fiebr. de Veld FRAAISTE GESCHENK ZOU PROMOTIE ZIJN Shell-onderzoek in Sexbierum T.V. DEFECT 1 Leendert Noordzij van jubilerend PPSC Koninklijk goud voor C. H. Bak Koninklijk zilver voor mej.S.W.Hora Kandidatenlijst KVP Schiedam Griekse krant en ex-minister staan terecht Vliegongeluk bij Casablanca: 60 doden Haarlemse huisvaders liepen in april-taart' van Duys Getuige in Grieks proces gearresteerd Burgerlijke stand I I I (Van een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM Iedere maan dagavond komen ze bijeen in één van de zaaltjes van de Schiemdamse Magnalia Dei- kerk: de leden van de ge mengde zangvereniging Ex celsior. GEMEENTE SCHIEDAM AFHALING VAN ViSAKTEN Dirigent Leo Smit (links): trainer en supporter van Excelsior. Wij heipen U direct I (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zijn de kalium- en magnesiumzouten in de Friese bodem exploiteerbaar? Shell zal over twee weken in Sexbierum een onderzoek beginnen dat op die vraag antwoord moet geven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM PPSC denkt veel terug aan 1965. Het jaar waarin P(ro) P(atria) S(tormvogels) C(ombinatie) het 45- jarig jubileum vierde. Het jaar ook waarin de spelers van PPSC's eerste reeds de lang begeerde promotie naar de derde klas koppelde aan de vele jubileum-festiviteiten. Nu, vijf jaar later, wil ieder een die de goed voetbal pro pagerende derdeklasser een warm hart toedraagt, dit feit herhaald zien. Gemeente Schiedam Eerste kunstmaan van VS verbrand Gemeente Schiedam PPSC-voorzitter Leendert Noordzij: „Wij hebben een florerende vereniging. Gemeente haakt in op koopavonden (Van een onzer verslaggeefsters) W. I WOENSDAG 1 APRIL 1910 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 s EXCELSIOR HEEFT T f OPPEPPE R NODIG ft Twee aur lang zwaait dirigent Leo Smits uit Rotterdam de scepter over een gezelschap dat plezier in het zingen heeft, enthousiast is, maar veroudert. Niemand ontkent dat laatste. In tegendeel. Excelsior kampt mét problemen waar zoveel verenigin gen mee te maken hebben: te wei nig nieuwe, en vooral te weinig jonge leden. Het gesprek over het wei en wee van Excelsior met enkele bestuurs leden komt dan telkens weer te recht bi] dat ene punt: de oppep per die het koor nodig heeft. „We hebben nu 44 leden," vertelt één van Excelsiors steunpilaren, de heer M. van Harmeien, net secre taris af en nu vice-voorzitter. ,,We streven tiaar de 60 leden. Het le dental blijft nu vrij constant. We kunnen best wat jongere mensen erbij hebben. Weet je wat het mooiste zou rijn? Jonge onderwij zers. die muziek kennen Maar ja, naar haal je ze vandaan. Tuurlijk, we doen ons best nieuwe mensen erbij te krijgen. Maar er is zoveel vandaag de dag. Kijk alleen maar wat er op het gebied van de sport gebeurt. De mensen moeten kiezen. Je kan tenslotte niet overal naar •toe." Excelsior heette vroeger Stem des Volks. De naam is, terwille van het meegaan met de tijd, verandert. Excelsior wacht een druk pro- In de eerste plaats is er op 4 mei de dodenherdenking waaraan wordt meegewerkt.In samenwerking met het Gemengd koor Wilton Fijen- ADVERTENTIE) De burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de visvergunningen voor het nieuwe seizoen ter uitreiking gereed liggen. Vorig jaar werden rond 3500 vergunningen uitgegeven. Ieder jaar is het zo. dat de meeste hengelaars wachten met het halen van de visvergunning tot enkele dagen vóór 1 juni. Het gevolg is, dat in een paar dagen honderden kaarten moeten worden uit geschreven. Er moet vaak lang gewacht worden voor men de begeerde kaart m zijn bezit heeft. Ieder kan dit voorkomen door reeds nu de vergunning af ie halen. De gelegenheid daartoe bestaat op elke werkdag, behalve zaterdags, en wel tan 8.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 14.30 uur. afdeling Bevolking, ingang Oude Kerkhof 19b, tevens elke vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur, afdeling Bevolking, ingang Nieuwstraat 26. De kosten zijn: Bydragcbewijs: voor het vissen met één gewone hengel 4,00 Kleine Visakte: voor het vissen met twee gewone, een speciale of een hengel met levend aas J 8,75 Grote Visakte: voor het vissen met alie geoorloofde vistuigen ƒ22,00 Consenten tot uitoefening van de kustvisserij2.00 Vergunningen voor het vissen in de Schiedamse havens 1,50 Voor deze laatste vergunning is een kleine visakte van 8,75 vereist. SCHIEDAM, 1 apnl 1910, De burgemeester voornoemd, H. ROELFSEMA. oord en de harmonie van Wilton Fijenoord wordt een programma verzorgd in de Grote Kerk. Uitge voerd wordt o.a. de herdenkiixgs- cantate van Giphart. Nog geen twee weken later op zaterdag 16 mei, is er de deelname aan het tiende internationale pink- stersportfeest van de Nederlandse Culturele Sportbond in de Rotter damse- Doelen. Eén en ander vindt plaats In het kader van C'70. Excelsior zal dan met de Stem des Volks Reehtermaasoever, de Kleine Stem West, de Stem des Volks uit Sliedrecht en het man nenkoor van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij een groot aantal liederen ten gehore bren gen. De socialistenmars om te begin nen, dan een serie volksliedjes uit ai srlei landen en tenslotte het Alle Menschen werden Brüder. In juni verleent Excelsior mede werking aan een landelijke her denkingsdienst ter gelegenheid van het 25-j'arig bestaan van de Vere niging van ex-politieke gevange nen. De dienst wordt gehouden in de Grote Kerk in Delft. En dan staat er tenslotte ook nog een concert in november op het programma, weer in da Doelen in Rotterdam. Gok dan wordt er weer samengezongen met de Stem des Volks Reehtermaasoever, heit or kest en solisten. Het samenwerken met andere vereniging is. zo vertelde voorzitter M. de Braaf, nog de enige moge lijkheid voor kleine koren als Ex celsior om uitvoeringen te geven. .Alleen kunnen we dat niet. En de andere verenigingen vaak ook niet. Daar zijn wij. en zij, te klein voor,"' aldus de heer De Braaf. Al met al Is er dus ncgal wat werk aan de winkel voor Excelsior. Het is ringen g eblazen. iedere maandagavond tijdens de repetitie van 8 tot 10. Dirigent Smit zorgt er wel voor dat er hard wordt ge werkt. Hij laat de koorleden net zo lang herhalen tot het naar zijn zin gaat. Maar gaat-ie dan cok goed, laat de dirigent dat ook wel horen. Als een enthousiaste supporter veert hij ieder moment van rijn piano kruk overeind om „goed zo, goed zo, zo gaat-ie lekker" door het gezang heen te roepen. Net. zo lang totdat het ergens verkeerd gaat. Dan is hij weer de onverbidde lijke „trainer" die „overdoen" ge bied. Met de koorleden is hij er van overtuigd: ais ze straks moeten op treden, moet het goed zijn. lADVERTENTIE Evt. vooraf prijsopgave WHIUPsj S'. Liduinastraat 78 a /ff~\ Schiedam fey. Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer Op een terrein in de directe om geving van het dorp is een werk groep van de firma Fox Drill in opdracht van de oliemaatschappij met de bouw van een boortoren be gonnen. De techniek die men er toepast zal in beginsel niet afwijken van die bij olie- of aardgasboringen. Men hoopt een vloeistof boven te brengen, waarin kalium- en mag nesiumzouten zo rijk aanwezig zijr„ dat ze tegen niet al te hoge kosten kunnen worden vrijgemaakt. Shell zai overigens in de praktilk moeten nagaan of de daarvoor ont worpen laboratorium-processen ook werkelijk voldoen. Ook om die re den zal het geruime tijd duren voordat men met zekerhe'd kan zeggen of dit Friese avontuur een commercieel succes is. Het betreft hier geen werkelitk nieuwe bodemvondst. Dat er ka lium en magnesium in de bodem van de noordelijke nrovincies aan wezig is was ai jaren bekend. De zouten zitten in de Noordduit.se bo dem ook. Nieuwe feiten hebben Shell ertoe gebracht dit onderzoek te wagen. Aardgasvondsten behoeven echter niet vanzelfsprekend te wijzen op de aanwezigheid van winbare hoe- iVan een onzer verslaggeefsters! SCHIEDAM De heer C. H. Bak '58) uit Schiedam is onder scheiden met de gouden ere-me- dailie, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Bak viert vandaag zijn veertigjarig jubileum bij de Ge meentelijke technische bedrijven in Schiedam. Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam reikte vanmorgen tijdens een bijeenkomst op het stadhuis de onderscheiding uit. iVan een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Mejuffrouw S. W. Hom i.59i uit Rotterdam is onder scheiden met de zilveren ere-me- daille. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Mejuffrouw Hom viert vandaag haar veertigjarig jubileum bij de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek in Schiedam. Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam heeft vanmorgen tijdens een bijeenkomst in de leeszaal de onderscheiding uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De KVP. afdeling Schiedam heeft haar kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen als volgt samengesteld: Lijstaanvoerder mr. .M J. M. v. Kinderen, 2. mevr. M. A. C. Taver ne-van Camnen, 3. W. J. C. Wiiiemse. 4. H. A. D. Campman, 5. W. Poels. 6. mej. A. C. M. Pluim, 7. M. v. Overveld. 8. E. J. M. v. Dijck, 9- Foppen. 10. C. P. M. Lansber gen. U. J. M. de Koning. 12. Mevr. P. M. Steens-v. d. Knaap. 13. N. J. •h v. d. Water, 14. F. A. M. de Groot, is p. cie Koning. 16. mevr W. Woerdenbach-Scns. 17. A. 3. Mulder. 18, R. Poels, 19. J. v. Ge loven. Immers op 30 april bestaat PPSC op de kop af een halve eeuw. En wat zou voor de Schiedammers ple zieriger zijn wanneer ook nu een promotie in dit geval naar de tweede klas aan de festiviteiten gekoppeld zouden kunnen worden. Leendert Noordzij, al zes jaar zeer gewaardeerd praeses van PPSC: 'Het zou natuurlijk gewel dig zijn ais we zouden promoveren. Zeker in dit jubileumjaar. Promo tie zou ongetwijfeld het fraaiste geschenk vormen dat te bedenken valt.' PPSC's veertigjarige voorzitter betwijfelt echter of PPSC inder daad in dit voor'de Thuriede-bewo- ners gedenkwaardige jaar zijn slag zal kunnen slaan in de derde klas. Zeker na de een tikkeltje ongelukkige nederlaag van jongst leden zaterdag tegen Capelie: Er is weinig krachtsverschil in 3B. Dat kun je wel aan de stand zien ook trouwens. Daarom geloof ik dat de factor 'mazzel' dit seizoen enorm mee zal gaan spreken. Zeker in de slotfase.' En rustig verder babbelend: Qua voetbal is PPSC wel de sterkste geioof ik. Ons spel staat zelfs vaak op tweede-klas- peil. Maar met goed voetbal alicen kom je er tegenwoordig niet meer. Het is allemaal veel ruwer gewor den de laatste jaren. Je moet er nu keihard tegenaan kunnen gaan. En dat is juist het zwakke punt bij ons. Wij proberen te veel te voet ballen. Daarom verliezen we ook altijd zoveel punten aan die ploe gen die het vooral van 'gooi- en smijtwerk' moeten hebben.' PPSC is in 1947 ontstaan uit een fusie tussen Pro Paxria en Storm vogels. Leendert Noordzij weer: 'Beide verenigingen kwamen voor de oorlog in de eerste klas van de afdeling Rotterdam uit. Ze kon den zich toen redelijk goed bedrui pen. In de oorlogsjaren is er echter een beetje de klad in gekomen. (ADVERTENTIE) BEKENDMAKING Ter openbare kennis wordt gebracht, dat de afdeling Bevolking van de gemeentesecretarie, gevestigd Nieuw straat 26. met ingang van 1 april 1970 op koopavonden van 19 tot 21 uur voor het publiek geopend zal zijn. SCHIEDAM, 1 apnl 1970. Zcifs zo erg dat beide verenigingen na de oorlog nog slechts met moeite èèn elftal op ds been kon den brengen.' Omdat er al goede contacten wa ren tussen Pro Patria en Storm vogels besloten beide verenigingen tot een fusie. Leendert Noordzij weer: 'Die fusie was een bijzonder verstandige zet. We konden toen samen proberen tot een gezonde club te komen. Ik geloof dat- ons dat uitstekend gelukt is Ik durf zelfs te spreken van een der beste fusies in de Nederlandse voet ballerij. Zelden zijn er moeilijkhe den geweest in de nieuwe vereniging.' PPSC, de nieuwe naam maakte snel furore. Reeds in 1949 siaag.'e de Schiedamse formatie er in doo„ te stoten naar de vierde klas van de KNVB. Dit vooral door het goe de spel van de toondertijd alom bekende namen als Onder de Lin de. Brussé, Van der Berg en Kalk man. Vijf jaar geleden bereikte PPSC dan eindelijk de lang verbei de derde klas. Vijf jaar waarin PPSC zich een uitstekende derde klasser heeft getoond. Voorzitter Noordzij: 'We hebben ieder seizoen in de bovenste helft meegedraaid. We hebben de afgelopen jaren zelfs meermalen kampioenskansen gehad. We reikten echter steeds net niet ver genoeg. Zo tegen het einde van de competitie zakten we als een plumpudding in elkaar. Noem het een mentale kwestie. De druk werd dan te groot. Daar ben ik nu overigens niet zo bang voor. Wat dat betreft heb ik een enorm vertrouwen m onze trai ner Harrie Bouquet. Nee, ik geloof echt niet dat we nu in elkaar zul len zakken. Wat natuurlijk niet betekent dat ik een kampioenschap verwacht." PPSC is een florerende ver eniging. Zelfs zo dat men een le- denstcp heeft moeten invoeren. Al thans wat de senioren betreft. „Na de overgang van Boshoek naar Thurlede hebben we een enorme aanwas van leden gekregen. We moeten nu wel selecteren. Het is echt zo dat we alleen nog maar bruikbare seniorleden accepteren. Niet direct eerste-elftalspelers na tuurlijk. maar ze moeten wel enige capaciteiten hebben," aldus Leen dert Noordzij, die meent dar de ge zellige sfeer bij PPSC er eveneens toe bijdraagt dat vele voetballers in spe zich aangetrokken voelen tot PPSC. De leden van de aanstaande Schiedamse jubilaris onderhouden 'n plezierige onderlinge band Voor al door het intieme clubhuis v.aar PPSC sinds kort de beschikking over heeft. PPSC's eigen home zal overigens de komende weken druk bezocht worden. Immers alle fes tiviteiten die het vijftigjarig PPSC zal gaan ontplooien zullen plaats hebben op het eigen sportpark. Leendert Noordzij weer „Waarom zouden we ergens anders naar toe gaan om feest te vieren. We heb ben een ieuk clubhuis, dat bij de leden erg in trek is. Vandaar dat we gewoon bij ons zeif zullen gaan feestvieren." Het eerste feest heeft PPSC overigens alweer achter de rug. Op Goede Vrijdag organiseerde het een jeugdtcerncoi. Voorbode van vele andere „feesttoestanden". Immers op de dag van de oprichting, 30 april, organiseert het een groot feest op Thu.:ede. Het ligt in de bedoeling een tv-zeskamp voor junioren ie houden. PPSC's feest commissie verwacht, hier, gezien liet landelijke succes van de TV- zeskampen ontzettend veel van. Verder zullen de leden onderling m een grote tént, die op het terrein zal worden opgezet een broodmaal tijd nuttigen. PPSC gaat eerst echter nog reci piëren. Op 28 april zal iedereen, die de Schiedamse derdeklasser goed gezind is, in de gelegenheid worden gesteld het bestuur in eigen club huis de hand te drukken. Of er enkele weken later, in hetzefde clubhuis, een kampioensreceptie zal worden gehouden, is een vraag die vele PPSC'ers dag en nacht bezighoudt. Voorlopig kan Leendert Noordzij c.s. niet meer doen dan duimen draaien COLORADO SPRINGS (AFP) - Na twaalf jaar trouwe dienst si de eerste Amerikaanse kunstmaan gisteren h-ren de Paaseilanden :n de Stille Oceaan in de atmosfeer verbrand. Zij heeft in totaal 53000 maal om de aarde gedraaid. ADVERTENTIE Verkiezing leden van de raad van Rijnmond KANDIDAATSTELLING De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat op dinsdag 21 april 1970 de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden, van de raad van Rijnmond zal plaatshebben. Op die dag kunnen van des voormid dags negen uur tot des namiddags vijf uur b(j de voorzitter van het hoofdstembureau voor genoemde ver kiezing. ter secretarie der gemeente Rotterdam stadhuis lijsten van kandidaten worden ingeleverd. De hiervoor benodigde formulieren zijn ter gemeentesecretarie, afdeling Bevolking, c.a. Nieuwstraat 26, ver krijgbaar. SCHIEDAM, 26 maart 1970. De burgemeester voornoemd, H. ROELFSEMA. veelheden kalium en magnesium. Vast staat al, dat er na de boring in Sexbierum gemeente Barradeel, West-Friesland) een tweede zal volgen in Uithuizermeeden. ATHENE (AP) Voor het mili tair hof in Athene is dinsdag de rechtszaak tegen de leiders van het dagblad Ethnos en oud-minister John Zigdis begonnen De beschul diging teeen liet blad luidt: over schrijding van de voorschriften van het bestaan De aanklacht is inge diend, nadat Zigdis in een vraagge sprek met een journalist van het b!?d gezegd had, dat Griekenland een regering van nationale eenheid moest hebben om daarmee opge wassen te zijn tegen het probleem Cyprus. Terecht staan drie directeuren van het blad en twee redacteuren. Tot de getuigen a charge behoort de 69-jarige rechtse politicus Ca- nellopoulos. die meende dat een voorste] tot het vormen van een regering van nationale eenheid ab soluut niet „antinationaal" kon worden genoemd. i n CASABLANCA (AFPi Zeker 60 mensen zijn vanmorgen bij een vliegtuigongeluk bij Casablanca om het leven gekomen. Onder hen zijn een groot aantal Europese toe risten. Het toestel, een Caravelle- straalvüegtuig van de Marokkaan se luchtvaartmaatschappij maakte zich gereed voor een landing toen het plotseling hoogte verloor. Het kwam terecht op een veld ten zuid oosten van de stad en vloog meteen m brand. In totaal zaten er 82 per sonen in het vliegtuig. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Twee mannen hebben vanmorgen op het Haar lemse gemeentehuis tevergeefs ge wacht op een taart, die een groep „a n ti-dolle-mina's" gisteravond tijdens de Vuist van Willem Duys „voor iedere huisvader" hadden uitgeloofd. Zij liepen daarmee in de 1-apnl grap. die in de Vuist werd gelan ceerd. Duys had enkele bejaarde dames weten te verzamelen, die nepen, dat „een vrouw in de keu ken hoorde." „voor haar kinderen diende ie zorgen" en „niet met hun buiken bloot moesten lopen." Zij stelden iedere man. die zich bij hen gemeentehuis in zijn woonplaats zou meiden, een taart als symbool van de huisvrouw in het vooruit zicht. Duys was zelf het onderwerp van een grap van de VARA-rubriek Duigen van de Dag. Daarin kon digde men aan, dat de populaire presentator van zins zou zijn te emigreren naar Zuid-Afrika. Men kondigde aan, dat er reeds een ac tiecomité aan de gang was onder 't motto „Behoudt Willem Duys voor het vaderland." Een ieder zou zijn instemming daarmee kunnen be tuigen in speciale registers in de verschillende steden in Nederland. Tientallen, voornamelijk bejaar de Arnhemmers maakten met tas sen in de hand hun opwachting bij het stadhuis. Een behulpzame juf frouw vertelde hen dat de bakker zich verslapen had, maar dat hij elk moment met zijn taarten zou komen, In Utrecht zetten stadhuisbodes zelf hun naam op een lijst met het briefhoofd van de gemeente. „Als er mensen door de stromende regen komen, dan kijken ze n:-t tegen een lege lijst aa.n." Maar weinig Utrechtenaren meldden zich echter. ATHENE (DPA) Eén van de getuigen die dinsdag optraden voor het Atheense bijzonder militair ge rechtshof in het proces tegen 34 vooraanstaande Grieken, is bij het verlaten van de rechtszaal door de politie gearresteerd. De getuige, de student Elias Kaliakopoulos had verklaard dat hij de betrekkingen met de verzetsorganisatie heeft verbroken, omdat deze hem niet links genoeg was en zich wilde be perken tot omverwerping van het bewind. Hij zei voor de organisatie Demo cratische Verdediging pamfletten te hebben verspreid, maar te heb ben geweigerd een bom te leggen. De student verzocht het gerecht een deel van zijn getuigenverkla ring, die hij tijdens het vooronder zoek had afgelegd, ais vervallen te beschouwen. Hij -zei zich be schaamd te voelen om als getuige voor de openbare aanklager op te treden. Schiedam Geboren: Barry R z.v. A J M van Gils en ALM Over de Vest; David z..v. E Harreman en H A Vink; Bianca d.v. A N Busscher en A Meerkerk; Cornelia J d.v. J van der Waal en C J Krabbendam: Ralph C P z.v. C J Schonhage en W A Bekker: Menno B z.v. W Bok- kers en B I M FortanierRichard z.v. T Evertse en M M Wendrich; Desirée C M dv H M Huisman en C M J Vermeulen; Richard J z.v. H Tolud en A C de Korte; Petrus M z.v. G C Hilversum en C E J van der Laak; Remco z.v. F A Krab bendam en J Kootje; Getrouwd; G van Gulik, 22 j. en E Winters, 20 j.; N A Vuijk, 26 j. en N A van Bel 23 j.; J Eijer, 21 j. en T P Gros, 23 j.; A de Jager, 22 j. en M H van Gcgh, 20 j.; J C C Koning, 20 j. en M P Etman, 20 j.; R J Lenselink, 20 j. en H van Ra vens, 20 j.; R A Munnik, 23 j. en J den Heijer, 17 j.; H H Zuidema, 23 ,1. en E J C Voorbach, 23 j.; J T Leeuwangh, 22 j. en A M J C Pol dervaart. 22 j.: H J Windgassen, 22 j. en J Struik. 21 j.; A M Peüe- grom, 21 j. en A van Otterloo, 20 j.: H Weijts, 25 j. en D Brok, 23 j.; F de Bleyser, 23 j. en M T van Qe- veren, 20 j.; J G A Ulijn, 22 j. en J V Idema. 24 j.; H P Ravensbergen. 23 j. en M van der Drift. 21 j.; G Breetveld, 22 j en E C W Barten, 18 j.; K J Kuperus, 21 j. en A Broeren, 17 j; L J H Meeder, 24 j. en G Brouwer. 22 j.; M A W Fra terman, 18 j. en C D H Berg, 21 J- Overleden: H Planken, 83 J. SCHIEDAM De gemeentelijke overheid in Schiedam haakt in op de koopavonden van de midden stand. Met mgar.g van vandaag, 1 april, zal namelijk op koopavonden ook' de afdeling bevolking van de ge meentesecretarie voor het publiek geopend zijn. De openingstijden van liet bu reau. gevestigd in de Nieuwstraat 26, zijn van 7 tot 9 uur. SS ¥7 •A i

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1