eenvoudig werk van „leerling Ernst Blok orlere versie van Borak duidelijker PATTON SIMON STIJKEL HEEFT VEEL WEG VAN EEN BULDOG' D 66 wil praten over slechte opkomst mmSê? ee-olifant vestigt zich in 1 lij dorp olitie let op overtredingen Brieven van lezers Dinsdag discussie over nota R hO-structuur Mevr. erwei aanvoerster PvdA lijst n Schiedam Verenigingen Koopvaardi j- officieren fuseren Jan Roeland Geraffineerd Ztridslaven Objekten Stutofes-bijdrage van De Boer GENERAAL [grootstrateeg MIMI Groote Schouwburg CAROL TED ALIC Mnziekuitvoerin g Ron tgenappa raat ZATERDAG 21 „MAART 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 16 Ernst Blok Is wel een naam om even te onthouden. Deze jonge Rotterdammer, leerling van de academie, debuteert met schilderijen en grafiek in Galerie C.C.C. aan de Hoog straat in Vlaardingen. (ADVERTENTIE* Zeer alledaags: vrouw in bed van Ernst Blok. ROTTERDAM De Wage- ningse Studenten Toneel Ver eniging heeft donderdag en vrijdag in De Lantaren zijn bijdragen aan het Stutof es geleverd met twee stukken van Lodewijk de Boer, die belde ln Rotterdam nog niet te zien zjjn geweest: De Kaapkop luistert, zijn eerste ling uit 1963, en Borak valt, dat de Toneelgroep Theater twee jaar geleden uitbracht. (ADVERTENTIE) op dir.24 maart ROTTERDAM Het RPhO-bestuur ziet geen aanleiding wijziging te brengen in de aanwezigheid van twee vaste diri genten, momenteel Jean Fournet en Edo de Waart. Men schrijft dit in een „discussienota", die onlangs „strikt ver trouwelijk" aan de 115 orkestleden is toegestuurd. (ADVERTENTIE) er s een kostelijke film op komst ROTTERDAM -- „Hij is 37 jaar oud, getrouwd en heeft een dochtertje van twee jaar oud. Hij woont in een gezellig, tamelijk modern ingericht nieuwbouwhuis in Schiebroek en heeft de gelaatsuitdruk king en de kuif van de stijf koppige Fries, type Abe Len stra. ehamele in bed - vrouw Op zichzelf is het al iets bijzon ders wanneer een leerling, nog voor hij de drempel van school naar maatschappij overschrijdt, in de openbaarheid treedt. Galeriehouder Hans van Dijk ontdekte hem en aangezien deze ei zijn speciale werk van maakt juist onbekende, maar veelbelovende jonge mensen te pousseren, zat er uiteraard een expositie in. De onderwerpen, waartoe Ernst Blok zich voelt aangetrokken, zijn zeer alledaagse. Hij heeft niet meer nodig dan een deur of een venster in een kaal Interieur, een enkel bed met of zonder een Ietwat schamele, naakte vrouw: onderwer pen die hij schildert in overwegend blauw-grijs met slechts een enkel krachtig accent. Qua voordracht zijn ze van een ongelooflijke eenvoud. In dit werk suggereert hij een sfeer van een zaamheid; het is net alsof wij op iets moeten wachten dat nimmer gebeurt en ook in de schaarse figu ren zit iets van wachten en in zich zelf verloren gaan. De deur, het venster, de stoel be vinden zich In een gestolde toe sand. Ze ljjken tijdloos en stuk voor stuk vormen ze de dode attri buten van onze dagelijkse omge ving. Daarin en daarmee leven wij, maar losgemaakt van ons zelf zijn het ietwat treurige en zelfstandige objecten, die op hun beurt hun ei gen verstilde leven leiden. Soms saust hij over reeds ge schilderde contouren en partijen heen, waardoor de vormen ver vagen, net als bij Klaas Gubbels, bij wie hij in de klas zat, maar wiens invloed nauwelijks ter zake doet. In de grafiek zijn het vooral trappen die hem observeren; druk ken die een combinatie zijn van een grafisch en een fotografisch procédé, heel indringend door de persoonlijke inzet. Een andere schilder van alle daagse dingen is Jan Roeland ,die In de Rotterdamse Doelen expo seert, maar zijn Interpretatie is volkomen verschillend van Blok. Hjj is koeler en precieser ingesteld en zijn werk tendeert naar een soort purisme. Hij schildert sterke vergrotingen van b.v. een enveloppe, een aanste ker, een vleugel of een rooster, waardoor er als het ware, ook al blijven ze herkenbaar, een soort abstracte composities ontstaat. Zijn kleurenprogramma is daar bij dermate verfijnd, dat het effect et van iets spiritueels krijgt. Het object is dan niet belangrijk meer, hoogstens een middel tot het doel: het bereiken van een uitermate zuiver evenwicht van vlakken en kleuren, die in een vouwsel, een lint of een rol bepaalde spannin gen oproepen. sohiHende kanten uit. Het zijn esgenlljk decoratieve panelen, ge schilderd in heldere kleuren, waar van de onderdelen door middel van scharnieren kunnen worden omge klapt, waardoor er eenzelfde deel met een andere kleur de plaats van het vorige inneemt. Er zijn een beperkt aantal variaties mogelijk en a! naar gelang de stemming waarin men verkeert kan men daarop correspondenderende kleur kiezen. In Galerie Fenna de Vries aan het Eendrachtsplein te Rotterdam zijn geraffineerde zeefdrukken te zien van de Duitse Günther Fruhtrunk. die op dit gebied een 'hervorragende' positie heeft inge nomen. Hij werkt met verticale, horizon tale en diagonaal lopende kleur- banen, waarvan het optische effect wordt bepaald door de aangrenzen de kleur. Een systeem met onuit puttelijke mogelijkheden. Van Rob Figee - hij exposeert in het Stedelijk Museum van Schie dam speelobjecten - herinner ik mij van enkele jaren geleden al leen nog doeken met cocon-achtige structuren. Kort nadien begon hij objecten te maken en verleden jaar schakelde hij volledig over op de produkrie van licht- en wrilobjee- fcen. Bet bijzondere van hem is dat hij alle ontwerpen zelf uitvoert. Op zijn expositie heeft het. ludie ke element de overhand, want men kan met deze wandobjeeten ver- In het Dordtse Pictura aan de Voorstraat heb ik genoten van de kleurenlino's van twee grafici uit het Zuidslavische Novi Sad, nj, Milan Kerac en Ankica Opresnik. Na de grote expositie van twintig Slovenen in Schiedam was ik al een beetje vertrouwd geraakt met wat daar aan de gang is. Kerac is meer een structuurkun stenaar dan Opresnik. voor wie het lijnenspel belangrijk is, maar bei den putten uit een rijk verbeel dingsleven en slagen er in hun in tenties. waaraan een vleugje volkskunst met vreemd is, cp poë tische wijze gestalte te geven BERTUS SCHMIDT ki. VS,, Xv4-' Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Diergaarde Blij dorp heeft gisteren haar eerste zee-olifant in huis gekregen - een vrouwtje. Het dier heet Nanuska en is ondergebracht in het zee- leeuwenbassin. Donderdag komt een fraaie gemsbok-antiloop de diergaarde binnen, een geschenk van de Ver eniging Vrienden van BHjdorp. Die zelfde dag neemt tijdelijk di recteur F. Siewertsz van Reesema afscheid. Het heeft toen in "Arnhem slechts tien voorstellingen beleefd en dat kan een van de redenen zijn, waar om regisseur Hugo Heinen het stuk heeft teruggebracht tot een een akter. Daardoor werd het werk niet al leen compacter, doch ook duide lijker; allerlei nevenmotieven sn een belangrijk deel van de barokke toneelvormen, die De Boer gebruikt, waren verdwenen. Dat was ener zijds wel een voordeel, maar ander zijds oorzaak, dat handeling en spel te reëel werden, van hun mythische kracht ontdaan en te schriel over het voetlicht kwamen. Men treft in dit stuk, dat re miniscenties aan de Oidipous bevat, het bekende motief van De. Boer, namelijk dat van het geweld en de vernietiging (zelfvernietiging ook» aan, gecombineerd met het spel in het spel, dat parallel loopt met de hoofdhandeling en dat trad ener zijds wel duidelijk naar voren ln deze comprimering, maar kreeg an derzijds het niveau van een familie conflict. Dat lag dan ook wel aan de regie en het spel, dat zeker bij Borak en Sphota onvoldoende achtergrond kreeg, zodat het elementaire en pri mitieve in dit generatieconflict een te incidentele inhoud kreeg. De Boer, die vaak toch nog niet inhoud en (barokke) vorm van zijn stuk ken tot" een onverbreekbare eenheid weet te weven, is nauwelijks door amateurs te spelen, omdat zij wel de uiterlijke emotionaliteit kunnen opbrengen, maar niet de Innerlijke geladenheid. Over De Boers eersteling De Kaalkop luistert valt verder weinig te zeggen. Het is een poging in de richting van zijn latere werk, die nog te veel skelet bleef om te kun nen boeien. Ook hier is blijkbaar meer geladenheid ln het spel vereist dan amateurs kunnen brengen. C. J. WISSE SLIEDRECHT De Sliedrechtse politie is van plan om in de ko mende weken nauwlettend controle te gaan uitoefenen op bepaalde veel voorkomende verkeersovertre dingen. Zo zal de politie vooral gaan letten op het rijden met brommers of fietsen op trottoirs en in brandgangen. Ook het op de stoep parkeren van de auto's is in die periode dringend af te raden. Het is te hopen dat nu ook het gebouw Groote Schouwburg aan dacht krijgt, want het is niet het publiek van Rotterdam-Zuid, maar het gebouw dat het niet doet. Als de verwarrende naam eens wordt veranderd in bv. Zuidplein Theater of Schouwburg Zuidplein. De naam Zuidplein begint reeds faam te krijgen. Laat jonge kunstenaars de saaie wanden versieren. Vergroot de communicatie tussen publiek en toneel door op de stations Zuid plein en Slinge borden te huren met de vermelding welke voorstellin gen er komen. Wat het Zuidplein Theater be treft zijn wij. het publiek benieuwd of de plannenmakers er ook aan gedacht hebben hier nu eens wer kelijk ruime openbare toiletgeiegen- heden te bouwen. P A. DEKKER Ipelo 3, Rotterdam-23. Voortaan vindt U het ailermoofsfe op het gebied van kristal, porselein, zilver en pleet, in de nieuwe zaak van Focke Meltzer aan de Lijnbaan. komt u dan uw kadootje haten? Sinds 1823 heeft Focke Meltzer al zaken in andere grole steden. Voortaan kunt U dichter bij huis een keus maken uit het klassieke kristal van Baccarat en Lalique, Maastricht en Val St. Lambert. Edel porselein van Wedgwood en Royal Doulton, maar ook uit Limoges en Boedapest. Couvertarfikelen van Keitum en Christofle Er is ook een aparte en opwindende afdeling met eigentijdse artikelen in aardewerk, glas en roestvrij staal uit Skandinavië. Kom eens kennismaken met het vriendelijke en bij uitstek deskundige personeel van Focke Meltzer en een collectie die sinds 1823 blijft opvallen door doordacht vakmanschap en een tijdloos goede smaak- Als blijk van waardering voor Uw bezoek en eventuele aankoop ontvangt U op de openingsdag als geschenk een bijzonder fraaie broche van Crown Staffordshire. Lijnbaan 102, Rotterdam, Bestuur wil twee vaste diri genten hai< haven (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de PvdA heeft gister avond in een ledenvergadering de definitieve kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen vastgesteld. Lijsttrekker is mevrouw G. D. Verweij-de Graaff, wethouder van Culturele, Sport- en Jeugdzaken. De plaatsen twee en tien worden ingenomen door kandidaten van de PPR. PvdA en PPR nemen met een gemeenschappelijke lijst aan de verkiezingen deel. Wie de PPR- kandidaten zijn is nog niet bekend. De kandidatenlijst ziet er, wat de eerste zestien plaatsen betreft, als volgt uit; 1 mevrouw G. D. Verweij-de Graaff, 2 Ud van PPR, 3 J. Schef- fers (zittend), 4 P. Boschman (zit tend), 5 A. Verlinde (zittend), 6 A. J. Engelsman, 7 mevrouw J. Krik- ke-Hetn (zittend), 8 P. C. van der Lubbe (zittend), 9 mevrouw A. J. ftjsen-Jonker (zittend), 10 lid van PPR, 11 S. K. v. d. Berg (zittend), 12 C. Batenburg, 13 H. M. Wlerda, 14 C. J. M. lolmers, 15 N.C. Kerk- hoff en 16 W. de Visser. Voor de gereserveerde PPR-zetels komen ln aanmerking P. Wolffen- biittel, D. Rensman, J. Vorwalt en Hans Krabbendam i MENSEN DIE VAN ELKAAR HOUDEN MAG DAI EVEN De nota is een reactie op het begin januari gepubliceerde rap- port-Bartels (De Boon, Poslavski) over de interne verhoudingen in het Rotterdamse orkest. Het stuk wordt dinsdag in een „open discus sie" met de orkestleden besproken. Zoals wij woensdag al schreven, stelt het RPhO-bestuur zich in de ze nota achter de vorming van een ondernemingsraad. „Wil die," al dus het stuk, „aan zijn doel kun nen beantwoorden, dan dient hij ruime bevoegdheden te hebben. Het bestuur ziet geen reden om bepaal de onderwerpen a priori aap de be voegdheden van de ondernemings raad te onttrekken." Het op het ogenblik acht leden tellend bestuur heeft geen bezwaar tegen een vermindering tot vijf le den. maar er is geen eenstemmig heid over de vraag welke dat moe ten zijn. Een meerderheid (van vijf) vindt dat de orkestleden moeten verdwijnen. De minderheid (van drie orkestleden) vindt van niet. De meerderheid denkt dat orkest leden in het bestuur, zelfs als zij ook in de ondernemingsraad zijn vertegenwoordigd, „een bron van spanningen" zullen zijn. Het bestuur vindt verder ook, dat het „geen bemoeienis behoort te hebben met de dagelijkse gang van zaken, zolang deze een bevredigend verloop heeft." Maar de aanstel ling van een directeur personeels zaken wijst men van de hand. Voor wat betreft de afsluiting van een c.a.o. zegt men de landelijke dis cussie te willen afwachten. (Van een onzer verslaggevers) PAPENDRECHT Onder auspi ciën van de Culturele Raad Papen- drecht wordt vanavond ln de hal van de nieuwe Willem de Zwijger mavo aan de v, d. Palmstraat een muziekuitvoering gegeven waaraan meewerken de pianiste Marianne Garsthagen en de violiste Ren- Jonkman. Aanvang acht uur. (Van een onzer verslaggevers) Zijn beroep is secretaris van de Nederlandse Vereniging van Olie handelaren. maar dat is niet de reden waarom ik gewapend met pen en blocnote tegenover deze man, die zich graag met 'n terreiër vergelijkt, ben gaan zitten." Aldus één der inleidingen tot de kandidaten voor D'66 in de ge meenteraad van Rotterdam, een bundeltje interviews onder de titel „Ze kunnen me nog veel meer ver teilen En dat doen ze dan ook", ls uitgebracht door de Propaganda- commissie Afdeling Rotterdam. De interviews zijn gemaakt door de Algemeen Dagblad-journalist Rik in 't Hout, nog niet zo lang geleden lid geworden van de De mocraten. „Hij kende ze geen van allen." aldus het tatelbald. „Het Bibeb-achtige karakter van de in terviews maakt dat u de kandida ten tegelijkkertijd met de intervie wer leert kermen." Daarom, nog een paar citaatjes van de Bibeb van D'66, die zich zelf aangeeft als ,,het röntigenapparaat ten behoeven van de Rotterdamse leden van D'66." Hier komen ze: „De meest pretentieloze man die ooit een gemeenteraadszetel be geerde. Is ongetwijfeld de heer Joop H. Jansma, die samen met zijn vrouw en twee jonge kinderen een flat bewoont ln Hoogvliet. Hij zit, om het zo maar eens uit te drukken, enorm tegen rijn kandi daatstelling aan te hikken en kijkt uw verslaggever aan met dezelfde blik als waarmee een 16de-eeuwse ketter naar zijn minzaam glim lachende inquisiteurs moet hebben omhoog geblikt." Of: „Ook de vuile was buiten- hangen, dat noem ik openheid m de politiek," zegt mevrouw Ans Löbler-Polling, kandidaat-gemeen teraadslid voor D'66. Deze kern achtige uitspraak lijkt tekenend voor deze 38-jarige meester(esse) m de rechten, moeder van drie jonge kinderen en medewerkster van het ministerie van Justitie (ln volstrekt willekeurige volgorde)." En om te besluiten: „Simon Stij- kel, het Jongste potentiele gemeen teraadslid van D'66 Rotterdam (hij is 25 jaar oud), heeft heel veel weg van een buldog. V kent ze wel. die honden, die als ze ergens hun tanden in hebben gezet, nog met geen twintig kanonnen te bewegen rijn los te laten." ROTTERDAM (ANP) De leden van de Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij (CKO) an van de Vereniging van Neder landse Koopvaardij Officieren (VNKO) hebben vrijdag op afzon derlijke vergaderingen in Rotter dam besloten, hun verenigingen te liquideren en gezamenlijk een nieuwe organisatie op te richten: de Vereniging van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij (VKO). Dit besluit ls genomen nadat onder de leden van beide vereni gingen eer referendum is gehou den, waarbij met overweldigende meerderheid is gekozen vóór de fusie van CKO en VNKO. De nieuwe officierenorganisatie, die bijna 6000 leden telfe (60 per cent van alle koopvaardij-officle- ren), zal zich aansluiten bi) de Federatie van Werknemersorgani saties ln de Zeevaart. Deze fede- wordt op 1 april lid van he» v. DORDRECHT De Dordtse af deling van D'66 wil alle politieke partijen ln Dordrecht uitnodigen voor een gesprek om zich te bera den over de slechte opkomst van de kiezers bij de Statenverkiezingen van woensdag. D'66 acht de slechte opkomst een uitdaging aan de politieke partijen en meent dat het noodzakelijk ls. dat vertegenwoordigers van deze partijen met het oog op de komen de gemeenteraadsverkiezingen de bevolking van het Eiland van Dordrecht duidelijk maken wat hen voor ogen staat in de komende zittingsperiode, wat zij voor de be woners wensen te bereiken en wel ke plannen zij hebben voor de na bije toekomst. Daarom wil D'66 samen met de andere partijen, die van mening rijn, dat het belang rijk is, dat ledereen meebeslist door zijn stem uit te brengen, plannen ontwikkelen om bij alle inwoners interesse te wekken voor de ko mende verkiezingen. REEUWIJK Met ingang van maandag heeft de telefooncentrale "nn Repuwijk )6no nummers; het •""vital ls met 400 uitgebreid-

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1