Surinamer J. Hing over litspraak >fficier van J ustitie i Protestbrief Zuiderpark Waarom metro door Schiedams oude centrum? Hevig verzei winkeliers tegen Dordts Spniliavenp! an Spamiingloos gebeuren VOOR SNEL HERSTELLEN VAN GEBROKEN RUITEN FA. F. J. KLOET ZN eurofox 15.11.22 Voorlichting binnenstad M. Koning door politie uit vergadering verwijderd Uitbreiding vroedvrouwen- kweekschool o I Underdogs Emotioneel PvdA-kandidaten Krimpen a.d. IJssel Verhuizingen Meubelopslag Peter Goedhart „In de ban van de ring" schildersbedrijf 2e maasbosstraat 80 - tel. 343276 - vlaardingen ZATERDAG 14 MAART 1970 HET VRIJE VOLK - SKI (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Hij moet met z'n handen van die zaak afblijven. Ik verbied iedere autoriteit aan de poli tieke status van een Surina mer te komen. Niessen had het over smeerlappen toen hij de drugs-zaak tegen Rudy J. be handelde. Nou, ik vraag me af of hij iets weet van de smeerlappen, die onze voor ouders voor enkele stuivers op de slavenmarkt verkoch ten. Met zijn uitspraken heeft hij ons herinnerd aan het verleden. Een verleden dat ligt op de puinhopen van de slavernij." verwacht a.s. donderdag de grootste en hardste western in de film historie. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Marius L., een 26-jarige koopman uit het Zuidhollandse Brakel, bleef gis teren voor de Dordtse rechtbank tot het eind tie volhouden, dat hij in de nacht van 10 op II oktober van het vorig jaar zijn eveneens 26-iarige echtgenote Dirkje niet met een mes had neergestoken. 55 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Waarom moet de metro dwars door de Schiedamse binnenstad komen te lopen?" „Waarom worden Lange, Korte en Nieuwe Haven niet gedempt?" En: „Wat is nou eigenlijk een sub-city centrum?" (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT „Wij pikken het niet." De Dordtse winke liers van de Spuiweg, de Spuistraat, het Bagijnhof, de Vriese- straat en de Voorstraat en de groep grote zaken hebben gister avond in hotel-restaurant Statenhof een krachtig protest laten horen tegen het Spuihavenpïan van de gemeente, dat dinsdag in de raad komt. TH. KASTEEL Jr. Van Slingelandtlaan 4, Telefoon 33386. DAMESSTOFFEN en ACCESSOIRES Liesveld 17 - Vlaardingen - Telefoon 34.44.82 PAGINA 13 s„ sV v<>- De heer Noordwijk (links) en de heer Hing protesteren tegen de uitspraken van officier van Justitie mr. A. Niessen. ,I\iessen hers inerde ons aan slavernij' te ontwikkelen. Zijn geestelijke ontwikkeling heeft jaren lang stil gestaan. De heer J. Hing, Surinamer, a! achttien jaar in Nederland, nu se cretaris van de Stichting Recrea tiecentrum Surinamers, is woedend omdat de ofifcier van Justitie mr. A. Niessen dinsdag verzuchtte dat er eigenlijk een verandering in het Koninkrijksstatuut zou moeten worden aangebracht, zodat mensen als de verslaafde Rudy J. over de grens kunnen worden „getrapt." De heer Hing: „Niessen heeft die jongen als een indringer gezien, maar wat hij vergeet is dat J. een Nederlander is en daarom net zo veel rechten heeft a.!s iedere ande re burger. Weet u hoe de officier reageerde, toen ik hem pa het pro ces opbelde om met hem te praten over zijn uitspraken? Hij zei: Met u heb ik niets te maken en hij smeet de hoorn op het toestel. Uiteindelijk ben ik toch naar het gerechtsgebouw gegaan op uitnodi ging van een ambtenaar van het parket. Toen we de gang inliepen zag ik Niessen staan. Ik riep: Dat is hem, hé meneer Niessen, u wilt toch zo graag trappen, nou trap mij dan, hier, trap dan. De lieer Niessen had daar even wel geen zin in, vluchtte kamer 22 binnen en sloot de deur aan de binnenzijde af," aldus de heer Hing. Het protest van de heer Hing en zijn vriend H. A. Noordwijk, voor zitter van de SRS draagt een emo tioneel karakter. Er wordt uitge legd waarom. „Kijk, Rudy is een hele aardige jongen die het slachtoffer is ge worden van z'n afkomst. Hij is no ta bene een analfabeet. Toen hij in Rotterdam arriveerde raakte hij in contact met zelfkantfiguren. Hij werd verslaafd aan drugs en kwam zo met de justitie in aanraking. Twee jaar geleden werd hij al een keer veroordeeld. De officier was toen.., mr. Niessen, Wij acht ten het een onverteerbare zaak dat Rudy nu weer met hem te maken kreeg. Niessen is niet eens voldoen de geïnformeerd over de achter gronden. J. is een gewone jongen die niet de kans heeft gehad zich Is het dan verwonderlijk dat hij aan de zelfkant van het leven te rechtkwam? J. maakt deel uit van een grote groep jongens die alle maal moeilijkheden hebben. Het be donderde is, dat men hier niets weet over de problematiek van die groep. Vindt u het niet begrijpelijk dat sommige Surinamers in Neder land ieren haten? Ze krijgen door uitspraken van mensen als Niessen het gevoel dat ze niet bestaan, dat ze underdogs zijn." Het bestuur van de SRS neemt het niet langer. In een brief aan de president van de rechtbank werd de houding van genoemde officier van Justitie in scherpe bewoordin gen afgekeurd. Gisteren ging er een brief naar de minister van Justitie, naar de vaste kamercommissie van Justitie en de commissaris van po litie in Rotterdam. Gevraagd wordt om toezicht op de behandeling van zaken waarbij Surinamers betrok ken zijn. De brief.werd door ruim tweehonderd Surinamers onderte kend. Als de reactie van de overheid In de ogen van de briefschrijvers niet gunstig is, zal men blijven prote steren. Net zo lang tot de overheid gehoor geeft aan de klachten. (ADVERTENTIE, Telefoon 3-4-3-2-1 Dordrecht TECHHieOLOR'PAHAVISION' WARNER BROS.-SEVEM ARTstfe (Van een onzer verslaggeefsters) KRIMPEN A. D. IJSSEL De kandidatenlijst voor de gemeente- raad van de PvdA voor de gemeen teraadsverkiezingen is door de le denvergadering vastgesteld. Lijst trekker is de heer M. Fontijne. Op de tweede en derde piaats staan P. Bechtum en W. J. C. Boon. Verder noemt de lijst achtereenvolgens: R. Bakker, G.Visser, W. H. Smits, G. Bezemer, A. B. N. Ham, H. Heu velman, M. Liedorp, H. Noorlander. J. Vroombout J. J. Vendeville en G. de Bruin. r ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Zuiöerpark- plan van de caféhouder Dijkgraaf (drive-inbioscoop, eet- en drink- gelegenheden en een pompstation) blijft protesten ontmoeten. Een groep van negen verontruste bewoners van de bij het park ge legen wijk Zuidwük heeft baar be zwaren uiteengezet in een brief aan B. en W„ de andere raadsleden, de wijkorganen in Rotterdam-Zuid en organisator A. J. Fibbe van de ma nifestatie C '70. De groep stelt, dat het park „reeds volgepropt is voor allerhande gebruik". Realisering van het plan van de heer Dijkgraaf „zou op nieuw een ernstige aanslag op het Zuiderpark betekenen'. De briefschrijvers doen een be roep op de raad om de rust en de ruimte in de door zeer velen ge waardeerde groene long in bescher ming te nemen. I /at jij..': woede met of zonder messteek Dirkje zelf. Inmiddels weer hele maal opgeknapt, verklaarde echter: „Ik zei tegen hem: Maak nu geen ruzie, laten we naar huis gaan. Toen sprong hij op me af en riep: „Wat jij." Op hetzelfde moment voelde ik een stekende pijn in mijn buik en werd ik duizelig." Of hij een mes in zijn hand had gehad, had zij echter niet gezien. De steekpartij had zich afgespeeld in de woning van Marius' broer Rien in Nieuwendijk (gemeente Almkerk). Dirkje, Marius en zijn andere broer Henk waren daar na afloop van cafébezoek naar toege gaan. Overigens tegen de zin van Marius, die liever nog een borreltje had willen drinken in café 't Vin- kenestje. Daar ontstond de ruzie ook over. Henk en Marius vlogen elkaar in de haren, maar Rien kwam tussen beide. Marius begon dreigend met een tafelmes te zwaaien, dat hem echter door zijn schoonzuster Jaan werd afgepakt. Daarover boos ge worden wilde Marius zijn schoon zuster in de gang met een stofzui ger te lijf gaan. Dirkje liep het tweetal achterna en toen zij haar man in de keuken tot kalmte wilde manen, sprong hij op haar af. Dat hij daarbij met een mes had gestoken, ontkende hij: „Ik heb haar alleen maar achteruit ge duwd." Zijn zuster .Anna, bij wie hij na het voorval zijn toevlucht had gezocht, had echter tegenover de politie verklaard dat Marius by haar was binnengekomen met de mededeling dat hu' Dirkje had neergestoken. Volgens Dirkje had Marius tegen haar in het ziekenhuis gezegd: „Als de politie komt, zeg dan niks, denk aan je kind." Broer Rien voegde daar nog aan toe: „Marius heeft (ADVERTENTIE) mij dezelfde nacht nog gevraagd of ik het mes wiide weggooien." Voor officier van Justitie mr, J. van Leeuwen was het duidelijk dat verdachte het gedaan heeft. Wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel eiste hij een gevangenisstraf van tien maan den, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar plus aftrek van voorarrest. De president van de rechtbank, mr. P. Waardenburg, moest aan het slot nog het volgende van het hart: „Hos kon u uw vrouw een goed le ven geven door in een vrachtauto zonder water en licht te gaan wo nen? Hot is trouwens te gek, dat een gemeente dit toelaat. Als een tv-ploeg dat ontdekt had, was de burgemeester waarschijnlijk ontsla gen." Uitspraak over een week. Het zijn een paar van de veie wagen, die werden afgevuurd op de heer B. C- van Gent van het bu reau voor Stedebouw en Architec tuur Fledderus en Van Gent, giste ren, op de eerste voorlichtings avond over de studieplannen, die het bureau voor de Schiedamse binnenstad heeft ontworpen. Ruim veertig Schiedammers maakten van de gelegenheid gebruik deze bij te wonen. Een aantal van hen maakte be zwaar tegen een doorbraak van Broersvest, Lange en Nieuwe Ha ven voor de aanleg van een metro tracé dwars door de binnenstad. Men wilde weten of een dergelijke situering van een metrolijn nu wel zo nodig is. Volgens de heer Van Gent zal een aanleg ten noorden of ten zui den van het centrum „nog een veel grotere verwoesting met zich mee brengen." .JDwars door de stad is de beste oplossing," meende hij, met de toevoeging: .„Zij het dan als een noodzakelijk kwaad." Een dempen van de drie havens vond hij geen gelukkige gedachte. „Het wordt er niet beter op als we dat gaan doen," vond hij, ,3ij het dichtgooien van de havens zou je het gezicht van de stad ernstig schaden," is zijn mening. Vele vragen werden gesteld waarop de heer Van Gent geen antwoord kon geven (welke huizen er gesloopt moeten worden, hoeveel het gaat kosten, wanneer er begon nen kan worden). De raad moet immers nog een plan uit kiezen. Hij vertelde dat alle suggesties, op- en aanmerkingen die tijdens de voor lichtingsbijeenkomsten worden ge lanceerd, doorgespeeld zullen wor den naar het gemeentebestuur. Hun bezwaren spitsen zich toe op twee punten: het verwijderen van de Spuidam (de verbinding tussen Spuiweg en Spuistraat over de Spuihaven) en het openhouden van de Spuihaven tussen Achterom en Spuidam (de winkeliers zagen dit gedeelte liever gedempt ten behoe ve van parkeerruimte. Men vreest dat de Spuiweg een 'doodlopende straat wordt, waar het publiek niet meer komt. De heer W. Sterk van de Winke liersvereniging Spuiweg merkte over de Spuidam op: „Als deze ver wijderd wordt, mist de Spuiweg, de slokdarm van Dordrecht, zijn strottehoofd, kan dan niet meer slikken en zal dus sterven." Op grond hiervan trok hij het ernstig in twijfel of het beleid van B. en W. wel van visie getuigt. „Door de Kamer van Koophandel en de Middenstandsfederatie zijn bezwaren gemaakt. Daar is niet naar geluisterd,", aldus de heer Sterk. H(j zei op een meer demo cratisch en minder technocratisch beleid van het gemeentebestuur te hopen. De heer R. Erlings van de winke liersvereniging Grote Spuistraat „Wij hebben met grote offers een winkelwandelstraat gecreëerd en nu gaan ze ons dood maken door de Spuidam te verwijderen." De heer A. van Loon van de Winkeliersver eniging Voorstraat vond het een uitermate kwalijke zaak, dat, ter wijl de winkeliersverenigingen op een hearing over het Spuihaven pïan in november vrijwel unaniem hun bezwaren hadden geuit, B. en W. in hun voorstel aan de gemeen teraad schrijven, dat tijdens die hearing geen sterk afwijkend geluid naar voren is gekomen. De heer Heerema, oud-voorzitter van de Middenstandsfederatie, oogstte veel applaus met zijn op merking om, wanneer dinsdag de beslissing ongunstig uitvalt, in be roep te gaan bij Gedeputeerde Sta ten 'en als het moet ook bij de Kroon. Men deed algemeen een beroep op de raadsleden, van wie enkelen aanwezig, de belangen van de mid denstand niet te vergeten. De steun van de schaduwfractie van D'66 hebben de winkeliers inmiddels ge kregen. In een brief aan de gemeenteraad hebben de Democra ten zich duidelijk achter de stand punten van de Middenstandsfede ratie en de winkeliersverenigingen gesteld. Ook ssSJ maakt bezwaar tegen de opmerking van B. en W. in hun voorstel aan de raad, dat tildens de gehouden hearings geen sterk af wijzend geluid naar voren zou z(jn gebracht over het openhouden van de Spuihaven en het verdwijnen van de Spuidam. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De heer M. Ko ning uit Dordrecht, die in de afge lopen tijd tweemaal kort achtereen in heb nieuws kwam, eerst door in een brief aan Gedeputeerde Staten te protesteren tegen het plan van de gemeente Dordrecht om het voormalige Verblifa-complex aan te kopen ten behoeve van de brand weer, de BB eai de ambulance dienst en vervolgens door een nieu we partij Vrije Democraten op te richten, is gisteravond tijdens een potestvergadering van de Dordtse middenstand tegen het Spuihavenpïan van de gemeente door de politie uit de zaal van ho tel-restaurant Statenhof gezet. Het gebeurde op verzoek van de oganisatoren van de protestbijeen komst. Het voorval veroorzaakte enige deining achter in do zaal. Ge vraagd naar het motief voor de ver wij deiing van de heer Koning, liet een van de organisatoren ons we ten: „Die man heeft hier gewoon niets te maken." (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers') ROTTERDAM Aan de Hene gouwerlaan in Rotterdam is vrij dagmiddag de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van de Rijks kweekschool voor Vroedvrouwen. Er komt een vleugel aan de voor zijde op verdiepingshoogte, waarin worden gebouwd zes verloskamers, een opname-afdeling, een kleine po likliniek en een portiersloge. Het bouwplan omvat tevens de moder nisering van de linkervleugel en de bouw van een nieuwe operatieka mer en een groot laboratorium in de rechtervleugel. In de ban van de ring, een boek van J. J. R. Tolkien, leverde voor Peter Goedhart de stof voor een muzikale „one-man-show", die hij vrijdagavond in het Piccolotheater aan een klein publiek presenteerde. Het sprookjesachtige gegeven, dat men mutatis mutandis ook aantreft in de Ring der Nibelungen en in de Graal, wordt in de vorm die Goed hart schiep vrij summier aangeduid in een reeks van liederen waarvoor hij de muziek schreef en een ver bindende gesproken tekst. Alhoewel Goedharts werk zich onttrekt aan een bepalende defini tie het is niet zuiver literair, maar evenmin een echte liederen cyclus of desnoods een zangspel heeft het er toch alle schijn van dat het muzikale bestanddeel het meest essentieel Is, maar daarmede raakt men ook aan de zwakste stee In het werk. De zangpartij vertoont in haar melodie een slap aftreksel van het Mendelssohn-Schumannlled en blijft steeds gebonden aan een zoe telijk pathos. In de pianobegeleidin gen moeten dan de zgn. toegevoegde tonen de harmoniek wat kruiden. Kon dus het muzikale materiaal de spanning er niet of nauwelijks inhouden, als zanger bleek Peter Goedhart zich zelf ook ruimschoots overschat te hebben. Men hoort in hem de typische amateur die hier en daar een aardige toon heeft en daardoor heel gemakkelijk tot ste reotype uitdrukkingswijzen komt, maar wiens techniek heel dikwijls tekort schiet. Dit komt dan tot uiting in moei zame en zlfs licheelijk hese tonen in het1 hogere register, in een te kort aan volume, in een gebrek aan dynamische schakering en ook in het onhandig overgaan van de di verse registers. De zanger kon steunen op de be trouwbare begeleiding van Fransje Dorst, de verbindende teksten wer den gelezen door Pim Oskam. Flui tist Frans Joosse en gitarist Wim Spruijt hebben het wat uniform sa mengesteld voorprogramma ver zorgd. waarbij de fluitist de tech nische meerdere bleek van de gita rist. BERNARD GEISE ADVERTENTIE MEER KEUS ALS U UW KLEDING ZELF MAAKT ENVOORDELIGER! Wij tonen U gaarne onze kerncollectie

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2