Drs. Tilanus voor c.-h. kiesvereniging: ANTIEKE LENINGRAD SE TRAM IN DE KOU I fr« e&S^ïÉiiS mmmm J Westland heeft aandacht nodig van Rotterdam Met affiches, boeken, je oma en Je opa naar de ruil-tiek Voor 175- scliacle bij inbraak fabriek Weinia kans voor Juliana degradatie te ontlopen TSF strijdt om plaats in ereklasse Opening JES '70 alleen voor medewerkers 99 Subsidie van VVD voor politiek kafee I s Schiedammer aangehouden wegens diefstal VVD'er Storm in Schiedam: Neergeslagen en beroofd Tafeltennis Volleybal 1w (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Het menselijk lichaam met al zijn mogelijkheden is een geschenk van God, dat wij dankbaar moeten aanvaarden, m aar ook in vreugde mogen gebruiken," aldus drs. A. D. W. Tilanus in de gisteravond in gebouw Irene door de Christelijk-Historische Kiesvereniging Groen van Prinsterer gehoude n vergadering over de medische ethiek en christelijke politiek. Drs. A. D. W. TILANUS „In de Tweede Kamer," zo zei hij, „worden wij dagelijks geconfronteérd met vraag stukken uit de medische en juridische wereld. Naast abor tus zijn pornografie, homofi lie, orgaantransplantaties en levensverlenging steeds aan de orde. Maar wij zouden deze vraagstukken tekort doen, als wij ze alleen maar vanuit het juridische en medische vlak zouden benaderen. Automaten SNELPASFOTO'S FOTO NIESTADT <mtit Een wat pijnlijk, gezicht in Rotterdam. Door de revisie aan de eerste tnetrorijtnigen bij de RET, is er in tie remise Klei weg geen plaats meer voor de oude tram uit Leningrad, een Russiseh geschenk aan de vereniging van tramweghobbyisten STERN. De RET, die de tram steeds als een ongenode gast heeft beschouwd, heeft hem nu maar ergens achter de remise gezet. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM -- En van Rotterdamse zijde én van Haagse parlementaire kant zou wel eens wat meer aandacht en be langstelling mogen bestaan voor de bewoners van het West- land. ORDE STEREO SLAPSTICK Open-Deun] iensl in Grole Kerk VRUDAG 6 MAART 1970 HET VRIJE VOLK „Heb uw naaste medische ethiek (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De JES 70-manl- festatie in Schiedam wordt van avond om 19.30 uur geopend. Dat gaat niet officieel. Wel zal de wet houder voor culturele, j- <■- en sportzaken, mevrouw G. 'er- weij-de Graaff, een officiee: ;:je aan het gebeuren geven. Wat er precies gaat gebeuren is nog een verrassing. Gezien de beperkte ruimte In de aula van het Stedelijk Museum, waar JES 70 wordt gehouden, kan de openingsmanifestatie in principe alleen worden bijgewoond door de mensen die voor JES 70 een werk stuk hebben ingezonden. Mocht er eventueel plaats over zijn, wat ech ter niet te verwachten is, dan kun nen ook andere belangstellenden binnen. Het programma op de openings avond gaat ongeveer twee uur du ren. Er wordt aan meegewerkt door de Willem de Zwijgermavo I en H, de Leaoschool, het duo Hoos- karspel en Van Meerendonk, de rijksscholengemeenschap, de chris telijke huishoud- en industrieschool en de scholengemeenschap Spie- ringshoek. De visie van het evangelie op de samenleving heeft ons bepaald wel iets te zeggen. Heeft uw naasten lief, gelijk u zelve is een grond lijn, die wij bij al deze problemen beslist niet mogen vergeten." De heer Tilanus ging hierna, over op het belichten van enkele vraag stukken. Over pornografie zei hij, dat de uitdrukking „aanstotelijk voor de eerbaarheid" uit het Wet boek voor Strafrecht moeilijk te benaderen is. „Sexlectuur is niet erg, maar de bedoeling die er ach ter zit, moet zuiver zijn, de Inte griteit van het menselijk lichaam mag niet aangetast worden. Het is echter moeilijk om na te gaan, ik zou dan ook niet graag in de schoenen willen staan, van de ju risten die zich hiermee bezig hou den", zei hij. De heer Tilanus vond, dat men bij homofilie niet kon spreken over ontoelaatbaar. Hij was van mening dat men nu eens moest aanvaar den, dat God alle mensen niet ge lijk heeft gemaakt. De leeftijds grens van 21 jaar voor. het aan gaan van contacten vond hij niet meer te hanteren en een discrimi natie ten opzichte van de hetero- sexuelen. „Iedereen moet zich kunnen ont plooien zoals God hem gemaakt heeft en ik vind net zeer juist, dat er voor de homofielen organisaties in het leven zijn geroepen. Wij hebben als CHU alleen bezwaar gemaakt tegen een koninklijke goedkeuring van hun statuten, daar wij vreesden, dat er relaties zou den kunnen bestaan tussen ge trouwde homofielen en ongetrouw- den in gezinsverband, wat wij niet wenselijk achten." Over de anti-conceptiemiddelen zei de heer Tilanus, dat hij het toejuichte, dat er in het openbaar automaten verschenen. „Ik ben er een voorstander van, dat deze ook buiten de gesloten ruimten worden neergehangen. Ik ben het er mee eens dat er geen. leeftijdsgrenzen zijn, die tijd is uiteindelijk achter haald. Kinderen van veertien en. achttien jaar lopen andérs een veel groter gevaar," aldus de heer Ti lanus. Hij was verder van mening dat de voorlichting reeds op de lagere school diende te beginnen, maar hij zei er bij, dat deze zich niet al leen tot de lichamelijke aspecten mocht beperken. „Bij abortus moeten wij ons af vragen wat een grotere schade veroorzaakt. De onderbreking "an de zwangerschap of de instandhou ding," verklaarde de heer Tilar.'is over dit onderwerp. *Taar mijn mening moet er eer. consultatiebureaus in het 'orden geroepen, die de het grote probleem kun- :n. Ik denk daarbij voor al particulier initiatief. De uit eindelijke beslissing moet bij de vrouw liggen. Ik ben er echter van overtuigd, dat, als er voor de ongetrouwde vrouw die in ver wachting is, betere opvangmogelijk heden zouden bestaan, er bij deze groep minder verlangens naar abortus zullen zijn." Na deze laatste woorden van de heer Tilanus werden de vele aan wezigen in de gelegenheid gesteld hun vragen op hem af te vuren. ADVERTENTIE in 3 minuten klaar JtottenJamsedijk 413 - Schiedam (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM. In een gister avond gehouden bestuursvergade ring van de WD afdeling Schie dam is besloten 25 gulden uit te trekken voor subsidie aan het Schie dams politiek kafee. De WD is hiermee de eerste partij die, en nog wel positief, heeft gereageerd op een schriftelijk ver zoek van de politiek-kafee-organisa- toren aan alle politieke partijen in Schiedam om financiële steun. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse i gemeentepolitie heeft een 18-jarige j inwoner E. B. aangehouden. j Hij wordt ervan verdacht op 26 februari uit een radiozaak .aan de Com. Drebbelstraat drie porto foons en eqn netvoedingsapparaat te hebben gestolen. Een van de portofoons is door verkocht aan de Rotterdammer D. K. Tegen hem is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. Voorts zou E. B. op 12 novem ber uit een taxi een mobilofoonap- paraat hebben weggenomen. (ADVERTENTIE) In het clubhuis Sint- Joris Doele aan het Doele- plein in Schiedam wordt morgenmiddag weer een zo genaamde ruil-tiek gehou den. Heb je spulletjes die je zelf niet meer kunt gebrui ken, niet meer mooi vindt of gewoon zat bent, neem ze dan mee. Misschien dat een ander er wel iets aan heeft er. het voor wie weet wat wil ruilen. Je kan van alles mee brengen naar de ruil-tiek. Heus niet alleen de geijkte verzameldingetjes als post zegels, lucifermerken en suikerzakjes. Ook sieraden, affiches, asbakken, boeken, grammofoonplaten, speel goed en ga zo maar door. De bedoeling is de ruil- tiek eenmaal in de veertien dagen te houden. Er wordt zelfs over gedacht een paar draaitafels aan te schaffen, zodat platenverzamelaars kermen horen wat hun ter ruiling wordt aangeboden. De ruil-tiek begint om drie uur en sluit om vijf uur. Tezelfdertijd zal ook de sociëteit open zij; om als ontmoetingseentr fun geren. Op naar de Joris Doele dan maar. die overigens he lemaal niet 7X) ver uit de buurt ligt als men wel denkt. Vanaf het stadhuis is het. via Ooievaarsteeg en langs de Schle, nauwelijks vijf minuten lopen. En neem gerust je vader, moeder, broertje, zusje, oma, opa, oom en tante mee. In de ruil-tiek 'is namelijk iedereen welkom. De, let wel, Stichting tot Viering en Herdenking v.v.i Nationale Peest- en - >v~ denkdagen heeft weer een uitgebreid programma op gesteld voor koninginne- en bevrijdingsfeest. Wie nog geen kranten heeft ge lezen, kan wel raden hoe het er uit ziet. Wedstrijdje zus, wed strijdje zo, lampionoptoch- ten, muzikale marsen en dergelijke activiteiten. Een al naar gelang de „trek" in dergelijke feesten een wel of niet smakelijk voorproefje op de 30ste april en dan de hoofdscho tel, waarvan de eerste :ang op de 2e en de lat" -e op zaterdag de 9e mei wordt opgediend. Met het lekkerste voor 't laatst natuurlijk: op zater dagavond het grote bevrij dingsbal. Daarover lezen we dat het om 8 uur in sport hal Margriet begint, toe gankelijk is voor personen bóven de 16 jaar en drie gulden (inclusief belasting) kost. Wat de organisatoren van het bevrljciingsbal verwach ten, is niet bekent, maar '1 leek hun blijkbaar wel nut tig te zorgen voor een or dedienst. Deze ordedienst bestaat uit ongeveer 35 personen, „gerekruteerd uit de leden van de Schiedamse jeugd- sociëteiten". Of dat nou een veredeld soort knokploeg is of een vredeslegertje weten we evenmin, maar vreemd doet het ons wel aan: zo'n orde dienst op een bevrijdings feest. Vanavond in zaal Tivoli weer de scholieren-disco theekdansavond Bloep. Discjockey is Martin Green, die toppers en flop pers via een nieuwe stereo installatie zal laten horen. Dat is de mening van ir. E. M. Storm, voorzitter van de afdeling Delft van de WD en kandidaat voor Provinciale Staten, Hfj verkon digde deze gisteravond in de Rank in Schiedam op een openbare ver gadering en discussie-bijeenkomst van de WD-afdeling Schiedam. Ir. Storm wees erop dat er naar aanleiding van de geprojecteerde Rijnmnodhaven nogal wat bezorgd heid in het Westland is ontstaan. De spreker liet blijken daar begrip voor te hebben, maar zei dat er voor die bezorgdheid „geen feitelijke aanleiding kan bestaan". „Het Rotterdamse plan toont dui delijk aan dat het een eindstadium, is," aldus de heer Storm. „Om ver dere misverstanden daarover uit te sluiten moet Rotterdam stappen doen om tot een goed overleg met Naaldwijk te komen." Over het Westland zelf zei hij: „Dit unieke tuinbouwgebied is on danks grote ruimtelijke problemen goed voor bijna een half miljard gulden aan export per jaar. Waar sprake is van een zo grote toege voegde waarde, moeten misverstan den worden uitgesloten en mag nooit een politiek van uitmergelen worden gevolgd." In rijn Inleiding sprak de heer Storm over diverse andere ontwik kelingen in Zuid-Holland, met na me over het vliegvelden probleem en i Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de N.V. Bre- der's Mosterd- en Azijnfabriek aan de Calandstraat in Schiedam, is ingebroken. Door een raam kwam men binnen Er is een mislukte po ging gedaan de brandkast open te breken. Er verdwenen twee pakjes sigaretten. De braakschade be- draag 175, In Bluesviile '69 Club komt morgenavond de nog altijd populaire Nederlandse bluesformatie Cuby en de Blizzards. Speciaal voor deze avond worden aan de uit vijf man be staande groep twee blazers toegevoegd. Het belooft iets unieks te worden daar in Arcade, Woensdag in Tivoli de blues- en underground- discotheekavond. Behalve het draaien van de nieuw ste grammofoonplaten staat ook het vertonen van slap stick-films op het program ma. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In een poortje aan de Lange Kerkstraat in Schie dam is vanmorgen temm vijf uur de 47-jarige B. H. uit -dam ge wond aangetroffen. was neer geslagen. Met bloedende neus en mond Is hl) naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Volgens H. zou men 700 van hem hebben gestolen. over de beleidsnota van de voorzit ter van de Rfjnmondr&ad, de heer W. A. Fibbe, over herstructurering van deze raad. Deze beleidsnota vond hij niet ef fectief. Ongewenst vond hij het om in een klein land als Nederland het bestuur in meer dan drie lagen te versnipperen. Op de bijeenkomst werd door ver schillende andere sprekers, waaron der het Tweede-Kamerlid Geurtsen van de WD o,,m .gesproken over de (on)duidelijkheid van de politieke pertijen. Geconstateerd werd dat er in de .Allesbehalve conservatieve WD* een rust heerst, maar beslist geen gezapig». O L' Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het in degrada tienood verkerende Juliana zal het zaterdag weer tegen een sterke te genstander moeten opnemen: Octo pus. Juliana speelde afgelopen zater dag een goede wedstrijd tegen het hooggeklasseerde Haag "68. Maar de Schiedamse ploeg heeft in het verleden tegen het Alkmaarse Oc topus zelden goede resultaten kun nen bereiken. Toch zijn er voor wat Juliana betreft nog wel een paar licht puntjes. Zoals het sterke aanvals- spe! van nieuweling Den Putter en de enorme inzet die Juliana, on danks de vele nederlagen, te zien gaf. Gezien de plaats op de ranglijst zal het moeilijk zijn voor Juliana de degradatie te ontlopen. De vraag is of de twee punten achter stand op Punch nog rijn in te ha len. Behaalt Juliana tegen Octopus een goed resultaat, dan zal dat de Schiedammers misschien het nodige zelfvertrouwen geven in de volgen de week te spelen wedstrijd tegen Punr i. Wellicht komen beide ploe gen aan weer op gelijke voet. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Voor het Schie damse tafeltennis staat zondag veel op het «pel. Het eerste team van TSF speelt dan de belangrij ke wedstrijd tegen Delta-Lloyd 3 In Amsterdam. Tot vorige week zaterdag had de Scb' lamse hoofdklasser twee pun ter. voorsprong op deze zware con current, maar door de misstap van TSF bij Phoenix is die voorsprong verloren gegaan en staat de strijd om de promotie naar de ereklasse weer volkomen open. Het is vrij wel zeker, dat de winnaar van dit topduel de toekomstige erekiasser is. Bij een gelijkspel wordt de kans op een beslissingswedstrijd uiter mate groot. In de thuiswedstrijd, die des tijds onder grote spanning en met de nodige sensatie verliep, won TSF met 73 nadat op een be paald moment de stand zelfs 7—4) in Schiedams voordeel was ge weest. Dat de Amsterdammers uit zijn op een revanche ligt voor de hand en het is voor TSF vooral zaak zich In mentaal opzicht over de ineenstorting van vorige week heen te helpen. In het team van Delta-Lloyd zal Leo Lucas ongetwijfeld beter voor de dag willen komen dan in het eerste treffen, toen hij tweemaal verloor. Dat hij tot veel in staat is, bleek veertien dagen geleden bij het Nederlands kampioenschap, waar hij het tot de laatste vier bracht. Bij TSF hoopt men dat Hans van den Broek voldoende fit is om van de partij te kunnen zijn. Mocht hij niet meespelen, dan wordt zijn plaats naar alle waarschijnlijkheid ingenomen door Gerr j' Va essen. Als TSF iri zijn sterkste opstel ling kan uitkomen, moet het in staat worden geacht opnieuw toe te slaan. De wedstrijd begint zon dagmiddag om drie uur m het ge bouw van Delta-Lloyd aan de Nachtwachtlaan in Amsterdam. Eén zaak heeft bij veel TSF-aan- hangers wel wat wrevel gewekt! De directie van Delta-Lloyd wil op zondag geen publiek toelaten in haar gebouw. TSF beraadt zich over een mogelijke tussenoplossing, opdat haar meest getrouwe aan hang deze topper niet behoeven te missen. (Van een onzer verslaggever;;) SCHIEDAM Het Opcn-Deur- werk van de Hervormde Gemeente in Schiedam organiseert aanstaan de zondag een Open-Deurdien.st in de i :e Kerk aan de Lange Kerk- st: aanvang 10 uur, Aan deze dienst, die wordt ge leid door Ds. J. G. Jansenzullen het kerkoor van de Hervormde Ge meente en de christelijke muziek vereniging Harpe Davids hun mede werking verlenen. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1