ZESDAAGSE VAN GRONINGEN LOOPT EEN JAAR VOOR HENK DE KLEINE OVER EK-BANDSTOTEN: straf voor arry Hughes Taimanow geeft naamkaartje Haag '6$ wordt zwaar onderschat PRIJZEN Bram Appel trainer bij Eindhoven mmm mm m mmm km m mm mmk n mm mm I knisper-knasper-lekkemij Engelsen zonder topscorers tegen België Baanrenners op Engelse toer Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Ottenbros leidt in Andalusië JAN RAB BERISPT in' mnm m 1 f NUTS Jan van Ispelen maakt profdebuut Bandstoten KNVB helpt NEC Ajax-GVAV gaat niet door Badminton team verliest met 0-5 van Zuid-Afrika Poolse volleybalsiets-aangekomen WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK Van onze verslaggever PETER OUWERKERK AMSTERDAM Gronin gen krijgt een zesdaagse (25 febr.-3 maart), die qua vorm de overige Europese winterbaansteden een jaar vooruit is. Niet alleen de en tourage en accommodatie zijn, op die van misschien Dordtmund na, beter dan men doorgaans gewend is, ook op sportief gebied komt men een flink eind tegemoet aan de nieuwe richtlijnen van de vereniging van win- terbaandirecteuren. HENK DE KLEINE: vierde plaats is niet genoeg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De straf commissie van de KNVB heeft gis teravond twee trainers op het matje geroepen die moeilijk heden hebben gehad met scheidsrechters. WA «te Üp fê: (Van onze sportredactie) DEN HAAG Speelsters en officials van de Poolse volley balkampioen bij de dames, GTS Wisla-Krakau, achten zich zwaar favoriet tegen Haag '68. in <fe tweede ronde voor de. Europese beker. De Polen bleken na hun aankomst (per trein) dinsdagmorgen nauwelijks interesse'te kunnen opbrengen voor de.oefenwedstrijd, die Kaag '68 's avonds nog zou spelen, 'Wij ..worden compleet onder- speelt. iransistorradio's rubberboten ski's cassette-recorders buitenboordmotoren tenten camera's schommelbanken ijshockeyschaatsen werphengels en tal van andere prachtige prijzen De zogeheten UEHV heeft on langs bepaald, dat vanaf volgend seizoen aan elke zesdaagse mini maal twee dagen baansport dient vooraf te gaan. Wel, In de Marti nihal valt komende zaterdag, zondag en maandag reeds wieler sport te beleven. Op de grote 'kanonnen* Post, Janssen, Bugdah, Kemper, Fritz Pfenninger en Spahn na verschij nen. alle Groninger zesdaagsecou reurs in een Nederland—België èn internationaal omnium op de baan. Het doel is tweeledig: de Groningers warm te maken voor de baansport, èn de vestiging van baanrecords. Bovendien rijden de talentvolle amateurs op maandag om de Ster van Noordoost-Ne derland. Voor de zesdaagse zelf zijn alle zaken nu vrijwel rond. Het ren- nersveld is zoals aangekondigd, zelfs Fritz Pfenninger gevallen in Antwerpen en sukkelend met een rauw zitvlak is weer volop In training. Organisator-sportief Charles Buys is ook nog in on derhandeling geweest met Patrick Sercu, maar behalve dat het bud get waarschijnlijk'niet toereikend zou zijn voor een contract, kwam Groningen niet overeen met het wegprogramma van de Belg. Geruchten, dat Post en Janssen zaterdag de 28ste in Grenoble rij den wijst Buys van' de hand. 'De contracten zijn getekend. Ik heb ze alleen Alain van Lancker, en Mourloux gegund.' Plet Hoekstra en Henk Benjamins, de enige twee noordelijke profs, krijgt het publiek niet te zien. 'Ze voelen niet zoveel voor dit werk,1 aldus Buys, 'maar ik heb als compensa tie een amateurzesdaagse, in mi- nivorm, met 31 renners, waarvan de helft uit het noordoosten komt.' De amateurs, onder wie Balk, Brouwer, Niemeyer, Fennlngs, Pluymers,. Schür en Strübosch, rijden elk avond van 7 tot 8, De eerste vier avonden Individueel, de laatste twee in ploegen. De beste zestien vormen koppels, nummer 1 met nummer 16 enzo voorts; Op de slotavond komen zij niet in de baan. De profzesdaagse duurt elke nacht tot drie uur; vrijdag en za terdag gaat men door tot vijf. De tien koppels hebben In totaal 83 uur voor de boeg, waarin inbegre pen een uur Voor de vuist weg, en een uurswedstrijd voor bekende tv-persooniykheden. De baan, die ruim 5000 bezoekers kan her bergen, wordt vrijdag opgetrok ken. Het is dezelfde als die van Rotterdam, maart vorig jaar. Fi nancieel springt Groningen 'eruit' met 15.000 betalende bezoekers. Er is een premiepot van vijftig milie, die grotendeels wordt ver deeld over de beste tijden. De professionals rijden in .Gro ningen mét reclame. Tonelen als in Amsterdam op dit punt zijn mogelijk te vermijden. Ruys: 'ïk heb bij de FICP de profsectie in de trci geïnformeerd, en het mocht. Dus, waarom dan niet...' 'ik li het Van onze verslaggever JAN VAN GIJZEL HELMOND 'Ik mik op het hoogste,' zegt Henk Kleine, die Nederland op de Europese kampioenschappen bandstoten in Apeldoorn zal vertegenwoordigen: 'Mijn algemeen gemid delde ligt onder dat van Ceulemans, Dielis en Dufetelle. Maar met een vierde plaats wil ik geen genoegen nemen. Het Japanse systeem speelt mij enigszins in de kaart. Ik krijg eerst de op papier zwakste tegenstanders: Munoz uit Spanje, Siebert uit West-Duitsland, Ribeiro uit Portugal en Hitzlnger uit Oostenrijk. Daar moeten acht punten uit te halen zijn.' Henk de Kleine (36) heeft zijn in de Nederlandse bilj axtwereld wel haast spreekwoordelijke beschei denheid aan de kant gezet: 'Ik ben tenslotte de nationale kampioen Bij het toernooi, waarop ik de titel behaalde, kreeg Hans Vultink alle aandacht. Het scheelde inderdaad maar 0.006 pnt in de eindstand. Ze vergeten evenwel dat ik in de slofc- partij bijzonder bekeken speelde. Dat heeft me geïnspireeerd om me strakstussen de Europese reuzen helemaal waar te maken.' Henk de Kleine heeft zich ter dege op het komende evenement voorbereid. Al dagen is hij in ge dachten bij de wedstrijden die hem te wachten staan: 'Na de tier ont moetingen tegen de outsiders kom ik tegen Raymond Ceulemans, de Belgische geweldenaar, aan tafel Dat zou de sleutelpartij kunnen zijn. Het moet natuurlijk een beet je meezitten, maar ook Ik heb wel èens met een gemiddelde van om streeks 14 gespeeld. Waarom zou dit nu niet kunnen gebeuren? De vorm is er.' Henk de Kleine, vroeger altoos aangeduid als 'de caféhouder uit Kampen' heeft zijn zetel verplaatst EINDHOVEN. Met onmiddellijke Ingang heeft de voetbalvereniging Eindhoven dinsdagavond Bram Appel benoemd tot trainer- coach. Joep Brandes, die sedert juni als hoofdtrainer aan Eindhoven is ver bonden, zal zijn normaal dienst verband voortzetten. Hij zal vooral worden belast met de training -'au de aan het betaalde voetbal aan sluitende amateurgroepen en de jeugdselectie. Bram Appel was de laatste jaren trainer van de Belgische eredivisie club Beringen. Verschil van me ning over de bevoegdheden was aanleiding dat Appel verleden week vervroegd ontslag kreeg. DEN HAAG (ANP) De Haar lemse bokser Jan van Ispelen mag uitkomen in profpartijen. Hij is gisteren medisch goedgekeurd. Van Ispelen maakt dinsdag zijn debuut in Botterdam tegen de Fransman George Danain. Budi Lubbers debuteert diezelfde avond tegen een andere Fransman José Guillois. Zaterdag 28 februari komen beiden opnieuw in de ring, in Eindhoven. Lubbers bokst tegen de Syriër Mohammed Sahib en Van Ispelen tegen Serge Frambach, een Fransman. Alle partijen gaan over zes ronden. naar Helmond. Ook het Horecabe- staan heeft hij er aan gegeven. Hij opereert nu als vertegenwoordiger van een brouwerij. Zijn vrouw Ada: 'Dat geeft nem meer tijd voor het biljarten. Ook voor ons gezin is het veel beter. Achter de tap leidden wij een zeer onregelmatig en vermoeiend le ven. Nu kan Henk zich steeds goed voorbereiden op de grote toernooi en. Daaraan is ook zijn succes op het titeltoemooi te danken.' In het gezin De Kleine is de heer des huizes niet de enige die de biljartstok hanteert. Oudste zoon Rogier (11) haalt bij het bandsto ten al een moyenne van twee. De 10-jarige Anno komt aan een ge middelde van drie toe, evenals zijn moeder, die in de Kamper jaren secretaresse was van de biljartclub en haar activiteiten niet beperkte tot het bijhouden van de boeken. LONDEN (ANP) De Engelse voetbalselectie voor de wedstrijd van volgende week woensdag tegen België bevat géén topscorers. On danks de betrekkelijke schotloos- held van Engeland In de laatste zes interlands (vier doelpunten) heeft Ramsey Osgood, Royle, Kidd en Marsh niet bij de zestien opge nomen. De geselecteerden zijn: Banks, Bonetti, Cooper, Jack en Bobby Charlton, Hunter, Wright, Labone, Hughes, Moore. Muilery, Ball, Peters, Astle, Lee en Hurst. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Begin mei ver trekt de KNWU-coach Frans Mahn met Jan Jansen en Peter van Doorn voor een driedaagse tournee naar Engeland. De twee renners nemen deel aan dp opening van het baanseizoen in Londen, de Good Fridayrace op de Heme Hülbaan De dag na Hemelvaartsdag gaat het drietal naar Portsmouth, om de trip te besluiten in Coventry. Jansen en Van Doorn komen voor namelijk uit in de sprintersklasse en de tijdrit van een kilometer. Henk de Kleine specialiseert zich in het bandstoten. Ook in de kader- spelen kan hij behoorlijk uit de voeten. Hiervoor heeft hij evenwel minder gelegenheid, ondanks de ruimere marge die hij nu heeft om zijn sport te bedrijven: "De toer nooien kosten te veel, tijd. Van mijn drie vakantieweken re serveer ik er een voor het biljarten, de twee andere zijn voor het gezin. Wat dat betreft hebben de buiten landers het gemakkelijker. Zij zijn weliswaar amateur maar die jon gens genieten faciliteiten waaraan wij hier nog niet toe zijn.' Ondanks zijn andere instelling Ss Henk de Kleine ook een man die afwacht. De KNBB heeft het dag geld voor internationale toernooien met vijf dollar verhoogd. Ook is er een particulier fonds gesticht om in voorkomende gevallen fi nancieel te steunen. Tot nu toe heeft hij van beide zijden nog niets gehoord: 'Vragen doe ik niets, dat ligt niet in m'n lijn.' Henk de Kleine zal zich deson danks to Apeldoorn helemaal In zetten: 'Een paar jaar geleden ben Ik bij de Europese kampioenschap pen achter Ceulemans tweede ge worden. Ik zal er alles opzetten om de rollen nu om te draalen." (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn ïjeumatische pijnen, spit, zenuwpij- 11 nen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Alge- sal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtcsensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reu matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektl Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drag. SEVHJjA (AP) Harm Ottenbros Is dinsdag leider geworden in het algemeen klassement van de Ron de van Andalusië. Ottenbros ging In de derde etappe van Cordova naar Sevilla in dezelfde tijd door de finish als de winnaar Erie Le- man. Leman behaalde daarmee z(Jn tweede ritzege. Ottenbros nam de leiding over van zijn ploegge noot Jan van Katwijk. NIJMEGEN NEC krijgt finan ciële hulp van de KNVB. De voet balbond ls bereid de kosten van de Nijmegenaren voor de twee uitwed strijden tegen AZ'67 te vergoeden uit het zgn. noodfonds. De Haarlem-trainer Barry Hughes werd veroordeeld tot een voorwaardelijke geldboete van 500.met een proeftijd van een jaar en Jan ïtab van Telstar kreeg een berisping. Hughes was tijdens de wed strijd Sparta—Haarlem het veld ingelopen en werd daarna door scheidsrechter Derks achter de af rastering gezet. Het incident werd aan de KNVB gerapporteerd. Hughes: "Er is te weinig begrip (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ajax—GVAV, de voor vanavond vastgestelde in haalwedstrijd in de eredivisie, gaat niet door. De grasmat van het Olympisch Stadion is met de inge vallen dooi veranderd in een pap massa van sneeuw en modder. Wanneer de ontmoeting wel wordt gespeeld, ls nog niet bekend. voor de positie van een trainer- Men kent elkaar niet en daardoor ontstaan er narigheden.' Rab had na Feijenoord—Telstar gezegd, dat scheisnechter Aalbrecht een thuiS' fluiter was. Aalbrecht nam dat niet. Belde trainers moeten de kos ten van de strafzaak betalen. DENHELDER Het Neder lands badmintonteam heeft gister avond met publiek de interland tegen Zuid-Afrika gespeeld. Neder land verloor met 0—5 en het kwam tot één incident. Aan het eind van de laatste game in het herendübbel wierp iemand een rookbommetje. Nèderland kwam-uit zonder Her man Lei delmei j er, die weigerde tegén de Zuidafrikanen te spelen. De badmtotonbond zei zijn stand punt te kunnen billijken. Van onze schaakredacteur T. D. VAN SCHELTINGA In het afgelopen Hoogoventoer nooi heeft de Russische groot meester Mark Taimanow met de indrukwekkende score van 12 uit 15 beslag op de-eerste plaats weteD te leggen. Taimanow die met dit re sultaat wel z'n naamkaartje heeft afgegeven, was voordien hier te lande maar weinig bekend. Het was al zo'n vijftien jaar geleden, dat hij in het kampioenschap van Rus land van zich deed spreken toen hij met Botwinnik, toen wereld kampioen, gelijk eindigde' en- een match om de titel speelde. Daarna kwam hij nog maar weinig in toernooien uit. Als concertpianist trok de plano meer zijn aandacht dan het schaakbord. Ook op dit eerstge noemde terrein bezit hij een goede naam. Enkele van zijn vertolkin gen op de plaat vastgelegd genie ten bekendheid. Hoewel hij het. toernooi niet bepaald in briljante stijl heeft gewonnen, vertoont zijn spel een uitnemend taxatiegevcei voor positionele verhoudingen, welke met diep berekende combina ties werden doorvlochten. Een goed voorbeeld van het bo venstaande is zijn partij met de Fin Westertoen, die lange tijd in de top meeging, maar na deze nederlaag belangrijk zou terugval len. Siciliaans (Tainmnow-variant) 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6: 3. d2~d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, e7-e0. Aldus brengt de zwartspeler de naar hem genoemde variant op het bord, waarvan het voordeel is, dat de gevaarlijke Rouzer- en Lc4-va- riant worden ontweken. 5. Pbl-c3. Een in aanmerking komende bestrijdingsmethode voor wit is 5. Fb5-d6: 6 c4-Pf6; 7. Plc3- a6; 8. Pa3 waarmee Ivkov In Palma Mallorca een mooie overwinning op Petrosjan boekte. 5, &7-a6; 6..Lfl-e2, Dd8-c7; 7 Lcl-e3, b7-b5; 8. Pd4xc6. Inleiding. tot een afwikkeling waarmee'wit overwicht in het centrum en een voorsprong in ontwikkeling ver krijgt. 8. Dc7xe6; 9. Le2-f3, LcS-b7; 10. e4-e5, De6-c7: 11. Lf3xb7, Dc7xb7; 12. 0-0. T&8-C8. Opmerke lijk spel. Hoewel z'n koningsvleu gel nog onontwikkeld is, haast zwart zich niet, maar houdt zich gereed voor een tegenspel langsj de c-lijn. 13. Ddl-d3, Pg8-e7: 14. Tal-dl, - Fe7-f5; 15. Le3-cl, Lf8-e7; 16. Fc3- e4. Het is moeilijk een betere voortzetting voor :wlt te vinden, echter de hangstelling van 't wit te paard geeft zwart de gelegen- - held tot de rochade, omdat wit niet op d7 kan nemen. 16. 0-0; 17. c2-c3, Tf8-eB; 18. Lcl-f4. Hier verdiende 18. Lg5 de voorkeur, omdat zwart moeilijk de ruil kan ontwijken met 18. Lf8 gezien 17, g4 enz. Deze ruil was van belang, omdat Le7 zwart 'betere diensten (gaat bewijzen dan: Lf4. 18. Db7-c6; 19. Tdl-d2, h7-h6; 20. Tfl-dl, b5-b4. Le7 toont zijn waarde, op de damevleugel gaat zwart terugprikken. 2l.Td2-c2, b4xo322.Tc2xc3, Dc6- b6; 23. Dd3-c2, Tc8xc3: 24. Dc2xc3, Db6-b7; 25. f2-f3, Te8-c8; 26. Dc3- d2, Db7-b5; 27, h2-h3. Op 27 Dd7: volgt eenvoudig 27 ,Dd6 schaak; 28. Khl-Td8; 29. Da4-Tdl: schaak; 30. Ddi:-Db2: enz. 27. Tc8-c728. Kgl-hl, a6-aS; 29. b2-b3, Db5-b6; 30. Dd2-d3, D&6- b4; 31. Dd3-d2, g7-g5; 32. Lf4-e3. Db4-b5; 83. Le3-d4, ö.5-ai. Gelei delijk aan is het initiatief op zwart overgegaan. Met de tekstzet wordt - een diep berekend pionoffer gé bracht, dat in het verre eindspel z'n rente weet op te brengen. Zwart: M. Taimanow Wit: H. 'Westertoen, 34. Pe4-c3, Db5-b4; 35. PcSzm, Niet 35. ba4: wegens 35. PcH. ejj Pc3 gaat verloren. 35. Db4xd2; 36. Tdlxd2. Tc7. cf -schaak; 37. Kgl-h2, Le7-b4; 38. Td2-d3, Lb4-el. Dreigt niet mlnfe dan 39. Lg3 mat. Wit moet nu tot een ernstige verzwakking zijn stelling overgaan. 39. g2-g4, Lel-g3 schaak; 40. Kh2, g2, Tcl-c2 schaak; 41. Kgl-fl, Niet 41. Kgl wegens 41. Pd4:; a, Td4:, Lf2 schaak enz. •,41.-.- - Pf5xd4; 42. Td3sd4 Tf2xa2; 43. Fa4-c5, Ta2-f2 schaak' 44;'Kgl-fl, Tf2xf3; 45, Td4-d3. Aaii d7 ris geen eer. te behalen, omdat zowel e5 als b3 daarna verloren gaat. De tekstzet staat gelijk met capitulatie die dóór" zwart rustig en zacht verzorgd wordt. 45. Lg3-X2 schaak; 46. Kgl-fl Tf3xd3; 47. Pc5xd3, Lf2-d4; 48. KM.' 13,17-f649. eSxfQ. Kg8-fï; 50. SE.' e4, Ld4xf6; 51; Pd3-b4, Kf7-e7; 5J. Pb4-d3, d7-d5 en na enkele zeereu staakte wit de hopeloze strijd;' Een goed voorbeeld van dju slagvaardigheid leert volgend par- tijfragmérit".- Zwart: P. Benkö Wit: M. Taimanow Hoewel wit een pion voor staat, zijn b3 èn d5 maar* zwakke broe ders. Wits volgende zetten geven de indruk dat hij 't'niet meer weet, In werkelijkheid bereidt hij' een diep doordachte tegencomblnatle voor. 25. h2-h3, Da6-b7; 26. Kgi-tü, Tb4xb3. Zwart heeft zijn pion te rug, doch er wacht hem een on aangename verrassing, 27. Fc3-e4. Zeer fraai! Er volgt een afwikkeling waarin wit on- .jdanks het gereduceerde materiaal 'de leiding behoudt. 27. Tb3xf3. Er Is niet beter. 57, Tbl:; 28. Pd6:, Tf5 (Er dreigde 29. Pf5: Tdl:; 29. gf5; 30. 0g3 schaak, Kf8; 31. Tbl: en 32. Dc7:); 30. Ph6 schaak, Kg?; 31. Uf7; schaak, Kh6:; 32. Df8 schaak, Kg5; 33. f4 schaak en mat op de volgen de zet. 28. Tblxb7, Tf3-a3; 29. Fe4zd6, Te5xd5; 30. Tdlxdö, Pc7xd5; 31 Tb7-a7, 17-15; 32. a4-a5, Ta3-ft4; '33. Pd6-c8, Pd5-b4: 34. Pc8-b6, l'a4- a2; 35. Pb6-d7, cS-c4; 36. Pd7-H schaak, Kg8-f8; 37. Pf6xh7 scnaak, Kf8-e8; 33. Ph7-f6 schaak, Ke8-c»; 39. Ta7-d7 schaak. Kd8-c8; 40. Td7. d4, Ta2-c2; 41. Pf6-e8; Kc8-b8; 42. Pe8-d6; Tc3xf2; 43. Pd6xc4, g7-g5; .44. Pe3-c4, Pb4-c2; 45. Pe3sc2, Tf2xc2.' 46. Td4-d5 en wit won." schat,' zegt de coach van Haag '68, Arie 't Hart, wiens vrouw Beb ook in het eerste zestal van Haag'68 (ADVERTENTIE) GTS-WIsla is volgens, kenners ds tweede volleybalploeg van Europa bij de dames. Het is een formatie van technisch, bijzonder onderlegde en voor het grootste gedeelte lange speelsters. 'We zullen ze met hoog en vertragendaanvalsspel uit nun snelle, ritme moeten zien te halen,' meent 't Hart,". 'Ik ben optimistisch ondanks de grote kwaliteiten van Wisla. Waarom?."Wel, ik vind dat de ver- moeiüheidsfactor een grote rol ral spelen. De Poolse damés zijn per trein gekomen. Dat zou ik over zo'n afstand nooit doen. Bovendien heb ben ze in het afgelopen weekeinde - zware wedstrijden gespeeld in ds; eindronde om het Poolse kam pioenschap.' - - 't Hart verwacht veel van zijn aanval. Dê defensie is niet zo sterk, maar door Annelies Visser ln te zettenverwacht hij' dezè knie hechter te kunnen maken. Haag'68 heeft zich op het Europa Cupduel nauwelijks extra voorbereid. Met de twee normale tralnlngs- avonden werd volstaan. K

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2