„BELASTING KENT DE MANAGERS WEL" NATTE COMMUNICATIE Staelduinse bos: PvdA en PPR in Schiedam tegen golfbaan-plan Krottenfonds in Gorkum nu legaal Schiedamse PvdA wil seen nieuwe wethouders leveren geheimenvari de 20 ste eeuw ontsluiert. Fél realistisch. i Uitsluitend voor volwassenen. De Ra rade tapijtpocket. andeg Rijnmond na „luchtalarm" Minder huizen klaar in april NS-HALTES MAASSLUIS EN DELFT IN GEBRUIK Gratis advies over bouw- problemen Vlag uit in Barendrecht: fiat voor zwembadbouw PvdA strooit pamfletten en ballonnen uit kabelbaan e Duitsland Duitsmakers PARTIJ VAN DE ARBEID LIJST 1 Van Rappard boos Zolang motie van kracht blijft: ROTTERDAM „De mana gers denken, dat ze een hoop verdiensten kunnen achter houden. En de gijn is, dat de belasting dat best weet. Ze zijn toevallig ook niet ach terlijk." Aan het woord de sologitarist van de onlangs beroeps geworden Rotter damse popgroep Flash, Jan Leninga. Flash in de nieuwste samenstelling: v.l.n.r. Hans Bongaards (zang, slaggitaar)Ben van der Kubbe (basgitaar), Rob Koorn (drums), Fred Sammelius (orgel) en Jan Leninga (zang, solo gitaar). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de derde maal dit jaar heeft de com puter van de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond gewaarschuwd voor een snelle stijging van de luchtveront reiniging in het Waterweggebied. Om 10.20 uur gistermorgen werd het bedrijfsleven gevraagd de uitworp van verontreini gende stoffen te beperken. Om 21.45 uur werd het alarm ingetrokken. Er mogen dan nogal wat oudere Rotterdammers zijn die vinden dat er op C 70 wel het een en ander is at te dingen, een flink aantal j eugdige Rotterdammertes uit de omgeving van de Heem raadssingel is helemaal In voor het beuren. communicatief De gemeente is namelijk zo vriendelijk geweest om daar een aantal kunststoffen seg menten van het type dat on der ander a op de Cot 'singel is gebruikt voor gedeeltelijke overkapping van de trottoirs uitnodigend langs het water te parkeren. En die dingen blijken uitstekend te drijven. Zodat er nu in het singelwa ter naar hartelust wordt ge peddeld ROTTERDAM Terwijl er gisteravond duizenden men sen langs de Coolsingel ston den om naar de wiellerronda te kijken, daalden met tame lijk grote precisie regens van pamfletten en ballonnen op Hen neer. ZATERDAG 30 MEI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 Flash in prof pop and de geldwolven hui en (Van een onzer verslaggevers) Hij meent de manier, waarop de balasting de managers zo nu en dan in hun nekvel grijpt, te kun nen omschrijven met één der richt lijnen van Mao Tsjetoeng: JA,:; de tegenstander terugtrekt, dan vallen wij aan: als de tegenstander aan valt; dan trekken wij terug en als ze vermoeid raken, dan overmees teren we ze." Mogelijk is de wens hier de vader van de gedachte, want, pratend over de overgang van „amateuris me" naar profschap, blijkt wel, dat popgroepen heel wat te stellen hebben met managers. Slaggitarist en zanger Hans Bongaards geeft een voorbeeld: een groep verdient ƒ400 op een avond; de manager vertelt de zaalhouder, dat hij recht heeft op 10 pet.; de groep vangst 360; de manager ver telt de groep, dat hij recht heeft op 10 peet. vesiert zo dus 76 voor zich zelf. Soms wordt er geen'contract ge tekend. De impresario kan dan na de voorstelling naar de groep ko men om mee te delen, dat de zaal zwaar tegenviel en hij onmogelijk het beloofde bedrag kan uitbetalen. De vijfmanformatie Flash, in april prof geworden, trad die maand in Duitsland op (brutogage 10.060, 7 dagen per week werken van 20 tot 2 uur, per dag dus ƒ333: vroeger speelde Flash gemiddeld drie avonden per week 3 a 4 uur voor ƒ400 a ƒ500 per avond). Dat ging ook via 'n manager, die voor ajn diensten 10 pet. van de bruto gage ontving. Bovendien moest een Duitse agent nog eens 5 pet. heb ben ('Soms weet je dat niet van tevoren'). Hans Bongaards: 'Zo'n manager telefoneert even naar Duitsland, maakt een contractje en dat is al les, Door al je kosten hou je zelf minder over dan die heren'. Is het we! noodzakelijk om een impresario in te schakelen? „Niet altijd. Als je een aantal jaren in zit, ben je op de hoogte van be paalde zaken. Je laat dan een bandje horen en je maakt een prijs met zo'n zaalhouder. Maar via een theaterbureau heeft een zaalhou der meer zekerheid van een goede groep'. Van de brutogage gaat behalve het honorarium van de impresario nog wel het een en ander af: over hun 10.000 Duitse marken moesten de Flashers er 2500 aan de belas ting afstaan. Een groep moet een busje huren of kopen en laten rij den (benzine) om zich te kunnen verplaatsen. De totale flashende apparatuur heeft 30.000 gulden ge kost, die natuurlijk zo nu en dan vernieuwd moet worden teike week nieuwe snaren en drumstokkenj „Er woidt altijd gedacht dat je erg veel verdient, maar dat is beslist niet waar." Toch is Duitsland aantrekkelijk voor Nederlandse popgroepen. Je verdient er beter dan in Nederland, te meer, omdat er erg veel zaken zijn, waar gespeeld kan worden en zeer weinig acceptabele groepen; de muziek van de Duitse groepen is vergelijkbaar met die van „een Nederlandse groep, die een Engelse h't ,ou gaan vertalen en het dan pui.- Hollands, met klompen aan, uitvoert; met twee Duitsmakers'' (Jan Leninga). In Duitsland speelde Flash veel voor Amerikanen, aan wie de groep ook haar progressieve nummers kwijt kon. Hier is men in de dan cings (veel publiek tussen 20 en V, jaar) in belangrijker mate op het commerciële repertoire aangewe zen: hits van The Creedence Clear water Revidal, e.d. Ongerustheid niet gegrond De weersomstandigheden leidden ertoe, dat gistermorgen om negen uur al telefoontjes met klachten over stank bij de meldkamer bin nenkwamen. Ruim een uur later gaf de com puter, die de metingen van 31 snuf- felpalen in het Rijnmondgebied verwerkt, het alann, dat de con- centratie van S02 zeer snel steeg. De hele dag is de concentratie van 02 overigens op zich zelf niet ver ontrustend geweest. Tegen de avond kwam er een ietsje meer wind, die bovendien draaide naar west. Daarmee werd wat minder stabiele lucht van zee aangevoerd. De concentraties na men af en de prognose voor de nacht maakte het ook verantwoord net alarm op te heffen. De waar schuwing aan het bedrijfsleven om 1020 uur is met algemeen bekend gemaakt. De meldkamer wil name- ujk. üit de mensen blijven bellen over stankklachten. Tot twaalf uur ®ja gistermorgen ongeveer veertig «achten binnengekomen, daarna ¥«1 minder en na twee uur nog vijf stuks. Volgens de meldkamer SCHIEDAM In april van dit laar ajn jn de 23 Rijnmondge- uwenten 778 woningen gereedge- men' dat is bijna 120 hulzen minder dan in aprü '69. De daling an "et aantal gereedgekomen hui- -n speelde zich volledig af in de ^oningwetsector. In de vorige maand werd begon* mm met de bouw van 670 huizen, at ten opzichte van april vorig fj*1 *en stijging van bijna honderd tekent. Deze stijging komt vooral °°r tekening van het gestegen arual gesubsidieerde particuliere hingen. Daarvan werden er de «gelopen maand bijna honderd 1 eer gebouwd dan vorig jaar. een aanwijzing, dat de toestand zich toen al verbeterde. De woordvoerder van Rijnmond lichtte de situatie nog toe met de constatering, dat een dergelijke snelle stijging van de luchtveront reiniging zich tien tot twintig keer per jaar in het Waterweggebied voordoet. Het bijzondere is. dat dit nu kan worden waargenomen, zo dat tegenmaatregelen van het be drijfsleven kunnen worden ge vraagd. MAASSLUIS (ANP). Vrijdag is in Maassluis-West een nieuwe halte in de lijn Rotterdam-Hoek van Holland van de NS geopend door de burgemeester van Maassluis, de heer W. J. D. van Dijck. Namens de Nederlandse Spoorwe. gen sprak de heer J. K. J. Muller, chef van 't exploitatiedistrict Zuid west te Rotterdam. Het station Maassluis-West rekent op 1200 in- en uitstappende passa giers per dag. In 1985 zullen dat er ongeveer 1750 zijn. De nieuwbouw wijk waarin dit station ligt zal vol gens de prognoses in 1985 ongeveer 26.000 inwoners tellen. Het station heeft 750.000.gekost. Het geeft verbinding met het Centraal Station In Rotterdam en wel tweemaal per urn* van 's morgens zes uur tot des avonds 24.00 uur. DELFT De loco-burgemeester van Delft, de heer P. C. Elfferich, heeft vrijdagmiddag het voorstad- station Delft-Zuid officieel geopend. Hij deed dat in aanwezigheid van een aantal gemeentebestuurders en NS-functionarissen. door enkele for se stoten op een verzilverde koe hoorn te geven. Het station Is ge bouwd in de directe nabijheid van de onlangs in gebruik genomen Kruitliuisweg. Het station is met name bedoeld voor de bewoners van de nieuwe stadswijken in het zuid westen van Delft. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Elke burger kan voortaan gratis advies krijgen jn kleine bouwkundige problemen by het Architecten informatie Cen trum, dat elke aonderdag van. 2 tot 5 uur in het Bouwcentrum te be reiken is. Alle architecten die in het Rijnmondgebied werken, zijn bij het Informatiecentrum betrokken. Het AIC geeft voorlichting, advie zen en informatie over verbouwin gen en nieuwbouw van huizen. Buiten de wekelgkse zitting op donderdagmiddag is in het Bouw centrum elke dag een medewerker aanwezig, die algemene voorlichting kan geven. Hij kan ook afspraken noteren met architecten. Het AIC richt zich in de eerste plaats op het Rijnmondgebied maar ook adviezen over problemen van buiten dit gebied kunnen wor den gegeven. (ADVERTENTIE) Kandidaten van de Partij van de Arbeid voor de Vlaardingse ge meenteraad zijn al ruim een maand druk bezig met huisbezoek en hoorzittingen. Vele zaken die Vlaardingers hoog zitten zyn daarbij naar boven gekomen; zij zullen door de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad worden gebracht. Ook na de verkiezingen gaat de Partij van de Arbeid hiermee door. Uw wensen en Ideeën over uw eigen omgeving zijn voor ons door slaggevend. Ook straks Uw stem is meer waard bij de Party van de Arbeid. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De besturen van de Schiedamse afdelingen van de Party van de Arbeid en de PPR hebben in een gisteravond uitge geven verklaring geprotesteerd te gen het plan van de Rotterdamse Golfclub „om het Staelduinse bos te vernielen en er een elite golf club voor in de plaats te stellen". De besturen van beide party en eisen van minister Schut dat hy zijn bevoegdheden gebruikt om 't Stael duinse bos te redden. Zy wyzen er in hljt verklaring op dat, wanneer Staalduin gemeenschapsgrond wa* geweest het bos niet In gevaar zou zyn gekomen. In de verklaring wordt voorts dui delijk dat er in Schiedam binnen kort ook gemeenschapsgrond aan particulieren verkocht kan worden. „De rechtse party en hebben dat woensdagavond in de raad doorge dreven," aldus de besturen. Ze vinden het terecht dat de beide (Van een onze verslaggevers), BARENDRECHT Binnen twee a drie weken start men in Baren drecht met de bouw van het over dekte zwembad, waarvoor de raad enkele maanden geleden een kre diet van 2G miljoen ter beschik king stelde: vrijdag kwam de goed keuring af van GS. De bouw vergt een jaar. De actie van de Sportstichting voor de bui- tenaccommodatie heeft ruim 50.000 gulden opgebracht. Genoeg om over twe a drie weken oo kte star tan met de aanleg van de buiten- aocommodatie. De Sportstichting gaat nu actie voeren voor een naam van het complex. Dat deelde burgemeester C. J. van Hofwegen vrydagavond de raadsleden mee. Men was in Barendrecht zo verheugd over dp goedkeuring, dat 's middags direct de vlag van het gemeenthuls werd j uitgestoken. i (Van een onzer verslaggevers) GORKUM Hat Gorkumse col lege van B. en W. heeft gisteravond in de raadsvergadering het Krotten- fonds. dat een illegale instelling onder beheer va burgemeester Van Rappard zou zyn geweest, formeel gelegaliseerd. De heer Van Rappard ontkende dat hy 'n beslissende stem zou heb ben in dit voor onrendabele woning- bou in het leven geroepen fonds. Hij trok voort.s fel van leer tegen de publikaties over deze kwestie: „zy bevatten vele leugenachtige feiten." De burgemeester ontkende dat hij op de vingers zou zyn getikt door de provtnaie. „Gedeputeerde Staten," verklaarde hy, „hebben alleen mee gedeeld dat zij zich niet voldoende gerealiseerd hebben, dat het Krot tenfonds zou bestaan. Zij wezen my er verder op, dat ik niet het recht heb om het kapitaal van dit fonds (ƒ180.000) buiten de gemeentereke ning te houden." DS'70-raacLslid G. J. Kroef be treurde met burgemeester Van Rap pard de gang van zaken met betrek king tot het Krottenfonds. „Ver schillende kranten hebben het col lege van B. en W. opzetteiyk in dis krediet gebracht," aldus de heer Kroef, die vervolgens nogmaals het uitbrengen van een objectief ge- meentekrantje bepleitte. Hy zei verder: „wy hebben steeds het Krottenfonds willen liquideren om er een bouwplan mee mogelijk te maken. Dat is nu door de handel- wijze van de gewezen wethouders onmogelijk geworden. ADVERTENTIE! Er is eigenlijk al over alles geschreven. Over Mina's en pastoors, over kabouters en boterbloemen, over sex en over liefde, maar nog nooit.: - Over tapijt! j Een teer onderwerp. Want'vast tapijt kost u gauw een kleine duizend gulden. En een verkeerde aankoop of fout onderhoud kan u een behoorlijke financiële strop bezorgen Gelukkig is er nu de Parade tapijtpocket. Samengesteld door de kreatiefste tapijtmaker van Nederland. Staat alles in over tapijt. - Alles over het onderhoud. Kleuradviezen. Verschillen tussen wol en synthefica. Tips voor hef kopen. Wijze raad voor het leggen. Nou ja, waf u maar weten wilt. Met bovendien een stel -smaakvolle fotcrs-vai^de exklusieve Parade tapijtkollektie. Die nieuwe onverbiddelijke bestseller kost: 50 cent! Twee postzegels van een kwartje in een envelop. Geadresseerd aan: Arie Veen, Postbus 85, Soest. PvdA-wetliouders. mevrouw G. D. Verweij-de Graaf en J. Scheffers, hebben geweigerd aan zo'n beleid mee te werken en uit het college zyn gestapt. Volgens de besturen gaat het niet aan dat gemeenschapsgrond in han den valt van particulieren. „Hoe ge- makkelyk zouden ze hun nieuw verworven bezit kunnen gébruiken tegen het algemeen belang in. Elke ontwortelde boom op Staeiduin be wijst de kortzichtigheid van de rechtse partyen," aldus de verkla ring. LH (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Zolang de motie van de Schiedamse KVP en PCG inzake een nieuw te voeren gn.-id- uitgiftebeleid van kracht blijft, is de PvdA niet.bereid voor de drie maanden, die de huidige raad nog zit, wethouders te leveren. Dat werd op een gisteravond door de PvdA en PPR gehouden pers conferentie van PvdA-zijde mee gedeeld. Binnen de PvdA heeft men nog geen standpunt geformuleerd over een eventuele levering van wet houders voor de nieuwe raad. Deze week hebben twee PvdA- wethouders, mevr. G. D. Verwey-de Graaf en J. Scheffers hun porte feuille beschikbaar gesteld nadat de rechtse meerderheid van de raad de motie had aangenomen. Voorzitter J. Lockefeer van de plaatselijke PPR-afdeüng zei op dezelfde persconferentie de motie duidelijk als een motie van wan trouwen te zien. Het verheugde hem, dat de PvdA-wethouders de moed hebben gehad weg te gaan. (Van een onzer verslaggevers) De PvdA speelde voor Onze Lieve Heer op Zolder. Zij had het kiene idee tijdens de volksverzameling op de Coolsingel in de kabelbaan t» kruipen en van daaruit haar op wekkingen te doen neerdalen. Op het Stadhuisplein, tussen de C'70-paviljoens, was eerder op de avond een demonstratieve bijeen komst gehouden, waaraan ook de PSP en de PPR meewerkten. In allerlei Rotterdamse wijken zal de PvdA binnenkort huis aan huis circulaires verspreiden over de huurverhoging, die op 1 juli zal worden ingevoerd. Daarin zal ge wezen worden op de mogelijkheid protest aan te tekenen tegen huur verhogingen. die ten onrechte wor den opgelegd. Het betreft hier een voorlich ting' fr>ider, waarin wordt uitgelegd bewoners hl zo'n geval moe- ndelen en hoe zij zo nodig de htii(i van deskundigen kunnen in roepen. Wie twijfels heeft kan rich ook vervoegen op het kantoor PvdA tm 4e Beuketeüjk

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1