HW-verslaggeefster verkende t spoor voor De moed ontzinkt je als je achter die en staat Werkgelegenheid in metaal in dalende lijn 0:' mm sm -Kom er nou niet Jongeren Informatie Centrum in stationshal geopend Delftse sporthal grote stimulans voor zaalsporten h aan. ik heb hele TUSSEN'66 en'68: k COUWENBERG BIJ ZIJN EUROPACUP: Binnen tien jaar nog minstens chie nieuwe hallen nodig m Verhuizingen Schiedam kri j gt speelplaats Vier ereleden voor NHHY Verlies Gouda Garen in '69 weer gestegen Kinderconcert eurofax Lof voor lieertjes in liet verkeer Gratis Meubeiopsiag werkt. Aan het stuur .komen Instructeur-bestuurder K. Hoek legt me uit hoe een tram mocht wel, maar echt rijden was er niet,bij. Van onze verslaggeefster ELSOFIE KAREL ROTTERDAM -— Deze week werd bekend dat binnenkort de eerste vrouwen achter het stuur van de Rotterdamse trams zullen plaatsnemen- Dat bericht maakte me een beetje ja loers. Al heel' lang wilde ik zelf graag eens een tochtje met een tram maken. Niet als een gewone passagiere, maar hele maal voorin aan het stuur. Chef bij de opleiding 'speciale controle bestuurders' J. Houdijk (links) legt onze verslaggeef ster uit hoe de opleiding van trambestuurders in haar werk. gaat. Instructeur K. Hoek en leerling-bestuurder H. van der Hoek luisteren mee. P.J. VAN DIJK (Van een onzer verslaggevers) DELFT Volgens de huidige normen van het ministerie van CRM zal de gemeente Delft, die sinds oktober vorig jaar de beschikking heeft over één sporthal, in 1980 ten minste vier en hoogstens zes overdekte sportaccommodaties moeten hebben. (Van een onzer verslag geefsters) ROTTERDAM Daar stond hij dan, glimmend en blin kend: de Europacup. Met eigen ogen konden we hem nu aanschouwen en zelfs even aanraken. Dat vond de voor zitter van Feljenoord, Guus Couwenberg, niet zo geslaagd: „Jongens, kom er nu niet aan. Ik heb er de hele middag op zitten poetsen." Heerlijk om zelf even de Cup te mogen aanraken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De werk gelegenheid in de metaal nijverheid in de agglomeratie Rotterdam (Voorne-Putten en Rozenburg daar onder meer bij inbegrepen) is gedu rende de periode juni 1966 tot juni 1968 in sterke mate teruggelopen. Het aantal be drijven (het gaat hier alleen om bedrijven met 10 of meer werknemers) daalde, met 41, van 406 naar 365 (10 en het aantal werknemers met 2.345, van 46.324 naar 43.979 (5%). TH. KASTEEL Jr. Van Slingelandtlaan 4, Tel. (01350) 33386 Dordt a ZATERDAG 16 MEI 1970 HET VRIJE VOLK PAG I-N A 11 Dat doe ik wel even, denk je in je overmoed Zo moeilijk kom dat Immers niet zijn. Zo'n tram laat 'je snel of langzaam rijden, en ais je een klein beetje oplet blijft hij vanzelf wel op de rads. Ook wilde: ik wel eens weten hoe een vrouw zich in dit beroep, dat door velen als typisch - mannelijk wordt gezien, voelt. Vol goede moed stapte ik-'dus met de heien J. Houdijk- (chef bij de opleiding spe ciale controle bestuurders), K. Hoek (bestuurder-instructeur) en de. twee leerling-bestuurders A. van den Broek.en H. van der Hoek, in tram 2511, ééri van de oude instruc tiewagens van de RET. We vertrokken van de remise Hillegersberg. Ik besloot eerst de kat maar uit de boom- te kijken en de- handelingen van één van de leerling-bestuurders goed in mijn hoofd te prenten. Later zou ik mijn kalis dan wel wagen om zelf het roer. even in handen te nemen. Al gauw begreep ik dat hét lin kerrad bedoeld was om de tram snel of langzaam te. laten' rijden. Daar begonnen meteen de pro blemen want dat ding kan wel in tien standen gezet worden. En vind dan maar eens de juiste stand voor de juiste snelheid. Rechts zat nog een grote handel en dat was de handrem. Alleen er aan draaien was echter niet genoeg want hij moest- ook nog met de voet worden vastgezet. Er zat ook nog een zandstrooier op de vloer. Wanneer een bestuurder plotseling moet remmen trapt hij tegelijker tijd op dit pedaal waardoor zand op de rails wordt gestrooid en de tram .niet doorschiet. Toen ik het woord •noodremming' hoorde, kreeg ik het wel benauwd. Stel je voor dat ais ik net achter het stuur stond, zo'n remming no dig was. Ik twijfelde er hevig aam of me dat wel zou lukken maar wilde de moed niet al te snel ver liezen. Helaas bleven de rijproblemen niet tot binnen de tram beperkt. Plotseling de rails overschietende auto's en fietsen waren het ergste - nog niet. De meeste ellende be zorgden me de wissels, die je met of zonder stroom moet nemen om op de juiste baan terecht te komen. Zonder stroom ga je rechtdoor .en met stroom rechtsaf, maar het' kan best zijn dat het precies andersom is. En werkt zo'n wissel niet dan moet je hem met een grote tang met de hand omzetten. Het blauwe licht dat soms boven een tram van de draden springt en vooral *s avonds mooi is om te zien, blijkt door de HET niet zo gewaar deerd te worden. De tram gaat dan 'r. te snel door de bocht en delen va.n destroomdraad kunnen op die manier wegsmelten. Toen ik al deze moeilijkheden hoorde was mijn moed volkomen verdwenen. Het spijt me heel erg, maar ik weet nog steeds niet hoe een vrouw zich achter het stuur voelt. Wel heb ik het even mogen vasthouden maar toen werd de tram eerst zorgvuldig stilgezet, de contactsleutel weggenomen en de stroom uitgeschakeld. Probeer dan maar eens om weg te rijden. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Gistermorgen om elf uur is het Jongeren Infor matie Centrum in de hal van het Qentraal Station (waar vroeger het MAI-bureau zat) officieel geopend. Het informatiecentrum draait al sinds !5 januari. Iedereen die ver logen zit om. slaapplaatsen, een so ciëteit zoekt, met kleine sociale pro bleempjes zit of mee wil doen aan een gespreksgroep kan er terecht voor inlichtingen. Ook zijn er plat tegronden van de stad te koop, zelfs voor iagere prijzen dan de boekhan dels vragen. ,,-Het centrum is opgeze' door het Maatschappelijk Advies- en Inlich tingenbureau en het Katholie]c In_ lichtingen Centrum en wordt zelf standig zodra de gemeentesubsidie erdoor is. Het is zuiver een inlich tingenbureau en dus niet een ad viescentrum zoals het Amsterdamse JAC. De Rotterdamse Raad voor Jeugd en Jongeren is bezig een echt adviescentrum op te zetten, met een Psychiater, een psycholoog en twee maatschappelijk werkers. Daar kan men over enige tijd terecht met de grotere sociale problemen. Het Jongeren Informatie Centrum v tf llal van het station is op alle werkdagen open van negen tot zes zaterdag tot één uur. De in- - nemingen worden gratis gegeven. (ADVERTENTIES) autobanden-alle merken speciale prijzen hy.v.i;.'.:-.a speciaal adres balanceren en uitlijnen, t*5 tot 13.00 uur geopend.! loïensstr. 65-67-6S, R'dara, t«L 233559^ Omdat de maatstaven van het ministerie dat er thans van uit gaat dat één sporthal per 20.000 a 30.000 inwoners genoeg is steeds verder dalen, is het zelfs de vraag of Delft in 19S0 met dit maximum van zes sporthallen wel goed zal zitten. Dit is-de opmerkelijkste conclu sie uit een rapport over de toe komstige behoefte aan sporthallen in Delft, dat is opgesteld door het gemeentelijk bureau voor Jeugd zaken, Onderwijs. Sport en School- psychologie (JOSS). Het rapport geeft saillante ge gevens over de toename van het aantal beoefenaren van binnen sporten sinds de opening van de Delftse sporthal: het aantal leden van badmintonclubs steeg in drie maanden met 240 percent; Delftse tennis- en badmintonverenigingen hébben nu al zo'n ruimte tekort dat ze een ledenstop moeten over wegen. Het aantal beoefenaren van de voornaamste binnensporten bas ketball, volleybal, micro-korfbal, zaalhandbal en badminton zal in 1980 ten minste 1300 bedragen. Aan de hand van op dit cijfer ge baseerde berekeningen van het aantal velden dat per sport weke lijks ter ..besahikki»*» mest a**- komen de samenstellers van het rapport tot de conclusie dat Delft er vóór 1980 minstens drie sporcac- commodaties bij moet krijgen waar deze sporten beoefend kunnen wor den. Als in de berekening bovendien de sportbeoefenaars die niet in competities uitkomen worden be trokken. zou Delft in 1980 zelfs zes sporthallen nodig hebben, zo becij feren de samenstellers van het rapport, die daaraan toevoegen dat al hun prognoses op losse schroe ven kunnen komen te staan als het zaalvoetbal in de komende tien jaar mocht doorbreken. (Van een onzer verslaggevers); MAASSLUIS Ruim 450 leer lingen van twaalf lagere scholen hebben de laatste weken onder het toeziend oog van twee politieagen ten verkeersexamen gedaan. Op elf na slaagden alle jongens en meis jes. Tachtig kregen op hun fraaie diploma he* woopsLie LOF vermeld. De Cup staat tentoongesteld in een C 'TO-paviljoen op het Stadhuis plein. Naast de trofee zijn ook enke le van de vele bekers, medailles en vaantjes die Feijenoord in zijn ge schiedenis heeft gekregen, te zien. De toegang is gratis, maar aan de Europacup is wel een actie verbon- dén': het inzamelen van geld voor de jeugd in de oude wijken van Rot terdam. In zijn dankwoord tot C '70-baas J. .Fibbe, die met zijn ploeg binnen een week van het plan de Cup ten toon te stellen werkelijkheid had gemaakt, zei Guus Couwenberg: „Ik hoop 'dat we ons doel: I miljoen voor jonge mensen, zullen halen. Wij van Feijenoord zullen in ieder geval ons best doen." De scheepsbouw is in dit opzicht de grootste boosdoener. Van 1963 tot 1968 (een langere periode dus-red. HW), daalde het aantal werk nemers met 4000. van 20.000 naar 16.000. In 1969 is er hier weer enige verbetering te bespeuren. Dit en nog veel meer staat te lezen in de situatieschets van het district. Rot terdam van de ANMB (NVV). De vermindering van het aantal bedrijven wordt veroorzaakt door het sluiten en het verplaatsen van bedrijven.^ Voor de verplaatsing wordt eeii drietal oor;aken ge noemd: het gebrek aan Uitbrei dingsmogelijkheden. in Rotterdam, de hoge grondprijzen in deze stad en de schaarste aan arbeidskrach ten. (Ondanks de vermindering van het aantal bedrijven is de spanning op de arbeidsmarkt zelden zo hoog geweest-red. HW). De vermindering van het aantal werknemers heeft ook haar oor zaken: het ontbreken van goede woongelegenheid, de geringe leef baarheid, de geringe zuigkracht op de jongere werknemers, de weinige recreatiemogelijkheden en het gro tendeels ontbreken van een goed personeelsbeleid. De chemische industrie, waarvan de werknemers ook bij de vak bonden zijn, georganiseerd ver toonde een beter beeld. In deze sec tor zijn zowel het aantal bedrijven als het aantal werknemers ge stegen. De ANMB ziet wel mogelijk heden' Om' de" problemen van de overspanning van de arbeidsmarkt in dit gebied te verminderen. Daar voor zijn volgens de bond onder meer nodig: een nauwere samen werking tussen de bedrijven, een beter personeelsbeleid, een betere communicatie tussen bedrijfslei ding en werknemers en een dras tische aanpak van het koppelbazen- vraagstuk. (ADVERTENTIES) i (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Als de Schie- damse raad ermee akkoord gaat, zal er aan de. Parallelweg een kin derspeelplaats komen. Op de raadsvergadering van maandag 25 mei komt een voorstel daartoe aan de orde. Volgens B. en W. bestaat er grote behoefte aan speelgelegen- heid in deze omgeving. De aanleg van de speelplaats ia mogelijk geworden door medewer king van de N.V. Vuilafvoer Mij. VAM te Amsterdam. De speel plaats zal moeten komen op het terrein van de N.V. Ned. Spoorwe gen. waar het overlaadstation van de VAM is gevestigd. De N.V. Ned. Spoqrwegen heeft toestemming ge geven het desbetreffende terrein- gedeelte voor dit doel in gebruik te nemen. De kosten van de aanleg van een kinderspeelplaats zijn geraamd op 14.000 gulden. Van dit bedrag wil de VAM 7000 gulden voor haar re kening nemen voor de aankoop van speelwerktuigen, zodat voor de ge meente een bedrag van 7000 gul den overblijft. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De „Neder landse Handelsreizigers- en Han delsagenten Vereeniging", geves tigd in Rotterdam, bestaat 95 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zijn vier ere-lidmaatschappen aan geboden. De nieuwe ere-leden zijn: mr, W. H. Fockema Andreae, voor zitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, Charles Muller, ere-voorzitter van de Zwitserse vereniging van handelsreizigers, de Oostenrijke Walter G. Schmitt, voorzitter van de Internationale Liga van Handelsreizigers, en Os car Anger, voorzitter van de Duitse vereniging van handelsreizigers. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA "Het vorige jaar heeft veel problemen met zich ge bracht, en ongetwijfeld zal nog veel werk moeten worden verzet om het oude, meer dan honderd jarige vleesbedrijf om te vormen tot een moderne, goed renderende fa briek," aldus de directie van de Koninklijke Goudse Machinale Garenspinnerij in haar donderdag verschenen jaarverslag. Het voordelig saldo van de ex ploitatierekening vóór afschrij vingen bedraagt f 51,000 tegen ÏOO.QOO in 1968, Het verlies steeg van f 32.000 tot 121.000. Voorgesteld wordt het verlies- saldo ten laste te brengen van de algemene reserve en een dividend uit te keren van drie pet. De keuze van een tapijtgaren- spinnerij blijkt een goede te z(jn geweest. In 1969 is de omzet in deze afdeling met ca 65 pet. toegenomen en voor 1970 verwacht de directie eenzelfde toename. 'Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Musici van het Rotterdams Philharmonisch Orkest zullen onder leiding van dirigent Jan van der Waart een speciaal kinderconcert geven in de kleine zaal van de Doelen. Dit gebeurt op woensdagmiddag 27 mei, 's middags om twee uur. Van der Waart zal dan aan de hand van de bekende melodie 'Ik ben met Catootje naar de botermarkt geweest' uitleg ge ven over de in een symfonieorkest bestretde instrumenten. Kinderen vanaf 10 jaar en eventueel htm be langstellende ouders kunnen vanaf 20 mei aan de kassa van de Doelen terecht voor toegangskaarten. De entreeprijs bedraagt een gulden. (ADVERTENTIE)

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1