akantic eest voor de jeugd Voor personee Swarttouw lijkt verfellende voorbi personeel ter opleiding tot kraandrijver AFBRAAK OF OPBOUW SL01 Se r de Veld eurotax. 15.11.! n, n HOOGOVENS UMUIDEN De Bruijns beleid werpt vruchten af Automobilist na capriolen ongedeerd Schade brand Broekkade 100.000 Do Ander huis Geschikt maken Sportzalen T.V DEFECT? J 3i Van onze verslaggever VINCENT BAKKER VLAARDINGEN Over de nieuwe wijken in Rotterdam en vele andere steden bij voorbeeld wordt door sommi gen met walging en afkeer gesproken. Naast gevoelsma-. tige argumenten zijn er ook zakelijke: de huren zijn voor het gemiddelde gezin (waar voor de woningwet- en pre miewoning wordt gebouwd) onbetaalbaar. Des te erger omdat de doorstroming mis lukt. gjna De Oude Lijnbaan: toekomstig sportief, recreatief en cultureel centrum. m De verbreding van de Zomerstraat betekent een belangrijke verkeersverbetering in het ge bied van de Oude Haven en de Lijnbaan. Bij Gemeentewerken verwacht men, dat deze fase van de nieuwe verbinding met de Westwijk in de loop van volgende week wordt voltooid. Wij helpen U direct Bouw uw toekomst op staal! Hoogovens Umuiden vraagt in verband met de grote uitbreidingen personeel ter opleiding tot kraandrijver. Ervaring is niet vereist. Het werk wordt in ploegendienst verricht. Leeftijd 23 tot 35 jaar. Aanvangssalaris 12.450,- per jaar inclusief ploegendiensttoeslag. Dit komt neer op circa 239,- bruto per week. Voor gehuwden van 24 jaar af komen woningen beschikbaar. Belangstellenden kunnen nevenstaande coupon ingevuld zenden aan: Hoogovens, Antwoordnummer 94000, Umuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt nader contact met u opgei omen. VRIJDAG 17 JULI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Haven en ijnbaan 1 één geheel met buurt (.—■-(A SsAkri V.N ';v ,w*W .T ij Vlaardingen geeft op deze pun ten minder aanleiding tot kritiek. De na de oorlog gebouwde wijken, resp. de Indische buurt, de Bab- berspoltier, de Westwijk en ten slotte Holy, bieden een ruime va riatie in huurprijzen en woning typen. Doorstroming heeft enig re sultaat, dank zij de status-kwestie voor de beter gesitueerden zich in Holy te vestigen. De kurk waar de zaak op drijft, zijn de wijken uit de vijftiger jaren en de oude woningvoorraad met huren van een tientje per week, door de gemeente met lapmiddelen (want ze zouden toch worden afge broken,) bewoonbaar gehouden. Als men de verkrotting door laat gaan, maar óók als men ze saneert, (ge zond maakt, in de overheidsmond: sloopt), zullen Vlaardings woon problemen groter worden. omdat de gezinssamenstelling niet passend is voor de huidige wonin gen. Een groot aantal jongere ge zinnen is te klein gehuisvest en vraagt naar een woning met meer slaapkamers, meer leefruimte e.d, Belangrijk vooral in sociaal op zicht is de groep grotere gezinnen waarvoor moeilijk huisvesting wat betreft grootte en huur te vinden zijn.' Een mogelijke oplossing is snelle en algehele sloop en massale nieuwbouw van grotere woningen dan nu worden neergezet. Onder de gegeven omstandigheden een on haalbare kaart. Nieuwbouw heeft Vlaardings woningtekox-t (vooral kwalitatief) nooit kunnen inper ken. Het rapport van de Commissie Onderzoek Vlaardingse Samenle ving. stelde dit ai vast. 'Werkne mers van elders die in Vlaardingen willen komen, beïnvloeden het wo ningtekort. Hierdoor zijn al sinds jaren ca. 3500 gezinnen ingeschre ven bij het huisvestingbureau. Alle stadsuitbreidingen en woningbouw zijn niet in staat .uoemenswaai-dige wijzigingen in dit aantal aan te brengen.' Vt en oud Viaardngen-Ocst zijn veel wonmgen door restauratie en buurtverbetering geschikt te maken. In de Stationsstraat. Pieter Karei Drossaartstraat en Prins Hendrikstraat zou Vlaardingen daarmee een begin kunnen maken. Vooropgesteld dat de bewoners zeif in Vlaardingen niet. zoals elders, in actieeomité's aaneengesloten eerlijke alternatieven krijgen voor gelegd (of zelf ontwikkelen) en po- sititief reageren. Wethouder Van der Veen daar over: 'Er moet een goed contact en overleg zijn met de bewoners. De bedoeling is: huis aan huis bezoe ken en vaststellen wat er moet ge beuren. We moeten de bewoners niet overrompelen, maar geleidelijk te werk gaan. De mensen moeten ook hun verlangens naar voren kunnen brengen. Of daaraan altijd voldaan kan worden is nog een tweede.' Of er ooit iets zal gebeuren, is nog een derde, want ee.n besluit is nog niet genomen. Op het ogenblik sloopt Vlaardingen nog allerwegen vol vlijt. Maar er bestaan ook goeie plannen, die het leven in Vlaar dingen niet de nek omdraaien. In tegendeel. Langs de noordelijke Oude Haven wordc-n dcor de ge meente rederijen en bedrijfjes op gekocht die in de (verre) toekomst zullen verdwijnen. In aansluting op het bestaande nieuwe centrum e.n het Or.mjepark aan de oostelijke oever moet de Oude Haven een recreatiegebied in de binnenstad worden met wa ter. bomen, oude pandjes en rust. 'Dat is neg toekomstmuziek,* zegt Van der Veen. 'Maar de plannen voor de oude Lijnbaan zijn al ver- der gevorderd.' Daar zal de touw- baarx met tcuwslagerij als histo risch monument worden bewaard. In het rapport van de Commissie Onderzoek Vlaardingse Samenle ving (april 1970) staat: 'Een be langrijk deel van het aantal inge schrevenen bij het huisvestingsbu reau verlangt een andere woning, De commissie van dit rapport gaat nog uit van het dogma dei- sanering. Krotopruiming vereist echter een haalbaar alternatief voor de te verplaatsen bewoners: betaalbare huren, 'n woonsituatie en sociale verbanden waarin zij zich thuisvoele. Een straf doorge voerde doorstroming kan succes hebben, maar vereist een over- heidsdirigisme, dat in ons land tot mislukken blijkt te zijn gedoemd (de woonruimewet moet door kra kers i.n de praktijk worden ge bracht!) Rehabilitatie van oude wijken Is een andere oplossing. Een haalbare en om vele redenen te verkiezen - - «"W* - boven sloop. Het is trouwens dui delijk dat een sociaal verantwoorde krotopruiming een voorraad goed bewoonbare oude woningen vereist. Interessant om te weten wat hieromtrent dc mening is van de heer T. de Bruin, van 1946 tot voor enkele weken' Vlaardings wethouder van; stadsontwikkeling en daarom DE man die het na-oorlogs Vlaar dingen (16.000 van de 26.000 wonin gen) heeft 'gemaakt.' In 'De Gemeente' een uitgave van de Wiardi Beekman Stichting) van december 1969 schreef hij in verband met de sociale aspecten van krotopruimng en sanering over de stijging van de grondkosten, de bouwprijzen, de huren (met een vastgestelde 6 pet. per jaar) de rente van rijks voorschotten voor weningwetbouw en de hogere eisen aan woning en stedebouw. 'Waardoor te vrezen valt, dat de belangstelling voor deze nieuw bouw belangrijk zal afnemen.' De doorstroming wordt hierdoor be lemmerd. 'Het nu reeds leegstaan van nieuw gebouwde woningen, wel ke toch met een rijksbijdrage zijn gebouwd, moet vcor ons een teken aan de wand zijn.' Behalve dat De Bruin pleit voor een nieuwbouw zoals die op dit moment noodzakelijk is, stelt hij: 'Wanneer wij willen komen tot een geruisloze ontruiming van krotten, zal het nodig zijn te weten welke verlangens er bij de bewoners be staan en zal aan hen een hoge mate van prioriteit moeten worden toegekend bij het toewijzen van vervangende woonruimte. De goed bewoonbare woning in oude wijken kan daarbij ee.n belangrijke moge lijkheid bieden.' Zo'n voorraad mist Vlaardingen lal kan over de term 'goed bewoon bare' urenlang worden gerede twist). maar in het oude centrum De hele Lijnbaan zal door res tauraties en vex-bouwing van over genomen bedrijfshallen ook al in de recreatieve sfeer worden getrok ken. In één hal komen twee sport zalen, In de Touwbaanhallen wordt begin oktober al een Consu mentenbeurs geox-ganiseerd. In de toekomst zal de hal als 'n ontmoe tingsruimte (demonstraties, pop feesten, etc) gebruikt worden. Een architect heeft opdracht ge kregen naar eigen idee plannen uit te werken voor het Lijnbaangebied. De Lijnbaan zal één geheel kun nen vox-men met de historische ge bouwen aan de Westhavenkade en de nog gedeeltelijk te restaureren Markt, E.n bovendien de wellicht te re habiliteren buurt bij de Stations straat. Daar sluit de Lijnbaan prachtig bij aan.' zegt wethouder Van der Veen. 'Er is ai het nodige geld in die Lijnbaan gestopt en er zal zeker nog een miljoen bij moe ten. Maar dan krijg je in het cen trum van Vlaardingen een gele genheid die uniek is. Van alles kun je er mee doen, desnoods een pop festival houden. De architect zal de mogelijkheden uitzoeken. Je zou er één prachtig geheel van kunnen maken.' PROGRAMMA VAKANTIEFEEST DUKDALF IN SCHIEDAM Maandag 20 juli: 10.3012 uur Dukburcht, Foppenbureau, voor meis jes 4—9 jaar. 1417 uur Dukburcht, film, voor j. en m. 1014 jaar. Woensdag 22 juli: 10.30—12 uur Dukburcht, straattekenwedstrijd, voor j. en m. 610 jaar. 1417 ur Dukburcht, krant maken, voor j, en m. 1014 jaar Vrijdag 24 juli: 1012 uur Maasboulevard, volksspelen voor j. en m. 610 jaar. 14—16 uur Maasboulevard, volksspelen voor j. en m. 10—14 jaar PROGRAMMA JEUGDVAKANTIEVREUGD VLAARDINGEN Maandag 20 juli: 10 uur Weeshuis, Stuif-in, stuif-uit. Kosten 0.75 10.30 uur Ichthuskerk, film. Kosten 0.75 Dinsdag 21 juli: 8.15 uur stadhuis, excursie werf Gusto-Schiedam. Kosten f 0.25. 10 uur Weeshuis, Stuif-in, Stuif-uit. Kosten 0.7o. 10 uur golfbaan, Fl. de Vijfdelaan, mini-golf. Kosten 0.50. 18.30 uur Buys Ballotlaan, spuitwedstrijden. Kosten 0.25. Woensdag 22 juli: 9 uur stadhuis, excursie Automobielmuseum Leid- schendam en Dierentuin Wassenaar, Kosten 3.50 3 5. 10 uur Weeshuis. Stuif-in, stuif-uit. Kosten 0.75 10 uur Golfbaan Fl. de Vijfdelaan, mini-golf. Kosten 0.50. 14 uur O. v. Noortlaan 120, excursie Unilever Research Labo ratorium. Kosten 0.25. 18.30 uur Mendelssohnplein, spuitwedstrijden. Kosten 0.25. Donderdag 23 juli: 9.30 uur Station NS-Parallelweg, excursie PTT Rotterdam. Kosten 1. 10 uur Weeshuis. Stuif-in, Stuif-uit. Kosten 0.75. 10 uur Golfbaan Fl. de Vijfdelaan, mini-golf. Kosten 0.50. 14 uw Visbank, x-uilbeurs. Gratis. 18.30 uur clubgeb. De Hollandiaan, spuitwedstrijden. Kosten 0.25. Vrijdag 24 juli: 8.15 uur excursie werf Gusto-Schiedam. Kosten 0.25. 10 uur Weeshuis, stuif-in, stuif-uit. Kosten 0.75. 10 uur golfbaan Fl. de Vijfdelaan, mini-golf. Kosten 0.50 14 uur Visserijmuseum, Noordzeetrip. Kosten j 4 6. 14 uur Stadsgehoorzaal, optr. clowns De Kamees. n J 0.75 18.30 uur station NS-Parallelweg, excursie PTT Rotterdam. Kosten ƒ1. 18.30 uur Koninginnelaan (Holy), spuitwedstrijden. Kosten 0.2o Zaterdag 25 juli: 9 uur clubgeb. De Hollandiaan, hengelen voor bt jaarden. Kosten 0.50. 8.30—10 uur Kolpabad, excursie eendenkooi. Kosten 0.25. PROGRAMMA SPEELINSTUIF MAASSLUIS Dagelijks (beh. zat. en zond.) van 1016 uur in de Olympiahal- Rozenlaan: instuif met'boetseren, schilderen, tekenen, bloemschik ken, timmeren, naaien, enz. Dagelijks rijdt een speciale „Instuifbus" naar de Olympiahal. Ver trek 9.15 en 9.35 uur Burg. Zanevelustraat-hoek Jan Sch it ,aa Route: Lijsterbeslaan tot Uiverlaan (haltes hoek Kwartellaan en Zalencentrum), daarna gewone stadsroute met als haltes, West- landseweg-'noek Mozartlaan, P. J. Troelstraweg-hoek Heldringstraat, Industi'ieweg-boek Govert van Wijnkade, station, Laan 40 45-hoek Mesdaglaan en Vermeerlaan, viaduct Maasland^ en vandaar naar de Olympiahal. In omgekeerde richting vertrek 15.30 en 16 uur. Ta rief 0.40 (vierrittenkaart 1.20). (ADVERTENTIE) •-•'JSvt. vooraf: prfjsopgayé ./li V Ipniupjj SI. 'Lidulnastraat j78a jgrr-v Schiedam VpWjJ Telefoon 010—2686:38 Off; Philips dealer SCHIEDAM Op de Zoomweg is donderdagmorgen een Volkswa genbusje over de kop geslagen. De wagen slipte, sloeg om, kwam later weer op de wielen terecht en reed ten slotte achteruit via de beplan ting de sloot in. De bestuurder van de Volkswagen, de heer Th. van H. uit Den Haag liep geen letsel op. SCHIEDAM Op maandag 20 juli zal de burgemeester van Schiedam, de heer II. Roelfsema, in plaats van tussen 11.00 uur en 12.00 uur, zijn spreekuur houden van 12.00 uui' tot 13.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De totale schade van de brand waarbij woensdag avond aan de Broekkade 10 twee schuren totaal afbrandden, be draagt ongeveer 100.000,De drie huurders van de schuren, de heren Van der Starre. Moolenaar en Van Hattum, hebben daardoor een totaal verlies van 63.000, geleden. Ze waren niet verzekerd. Aan hooi en vee ging voor een bedrag van 10.000,verloren, terwijl aan het woonhuis een scha de van 3.000,werd berokkend. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een kortsluiting in de werkplaats. Het vuur is waarschijn lijk aangewakkerd door de sterke wind, die langs het smalle pad tus sen de beide schuren waaide. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Binnen afzienba re tijd zal een einde komen aan de bekladding van de auto's van het personeel van Swarttouw door de verfspuitwerkzaamheden bij buur man Wilton-Fijenoord. Vertegen- woordigei's van Swarttouw en Wil ton hebben deze zaak gisteren be sproken. Bij het gesprek waren af gevaardigden van de bonden aan wezig. Vier jaar geleden werd bij Wil ton dok acht geopend. In dit dok. dat langs de openbare weg ligt waar de Swarttouw-mensen hun auto's parkeren, worden dagelijks in de open lucht verfspuitwerk zaamheden verricht, waardoor verfdeeltjes neerdalen op de ge parkeerde auto's. Sinds in de inge bruikneming van het dok zijn de Swarttouw voor eeu stalling tussen protesteren, tot nog toe echter zon der succes. Wilton stelde vorig jaar aan Swarttouw voor een staling tussen dok zes en zeven in gebruiü te ne men die door Wilton niet meer ge bruikt wordt. De Swarttouw-men sen voelden daar echter niets voor. De laatste grote schade werd vo rige week geboekt. Onweer en draaiwinden waren er de oorzaak van dat de geparkeerde wagens on der de verfspatten kwamen te zit ten. Dit gebeuren was voor de Swarttouw-werknemers de aanlei ding om het initiatief te nemen tot het gesprek dat gistermiddag is ge houden. Men besloot het parkeerterrein tussen dok 6 en 7 te gaan bekijken. Hierbij bleek wat het hek dat pas vorige week was geplaatst, reeds onder de verfspatten zat. De heer Van der Horst, die eerst geen geloof echtte aan de geuite bezwa ren, zei nu dan ook inderdaad over tuigd te zijn. Uitendelik is afgesproken dat aan de heer B. Wilton, zodra deze van vakantie terugkeert zal worden voorgesteld, het gehele terrein te laten overkappen. ADVERTENTIE Bij beschikking van de Kantonrechter te Schiedam van 14 juli 1970 zijn aan de minderjarige Cornelis Adriaan Schenk, geboren te Zeist op 17 mei 1951, wonende te Schiedam, Zwartewaalsestraat S3a, de navolgende rechten van meer derjarigheid verleend: „het zelfstandig uitoefenen van een ambulante bloemhandel, tot het daartoe ontvangen en uitgeven van en beschikken over zijn inkomsten en het doen van alle handelingen, welke voor een goede uitoefening van dat bedrijf nood zakelijk of wenselijk mochten zyn, een en ander in de ruimste zin des woords, doch met inachtneming van het bepaalde bij artikel 235, lid 3, Boek 1 van het Burgerlijk Wetboek". De wnd. griffier: J. F. A. Schriek. (ADVERTENTIE) Ik stel prijs op meer informatie over dc opleiding tot kraandrijver bij uw bedrijf. Naam: VU 316 Voornaam:Geboortedatum: Adres: Woonplaats: Gehuwd/ongehuwd v

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1