Woningen afgeboord en afgezaagd f' Acht leden op voorlichtingsavond over scheepsbouw GEËIST TEGEN MESSETREKKER: 7 MAANDEN Ruim 18.000 bezoekers Inhabé St .Jacobs- gas thuis nieuw zusterhuis Grote stijging omzet spaar bank Hohenkirchen niet naar Schiedam Ingebroken In va lidenwagen geramdman gewond Vijftig jaar Handwerk Toonkimstkoor Initiatief In dienst Logies Eerste ronde Eerste paal Met pensioen Feest Open huis Expositie Actie WêsÈm Esperan to-agendo Duivenklok P Aw IN A 19 DlNSPAG 21 APRIL 1970 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM De sloop van een achttal woningen aan de Hogenbanweg in Schiedam voltrekt zich op een ongebruikelijke wijze. Vier huizen zijn op de nor male manier afgebroken. De overige vier worden van de huizenrij die moet. blijven staan, afgeboord en afge zaagd. SM - VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM 'Er wordt nu we! altijd gevraagd om in spraak, democratisering en voorlichting, maar het is toch wel beroerd nu vast te moeten stellen dat de opkomst voor deze avond, waarop toch een stuk voorlichting wordt gegeven, zo teleurstellend, bijna beschamend is.' i ADVERTENTIE i beduidend overgordijnstoffen voor het hele huis I' iVan oen onzer verslaggeefsters Bij een normale sloop zou. omdat mm te maken lieelt met een be- tonflat, het hele zaakje in elkaar kunnen storten, vertelde men bij het aannemersbedrijf J. »'-d. Tem pel en Zn. N.V. in Schiedam, die de werkzaamheden uitvoert. Bij de boor- en zaagmethode kunnen de bewoners van het belendende per ceel rustig in hun huis blijven. Ze blijken zelfs weinig last te hebben van geluidshinder. Gisteren is men met hel. boren en zagen begonnen. De bovenste van de vier etages is er af. De bedoeling is. dat eind volgende weck ook de rest. is verdwenen. De huizen moeten verdwijnen omdat ze. hoewel nauwelijks twin tig jaar oud, onbewoonbaar zijn ge worden. De oorzaak daarvan wordt gezocht in een slechte fundering. Het plan is straks op de lege plek voorlopig een tuin aan te leggen. Volgens het bestemmingsplan zou er weliswaar op dezelfde plaats nieuwbouw moeten komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In totaal 18.207 personen zijn dit jaar de deuren van sporthal Margriet binnen ge gaan om de consumentenbeurs te bezoeken. Bijna. 1200 meer dan het. vorig jaar. Vorig jaar weid de beurs bezocht door 17.034 belangstellen den. De heer en mevrouw Van Hees waren de gelukkigen die het be zoekersaantal van het vorig jaar overschreden. Zij ontvingen van de organisatoren een automatische wasmachine. De prijs voor de beste stand ging dit jaar naai' firma De Moezel. De heer C. Bolmevs. organisator van de beurs, heeft laten weten zich het volgend jaar niet meer met de organisatie bezig te kunnen houden. Hii ziet geen kans meer zich voor de tijdrovende taak vrij tc maken. SCHIEDAM Merkredon, la 29an de aprilo. klubvespero Ni konversacios ce kado H. Letsch sr.. Lekstraat 100b. Propagandu nian internacian lingvon. fADVERTENTIEI Zitting van het hoofristcmbureau inzake beslissing geldigheid ingeleverde kandidatenlijsten. De voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Schiedam brengt, ingevolge artikel H 4. lid 2 der kieswet, ter openbare kennis, dat dit bureau op 27 april 3970 te 17 uur. in het Stadhuis in een voor de kiezers toegankelijke zitting zal beslissen over de geldig heid van de ingeleverde kandida tenlijsten voor de op 3 juni 1970 te houden stemming en over het handhaven van de daarop voorko mende kandidaten. Schiedam. 22 april 1970. De voorzitter voornoemd. H. ROELFSEMA. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM De burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelf- stma opende zaterdagmorgen het nieuwe zusterhuis van het St. Ja cobs Gasthuis. Het zusterhuis- dat zoveel moge lijk is aangepast aan de bouwstijl van het omringende woongebied, is geheel uit de spaarkas van het te huis betaald. De kosten bedragen 300.000. Het gebouw bestaat uit zes goed ingerichte flatjes. Tijdens de openingsbijeenkomst in de conversatïez-aal van het Gasthuis sprak de heer Roelfsema de hoop uit, dat deze flatjes meer mogelijkheden zouden bieden bij de werving van het zonodige perso neel. SCHIEDAM De maand maart leverde bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam slechts een gering in- legoverschot op van 26.120.36. in tegenstelling tot de voorgaande maanden waarin de inlagen de te rugbetalingen met, respectievelijk f 752.036,09 en 900.058.97 over troffen. Ingelegd werd in maart in to taal 6.411.347,31 en terugbetaald S.385.22G.95, tegen een inleg en een terugbetaling van respectievelijk f 5.451,814,48 en 5.179.570,34 in dezelfde maand van 1969. Opvallend is opnieuw de enorme stijging van de omzet veroorzaakt door de salarisbetaling van bedrij ven via de spaarbank. Het gezamenlijke tegoed van in leggers bedroeg op 31 maart 1.970 82.962.336,48, tegen 75.371.034,60 ultimo maart 1969. De aan de spaarbank toever trouwde gelden en de reserves waren per .31 maart 1970 voor 40.864.727.21 belegd in effecten, voor j" 9.566.905.94 in hypotheken en voor 23.794.606.82 in onder handse leningen aan gemeenten e.d., terwij! de onbelegds en op korte termijn belegde middelen 11.110.151,71 bedroegen. SCHIEDAM Van de fabri kant G, H. K. uit Schiedam is een auto. een grijs-beige Citroen I.D. 95-81 FM gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Schiedamseweg in Schiedam. Ervoor in de plaais stond een Fiat Coupé 10-54 EH. De ze auto bleek vorige week vrijdag in Amsterdam te zijn gestolen. tADVERTENTIEi VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD Terimagelegging kandidatenlijsten De voorzitter van het hoofdstem- bureau voor de verkiezing van de leden van de raad, der gemeente Schiedam brengt ter openbare ken nis dat de op heden ingeleverde en door het hoofdstembureau onder zochte kandidatenlijsten voor" deze verkiezing, waarvoor de stemming zal plaatshebben op 3 juni 1970, in gevolge het bepaalde in artikel H 3 der kieswet, ter gemeentesecretarie, afd, bevolking, c.a. Nieuwstraal 26 voor een ieder ter inzage zijn ge legd. Schiedam. 21 april 1970. De voorzitter voornoemd. H. ROELFSEMA. Hiermee opende voorzitter W. J. Schcllebeek van de Schiedamse af deling van de Metaalbedrijfsbond NW gisteren in het wijkcentrum Nieuwland een cursusbijeenkomst voor de leden. Districtsbestuurder A. Schrave- made van de organisatie hield een inleiding over ,,De toekomst van de scheepsbouw". Hij deed dat voor precies acht leden. De heer Schravemade beperkte zich tot het spreken over toe komstmogelijkheden voor de scheepsbouw in het Waterwegge bied. Alvorens te praten over toe komst en huidige positie van de scheepsbouw, ging' hij in op het verleden ervan. Volgens spreker heeft men in de scheepsbouw niet altijd van een ruime visie en progressiviteit ge tuigd. De inleider gaf enkele voorwaar den waarop er zijns inziens toch goede toekomstmogelijkheden voor de scheepsbouw zijn. In de eerste plaats noemde hij de bereidheid van werven tot samen werking. Voorts wees hij op de noodzaak moderne produktiemid- delen in te schakelen en de be schikbare arbeidskrachten in het bedrijf produktief aan te wenden. Met name over dit laatste punt heeft de vakbeweging, zo vertelde, hij, kortgeleden een gesprek gehad met 14 directies van scheepswer ven. Ook zal volgens de heer Schravemade de beleidsstructuur van de onderneming zelf duidelijk aangepakt moeten worden, wil men tot een gezondmaking van de scheepsbouw komen. Hij zei ervano overtuigd te zijn. dat dit probleem egn gevoelig punt is. „Omdat je direct krijgt te maken met gevoels sferen. statussymbolen en lange tenen en dergelijke", aldus de spreker. Na zijn inleiding' ging hij in op vragen van de aanwezigen, waarbij verder op de verschillende proble men in de scheepsbouw werd door gepraat. iVan onze sportredactie» SCHIEDAM HBSS krijgt met de pinksterdagen geen bezoek. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling dat de Duitse voetbalvereniging Hohenkirchen een wedstrijd zou speien tegen HBSS. Juist dezer dagen heeft HBSS het, bericht ontvangen dat Hohenkirschen niet naar Schiedam zal komen. Dit in verband met het feit dat de Duitse competitie dooi de slechte wintermaanden gestag neerd is. Hohenkirchen heeft wel toege zegd nog dit jaar naar Nederland te komen. Het kon echter geen uit sluitsel geven over het tijdstip. Voor elk venster van Uw huis hebben wij een passende over- gordijnstof ir deze aanbieding. Kinderkamer gordijnstof in een leuk dessin, normair prijs f 5,98 per meter. Gezellige keuken gordijnstof in drie kleuren. Voor de huis- of slaapkamer hebben wij een fraaie moderne drukstof uit de serie van rond de vier gulden. Al deze stoffen zijn 120 cm breed en koopt U nu per meter voor nog géén rijksdaalder. i Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Dit weekeinde is ingebroken bij de N.V. ELshoul aan de Mathenesserlaan. Een bureau werd opengebroken. Er' wordt ongeveer 1000 vermist. Uit een woning aan de West- Sidelinge werd bij een inbraak een geldkistje met enkele duizenden guldens gestolen. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van een partij mooie overgordijn- stof. Er is een leuke stof voor de kinderkamer, een gezellige stof voorde keuken, en een mo derne drukstof. Al deze over gordijnstoffen zijn 120 cm breed, nu door elkaar, per meter voor Ook m*and3$margrfn open Géén tef. of schrift, best. SCHIEDAM Met 'n wedvlucht vanuit Roosendaal (43 km) open den zondag de vier plaatselijke postduivenverenigingen het vlieg- seizoen 1970, Het was de eerste stedelijke wed strijd in het grote vliegverband van de Concourscombinatie Rotter dam van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders. Van de circa 3500 duiven, die hiervoor in Roosendaal om 8.00 uur het luchtruim kozen kwamen er 1500 uit Schiedamse hokken. Mede door het gunstige weer verliep het concours snel en zonder moeilijk heden. Kopvliegers waren in PV Union van: 1. van Meeuwen, aankomst 8.35 uur, 2. J. Fyper, 3. J. Vrauw- deunt. In concours 367 duiven. P.V. „De Vrijheid": I. W.v.d. Windt, 8.37 uur. 2. Jac. Doejaaren. 3. E. Rozema. In concours 468 dui ven. P.V. „De Vrinden": 1. Jan Wen- teler, 8.37 uur, 2 en 3 W, Ekris. In concours 196 duiven. Aankomst laatste prijsduif 8.42.30 uur. laatsie prijsduif 8.42 30 uur.S.C.V, SCV „De Postduif": 1. W. van Dcurzen 8.29 uur, 2, Th. Jansen, 3. H. Blonde. In concours 450 duiven. Aankomst laatste prijsduif 8.41 uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM .'.Tegenwoordig kun je 's nachts in het westen van de stad bijna niet meer ongestoord over straat lopen." Als levende on derstreping van deze klacht van de Rotterdamse advocaat mr. S. Ivens, stond vanmorgen de 44-jarige Turkse fabrieksarbeider M. K. voor de Rotterdamse rechtbank. De be schuldiging: de uit Simpelveld af komstige G- J. J. Ruyters met een stiletto in de onderbuik te hebben gestoken. Volgens de verklaringen van K„ die met een vrouwelijke kennis in de le Middellandstraat had gelo pen, hadden Ruyters en twee vrien den hem door roepen en fluiten geprovoceerd. Nadat een van cle mannen hem ook nog een bloed neus had geslagen, was hij door hot dolle heen geraakt en hacl met het pas gekochte mes een dreigen de beweging willen maken. Onge lukkigerwijs belandde de stiletto in de onderbuik van Ruyters, waarbij de voorw:and van diens urineblaas werd „uitgeprikt". In Dijkzigt werd operatief ingegrepen. Volgens getuige-slachtoffer Ruyters, die tijdens de zitting een gepeperde schadevergoeding van 457,60 indiende, had K. zich ten onrechte boos gemaakt. Ook de vrouwelijke kennis zei aan liet ge drag van de drie Nederlanders niet zoveel aanstoot Ie hebben geno men. „Er wordt 's nachts in de buurt wel meer naar je geflo ten." Noodweer-exces of niet „Neen." zei de officier van Justitie mr. W. D. Meet,er en vorderde een gevan genisstraf van zeven maanden met aftrek. ..Neen." zei ook raadsman mr. S. Ivens. ,.een mes is geen adquaat verweer op een aanval met de blote vuist." Maar voor mr. Ivens bleef er het feit van de uit daging door de drie Nederlanders, al heeft K. er dan op on-Nederland- se wijze op gereageerd. K., die hier verder zeer gunstig bekend staat, vreest uitwijzing naar aanleiding' van deze zaak. Maar de president kon op het ver zoek vart de raadsman, daarmee in het vonnis rekening te willen houden, geen enkele toezegging doen. „Daarop kunnen wij geen in vloed uitoefenen." De uitspraak werd bepaald op 1, mei. i Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Doordat geen voorrang werd verleend botste gis teren op de kruising Oldegaarde- Zuiderparkweg een personenauto eh een invalidenwagentje op el kaar. De duo-passagier van het wagen tje, de 53-jarige C. J. Plandsoen, liep hierbij een hersenschudding op. SCHIEDAM De Schiedamse voetbalvereniging PPSC bestaat dit jaar een halve eeuw. Ter gelegenheid hiervan wordt er op dinsdag 28 april een receptie gehouden. Dat gebeurt van acht tot half tien in het eigen clubgebouw op sportpark ..Thurlede". Ook ter gelegenheid van de ver jaardag kregen we van PPSC een hoekje toegestuurd waarin praktisch van jaar tot jaar wordt beschreven wat er in PPSC-kringen zoal is gebeurd. SCHIEDAM In het ka der van het 159-jarig bestaan van de Spaarbank anno 1820 in Schie dam is door de bank een liand- werkwedstrijd voor in de stad woonachtige dames uitgeschreven. Me» medewerking van de Stichting voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting zijn de inzendingen beoor deeld en cle prijswinnaressen aan gewezen. Morgenmiddag vindt op het hoofdkantoor van de bank de Prijsuitreiking plaats. SCHIEDAM Vanavond om acht uur wordt er in de Grote Kerk in Schiedam een concert ge geven door het Toonkunstkoor, in samenwerking met het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. De lei ding heeft Aad van der Hoeven. Solisten zijn Elisabeth van dér Ploeg, sopraan, Els Kloos, alt-, Wim. van der Vliet, trompet en Aad van der Hoeven, orgel. Op het programma staan werken van Orlando dj Lasso. Alessandro Scarlatti. Henri Purcell, G, Ph. Telemann, H. Andriessen en A. Vi valdi. SCHIEDAM De Chris telijke Wande! Organisatie en de Koningin Wilhelmina Mars in Schiedam hebben, in samenwerking met de Stichting Bevordering Volksgezondheid, een nieuw initia tief ontwikkeld. De bedoeling is „een ieder die gezond van lijf en leden is, iets te laten doen voor de bevordering van de volksgezondheid". Het is zo. dat op 30 mei de 26ste Koningin Wilhelminamars wordt gehouden. De opzet is dat de deel nemers vrienden, kennissen en familieleden opporren om voor iedere kilometer die zij tijdens de mars afleggen, een bedraaie be schikbaar te stellen. Wie bijvoorbeeld acht kilometer gaat lopen, en vijf mensen bereid vindt een stuiver per kilometer ie betalen, kan zo twee gulden voor de stichting verdienen. De Stichting Bevordering Volks gezondheid behartigt de belangen van het Koningin Wilhelmina Fonds, het Nederlandse Astma Fonds, het Prinses Beatrix f polio) Fonds, het Enimabloem Tubercu lose Fonds en de Nederlandse Hartstichting. Overigens is de wandelmars een groots opgezet gebeuren, Tien mu ziekkorpsen zullen er aan meewer ken. Na afloop van de mars is er een feestprogramma in het open luchttheater in de Plantage. SCHIEDAM De heer R. Boxetn, directeur van het bejaar dencentrum „Thurlede", zal op 1 mei deze functie beëindigen. In zijn plaats heelt het bestuur van de Humanistische Stichting voor huis vesting van bejaarden in Schiedam de heer N. C. Kerkhoff uit Schie dam benoemd. De nieuwe directeur is al in dienst getreden. SCHIEDAM In het kader van de bevrijdingsfeesten zullen op vier en vijf mei driestedenwedstrijden worden gehouden. Daaraan wordt deelgenomen door Schiedam. Vlaardingen en Wandsworth. Het blijkt echter nogal moeilijk de Engelse spelers bij particulieren in Schiedam onderdak te geven. De stichting V.N.F.G. dóet een beroep op de inwoners mee te werken aan het onderbrengen van de buiten landse gasten. AVie één of meer spe lers van zaterdag twee tot dinsdag 5 mei wil huisvesten, kan kontakt opnemen met de voorzitter van de stichting, de heer J. van de Griend. Kerkïaan 10, telefoon 267407. SCHIEDAM De eerste ronde van het schaakkampioen schap van Schiedam 1970 is achter de rug. Er zijn 46 deelnemers, ver deeld over 6 groepen, waaronder een Teleac- en een jeugdgroep. Hoewel alle partijen binnen vier uur spelen tot een beslissing kwa men, is er hard voor de punten gevochten. Van de 22 partijen wa ren er slechts 6 remise. SCHIEDAM Aan dc Zwaluwlaan in Schiedam-Kethel is de eerste paal geslagen voor het hoofdkantoor van de Boerenleen bank. Het nieuwe kantoor komt vlak bij het bestaande bankgebouw. Men hoopt eind dit jaar met de bouw klaar te zijn. De bank wordt gelijk opgetrokken met de nieuwe apotheek „Kethel", die nu nog in het oude winkelcentrum van Ke thel zit. SCHIEDAM De heer R. Gerdiiig, waarnemend havenmees ter van de gemeente Schiedam, gaat eind van de maand met pen sioen. Op dinsdag 28 april is er op hei stadhuis een afscheidsreceptie. Deze duurt van half vijf tot half zes. Iedere belangstellende is wel kom. SCHIEDAM De Oranje Ver eniging „Wilhelmina" heeft het programma voor de feestelijkheden in kethel voor koninginnedag en de bevrijding rond. Op 29 april is er een lampionop- tocht voor kinderen uit Kethel en Kcthel-bijdorp. Op koninginnedag zijn er een aubade, kinderspelen en straattekenen, Op 8 mei is er voor de kinderen een filmvoorstelling in „Dc Rank". Voor de 9e mei is er een hand- en voetbaltoernooi voor de vier scholen uit Kethel gepland. SCHIEDAM In de historische kerk in Kethel wordt op maandag 27 april „open huis" gehouden. Aad van der Hoeven zal er het orgel bespelen. Hij zal eerst een pro grammaatje afwerken en vervol gens improviseren op door het pu bliek op te geven thema's. De or ganist zal er het nodige bij vertel len en is bereid allerlei vragen van het publiek te beantwoorden. Iedere belangstellende kan dc kerk binnenwandelen en ook weer weggaan wanneer ie daar zin in heeft. Het gebeuren begint 's avonds om acht uur cn duurt tot ongeveer half tien. SCHIEDAM Van vijl mei tot acht juni wordt in het Schiedams stedelijk museum een herdenkings tentoonstelling „Schiedam 1940 19451970" gehouden. Oorlog en bevrijding, opbouw, ontwikkeling en toekomstplannen van de stad zijn in chronologische volgorde op deze expositie in beeld gebracht. Levensomstandigheden van toen en nu worden geïllustreerd aan de hand van ingerichte huiskamers, historische gegevens en bandopna men. specifiek Schiedamse doku- mentatie, films en dia's, kleding, druksels van cle kunstenaar Hen drik Nicolaas Werkman, maquettes, kaarten en muziek. Mogelijk zijn er Schiedammer.»! die dokumentatie uit de oorlogstijd iiebben bewaard en deze tijdelijk voor dc tentoonstelling zouden wil len afstaan. Diegenen kunnen zich in verbinding stellen met het mu seum, tel. 266491. SCHIEDAM Bewoners uit Groenoord en Kethel gaan actie voeren om hun katholieke verte genwoordiger in de raad, de heer C. Landsbergen bij de komende ver kiezingen zijn plaats daar te laten behouden. De leden van het comité actie raadsverkiezingen zijn boos omdat dc advies-commissie van de KVP dc heer Lansbergen niet op een verkiesbare plaats heeft gezet. Het comité hoopt dat het raadslid, zoveel voorkeurstemmen krijgt, dat hij in de raad blijft.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1