HANS DE BREE VAN HBSS: Investeringsprogramma 1970-1974: Filmfestival in clubhuis ,-De Doele" Schiedamse Kabouters' komen met orgaan .De Blijde Boodschap Schiedamse kunstenaars exposeren in museum Sebr de Veld On tspannings- zaal voor t Gors kost 80 mille m s- branclweren betere 8 Dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in gebruik Computer registreert containers Versieren Getoverd Hekel BesLimrsi'uiictie O Veren i gin gsnieu ws Minder ingelegd Hilton op z'n Deens o T.V.DEFECT? Wij helpen U direct WOENSDAG ii MAART 2070 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hans de Brcc is ambitieus. De 22-jarige Schiedammer heeft zich niet al leen een geslaagde maatschappelijke carrière voor ogen gesteld om dat te bereiken vol tooide Hans vorig jaar zijn studie aan de (avond-)HBS maar ook een sportieve loop haan die allenvege respect afdwingt. Hans cle Bree lijkt te gaan slagen. Vooral wat zijn spor tieve loopbaan betreft. Eigen lijk niet eens zo zeer als actief sportbeoefenaar hoewel Hans. momenteel overigens al drie weken in de lappenmand vanwege een beenblessure, dit jaar voor het eerst doordrong tot de keurtroepen van zater dag-tweedeklasser HBSS ken in de organisatie van deze Schiedamse voetbalvereni ging. ■nV:i Hans cle Bree: ..Verder zou ik me graag met de jeugd bezig houden. Geweldig lijkt me dat." Hans de Bree lijkt uiterma te geschikt om zich kandi daat te stellen voor een be stuursfunctie bij HBSS. Hij zelf denkt daar voorlopig ech ter nog niet aan. ..Ik geioof dat het fout is om zitting in een bestuur te nemen wan neer je zelf nog actief lid bent. Maar zodra ik ermee stop zou ik beslist een be stuursfunctie ambiëren m (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse gemeenteraad zal in liet vervolg jaarlijks, zo mogelijk voor de begrolingsdehatlen. een investeringsprogram over een periode van vijf jaren worden aangeboden. Nog dit jaar een investering in het project Proveniershuis? In dit programma zijn de bedragen opgenomen die men in de tijd aan kapitaalwerken denkt uit te geven. SCHIEDAM De Schie damse 'Kabouters', die vorige week vrijdag tijdens de JES 70 manifestatie de Oranje Vrijstaat in hun stad hebben uitgeroepen, zijn met de eer ste aflevering- van een eigen officieel orgaan gekomen. SCHIEDAM Eind volgen de week worden er in het Schiedams stedelijk museum weer drie nieuwe tentoonstel lingen geopend. In het nieuwe dagverblijf kunnen de geestelijk gehandicapten aangepaste werkzaamheden verrichten. HA GIN A IV De idealist en de verwarming van de kleedkamers Hans da Bree is een idealist. Iemand dia een ander mee, jeugdige geestdrift urenlang deelgenoot kan maken van zijn wensdromen. Ie mand echter ook die ziin eigen dromen nuchter relativeert. Een ideaal van Hans staat echter op liet punt pure realiteit te worden: de verwezenlijking van verwar ming in de kleedkamers van HBSS. Al maandenlang wordt het doen en iaten van Hans beheerst door dat ene woordje: verwarming. Een ver warming die er moet en zal komen. Hans zeil: 'Hall december kwam het idee om vcor verwarming in de kleedkamers van HBSS te zorgen voor het eerst bij me cp. Door een gelukkige omstandigheid slaagde ik erin radiatoren te versieren' voor ongeveer duizend piek. Er kleefde echter één moeilijkheid aan.- Waar meest ilê die duizend gulden van daan halen. Een gesprek met het bestuur leerde at snel dat ik daa rnet op kon rekenen. Door eenvou dig omdat er geen geld is. Wat moat je dan? Eindelijk, na vee) gepieker besloot ik een geldactie op touw te zetten. Mijn gedachten gingen uit naar een bedrag van ongeveer vjjf gulden per speler.' Het idee van Hans kreeg reeds na enkele weken gestalte. Vooral ook omdat naast de bijdragen van de spelers. vooral de junioren- commissie en de korfbalvereniging ODI een forse financiële duit in het zakje deden. De zaken leken uiterst gunstig te marcheren. Nu, enkele maanden later, ver loopt de actie van Hans echter stroef. 'We hebben op dit moment, nog ruim tweehonderd gulden no dig, Ik zie eigenlijk, zeil niet goed waar ze vandaan moeten komen. De meeste leden hebben ai gestort. De leden die nog niet stortten zien vrijwel allemaal hetnut van ver warmde kleedkamers niet in. On- begrijpclij keigenlijk. Toch is Hans er heilig van over tuigd dat ook het ontbrekende be drag op een of andere manier bij eikaar getoverd wordt. 'Het moet gewoon. Vooral ook omdat al met de aanleg van de verwarming is begonnen. We hebben hem een paar weken geleden alvast maar besteld. We zijn zelfs al bijna klaar.' De aanleg zelf geeft Hans echter ook diverse problemen: 'Bij HBSS klinkt het tenminste: 'Bij HBSS staat iedereen altijd voorin de rij wanneer er gekankerd moet wor den. Maar verder, een gote passieve boel. Moet je nagaan. Die verwar ming is er voor iedereen. Toch zijn we steeds maar met twee man be zig. Henk Scharloo en ik. Henk doet het overigens fantastisch. Die jongen zit zelf in het verwar mingsvak. Kij is de technische man. Ik zelf heb daar helemaal geen verstand van. Maar je voelt dat het voor hem een heidens kar wei is. Werkelijk ik begriip niet dat er verder niemand is die ons wil heipen. Nogmaals, iedereen gaat er toch van profiteren.'. Hans de Bree laat zich echter bepaald niet ontmoedigen door de wat passieve houding van zijn mede-ciubleden. 'Ik ben al blij dat er .gelukkig zoveei' mensen finan cieel over de brug zijn gekomen. Echt. de rest komt wel. Hoewel het allemaal nog wel een maandje zal gaan duren.' Wanneer dit karwei achter de rug is wil Hans beslist niet op zijn lauweren gaan rusten. 'Er is bij HBSS zo vreselijk veel te doen. dat ik gewoon een heke! aan mezelf zou krijgen wanneer ik hierna niets meer zou gaan doen. Neem bijvoor beeld het clubblad. Dat .zou ik graag met de jeugd gaan bezig ken. Misschien wordt dat het vol gende karwei. Verder zou ik me graag met d e jeugd gaan bezig houden. Geweldig lijkt me dat. voor gemeentebestuur Gistermiddag werd op een pers conferentie in het Schiedamss stadhuis het investeringsprogram ma voor 1970-1974 op tafel gelegd. Het doel van ditprogramma is informatie te verstrekken over het toekomstig verloop van de kapi taalsuitgaven aan iedereen die bij de realisatie van de investeringen betrokken zijn. Volgens B. en W. betekent dit voor de gemeentelijke autoriteit „vooral een proces van bewustma king van .wensen en mogelijkheden." Het programma geeft een recapi tulatie van da totale investeringen en een specificatie ervan. Het geeft schematisch een overzicht van de omschrijving van het project, het totaal der geraamde netto-uitgaaf en de vermoedelijk te investeren bedragen in de loop der jaren. Zo vindt men er bh' voorbeeld onder het hoofdstuk cultuur en re creatie de verbouwing van het Pro veniershuis. Realisatie ervan gaat naar schatting 1,4 miljoen gulden kosten.Volgens list program wil men neg dit jaar 30.000 gulden uit trekken om met het project te gaan beginnen. In 1371 tot en met 1973 zou volgens he program jaarlijks respesievelijk 500.000. 700.000 en 170.000 gulden voor de verbouwing- nodig zijn. Onder hetzelfde hoofdstuk vindt men ook de restauratie, van de St.- Janstoren. Hierin za! naar schat ting 230.000 gulden geïnvesteerd .moeten worden. B. en W. zouden in 1973 90.000 voor het, werk wil len uittrekken en vervolgens 140.000 in 1974. Zo geeft het programma een ge detailleerd ovefzicht van investe ringen die men de komende vijf jaar-in alle mogelijke projecten op allerlei terrein wil doen. B. en W., die- in de deze maand te houden raadsvergadering de raad zuilen voorstellen het program ma voor kennisgeving aan te ne men, zien het geheel ais „een hand leiding voor B. en W. en oen con trolemiddel voor de raad". Het col- Van een onzer verslaggeefsters) ^SCHIEDAM - In het clubhuis Dc Doeie' aan het Dociepiein in Schiedam wordt zaterdagmiddag een filmfestival gehouden. bat begint om één uur. Iedereen is er hartelijk welkom. Om te beginnen wordt, in kleur. 'Assepoester' gedraaid. Van drie tot vier uur is de vertoning van 'Rij ders in de nacht', een cowboyfilm. Daarna staat er de sprookjesfilm toverknikkcr' op het program ma. Kinderen kunnen voor drie kwartjes alle drie de films gaan Den. Ze kunnen ook één of twee voorstellingen, bijwonen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM- De Schiedamse afdeling van de Nederlandse vere niging voor huisvrouwen heeft voor donderdag 19 maart een diamiddag op het programma staan. Het on derwerp is -De ervaringen in het land van Farah'. Eon van de leden, mevrouw Van den Boogcrt, die veel heeft gereisd m Iran. zal cr één cn ander bij vertellen. Dc bijeenkomst begint om 2 uur m Irene. (Van oen onzer verslaggeefsters) Het heeft de titeJ 'De Blijde Boodschap' meegekregen. De redac tie van het onregelmatig verschij nend blad wordt gevormd door 'Het collectief van de Schiedamse ka bouters'. In 'De Blijde Boodschap' wordt een en ander verteld over wat de ROTTERDAM Bij de Spaar bank te Rotterdam is in de maand februari 55.681.454 ingelegd, bijna vijf miljoen minder dan%in januari. De terugbetalingen waren ook minder: in januari .1'53.101.424,- en in februari ƒ49.989.508.-. De tegoeden werden daardoor groter, en bedragen nu totaal 783.840.028,-. Het aantal rekeningen werd uit gebreid met 609. Oranje Vrijstaat eigenlijk is, over de proclamatie van de Oranje Vrij staat in Schiedam en over de sluip- in. die de Rotterdamse Kabouters afgelopen zaterdag hebben gehou den. De kabouters kondigen in de 'De Blijde Boodschap" ook hun eerste actie aan: De bestudering van de kindercrèches-problematiek. De krant zal o.a. a.s. donderdag tijdens de politiek-kaffeebijeen- komst over de 'Oranje Vrijstaat', om zes uur in de Nieuwstraat 12, te koop zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Veertien dagen lang is de Coffeeshop van het Rot terdamse Hilton Hotel ingericht als Deens restaurant. Er worden dan vele Deense gerechten geser veerd, bereid door speciaal overge vlogen Deens koks en patissiers. Ook de bediening in de Coffeeshop is anders: meisjes uit het Scandi navische land lopen rond in witte jurkjes met groene schorten en hoofddoekjes. De twee weken De nemarken zijn georganiseerd door de "luchtvaartmaatwchappij SAS, het Deens Verkeersbureau en het Hilton Hotel. 'Van een onzer,verslaggevers) ROTTERDAM Hei Rotter damse bedrijfsleven is oezig met her, reorganiseren en verbeteren van het bedrijfsbrandweersysteem. De onlangs in het leven geroepen Stichting Waal-Eemhaven. waarin op het ogenblik 38 Rotterdamse bedrijven participiëren, is begonnen met een speciale opleiding voor brand weerinstructeurs. Gisteren - voltooiden .achttien amateurbrandweerüeden deze cur sus, die in totaal zestig uur duurde. De 'opleiding is een initiatief van het bedrijfsleven zelf. De gemeen telijke brandweer verleende wel al le mogelijke hulp. Het is de bedoe ling dat in de toekomst steeds meer bedrijven in de Maasstad over zul len gaan tot het deelnemen aan deze cursus. In september wordt gestart met de opleiding van nieu we kandidaten. De achttien, die als eersten met goed gevolg het examen brandweer instructeur aflegden, worden in de gelegenheid gesteld een nieuwe cursus te volgen voor landelijk er kend instructeur, waarmee men wil bereiken dat landelijk een 'zelfde' taal wordt gesproken. Op het ogen blik bestaat er onderling nog veei verschil tussen de brandweerdien sten in de bedrijven. De landelijke cursus beoogt daar verandering in te brengen. lege gaal ervan uit dar, het pro gramma een dynamisch karakter moet hebben en dus niet bindend kan zijn. „Nieuwe ontwikkelingen en re sultaten van verdere onderzoekin gen. evenals wijzigingen in de mo gelijkheden zullen jaarlijks aanlei ding geven tot aanpassing van het programma." aldus B. en W. Voorts wijst het college er in het raadsvoorstel neg op dat het nieu we. en eerste „echte" investerings programma resulteert in kapitaals uitgaven in de komende jaren, die meer dan 30 miljoen per jaar be dragen. In hst tijdvak 1959-1960 zijn investeringen gedaan die va riëren van ruim 10 miljoen tot ruim 27 miljoen gulden per jaar. 'Van een onzer verslaggeefsters) Van 21 maart tot 20 april is er een groepstentoonstelling van werk van de algemene fotoclub Schie dam. Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam zal de expositie vrijdag avond 20 maart om kwart over 8 officieel openen. Tegelijkertijd opent de burge meester ook een groepstentoonstel ling van werk van de Schiedamse kunstenaarsvereniging S 45. Deze expositie duurt eveneens tot 20 april. Op zaterdagmiddag 21 maart, 's middags om half 5, vindt de ope ning plaats van een tentoonstel ling van aquarellen, etsen en lithografieën van Hisako Abe. Deze werken zijn ook tot 20 april te be kijken. ROTTERDAM Met nj.s. Cursa van Van Nievelt. Goudriaan Co's Scheepsvaart Mij. is verkocht naar Cyprus: voortaan zal het varen onder de naam Michris. Het schip werd in 1054 gebouwd: het heeft een draagvermogen van 4. 029 ton d.w. en een motorvermogen van uur dicht zal zijn). (ADVERTENTIE) .Evt. vooraf prijsopgave PHIUPS Udulnastrajj 78 a /ty-s Schiedam fessA Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM —Wethouder G. Z. de Vos van Volksgezondheid heeft dinsdag het Dr. J. H. Pa- meyer-dagverblijf voor geestelijk gehandicapten aan de Heemraad singel in Rotterdam geopend. De Dr J. H. Pamcijervereniging is voortgekomen uit een fusie van stichtingen en verenigingen die de belangen behartigen van mensen, die om psychische redenen moei lijkheden hebben met het zich handhaven in cle maatschappij. Als eerste nam de vereniging iiet dagverblijf aan de Boergoense- straac in gebruik. Na dit pand aa.n de Heemraadssingel volgen nog twee dagverblijven. De werkplaats van de vereniging bood aan ca. 600 geestelijk gehandicapten een acceptabel werkmilieu. Omdat de exploitatie van zo-n grote werk plaats niet meer paste in het kader van een particuliere instelling, droeg de vereniging deze over aan de gemeente Rotterdam. Het se cretariaat van de vereniging is ge vestigd in het gebouw voor Volks gezondheid. Baan 170 te Rotter dam. ■n (Van een onzer verslaggevers) OOSTVOORNE Het re creatiecentrum Kruininger Gors in Oostvoorne, pleister plaats voor tienduizenden hoofdzakelijk uit de omge ving van Rotterdam afkom stige vakantiegangers, zal dit jaar worden verrijkt met een ontspanningszaal, die in totaal 80.000 gaat kosten. De zaal waarvan de inrich ting j 20.000 kost, zal onder meer een filmprojector en -scherm, al lerlei spelmogelijklieden en een bar bevatten. De tarieven voor het huren van zomerhuisjes en het plaatsen van caravans en tenten op de Krui ninger Gors zullen dit jaar worden verhoogd met 6 tot 9 percent. Deze verhoging is nodig' om een begro tingstekort van 19.00, een bedrag van ƒ7300 voor onvoorziene uitga ven en ƒ7400 aan niet gedekte in vesteringen te compenseren. De tariefsverhoging, die een in komstenvermeerdering van in to taal ƒ34.420 moet opleveren, komt voor de vakantiegangers neer op bedragen van tussen de vijf en de dertig gulden. Verdere plannen voor het ko mende seizoen behelzen een ver betering van de bij het recreatie centrum gelegen parkeerterrein 'kosten: 2000 gulden) en de aanleg van een nieuw toiletgebouw voor de huurders van een caravanstand plaats dat 30.000 gulden gaat kos ten. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Om de enorme groei van het containervervoer te kunnen bijhouden heeft de Europe Container Terminus N. V. te Rot terdam bij Univac een computer systeem besteld. De ECT verwacht een dergelijke aanvoer van contai ners dat een administratieve af handeling met de hand onmogelijk wordt. Het heie bedrijf za! worden geautomatiseerd, het eerste deel is volgend jaar klaar. ETC startte in 1967 met het be handelen van containerschepen; over een jaar denkt men zeven con tainerkranen te hebben: de kade lengte zal 1150 meter bedragen. Voor 1975 verwacht ECT 800.000 containers; vorig jaar kwamen er 12l.000.ook uit contacten met rede rijen die op het Verre Oosten.Ja- pan cn Australië gaan varen, is ge bleken dat de terminal in 1975 op timaal gebruikt zal moeten worden.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1