise. weer in," suggereerde hij. Wat het. gemeenteprogram betreft zei hü „Het is wel leuk om een program te hebben, maar het komt toch aan op de mensen in de raad." Hii vond dat de raadsleden eer. kritische instelling moeten hebben, niet alleen tegenover andere par tijen. maar vooral ook ten opzichte van een eigen program. Van raads fracties verlangde hij een kritische opstelling tegenover B. en W. en tegenover eventuele eigen wethou ders. Intussen heeft D'66-Schiedam nog een openbare vergadering op het programma staan, waarop zal wor den beslist of D'66 in Schiedam zich al of niet in de verkiezings strijd zal werpen. Deze vergadering is dinsdag 24 februari om acht uur m Irene. D'66 telt momenteel -in Schiedam dertig leden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De traditionele uitvoering van de Chr. Gymnastiek vereniging DOK. die om de twee jaar wordt gegeven, zal ditmaal in Sporthal Margriet plaats vin den. Met de sporthalvloer als piste gaan op zaterdag 21 maart vrijwel alle groepen van dit meer dan 1000 leden tellende DOK een bij drage leveren aan een bont pro gramma, waarin alle gymnastiek- en turnonderdelen zijn opgenomen. Het showelement gaat hierbij een belangrijke plaats innemen. Het gebruik van de sporthal stelt de vereniging in staat ongeli miteerd kaarten te verkopen. Ook met-leden kunnen derhalve de uit voering bijwonen tegen de prijs van ƒ2,50 per persoon. Voor de aspiranten van. 8 t.m. 13 jaar ts aan de kaartverkoop een wedstrijd verbonden. Degene, die de meeste kaarten verkoopt, krijgt als prijs een bezoek aan het vliegveld Zes tienhoven plus een "rondvlucht. - Het ligt bij DOK in de bedoeling niet alleen een demonstratie te ge ven van eigen kunnen, maar te vens een stuk propaganda te bren gen voor de gymnastiek- en turn- beoefening in Schiedam. ROTTERDAM De voorraad strooizout van de Boteb slinkt de laatste weken snel. Ging men oe winter in met esn totale voorraad van 10.000 ton zout, op het moment beschikt men nog slechts over 1000 ton. Voor elke „normale" strooi- actie heeft men ongeveer 300 ton nodig. Dat houdt in dat alleen op de hoofdwegen en de trajecten van. het openbaar vervoer wordt ge strooid. Het weer van de laatste dagen maakt echter een veel grotere hoe veelheid noodzakelijk. Sen geluk kige bijkomstigheid voor de ge meente Rotterdam is het feit dat de gemeente over zeer grote voor raden zand beschikt. Dat kan dan eventueel met het zout worden ge mengd. Mocht het zout helemaal opra ken, dan kan men eventueel geheel op zand overschakelen, hoewel dit ernstige gevolgen kan hebben voor het rioiensteisel van de gemeente. Bjj dooi stroomt namelijk al dit zand door de riolen weg, zodat het gevaar van verstoppingen van de buizen niet denkbeeldig is. Met het oog op deze situatie heeft de Roteb besloten 400 ton zout bij de Koninklijke Nederland se Zoutindustrie in Hengelo te be stellen, Dit zout wordt vandaag in de Rotterdamse haven verwacht. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het bestuur van SVV stelt er prijs op te verklaren dat de speler Ton Vorstenbos tot aan het einde van het lopende sei zoen onder behandeling staat van verzorger 'en niet, zoals wij schre ven, dokter) Jan Post. Daarna wordt rapport uitgebracht aan dr. "itrickwerda die dan op zijn beurt aal bepalen of operatie al aan. niet noodzakelijk is. De beslissing of er inderdaad operatief wordt ingegre pen bij de liesblessure van Vorsten bos wordt uiteraard aan de speler zelf overgelaten.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1