SUMMA-WONING: PLATTEGROND, WAAROVER GOED IS NAGEDACHT Verkeer in Kethel niet in één richting PTT-plan voor postbestelling goed ontvangen Onderzoek tuberculose B. van Toledo commissaris in Vlaardingen Serie kleine inbraken Piet v. d. Pol doet zijn café over Israëlisch orkest m Niet veel publiek bij Rentevoet Duivenklok Bouwcentrum Anderevorm DINSDAG 28 JULI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 Aannemer tmook en architect K. G. van Waalwijk in gesprek inet onze verslaggever. Het orkest bracht een beperkt programma. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Van een nationale bezinning op onze nieuwbouw is geen sprake, maar ontegenzeglijk komt er de laatste jaren beweging in bet vastgeroeste patroon van de flatjes, die na de oorlog zo vol voortvarendheid (en gelukkig soms met schuldbewuste afkeer) massaal zijn neergepoot. In Vlaardingen is er een voorbeeld van een architect die genoeg had van de geijkte woonvorm. Op de grens van Vlaar dingen en Schiedam, aan de Burg. A. van Walsumlaan in Vlaardingen-Ambacht, nadert een project van 105 zogeheten Summa-woningen zijn voltooiing. Het is één van de nog zeld zame projecten in ons land met experimentele woningen in de woningwet- of (in dit geval) premiesector. Interieur van de Summa-woning. Een doorkijk van de woonkamer naar de ,,tussenkomer" el kaai'. In de 105 woningen komen er 18 met een vijfde kamer. Eind september, begin oktober verwacht men dat de eerste woning zal worden opgeleverd en de laat ste in januari, februari. Tot die tijd zal een in één van de flats inge richte modelwoning voor het pu bliek toegankelijk blijven. De be zoekers worden daar verzocht een enquêteformulier in te vullen. De heer J. de Ligt van Patrimo nium zegt dat hij al 300 formulie ren binnen heeft en dat de reacties alle zeer positief zijn. 'We hebben B. en W. van Vlaardingen al ge vraagd om een stuk grond, want we zijn vastbesloten meer Summa woningen te bouwen. De binnenge komen opmerkingen. overigens slecht over detailpunten, zullen we in die nieuwe proberen te verwer ken.' Hij zegt dat liet de vele moge lijkheden zijn die de woning biedt waardoor Patrimonium zich voelde aangetrokken. De verhuur is nog niet begonnen, maar er is een lijst van gegadigden speciaal voor de Summa-woning. De (gietbouw-)woningen worden gerealiseerd in de premiesector en zullen inclusief alle bijkomende kosten een gemiddelde huur doen van 250 gulden per maand. De huur valt dus in de woningwetklas se en is in verhouding niet hoog. 'We zijn ervan uitgegaan dat de woning clle we gingen ontwerpen in de wcnir.gwetsfeer realiseerbaar moet wezen,' zegt architect Van Waalwijk. Aannemer Mook: 'In Vlaai-din gen was op dat moment geen wo- n i ngwetcontingent beschikbaar. Dat is de reden geweest waarom hij in de premiesector is terecht gekomen.' Hij zegt dat het complex door allerlei omstandigheden (rente, bouwkosten, erfpacht) bij zonder goedkoop was. maar dat de huren vooral invloed zullen onder vinden van de stijgende rentevoet, veel minder dan var. de bouwprij zen. Dank zij de verruiming in de bouwvoorschriften met de Model- bouwverordening '66 kon een expe riment als de Summa-woning mo gelijk worden. Behalve de wettelij ke (uniformering in de hand wer kende i voorschriften werkt de angst voor het onbekende van aannemer, beleggingsmaatschappij, opdrachtgever, maar óók de bewo ner remmend. En dan natuurlijk de c oneurrentie-opheffende woning nood die al het gebodene doet slik ken en onderzoek naar de wensen van de 'consument' 'overbodig' maakt. De Summa-woning heeft in ver gelijking met veel van de huidige nieuwbouw grote pluspunten: een woning die in zijn totaliteit is te gebruiken (en eventueel met vouwwandjes tussen keuken en tus senruimte en-of woonkamer op te delen idie visueel veel ruimte geeft en zonder een extreme huur prijs. De nadelen van de flatbouw het naast en niet mét elkaar leven, het noodzakelijk ontberen van geborgenheid, de onmogelijk heid van echt sociaal contact, de verbroken band tussen moeder en spelend kind %jn blijven be staan. Maar in de Summa-woning kan Vlaardingen kennis maken met een woningtype waarover is nagedacht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De verkeerscom- missie in de Schiedamse gemeente raad vindt het niet noodzakelijk dat eenrichtingsverkeer wordt.inge steld op het traject.Schiedamseweg- Ncordeinde-Laan van Spaland en Lindeijerstraat, Dit antwoordt het college van burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van het voor malige KVF-gemeenteraadslid, dc heer P. J. Beekman; De heer Beekman heeft verschil lende keren vragen, gesteld over de zijns inziens levensgevaarlijke S- bocht in de SclUedamseweg. Naar zijn mening zou het ter plaatse instellen van eenrichtingsverkeer een einde aan de onoverzichtelijke situatie kunnen maken. De verkeerscommissie vindt het instellen van eenrichtingsverkeer niet nodig in verband met de bin nenkort te verwachten aanleg van wegen rond het dorp Kethel. Wel zal een aantal reeds gelden de verkeersmaatregelen voor het dorp worden verfijnd. Zo zal het parkeerverbod voor de oostzijde van een gedeelte van de Schiedaih- seweg worden vervangen door een stopverbod. Verder zal er oa. vanaf de Laan van Spaland tot aan de 4 Dokter Sauerstraat voor beide rich tingen een inhaalverbod worden vastgesteld. - Voorts zal op bedoeld weggedeel- te als middenmarkering een onder broken witte streep worden aange bracht en wel vanaf de Dokter Sauerstraat tot aan de Kerklaan. PIJNACKER Drie van de 24 Marokkaanse gastarbeiders, die be gin dit jaar op initiatief van de coöperatieve veilingvereniging naar Pjjnacker waren gekomen, lopen het risico hun verblijfsvergunning te verliezen, omdat ze bij bedrijven in Leiden zijn gaan werken. Sinds de Marokkanen in Pynacker ver ven zyn koppelbazen in de weer om ze te interesseren voor werk buiten de gemeente. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het plan van de PTT Schiedam om binnen enkele maanden een nieuw systeem van postbestelling in te voeren op het Bacbplein in Kethel Groenoord heeft bij de meeste flatbewoners gunstige reactie uitgelokt. Ruim 80 van de bewoners die t.ot nu toe hebben gereageerd blijkt het plan een verbetering te vinden. 10 had geen mening, terwijl de overigen slechts kleine bezwaren naar voren brachten. Er moeten echter nog diverse brieven binnen komen van mensen die op dit mo ment met vakantie zijn. De PTT wil in elk. van de vijf flatgebouwen op het plein een be woner aanstellenals poslbestel- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Met ingang van 16 augustus is de heer B. van Toledo (47), hoofdinspecteur-korps chef van de gemeentepolitie in de Noorüoostpolder, benoemd tot commissaris van politie in Vlaar dingen. Hij volgt mr. dr. C. N. Peijster op, die per 1 februari van dit jaar werd benoemd tot hoofd commissaris in Den Haag. Burge meester mr. J. Heusdens zal de nieuwe commissaris op maandag ochtend 17 augustus installeren. De heer Van Toledo, die in Steenwijk geboren is en in de Joop van zijn in 1940 begonnen politie loopbaan kennis maakte met vrij wel alle kanten van het politie werk. werkte van 1947 tot' 1963 in Rotterdam. Sinds 1 januari 1963 is hij korpschef in Emmeloord. agent. Deze man of vrouw ontvangt dan 's morgen de post cn zal zorg dragen voor de bestelling. Het huidige systeem van drie bestellingen per dag t.w. eenmaal brieven en twee aparte bestellingen van pakketten en kwitanties zal daardoor komen te vervallen. Tien mensen hebben zich op dit moment kandidaat gesteld voor bovenge noemde functie. De PTT wacht met de benoeming tot dat alle re acties zijn binnengekomen. Men heeft gcedc hoop om per 1 oktober met dit systeem te beginnen. (Van een onzer verslaggevers i SCHIEDAM —Vannacht zijn in Schiedam diverse inbraakjes ge pleegd. De inbrekers stelden zich met bijzonder weinig tevreden. Men drong verschillende panden binnen door het inslaan van ruiten aan voorkanten, achterkanten en zij kanten van de gebouwen. Zo werd uit de kantine van de honkbalver- eniging Schiedam voor een bedrag van tachtig gulden aan snoepgoed en etenswaren meegenomen. Bij de vuilstortplaats aan de Ant. Fokkerweg zijn zes konijnen ont voerd. Op cle Strickledeweg werden twee panden doorzocht. Beide liepen een braakschade van 200 gulden op. Uit een fabriek van ver voersmiddelen wordt niets vermist terwijl uit de kantine bij firma v. d. Bor een bedrag van ƒ12,50 werd ontvreemd. Op het Kriegplein drongen bi- brekers een werkplaats Hier wordt een bedrag van f7f" aan koffiegeld vermist. SCHIEDAM Voor de over- nachtingsvlucht uit Bergerac (Fr.) waar de duiven vrijdagmiddag om 13.00 werden gelost bij een ZW- wind ging het bijzender snel. Voor al P.V. Union boekte hierbij goede resultaten. In concours 31 duiven: 1 G. van Diest en Co, 4.45 uur; snelste van geheel Rotterdam en de provincie; 2 A. Heeren en Zn; 3 C. Verlinde. S.D.V. De Vrinden. In concours 13 duiven, 1 W. v. d. Hoe- ven;7.29 uur; 2 Zant boer en Co; 3 Gebr. van Leeuwen. P.V. De Vrijheid. In concours 46 duiven: 1 J. Krijgsman, 7.45.10 uur; 2 Adr. Pronk (Vlaardingen)3 W. Poort, Laatste prijsduif, 10.05 uur. De jonge duiven vlogen zondag vanuit St. Ghislain (170 km). Ook hier verliep het concours vanwege een gunstige wind snel. In de SDV De Vrinden ging de jeugd met de hoofdprijs strijken. De combinatie Ecldy Holleman-Ge- rard Zantboer pakte hier om 9.28.10 uur de vroegste duif. Beide jongens zijn resp. 13 en 11 jaar oud. Met ca. 8 minuten verschil volgden de Gebr. van Leeuwen: 3 J. Wenteler. Laatste prijsduif. 9.48.10 uur. P.V. Union. In concours 370 dui ven; 1 G. van Diest en Zn. 9.20.13 uur: 2 G. Barzilay; 3 F. Slegt en Co. Laatste prijsduif. 9.45.02 uur. P.V. De Vrijheid. In concours 529 duiven: 1 J. Westerholt. 9.21.17 uur: 2 H. Put: 3 J. Kazenbroot. Laatste prijsduif 9 45.- uur. SCHIEDAM De d.s.v. "De Vrinden" hield afgelopen zondag een verenigingsconcours met jonge duiven vanuit St. Ghislain-Hemu over een afstand van 170 km. De 114 duiven werden om 7.30 gelost. De eerste prijsduif kwam om 9.28.06 uur binnen, terwijl de laat ste prijsduif om 9.48.10 arriveerde. De uitslag luidde: 1. E. Helleman en Co. 2. Gebr. Van Leeuwen, 3. J. Wenteler, 4. Zantboer en Co., 5. Gebr. v. d. Harg, 6. E. de Wit, 7. J. Mol. Zaterdag werd hefc laatste fond- concours van dit seizoen gehouden. De duiven werden vrijdag om 13.00 uur in Bergerac (Frankrijk) gelost en moesten een afstand van 840 km. afleggen. De eerste prijsduif arriveerde zaterdagmorgen om ".28.44 uur en de laatste om '0.12.12 uur. Er deden dertien dui ven aan dit concours mee. De uit- *'a" luidde: 1 W. v d. Hoeven, 2. -■.n'b-nr p" m 3-4 en diploma, 3. Van T.cpuvcn, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Oud-biljart kampioen Piet van de Pol heeft om gezondheidsredenen moeten be sluiten zijn café-biljart-zaal aan de Goudsesingel met ingang van drie augustus over te doen aan de heer L. van Straalen. De heer Van Straalen, momen teel eigenaar van de biljartzaal Imperator, een soortgelijk etablis sement. zal het bedrijf op dezelfde voet voortzetten. Piet van de Pol en de heer Van Straalen geven ,op maandagmiddag drie augustus van drie tot zes uur een gecombineerde openings- en afscheidsreceptie. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op dinsdag 25 augustus zal de Stichting Tuberova in Schiedam beginnen met een be volkingsonderzoek op tuberculose en andere ziekten der borstorganen. De inwoners vanaf 15 jaar die voor dit onderzoek in aanmerking komen, krijgen een persoonlijke op roep. Daarop staan datum en tijd stip waarop men voor liet onder zoek wordt verwacht, aangegeven. Het onderzoekbureau is van 25 augustus tot 16 september in Het Trefcentrum te Kethel gevestigd. Vervolgens komt het bureau op nog nader te bepalen data in verschil lende andere stadswijken. (Van een onzer verslage - rs) SCHIEDAM Een handje vol mensen verzamelde zich gister avond op de Schiedamse Plantage om te luisteren naar het concert door het Israël Mandoline Orkest. Onder leiding van dirigent Moshe Jacobson werd, gezien het alles behalve zomerse weer. een gewij zigd en ingekort programma ge bracht. als spin m web hiervan noemt architect Van Waalwijk: de hierdoor verkregen doorbreking van de rechthoekige vorm van do woonkamer; de r.auwe relatie die is gelegd tussen de keu ken en woonruimte: het centraal gehouden lawaai, dat de zijburen niet kan storen; de bereikbaarheid vanuit alie woonruimten. Vcor de indeling van deze natie cal heb ben. zo zegt de architect, zes moge lijkheden cp papier gestaan, die tegen elkaar zijn afgewogen. Zo is trouwers de hele wening tot stand gekomen, want bij vooraf begrens de kosten heeft men een woning willen ontwerpen met maximale mogelijkheden. Zo ken' een hoge kwaliteit wor den bereikt, die voldoet aan de ge- bruikswensen èn de financiële draagkracht van de bewoners. Om er zeker van te zijn dat de Summa-woning voldeed aan de woonwensen, is in '68-'69 een wo- nir.gmodel op ware grootte gedu rende enkele maanden in het Bouwcentrum in Rotterdam te be zichtigen geweest. Een ideale en (helaas nog ongebruikelijke» rac- thcae. 'Die ons trouwens erg veel geld heeft gekost.' zegt directeur van het aannemingsbedrijf Conti nuo. de heer F. Mook. Na een bezoek had de minister Ir. Schut waarderende woorden en die kwamen ook van de -wooncommissie van de Nederlandse Huishoudraad en de Vrouwen adviescommissie in zake woningbouw. Door beide zijn rapporten opgesteld die door archi tect en aannemer bij de uiteinde lijke realisering zijn gebruikt. Het complex van de eerste Sum- ma-woningeii, dat in opdracht van de woningbouwvereniging Patrimo niums Woningen wordt gebouwd, bestaat uit drie bouwblokken met elk 7 woonlagen. Die woonlagen met elk 5 Summa-woningen hebben een onderhuis met 15 gara ges. De woning kan ook als por tiekwoning worden gebouwd, en desnoods tot twaalf woonlagen op De Summa-woning is ontwikkeld door de NV Bouw- en Aannemings bedrijf Continuo Rotterdam samen met het Vlaardingse architecten en ingenieursbureau Van Waalwijk-; Van Oosterom en Van. Tussenbroek NV. Het huis heeft drie slaap kamers. één woonkamer en een keuken die via een tussenkamer in de woonkamer overloopt. De open ruimte tussen keukenen woon kamer is typerend voor de Summa- woning evenais de in het midden van het huis geplande „natte cel": douche, wc en ruimte voor de was machine. Toen de Summa-woning nog slechts in een ruwe schets op pa pier stond, is deze getoest aan func tionele, .technische en econo mische criteria door twee gezag hebbende stichtingen op het gebied van woonvormen en bouwonder- zoek: Bouwcentrum en Ratiobouw. Daarbij werden alle factoren die bij de uiteindelijke bewoning een rol spelen systematisch afgewogen. „In 1967 zijn wij met de aanne mer gaan zoeken naar een andere vorm van flatwoningen", zegt ar chitect K, C. van Waalwijk, die voor de summawoning de opzet heeft gemaakt. „Wij beseften dat er een grote woningnood bestaat, een kwantitatief tekort, maar ook dat er de laatste tijd meer aandacht komt voor de kwaliteit. Wij hebben toen getracht een synthese te be reiken tussen kwantiteit, de om vang van de woning, en kwaliteit. Niet in de zin van alleen goede materialen. Nee: de woning zo bouwen dat mensen die kunnen gebruiken zoals ze dat willen." Dat laatste is iets waarin onze nieuwbouwwoningen niet uitmun ten. Alle functies z(jn in de meeste woningen zo stringent vastgelegd dat een torenflat met alle tv's in dezelfde kamerhoek geen onbekend verschijnsel is. De bewoners wordt geen enkele fantasie gelaten, geen enkele mogelijkheid dc woning naai' eigen wens en behoefte in te delen. De laatste jaren zijn hier en daar echter architecten aan het denken gegaan. Zo ontwikkelde jr. Bakema zijn ..dragerstructuur": een door de bouwer neergezet raamwerk waarbinnen de toekom stige bewoner zijn eigen woning kan „inbouwen". In Zoetemeer worden woningen gebouwd die wat kameriudeling betreft door de be woner uiteen heel pakket moge lijkheden zelf wordt bepaald. Een derde mogelijkheid is het inbren gen van .verplaatsbare wanden, zodat de 'ruimteverdeling kan va riëren naar gezinsomvang en be hoefte. Architect Van Waalwijk heeft naar een andere oplossing gezocht. „Ik geloof dat het nog een kreet is over de flexibiliteit in de woningen. We zijn nog niet zover dat we met verplaatsbare wanden kunnen wer en. Dat zal praktisch ook wel moeilijk realiseerbaar zijn." Van Waalwijk heeft de flexibiliteit de mogelijkheid om de woonruimte op verschillende manieren te be nutten in iedere Summa-woning willen inbouwen. „We zijn uitgegaan van het ge zin. Bij dev-woningbouw ga je uit van de mens die erin moet wonen, hém moet je primair stellen. Je moet proberen het aantal typen gezinnen dat erin kan wonen zo groot mogelijk te maken. Gezinnen met oudere kinderen stellen na tuurlijk andere eisen dan gezinnen met jongere kinderen: de box ol de studieruimte." In de Summa-woning zijn de ver schillende gebruiksmogelijkheden vooral bereikt door de zodanig doorbroken bouwwand die de wo ning in tweeën deelt (2-beukige wo ning) dat vrijere ruimtelijke inde lingsmogelijkheden ontstaan. Dat is vooral te danken aan de keuken die in open verbinding staat met de woonkamer. Een tussengelegen ruimte zorgt voor flexibiliteit: de ene keer kan -e tussenkamer dienen als een ver lengstuk van de keuken (eetkamer: voor de voorbereiding van de maal tijd waardoor het contact tussen huisvrouw en bezoekers of huisge noten mogelijk blijft); de andere keer dient deze als verlengstuk van de woonkamer (extra ruimte bij feestjes: voor de bar; huishoude lijke bezigheden». De tussenkamer kan ook een ei gen functie hebben: ruimte voor de studerende kinderen; Voor de box; speelruimte voor de kinderen. Bo vendien kijkt de tussenkamer net als de keuken uit op de galerij, zodat het contact van de huisvrouw met de „buitenwereld" bewaard is en voorbijgangers en leveranciers gemakkelijk even binnen kunnen komen. In een artikel in Bouw (nr. 3- 1969) schreef mej. A. D. Mol, con sulente van de Nederlandse Huis houdraad hierover: „Voor de huis vrouw die overdag thuis is een zeer doelmatige situatie, die te verge lijken is met de spin in haar web". Een aparte plaats wordt ingeno men door de bad- en wasruimte: midden in de woning. Als voordelen

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1