Omdat PvdA programma nog niet heeft aanvaard PSP wil niet in 1 'A3 verband samenwerken Inspraak in Schiedam is een fars, zo zeggen de kabouters Opmaak voor i feest i Bij inbraak zevenduizend gulden weg Spelregelwedstrijden Wisselprijs voor zaterdag-tweede klasser HBSS w. SCHOLTE. TERUG UIT KENIA, OVER DE BEVOLKING: i Eerste gedeelte handbal- toernooi wel doorgegaan Overspannen vrouw steekt speelgoed in brand Kettingbotsing met vier wagens voor stoi Aardig Diefstal in woning Radio en t.v. weg VRIJDAG 3 APRIL 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Van onze verslaggever LEO BURGWAL SCHIEDAM „Het stelen wordt ontzettend zwaarge- 1 straft. In een krant las ik, dat 1 iemand werd veroordeeld tol 1 een gevangenisstraf van drie I en een half jaar wegens het I stelen van een overhemd. Ik heb me laten vertellen dat ze I soms ook nog stokslagen krij- gen. Naar mijn mening doen ze dat omdat ze begrijpen dat l de mensen do gestolen goe- deren nodig hebben en hen I schrik willen aanj agen." S®Éi| I (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de PSP zal bij de komende gemeenteraadsverkiezingen niet in PAK- verband gaan samenwerken. SLOOPY KABOUTERS (1) KABOUTERS (2) Schiedam maakt zich op voor de komende feestelijkheden ter gelegenheid van koninginnedag en de bevrijding. Nu al is men bezig met het aanbrengen van de feestverlichting'. De bedoe ling is van Broersvest, Koemarkt, Rotterdamsedijk, Broers- veld, Hoogstraat, Lange Kerkstraat en de Grote Markt een zogenaamd gezelligheidscircuit te maken. Overal zullen ver lichting en versiering worden aangebracht. Op.de Broersvest is dat, zoals de foto laat zien, gedeeltelijk al gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gisterenavond heeft in Schiedam de finale plaatsgevonden van de spelregelwedstrijden die de Schiedam se scheidsrechtersvereniging gedurende de wintermaanden heeft georganiseerd. Die mensen zijn als ze een 3 Dat vertelt de heer W. Scholte uit Schiedam, die ruim drie maanden voor werkzaamheden in chemische I fabrieken en raffinaderijen in Mombasa, één van de grote steden I in Kenia, was. I Nog maar nauwelijks terug heeft hij ai weer heimwee naar een land, i waar 'hij naar zijn zeggen alleen I maar vriendelijke en aardige men- j sen ontmoette en vele indrukken opdeed. De heer Scholte, toclt een bereisd I man, zegt nog nooit zo iets fascine- I rends te hebben meegemaakt. .Een prachtig land, een stad met ertor- me, luxueuze gebouwen, prachtige l wegen en een bevolking, die voor negentig percent in bouwvallige hutten woont en werkloos is, i „Ik had me niet kunnen voorstel- 1 len. dat er zo iets kan bestaan, i Moderne winkels, waar je van alles kan krijgen en mensen, die geen. hap eten kunnen kopen. In pbrtie- I ken slapen, in vodden langs terras jes lopen om kraaltjes en bioetne- s tjes aan de man te brengen, terwij! i anderen hun pilsje drinken en toch i vriendelijk en vormelijk blijven." ÉS W. SCHOLTE: heimwee naar Kenia j „Want ondanks hun ellende zijn j de mensen in Mombasa aardig, I zonder haatgevoelens," benadrukt j de heer Scholte steeds. Vele toeris- teil smijten er volgens hem met j geld, maar de bevolking si met heel weinig tevreden. Een overge- schoten boterham, een kolfje mais. Van de mensen, die werk hebben I zegt hij, dat ze bijzonder weinig verdienen en meestal uitgezonden rijn door zogenaamde koppelbazen, De topfunctieszijn in handen van Engelsen en enkele t geschoolde in- heemsen. „De mensen, die werk hebben we- ten te bemachtigen, kunnen wel op Rtdische hulp rekenen. Alleen krijgen ze gedurende hun ziekte niets uitbetaald. Hoe het met de werklozen is kan ik u niet zeggen. Dat weet ik echt niet." Zelf heeft de heer Scholte in ieder geval wel een behoorlijke medische hulp genoten. .Gestoken door een insect werd hij in een ziekenhuis opgenomen, meteen ernstige bloedvergiftiging. De En gelse doktoren en verpleegsters •wensten hem geluk met het feit, dat hij net er levend van af heeft gebracht. „Ik geloof, dat de mensen dom zijn gehouden, het niet begrijpen. 2e denken nog als kinderen, zijn blij als ze een oude broek of jas krijgen. Maar als ze wat verder zijn, de scheve verhoudingen be wust worden, dan zal het alleoaal beslist veranderen", zegt de heer Scholte. Hij heeft vreemde dingen mee gemaakt tijdens zijn verblijf. Din gen, waaruit hij soms geen wijs kon worden. Bijvoorbeeld het geld. Het Keniase geld mocht liij niet uitvoeren. De bevolking wilde het liefst betalingen in hun eigen va luta ontvangen. Daaraan tegen bestond er nergens gelegenheid om geld te wisselen. Werd er In Engels geld betaald, dan probeerde men het zo snel mogelijk weer kwijt te raken. En dan een avontuur, een safari-avontuur. Vele toeristen ko men er op een safarireis en de heer Scholte trok er met enkele colle ga's in hun vrije uren ook op uit. In een Ford trokken ze het natuur reservaat Tsavo National Park in. Je kan er uren rijden zonder dat je iets ziet. Wij reden alsof we in het Julianapark waren. Wisten wij veel. Opeens kwam er achter een rij bomen een grote olifant vandaan. Enorm geschrokken. Hadden wij er 5 seconden langer over gedaan, dan had hij op de wagen gestapt. Wat ook zo onver antwoordelijk was, is dat wij op zeker moment vast zaten en qp ons gemak de wagen uit de blubber trachten te trekken. Maar ja, het was in ieder geva! een enorme be levenis. Vee] gezien. Prachtige beesten, enorme natuur.' 'Al heeft de heer Scholte genoten, vergelijkt hij het witte zand van de stranden met de stof uit een zand- tl Dat betekent geen samenwerking tussen PvdA, PPR en PSP. Zoals de zaken er nu voorstaan zullen PvdA en PPR met een gezamenlijk Programma en een gezamenlijke kandidatenlijst de verkiezingsstrijd ingaan. De PSP zal het dus alleen doen. De reden voor de PSP om niet in PAK-verband samen te werken is, dat het door de PSP reeds twee Maanden geleden al aanvaarde PAK-programma door de PvdA nog wijd niet is aanvaard en aange nomen. Dat blijkt uit een persbericht van de PSP waarin besluiten wor den meegedeeld die op een gister avond gehouden ledenvergadering zijn genomen. Besloten is ook dat de PSP het bestaande pacifistisch-socialis- tisch gemeenteprogramma met alle kracht en middelen naar voren zal brengen. Tenslotte spreekt de PSP de hoop uit 'dat de PvdA-fractie in de komende raadsperiode een zodanige houding zal aannemen, dat een vruchtbare samenwerking op vele punten mogelijk zal zijn'. lopertje: de ellende en de armoe is hem niet entgaan. Hij pleit voor meer ontwikkelingshulp, voor werkverschaffing van de mensen, tnaar doet tot slot ook leze uit spraak: „Misschien zijn ze wel ge lukkiger, dan wij met onze t.v. en veeleisendheid.' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Is er van het schoolvoetbaltoemooi in Schiedam vanwege de regen niets terechtge komen, het programma voor het handbaltcemooi kon gisteren wel worden afgewerkt. Ondanks het slechte weer toon den veel ouders belangstelling voor de prestaties van de kinderen. Aan het toernooi namen 35 meis jeszeventallen van lagere scholen deel. Gespeeld werd op zeven vel den van het Sportpark Harga. In de afdeling voor de eerste teams van de scholen zijn vier kampioenen uit de strijd to voor schijn gekomen. Deze teams zullen op koninginnedag uitkomen in de finale-wedstrijden. De kampioenen zijn zeventallen van de Alb. Magnusschool I, de Kon. Julianaschool, de St.-Mar- tinusschool en de A. H. Gerhard- school. In de afdeling eerste reservepools werden kampioen de teams van de Alb. Magnusschool n, de Alb. Magnusschool III, en de Maria- schoo] H. Ook deze teams komen uit in de finalewedstrijden. De bedoeling is. dat vandaag de Jongens van de lagere scholen en jongens en meisjes van het voort gezet onderwijs zullen handballen. Inmiddels is besloten as. woens dagmiddag alsnog het voetbaltoer nooi voor de eerste elftallen van lagere scholen te houden. Dit toer nooi moest dinsdag door het slechte weer worden afgelast. De bedoeling is het toernooi voor de eerste elftallen in de B-pool van de scholen voor voortgezet on derwijs op 30 april te houden. (Van een onzer verslaggeefsters» Schiedam Bij de familie W. J, B. aan de Josef Oreliosingel in Schiedam is uit een geldkistje on geveer vierhonderd gulden verdwe nen. Men is de woning binnenge slopen. (Van een onzer verslaggevers.) ROTTERDAM Elektrische ar tikelen o.m. een televisie- en een radiotoestel ter waardevan 2400 werdén gisteren ontvreemd uiteen vitrine,yanElectrorama aan de Karei Doormanstraat in Rotterdam. Een dameskapper aan de Klei weg deed aangifte van een inbraak in-zijn winkel, waarbij 225 uit de kassa werd gehaald. Morgenavond staat er, vanaf acht uur, van alles te gebeuren in zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven. In één en het zelfde programma wordt namelijk opgetreden én door het harmonie-orkest van OBK en door de beat- band „The Trifids". En naast dit alles ook nog een optreden van de majo rettes, een balletuitvoering en een modeshow. Mr. Sloopy zal morgen avond om half acht de stal deur van boerderij „Land- vreugd" in het Schiedamse Groenoord weer openen om de leden van de gelijkna mige disco-club binnen te laten. Sir Martin en Mister Ed zullen, met behulp van een super stereo-installatie, voor de muziek zorgen. Natuur lijk kan er ook weer gedisco- óanst worden. „Inspraak in Schiedam "n fars". Onder deze kop wordt in het pas verschenen tweede nummer van „De Blijde Boodschap", het offi cieel orgaan van Schiedam- kabouterstad, weer eens wat gal gespuugd over de gang van zaken rond het jeugd beleid in Schiedam. Wat hiermee aan de'hand is kan iedereen nu zo lang zamerhand wel weten. Een groepje enthousiastelingen is (nog altijd) bezig met liet voorbereiden van een nieuw stedelijk jeudbeleid. Er zijn van deze groep, de voorbereidingscommissie „Open werkgroep nieuw jeugdbeleid Schiedam", no ta's verschenen. Maar van af het moment dat de nota's bij de gemeentelijke over heid zijn terechtgekomen, gaat het volgens de kabou ters helemaal mis. Ze vinden dat er van ho gerhand nauwelijks aan dacht wordt besteed aan de produkten van de voko en het gemeentebestuur toch maar weer zijn eigen gan getje gaat En dat nog wel in besloten commissieverga deringen. Reden voor het collectief der kabouters te stellen: Het vertrek waarin de gemeen telijke jeugdcommissie ver gadert heet terecht regen tenkamer. De belangrijk- doenerige geheimhouderij rond haar bijeenkomsten laat geen andere conclusie open Daar verga dert een aantal vriendelijke Schiedammers in de grootste secretie en als buitenstaan ders worden toegelaten dan krijgen zij een zwijgplicht." En dat, vinden zowel de kabouters als de leden van de voorbereidingscommissie, terwijl de voorbereidings commissie zelf altijd open baar heeft vergaderd zodat iedereen haar werkzaamhe den heeft kunnen volgen. Ze vinden, terecht, dat iedereen de ontwikkelingen rond het nieuw tot stand te brengen jeugdbeleid moet kunnen blijven volgen. En dat blijkt niet moge lijk. Geen wonder dat de kabouters zich in hun Blijde Boodschap afvragen of al die gemeenteraadsleden die commissievergaderingen bij wonen niet met een dubbele tong spreken als ze het over inspraak en openheid heb ben. De kabouters doen in hun tweede Blijde Boodschap verschillende „uitboezemin- gen". Daarin vertellen ze o.a. dat ze van burgemeester Roelfsema toestemming heb- gehad hun blad op straat te venten. Zij danken de bur gemeester daarvoor. Maar ze zetten er tussen haakjes wel achter „dat het eigen lijk bij de ijskonijnen af is, dat je daar ook ai toestem ming voor moet vragen." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de woning van de 3I-jarige weduwe A. V.-P. aan de Paul us Potterstraat in Schie dam, is gistermorgen een binnen brand geweest. Volgens de politie heeft de vrouw in enigzins over spannen toestand kinderspeelgoed in brand gestoken. Na het uitbreken van de brand is het negenjarig zoontje van de be woonster, een zus van haar, mevr. E. B.-P. gaan waarschuwen, die in de buurt woont. Deze wist door een ruit te verbreken in de woning te komen. De inmiddels gewaar schuwde brandweer, verrichtte het blussingswerk. De moeder en haar zuster zijn naar het ziekenhuis ge brachte De moeder is er in verband met haar toestand opgenomen. De tante kon na behandeling van snijwonden naar huis. Waardig afscheid voor van die hoofdklasse (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Voor een stop licht op de kruising Burg. van HaarenlaanParkweg in Schie- dam heeft zich gistermorgen een kettingbotsing voorgedaan, waarbij een autobus en drie personenauto's waren betrekken. Een bestuurder van een van de personenauto's, de 24-jarige verte genwoordiger J. B. van -de D. uit Ridderkerk werd in het gezicht ge wond. Na behandeling in het zie kenhuis kon hij naar huis. Alle voertuigen werden min of meer ernstig beschadigd. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Voor Juliana is hei hoofdklasserschap voorhij. In een spannende wedstrijd werd met 30 verloren van kampioen KV S. Hoe dapper het verzet van Ju liana is geweest, mag wel blijken uit de setstanden 15-6, 15-12 en 16- 14.- Geheel volgens de verwachtin gen heeft. Juliana haar tegenstan der niet echt kunnen bedreigen, maar dwong HVS met fris spel tot een uiterste krachtsinspanning. In verdedigend opzicht was Ju liana zelfs superieur en 'stopte de meest onmogelijke smashes van in ternationals De Vink en Tinkhof. De wetenschap te gaan degrade ren heeft geen moment invloed ge had op het spel van de Juiiana- spelers. De eerste set was het meteen Ju liana dat tot ieders verrassing een 4-0 voorsprong nam. Het was echter vooral de opslag van HVS welke de Juliana-spelers voor te grote problemen plaatste. Via 6-4 werd het een ruime 15-6 overwin ning voor HVS. De tweede set bleef Juliana het zelfde onbevangen spel spelen. Er was geen druk meer te moeten wonnen. Zonder ontzag voor haar gerenommeerde tegenstander ging Juliana de aanval zoeken. Een S-2 voorsprong van HVS werd omgezet in een 6-7 voorsprong voor Juliana. Een fantastisch leidende scheids rechter Van Leeuwen gaf beide ploegen de gelegenheid hun spel tot grote hoogte te ontwikkelen. HVS was sterker, maar Juliana bleek in vele situaties zelfs gelijk waardig. Een 12-7 achterstand werd door Juliana- teruggebracht tot 12-10. HVS behaalde echter toch een verdiende 15-12 setzege. De 3e en laatste set stal Juliana de show. Een 3-lvoorsprong werd vergroot tot 6-3. Met een steeds beter in vorm komende Jacques de Vink bracht HVS bij de stand 8-8 de ploegen weer op gelijke voet. Juliana wilde echter waardig af scheid nemen van dehoofdklasse. Ze wilde bewijzen qua spel zich te kunnen meten met de sterkste. De smadelijke nederlaag die Juliana eerder leed tegen deze ploeg (15-5, 15-6, 15-5) moest worden uitgewist. Een 12-10 voorsprong gaf zelfs redelijk uitzicht op setwinsfc. HVS, ongeslagen kampioen, wilde echter niets verliezen. Een 14-12 achter stand leek het absolute einde te worden voor Juliana Een enorme smash van uitblin ker Hans Schreutelkamp bracht de stand weer terug tot 14-13, onmid dellijk gevolgd door een volgend punt 14-14. Verder zou Juliana het niet brengen. HVS scoorde onder grote spanning de verdiende twee punten en maakte degradatie voor Juliana een feit. V_/ (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij een inbraak in het architectenbureau Van Spruijt en Den Butter aan de Westvest in Schiedam is ongeveer zevenduizend gulden gestolen. Aan de achterzijde van het pand werd een ruit verbroken. Van een brandvrije kast werd het slot ge forceerd. In de tas stonden drie geldkistjes, waaruit het bedrag is weggenomen. Na een spannende strijd ging za terdag tweedeklasser HBSS met de wisselprijs naar huis. Het HBSS- team bestond uit Rob Langstrate, Martin Bierhuizen en Fred van Eijk. Tweede werd Martinit dat vijftien punten op HBSS achter bleef. (HBSS vergaarde 37 pun ten, terwijl Martinit in totaal 360 punten verzamelde) Derde eindigde Schiedam met 359 punten. Opmerkelijk was het dat onze vertegenwoordigers in het be taalde voetbal, SVV en Hermes- DVS, niet verder kwamen dan een respectievelijk achtste en vijfde plaats. HBSS veroverde de wisselprijs op grond, van drie tweede plaatsen in het eindklassement. Er werd name lijk m drie groepen strijd geleverd: bij de b-junioren, c-junioren en de pupillen. De eerste prijs in de B-klasse kwam terecht bij Excelsior '20. ter wijl Schiedam beslag legde op de eerste plaats in de C-klasse. De as piranten van Hermes-DVS ten slotte kwamen als de beste Schie- da: -te pupillen uit de bus. Na afloop werden de prijzen uit gereikt door Jan Bijloo, de voorzit ter van de afdeling Rotterdam. Hij meende dat het verbazingwekkend was dat diverse van deze jeugdige knapen meer van spelregels afwe ten dan menige betaalde voetbal ler. ,.Ik heb hier veel geleerd, tk vind deze spelregelwedstrijden trouwens een bijzonder belangrijke zaak. De Schiedamse scheidsrech tersvereniging verricht daar uitste kend werk mee. Wij moeten alle maal hopen dat zij dit werk ook in de toekomst zullen blijven verrich ten." Jan Bijloo complimenteerde ver der het winnende HBSS. „Ik vind het een bijzonder knappe prestatie om deze wedstrijden te winnen. En dan nog met een dergelijk hoog aantal punten. Zeker in deze tijd, waarin de TV een belangrijke posi tie heeft veroverd, valt het niet mee om een spelregelboekje van 234 bladzijden te bestuderen." De jeugdige Schiedamse voetbal lertjes kregen ook alle hulde van de internationale toparbiters Lau van Ravens en Henk van der Veer. Mexico-ganger Lau van Ravens: „Wanneer je iets op het voetbal veld wilt bereiken, hetzij als voet baller, hetzij als scheidsrechter, moet je de spelregels kennen. Deze jongens, de een iets beter dan de andere, hebben getoond in ieder geval dit al onder de knie te heb ben. Nu kunnen zij verder gaan bouwen aan hun actieve voetbal loopbaan." De uitslagen luiden: 1. HBSS 375,2 Martinit 360. 3.' Schiedam 359, 4. FCN 347, 5. HDVS 345. 6. Demos 321, 7. Ursus 304. 8. SVV 292. 9. DRZ 234. 10 AVF 260. 11. PPSC 257, 12, SCP 111.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1