Mens nietig wezen in groeiend sportpaleis Familie P. Snel winnaar van slagzin-wedstr ij d Onmenselijk woonmilieu Middens tan d ers Broersveld gaan verder met acties Herman Wink trainer VDL Benzinepomp in brand Trein rijdt door s Loot blok Rechten Gevaarlijk Knokken Excelsior ontvangt Engels VERKOOPSTERS HULP- VERKOOPSTERS PPSC en Martinit handelen formaliteiten af #hoogstr.184-186 schied am (Van onze verslaggeefster SONJA MAASKANTj SCHIEDAMAcht jaar woont tie familie T. H. Holthnijzen op de Parallelweg. Bijna 6 jaar probeert ze daar weg te komen. Het gezin, vader, moeder en twaalf kinderen, heeft een dubbel (gemeente-)huis .Dat wel. Maar de naam „huis" verdient het onderkomen niet. Het is een onbewoonbaar pand, alleen nog maar goed „om tegen de grond gezwiept te wor den," volgens de heer Holthuijzen. Twee zoontjes Holthuijzen in hun ouderlijk huis, dat die naam niet verdient. De Parallelweg: „Onze kinderen worden ermee gepest." Ee mens wordt een nietig wezen binnen het skelet van het nieuwe sportpaleis, dat aan het Rotterdamse Zuidplein vorm begint te krijgen. Nu kunnen we door de ontbrekende wand nog het tentoonstellingscomplex ontwaren. COMPLETE WONINGINRICHTING HET VRIJE VOLK PAGINA 19 -Vv houdt het (ADVERTENTIE) Het huls is niet de enige reden waarom het gezin weg wü. De vuilnisstortplaats van de V.AM. is een broeinest voor allerlei onge dierte. Muizen en ratten hebben er een goed leven. De kinderen op de weg niet. De kindertjes Holthuijzen lopen, voortdurend met zweren en infec ties. Ze zijn regelmatige klantjes van de geneeskundige dienst. Op 'de stortplaats wordt huisvuil verwerkt tot kunstmest. Allerlei grof vuil en soms kadavers worden in een kuil gestort. Wel in een af gesloten ruimte, maar- een hoop vuiligheid komt toch naar buiten. En van buiten naar binnen, in de .huizen. "We hebben geprotesteerd bij de ..V.A.M.. Twee maai is er actie ge voerd tegen de stortplaats. Op ons protest komt geen reactie. Alles wordt maar in de doofpot gestopt. We hebben geprotesteerd tegen de sloopauto's in de straat. Nu wordt het tijd tegen de woontoestand te protesteren. Maar wat bereik je? „.Tijdens de actie tegen de V.AM. kwamen de hoge heren kijken. Ze bleven op straat. Er is niemand binnen geweest". Dat ver-telt me vrouw Holthuijzen. niets, je moet maar wachten. Ze hebben schijt aan urgentie- en doktersverklaringen. Het woning bureau helpt zijn lievelingetjes." En dan komt-ie even terug op de .stortplaats: "Kijk, een commissaris van politie kan hier wel zeggen: als zoiets bij mij voor de deur stond, zou ik het geval steen voor steen afbreken. Maar waar kom ik terecht als ik dat zou doen? Juist, op het politiebureau." Hij zou veel liever naar*, bijvoor beeld. zuid willen verhuizen. Hij wil "thuis blijven in een doodge wone arbeiderswijk", zijn vrouw- wil hetzelfde. "Dan kan ik ten minste makkelijk zelf mijn, bood schappen eens doen. Op de weg hebben we geen winkeltje. We hebben niets. Geen speelplaats voor de kinderen, geen kleuter school, niets." De speelplaats komt er mis schien. Maandag wordt de ge meenteraad een voorstel gedaan op het terrein van de spoorwegen, waar ook het overiaadstation van de, V.A.M. is, een speelplaats aan te leggen. Dat gaat 14.000' gulden' kosten. De helft komt voor re kening 'van de VA.M, 'de andere helft voor die van de gemeente. Haar man vult aan: "De mensen moeten maar eens leren dat ieder een dezelfde rechten heeft op een goede -woning en niet' alleen de kapitalisten; We zijn naar volks huisvesting geweest. Tot vervelens toe. Altijd is het antwoord: er is Maar voor de familie, en vele andere buurtbewoners, hoeft de speelplaats niet. Ten eerste niet omdat met de aanleg ervan het werkelijke probleem: de onleef baarheid in de straat, niet wordt opgelost. Ten tweede omdat de speelplaats gepland is vlakbij de rijksweg en de Schiekant. "Als de kinderen daar spelen zit ten ze nog in de smerigheid", zegt mevrouw Holthuijzen. "Bovendien is de plaats gevaarlijk en ongun stig. Je kan er de kinderen niet in de gaten houden." Maar tegenover het protest tegen de speelplaats staan positieve reac ties van andere wegbewoners. Want heus niet alle 85 gezinnen to de straat zouden het liefst zo snel mogelijk hun boeltje pakken en weg wezen. Er zijn er ook die" verknocht zijn aan de buurt waar de huizen goed koop zijn, waar je lekker op het stoepje to de zon je aardappels kan schillen, waar je 17 poezen kan houden. Kortom, waar je een vrij- buitersléven kan lijden als in an dere buurten niet mogelijk is. Maar waar ook, zeggen anderen, de kin deren opgroeien voor galg en rat. De verdeeldheid onder de be woners maakt het voeren van ac ties door degenen die wel anders en beter willen, erg moeilijk; Bij het protest tegen' de stort plaats bijvoorbeeld heeft het actie comité 85 handtekeningen ver zameld. Maar van de onderteke naars hebben zich er nu al ver schillende terug getrokken. Volgens leden van het actie comité kohit dat omdat sommige bewoners achteraf eigenlijk pas de ernst van de actie zijn gaan inzien. Ze beseffen dat een reactie op de actie wel eens zou kunnen zijn: bemoeienissen van instellingen of instanties. En dan denken ze aan hun huur- schulden die ze zullen moeten vol doen voordat ze eventueel heel misschien naar een ander huis zou den kunnen gaan. Er zijn dan ook bewoners die zeggengooi geen kapitaal weg aan een „zoethoudertje" als een speel tuin, maar verdeel het geld bij voorbeeld onder de mensen die huurschuld hebben. Dan kan ieder een opnieuw beginnen. Het echtpaar Holthuijzen weet dat allemaal wel. Hij zegt dan ook: „Je zal voor jezelf moeten knokken om weg te komen. Overal worden we er op aan gekeken dat we van de Parallelweg komen. Ook de kinderen. Ze worden ermee ge pest." Pareileiwegboweners worden maar al te vaak als „a-sociaal" bestem peld. Geen wonder dat ze zich ge discrimineerd, in de steek gelaten voelen. Die gevoelens uiten zich soms in onverdraagzaamheid ten opzichte van elkaar. Laat één van de kindertjes Holt huijzen speelgoed buiten liggen, gegarandeerd dat het gauw ver dwenen, is en nooit meer terecht komt, vertelde de moeder. Rent haar kroost door het huis, dan vliegt bij de benedenburen de kalk van het plafond naar heneden. In het huis van de familie Holt huijzen is bijna geen raam meer heel. Trekt er iemand een deur een beetje te hard dicht, betekent dat dat er weer een ruit uit een verrot raamwerk aan diggelen valt. „Sr wordt niets aan het huis ge daan. In al die tijd dat we hier wonen is het eenmaal aan de bui tenkant geschilderd. Dat was toen de koningin het station moest openen," aldus mevrouw Holthuij zen. Ze wacht al weken op een loodgieter die een kapotte alvoer moet repareren. Bij een buurvrouw staat een balkon op instorten. Is het gek dat er mensen op de Parallelweg zijn die er helemaal geen gat meer in zien? Die er geen zin meer in hebben weer eens te gaan behangen, omdat ze dat vorig jaar ook hebben gedaan, maar het behang van de muren loslaat van wege de nattigheid? Dat ze gaan zeggen.: Aan het be gin van de weg houdt voor Schie dam het mensdom op. Wij tellen niet mee. SCHIEDAM In een overvolle zaal Marijke is gisteravond in Schiedam de uitslag bekendge maakt van de etalage-slagzinwed strijd die tijdens de feestweek is georganiseerd door de winkeliers vereniging "Het Broersveld". Van de 650 inzendingen stelden 75 puz zelaars de slagzin samen: "Kopen in 't Broersveld, waar de klant als koning geldt". Het lot besliste dat de familie P.H. Snel, Delflandseweg 98, win naar is geworden van de 14-daagse geheel verzorgde vliegreis naar Frankrijk, Italië of Spanje. De overige goede oplossingen werden gehonoreerd met bijzonder fraaie prijzen, beschikbaar gesteld dooi de winkeliers en marktkooplieden. Van onze sportredactie! MAASSLUIS Met ingang van 1 augustus zal Herman Wink als oefenmeester by de voebalvereni- ging VDL in dienst treden. Hij volgt de heer G. de Jong op, die VDL twee jaar onder zijn hoede heeft gehad. De heer De Jong ver laat VDL uit eigen beweging om zich geheel aan zijn studie voor het trainer-A-diploma te kunnen wij den. De 35-jarige Vlaardinger Herman Wink, die momenteel nog de ver eniging Schiedam traint, speelde van 19s2 tot 1362 in hel eerste elf tal van SVV. Met de uitreiking belastte zich secretaris-penningmeester J. H. Va lerius. Hij reikte ook de prijzen uit van de etalagewedstrijd. De wissel- beker was voor de firma Van Woer- kom. Als tweede eindigde de firma Mak en Zn (een beker) met op de derde plaats slijterij De drie snikjes die een lauwerkrans ont ving. Het grote succes van de actie deed de winkeliers besluiten in ver enigingsverband te blijven samen werken. Met St. Nicoiaas en Kerstmis komen er opnieuw acties om het kopende publiek naar het Broersveld te trekken. (Van onze sportredactie) MAASSLUIS Voor zaterdag heeft het bestuur van Excelsior een oefenwedstrijd kunnen vaststellen op internationaal niveau, ter af sluiting van het seizoen. Op bezoek komt een voetbalteam uit Huil (Engeland). De wedstrijd vangt aan om 7 uur. Overig programma zaterdag: RWH 4Excelsior 4. Dinsdag 26 mei komt Excelsior 7 uit tegen. Zwaluwen 6 (19.00 uur) en woensdag 27 mei De Hollan- diaan c4Excelsior c6. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Gisteravond om elf uur brak er brand uit in een benzinepopm van BAK in de West- landseweg. De uitgerukte brand weer was het vuur spoedig meester. Het verkeer is enige tijd omgeleid. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Men vermoedt dat er sprake is van kortsluiting. ■(ADVERTENTIE) Voor onze filialen in Rotterdam- Zuid en IJssclmonde vragen wij vlotte Zij krijgen een zelfstandige functie en verdienen een aantrekkelijk sa laris. Met hen zullen wü kunnen komen tot een aangepast schema van v-rktü'den. zodat zü enkele dagen de week kunnen werken, in overeenstemming met hun per soonlijke wensen. Deze functies zijn aantrekkelijk voor iedere jonge vrouw, die wil werken in een prettige sfeer en die maar iets om mode geeft. Natuur lijk houden wij rekening met reeds gemaakte vakantie-afspraken. Wij vragen deze vrouwen zich per soonlijk voor te komen stellen bij Zuid Putsebocht 113-115 Beijcrlandselaan 111-113 IJssclmonde Winkelcentrum Groot-I Jsselmonde (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De voetbalcompe titie loopt op haar laatste benen. Twee elftallen treden het komende weekeinde voor het laatst aan. Bij de zaterdag-KNVB'ers speelt PPSC zijn laatste wedstrijd tegen Spirit en dit is voor de Schiedammers, evenais voor Martinit bij de zondag- RVB'ers, niet meer dan een forma liteit. Martinit speelt uit tegen Dil- lettant. ADVERTENTIE HEUiAf'ELT! vcnva jei i (ADVERTENTIES) (Van onae verslaggeefster Son je Maaskant) SCHIEDAM Een gore, grauwe huizenrij, een slecht betegelde stoep, een straat met veel kinder tjes, veel honden, veel sloopauto's, troep tussen de bomen, een vuil pakhuisde Parallelweg: een stukje vergeten Schiedam. Hoevelen weten wat een af schuwelijke ellende er heerst in dit geïsoleerde bewoonde wereldje tus sen rijks-weg en spoorbaan? Hoe onhoudbaar de stank en smerigheid er is, die de vuilstortplaatsen, ver spreiden? Hoe onleefbaar vaak de huizen? Voor Parallelweg geen welvaart en welzijn. Wel genoeg reden voor protest. Geprotesteerd is er pas tegen de -viezigheid van de stortplaatsen van de N.V. Vuilafvoer Maatschappij VAM. Maar „meneer VAM", zoals ze op de Parallelweg zeggen, is niet al leen de oorzaak van alle ellende. Ook zonder vuilnisplaats zou de Parallelweg een onbewoonbaar oord zijn. De huizen voldoen niet aan de eisen van deze tijd. Som mige bewoners doen hun best nog iets van de oude woningen te ma ken. Anderen hebben er de moed niet meer voor. In een krot heb je nou eenmaal weinig eer van. je werk. Bovendien zijn er die ergens nog de vage hoop hebben op een ander huis Hoop, die medebewoners al hebben laten varen. Omdat ze al 5, 6, 7 jaar wachten op een fatsoenlijker onderkomen. Zoals de familie T. H. Holthuijzen. één van de gezinnen, die de dupe dreigen te worden van een onmen selijk woonmilieu. Bij Paralle weg (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Nabij de Westhavenkade reed gistermorgen een treinstel door een stootbiok. Bij het rangeren van een vijftal goederenwagens werd de machinist verblind door de laagstaande zon. Een lege tankwagen schoot door het stootbiok en kwam tegen het verhoogde voetpad van de Westha venkade tot stilstand. Het voetpad werd beschadigd.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1