Beslist niet samen met andere partijen Bestuur van Vlaardings bedrijf: bod aanvaarden Amerikaan il ENCK kopen EX-EX CELSIOR-SPELER HARRIE VAN LINGEN: Excelsior '20 heeft programma 50-jarig jubileum klaar Delftse schilder had verkeerde streek over zich mm Gebr. de Veld m DEFECT Nieuwe namen Humanitas hij Rotterdamse emigrant krijgt ruilhart MM J. Mazee tijdelijk voorzitter Drs. Tilanus over medische ethiek en christelijke SB! Tien maanden eis tegen ^rasoplichter' Operatie- centrum voor haven noodzakelijk" ssrs"? - i Geld weg uit buis Geen rancune Eigen kracht WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 ADVERTENTIE Wij helpen U direct! (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de kring van de Sehiedamse D'66-ers is de knoop doorgehakt: hun partij zal meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen in juni. Gisteravond, tijdens een vergadering In Irene, is dit besluit genomen. Van de 20 aanwezigen waren er 13 D '66-leden. Zij stemden alle maal voor het voorstel van het (voorlopig) bestuur mee te doen aan de verkiezingen. (Van. een onzer verslaggevers) vr AARDINGEN/NEW YORK Als de aandeelhoudersver- gadertog met het voorstel akkoord gaat, zal de Eerste Neder landse Coöperatieve Kunstmestfabriek (ENCK) in Vlaardm- gen in Amerikaanse handen overgaan. mm iff HARRIE VAN LINGEN: beslist promoveren." „We zijn enthousiast en we willen DEN HAAG Het was zoals het vaker bij de rechtbank gaat, niet alle kwade feiten door een verdachte begaan wor den in een dagvaarding opgesomd, in sommige gevallen wordt volstaan met een korte bloemlezing. mwk ff? u De ENCK: Koper gevonden. I)66 storzich Evt. vooraf prijsopgave PHiLlPsl Liduinastraat 78 a Schiedam Sjtój Telefoon 010—26 8G 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers! SCHIEDAM Bij de afdeling Rijnmond-Noord van de' Nederland se Vereniging voor Maatschappe lijk Werk „Humanitas" hebben zich enkele personeelswisselingen voorgedaan. In Schiedam heeft mevrouw G. Boxem-Hekman (Damlaan 34. tel. 260197, 9 tot 10 uur) de plaats ingenomen vanmej. E. M. Oosterhof, maatschappelijk werkster. De heer E. A. Homoet is op 1 januari begonnen als maatschap pelijk werker voor Maassluis, Vlaai-dingen en Schiedam. Hij is dagelijks tussen 9 en 10 uur te be reiken bp het bureau van Humani tas, Emmastraat 113, Vlaai-dingen, tel. 351329. Over vaste wekelijkse spreek uren te Maassluis wordt nog over leg gepleegd. D'66 heeft momenteel in Schie dam dertig leden, waarvan er on geveer twintig actief zijn. Volgens de secretaresse van de afdeling, mevrouw M. J. Spier-Walraven, hebben tien leden en zeven sympa thisanten toegezegd voiledig mee te willen werken in de partij als deze aan de verkiezingen meedoet. Enige tijd geleden is op een le denvergadering besloten om alleen, zonder progressieve partners de verkiezingen in te gaan. Gister avond werd duidelijk dat D 66 hier bij blijft. Drs. J. H. Simons, PvdA- raadslid, stelde namelijk de, vraag of bij D'66 „de deur nog open staat" voor overleg- met anderen over eventuele samenwerking. Zoals bekend wordt met name in de PvdA nog steeds betreurd dat D'66 indertijd uit het PAK-overleg met PvdA, PSP en PPR is gestapt. De democraten vonden dat „een verder politiek overleg alleen met deze drie partijen en met uitslui ting van andere niet het door hun gewenste resultaat zou opleveren." Bovendien meenden ze dat de tijd tekort was „om in alle rust tot een werkelijk verantwoorde beslis sing te komen." internationaal opererende kunst- De heer Simons, verheugd over het meedoen van de partij, wilde D'66 echter „een persoonlijk drin gend advies meegeven." „Denkt u eens goed na of het toch niet de beste weg zou zijn geza menlijk aan de verkiezingen déél te nemen. Ik heb goede reden aan te nemen dat het gezamenlijke pro gramma van de andere drie u wel zal aanspreken," zo zei hij. Hij wees erop dat er bij de andere drie partijen nog steeds de bereidheid tot overleg met D'66 is. De heer V. Broeke, die de verga dering voorzat, was kort in zijn weerwoord. „Ik zou haast zeggen, hartelijk bedankt voor het aanbod. Maar de. tijd is nog niet rijp voor samenwerking," antwoordde hij. Het wachten is nu nog op de kan didatenlijst van de partij. Eerst moet er echter, volgens het huis houdelijk reglement, een verkie zingsprogramma worden gemaakt. Eers' nadat dit stuk aan de leden is voorgelegd en door hen Is gekri tiseerd kan men overgaan tot het opstellen van de lijst, aldus de uit leg van mevrouw Spier. Gentlemen- MILL VALLEY (ANP) Met een trommel vol medicijnen en in structies om dagelijks te fietsen en te wandelen, is de oud-Rotterdam mer, Willem G. van Buuren het afgelopen weekeinde uit het Stan- ford-universiteitsziekenhuis naar zijn woonplaats Mill Valley terug gekeerd. De 40-jarige Van Buuren, die zes weken geleden het hart kreeg van een 16-jarige Amerikaanse jon gen, voelt zich beter dan ooit, zo zei hij bij thuiskomst. Hij heelt al een aanbod gekre gen van zijn vroegere werkgever in de ijzerwarengroothandel om.part time te komen werken. De komen de drie maanden echter zal hij zich tweemaal per week in het zieken huis te Stanford moeten laten on derzoeken. De heer Van Buuren emigreerde zes jaar geleden 'met zijn gezin uit Rotterdam naar Cali- fornië. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Na overleg met bestuursleden en commissies heeft het bestuur van de voetbalvereni ging Excelsior '20 de heer J- N. Mazee met het voorlopig voorzitter schap belast. Na het noodgedwongen afscheid Het bod op de aandelen is uitge bracht door de Newyorker L. Lin ton, enige aandeelhouder van de Central Resources Corporation. CRC is gespecialiseerd - in verkoop, transport en distributie van kunst mest en grondstoffen voor de kunst- mestbereiding. De maatschappij heeft kantoren in Los Angeles, To kio, Seoel, Hongkong, baigon, New Delhi en Parijs. Lintor. zou per aandeel 500 wil len betalen. Het totale overnamebe drag is op bijna 21 miljoen gulden begroot. Bij de transactie is ook de N.V. Deltaehemie betrokken, waarin (vanwege de juridische en fiscale aspecten) de ENCK eerst zal opgaan. Aandeelhouders van de ENCK en Deltaehemie zijn Neder landse .boeren (6000), die verenigd zijn in de Noord-Nederiandse Co öperatieve Kunstmestfabriek en de Zeelandse Coöperatieve Kunstmest fabriek. De directie van de ENCK heeft al langer gezocht naar een sterke, me_.cgroep. die het Viaardingse be drijf zou willen overnemen en geld kan investeren in een noodzakelijke modernisering van het bedrijf. De ENCK kon in de afgelopen jaren het hoofd nog maar net boven wa ter houden; geld om de onderne ming te ontwikkelen was van de aandeelhouders niet te verwachten. Een Nederlandse koper kwam echter niet in aanmerking, omdat dan sluiting van het bedrijf te ver wachten was 'geweest. Nu is de werkgelegenheid bij voorbaat gega randeerd. Er werken bij de ENCK en aanverwante bedrijven 850 man; 500 man werken buiten de lands grenzen. (Van een onzer verslaggevers) Dat had de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank ook ge daan in de zaak tegen een 34— 'tt'. ISfWiiSI (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Drs. A. D. W. li- lanus, Tweede-Kamerlid voor de CHü, zal op donderdag 5 maart in Irene te Schiedam spreken over medische ethiek en christelijke po litiek. Hij doet dit op een ledenverga dering van de christelijk-histori- sche kiesvereniging Schiedam. De vergadering begint om 8 uui Aan de orde komt o.m. de vraag hoe,.een partij die zich bij het voe ren van haar politiek door Christus wil laten leiden, zich moet opstellen tégenover Ingrijpende veranderingen van de huwelijksmoraal. Verande ringen die het gevolg zijn van bij voorbeeld het beschikbaar komen van allerlei voorbehoedmiddelen en liet wettelijk gesanctioneerd worden van abortus provocates. Na de inleiding van de heer Ti- - Janus, politicus én arts, is er een discussie. ':%r^ i jarige schilder G. B. uit Delft, die, volgens de dagvaarding, vijmaal had gestolen, doch in feite dat wel veertig keer had gedaan. Dat maakt uiteraard voor de strafmaat weinig verschil, vandaar dat de officier van Justitie tot een eis kwam van acht maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. Al schilderend betrad verdachte diverse grote gebouwen, zoals de Technische Hogeschool te Delft, dat van de Unilever in Vlaai-dingen en dan nog een aantal gebouw-en in Rotterdam. Verdachte kwam er overigens lang niet altijd om er inderdaad te schilderen, hij kwam ook wel vragen of er soms werk was te doen. Althans, dat. zei hij. hoewel de officier van Justitie de veronder stelling waagde, dat het eerder om te stelen was. Hoe dan ook. eenmaal in het ge bouw zijnde, sloeg de schilder zijn slag in tasjes, portemonnees en portefeuilles die hij ontdekte. In vier maanden tijds verzamelde hij op die manier rond 8000. Dat is meer dan je met schilderen kunt verdienen,' opperde de officier 'en dat belastingvrij.' vulde de pre sident van de rechtbank aan. De verdachte beklaagde zich er over, dat hij maar geen werk kon krijgen. Hij ontving dan wel eens een uitkering, maar daar zei hij niet veel voor te voelen. En ook kon hij op een kear werk krijgen op Schiphol, maar dat was hem te ver weg. 'Ik ben er zelf van geschrokken toen ik hoorde zo dikwijls te heb ben gestolen,' zo verklaarde ver dachte voor de rechtbank. Hij kwam. tot de recapitulatie van 13 diefstallen in Delft, 5 in Vlaardingen en 22 in Rotterdam. 'Dat maakt precies veertig,' relv-de d« pre sident voor. Vonnis op 10 maart. sfeer bij Spirit geeft cricketsport zeker cachet van de voorzitter, de heer J. C. Kleinekoort, werd deze functie voor korte tijd door de vice-voorzitter van de vereniging, de heer F. van Rijsbergen, waargenomen. Het ligt in de bedoeling om de heer Mazee op de'eind mei te houden jaarver gadering als kandidaat voor het de finitieve voorzitterschap voor te dragen. Het jaar 1970 is voor Excelsior een zeer belangrijk jaar. Op 13 juni viert het zijn 50-jarig bestaan. De op handen zijnde festiviteiten en de bouw van de nieuwe kleedlokalen heeft het bestuur doen besluiten om in de door het vertrek van de heer Kleinekoort ontstane vacature zo snel mogelijk te voorzien. Het oog viel op de heer Mazee, die in de 10 jaar dat hij lid van de vereniging is, .in verschillende bestuursfuncties heeft getoond over de vereiste be kwaamheid té beschikken. Inmiddels heeft de enige maan den geleden samengestelde jubi leumcommissie het volgende pro gramma voor het gouden feest sa mengesteld: Zondag 3 mei veteranen-voetbal toernooi tegen: De Baronie, EMM, DHL en Quick Nijmegen. Donderdag 7 mei juniorentoer- nooi (lagere A-. B- en C-elftallen) tegen: Hermes-DVS, De Baronie en Willem II. (Monstertoemooi met deelname van 440 junioren, Moge lijk gemaakt dank zij medewerking van naburige verenigingen). Zondag 17 mei junioren toernooi (A 1, B 1. Cl. Dl) tegen: Hermes- DVS. De Baronie, Willem II en SVV. Van T t.m. 5 juni seniorentoer- nooi; avondwedstrijden tegen SVV. Zaterdag 6 juni speldag voor pu pillen. Vrijdag 12 juni oucierjaarsavond- viering (voor seniorleden met da nies. alsmede donateurs». Zaterdag 13 juni receptie van 14—16 uur: vanaf 16 uur reünie voor,leden en oud-leden. Zondag 14 juni om 9 uur eucha ristieviering in het. clubgebouw. Vrijdag 19 -juni jubileumfeest- avond voor senioren en donateurs. Zaterdag 20 juni veteraneneric- kettoernooi tegen: Sparta. VOC en Hermes-DVS. Vrijdag 10 juli en zaterdag 11 ju li junioren-crickettoemooi tegen Hermes-DVS en Quick Nijmegen. Donderdag 23 juli cricketwedstrijd tegen het Ierse Nationale team. Vervolgens heeft men op eerste paasdag de eerste buitenlandse ont moeting voor de Excelsior jeugd ge pland. De Sportverein Union '20 uit Salzgitter-Bkid nabij Hannover, een vereniging cke dit jaar eveneens zijn 50-jarig bestaan viert, komt met twee jeugdpAegen naar Schie dam. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Een insluiper heeft gistermiddag tussen 2 uur en kwart voor 3 150 gestolen uit een woning aan de Hofsingel. De be woonster van dat pand was af- h woning aan de Hofsingel. De be woonster van dat pand was af wezige n vond bij thuiskomst de laden en kasten doorzocht. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Harrie van Lingen wordt, althans door een groot deel van cricketmirmend Schiedam, met de nek aangekeken. Een deel dat maar niet kan begrijpen waarom de rijkelijk: met talent begiftigde Van Lingen enkele maanden geleden be sloot de kleuren van Excelsior te ver wisselen voor die van de nieuweling In het cricketwereldje: Spirit. Voor velen een onbegrijpelijke stap. Harrie zelf heeft echter plausibele re denen voor zijn overgang van eerste klasser Excelsior, met Hermes de toonaangevende vereniging in Schie dam, naar het. het. komend seizoen voor de eerste maal in de competitie (vierde klasse C) uitkomende Spirit: „De sfeer bij Excelsior beviel me niet langer. En." snel ter verduidelijking, „kijk, bij cricket hangt die moeilijk onder woorden te brengen ,maar in ieder, geval bijzonder aparte .gentle men-sfeer", die bij andere sporten ontbreekt. BÜ Excelsior ontbrak die juiste cricketsfeer nogal eens. Waar schijnlijk omdat bij Excelsior voetbal len nog altijd de boventoon voert." „En", onderwijl een forse slok bier tot zich nemend en op zijn gemak een sigaretje rokend, „iedereen die iets van cricket afweet, kent een beetje de speelwijze van Excelsior: ontzettend fanatiek om de punten vechten. Daar ben ik zelf ook hard- stikke voor, maar dat fanatisme mag nooit ten koste gaan van de leef- en gedragsregels van cricket. Bij excel sior gebeurde dat naar mijn gevoel wel. Het fanatisme nam te vaak de overhand. Daar kon ik me gewoon niet langer mee verenigen. Ik cricket primair voor mijn plezier. Eerste ver eiste daarvoor is een sfeer, die nu eenmaal een zeker cachet geeft aan onze sport," Overigens moet niemand denken dat Harrie nu rancuneuze gevoe lens koestert ten aanzien van Ex celsior. Integendeel. Harrie zelf: „Ik ben in goede verstandhouding weggegaan. Sommigen nemen me het natuurlijk kwalijk, maar er zijn ook reële figuren, die mijn gedachtengang wel kunnen volgen. Nee ik ben echt niet rancuneus ten aanzien van Excelsior. Waarom zou ik? Je moet niet vergeten dat ik bij Excelsior het spel heb ge leerd. Vooral Jan Dries was een uitstekende leermeester voor me." Harry van Lingen had Excelsior (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Een zorgeloos en onzakelijk man. Bij hem was het eerst bellen en later wel eens betalen. Ook toen zijn schulden hoog opliepen, bleef hij maar door kopen." De officier van Justitie mr. L. Janssen had weinig goede woorden over voor de 50-jarige koopman B. van B. uit. Schiedam die gistermor gen, verdacht, van flessentrekkerij en verduistering, voor de Rotter damse rechtbank stond. De dag vaarding vermeldde een bedrag van 5000,aan auto-onderdelen en autoradio's en één van 42.500 aan radio's. t.v-apparatea en band recorders. Maar volgens de officier moet de waarde van de goederen, die Van B. via flessentrekkerij tot zijn eigendom maakte, veel hoger wor den geschat. Zijn conclusie: „De daden van een rasoplichter, die zaken doet met een andermans geld." De raadsman van verdachte wil de daar wel 't een en ander teges in brengen. Merkwaardig vond hij het, dat de betrokken radio- en tv-handel-maar bleef leveren, ter wijl de schuld van Van B. al zo hoog was opgelopen. Het kopen op rekening vond hij een normale zaak, „Waarom", zo vroeg hij zich af, „is deze zaak zo snel voor de rechter gekomen? Als vaste afne mer had Van B. toch wel een re geling met zijn leverancier kunnen treffen?" De raadsman vond de eis van de officier 10 maanden gevangenis straf waarvan drie voorwaardelijk, proeftijd drie Jaar daarom aan de zeer hoge kant. Mr. Janssen had daarbij de verduistering niet bewezen verklaard. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. ook de rug toegedraaid wanneer niet juist de cricketafdeling van de hockeyvereniging Spirit in sep tember van de grond was geko men. „Waarschijnlijk was ik dan in het Haagse Quick gaan spelen. Ik was in ieder geval niet bij Ex celsior gebleven," aldus de 23-ja- rige Van Lingen, die in Den Haag Engels studeert. Harrie van Lingen. diverse ma- ien uitgenodigd voor wedstrijden in vertegenwoordigende teams en twee maal op toemee geweest in Engeland, 's werelds cricketnatie bij uitstek, begrijpt overigens best dat hij bij Spirit een moei lijk seizoen egemoet gaat. „We moeten het waarmaken. Natuurlijk denken de mensen dat het allemaal even gemakkelijk za! gaan. Je kent dat wel, een ex-eer- ste-klasspeler, die het in de vierde klasse even zal maken. De werke lijkheid Is echter anders, geloof ik. Je kunt als geroutineerde speler beter op een uitstekende bowlerij batten, dan op een derderangs aan val. Het is natuurlijk verder niet de bedoeling dat ik iedere week ga openen. Dat zou voor mijn mede spelers niet leuk zijn. Ik zal het van de captain af laten hangen op welke plaats hij me in wil zetten. Die captain ben ik overigens -elf niet. Wij (dat wil zeggen Van Lin- ge, Vollebrecht en Martens, die ook naar Spirit kwamen) willen beslist dat een van de andere spe lers de captaincy voert. Natuur lijk zullen wij hem tijdens de wed strijd waar nodig van advies die nen." Toch ziet Van Lingen, gekozen tot voorzitter van de cricket-afde ling, de toekomst bijzonder roos kleurig in. „We hebben bij Spirit een stel gezellige jongens, die zo wel vóór, tijdens als na de wedstrijd, de ware cricketmentaliteit ten toon spreiden. Natuurlijk is ons mate riaal niet al te best, maar de spe lers zijn enthousiast, en daar gaat het om. Overigens willen we ko mend seizoen beslist promoveren. Binnen een jaar of vijf, zes willen we in de tweede klasse spelen." Spirit zal komend seizoen wel he lemaal op eigen krachten kampioen moeten worden. Harrie van Lingen weer: „Dit jaar hebben we perti nent geen leden van andere vereni gingen willen accepteren. Wij heb ben Spirit opgericht en wij zelf zullen de komende jaren moeten bewijzen dat cricket bij Spirit le vensvatbaarheid heeft. Daar mo gen andere verenigingen beslist niet de dupe van worden. Daarom ac cepteren we beslist geen spelers van andere Sehiedamse verenigin gen." De stap van Harrie van Lingen betekent wel dat hij voorlopig alle eventuele aspiraties op een verkie zing in het Nederlands elftal wel in de ijskast kan zetten. Hij zelf. nuchter: „Die kans is natuurlijk wel zeer gering geworden. Het scheelt een slok op een borrel of Je In de eerste of in de vierde klasse speelt. Maar wat geeft dat. Ik vind het jammer dat ik waarschijnlijk nu nooit zo ver kom. maar ik weet nu in ieder geval praktisch zeker dat ik vooral qua entourage een geweldig fijn cricket-seizoen tege moet ga. Echt misschien een beet je idealistisch, maar ik verwacht er ontzettend veel van. DEN HAAG (ANP) Er is be hoefte ontstaan aan een operatie- havencentrum in het, gebied van de Nieuwe Waterweg, aldus heeft de staatssecretaris voor de Marine, A. v. E.s. maandagmiddag in de Twee de-Kamercommissie voor defensie verklaard. Tussen Rijkswaterstaat en de Rijksloodsdienst bestaat geen ver schil van mening over tic noodzaak «en dergelijk centrum. Het. vraagstuk van de bevoegdheden is echter nog niet opgelost. De staatssecretaris, die toegaf dat de verdeling van de taken van de gemeentelijke havendienst van Rotterdam en de Rijksloodsdienst niet altijd doelmatig is, en dat wel- eens doublures voorkomen, hoopte dat binnen afzienbare tijd een aan vaardbare oplossing zal kunnen worden gevonden.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1