Huurders Feijenoord en Noordereiland in actie Makkelijke overwinning van. Excelsior op zwak HCC fiebr. de Veld Drijverboot blijft rustig op ruwe zee Overwinning op Achilles Damesteam Scylla niet van tweede plaats verdreven SPORTHUIS LEO v. d. VALK Akkoord ontslag C 70- bewakers Aanleg; golfbanen uitgesteld MORRIS T.V. DEFECT? Zwemmers door hitte bevangen Onder invloed achter stuur i van ROSSUM Hand geklemd tussen roltrap Kennedvuiars: kwart deelnemers valt uit Esj peranto-agendo iaiaia®» Nog even verdei' rotten en we hebben een boven- en een onderdeur. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Excelsior heeft zich via een duidelijke over winning op een zwak tegenspartelend HCC 3 aan de kop ge nesteld van de eerste klasse B in de Nederlandse cricketcom petitie. Hermes DVS leed zijn tweede achtereenvolgende ne derlaag. Het Haagse Krekels, vorig jaar gedegradeerd uit IA, bleek op Harga duidelijk de sterkste. (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct ROTTERDAM De jonge Nederlandse Ingenieur Harry W. Tulleners gelooft de oplos sing te hebben gevonden voor het vervoersprobleem, dat de eilanden in de Caraïbische Zee tot nu toe heeft geplaagd. VOOR AL UW SPORTARTIKELEN GOED GEKLEED GEKLEED {Vindóot 4/ouóe O SNELPASFOTO'S FOTO NIESTADT MAANDAG 8 JUNI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 Enige wat huisbaas doet is huur verhogen Pittoresk, inderdaad, dit hoekje bij de Nijverheidsstraat, maar wie wil er wonen (Van een onzer verslaggevers"* ROTTERDAM Rosestraat 82c. In nauwelijks een tweekamerwo ning huizen acht mensen, het gezin van een Turkse lasser. In de woon kamer slapen de vader en, als hU in Nederland is, de oudste zoon. In een afgeschermd hoekje deelt de moeder het bed met twee kleine kinderen. Ten slotte is er een kleine kamer voor nog drie kinderen. De vloer buigt door en de meu bels staan te "wiebelen, als je door het huis loqpt. Door een gat in de vloer klimmen zo nu en dan een paar ratten naar binnen. De muren zijn drijfnat. Om de haverklap ontstaat kortsluiting. Er zitten gro te gaten in de voordeur. Om de tocht een beetje tegen te gaan zijn er provisorisch planken tegen ge slagen en is een dunne tweede deur aangebracht. Het enige dat de huiseigenaar doet, is de huur ver hogen. Veel huizen in Feijenoord-Noor- dereiland verkeren in een erbarme lijk staat: de meeste hebben trek. kend vochtend of lekkage, zodat ze langzaam aan wegrotten. In één ervan zijn de planken onder de wc- pot voor een deel verdwenen; de voordeur is praktisch doormidden gescheurd, er is bijna sprake van een boven- en een onderdeur. Muren zijn verveloos. Sommige huizen zijn scheefgezakt. Afvoeren zijn niet aangesloten op de riolen: achter een bedrijfje aan de Nijver- heidsrtaat staat een put van an derhalve meter vol water; als het' regent, staat men in de werkruimte tot de enkels in nattigheid. Door het vocht en de slechte e- lektriciteltsleadingen is er grote kans op kortsluiting en dat leidt tot brand. Wegvluchten bij brand wordt wel moeilijk als bv. in de brandgang tussen de Olivier van Noortstraat en de De Ruyterstraat 'n hek wordt aangebracht dat niet kan worden geopend. In deze wijk hebben veel bewoners van de huls eigenaren huurverhogingen van 6 percent aangezegd gekregen. Oók van huiseigenaren, die weinig of niets doen om de woningen in goe de staat te houden. Daarom is in Feijenoord-Noor- dereiland sinds 14 april een Huur- en Woningcommissie aan het werk, die de bewoners informeert over hun rechten en de plichten van de huisbazen. Ze maakt hun duidelijk, dat zij geen huurverhoging behoe ven te betalen, als hun huizen niet aan de door de wet gestelde eisen voldoen. Bovendien zal de commissie con. tact opnemen met huiseigenaren om hen te bewegen, snel aan het herstellen te slaan. Mochten zij binnen een redelijke termijn geen aanstalten daartoe gemaakt heb ben. dam zal zij de Dienst Bouw en Woningtoezicht inschakelen. Dit is reeds gebeurd in het geval van waardoor water naar binnen sie pelde. Sinds 4 juni kunnen bewoners van Feijenoord-Noordereiland met woningproblemen terecht op een klachtenbureau van de Huur- en Woningcommissie. Behalve op za terdag en zondag is dit bureau, in het gebouw van het wijkcomité, O- ranjeboomstraat 44, iedere dag ge opend van 20.00 tot 21.45 uur. Een enquête van de commissie onder de bewoners van twee blok ken aan de Oranjeboomstraat tus sen de Nassaukade en de Steven Hoogendijksraat, die in verband met de bouw van de Willemstunnel gesloopt zullen worden, heeft uit gewezen, dat de meerderheid voor ontruiming op korte termijn is. Bo vendien zien zij een bedrag van 2000,als een redelijke vergoe ding voor de onkosten van ontrui ming. Via het wijkorgaan heeft de commissie een adres hierover ge stuurd naar de gemeenteraad. Evt. vooraf prijsopgave fwmipjl st- I-iduinastraat 78 a S.Schiedam V Telefoon 010—26 8638 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het zwembad Groenoord. in Schiedam zijngis termiddag twee bezoekers door de hitte bevangen en onwel geworden. Het zijn de 33-jarige C. M. Damen en de 15-jarige Karei Kemp, bei den uit Rotterdam, Na behandeling in het ziekenhuis konden ze naar huis. (ADVERTENTIE) Automobielbedrijf v. Beverenstraat 5 - Schiedam Tel. 266561 - Privé 156723 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Gistermorgen omstreeks 5 uur is de 68-jarige H. P. B. uit Schiedam met zijn auto tegen een ijzeren hek op de Grof- baan in Schiedam gebotst. Van de bestuurder, die ongedeerd bleef, is het rijbewijs ingevorderd, wegens rijden onder invloed van alcohol houdende drank. De Caraibische Zee is aantrekke lijk ruw. Een konstante passaat wind geeft een korte en krachtige golfslag, die het verkeer tussen de eilanden bemoeilijkt. Tulleners constueerde een drij verboot, die zich volgens de berich ten in deze ruwe golven volmaakt rustig gedraagt. De vorm van zijn schip is volkomen nieuw. Het be staat uit een kabine, die enkele meters boven het water ligt en die verbonden is met twee paren boven elkaar geplaatste drijvers. Die drijvers zijn gemaakt van glasvezeiversterkt polyester, en ge vuld met schuimplastic. Normaal liggen de onderste drijvers voor on geveer de helft in het water. Bij het varen snijden de punten door de golven heen. Het schip is on- zinkbaar. Het schip kan op allerlei manie ren worden aangedreven: met wa- terschroeven, luchtpropellers of straalmotoren. Nadat men in de Caraibische Zee enkele jaren met een proefmodel geëxperimenteerd had Is nu bij Tulleners International Seacraft N.V. op Curasao *t eerste commer ciële model in aanbouw. Het zal vijftig passagiers kunnen vervoe ren. De vaarten met het proefmodel hebben enthousiaste reacties los gemaakt. Vice-admiraal J. Maas, commandant van de Zeemacht Ne derland, noemde de proefvaart een belevenis en het schip in tussen in vele landen gepatenteerd een „basisboot voor vele toepassingen," Een deskundige van de Ameri kaanse marine meende, dat met dit nieuwe scheepstype snelheden van vijftig mijl bereikbaar zijn. De investeringen per passagiers plaats zouden zeer laag zijn: ƒ4000 tegenover 16.000 voor een conven tionele veerboot en ruim 150.000 voor luchtkussen- en draagvleugel- schepen van vergelijkbare capaci teit. De Stichting tot Bevordering van Investeringen, op de Nederlandse Antillen heeft de werf een voor waardelijk ontwikkelingsubsidie verleend. Voorwaardelijk betekent dat het geld moet. worden terugbe taald als het project straks inder daad een commercieel succes wordt. Dat zou voor Curacao van groot belang zijn, omdat het zou bijdra gen tot vergroting van de werkge legenheid. Een schets van de eerste drijverboot; voor commerciële passing. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In het metro station Stadhuis raakte zaterdag de achtjarige Eric Ligtenberg uit Hardenberg met zijn hand tussen de band van de roltrap. De jongen Is ernstig gewond naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De dames van Scylla waren zondag in Gorinehef. om daar op een zwaar knollenveld het team van Achilles partij te geven. De slechte toestand van het terrein noopte trainer Varewijck zijn dames tot zoveel mogelijk voorzichtigheid te manen om bles sures te voorkomen. De Scyila-formatie heeft zich in de gehele strijd stipt aan deze op dracht gehouden. Vanaf het eerste fluitsignaal van arbiter Donatsz zette Scylla de verdediging van Achilles onder hoge druk. Met goed opgezette aanvallen, waarin zeer weinig solospel voor kwam. doorbrak Scylla keer op keer de Achillesverdediging. Het werd de Schiedamsen niet te gemakkelijk gemaakt. Het gebeur de regelmatig dat de gastvrouwe de doorgebroken aanvalster pakte te gen alle regels van het spel in. Hiertegen werd onvoldoende opge treden. Scylla had echter het betere van het spel en zorgde in de eerste helft voor een 25 stand. Na rust kwam er meer druk van de Achillesaanval, maar de Scylla- aefensie hield het hoofd koel. Aan vallend waren onze stadgenoten niet uit hun cadans te halen, wat hen een verdiende 510 zege ople verde. Door deze uitslag is het Rotter damse Atomium er niet in geslaagd Scylla van de tweede plaats te verdrijven. Scylla heeft zich deze competitie bijzonder schotvaardig getoond. Uit tien wedstrijden be haalde het een 7522 doelgemid- delde, wat zeer hoog is voor dames teams. Excelsior heeft een makkelijke overwinning behaald op HCC 3. De Hagenaars, die het eerst naar de wickets trokken, hadden geen pas klaar antwoord op het penetrante en bijzonder accurate bowlen van Koos Goudka, Wim Bruning en Wil Putter. Gesteund door een goed „fielding-team" slaagde Excelsior erin de Hagenaars voor slechts 93 runs aan de kant te krijgen. Excelsior heeft geen moeite ge had dit schamele totaaltje te over schrijden. Van begin af aan at taqueerde het de felle HCC-aanval met succes. Voor slechts vier wi ckets-verlies speelde Excelsior zich naar de vierde overwinning in vijf wedstrijden. Een knappe prestatie, die uitzichten gaat bieden voor promotie naar IA. Hennes DVS was minder succes vol. In een van Schiedamse kant matig gespeelde wedstrijd moesten de'pupillen van captain Wim van der Sloot duidelijk het onderspit delven tegen Krekels. Vooral d e Hermes-aanval liet het danig af weten. Slechts Jaques Geeratz en Rob Stouthandel boezemden enig respect in bij de batslieden van Krekels. Aangetekend dient wel te worden dat de Schiedammers Mar tin van Wijk moesten missen. Van Wijk, die met een oude blessure tobt, werd vervangen door Lex Ja- zet. Krekels, dat batten verkoos, trok meteen fel van leer. Vooral de Engelsman Colson had weinig ont zag voor de Schiedamse aanval. Vrijwel foutloos spelend bouwde Colson aan een kapitale innings. Eerst voor 79 runs werd Colson in gerekend. Ook de overige batslieden hadden er goed het oog in. Bos (48), Walter Brand (31), Kingston (25) en Bubi Fototski (27 n.o.) zorgden er voor dat Krekels op het fraaie totaal van 223 voor zes kon sluiten. Hennes stond meteen al voor en schier hopeloze opgave. Vooral toen openingsbatsman Wil van Wijk zich al snei gewonnen had moeten geven op een snelle bal van Walter Brand. Slechts Rico Borrani toonde weinig ontzag voor de gevarieerde Krekels-aanval, die bestemd uit Pototski en Brand. Met een aantrekkelijke 38 runs werd Borrani topscoorer. Hij ontving echter weinig steun van zijn team genoten. Slechts captain Wim van der Sloot (19) en Koos Willems kwamen nog in de dubbele cijfers. Hermes all out voor 89 runs. (ADVERTENTIE) IN DE PASSAGE (Van een onzer verslaggeefsters) ROT". EP.DA.M Na een gesprek vanochtend heeft de ontslagen chef van de C'70 bewakers samen met C '70 organisator A.J. Fibbe het volgende communiqué uit gege ven: ..In verband met de noodzake lijke werkzaamheden, verbonden aan een vierentwimig-urige bewa kingsdienst en mede door de af stand die de heer Van der Gevel dagelijks moest afleggen 'hij woont, in Hoogvliet! was een goede uitoefening van zijn werk bezwaar lijk. fn onderling overleg hebben de heer A. J. Fibbe organisator C'70 en de heer J. van der Gevel beslo ten de samenwerking te beëindigen. De bewakers, die vanochtend om tien uur hun uniformen bij de heer Fibbe zouden gaan inleveren, hebben zich daar langdurig over beraden. Om tien uur stond eet', aantal van hen in de buurt van heL C'70 gebouwtje. Toen zij niet naar binnen gingen, kwam de heer Krinkels 'die de heer van der Ge vel vrijdagmiddag telefonisch had ontslagen' de heer van der Gevel vragen of hij met de heer Fibbe wilde praten. Bij het gesprek was een vertegenwoordiger van het. Ge westelijk Arbeidsbureau aanwezig. Na afloop werd alleen het com muniqué uitgegeven. De heer Van der Gevel zou er niets aan toe te voegen hebben. ADVERTENTIE is DOOR HERENCONFECTSE MGR. NOLENSLAAN 600 SCHIEDAM 'Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS De aanleg van 'Golf Rijnmond Staclduin' overleg zal voorlopig enige maanden wor den uitgesteld. Intussen zal het initiatiefcomité 'Gof Rijnmond Staelduin' overleg plegen met onder andere Staats bosbeheer en de Natuurbesclicr- mingsraad. Dit is overeengekomen in een bespreking van het initia- tiefcomité met minister Schut (van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) en staatssecretaris Van de Poel (van Cultuur. Recrea tie en Maatschappelijk Werk). Li de komende besprekingen zal beke ken worden hoe de plannen voor 't golfterrein het best ingepast kun nen worden in het geheel van de recreatieve voorzieningen die in het Rijnmondgebied tot stand zullen worden gebracht. Vandaag gaf het initiatiefcomité een persconferentie in het perscen trum Nieuwpoort in Den Haag. Vertegenwoordigers van de regiona le werkgroep Staelduin waren daarbij aanwezig Na afloop gaven zij z.elf ook nog een |>ersconferen- tie. (ADVERTENTIE) IN 3 MINUTEN' KLAAR K'BAMSEDIJK 413 SCHIEDAM (Van een onzer verskaggeefsters) ROTTERDAM Met groot ent housiasme overschreden 72 van de 111. deelnemers zaterdagavond de eindstreep van de 80 kilometer lange Kennedymars. Ze werden aan de Waalhaven feestelijk ont haald door een drumband. De mars is zonder moeilijkheden verlopen. Hij werd voor de achtste maal ge organiseerd door de Haven- en Vervoerschool „Prof. Rutten." SCHIEDAM Merkredon, la lOan de junio klubvespero. Ni pritraktos gramatikajon ce kado H. Letseii sr Lekstraat 100 b. Vizitu la SA.T. kongreson en Augsburg. an SCHIEDAM Vier Rotterdam mers, C. M„ P. C. en B.. D. de B en J. S. zyn voor de officier Justitie geleid. Het viertal is ten laste gelegd in het afgelopen jaar bij de Verenigde Glasfabriek in Schiedam koperen vorm bodems met een totale waarde van 54.000.- te hebben ontvreemd

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1