iissim Fractie-voorzitster PSP: RECEPTIE PPSC Koe gedood onder trein Ms pec boetiek Oproep Hemiie de Geus vermoedelijk weg bij Hermes Personeel Van der Werf: niet naar Burgerlijke stand Programma Koningimieda g 2 mei Herdenking Discussie 4 mei heetmari} Bevri j dingsdag Fusie Haveuclijk mimMtawmMmr SMARAGD WOENSDAG 2.9 APRIL 1970 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op 30 april is het precies vijftig jaar geleden, dat in Schiedam de voetbal vereniging Pro Patria werd opgericht. Doordat in de Tweede Wereldoorlog vele jongeren wa ren weggevoerd, had de vereniging in die tijd nog maar een gering aantal leden over. Z*e was het ook de voetbalverenignig Stormvogels vergaan. G tools - Het eerste Pro Patria-elftal van 1921, met o.a. J. Meyer, H, v. d. Moer, M. van Apeldoorn en Van Kemenade. t- De Bondswimpei in goede handen. ADVERTENTIE i ADVERTENTIE' eer keus, betere pasvorm Hoogstraat 86, schiedam, tel. 268981 lange achterweg 1 (ADVERTENTIE) steen van de maand mei iU ver het wel en wee van PPSC Gedachtig tie spreuk: Een dracht maakt macht, gingen beide verenigingen in 1947 een fusie aan en de vereniging Pro Patria Storm vogels Combinatie PPSC werd in het „Volkskoffiehuis" geboren. Bij de voetbalclub PPSC denken oudere leden met 'n beetje weemoed aan de Pro Patria-jaren. De club speelde toen in de CNVB eerste klasse en al leefde men daarmee boven zijn stand, het was een ple zierige tijd met altijd een enorme belangstelling van het publiek en een groot medeleven van de Schie dams bevolking met het wel en wee van de club. De geschiedenis van de voetbal club is sinds de oprichting in 1920 een eb- en vloeölüstorie geweest. Telkens kwamen na jaren van op gang perioden van neergang. Een dieptepunt was de oorlogstijd, toen de bevolking van Schiedam werd verspreid en de vereniging alleen in naam nog bestons. Slechts af en toe was er wat contact, tussen de leden. Met zijn vijftig jarig bestaan vormt PPSC tevens een hommage aan de initiatiefnemers tot de op richting van Pro Patria. Van Too- renbergen, Kooyman, Verkade, Rutteman. Augustijn en Bos zetten de vereniging op poten. Bij de op richting meldden zich direcht 34 werkende reden en 4 donateurs. Op 30 april 1920 opent de heer Van Toorenbergen als voorlopige voorzitter de vergadering en deelt mede dat reeds lang plannen be stonden tot de oprichting van een Christelijke voetbalvereniging te Schiedam. Enkele waren tegen de naam Pro Patria en de vergadering- werd derhalve in de gelegenheid gesteld, daar over de discussiëren. Ér kwam geen betere naam op ta fel en men besloot dan ook dit punt te laten rusten. rein achter de Boswachter (Ster renbes) De financiële positie baart het bestuur in 1923 grote zorgen. Door een spontane collectie onder de le den konden van de v.v. Nationale goal-netten worden overgenomen. Tevens is 1923 het jaar waarin Pro Patria toetrad -tot de Vlaardingse Band. In 1928 wordt het terrein ver huurd aan de s.v.v. Martinit, die er de zondagen op zal doorbrengen. In 1930 brengt voorzitter L. de Bruyn een heildronk uit op het 10-jarig bestaan van de vereniging. Aan Martinit wordt toegestaan tot 31 december ook de v.v. Ursus op het terrein te laten spelen. In 1939 op 23 mei wordt de 'heer Kooyman, na een tijdelijke afwezigheid, met 23 van de 26 stemmen tot voorzitter van Pro Patria gekozen. 1940: De Tweede wereldoorlog ontbrandde en luidde daarbij nog meer bewogen jaren in. „Direct na de oorlog was de club door de be zetter zo berooid als een bestolen bedelaar" herinnert commissaris De Vries zich. Maar in 1945 consta teerde voorzitter Kooyman met groot genoegen, dat de vereniging nog springlevend was. secretaris N. Onderdelinden. Op 17 september werd deze aanvraag door de KNVB officieel bevestigd. Voetballen bleek bij PPSC niet onverdienstelijk beoefend te wor den. want in 1950 verraste het vriend en vijand en promoveerde naar de 4e klasse. Tot het seizoen 1957-58 speelde het eerste elftal met wisselend succes in de vierde klas. Toen moest het echter de vlag strijken en verhuisde naar de le klasse van de afdeling. Enkele seizoenen daarna kon het tn 1963. na een zenuwslopende wedstrijd tegen Bolnes, in de Rank feest veiren, want het verloren terrein was her wonnen. De voorzitter stelt als „uniform" voor: een effen blauw short, met witte kraag en witte broek. De con tributie wordt vastgesteld cp 50 cent, waartegen geen bezwaren zijn Gespeeld werd op het terrein aan de Havèndijk. onder niet al te ideale omstandigheden. Een jaar later verhuisde men naar het ter- Op 30 juli 1947 na voorbereidend werk van de heren Liebeek' (Storm vogels) en Van de Berg (Pro Pa tria-) kon tussen beide besturen het eerste onderhoud, plaats vinden. Bij deze bespreking zijn diverse punten voorlopig onder het oog gezien zo als: nieuwe naam, contributie, sportkleding, terreinkwesties, etc. etc. Op 2 augustus waren in het „Volkskoffiehuis" een vijftiental leden bijeen en ook zij waren una niem van mening-, dat een fusie met het oog op het voortbestaan der vereniging gewenst was. Op 9 augustus werd officieel de aan vraag bij de KNVB ingediend. Ver zocht werd om in de eerste klasse van de KNVB afdeling Rot terdam te mogen uitkomen, tiaar Stormvogels reeds in die klas speelde. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: voorzitter M. Kooy man, 2e voorzitter P. Kalden, aig secreataris J. v.d. Berg, le pennm. P. Ltebèek, 2e pennm. P. Vcogd. alg adjunct B. van Eyck en wedstrijd- Vanaf omstreeks die jaren be hoort de geschied enis tot 'gemeen, goed. Over de laatste jaren kan men wij kort zijn. al zijn er nog tal van markante zaken aan te merken. In 1964-65 Een waarlijk groots cadeau bood het eerste elftal en trainer Chr. Smit het bestuur, n.l. het kampioenschap aan van 4e klasse. 1966-67. Aan het begin van dit seizoen werd door burgemeester H. Rcelfsema de nieuwe overdekte tri bune geopend. 1969-70. Koortsachtig waren dc activiteiten met betrekking tot het clubhuis op „Thurlede." Onder grote belangstelling betrad burge meester Roelfsema op 15 november als eerste het nieuwe „home". De heer J. Brusé ontvangt uit handen van burgemeester Roelfoema de gouden verenigingsspeld, dit vcor de vele verdiensten die hij in de loop der jaren voor PPSC gehad heeft SCHIEDAM De sportief ge speelde vriendschappelijke wed strijd tussen Schiedam en het Schiedams amateur-elftal is ge ëindigd zoals die begonnen is: 00. Het amateur-elftal kwam beter voor de dag dan de tegenstanders. Maar de ploeg liet nogal wat kan sen voorbijgaan. Tot drie maal toe werd de bal tegen paal en lat ge knald. weliswaar werden ook door Schiedam niet alle kansen benut-. MSÊX 'Geen toiletteii, wel urinoirsdat is discriminatie' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „We zijn geen lid van Dolle Mina. Maar toch vinden we het dis criminatie dat er voor de vrouwen geen openbare toi letten zijn en wel van die stinkende urinoirs voor man nen." Dat was de reactie van da fractie voorzitster van de PSP in de Schiedamse gemeenteraad, me vrouw A. C. M. - Blaauw-Rieu op een voorstel van burgemeester en wethouders 14.500 gulden uit le trekken voor de b ouw van een nieuw urinoir op het Bachplein en de vervanging van heti verouderde urinoir in de Jan van Avennes- straat. Mevrouw Blaauw en ook me vrouw J. H. H. Gerding-Eggink van de PSP stemden-segen'het voorstel. En dat vond burgemeester H. Roelfsema nou weer een 60ort discriminatie. Overigens was hij het met- diver se spreeksters en sprekers in de raad eens dat er ook dames-toilet- gebouwen moeten komen en de uri noirs vervangen zouden moeten worden door een ander soort toilet- gelegenheden. Burgemeester Roelfsema meende dat gemeentewerken maar op dracht zou moeten krijgen een planning voor dergelijke moderne gelegenheden voor dames én heren Gevraagd werd er of er wel met de bewoners in de buurt van het Bachplein geprarl is over de in de stad te maken, plaats van het daar ie bouwen uri noir. Burgemeester Roelfsema ver telde dat dat niet is gebeurd. Hij vroeg zich trouwens af; „Moeten we over ait soort zaken nu ook gaan praten met de bewoners? Ik zet er een groot vraagteken ach ter?" Hij vreesde dat, wanneer ook bij dergelijke toestanden 'inspraak aan de bevolking gegeven zou moe ten worden, men aan het eigenlijke werk nauwelijks nog zou kunnen toekomen. Het woord inspraak is trouwens in die raadsvergadering ontelbare malen gevallen. Er werd een voor stel aangenomen over de verhoging van marktgelden. De marktkoop lieden bleken daarover geen in spraak te hebben gehad. Bij meer voorstellen kwam iedere keer weer de inspraak naar voren. Drs. J. H. Simons (p.v.d.a.) zei dun ook op een gegeven moment: „Het zou nuttig zijn eens vast te stellen hoever je moet gaan met inspraak. Anders worden daar iede re keer weer gelegenheidsopmer- kingen over gemaakt. En daar zou een goed bestuur wel eens onder kunnen lijden." Aangenomen werd het voorstel 14.000 gulden beschikbaar te s.el- len voor het in de tweede helft van dit jaar te houden bevolkingson derzoek op longtubcrcolose en an dere ziekten van de borstorganen. Akkoord ging men met het voor stel tot verhoging van gemeente- ziekr-nhuistarieven. Een wijziging in de tarieven voor politierechten werd eveneens aangenomen. De verenigingen voor gezinsverzorging en gezinshulp, krijgen een extra subsidie over 1968, 1969 en 1970. SCHIEDAM Hennie de Geus, assistent-oefenmeester en masseur bij Hermes DVS, gaat de Schie dammers naar alle waarschijnlijk heid verlaten. In principe is hij tot een akkoord gekomen met Schie- broek. Het ligt in de bedoeling dat De Geus bij Schiebroek de training ter hand gaat nemen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dertig perso neelsleden van de Confectiefabriek Joh. van der Werf en Co. N.V voe len er weinig voor en bloc te wor den overgedragen aan liet confec tiebedrijf Gilco N.V. Zij zouden dan in plaats van in Zuid (Eben- haëzerstraat) in het noordelijkste deel van het centrum (Zaagmolen- drift) moeten gaan werken. Van der Werf moet sluiten we gens externe factoren. Zes oudere personeelsleden vallen onder een afvloeiingsregeling, 36 anderen kregen het aanbod over te gaan naar Gilco. met als premie een dubbele afvloelingsuitkering. Het personeel dat niet over wil. kan in dezelfde branch gemakkelijk weer aan liet werk komen. Bij ontslag zullen zij onder de afvloeiingsrege ling vallen. De vakbonden zijn bij deze regeling van liet begin af ver tegenwoordigd geweest. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gisteravond re cipieerde PPSC ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan op Tatu'ieae in Schiedam. Velen grepen de ge legenheid aan om de jubilaris ge luk te wensen. Onder de aanwezi gen o.a. wethouder Van Kinderen burgemeester H. Roeif.-:«na was evenals de, wethouder van sport zaken mevrouw G. D. Verweij-dc Graaff verhinderd Jan v. d. Meiide. Jan Bijloo en Daan Schoo ling. Verder de heer v. d. Kraam, namens de SBLO en arbiter Henk v. d. Veer. Namens de KNVB over handigde zaterdag-competitieleider Jan v. d. Meijde de bondswimpei. terwijl Jan Bijloo de jubilaris de groen-wit-groene vlag van de afde ling Rotterdam overhandigde. Morgen viert heel de FPSC-fa- milie feest. Op de strook grond voor de kantine zal een tent van 30 x 15 meter komen, die zonodig verwarmd zal zijn. De gehele dag is er in de tent een bazaar, waar aantrekke lijke prijzen te winnen zijn. Op het veld zullen voor de allerkleinsten, de pupillen en de junioren wed strijden worden gehouden. Om 12.30 zal gezamenlijk de lunch worden gebruikt. Het feestprogramma ziet er als volgt uit: om 9 uur opening door voorzitter L. Noordzij: 9.15 uur aanvang der kinderspelen en han- dycapwedstrijden voor de pupillen, aanvang bazaar. Om 13.30 uur aan vang van de zgn. TV-zeskamp voor junioren. Het muziekkorps Harpe Davids zal vanaf 16 uur het geheel opluisteren. De aanvang van tie grote feestavond in de tent op het sportpark Thurlede voor senioren en donateurs vangt aan om 20 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de spoorlijn Schiedam—Delft is, bij de overweg aan de Joppelaan in Schiedam een koe onder de trein gekomen. De koe is zwaar verminkt op de spoorbaan blijven liggen en overleden. Het kadaver is met een landbouwtrek ker verwijderd. De trein in de rich ting Delft had 20 minuten vertra ging'. De koe was eigendom van A. Keyzer uit Vlaarding-en. Hij had het beest 's morgens op de Koe markt in Rotterdam gekocht en ;u de wei gezet bij de Joppelaan. Vermoedelijk was liet toegangshek naar de wei niet goed gesloten, waardoor de koe kon ontsnappen. SCHIEDAM. Edwin z.v. J. M. Maat en M. Weergang;Edwin z.v. M. Soecers en C. Schoiten;Elisa- beth M. d.v, L. A. Pleijsier en G. A. Chodzjjnski;Carel W. J. z.v. J. D. Knetemann en H. J. van der PoI:Sabine d.v. P. V. K. Kappelliof en D. Verhagen. SCHIEDAM Op de Horvath- weg in Schiedam is de 49-jarige directeur J. G. door onbekende oor- i zaak met zijn auto tegen een ian- taarnpaal gebotst. Hij ls met een hersenschudding, hoofd- en snij- wonden in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Het comité Nationale Feest- en Ge denkdagen, afdeling Schiedam, heeft ter gelegenheid van koninginnedag en het 25-jarig jubileum van de bevrijding het. volgende feestprogramma sa mengesteld. Woensdag 29 april. 20.00 uur. Lampionoptochten in de wijken. 19.30—22.00 uur. Schietwedstrijden in de Koopmansbeurs om het kampioenschap van Schiedam. 3.00 uur. Alle vlaggen uit- Luiden van de kerkklokken. 8.30 uur. Reveille-mars door het Schiedamse politie-muziekgezel- schap in de wijk begrensd dooi de Nieuwe Haven, Burg. Knap- pertlaan, Penringlaan, Prins Bemhardlaan en in Schiedam- Zuid. Start en einde: het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw- straat. 9.00 uur. Aubade door de leerlingen van alle scholen in Kethel en Groenoord op het plein van de Ned. Herv. Kerk aan het Noord- einde te Kethel. 9.00 uur. Eindwedstrijden van liet schoolvoetbal- en handbaltoer- nooi op het sportcomplex Harga. Prijsuitreiking om 14.30 uur door burgemeester Rcelfsema. 9.00 uur. Mars van St. Ambrosius met drumband door Schiedam- West en het westelijk deel van Nieuwland tot aan Nieuwe Dam- laan. Mars van Harpe Davids met drumband door Nieuwland ten oosten van de Nieuwe Damlaan. Mars van de muziekkapel van Het Leger des Heils door het centrum en Schiedam-West. 9.15 uur. Voetbaltoernooi om de Kuyper-bokaal op het SVV-ter- rein. Prijsuitreiking om 17.15 uur in de kantine. 9.30—12.00 uur. Schietwedstrijden in de Koopmansbeurs. 9.30—13.00 uur. Kinderspelen in de diverse wijken. Straatteken- en kleunvedstrijden. 9.30 uur. Mars van het zeekadet- tenkorps Jacob van .Heemskerk door de stad m.m.v. de drumband Schiedam. 10.00—11.00 uur. Cariilonklanken door de stadsbeiaardier Cor Don op het carillon in de St. Jans toren. 10-00—17.00 uur. Wedstrijden met modelvliegtuigen door de Schie damse luchtvaartclub „The Cru saders" op het terrein aan de Valeriusst-raat. 10.30 uur. Demonstraties van zee- kadettenkorpsen op de loskade aan de Nieuwe Haven, nabij de Schoolstraat. Deze demonstraties zullen de gehele dag duren. 13.30 uur. Aanvang van de roeiwed- strijden tussen de verschillende zeekadet-tenkorpsen ten oosten van de Oranjebrug. 14.00 uur. Aanvang van de wieler wedstrijden op' het parcours Vlaardingerdijk, Nieuwe Dam- iaan, Honnerlage Gretelaan. 14.30 uur. Mars van het harmonie orkest OBK met drumband door het centrum. 14.00—18.00 uur. Schietwedstrijden in de Koopmansbeurs. 16-30 uur. Start van optocht van kinderen met versierde autopeds en fietsen op het Edisonplein 19.3022.00 uur. Schietwedstrijden in de Koopmansbeurs. 20.0023-00 uur Openluchtdansen op het Edisonplein en in Nieuw land. -Groot koninginnebal op de speelplaats van het scholen complex -aan de Dwarsstraat m.m.v. het combo The Dogs. Wandsworth, Vlaardingen en Schiedam. Voetbal- en hockeywedstrijden in het Shell-park. Zwemwedstrijden in het Kolpabad te Vlaardingen. 17.00 uur. Prijsuitreiking in het res taurant van het Shell-park door Miss G. A. Morgan, Mayor of Wandsworth. 18.00 uur. Begin van de herdenking der gevallenen. Vlaggen uit. 19.20 uur. Vertrek stille tocht. 20.00 uur. Herdenking bij het mo nument aan de Plantage. 20.30 uur. Bijeenkomst van het voormalig verzet in de Grote Kerk. Burgemeester Roelfsema zal daarbij het woord voeren. Op maandag 11 mei zal onder auspiciën van de Jan van Hoof- stanl en de VNPG een discussie avond plaats vinden over de wijze, waarop wij onze oorlogsslachtof fers herdenken en waarop wij onze vrijheid vandaag gebruiken. Ds. Groenevvegen, hervormd predikant zal de discussie voorzitten. De Jan van Hoofstam had in een open brief gesteld, dat er op de vierde mei gelegenheid moest zijn tot een openbare discussie over ge noemde onderwerpen. In een ge sprek bleek echter, dat vier mei om 19.00 uur. Aankomst van de Engel se deelnemers aan de drie ste- denwedstrijd Vlaardingen, Schie dam, Wandsworth op het vlieg veld Zestienhoven. Het gezel schap wordt aan de Broersvest ingehaald door de Harmonie Wilton-Fijenoord. De officiële ontvangst vindt plaats In de Aula van het Stedelijk Museum omstreeks 19.30 uur. 9.30 uur. Aanvang van de sportwed strijden tussen teams van "Steen der geliefden' noemden de oude egyptenaren de diepgroene smaragd, waarin kleine, ijle wolkjes lijken ie zweven. Misschien omdat een sieraad met doze wondermooie steen een geschenk is dat elk vrouwenhart sneller doet kloppen? u filiaal. gouden sieraden met smaragd van af 150.- edeisteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. UJNBAAM92 :eêdijk. 155457. (Cite/ocrn praktische en gevoelsmatige rede nen daarvoor een minder geschikte dag is. Voor 11 mei viel de discussie ook met geen mogelijkheid te or ganiseren. Waar de avond zal wor den gehouden is nog niet bekend. 10.15 uw. Ontsteken van het be vrijdingsvuur op het Koemarkt plein door burgemeester Roelfse ma. Het harmonieorkest OBK zal deze gebeurtenis muzikaal omlijsten. 10.30 uur. Het lassen van 700 zo genaamde vredesduiven aan de Broersvest nabij de kruising Em- maplein. 10 00—11.00 uur. Carrillonbespeling door de stadsbeiaardier Cor Don in de St. Janstoren. 11.00 uur. Opening door burgemees ter Roelfsema van de tentoon stelling Schiedam 1940-1945-1970 in het Stedelijk Museum. Deze tentoonstelling zal duren van 5 mei t.m. 3 juni. Open: elke werkdag van 10.00—17.00 uur, ook zaterdags. Bovendien vrijdags avonds van20.00—22.00 uur. Zondags van 12.0017.00 uur. Op 5 mei van 11.00—17.00 uur. 11.15 uur. Gecostumeerde voet balwedstrijd in Bijdorp op het terrein aan de Schietbaanstraat. 14.0017.15 uur. Kinderspelen op het terrein aan de Schietbaan straat. Na afloop prijsuitreiking. 14.00 uur. Kinder-fi!mvoorste?Hng in het wijkcentrum Nieuwland. 14.0016.00 uur. Jeugd-brandweer- wedstrijden en demonstraties aan de Jozef Oreiiosingel te Groen oord. 13.3017.00 uur. Driestedenwed- jj strijd in de sporthal Margriet, i Na afloop uitreiking van de prij- l zen door burgemeester Roelfse- f ma. 20.00 uur. Openluchtbal in Bijdorp. Muziek verzorgd door de Stradel- la's. 20 4522.30 uur. Grote taptoe op het parkeerterrein Broersvest. 23.00 uur. Het doven van de be vrijdingsvuren in de wijken. 24,00 uur. Vertrek van de Engelse gasten per autobus naar het vliegveld Zestienhoven. Het overlegorgaan van de drie plaatselijke vakcentrales CNV. NKV en NVV verzoekt de vak- bondsleden deel te nemen aan de stille tocht naar het monument voor gevallenen 1940—1945 op maandag 4 mei. Dit met het oog op het feit, dat deze tocht dit jaar voor het laatst wordt gehouden. De leden worden verder verzocht zich 1 om uiterlijk 19.15 uur op te stellen op de Markt.1 Vanaf dinsdag 5 mei t.m. zaterdag I er gedanst worden op het Museum- i plein aan de Hoogstraat. Enkele jeugdsociëteiten o.a. van Martin Green, de Waag en de Instuif zul len de muziek verzorgen. De avon den beginnen om 20.00 uur.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1