Groot bouwplan Elementum in Dijkpolder Uit m m 49 College overweegt bouw nood- winkel Er zit weer vangst in Schiedams stadswater Mobiele post van EHBO in gebruik Gebr de Veld Turkse vindt Vlaardingen - na 2 jaar - eigenlijk helemaal niet zo gek SCHIEDAMSE RUITERS IN DORDRECHT Uit garage 38 schijnwerpers gestolen bij inbraak \eel schade bij botsingen Drie kinderen m T erug KRAMER HOEFNAGEL Botsing op rijksweg: twee gewonden On wel op brommer T.V. DEFECT? ills De familie, Ceylan thuis. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Met de Industriële Bouwmaatschappij Elementum te Maassluis zijn door het college van B. en W. van Maassluis onderhandelingen gevoerd over de bouw van 563 etage- en hoogbouwwoningen in de gedeeltelijk bebouwde nieuwe woonwijk Dijkpolder. afvalstoffenbedrixf BETAALT U GROOTHANDELSPRIJZEN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wat nog nooit in Schiedam is voorge komen gebeurde zondag. Een hengelconcours in het 'stads water aan de NooMvestsingel; een uitloper van de Schie waar de visstand de laatste jaren belangrijk is verbeterd. Een stuntje van Maks spe ciaalzaak in hengelsportarti kelen met als organisator de firmant Ton Kardol. De hen gelsportvereniging Schiedam en Omstreken stelde hiervoor de benodigde wedstrijdattri buten beschikbaar. GOED GEKLEED GEKLEED IVindóot -j-fou5e Wij helpen U direct MAANDAG 27 JULI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 3 (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN In au gustus is het twee jaar ge leden dat mevrouw Yemis Ceylan met haar drie kinde ren vanuit haar Turkse dorp je naar Vlaardingen kwam. Haar man Riza, die hier toen al twee jaar werkte, had een woning bemachtigd en ging zijn gezin ophalen. De eerste maanden in Nederland waren heel moeilijk voor Yemis, maar als je haar nu vraagt hoe het haar bevalt, zegt ze: Goed! Ze heeft zich al een heel eind aangepast aan de gewoonten van Nederlandse huisvrouwen: ze gebruikt bij het ramen lappen éérst de spons en dan pas de zeem, ze gaat regelmatig bij de buur vrouw op de koffie, ze spaart het geld voor gas en licht in een apart busje, enz. Al die dingen maken dat ze zich hier thuis is gaan voelen en daar voor is ze de buurvrouw innig dankbaar. Die buurvrouw: mevrouw Boon, twee huizen verderop in de Willem Ba- rentszstraat, heeft Yemis ge holpen de moeilijke eerste jaren door te komen. Dat is een unieke zaak. Van de omstreeks 1200 Turkse gastarbei ders in. Vlaardingen hebben er en kele tientallen hun gezinnen laten overkomen. Die vrouwen arriveer den hier, net als Yemis, totaal on voorbereid. Ze spraken geen woord Nederlands, de meesten kwamen net als zij van het platteland en waren het stadsleven niet gewend, zij wisten niets van Nederlandse gewoonten. Het resultaat van dat alles is, dat die vrouwen hier vrijwel alle maal in ©en afschuwelijk isole ment leven. Ze hebben onderling contact, maar ze kunnen geen aan sluiting krijgen met de maat schappij waarin ze leven en dat maakt het voor hen bijzender moeilijk. Voor hun kinderen ligt de zaak eenvoudiger: die hebben snel con tact met Nederlandse kinderen, le ren spelenderwijs Nederlands en gaan op een zeker moment ook naar een Nederlandse school. Zij passen zich vrijwel moeiteloos aan. Ook Yemis kwam hier onvoorbe reid met haar drie kinderen: Bir- gied, Haydar en Serdar. Ze komt uit een'gezin van tien kinderen en was gewend in haar- dorp Pülümiir in nauw contact met de familie te leven. Ze kwam hier in een welis waar door Riza keurigopgeknapt bovenhuisje (nieuw behang op de muren, de onderkant vrolijk licht blauw geschilderd) en ze was weer samen met haar man die ze twee jaar had mesten missen, maar ze miste cl» familie. En a'-s Riza iraar zijn werk was. had ze niemand om haar hart bij uit te storten. Kort na haar aankomst werd haar teen neg jongste zoontje Ser dar (inmiddels i.s Erdal erbij gekomen/ ernstig ziek hij moest naar het ziekenhuis. Dat werd het keerpunt. De Nederlandse mevrouw Boon .vertelt daarover: 'Ze was zó in paniek, dat ik het niet langer ken aanzien. Ik ben naar boven gelapen en. al konden we elkaar toen nog niet verstaan, heb haar immS buurvrouw verloste isolement geholpen. We zijn regelmatig met haar naar het ziekenhuis gegaan en nadat de jongen bsfcer was, bleef het contact.' Damesbladen hebben de vrouwen geholpen bij het overwinnen van de taalbarrière. 'Dat ging in het begin natuurlijk vreselijk moeilijk.' zegt mevrouw Boon, 'maar lang zamerhand ging het beter. Het :s_, nu zover dat Yemis het Nederlands behoorlijk verstaat en ook al een beetje spreekt en ik heb intussen aardig wat Turks opgestoken.' Ook andere buurvrouwen trokken zich het lot van het gezin aan. Bij de geboorte van Ex dal st aken ver schillende vrouwen uit de straat een helpende hand toe. zodat Yemis niet naai' het ziekenhuis hoefde. Zo werd zij verder opgeno men in de buurt. Samen met mevrouw Boon ging Yemis boodschappen doen (de eer ste tijd had Riza haar daarbij ge holpen hij spreekt al heel be hoorlijk Nederlands). Ze maakte kennis met een in haar Turkse dorp onbekende vrouwelijke bezig heid: winkelen. Ze leerde de ge neugten van liet koffiedrinken waarderen en hoorde van mevi-ouw Been wat üe fijns kneepjes van het Nederlandse huishouden zijn. Voor de kinderen had de aanpas sing enerzijds het voor hen mis schien niet zo leuke gevolg dat ze vroeger naar bed moesten (in Tur kije gaan zelfs de kleintjes pas sla pen als ook de volwassenen gaan slapen). Daar staat- anderzijds tegenover dat hier hun ver jaardag wordt gevierd met snoep en cadeautjes. Dat is in Tur kije weer onbekend, behalve voor de allerkleinsten. De twee oudste kinderen, Birgied en Haydar. gaan inmiddels hier naar school: naar de Theo Thijsseschool in Schiedam, die ook een Turks spre kende leraar heeft. De heer Veli Cinar, die namens de Stichting Hulp aan Buitenland se Werknemers de Turken in Vlaardingen helpt met het oplos sen van hun problemen, is erg blij met de wijze waarop de familie Ceylan en de buurt elkaar bejege nen. Hij kent wel andere verhalen. 'Heel wat- Turken hebben het hier erg moeilijk, juist omdat ze weinig of geen hulp van Nederlan ders krijgen. Ik vind het pijnlijk om dat te moeten zeggen, maar het is zo: vaak worden ze als vreemde ling argwanend bekeken. Het feit dat een aantal Turken er hier in is geslaagd een woning te vinden, schijnt daaraan bij te dragen. Ik wil overigens wel even een misver stand rechtzetten: mijn stichting kan de Turken hier NIET aan een woning helpen. Een Turk die hier een jaar heeft gewerkt en zich goed heeft gedragen, heeft xeeht op een huurmaclitiging. Wij helpen hem dan met het invullen van de voor hem nogal moeilijke Neder landse formulieren, maar meer kunnen we niet doen. Hij zal zelf op een woning uit moeten gaan." Zijn evvaring -is dat de meeste Turken na enige jaren werken in Nederland terugkeren naar hun land. Of de familie Ceylari dat ook zal doen, staat nog niet vast. Riza heeft de mogelijkheid opengehou den: zijn huis en zijn land liggen nog op hem te wachten. Maar het gaat hun hier nu goed. Als Yemis af en toe haar familie eens kan terugzien tijdens een vakantiereis, is het haar ook al best. Ze kan het nu in Vlaai-dingen best uithouden. Als buurvrouw Boon maar in de burnt blijft. Het worden woningwetwoningen, omvattende een torenflat in 16 la gen in de zuidelijke hoek van de polder, drie flat-blokken in respec tievelijk 10. 14 en 6 lagen langs de noordwestgrens van het- te bebou wen terrein en twee flatblokken elk in zes lagen, nabij de zuidoos telijke en de noordoostelijke grens van de Dijkpolder. De torenflat bevat 128 woningen, waarvan 64 tweekamerwoningen en 64 driekamerwoningen, met een be rekende huurprijs, van 203,10 per maand. De overige bouw" omvat 317 vier- kamerwoningen en 18 driekamer woningen met een huurprijs van 262.per maand. In de bedragen zijn begrepen de vergoeding voor de liftinstallaties. en de vaste kosten vair de centrale verwarming, zodat nog rekening moet worden gehou den met de vergoedingen voor b.v. gemeenschappelijke tuinen, cen- traal-antennesysteem, stookkosen centrale verwarming, schoonhou den trappenhuizen en keldergan- gen en huismeester. De bijkomende vergoedingen worden thans geraamd op plm. 50.per maand, met weik bedrag de genoemde huurprijzen derhalve verhoogd moeten wox-den. B. en W. stellen de raad, die dinsdag 4 augustus as. zal verga deren. voor. een krediet beschik baar te stellen groot 28.302.300. ter financiering van het gehele project. O.m. bouw- en grondkoscen benevens de tuinaanleg. De tcren- flat alleen vex-gt ee bedx-ag van. 5.841.866,—. Na goedkeuring van hogere in stanties en gereedkoming van de woningen zal de exploitatie worden overgedragen aan de woningstich ting Won-ingbeheer. ADVERTENTIE Voor ijzer - koper - loot - zink - aluminium - tin - accu s enz. SPOORSINGEL 36a - TELEFOON 34.59.02 - VLAARDINGEN Na 6 uur telefoon 34.54.02 en 34.94.42. Geopend van 8 tot 12.30 uur; 1.30 tot 5.30 uur. - Zaterdags 8 tot 12 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een groep ruiters van de Landelijke Ruitervereniging Schiedam, nam in Dordrecht deel aan 't concours hippique gehouden ter opluistering van de 25e land bouwtentoonstelling. Het concours telde tevens voor wedstrijden om het kampioenschap voor de provin cies Zuid-Holland. Brabant en Zeeland van de landelijke bond van Ruiterverenigingen. Er namen in totaal 16 verenigingen deel. Als groep eindigde Schiedam op de achtste plaats. Bij het L.dressuur werd de ama zone Mariene Leusen op haar paard Gerda tweede, Aad Sclirey klasseerde zich in het onderdeel M. dressuur als vierde maar legde bij het L. springen beslag op de twee de plaats. Zijn paard Belia (9 jaar) ver wierf bij de keuring onder het za del het predikaat „beste in Neder land gefokte stamboekmerrie van het geheel." ADVERTENTIE Kom morgen zo'n fleurige mand halen, ja, ook als U al met va kantie bent geweestde zo mer is nog lang niet om en U gaat allicht nog daagjes met de kinderen weg. En deze .stromanden zijn zo bespottelijk goedkoopEr zijn diverse leuke modellen, tegengevoerd met plastic en met sterke handvatten. Door elkaar per stuk voor nog géén anderhalve gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van een partij stromanden in diver se modellen, met leuke deko raties en in verschillende kleu ren, de manden zijn met plastic gevoerd, per stuk voor 1 Duur van de opruiming 15 juli tot 6 augustus. Géén tel. of schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De raadsfractie van de Partij van de Arbeid in Maassluis staat achter de wensen van de bewoners van de Burge- meestex-swijk en Jac. Boezeman- straat in Maassluis-West: de bouw van noodwinkels in de naaste om geving. In een brief aan B. en W. wordt o.m. opgemerkt, dat de fractie er van overtuigd is. dat vele bewoners van deze wijk en sti'aat regelmatig worden geconfronteerd met het probleem van de dagelijkse kleine inkopen. De fractie weet. dat in het kader van de verdere uitbreiding in Maassluis-West aan de vestiging van winkels veel aandacht wordt besteed door B, en W. wat echter niet betekent, dat de problemen van nu voor de bewoners op dit terrein zijn opgelost. Bovendien zal de bouw van het nieuwe winkelcen trum de* Koningshoek, waartoe de raad besloot, uiteraard enige tijd vergen. De fractie is van mening dat B. en W. op korte termijn ervoor moeten zorgen, dat in genoemde wijk één of meer noodwinkels kunnen wor den geplaatst. Uit een brief van B. en W. aan de raadsfractie blijkt, dat het col lege onlangs heeft besloten de plaatsing van één noodwinkel in of nabij de wijk in overweging te ne men. De bouwtijd van de eerste fase van het winkelcentrum Ko ningshoek wordt geschat op ander half tot twee jaar. Na advies te hebben ingewonnen van de stedebouwkundige en het ETI voor Zuid-Holland zal het col lege een definitief standpunt bepa len omtrent deze aangelegenheid. t/- Overzicht vctn de vissers-arena. Tweede op voorgrond winnaar J. Bijl. Aan het senioreneoncours namen tachtig hengelaars deel, die hier voor de lange hengel hanteerden. In het bijna twee meter, diepe wa ter mocht ook een voertje worden uitgezet en dit maakte het con cours bijzonder' levendig. Toch wa ren er genoeg deelnemers, die geen „stootje" kregen of het moesten stellen met wat ondermaatse vis. Wat op de meetlatten kwam was voornamelijk voorn en brasem. Be halve uit Schiedam namen ook hengelaars deel uit omliggende plaatsen. Jongens, die van wanten weten, onder wie Jan Parmekoek. die in 1969 deel heeft- uitgemaakt van het hengelteam, dat toen be slag op de wereldtitel wist te- leg gen. In totaal zijn 174 maatvissen ge vangen, met voor de prijswinnaars alleen al een gezamenlijke lengte van ruim 23 meter. Kampioen van het concours werd Jan Bijl met 254 cm maatvis: 2. C. Zonneveld. 207 cm: 3. J. Panne- koek, 202 cm: 4. F. den Houting: 5. de Rouw. 164 cm: 6. R. de Bus, 162 cm; 7. Lomans, 159 cm; 8. J. Hop pe, 145 cm; 9. F. Zandbergen, 118 cm: 10. P. de Jong. 102 cm; 11. Krabbendam. 98 cm: 12. J. de Wolf, 96 cm; 13. D. de Roode, 82 cm: 14. Ter Meer. 79 cm; 15. J. Vermeer, 73 cm: 16, H. v. d, Kant. 68 cm; 17. M. Zonneveld, 68 cm; 18. P. de Nijs, 61 cm. In de middaguren kwam de jeugd aan de waterkant. Jongens en meisjes van wie er vijf vis wisten te vangen. De overige veertig deel nemers dongen via het lot mee naar de prijzen. Organxsator Ton Kardol reikte de prijzen uit; waardebonnen van 25,- tot 2,50 voor de senioren en voor de junioren van 15.- tot 2,50. (ADVERTENTIE) is DOOR HERENCONFECTIE MGR. NOLENSLAAN 600 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaterdagnacht is ingebroken in een garage aan de Lekstraat. De inbrekers forceerden een deur en namen uit een niet afgesloten kantoortje 38 schijn werpers met een totale waarde van 1625 gulden. Eveneens werd het afgelopen weekeind ingebroken in twee pan den waarvan de bewoners op vakantie zijn. Vooral in het pand van de familie O. aan de Burg. Knappertlaan 31 als in het Scheepvaartkantoor Van der L. aan de Anna van Burenlaan wer den diverse kasten en laden door zocht. De politie heeft echter nog niet kunnen vaststellen wat er wordt vermist. (Vau een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Bij een aan rijding op de kruising Schiedamse- dijk-Juliana.singel zijn vrijdag morgen twee personenauto's zwaar beschadigd. De 20-jarige g. van A. verleende met haar auto geen voorrang aan de auto bestuurd dooi de 31 jarige P. A. de R.. beiden uit Vlaardingen. Niemand werd ge wond. De 73-jarige H. J. de B. uit Den Haag verleende zondagmorgen op het kruispunt Kethehveg-Burg. Verkadesingel met zijn personen auto geen voorrang aan de auto bestuurd door de 19-jarige J. V. uit Vlaardingen. Bij de aanrijding die daarvan het gevolg was. werden beide auto's ernstig beschadigd. Er waren geen persoonlijke ongeluk ken. In de nacht van vrijdag op za terdag brandde in het Van Heutz- park de personenauto van de 56- jarige H. A. P. geheel uit. Om streeks kwart voor vijf werd de po litie gewaarschuwd, waarna de brandweer de blussingswerkzaam- heden verrichtte. De brand is ver moedelijk veroorzaakt door kort sluiting in de bedrading. L. (Van een. onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaterdagmiddag nam de plaatselijke afdeling van de ■'Koninklijke Nederlandse Vere niging EHBO haar mobiele behan- delpost officieel in gebruik. Enkele leden hebben hiervoor een grote caravan ingericht, waar mee ze de afdeling een landelijke primeur bezorgden. In tegen woordigheid van onder meer de wethouder van Onderwijs, Cultuur en Recreatie, mevr. G. D. Verwey- de Graaf, en waarnemend commis saris van politie H. Willems van Beveren, werd aan de ingebruik stelling een. feestelijk tintje gege ven. Met het doorknippen van een lint maakte de dochter van docent dr. A. Q. C. Klomp voor de wet houder de weg vrij om als eerste de caravan te bezichtigen. Voor hij de aanwinst aan colon necommandant W. Bras overdroeg, dankte afdelingsvoorzitter J. de .Regt iedereen die aan de totsand- koming van dit nieuwe bezit lieeft meegewerkt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag kwam de 24- jairge motorrijder J. J. de G. uit Spijkenisse op Rijksweg 20 in bot sing met een personenauto be stuurd door de 37-jarige M. O. uit Vlaardingen. De G. verleende geen voorrang toen hij via de oprit 's- Gravenlandseweg de rijksweg wil de oprijden. Hij liep een linker- bcenbreuk en drie gekneusde ribben op. zijn duopassagier. P. A. de Z. inwendige kneuzingen en schaaf wonden. Beiden zijn in de Dr. Noletstiehting opgenomen. (Van een onzer verslaggevers') SCHIEDAM De 31-jarige bromfietser J. G. F. uit Schiedam werd zondagmiddag tijdens zijn rit op de Vlaavdingerdijk onwel en reed tegen een geparkeerde vracht auto aan. De man is met een her senschudding en schaafwonden in het gemeenteziekenhuis opge nomen. Het vijfjarige dochtertje van de heer F. kwam mefc de schrik vrij. (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave PHlUPij Sl- Eiduinastraat 78 a rifx Schiedam RösyJ Telefoon 010—26 8638 \W 'OU.' Philips dcpler

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1