Vijf ton voor 2 kleuterscholen Amerikaans jeugd orkest concerteert op 8 augustus èürotax 15.11.22 GERUISLOOS ZOEVEN VOOR 8' TON Museumdirecteur zoekt amateurs Strooi 1 duurder I Maassluis wil geen auto bedrijf aan G. v. Wijnkade Nieuwe tril wals vergt ƒ21.700 Tij de li j ke oploss ing Radio' s en geld weg uit benzinestation Vri de bran saai d erin B S ubsidie-aan vrage steuceirlrum. m:Wk Per 1 september: remmers botse in hersenschudding DONDERDAG 30 JULI 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Nog' één dag en dan is het weer voorbij: het Schiedamse jeugdfestijn, dat twee weken in de sport hal Margriet heeft gedraaid. Morgen belooft het daar een feestdag te worden. Niet al leen omdat het de laatste dag is, maar ook omdat het dan precies vijf jaar geleden is dat het evenement voor de eerste maal is gehouden. Hoe het jeugdfestijn dift jaar ge weest is? Nou. wie kunnen: dat bo ter vertellen dan de kinderen zelf die daar urenlang hebben doorge bracht. Twee dertienjarigen.: Aad v.d. Laar en Ton Ekel, hebben weinig ruimte nodig gehad in de regelma tig uitkomende jeugcifestijnkran; om te vertellen wat zij er .van vin den. ..Kortom", hebben ze geschre ven. „jeugdfestijn is hartstikke leuk." En zij kunnen het weten. Ze zijn deze week geweest, de vorige week, vorig jaar en die jaren daar voor. Er valt van alles te beleven in de sporthal. In het midden van de zaal is veel plaats ingeruimd voor een speeltuin. Langs de kanten Slecht weer? Geeft niks. In de sporthal kan je toch naar dc speeltuin. Niet goed? Nou joh, het is voor staan de stands waarin o.a. geschil derd, genaaid, getypt, geknutseld, gespeeld en gelezen kan worden. Vooral het typen is erg in trek En het pannckoekenbakkcn. Het mooie van die laatste activiteit, zo lieer, de twaalfjarige Adri Aalöerse ge schreven. dat „je er daar geen ten mag maken, maar zelfs twee Ook de dertienjarige Jan Witte- bol vindt het erg leuk in de sport hal. Dal komt vooral omdat hij mag heipon bij het typen. En Jan is altijd „erg blij als hij in ev.t stent mag helpen". Bovendien zon lui het erg fijn vinden als hij over ecii paar jaar ook mag werken: in zon .stent". Het zijn zomaar wat mening® can slechts vier van de ruim 7.'/\i kinderen die tot nu toe hebben deelgenomen aan het jeugdf-.r.tijn, Er zijn ook kinderen die het jam mer vinden dat de verkeerstuin er niet meer is en dat de film is ver dwenen. mij ook de eerste keer. leuk Om er achter te komen waar on geveerde interesse van de kinde ren ligt, is er onder het iettgtiige bezoek een enquête gehouden waar in gevraagd wordt naar wat ze het liefst doen op het jeugdfestijn er. wat ze er missen. Het doorlezen van „de enquête formulieren, is een aardige bezig heid. Je komt tot cie ontdekking dat: er in de sporthal een jongetje rond loopt: van ongeveer 14000 jaar die in de Pietsnotstraat woont:en vindt dat er op het jeugdfestijn ook ge legenheid moet zjjn om te pesten en te „frijen". Maar hoe dan ook, iétsorgani seren waar duizenden kinderen het. allemaal even fijn, vinden, is na tuurlijk een onmogelijke zaak.Maar uit het feit. dat het jeugdfestijn nu al ruim 1500 kinderen meer heeft getrokken dan vorig jaar blijkt wel dat de organisatoren op de goede weg zitten. «Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS B. en W. staan afwijzend tegen een door de heer A. P. Broxk ingediend bezwaarschrift tegen de afwijzende beschikking van liet college op zijn, verzoek om een bedrijf in gebruikte automobielen annex werkplaats in het pand Go- vert van Wijnkade nr. 12 te Maas sluis te mogen vestigen. Voorheen was er in het pand een stallings- garage. De vestiging van het bedrijl in het pand en het daarbij behorende erf .kunnen in de toekomst, zo me nen B. en W. ter plaatse grote be zwaren opleveren t.a.v.'de te geven bestemming. Bovendien past een dergelijk bedrijf niet in deze hoofdzakelijk uit woningen be staande straat. In het beroepschrift wordt ge steld, dat er geen auto's op de openbare weg zullen worden ge plaatst. B, en W. geloven daarin niet, daar de praktijk heeft ge leerd, dat daar weinig of niets van terecht komt. B. en W. geven de ïaad in overweging om een zelfde standpunt in te nemen als het col lege. Ged. Staten akkoord met 5e wethouder (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in hun vergadering van gisteren posi tief beslist over liet verzoek van de fractievoorzitters om het Vlaardin- se college uit te breiden met één wethouder. Dat betekent, dat er mei ingang van 1 september 5 in plaats van 4 wethouders zullen zijn. De fractievoorzitters zonden hun brief op 22 juni naar GS. Hun voor naamste argument voor de uitbrei ding van het aantal wethouders was. dat door de snelle groei van Vlaar dingen in de afgelopen jaren dc hoeveelheid werk voor de wethou ders sterk is toegenomen en dat het bestaande college lijdt onder con stante onderbezetting. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN De afdeling Bestratingen. Rioleringen en Ha venbeheer vair Gemeentewerken werkt met een versleten trilmachi- nc voor verhardingswerk. Het ap paraat dateert uit 1958. B. en W. vragen de raad een bedrag van 21.7000,beschikbaar te stellen ten behoeve van de aanschaf van een nieuwe trilwals met dubbele rol. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De Stichting Dienstverleningscentrum heeft de raad verzocht voor 1971 in aanmer king te mogen komen voor een ge meentelijke subsidie tot het totaal v-.n het geraamde tekort, groot 156.950,- ten behoeve van de ex ploitatie van het dienstencentrum, bohci^ndc bij de 110 bejaardenwo- n.ngen aan de P.O. Hooftlaan. Het nadelig saldo is voor een belang rijk- deel veroorzaakt door de huis vestingskosten en de personeelslas ten. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Voor de bouw van twee 2-klassige kleuterscholen aan het West- nieuwland vragen B. en W. de raad een bedrag van 500.000 beschikbaar te stellen. De scholen moeten dienen voor de tijdelijke huisvesting' van twee openbare en twee pro testants-christelijke kleuter klassen, de eerste van school De Klaproos, de tweede van school Prinses Irene. De te bouwen scholen worden gebouwd volgens het systeem Va- riël. dat door de rijksinspectie is goedgekeurd, Het gaat om ver plaatsbare. nier-houten gebouwen, die drie a vier maanden na de op dracht tot levering geplaatst kun nen zijn. Het moet een tijdelijke voorzie ning voor de beide kleuterscholen werden, omdat er aan de definitie ve vervanging van dc bestaande gebouwen aan het Westnieuwlancl «Van een onzer .^verslaggeefsters) VLAARDINGEN -- Een or kest van 84 musici en 45 koorzangers, bestaande uit Amerikanen met een gemid delde leeftijd van 18 jaar, komt naar Vlaardingen om daar op zaterdagavond 8 augustus een zomerconcert te geven in de Stadsgehoorzaal. Het is het American Youth Symphony and Chorus. Het gezelschap, dat met managers en dirigenten mee 180 man sterk is, maakt in vier weken tijd een toer- nee door tien Europese landen: Bel gië, Nederland, Luxemburg, Zwitser land, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Denemarken, Oost-Duitsland, West- Duitsland en Engeland. De leden van orkest en koor zijn afkomstig uit alle delen van de Ver enigde Staten, en gekozen na 'een strenge selectie. Veel van hen stu deren muziek. Zij hebben overigens wel per persoon een bedrag van 3SOO op talelmoeten leggen om aan deze tournee te kunnen mee doen. Leider en dirigent van het gezel schap is dr, Ronald E. .McCathren, hoogleraar aan de Duquesne Uni versity in Pittsburgh. Tweede diri- is prof. James. Palerson. en koor dirigent is Lyle Kline. Gast is de ■Belgische pianist Naum Sluszny. die de Rhapsody in Blue van Gershwin aal spelen. Het gezelschap blijft een weekend m Vlaardingen. Het 'arriveert in dc loop van zaterdag 8 augustus en vertrekt maandagmorgen de 10e. Vijftig- Amerikaanse jongelui zullen onderdak vinden bij Vlaardingse ge zinnen. Die zijn al maanden geleden benaderd via middelbare ^scholen, waar hun kinderen leerling zijn. Doordat het net vakantietijd is. lukte het niet voor de hele groep onderdak te vinden bij Nederlandse families. De rest van de Amerika nen zal in hotels worden onderge bracht. Op zondag 9 augustus zal er een ontspannend programma worden georganiseerd voor gasten en gast heren (vrouwen) samen. Het concert in de Stadsgehoor zaal is georganiseerd door de Orga nisatie voor. Internationale Muzi kale Evenementen. Twee jaar gele den werd hier geconcerteerd door dezelfde groep, zij het dat die toen een andere samenstelling had. Doel van de tournees is een bijdrage te leveren aan de goede verstandhou ding tussen de bezochte landen en Amerika. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een benzinesta tion aan de Vlaardingerdük heeft J'annacht bezoek gehad van inbre kers, Uit de verkoopruimte van het station werden drie transisto-radio's Wet een totale waarde van 560 ontvreemd. Verder is vannacht ingebroken in een pand aan de Lindehof. Inbre kers namen hier uit een schrijf- 'ireau een geldkist met onbekende h°iid mee. Verder werd uit een Portefeuille 20 gestolen. ADVERTENTIE VLAARDINGEN Op het verkeersplein Vlaardingen- Oost, de kruising van de Mr. L. A. Kesperweg en de Van Hogendorplaan bij het sta tion Vlaardingen-Oost, is het ergste leed geleden. Stuiven de zandhopen zijn. vervangen door een rimpelloze asfalt- vloer, waarover het verkeer moeiteloos voortzoeft. Gisteren' zijn om te begin nen enkele rijstroken open gesteld. De rest volgt geleide lijk. Als alles meezit, zal het plein in november voltooid zijn. 'De kosten van de re constructie bedragen ruim 825.000. De provincie zal een bijdrage geven van 81.000 in de kos- ten van het door de gemeente Vlaardingen aangelegde weg gedeelte van de voormalige Provincialeweg nr. 14, de nieuwe verbindingsweg tussen •het kruispunt Mr. L. A. Kes perwegVan Hogendorplaan in Vlaardingen en de Burg. Van Haarenlaan in Schiedam. Beide rijbanen van de Kes perweg zijn door het hoge werktempo en de gunstige weersomstandigheden nog net voor de bouwvakantie (27 juli tot 10 augustus) gereedge komen. Twee van de in totaal vier aan te brengen lagen as falt zijn klaar. De kantop sluitingen zijn nog niet ge heel voltooid en daarom zal een inhaalverbod gelden totdat de derde laag asfalt is aangebracht. Over enige weken zijn de rijwielpaden gereed en zullen fietsers en bromfietsers niet meer van de omleggingen gebruik hoeven maken. De verkeersregelingsinstal latie zal in het vroege najaar worden aangebracht en dan kan het hele karwei worden voltooid. Pas volgend jaar zal de vierde laag asfalt worden aangebracht, want dan kun nen eventueel opgetreden on volkomenheden nog worden hersteld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Stedelijk Museum is al enige tijd op zoek naar zondagsschilders uit Schiedam en omgeving. En vooral naar de amateur-schilders die de zogenaamde naïeve of pri mitieve werken maken. Dit met het cog op de ten toonstelling 'Meesters der Europese naïeve kunst', die van 8 augustus tot 7 septem ber in liet museum wordt ge- nouden. De directeur van het museum, de heer J. Paalman, wil op deze tentoonstelling een 'Schiedams hoekje' kun nen inrichten. Op het bericht dat het museum in de diverse kranten heeft laten plaatsen hebben tot nu toe ecliter slechts vijftien mensen gereageerd. De heer Paalman gelooft, dat voor al de ongunstige tijd er zijn veel mensen op vakantie hieraan debet is. Men weet nog niet hoeveel van de vijftien aanmelders zich „primi tief" op.het doek uitdrukken. Maar voor de amateurs, die dat niet doen heeft het museum belang stelling. „Want," zegt de heer Paalman, ..misschien ontmoeten wij mensen, die hun werk nog nooit naar voren hebben gebracht, maar over een geweldig talent beschik ken. Wij kunnen die mensen een kans geven om hun arbeid wat meer in de openbaarheid te bren gen. Wellicht kunnen wij hun zelf werkzaamheid stimuleren." Begin augustus dus de tentoon stelling naïeve schilderkunst. Een tentoonstelling van schildereaprio- len van naïeve of primitieve men sen? Bij sommige werken komt in derdaad de gedachte naar boven dat de schilder wel bijzonder primi tief moet zijn. De heer Paalman associeert hen echter met, mensen, die geen taal hebben Ieren spreken, maar in het buitenland met een bijzondere flair "voor het vaderland wegpraten". Aan de andere kant zijn er werken, die bijzonder fijn 'in elkaar zitten". Goed primitief dus. De werken hebben echter niets j met de geestesgesteldheid van de schilder te maken. „Wat mij bij zonder aantrekt in deze naïeve schilderkunst, is dat de doeken over het algemeen zo zonnig zijn. Het is een plezier om naar te kij ken." zegt de heer Paalman, die verder nog zegt, dat men in Tjechoslowakije en Joegoslavië bezig is met een studie van deze kunstvorm. Ook in Nederland zou men daarmee willen beginnen. De heer Paalman hoopt in ieder geval nog veel aanmeldingen van •Mma J. PAALMAN zondagsschilders binnen tc krijgen Ook van niet-priniitieven. De heer Paalman wil bij een groot aantal meldingen in de toekomst, eer- aparte tentoonstelling ove.rwegen. nogal wat problemen kleven. Een architectenbureau heeft ai een ont werp voor een definitief gebouw gemaakt, maar daarvoor is ook een stukje grond nodig dat weliswaar eigendom van de gemeente is, maar nog niet tot haar beschikking staat. Bovendien bleken de instan ties die dit plan moeten beoorde len, niet bereid terzake een beslis sing te nemen, omdat nog onvol doende inzicht in de stedebouw- kundige ontwikkeling van dit stadsdeel bestaat.. De vraag deed zich voor. of het met het oog op de woonplaats van de leerlingen geen aanbeveling verdiende de nieuwe scholen meer westelijk «in de rich ting "Van Riebeeckstraati te situe ren. Een c-n ander heeft geleid tot de conclusie, dat liet beter is. een goe de tijdelijke oplossing te verwezen lijken. in afwachting van het. moment dat een definitieve oplos sing gevonden zal worden. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN —Rotterdam gaat de elektriciteitstarieven per 1 september aanstaande verhogen met 3 pet., en heeft daarvoor toe stemming gekregen van cie minister van Economische Zaken. Vlaardin gen is contractueel verplicht de zelfde tarieven te hanteren ais Rotterdam. Daaruit vloeit voort, dat ook in Vlaardingen de stroom per 1 september duurder zal moe ten worden. B. en W. doen de raad thans ecu daartoe strekkend voorstel. In hun toelichting ramen zij de hogere op brengst na verhoging van cie tarieven voor 1970 op 150.000,-. De inkoopkosten zullen 73.000.- hoger zijn. zodat een netto "winst" resulteert van S 75.000,-. MAASSLUIS Vrijdag wordt dc jeugdinstuif op grootse wijze geslo ten. Er wordt een optocht gehou den. die vanaf 1 uur door de Dijk- polder zal trekken. Het niet meer te gebruiken ma teriaal. plus dc bouwsels in "jongensstad", in dc nabijheid van de Olympiahal. zullen aan de vlammen worden prijs gegeven. De brandweer zal aanwezig zijn, terwijl de bouwers van de "stad" in de gelegenheid worden gesteld om hun bouwsels te redden. Plannen worden beraamd om de komende speelinstuif. op speciale dagen (zaterdag) toegankelijk, te siellen voor gehandicapte kinderen. Niet alleen uit Maassluis maar ook uit de naaste omgeving. Verder wordt gedacht om in de avonduren de hal open te stellen voor ouderen om zich spelenden wijze tc verpo- sen. VLAARDINGEN De 22-jarige bromfietser A. B. uit Schiedam slipte woensdag op de Deltaweg. Met een hersenschudding is hij naar het Holv Ziekenhuis gebracht. Op de Ket,helweg reed dezelfde dag de 20-jarige C. de V. roet zijn brommer tegen eeu stilstaande, personenauto. Hïj liep eveneens een hersenschudding op.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1