Rietsuikerhandel voorbeeld van 97 Rode Kruis vertrekt van Inhabé OUDE MUZIEK IN SCHIEDAMS MUSEUM Onnodige nederlaag voor Succes Inwijding in Historisch Museum Rotterdam iBtiliÉ ^mrniMmmï Vredeswerkgroep Schiedam op Inhabé 1970 A li >.o op drift Pittige vragen van PvclA over ENCK-brand 1 Diplomatiek Burgerlijke Stand Espera n t o-a a:enI o Evacuatieplannen bij calamiteiten m Dag directeur Défilé Stadhuis O.P.A. Circ us Betalen Dieren Hindernissen De toekomst Matervrienden Kinderl Bevrijdingsbal Zin gezang DINSDAG 14 APRIL 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Jm«wm x^ymr vVrciles Werknvocj (ADVERTENTIE) rouleaudruk overgordifnstof 120 cm breed fep meulen De complete gamelan voor 't eerst bespeeld door zeven man in het Museum voor Land- en Volkenkunde. mm Een gewichtheffentje) van Circus Elleboog. 209 SölOiU Aan nieuwe gordijnen toe? dan moet U toch eens een kijkje komen, nemen op onze 1e etagé, waar wij een keur var» overgordijnstoffen verkopen en. waar U ook regelmatig een voordelige aanbieding yindt. Morgen koopt U een leuke overgo rdijnstof in rouleaudruk voor een heel aantrekkelijke prijs. Deze stof, in eenfraai des sin en twee prachtige kleur stellingen, is 120 cm breed en kost nu per meter nog géén drie gulden. Morgenvroeg om 9 uur verko pen wij op de 1e etage deze ieuke rouleaudruk overgordijn- stof in een fraai dessin en twee fijne kleurstellingen, 120 cm breed, pér meter voor 21 Oak maandagmorgen open Géén te!, of schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Inha bé 1970, de consumenten beurs in Sporthal Margriet, staat ergens in een hoek de stand van de vredeswerk- groep Schiedam. Met Huma- nitas, het Rode Kruis, Na- tuurhistorie en de Kinderbe scherming vormt ze de ideële vertegenwoordiging op deze commerciële beurs. De stands waarvoor de minste belang stelling blijkt te bestaan. Vier jonge mensen van de werk groep trachten rietsuiker aan de man te brengen. Ook andere arti kelen zjjn te koop. Geïmporteerd door de Stichting Steun On t wikke - lings Streken, een instelling die via de import van goederen uit de ar me landen de werkgelegenheid al daar wil stimuleren sa aan de meest behoeftige groep een inko men garanderen. De stand is opge bouwd met steentjes van Pater Meijer. Steentjes, die bedoeld zijn om de lemen hutten in Afrika te laten vervangen door stenen huis- jes. Op een paalkrant valt de mening te lezen, dat de. rietsuikerhandel een voorbeeld is van de onrecht vaardige wereldhandel, die de oor zaak is van de kloof tussen arme en rijke landen. Er liggen wat fol ders. die belangstellenden mogen meenemen. Wij lezen: „De wereld marktprijs van de suiker is 30 cent per kilo. De regering doet er in EEG-verband een flinke portie be lasting op, zodat de prijs per kilo op ƒ1,50 komt. De bietsuiker blijft daardoor iets goedkoper. De ont wikkelingslanden raken door deze invoerrechten hun suiker niet kwijt en de welvaart blijft een droom beeld." Ook andere leuzen in en rondom de stand maken de doel stelling duidelijk: „Koop rietsui ker. help mee." Getrouwd: A B Mes, 23 j. en J M L van den Broek, 21 j.; W. Schnei ders, 24 j. en C W J Broeren, 18 j.; J F van der Knaap. 30 j. en C van Gcrven, 29 j.: T J H Koevermans, 22 j. en M T J Lourens, 20 j.; A Klootwijk, 23 j. en A M van de Water, 20 j.; H G van Zetten, 31 j. en D de Lange. 18 j.; B E Koo- mans, 25 j. en M A Wesenaar, 25 j.; P T F Pastijn, 23 j. en M M vair Hagen, 21 j.: A J van der Geer, 20 j. en J W Janse, 18 j.; J Bijstetr- veld, 30 j. en J A de Haas, 24 j.. Overleden;. S van Waart, 83 j., wed. J Bokhorst: J T van Pelt, 58 .1. ,.De hoogwaardigheidsbekleders van Schiedam hebben onze stand tot nu toe heel diplomatiek geme den. Ze zagen gewoon niets. Net zoals vele andere bezoekers, die niets 'zien of willen zien. Het Rode Kruis is vanwege deze belangstel ling reeds met zijn stand vertrok ken." vertelt Jos 'van der Lugt. n der leden van de groep. Om te ver volgen met: „Wij staan hier om de mensen te leren bewust te kopen. De ideële achtergrond verdwijnt enigzins, omdat wij gedwongen zijn winst te maken. De huur van de stand bedraagt ƒ500,Tot nu toe hebt en wij voor ƒ400.— omgezet." De vredeswerkgroep betreurt het, dat er juist gezien het doel van hun werk huur verschuldigd is. Maar ze zijn blij, dat ze er kunnen staan. Een week voor de aanvang van de beurs kregen ze deze toe zegging, na aanvankelijk de mede deling te hebben ontvangen, dat er geen plaats was. Woensdagmiddag' deelt de werk groep matses uit aan de kinderen en verder heeft men net plan opge vat om in de loop van de week de mensen een handje rijst uit te de len. Een bijgevoegd briefje ver meldt dan, dat dit de hoeveelheid voedsel is. waarvan een arme in de ontwikkelingslanden een hele dag moet leven. De bedoeling is om de bezoekers te vragen dit ook een keer te proberen en het geld wat men die dag uitsaaart aan de vre desgroep over te dragen. Men hoopt in de toekomst een permanente winkel te kunnen openen. Tot nu toe is men er niet in geslaagd een pand te vinden. Op de beurs is hun echter al door mid- denstandsbedrijven een toezegging gedaan tot het leveren van rietsui ker. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Schiedam- se consumentenbeurs Inhabé '70 in de sporthal Margriet was de stand van het Rode Kruis gisteren niet meer bezet. Het Rode Kruis zou zijn weggegaan omdat er de eerste twee dagen van de beurs niet ge noeg aandacht voor hun stand, die in een hoekje van de hal staat, zou zijn en er daardoor ook te weinig zou zijn verkocht. Directeur C. Bolmers van de stichting Sporthal Margriet gaf gisteravond te kennen niet veel te begrijpen van het wegblijven van de kruisvereniging. „Ik heb ze vandaag niet gezien," vertelt hij. „Van anderen heb ik ge hoord dat ze zondag stiekum hun spulletjes hebben gepakt en zijn weggegaan. Over de manier van wegblijven ben ik helemaal niet te spreken. Ik vraag me af. of die mensen, hier staan om commercie te bedrijven of om de Rode-Kruis- gedachte uit te brengen. Hij wees er bo-endien op dat 't Rode Kruis de stand gratis heeft gekregen. Overigens heeft de Inhabé gisteren weer een groot aantal becoekers ge trokken, namelijk 1850. Het ziet er naar uit dat het totaal aantal be zoekers (18.000) dat de Inhabé vorig jaar trok, dit iaar aanzienlijk gïo- ter zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de hoek van de Nieuw Mathenesserstraot en de van Berckenrodtstraat kwamen gisteravond de personenauto van de 32-jarige V. U. uit Rotterdam en een vrachtwagen bestuurd door de 49-jarige P. B. met elkaar in bot sing. De heer U. trachtte B. te pas seren nadat deze reeds had voor gesorteerd om links af te slaan. Vla de linkerkant van de vrachtwagen en een boompje schoot de personenauto het voet pad over, reed door de omheiring van een opslagterrein van gemeen tewerken. ramde een betonnen paal om vervolgens op het terrein te komen tegen een tas met stenen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SCHIEDAM Merkrcdon, Ia lóan de apri klubvespero. La intereso per la piedpilkludado estas pli granda ol por Esperanto pro tio nia kunveno ne okazos. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Twee FvdA-fractieleden in Vlaar- dingen, mevrouw L. van Duijn-Spruijt en de heer H. Krabben, hebben negen ptti- ge schriftelijke vragen op B. en W. afgevuurd. 1. Na de calamiteit bij de ENCK- Deltachemie in 1963 werd ons mee gedeeld, na gedaan onderzoek, dat maatregelen genomen waren om herhaling te voorkomen. Hoe is het mogelijk dat desondanks weer een gelijksoortige brand is ontstaan? 2. Kan het zijn dat woekeren met opslagruimte leidt tot verhoogde kans op broei? 3. Heeft u wel eens overwogen om de opslag van eindprodufct door de ENCK-Deltachemie naar elders te verplaatsen, bijvoorbeeld op de Maasvlakte? 4. Zijn de hinderwetsvoorwaar- den voor opslag van nitraathou- dende kunstmeststoffen op de juis te wijze nageleefd? 5. Welke garantie zal de nieuwe ENCK-directie willen en kunnen geven tegen toekomstige calamitei ten? 6. Bestaat er een evacuatieplan bij calamiteiten voor het regelen van verkeersstromen afhankelijk van de windrichting? Hoe zijn de toegangsmogelijkheden voor hulp diensten als ambulance en brand weer geregeld en bestaat er vol doende communicatie tussen deze diensten van verschillende ge meenten? 7. Wat is de taak van B. en W. en eventueel BZB bij dit soort rampen? 8. Welke methoden worden ge bruikt voor het nauwkeurig meten van de concentratie van chloor en nitreuze dampen en welk concen tratieniveau wordt als norm ge hanteerd voor het verstrekken van evacuatieopdrachten? 9. Het is denkbaar dat er door een calamiteit bij een der indus trieën een kettingreactie van ge vaarlijke situaties ontstaat- bij de omliggende bedrijven doordat ar beiders bedwelmd raken of in pa niek komen. Dit kan resulteren in een complete rampsituatie. Zou het niet wenselijk zijn dat bij het uitbreken van een brand, waarvan de gevolgen de grenzen van het eigen fabrieksterrein over schrijden, de omliggende bedrijven hun werkzaamheden staken? Ziekte van Alöa Kamermans heeft hetAmsterdams Baroken- semble op hetlaatste moment ver hinderd voltallig op het podium van het Schiedams Museum te ver schijnen en dit betekende tevens, dat het programma, dat dit ensem ble zaterdagavond zou uitvoeren, drastisch gewijzigd moest worden. SCHIEDAM Succes heeft in het eerste kwartier verzuimd de winst op TOV zeker te stellen. Aanvankelijk speelden de Schie dammers een alleszins acceptabele partij korfbal. Wanneer aan vallend met wat meer overleg was gespeeld, had dit over wicht met twee doelpunten tot uit drukking gebracht kunnen worden. Toen dit niet lukte, raakte de ploeg aangeslagen en zakte het Schie- damse spelpeil steeds verder weg. Het werd nu een 2-3 nederlaag tegen de Dordtenaxenr die van de hun geboden kansen beter wisten te profiteren. Het duurde tot de 35ste minuut eer Ad de Rooy met een mooi ver schot zjjn ploeg op 1-0 bracht. Hiervoor was de Succes-korf reeds danig in gevaar geweest. Een aan de TOV'ens toegekende strafworp werd door de aanvoerder naast ge schoten. Kort hierna verdraaide dezelfde speler zijn enkel zo ern stig dat hij het veld moest verla ten. Alvorens het 1-1 werd, keurde de goed leidende scheidsrechter (die voor aanvang het schoeisel van de spelers en speelsters op verkeerde noppen inspecteerde) een Dorts doelpunt wegens verdedigend schie ten af. Het tegendoelpunt kwam toch. Een onoplettendheid van een der Succes-verdedigsters werd de Schiedammers fataal. Haar tegen standster scoorde gemakkelijk, 1-1. Door deze tegenslag zakte de voor deze gelegenheid in het oranje blauw gestoken Successers steeds verder in het moeras. TOV profi teerde hiervan bekwaam en stelde met twee treffers de zege in feite reeds veilig. Na de thee werd het. spel van v. Krogten c.s. steeds krampachtiger. De aanval was door het zwakke optreden van de beide dames niet bij machte de achterstand in te lopen. Pas na een half uur spelen gelukte het Henk Assies met, een ver schot 3-2 te scoren, waar het bij bleef. De wedstrijd van Odi vond zater dag geen doorgang. Nu heeft een dergelijke gespeciali seerde groep wei een antwoord op een tegenslag van dit soort: uit het podium-rijpe repertoire, waarover deze musici kunnen beschikken konden vervangende werken geko zen worden, die het stilistisch ge zicht. van het programma ongewij zigd lieten. Anderzijds kon b.v. de hoboïst Ku Ebbinge zonder enig be zwaar in Fre&cobaidi's Canzona V zijn instrument de taak van de viool laten overnemen. Reeds eerder heeft het Amster dams Barokensemble in het Sehie- damse Museum de bewijzen gele verd van zijn goed vakmanschap en van zijn vermogen om zich in de oude Barokstijl vitaal in te leven. Het aangepaste instrumentarium (barok hobo en -cello) bood de be spelers daarvan meet' mogelijkhe den dan de clavecinist, die met zijn spinet tot te weinig klanknuance ring in staat is. Misschien was het daaraan we! te wijten, dat de sru- nettist Ton Koopman met een uiterlijke beweeglijkheid poogde aan te vullen, wat hij aan inner- 1 i j k e nuanceringsmogelijkheden miste. Aar. dit kwaaltje, waaraan overigens ook cellist Jaap ter Lin den mank ging. dankt dit musice- iends. dat voor menig toehoorder bezwaarlijk kan zijn- Het kleine doch aandachtige pu bliek heeft de prestaties steeds met hartelijk applaus gehonoreerd. Bernard Geise. (Van een on-', verslaggeefsters ROTTERDAM In het museum voor land- en volkenkunde is gis teravond de gamelan Sri Muijo volgens Javaanse gebruik ingewijd, opdat hij zich in zijn nieuwe om geving-, ver van huis, senang zai voelen. De Sri Muijo is een volledige gamelan, hij bestaat uit twee stel len muziekinstrumenten. De eon gestemd volgens de vijftonige siert- droschaal. de ander volgens de. zeventonige pelogschaal. Het. in =,trument is afkomstig van dp noordkust van Midden-Java. Hij wijkt af van de gamelans die uit de Vorstenlanden in het hart van Midden-Java komen. Sri Muijo is door het museum aangekocht op een verzamelrei.s naar Indonesië in 1969. SCHIEDAM Volgende week vrijdag zal op de technische school voor Schiedam en omstreken direc teur H. van den Dool worden uit gezwaaid. De heer Van den Dool is benoemd tot directeur van' de fu.t.s. „Rijnmond." De directeur neemt afscheid tij dens een bijeenkomst in de kantine van de school. De receptie L van 5 tot half 7. meester (voor wie ze een zonder gif bespoten sinaasappel hadden mee genomen) behandeld te zijn. In afwachting van de resultaten van hun bezoek aan de burgemees ter gaan de kabouters door met het plannen maken. Eén daarvan is op de vijfde mei een volkspicknick te houden op de Koemarkt, SCHIEDAM Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam heeft gis teren op zijn spreekuur bezoek ge had van zeven kabouters. Ze heb ben hem. duidelijk, gemaakt dat ze ten eigen stadhuis willen hebben. Niet om daar ambtenaartje te kun nen gaan spelen, maar om een een- haal punt te hebben van waaruit actie kunnen voeren en hun blijde boodschappen de wereld in kunnen sturen. De kabouters uit de Schiedamse Oranje Vrijstraat rekenen op me dewerking van het college. Want doen ze niet mee, hebben ze' ver kondigd, dan zien we ons genood zaakt het voormalige stadhuis van de voormalige gemeente Schiedam over te nemen. Burgemeester en wethouders zouden zich vanmiddag over de wensen van de kabouters hebben beraden. Deze verwachten volgende week antwoord- De kabouters vertelden na hun bezoek aan het „voormalige stad huis" erg serieus door de burge- SC HIED AM Gymnastiekleden. vlaggedragers. tamboers en majo rettes van Juliana zullen op 30 april naar Soestdijk gaan om deel te nemen aan het défilé ter ere van koningin Juliana. De mensen moeten van te voren wel oefenen voor dit gebeuren. Daarom zal Juliana op 25 april een mars door de stad maken. Iedereen zal in een nieuw kostuum (met de verenigingskieuren oranje, blauw en wit) aantreden. Watervrienden" zijn naar Amster dam geweest om examen te doen voor het diploma zweminstructeur. Acht van de negen slaagden, één moet er de theorie overdoen. Het beS'.uur van de ereniging vindt dat er al met een goed resultaat is geboekt en het oplei dingskorps nu weer flink is uitge breid. Geslaagd zijn de dames Reekers, Wasman en Toxopeus en de heren Moerer, Veenhof. Van Vessum, Van Woerkom en Mackaij. kaarten zijn verkrijgbaar bij de jeugdsociëteiten. Deze sociëteiten hebben meege holpen met de organisatie van het bal. De bands „The Sandy Coast." ..Iron-Earth" en ..Jessy's New Se lections" zullen optreden. gehouden in Sociale Belangen en begint om half acht. Vierde- en vijfdeklassers van de school zullen het radiozangspei „In 't land van koning Zingezang'' opvoeren. Daarna is er voor de ouders ge legenheid vragen te stellen. SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren houdt op dinsdag 21 april een jaarvergadering. Deze begint 's avonds 'om 8 uur in Irene. Aan de orde komen o.a, verschillende jaar verslagen, de begroting en oen be stuursverkiezing. De heer H. Willems van Beveren heeft de wens te kennen gegeven nis voorzitter af te treden. Het be stuur stelt voor hem te laten opvol gen door het bestuurslid J. B. Renskers. SCHIEDAM Aanstaande za terdag wordt er op de zandvlakte aan de Zwaluwenlaan in Schiedam een zogenaamde streekwedstrijd Delfland gehouden. Liefhebbers van de ruitersport kunnen van 's morgens 9 tot 's middag 5 uur kijken naar hinder nis- en behendigheidsrijden en naar demonstraties in o.a. dressuur en stoelendans. Verwacht wordt dat ongeveer 50 van. de beste ruiters van verschil lende landelijke rijverenigingen aan de start zullen verschijnen. De wedstrijd is georganiseerd door de Oranjevereniging „Wilhel- mina." Het gezelschap St. Rad boud uit Kethel zal een muzikale bijdrage leveren. SCHIEDAM De heer A. S chravemade. districtbestuurder van de Metaalbedrijfsbond NW, houdt op maandag 20 april een in leiding over het onderwerp „De toekomst van de scheepsbouw". Hij doet dat op uitnodiging van de Schiedamse afdeling van de bond. De bijeenkomst wordt gehouden 'n het wijkcentrum Nieuwland en ;gint o'i. 8 uur. SCHIEDAM Negen leden van de Schiedamse zwemvereniging „De SCHIEDAM Voor enkele evenementen, die in Schiedam in het kader van het 25-jarig bevrij dingsfeest zullen worden gehouden moet, om de kosten wat te drukken, entree worden betaald. Zoals bijvoorbeeld voor de be hendigheids- en hindemiswedstrijd op dinsdag 5 met in de sporthal Margriet. De wedstrijd wordt een drieste den-ontmoeting tussen Schiedam, Vlaardingen en Wands worth. De toegangskaarten hiervoor zijn vanaf nu verkrijgbaar bij het VVV- kantoor aan de Plantage tegen be taling van twee gulden per stuk. SCHIEDAM Met de OPA. of tewel de oudpapier-actie van de Schiedamse korfbalclub ..Succes." gaat het goed, zo blijkt, uit het clubblad van de vereniging. Feu container vol heeft weer bijna 200 gulden opgeleverd. SCH1FDAM -- De voorstellingen echter Van het jeugd-circus „Elle- boog" voor leerlingen van de lagere scholen op donderdag 7 mei zijn gratis. Toegangsbewijzen voor het eveneens in sporthal Margriet te houden evenementen worden via de scholen serlistiïb ueerd. SCHIEDAM De bestuursleden van de Schiedamse wijkvereniging het Singelkwartier zitten al nele- maal met hurt gedachten in de zo mervakantie. Ze zjjn druk doende met de .organisatie van de kinder- kampweek. Deze wordt ook nu weer in Epe gehouden. Tachtig kinderen zijn er al voor opgegeven. Er kunnen nog kinderen bij. De opgave moet dan wel sr:»! gebeuren, want het aantal deelne mers is beperkt. SCHIEDAM Ook voor het be vrijdingsbal op zaterdagavond 9 mei moéten kaarten worden ge kocht. De entree-prijs is drie gul den per persoon. Inclusief belas tingen, laat de gemeente weten. De SCHIEDAM De oudercommis- ste van de C'omeniusschool heeft voor vrijdag 17 april een ouder avond georganiseerd. Deze wordt

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1