GROND OP HAVENTERREIN VERGIFTIGD In Gorkum wachten 200 mensen op bed in ziekenhuis si^pp m Égg P LUCHTHAVEN: DOOR STAKING HANDEN VOL 1.95 Sliell-tanker Marticia veilig naar Noordzee 95 m Vorming van ketens nog enige hoop voor hotels ÉPSÖfÉ Site Drie inbraken in weekeinde T elefoonlijiien Rotterdam- het Noorden gestoord Politie brengt Boltini paard terug Geen prettig nieuws voor vissers op vlaggetjesdag Pieter Schoen koopt fabriek in Gorkum Uitbreiding tot 500 bedden nodig partij toilettassen opruiming itf Rapport R'damse studenten: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee personeelsleden van het Drinkwater- leidingbedrijf raakten vorige week dinsdag onwel bij werk zaamheden in een put op het terrein van de Gemeentelijke Handelsinrichtingen 'mÈÊÊÊSÊ VROOM OREESMANN PERMANENT PRESS 65% f ilyester 35% cotton Veel vakantiegangers maakten gretig gebruik van de gelegenheid ver boot het Haringvliet te vertcennen. MAANDAG 20 JULI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 Twee DWL- mensen na graafwerk ziek thuis Na doktersonderzoek bleek dat de mannen, een fitter en een grond werker, vergiftigingsverschijnselen vertoonden. De fitter, Chris den Hoed (22) ligt nog steeds thuis, de helper, de 40-jaxige T. Andeweg, ging onlangs weer aan hét werk. Op het terrein heeft men onmid dellijk maatregelen getroffen om herhaling te voorkomen. Een bord waarschuwt dat het gevaarlijk is het zand aan te raken en men be reidt zich voor op algehele verwij dering van het besmette deel van de bodem. Een laboratoriumonderzoek wees uit dat ter plaatse twee stoffen in de bodem zitten. Tetrahydriothhio- feen, dat naar aardgas ruikt en op de ademhalingswegen werkt. En hexaehloorcyclohexaan. dat een huiduutslag veroorzaakt. Men ver moedt dat deze stoffen na een ver pakkingsbreuk in de grond terecht zijn gekomen. Een en ander is ontdekt nadat al eerdei- door het GHl-personeel klachten waren geuit over de smaak van het water. Midden juli bleek er evenwel een leidingbreuk te zijn. Na opening van de put constateer de men dat de PVC-bbuis (polyvi- nylchoride)die een paar jaar gele den is gelegd ter vervanging van e gietijzeren leiding lekte en ook was misvormd. Op dinsdag 14 juli verschenen Den Hoed en Andeweg, die in de put onwel raakten. Ze werden mis selijk en hadden last van huiduit slag. De mannen ginen naar huis. De put werd terstond afgesloten en (Van een onzer verslaggevers) GORKUM Het Gorkumse streekziekenhuis Prinses Beatrix verkeert met een wachtlijst van ruim tweehonderd patiënten in een noodsituatie, die eerst volledig op geheven kan worden bij een uit breiding tot vijfhonderd bedden. In het jaarverslag van het zie kenhuis wordt duidelijk naar voren gebracht, dat zelfs het goedgekeur de basisplan, een vergroting van de opnamecapaciteit met 110 bedden, niet meer toereikend zal zijn. Woensdag zal de raad van bestuur zich daarom buigen over een nieuw, gedetailleerder plan, waarvan de totale kosten in de 30 miljoen gul den lopen. Al enkele jaren is er sprake van ruimtegebrek bij het streekzieken huis. Begin vorig jaar werd een houten verpleegbarak in gebruik genomen, die een capaciteit van 38 bedden heeft. Toen al was er een aanzienlijke wachtlijst. Overbelasting van het ziekenhuis wordt In het verslag toegeschreven aan de stijging van het aantal in woners in de streek en vooral in de gemeente Gorkum. De ziekenhuis- directie stelt voorts, dat het toe- stemmingsbeleid van de rijksover heid te traag is. ïn de huidige si tuatie doet zich dat sterk gevoe len. ''t .'ite. tete (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Luchthaven Rotterdam werkt deze dagen op volle toeren. De staking in de Engelse havens be tekent voor Zestienhoven handenvol extra-werk. Het vracht vervoer door de lucht, richting Engeland, is met sprongen ornhoop- gegaan. Alleen het transport van Westlandse tuin- bouwpiodukten valt wat tegen. mMzzMmm Borden waarschuwen bezoekers van het haventerrein'tegen het in het zand gedrongen vergif. er werden grondmonsters genomen. Men waarschuwde de Arbeidsin spectie. De GHi ontvangt voorlopig drinkwater via een noodleiding. DWL-directeur ir. C. Lugthart: 'Onze mannen roken tijdens het graven daar wel stank maar daar z(jn ze aan gewend. Ze zijn echt niet kinderachtig en toen we hoor den dat ze thuis waren gebleven, hebben we onmiddellijk alarm ge slagen. Dit is voor het eerst in de twintig jaar dat ik hier werk dat ik zoiets meemaakt. We moeten in ie der geval zorgen dat herhaling niet voorkomt.' De oorzaak dat fruit- en groente telers en expediteurs slechts schoorvoetend het vliegtuig kiezen als vervangend transportmiddel voor de stilliggende schepen is tweeledig. Ten eerste maakt het vervoer door de lucht de, produkten - het gaat hier vooral om tomaten - een heel stuk duurder en ten tweede heeft Engeland op het ogenblik voldoende eigen oogst. Bij één van de grootste expor teurs van het Westiand. de N.V. Waling van Geest Zn te 's-Gra- venland vertelde men ons: "Ais we een vlucht te pakken kunnen krij gen nemen we hem. Engeland heeft echter op het ogenblik vol doende tomaten van zichzelf. Voor deze tijd is dat normaal. Het zijn onze slappe maanden. Het meeste vervoeren we in april en mei. Bo vendien kunnen we met onze pe perdure luchtvrachttomaten moei lijk concurreren met de binnen landse aanvoer op de markt." Op zestienhoven had men van morgen vier machines met fruit die naar Engeland vertrokken. Vanmiddag zouden daar nog een stuk of zes machines bijkomen, zo vertelde ons iuchthavenmeester A.WJF. v.d. Hoek. "W(j hadden er echter zeker dertig verwacht, daar bij afgaande op wat we gehoord hadden." Volgens de iuchthavenmeester loopt alles verder lekker. Er wordt continu een platform vrijgehouden voor extra vluchten. Er zijn tot nu toe geen moeilijkheden bij het ver werken van de grote hoeveelheden vrachtgoederen die Zestienhoven passeren. Verder wordt voor het vervoer van fruit en groente gebruik ge maakt van de veerdienst Hoek van Holland-Harwich, die wordt onder houden door de Maatschappij Zee land en British Rail. Zoals bekend staakt het havenpersoneel in Har wich niet, omdat dit in dienst is van de Britse spoorwegen. Ook wordt er wel wat verscheept via de Franse haven Calais naar Dover. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het afgelopen weekend is ingebroken in een vis winkel en de daarboven geleg' i woning in de Burgemeester Be straat. Zowel de woning als de winkel werden grondig doorzocht, waarna de inbrekers met een be drag van ongeveer 2.000 gulden aan de haal gingen. Een nog onbekend aantal kost bare gouden gasaanstekers ver dween dit weekend bij een inbraak uit de sigarenzaak Crescendo aan de Kruiskade. Uit de op de 's-Gravendijkwal geparkeerde auto van de 46-jarige schilder G.v.B. uit Rotterdam is zaterdag een metalen geldkist met een bedrag van 2.600,gestolen. (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Sinds vanmor gen half tien is het telefoonverkeer tussen het district Rotterdam en de districten Leeuwarden en Gronin gen gestoord. Bij Franeker werd de kabel, die het grootste deel van de Hjnen van Rotterdam via Alkmaar naar Leeuwarden verzorgt, kapot- getrokken door een dragline. D<- PTT is meteen begonnen met het herstel. Gesprekken vanuit Rotter dam worden indien er ruimte is .ingeprikt" in verbindingen via an dere netten. Ook Zeeland maakt ge bruik van de verbinding Rotter damLeeuwarden en Groningen. Als gevolg van de storing is ook het automatische verkeer met Dus- seldorp. Frankfort, Hamburg en Kopenhagen bemoeilijkt. ROTTERDAM Twee hoofd agenten ontmoetten gisteren bij het parkeerterrein aan de Hordijk een paard. Het bleek te zijn ont vlucht uit de stallen van Circus Boltini. Snel gewaarschuwd perso neel van Bolttnl ving het dier en bracht het naar zijn stal terug. (ADVERTENTIE) Franse import, in diverse exkfusieve dessins, verschillende maten en modellen. Zowel van stof, ook badstof. Nu vanaf ROTTERDAM VlMMJtNaW IJMUIDEN - De 210.000 fc. metende Shell-tanker Marticia heeft zon dagmorgen veilig de Noordzee be reikt vanuit iJmuiden. Kapitein W. de Vries loodste de bij de NDSM gebouwde tanker zonder moeilijk heden onder Hembrug door en vla de Noordersluis de zee op. De Marhcia had bij het uitvaren tussen de peilers van de Hembrug en de wanden van de Noordersluis aan weerszijden niet meer dan an derhalve meter speling. Sleepbo ten, van de N.V. Reederij Goed koop, die de mammoettanker naar zee brachten, hadden reeds een dergelijke tocht uitgevoerd en wel met de zusterschepen Melania en Mysella en met de Deense tanker van hetzelfde type Dagmar Maersk. De Marticia is inmiddels op weg naar Lissabon, waar de tanker voor een laatste inspectie het dok in zal gaan. Dit zal geschieden bij de Lisnavewerf, Bij de NDSM is men ondertussen weer bezig aan een nieuwe mam- moettanker, die een draagvermogen van 225.000 ton zal krijgen. De oliemaatschappijen Petrofina en Texaco hebben elk twee van deze schepen besteld. Ook deze tankers zullen te zijner tijd door de 50 me ter brede Noordersluis moeten va ren. Dit betekent dat men aan weerszijden nog slechts 70 centi meter -speling overhoudt. Volgens de NDSM is hiermee de limiet wel bereikt. (ADVERTENTIE) Een tientje zou voor een polo shirtje al echt niet te duur zijnlaat staan voor zo'n schattig polo-jurkje! Toch bieden wij ze voor die prijs aanPolyester katoenen polo-jurkjes in een prima per manent-press kwaliteit Koop zo'n vlot jurkje met-ceintuur tje en korte mouwen met om slag, er zijn vele dessins en kleuren, nuvoor nog géén tien gulden. Minister zegt niets over Sl eSlendamse haven Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van moderne polo-jurkjes van een prima kwaliteit permanentpress polyester katoen in vele dessins én kleuren, maten 36 t/m 44 voor 9. Duur van de opruiming 16 juli tot 6-augustus. Géén tel. of schrift, best. ROTTERDAM Een slingeren de elf meter lange stalen buis trof gisteren op het Russische schip Komsomolets de 52-jarige haven arbeider A. Bakker uit Oud Gastel. Met een heupfractuur is de heer Bakker naar het Havenziekenhuis gebracht. Hij was aan het werk in ruim vier van de Komsomolets, die in de Johan Frisohaven ligt. (Van een onzer verslaggevers) STELLENDAM Heel toepasse lijk speelde zaterdagmiddag de fanfare Apolio uit Goedereede „Houd er de moed maar in" nadat minister Bakker van Verkeer en Watesrstaat op een van de pieren van de Deltahaven in Stellendam de vlootschouw van een vijftig vis sersboten had afgenomen. De vissers zullen er inderdaad de moed in moeten houden, want de minister liet zich er niet over uit of de Deltahaven en de nieuw aan gelegde haven aan de voet van de Haringvlietdam ook in de toekomst toegankelijk zullen blijven voor de Goereese vissersvloot. Verwacht werd dat de minister zou aankondigen dat de haven, door een zandbank voor de Goeree se kast nu alleen nog bij vloed be reikbaar, een blijvende vaargeul zou krijgen. Hij was daartoe echter niet te verleiden. Ook niet door burgemeester H. J. Smith die, na dat hij had gezegd dat de visafsiag van Goedereede sinds 1 januari van dit jaar een omzet had bereikt van vijf miljoen, de minister wees op de vele problemen waarmee de vissers van het eiland de laatste tijd wor den geconfronteerd. Minister Bakker, met een aantal andere genodigden naar Stellen dam gekomen ter gelegenheid van de jaarlijkse vlaggetjesdag, wilde wel verklaren dat er een nota in voorbereiding is over de diepte van de vaargeul, maar hield - zich ver der zoveel mogelijk op de vlakte. De vissers toonden zich bij mon de van de heer W. 't Mannetje niet zo gerust pp de toekomst van de visserij op het eiland. „Een eigen vismijn vraagt offers van de vis sers. Wij bréngen die en we vragen uw hulp daarbij," sprak hi) tot de minister. „We vragen geen schade vergoeding; alles wat we willen is een open verbinding naar zee." Het gezelschap was echter niet alleen naar Stellendam gekomen om van gedachten te wisselen over de toekomst van de visserij op het eiland. Er moest ook nog een prijs uitgereikt worden voor het best on derhouden schip van de vloot. Die prijs ging naar schipper Arend van Dam van de Stellendam 5, buiten de garnalenschepen het kleinste scheepje van de vloot. De bij de prijs hr-horende wimpel werd tij dens een lunch in het bedienings gebouw op de Haringvlietdam aan de schipper uitgereikt, zijn echtge note lrreeg een fraaie wisselbeker. ZAANDAN-GORKUM (ANP) Pieter Schoen N.V. te Zaandam is met Van der Vliet's Verfindustrie tot overeenstemming gekomen om tot het concern Pieter Schoen N.V. toe te treden. Van der Vliet is gespecialiseerd op kitten en stoppasta's en be schikt over een zeer moderne fa briek. Pieter Schoen, deel van het Belgische Petrofina-concem, heeft een aansluitend assortiment van produkten. Door deze samenwer king komt men in de gelegenheid een bredere markt te bewerken, terwijl voor Van der Vlie de moge lijkheid tot verdere uitbouw wordt geschapen. Van der Vliet blijft onder eigen directie als zelfstandige eenheid bestaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERJDAM De toekomst ziet er voor het hotelwezen somber uit, tenzij door middel van fusie grote hotelketens worden gevormd. Dit bleek uit een onderzoek dat door een groep studenten aan de Economische Hogeschool te Rot terdam is ingesteld. Van de circa 4800 hotels in ons land werkt ongeveer de helft met verlies, aldus het rapport, waaraan in het vakblad Hotelrevue aandacht wordt geschonken. Er blijven nagenoeg geen gelden over voor investeringen in deze branche, omdat de kosten voortdu rend stijgen. De resultaten zijn -'•'er het algemeen slechter over het jaar 1969 dan in de jaren daar voor. Dit alles heeft tot gevolg dat de buitenlandse gasten klagen over de slechte accommodatie. Als enige oplossing ligt hier een fusie. Het is de bedoeling aldus het rapport, dat er drie soorten ho telketens worden gevormd; een voudige tweedeklasse-hotels voor de massatoerist, eersteklasse-hotels voor de veeleisende toerist en de zakenman, «n tenslotte zeer luxe hotels voor mensen die prijs stel len op exclusiviteit. Ak voordelen van deze ketens worden genoemd: men kan gemak kelijker en goedkoper kapitaal aantrekken, de stzsoenfluctuatles kunnen hierdoor worden genivel leerd, er zijn meer kansen op con gressen en besprekingen. Voorts km men de centrale keu ken gebruiken voor de hele keten, door de centrale inkoop hoeft men lagere prijzen te betalen, gezamen» lijk kan men beter reclame voeren, en men kan komen tot automati sering en bedrij fsrergelijkingen.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1