Rous streeft naar 'echt' WK-voetbal ^6 Kroep wint in Spangen Een breuk met ijzerdraad 'NEE ECHT TEVREDEN BEN IK NIET v.a. 9 juli in mmm EINDELIJK WEER INTERNATIONALE ATLETIEKWEDSTRIJDEN Wereld record houder op de discus sinds vele jaren knie van Charley Bosveld ook voor Sparta een klap Aukje van der Hoek (19) - sinds zondag recordhoudster: Lr tain tegen Henry Cooper? Russische atleten sterk ie ZATERDAG 4 JULI 1970 HET VRIJE VOLK Charlie Greene (waarschijnlijk) zonder zonnebril in Rotterdam. Bosveld op de brancard, pech voor Sparta en Kessler. Aukje van der Hoek, sneller en sneller. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Voor het eerst sinds lang, te lang, véél te lang, mag Rotterdam zich morgen weer atletiekstad noemen. Want op de Nenljto-baan organiseert PAC dan zijn grote in ternationale mvitatiewedstrijd, die in het kader van de mani festatie C '70 is geplaatst. Meest op de voorgrond tredende gasten: de Amerikaanse wereldrecordhouder op de 100 meter Charley Green (9,9 sec.) en zijn landgenoot Jay Silvester, die al bijna sinds mensenheugenis in bezit is van het wereldrecord discuswerpen. Jay Silvester: krachtpatser van loeleer nog altijd een bezienswaar digheid. Hl' Met voetbal-alleen gaat het niet LONDEN (AP) - Sir Stanley Kous, president van de internatio nale voetbalfederatie (FIFA) beeft in een interview met AP voorspeld, dat de structuur van de wereldbekerwedstrijden raülk&a! zal worden gewijzigd om Aziatische en Afrikaanse landen, in staat te stellen volledig vertegenwoordigd te ztjn. Rous zei, dat het tijd werd, dat de wereldbeker „een echt wereld kampioenschap wordt en niet al leen maar een strijd tussen Europa en Zuid-Amerika." Rous verklaarde, dat het tegen woordige systeem van meer dan. 100 landen, die voorwedstrijden spelen om. zich te plaatsen in de eindron de, zal worden afgeschaft, In plaats daarvan zullen de wedstrij den om de „1 andenbeker" die nu gespeeld worden om het kampioen schap van Europa, Zuid-Amerika, Azië en Afrika, in de toekomst be slissen welke landen in de wereld kampioenschappen spelen. 'Hier door.' aldus Rous, 'zullen Azië en Afrika, die tot nu toe een zeer be perkte toegang hadden tot 't eind- toumooi op gelijke voet vertegen woordigd zijn.' Rous zei dat een FlFA-commis- sie, die in september vergadert, een beslissing zal nemen over het te volgen systeem. Kan Rotterdam by voetbal alleen leven? Soms meent men niet an ders te kunnen dan deze vraag met een hartgrondig "ja" te beantwoor den. Maar voor het aanzien van Rotterdam als sportstad is dat toch niet goed. Ook andere takken van sport verdienen hun plaatsje onder de zon. Akkoord het moge zo zijn, dat de wielrenners en meer en meer de honkballers in. Rotterdam niet over gebrek aan belangstelling te kla gen hebben. Maar met de Moeder aller Sporten, de atlletiek, is dat heel anders gesteld. Het laatste grote atletlekgebeu- ren in *s werelds grootste haven stad waren de Nederlandse kam pioenschappen. Voor een interna tionale wedstrijd van betekenis moet men veel en veel verder in de geschiedenis teruggaan. Trouwens: daar is Rotterdam echt niet in zijn eentje schuldig aan. Eigenlijk dateert namelijk het laatste volledige internationale at- letiekprcgramma van naam" in heel ons land van de jaren vijftig van de toen nog populaire Olympi sche dagen. Met die dagen versuk kelde ook de atletiek. Atleten van de klasse als Arthur Wint en Herb M'cKinley hebben we hier sinds- I dien niet meer gezien. Aan deze trieste periode kan dan morgen een eind komen weiis- j waar op de Nenijto-sintel-baan en niet op een Tartanbaan. waaraan de topatleten gewend zijn, maar toch in elk geval eeh eind. De grote buitenlandse inschrij ving lijkt garant te staan voor goede sport. Als ook het weer een beetje meewerkt, heeft het publiek geen enkele reden om verstek te laten gaan bij dit gebeuren, dat met zoveel energie door PAC is voorbereid en waaraan ook C'70 haar medewerking heeft gegeven. (Van onze wielersportmedewerker» Rob Kroep, zich bewust van. het feit dat als hij het in Spangen op een eindsprint zal laten aankomen zijn kansen tot een minimum zou den dalen, nam drie ronden voor het einde geen risico. Met een kei harde demarrage ontvluchte hij de zes man tellende kopgroep waarin sprinters als de nationale kam pioen Bas Hordyk, Jan Zuidweg en derde Feijenoordrermer Steginga de beste kansen op de eindzege hadden. Nadat de nieuweling ren ner van de Rotterdamse leeuw in de resterende omlopen zijn winst tot meer dan 200 meter had uitge bouwd, flitste Jan .Zuidweg als tweede over de streep. De Westlan der van der Ende was de eerste van het peloton. Uitslag 50 km tijd 1.14.28. 1. R. Kroep, Rotterdam 2. J. Zuidweg, Rotterdam 3. Th. Smit, Halfweg 4. B. Hordijk. Rotterdam 5. H. Ste ginga, Rotterdam 6. F. Steenman, Amsterdam 7. F. van der Ende, Monster 8. H. Pronk. Scheveningen 0. P. Laan. Amstelveen 10. A. van Oort, Rotterdam 11. F. Dolstra. 1 Schiedam 12. M. Schijff. De Kwa- kel 13. C. Vaientijn, Voorschoten 14. N. de Vries, Schiedam. Bij de Veteranen verraste de Zwijndrechter F. Diepstraten zijn vijf medevluchters in de laatste 200 meter met een lange sprint. Zijn overwinning kwam met twee lengten voorsprong niet in gevaar. ARNHEM De reus van Sparta is (voorlopig) geveld. Charley Bos veld ligt in het Gemeentezieken huis in Arnhem, waar hij woens dagmorgen geopereerd is aan zijn rechterknie. Een V-vormige breuk in de knieschijf, het gevolg van een gezamelijke sliding om de bal mei Eijkenbroek en Vasovic in de wed strijd tegen Ajax op 25 februari, maakte het hem sindsdien onmoge lijk ais spelverdeler de Sparta- machine op gang te houden. "De clubarts meende dat liet vocht in de knie was. Ik kon rustig doortrainen was zijn mening. Nou, dat heb ik gedaan, maar na veer tien dagen heb ik zelf maar beslo ten er een foto van te laten maken. Toen bleek dat die breuk er in zat. Dat was wel een klap voor me: 6 weken in het gips, terwijl ik net zo goed op dreef was." Charley Bosveld, in blauwe pya- ma met korte broek, rekent het liggend in zijn bed voor: in 17 wed strijden maakte hij 12 goals. Een behoorlijk gemiddelde voor een middenveldspeler. Toen het gips eraf ging, bleek de breuk nog niet helemaal te zijn genezen, 'we hadden van Kessler als huiswerk een trainingsschema mee gekregen. Ik zat alweer netjes onder mijn gewicht, toen ik vorige week na zo'n zeven sprintjes ge trokken te hebben, weer een scheut door mijn knie kreeg. Ze gaan het breukje nu met een ijzerdraadje tegen elkaar klemmen. Dit week einde ben ik misschien alweer thuis." 'De doktoren hebben me plechtig verzekerd dat ik voor de competitie weer oké ben. Daar vertrouw ik dus maar op. Ik heb het karakter wel om dan binnen veertien dagen weer helemaal aan mijn top te zijn. Ik doe alles voor de sport. Je wordt er tenslotte ook goed voor betaaid.' Misschien heeft Sparta nog wel meer hinder van de blessure dan Bosveld zelf. 'Kessler had grootse plannen met me', vertelt Charley, breedliggend in het witte bed. "Ik zou als spielmacher gaan funge ren'. De training van Sparta is in middels gestart; wat dat betreft komt het knietje van Bosveld dus ,x>k voor zijn club ais een pijnlijke verrassing. 'Ja Kessler zal andere plannen moeten maken voor de training of voorlopig een andere ^pielmacber' moeten aanwijzen,' zegt Sparta's gangmaker berustend. Volgens Bosveld zal Sparta het komend seizoen met PSV moeten strijden om de derde plaats. Met Kessler als trainer 'er zal meer discipline komen' zal dat wel lukken, meent de Arnhemse Rotter dammer die niet van plan is om naar de Maasstad te verhuizen. 'Ik woon hier in Arnhem goed en heb er een geschikte werkkring. En wie weet kom ik over een paar jaar nog een jaartje hier mee draaien." Voorlopig blijven echter de ogen van de Rotterdammers op Charley Bosveld rusten De Arnhemmers £uigen vuur zijn knie. Van onze verslaggever LOET VAN SCHELLEBEEK ROTTERDAM Aukje van der Hoek mag dan sinds zondag houdster van een nationaal estafette-record zijn, tevreden is zij daarom zeker nog niet. „Ik ben," zegt ze ietwat timide, want het is haar eerste echte interview, „ik ben eigenlijk nooit tevreden. Het kan altijd nog wel iets beter. Ten slotte begin ik pas." Negentien jaar is Aukje (Frie se voorouders, dat wei, maar geboren en getogen Rotterdam se, zoals dat heet) en ze bedrijft nu vijf seizoenen atletiek (bij AVR), maar toch: „Ik begin pas...." Want de aanloop, zegt ze verlegen glimlachend, was slechts kinderspel, vriendelijk gedol met kogels, horden en honderden meters. .Eigenlijk, weet je, vind ik alle nummers wei leuk. Daarom heb ik me tot vorig jaar steeds op de vijfkamp toegelegd: hartstikke leuk, maar ik ben er nu toch maar van afgestapt. Het kogelstoten ging niet zo best en 'hoog' was ook maar zo zo. Ik ben nogal klein, begrijp je?" Leerling-doktersassistente Auk je van der Hoek specialiseert zich dit seizoen onder leiding van trainer Paap Noordenbos op het nummer, waarvoor zij naar het inzicht van o.a. deze Noordenbos de meeste aanleg heeft: de 400 meter. AL 'eer stejaars dame" kan zij na zo'n zes krachtmetingen bogen op een niet onaardige prestatiecur ve: van 57,9 seconden in haar eerste individuele wedstrijd naar 56,9 sec. in de laatste. En zondag dan, in het Stade de Co- lombes te Parijs, realiseerde ze, als invalster voor de geblesseer de Tiily van der Made gestart, met clubgenote Stans Brehm, Toos Peters en teruggekomen Myma van der Hoeven een nieuw Nederlands estafette- record (4 x 400 meter in 3.41.2 minuten» Aukje nam als tweede loop ster het stokje over van gerou tineerde Stans Brehm. „Dat was eigenlijk de enige wissel die een beetje wilde lukken," herinnert ze zich. „De andere gingen stuk voor stuk ml' Eén keer stmd een meisje zowat stil." De 3.41.2 van Parijs kan. daarvan is ze overtuigd, verbeterd worden. Zo als ze ook zeker zegt te weten dat in de Mexico-tijd een beslist sterkere ploeg geformeerd had kunnen worden. (Lia Louer. Myrna v. cL Hoeven, Maria Gommers). „Maar de 4 x 400 is pas een nieuw nummer dat al leen tijdens interlandwedstrij den wordt gelopen. Er wordt dan vlug-vlug even een ploeg in elkaar geknutseld. Van te voren met elkaar trainen is er niet bij; geen wonder dat die wissels zo slecht verlopen." Met Stans Brehm en Nei van der Veen schaaft Aukje van der Hoek vijfmaal per week aan -snelheid en looptechniek. „De conditie is er wel, dat is alleen een kwestie van bijhouden. Ik heb van de winter veel in de duinen getraind heuveltje op, heuveltje af. En ook in de sneeuw, hier op de Nenyto: goed voor de beenspieren." Vijfmaal per week. da's niet mis. Leeft Aukje enkel en al leen maar voor de sport, zou zij de atletiek, de sintels en het zweet nipt meer kunnen missen? Zij speelt nerveus met de bloe metjes in het vaasje voor zich. denkt langdurig na en ant woordt dan bij stukjes en beet jes: „Op dit moment zou ik niets anders willen, het neemt me helemaal in beslag. Ik heb het hier ook altijd erg plezierig gehad, leuke sfeer en zo. weet- jewel? Nee. ik zou het nog voor geen goud willen opgeven." Aukje van der Hoek staat zondag, bij de internationale invitatiewedstrijden op de Ne- -nyto. dan ook blijmoedig aan de start voor de 400 meter. Voor een nieuwe krachttoer? „Ach, je wilt altijd sneller dan dc vorige keer. nietwaar?" (ADVERTENTIE) u ood toch .i MADRID (AP) De Europese kampioen zwaargewicht José Ma nuel Ibar „Urtain" van Spanje heeft woensdag een aanbod gekre gen om voor 20.000 pond zijn titel te verdedigen tegen de vroegere Europese kampioen, de Engelsman Henry Cooper. Bij dit bedrag zou 25 pet. komen van de radio- en tv- reehten van het gevecht dat op 20 oktober in het Wembiey stadion in Londen zou moeten plaatsvinden. KIEV (ANP) Tijdens atle tiekwedstrijden in diverse steden in Europa zijn donderdagavond ver schillende beste wereldprestaties van het seizoen 1970 geleverd. Zo liep de Rus Evgeni Arzjanov tij dens de Znamenski-memorial wed strijden in Kiev de 800 meter m 1 minuut 45.5 seconden. Zijn landge note Alltujiii.« Okvrokova sprong 1.87 meter hoog. Beide verrichtin gen zijn nieuwe Russische records.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1