Scholierenprotest op de Willem II tegen een fusie met Willem I-mavo: 12.5° V ertr ou wenscris i s tussen gemeente en personeel j ENCK-rook Activiteiten van de kabonters, O de filmkring en Pnnt Vier KREUGER m Vlaardiniien daa lang in Welp onderscheiden met Jan van Hoot kruis Willem Il-leraar Kruijshaar: Schiedam 1 degradatie ontlopen Gemeente heeft geen pand voor vredesgroep Papoea's geven zieli over Handtekeningen Ontslagen Schunnig VALMEUNE REGENJASSEN B50LEII/KATOEN BR0ERSVEST 6 Amnesty International op aksie Soos Antwoord' B. en W. op vragen PSP: Burgerlijke Stand Van onze verslaggeefster SONJA MAASKANT SLHIEDAiVi „V'e willen die zware sigaar niet roken Dat is één van de lenzen voor de spandoeken, die leerlingen van de Willem de Zwijgerscliool II voor mavo in Schie dam aanstaande maandagavond met zich mee zullen dragen in een demonstratie tegen de voorgenomen fusie van deze school met de Willem de Zwijgerscliool I voor mavo. Maandagavond vergadert de Schiedamse gemeente raad. Punt elf op de agenda Is het voorstel van burge meester en wethouders om met ingang van het school jaar 1970-1971 beide scholen samen te voegen tot één openbare school voor mavo. inklusief De Herenmodezaak van Schiedam Ir. F. F. Venstra speldt Jacky van de Hoeven het Jan van Hoofkruis op K SNELPASFOTO'S FOTO N1ESTADT OBJEKTEN HYMNE EXTRA VRIJDAG 24 APRIL 1970 HET VRIJE VOLK „We worden helemaal uit elkaar gescheurd' Het personeel en de oudercom missie van de Willem de Zwijger n hebben al laten weten tegen de fusie te zijn. B. en W.- noemen in hun raadsvoorstel deze ..negatieve houding" als één der nadelen, dis aan een samenvoeging kleven. Maar op grond van de onderwijs kundige belangen pleiten B. en W. toch voor een fusie. Dit. alles heeft bij de leerlingen op de Willem de Zwijger II grote verontwaardiging gewekt. Ze heb ben gepraat, zich boos gemaakt en besloten dit niet zomaar over hun kant te laten gaan. Er is ook beslo ten actie te voeren „om de fusie onvdaan te maken". Het actie-comité Anti-Fusie "70 kortweg A.F. '70. gaf gistermiddag een persconferentie om over de plannen te vertellen. Zes derde klassers kwamen daarvoor bij el kaar ten huize van de voorzitster van de schoolvereniging. Marian Meijer. Zij vertelde: „Aanstaande maan dag om kwart voor zeven gaan on geveer 150 leerlingen in optocht van school naar het stadhuis. Als we daar zijn zullen Otto van Vliet uit 3B en ik de burgemeester een petitie met onze bezwaren tegen de fusie overhandigen. We willen, dat die petitie wordt voorgelezen in de (ADVERTENTIE) Overal kunt U de bekende Agfa color 8 mm film krijgers voor f 18.25maar ter meulen zou, ter;meu!en niet zijn, als zij ••niet (ter gelegenheid van haar openingiets van de prijs wist af te krijgen. Agfa color 8 mm film C.T. 13 dubbel 8, dus voor het nor male 8 mm systeem, waarbij de film op de helft moet worden omgekeerd. de naam Agfa staat garant voor een natuurlijke kleuren- weergave 15 meier (ong. 5 minuten projektie) /geschikt voor daglichtopna-- men" geldigheidsduur tot 1971 Inklusief ontwikkelen kost deze film nu nog géén dertien gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint in het souterrain de verkoop van de Agfa color 8 mm film C.T. 13, geschikt voor het nor male 8 mm systeem, waarbij de film moet worden omgekeerd, inklusief ontwikkelen voor Elke Vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best DJAKARTA (Reuter') De 29 Papoea's, die zich verzetten tegen het Indonesische bewind op West- Irian. hebben zich in Manikwari aan Indonesische troepen overge geven. raad en dat het voorstel over de fusie als eerste punt op de agenda komt. Een grote groep leerlingen gaat in ieder geval naar binnen om de raadsvergadering bij te wonen." Behalve de petitie krijgt burge meester Roelfsema ook lijsten met handtekeningen van aiui-fusie- ouders en -leerlingen. Bijna alle 246 leerlingen hebben getekend. Van de ouders zijn nu 310 hand tekeningen binnen. In verschillende stencils heeft de actie-groep alle .mede-lotgenoten" en alle ..Lieve ouders, voogden of verzorgers" duidelijk gemaakt wat haar bezwaren tegen én de ma nier waarop ,,'t Bevoegd Gezag" te werk is gegaan én de fusie. Over dat eerste vertelde Marian: ..Vorige week vrijdar kregen de ouders een brief met de tijding, dat de Willem I en Willem n zouden moeten fuseren. Wij, de leerlingen waren daar erg verbaasd over. Ons is er helemaal niets over verteld. Wij vragen ons af: is deze kwestie nu zo onbelangrijk om zomaar de ouders en de leerlingen te passeren zodat niet eens hun tegenargumen ten naar voren kunnen brengen'.1". Het actie-comité noemt in een pamflet negen tegenargumenten. Zoals: individuele hulp aan leer lingen wordt onmogelijk; leraren moeten gaan pendelen: één school, verdeeld over twee gebouwen, ver breekt het contact tussen leerlin gen; het opheffen van twee scho len met een geheel eigen karakter. Marian verduidelijkt: „De Wil lem II is veel progressiever dan de Willem I. Onder meer wat betreft de verhouding tussen leraren en leerlingen. Verder hebben wij een schoolvereniging, een parlement, een krant. Komt er een fusie, dan is er geen onderling contact meer en ku!m°r al deze dingen onmoge lijk goed functioneren." Kortom: „We worden helemaal uit elkaar gescheurd," zegt he ac tiecomité. Het noemt nog een ar gument tegen de fusie: de kans. die de leraren lopen ontslagen te wor den. Het actie voeren is overigens van de leerlingen zelf uitgegaan. Er wordt op school erg veel over ge praat. Bijna ieder lesuur. Ook met de ieraren. „Ze staan achter ons. Maar ze .bemoeien zich niet met de actie. Ze hebben ons de zaak uitgelegd en verder laten ze ons onze gang gaan. De leden van de actiegroep hebben al dagen geen les meer ge had. Dat wordt allemaal geaccep teerd. We mogen op school de tele foon gebruiken. En de stencil machine." vertelden de zes. Wat dat betreft zit het dus wei goed op de Willem II. En wat denkt men op de Willem I, waar men wel voor de fusie is, van het verweer op de andere school? „Nou, de schoolvereniging van de. I is vreselijk beledigd. Maar waar over, snappen we niet. Die mensen van de I denken niet na. Ze begrij pen helemaal niet, dat we niets tegen de Willem I hebben, maar dat onze actie tegen het gemeente bestuur is gericht," aldus actie- voerdster Marlène van Luyk. „Want," vindt Otto van Vliet., „het is schunnig hoe het allemaal is gegaan. De leerlingen hebben over de fusie niets gehoord," Het gemeentebestuur zal wel van de leerlingen horen. Omdat je, vindt A.F. '70. anno 1970 toch zelfs van een gemeentebestuur mag ver wachten, dat het niet ongetraft de Geest des Tijds met voeten kan treden. Marian, Otto. Marlène, Jan (de Rijke). Gerard (Zonneveld) en Mar ja (Suttorp). die samen de ac tie-commissie vormen, voelen zich belazerd. Omdat ze zich gepasseerd voelen. En dat, zeggen ze, in een tijd van inspraak en democratisering van het onderwijs. En wat als de fusie toch door gaat? Dan gaat de actie-groep ver der. Hoe. daar wordt druk over ge praat. „Maar we gaan ervan uit, dat de fusie niet doorgaat," zeggen de A.F. 70'ers. Voordat het maandag is hebben ze nog een hoop te doen. Vergade ren met hét schoolbestuur, verga deren met het schoolparlement, gaan praten met raadsleden. Want: „Willem II gaat nooit ver loren, knoop dat in je oren" en ..fusie, desillusie", zijn ook leuzen van A.F.'TO. (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM „Deze kinde ren gedragen zich veel volwas- sener dan vele volwassenen die beslissingen moetsn nemen. Dat zijn harde woorden, maar dal meen ik werkelijk." Dat is de reactie van de heer H. A. J. Kruijshaar, leraar aan de Willem de Zwijgerschoo! II voor mavo in Schiedam op de actie die de leerlingen van deze school voeren tegen de voorge nomen fusie van de Willem II met de Willem I tot één open bare school voor mavo. Hij onderstreepte dat de actie een zaak is van de jongeren zelf. De leraren houden zich er buiten. alhoewel ook zij zich "helemaal niet happy voelen" met da fusie-plannen en zeker ook niet met. de procedure die daaromtrent door het gemeen tebestuur wordt gevolgd. „De hele gang van zaken rond de fusie heeft een vertrouwens crisis geschapen tussen gemeen te en personeel." aldus de heer Kruijshaar. ,.Fn die crisis is niet één. twee. drie goed te praten. We weten nog altijd niet wat voor de gemeente nu eigenlijk de drijfveer voor die fusie is." Voor zichzelf is hij 100 per cent tegen de fusie. Grote, mas sale scholen zijn volgens de le raar ondincen, ..Dat is cok cl» mening van de collega's. Je raakt het contact met de leerlingen kwijt als die fusie er is. Wat er voor de leraar over blijft is het afdraaien van je lesje en je deelt nu en dan een portie strafwerk uit en dan is de kous af. Als het zo moet. heeft het voor mij niet meer. De school moet meer zijn dan al leen maar een Iferinstiwiut." Redelijkerwijs ziet hij geen enkel voordeel in de fusie. Hij gelocft ook niet zo erg in de zoveel "groteredifferentiatie mogelijkheden bij de samen stelling van keuzepakketten," die door B. en W. als één van de grote voordelen van de fusie worden genoemd. Dat de fusie plannen pas één week voordat het voorstel tot fusie in de raad komt, officieel zijn bekend ge maakt, vindt hij „te dwaas om ios te lopen," „Vanaf januari is alles al intern bij de gemeente bekend. Er is wel met de leraren ge praat. maar die is een spreek verbod opgelegd tót het ver schijnen van het raadsvoorstel. Pas op het allerlaatste moment i-s er. op aandringen van de le raren, can gesprek met de oudercommissie gekomen." Complete „waanzin" vindt de heer Kruijshaar. dat B. en W. in hun raadsvoorstel schrijven (in het rijtje nadelen) dat er onbehagen is bij leerlingen, het personeel en ouders van de leer lingen van de Willem II omdat ze zich opgeslokt voelen door de Wilieml. „Nee", zegt hij. „Het is dwaasheid." En later: „Het zijn allemaal hele beste brave amb tenaren die de beslissingen ne men. maar geen bestuurders. En de jongelui hebben dat donders goed in de gaten." (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdam se werkgroen Denken en Doen en Amnesty International organiseren samen de AksieSoos-avond. waar de lijnen zullen worden bepaald voor de Meicampagne van Amnesty International in Rotterdam. Amnesty International werkt voor de vrijlating van mensen in de gehele wereld, die wegens het uiten van hun overtuiging gevan gen worden gehouden. De werk groep Denken en Doen heeft ai ge ruime tijd een AksieSoos Komplot I in IJsselmonde. Sinds kort is daar de AksieSoos Komplot 2 bij gekomen in het AMVJ-gebouw aan de Mauritsweg. Daar wordt ook vrijdagavond de bijeenkomst met AI gehouden- (Van een onzer verslaggeefsters' SCHIEDAM De Nationaal Hoofdcommissaris van „De Neder landse Padvinders", ir. F. F. Ven stra. heeft de welp Jacky van de Hoeven uit Schiedam gisteravond onderscheiden met liet gouden „Jan van Hoofkruis." Dat gebeurde tijdens een St. Jo- ris-bijeenkomst op het terrein van de N.P.V.-groep IV „Burgemeester van Haaren aan de Schiedamse- weg. Op 8 november van het vorige jaar bluste Jacky een begin van brand in de keuken van zijn ouder lijke woning aan het Dirk Shafer- plein. Hierbij liep hij een verwon ding aan zijn hand op. Het Jan van Hoofkruis is vernoemd naar de ge lijknamige verkenner, die tegen het einde van de oorlog wist te voor komen dat de Duitsers de Waal brug opbliezen. De plechtigheid werd bijgewoond door de ouders van de onderschei den welp en die van andere groeps genoten, alsmede door ieden van het Stichtingsbestuur ..Burgemees ter van Haaren." ADVERTENTIEi (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het centrum van Vlaardingen en enkele stads wijken waren gisteren de hele dag gehuld in een lichte nevel. Oor zaak: de rook uit de schoorstenen van de ENCK die door de harde wind niet over. maar grotendeels in de stad werd gedreven. De rook pluim bleef steeds nauwkeurig op hot stadscentrum gericht. VLAARDINGEN In zijn werk kamer in het Vlaardingse stadhuis overleed gisteren de heer J. Leunis (55). loco-gemeentesecretaris en chef van de afdeling eigendommen en bedrijven. De heer Leunis, die vandaag zou vertrekken voor een vakantiereis, werkte vanaf 1947 in het stadhuis. Op 7 april werd hij door B. en W. als eerste loco-secre taris aangewezen, na lange tijd tweede loco-secretaris te zijn ge weest. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. (Van onze sportredactie) Het is liet eerste tiental van de Schaakvereniging Schiedam gelukt de degradatie te ontlopen. In de wedstrijd tegen mede-degradatie kandidaat Europoort 3 uit Rotter dam werd de eindstand 5-5, waar door Europoort 3 nu degradeert. Toch had het slecht voor Schie dam I kunnen aflopen. Na 3 uur spelen van de 3',-i uur totale speel tijd stond het met 4-2 achter. Overwinningen in de laatste fase vaïl Blok. Vrijland en Reitsma en een nederlaag van Van Greven- broek brachten 5-5 op het score bord. Daarvoor hadden Den Uyl gewonnen. Troost en Harmannv remise en Planken. Ncordegraaf en de Bruyn verloren. Het tweede elftal heeft zijn laatste wedstrijd tegen Stokvis 1 met 8-2 gewonnen en is in de eind rangschikking op een gedeelde 4 l.tn. 6 plaats geëindigd. Na de tweede ronde van liet Schaakkampioenschap van Schie dam 1970 begint er reeds enige te kening in de strijd om de eerste plaatsen te komen. Er is nog har der dan in de vorige ronde gestre den Het aantal remises was nu maar 3 van 21 gespeelde partijen. De uitslagen luiden: Hoofdklas se: de Bruyn-Dekker 0-1. Kiefheb- ber-de Bruyn 1-0, Harmanny-van Seters 0-1, Reitsma-Vrijland Ie klasse: Henkelman-van Leusden %-((», de Jonge-Marbus 0-1, Troost- Kinnegen 1-0. 2e klasse: Grieneweg- Ventura Ferrer %-i.j, Malkus-Rik sen 1-0, Keuzenkamp-Teeuw 0-1. 3e klasse: Heesemans-van de Geyn afgebr.. Bockkom-Boele 0-1, van de Ham-Nefkens 1-0. Teleac: Wijnmaalen-Terlouw I- 0, Hoogendoorn-Moolhuyzen 0-1. Jordaans-Vermeulen 0-1. Dekker- Brand 0—1. Jeugd: mej. Riksen-Wijnmalen 1- 0, Huyzer-Dekker 1-0. Lagewaard- Schiiten 1-0. Houwelingen-van Klinken 0-1. WASHINGTON (AP. In Ame rika is oen wetsontwerp ingediend om abortus in het hele land toe te staan. Senator Robert Packwood uit Oregon, die het indiende, zei dat niemand het recht Heeft een vrouw te verbieden abortus te ple gen. Eerder was hij in de staat Columbia al met zo'n wetsontwerp gekomen en tevens met een wets ontwerp tot afschaffing van kin derbijslag voor meer dan twee kin deren. (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Schiedamse gemeente beschikt niet over een pand waarin de Vredeswerkgroep Schiedam een „wereldwinkel" zou kunnen vestigen voor de vex-koop van prodtikten uit de minder ont wikkelde gebieden. Dat deien burgemeester en wet houders mee op vragen van de PSP- raadsleden, de dames A. C. M. Blauw-Rieu en J. H. H. Gerding- Eggink. Evenmin Wijkt het voor liet ge meentebestuur mogelijk de groep „alle mogelijke steun" te verlenen. „Door particulieren worden vaak tal van. op zichzelf lovenswaai'dige initiatieven en aktiviteiten ont plooid. waarbij de gemeente met het oog op de daaraaxi verbonden consequenties en gelet op haar be perkte middelen vaak niet meer dan morele steun kan verlenen", aldus het antwoord van B. en W. B. en W. hebben onderzocht of aan de groep een voor him doel geschikt leegstaand winkelpand in gebruik kon worden gegeven. Ge bleken is, aldus B. en W„ dat de gemeente op dit ogenblik niet over zo'n pand kan beschikken. Onder zocht wordt nog of bemiddeling mogelijk is voor de huur van een particulier pandje. Ook dg vraag van de PSP-leden, of op vergadering die van gemeen tewege worden belegd, rietsuiker bij de koffie en thee kan worden gegeven, wordt ontkennend beant woord. B. en W„ merken hierover op dat de industrie op dit moment nog geen mogelijkheden kent. om riet suiker in zakjes of klontjes te leve ren. Aan het gebruik van losse sui ker zijn volgens B. en W. te veel praktische bezwaren verbonden. ADVERTENTIE m 3 minuten klaar Rotterdamsedijk 413 - Schiedam SCHIEDAM Geboren: Judith N. d.v. L R Heijmans en H M Dijk stra; Jacob J, z.v. J T Ensing en C W Andriessen: Coenraad P, z.v, J C van der Zande en A E Magielsen; Jantina A W, d.v. J A J Elberse en J van der Sluis; Miranda, d.v. A C van der Belt en E van der Steen; Stefaan. z.v. A J Offerman en E Masznyik; Michael, z.v. A Stad en C C Zwaan; Natalie, d.v. P C F J Ruigrok en M d 1 C Zabala y Crespo. Getrouwd; K G Verstijnen. 22 Jr en M Kool, 21 jr; A E lever, 24 jr en E Groen, 19 jr; B G J Breedijk. 23 jr en W van Dalen, 22 jr; J A de Snoo. 23 jr en C T van den Bos, 21 Jr: A G Berkhout, 29 jr en M Loohuis. 23 jr. Overleden: S van Di.ik. 59 Ir: J O Kuil. 81 jr. echtg. A L Elgers; W van Doorn, 84 jr. De aktlegroep TOV, die •wordt gevormd door jonge ren van 18 tot 24 jaar, is nog altijd bezig met het inzamelen van geld voor het Braziliaanse kinderte huis Lax*da Infancia- De groep vraagt opnieuw de aandacht en de mede werking voor iets dat van avond staat te gebeuren. In De Rank is er name lijk, te beginnen om 8 uur, een groot gekostumeerd bal. Prijzen zijn er voor het mooiste duo, de mooiste groep, dame of heer. De toegangspx-ijs is drie gulden per persoon. Een nieuwe actie is in voorbereiding. De bedoeling is op 22 en 23 mei een ba zaar te houden,eveneens in De Rank. Buiten de gebrui kelijke bazaar-activiteiten zal men daar een, volgens TOV, unieke eetgelegen heid vinden. Namelijk een Waning Makan, een Indi sche eethoek. Trouwens, wie nog iets weg te geven heeft voor de bazaar kan bellen naar de heer K. Prins, telefoon 159280. In Galex-ie Punt Vier aan de Rotterdams'dijk (319a komt weer een nieuwe ten toonstelling. Uitmaal een met objekien van de haxui van Kougi Ogura. De tentoonstelling gaat op 26 april open en duurt tot 14 mei. Op werkdagen is de galerie geopend van 7 tot 9 uur 's avonds en op zaterdag en zondag van 2 tot 5 's middags. Morgenavond wordt er in het pand Onde Sluis 19 een volksvergadering van de Schiedamse kabouters ge houden. Aan de oi-de komt o.a. een bespreking over de Oranje-picknick. De bedoe ling is dit gebeuren op ko ninginnedag te laten plaatsvinden. Er word! ge picknickt op het Koe- marktplantsoen. Verder moet er worden gepraat over de samenstel ling van het kabouterstad- orgaan, de Blijde Bood schap nummer 3. Derde agendapunt is de officiële bekendmaking van de hymne der Schiekabou- tei-s. En dan komt aan de orde „wat ieder maar aan de ox-de stelt". Dit alles heeft het kol- lektief der Schiedamse ka bouters „in naam van de heilige en ondeelbare vi'i.l- staai" in een persbericht „doen boekstaven'. En waarom dit op schrift ge stelde bericht? „Omdat wij mensen be halve aan andere gebreken ook nog lijden aan ver geetachtigheid heeft de voorzienigheid besloten dat het schrift zou worden uit gevonden. opdat de blij vende letters het vluchtige woord zouden bewaken en verspreiden," aldus het kollektief der kabouters. Er is dan ook vergeten het aanvangsuur van de vex-gadering te vermelden... In het kader van de do denherdenking heeft de Schiedamse Filmkring voor de eerste mei een extra voorstelling georganiseerd. Na de verzetsfllms van de vorige jaren waarin eveneens extx-a voorstel1'", gen werden gegeven, is dit keer de keuze gevallen op „The Trial" (Het proces van Orson Welles. Het is een film naar het gelijk namige verhaal van Kafka. Hierin wordt een zekere Joseph K. 'gespeeld door Anthony Perkins) gearre steerd en instaat, van be schuldiging gesteld. Waar om weet hij echter zelf niet. Niemand die hij er naar vraagt kan het hem vertellen, maar iedereen is wel zeker van zijn schuld. Het komt tenslotte zover dat ook K. van zijn schuld overtuigd raakt en zijn ver oordeling en terechtstelling aanvaardt. Het, verhaal is voor al lerlei uitleg vatbaar. Gaat het over de mens en zijn schuld tegenover God? Of is het de geschiedenis van een onschuldig persoon die in een totalitaire staat het slachtoffer wordt? Ieder kan het voor zich uitma ken. De voorstelling begint om 8 uur in de au% rie rijksscholengemeenschap aan de Hugo de Groot- .strooT. :i

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1