Natuurliefhebbers hebben eigen wensen Midden-Delfland: «LiiNR: Off. dealer I I N.V. v/h Wed. D. van Heusden I Derde wethoudersronde: Ontgaat de raad brevet van bekwaamheid?' met 30 tot 40 korting nog een paar dagen 1 I I I van Heugafelt- produkfen Wie heeft iets laten liggen op Jeugcl- festijn Grond voor 180 flats AV Maassluis verliest ruim van Fortuna Havengeld 25pct.omïioog Perzische Tapijten Afval en olie Beschermd Wmm Advies Polders EHBO start cursus Eenheidsdiploma Gouden medaille voor jubilaris Geen VVD-stemi DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 HET VRIJE VOLK VLAARDINGEN Zelfs bij Vlaardingen bestaat 'n eldo rado der natuur: de Vlietlan- den bij Maasland tussen de Maassluise Trekvaart en Soo ner Vliet: een kleine 30 ha groot terrein van Natuurmo numenten (sinds 1949), dat als goeddeels niet bemest boezemhooimoeras een zeer zeldzaam en merkwaardig vegetatie type heeft en rijk is aan "orchideeën, moeraskar- telblad, veenpluis en talloze moeras- en weidevogels: grut to, kievit, tureluur, meerkoet, waterhoentje, wilde eend, zo- meftaling, waterral en (waar schijnlijk weer) torenvalk. ''.v NHV'ers over natuurmonumentde Vlietlanden: alsjeblieft géén zeïlmeer. De watersport wil graag een deel van nexeren. het vlietengebied, an- ADVERTENTIE HEUGAFELT HEUGAFLOOR HEUGA- MINI-TEGELS MARKT 3 - 7 - 50 - 53 - 57 - 60 I L VLAARDINGEN TELEFOON 34.22.32—34.88.18 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Morgenavond starten Sehiedamse politici voor de derde (en naar men kan aannemen laatste) ronde in de strijd om de wethouderszetels. (ADVERTENTIE) Onze prachtige kollektie Perzen begint danig te slinken. U hebt nu nog de kans om zo'n pracht Pers zeer voordelig aan te schaffen. ENKELE GEWELDIGE AANBIEDINGEN: PAOINA I: Enkele dagen geleden zijn de na tuurliefhebbers in Delfland weer 'ns hevig aan 't schrikken ge bracht. Ditmaal door 'n (via onze krant) geiiite wens van de water sporters de Vlietlanden af te gra ven om er vooruitlopend op 't nog jaren durende plan Midden-Delf land een watersportmeer van te maken. Deze veel' willen de natuurvor sers nimmer laten. In het verleden ontviel hun reeds In deze omgeving: de Beer, Koedood, het Sterrenbos in Schiedam, de Berenplaat, de Vondelingenplaat, eiland. Rozen burg, de Poldersvaart, Spiermgs- hoek en Bakkerswaal, stuk voor stuk prachtige natuurgebieden die zijn bijgezet in het voortwoekerend industriegebied. En dan het Staelduinse bos: ge deeltelijk door defensie bezet, ge deeltelijk bedreigd. „En als ze dan met hun vingers wijzen naar onze dierbare Vlietlanden," zegt de heer j. van Haren, bestuurslid van de Vlaardingse afdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging (NHV), „vind ik dat we moeten terugwijzen." Naar de watersport: afval en olie op het water, de zeldzame zwarte sterns die de laatste jaren door de druk beoefende watersport niet meer zijn komen broeden, „Nog af gezien van de nivellering," voegt de heer Van Meggelen, bestuurslid van de NHV en voorzitter van de afdeling vlaardingen, daaraan toe, „die we in onze maatschappij heb ben bewerkstelligdwaterveront reiniging en -verwarming, de insecticiden, de kunstmeststoffen, liet lawaai, de industrievestigingen op wat eens mooie reservaten wa ren. We hebben een klimaat ge schapen waarin ieder er zich van af maakt door te zeggen: zó erg ma ken we het niet. Rijkswaterstaat zegt: alleen, maai- een stuk weg, de vervuiler zegt: alleen maar vrat afval en rook, de lawiamaker: al leen dat geluid, de industrieel: al leen wat lapjes grond. Je wordt altijd in de hoek gedrongen van de muggenzifter. Vroeger Van Wal- sum en nu Thomassen zeggen: Ik voel me altijd in de weg gezeten door de .natuurbeschermers." En nu leggen de watersporters door nood gedreven een claim op het Vlietengebied. Geen natuur liefhebber geeft daar wat om, het is maar een woest gebied, zeggen die. Maar de natuurliefhebber praat wel anders. „Het is een voor Nederland uniek gebied. Ons belang is dat in de directe omgeving een natuurgebied ligt van grote natuurweten<-zhap- pelijke en landschappelijke waarde. Dat is ook een van de re denen waarom de Vlietlanden niet voor het publiek toegankelijk zijn. Handen af van i - W-:S Maasland Daarom zullen we ons tegen de watersportplannen blijven verzet ten," zegt de heer D. M. van Kam pen, voorzitter NHV, afdeling Vlaardingen en als lid van de sec tie recreatie tevens lid van de Vlaardingse raad voor sport en recreatie. „Wij-zijn het erover eens, dat de zeilers in dit gebied er bekaaid af komen. Maar ik geloof dat als de plannen voor Midden-Delfland uitgevoerd worden, dat zij dan ge noeg water hebben. Trouwens, om voorlopig de Vlietlanden vast af te graven, is ook een plan dat jaren vergt, want dat kost zo'n drie mil joen. Overigens staan de Vlietlanden in het Streekpian voor de Rechter Maasoever (nov. 1964), dat nog steeds van kracht is, gehandhaafd ais beschermd gebied. In het plan Midden-Delfla.nd eender, hoewel niet expliciet. Wél wordt een ander gebied ge noemd dat de natuurliefhebber na aan 't hart ligt; de Eendenkooi, een drie en een half ha groot be2it van de gemeente Vlaardingen vlak bij Maassluis, waar op ee.nden niet meer wordt gejaagd, maar dat wel helemaal intact is. Voor belangstellenden, vooral heerster, de Stichting Vogelolie- slachtoffers, samen met de NHV schooljeugd, worden door de be- instructieve rondleidingen gegeven. Tot de broedvogels in dat gebied behoren de waterhoen, de holen- en tortelduif, ransuil, spotvogel, kooi- en pimpelmees, ring- en hcg- gemus, winterkoning, grauwe vlie genvanger. zanglijster en fitis, die een dankbaar gebruik maken van het. omliggende eeuwenoude kooi - bos. Ook dit pareltje van de natuur wordt geen rust gegund. De bedrei ging komt van twee kanten: de door Rotterdam geprojecteerde bovengrondse hoogspanningsleiding van Rotterdam naar Rozenburg, noordelijk langs Vlaardingen en vlak langs de Eendenkooi. Komt de leiding er, dan betekent die een bedreiging voor de talloze vogels in de omgeving, vooral de nachttrek- kers. De tweede bedreiging komt van Rijkswaterstaat, die op de kaart de Provincialeweg 20 heeft getrokken, op de toekomstige zuid grens van plan Midden-Delfland, en rakelings langs de Eendenkooi, die, wanneer de plannen doorgaan, gedeeltelijk bedolven zal worden onder een klaverblad (verkeers term!). Voor de vogels zal het dan met de rust gedaan zijn. En trou wens: de hele weg zal het Midden- Delflandgebied afsluiten van Vlaardingen, zodat minstens onderdoorgangen zeer dringend zijn. „Er is niets op tegen om deze weg vanuit de Blankenburgtunnel een bocht om de Eendenkooi te laten maken," zegt de heer Van Kampen. „Op 7 februari van het vorig jaar hebben we in de sectie recreatie daarover een advies uitgebracht aan de sportraad en B. en W. van Vlaardingen, en hopelk heeft Rijkswaterstaat daar nota van genomen. Wat de bovengrondse hoogspan- ningsleiding betreft stellen de na tuurliefhebbers al hun vertrouwen in de gemeente Vlaardingen die haar bpzwaren heeft kenbaar ge maakt en de aanleg enige jaren zal kunnen ophouden. Over de gemeentelijke medewer king hebben zij, zeggen ze, overi gens niets te kiagen. „We hebben een goede samenwerking met de plantsoenendienst. Nu is de ge meente bezig met de aanleg van de heemtuin, waarbij wij adviseren. Het Beatrixpark begint ook al heel aardig te worden. Het heeft al een behoorlijke planten- en vogel stand, Maar wat wij hiet missen, zeker na het verdwijnen van het Sterrenbos i.n Schiedam, is een be hoorlijk bos." Vandaar dat de sportraad ter compensatie van de oorspronkelijk wèl in het Midden-Delflandplan opgenomen 110 ha aan B. en W. hebben geadviseerd een groenstrook op te nemen in het plan, tussen rivier en spoorweg en de oostzijde van Maassluis en de grens van het bes temmingsplam Vla rrdingen- West. Dit advies is inmiddels overge nomen door B. en W. van Vlaar dingen en ook van Maassluis. De Sportraad denkt hierbij aan de creatie van een zwaar loofbos, dat het gebrek in de omgeving moet opvangen en tevens de luchtver ontreiniging kan helpen bestrij den. Dit gebied aan de Maas acht de Sportraad een noodzakelijke aanvulling op het plan Midden- Delfland, vcoral omdat Vlaardin gen dan niet alleen voor de kosten staat. De natuurliefhebbers hebben voor dat plan nog andere wensen: veilig stellen van het Staelduinse Bos. En wat onder het plan zelf valt: handhaving als agrarisch gebied van de Duifpolder en Com mandeurspolder bij Maassland, die aan de Vlietlanden grenzen. De polders zijn een prachtige broed plaats, voor weidevogels en in het najaar een doortrekgebied van onder meer duizenden goudplevie ren,. één van de grootste populaties in dit gebied. En een andere wens is het behoud van de historische boerderijen, langs de Zuidbuurtse- weg, die van grote natuurhistori sche en landschappelijke waarde zijn. Overigens is dit, evenals het vorige, ook de bedoeling. Maar ten overvloede willen de natuurvorsers hier nog eens de .nadruk op leggen In het gemeentebestuur van Vlaardingen hebben zij wel enig vertrouwen. ,Dat mannetje van de Coolsingel kan er een voorbeeld aan nemen." let OP HET JUISTE ADRES GEEN FILIALEN 8 Het enige wat bij voorbaat dui delijk te stellen is, is dat niet alle partijen er zegevierend uit tevoor schijn zullen komen. Met name de standpunten van de PvdA en de confessionelen (KVP en PCG) SCHIEDAM In september be gint de afdeling Schiedam van de EHBO in de bovenzaal van het ge bouw volkshuisvesting in de West- molenstraat met de nieuwe cursus v'oor het Eenheidsdiploma. Op maandagavond 14 september vangt de cursus voor de beginners aan, terwijl die voor de gevorderden op dinsdagavond 15 september start. Allebei de avonden beginnen om i9.30 uur en eindigen om 21.30 uur. Men kan zich voor de nieuwe cursus aanmelden bij: Mevr. E. Kockx-van Gerven, Mgr. Nolens- man 402, de heer JR. de Ruiter, Diepenbrockstraat 45, de heer A. van Katwijk, Galileistraat 17a en mj het secretariaat Vlaardingerdljk 335a, tel. 264188. Werkgevers kunnen inschrijven voor leden van hun personeel. SCHIEDAM Tijdens een re ceptie in café-restaurant Rijnmond aan het Nieuwlandplein werd gis termiddag aan de heer A. Bergkot- te de gouden draagmedaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigd door de voorzitter van genoemde maatschappij, de heer H.W.G. Hoek. De lieer Bergkotte (63) is deze medaille toegekend voor zijn vijftig jarig dienstverband bij de N.V. Hoek Machine- en Zuurstoffabriek. Eerder op de dag had de heer Bergkotte - geen onbekende in de Sehiedamse sportwereld: hij heeft enkele jaren in het eerste elftal van Hermes DVS gespeeld en was tot voor kort oefenmeester van en kele jeugdelftallen - een vererend getuigschrift ontvangen van de di rectie van de N.V. fVan een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De organisatoren van het Sehiedamse jeugdfestijn, dat vorige week vrijdag is afgeslo ten, zitten nu met een heleboel ge vonden voorwerpen. Wie iets kwijt is. kan dat de ko mende veertien dagen tussen 's morgens half 8 en 's middags 5 uur in de sporthal Margriet afhalen. Voorwerpen die over twee weken niet zijn afgehaald, zullen naar het politiebureau verhuizen. Overigens heeft het aanta! be zoekers aan jeugdfestijn dat van vorig jaar verre overtroffen. Waren het toen nog geen 6000 jongens en meisjes die er vertier kwamen zoe ken, nu waren het er ruim 8.300. staan zo lijnrecht tegenover elkaar, dat er, door wie dan ook, concessies gedaan zullen moeten worden. Ten slotte moet er toch een college komen. De vraag is nog maar of het overleg tussen de vertegenwoordi gers van de verscliüler.de raads fracties die deel zullen uitmaken van de nieuwe raad, tot een oplos sing zal leiden. Noodzakelijk is het niet want er is tot begin september de tijd om een nieuw college te kiezen. Of het gewenst is dat de woens dagavondvergadering weer wordt besloten met een „wordt vervolgd", is een tweede. Drs. J. Simons van de PvdA zegt: „Het zou idicot zijn wanneer je op 31 augustus nog niet weet wat je op 1 september wil. Zou de zaak zo verlopen, zou dat dan geen brevet van onbekwaamheid voor de Sehie damse raad zijn!" De beste oplossing voor de samenstelling van een nieuw col lege vindt de PvdA een zogenoemd afspiegelingscollege. Dat houdt in twee socialistische wethouders, één confessionele en één VVD-wethou- der. De confessionelen hebben dui delijk laten weten dat ze of twee zetels willen, of helemaal geen. Mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen, fractievoorzitster van de KVP, liet gisteravond weten dat KVP en PCG op dit standpunt blijven staan. Hiermee rekening houdend gaat de heer Simons ervan uit dat er twee fundamentele mogelijkheden zijn voor de samenstelling van het college. Of de huidige combinatie <2 socialisten, 2 confessionelen), of „een ander" college. Hij noemde als voorbeeld 2 socialisten, een VVB'er en één confessionele. „En als de confessionelen nee zeggen, dan moet die plaats door een ander worden opgevuld," meende hij. Blijkt, aldus de heer Simons, een afspiegelingscollege niet haalbaar, dan kiest de PvdA voor het op één na beste college. En daar wordt, zo bleek uit zijn woorden nog druk overleg over gepleegd. Met de PvdA is ook de VVD voor stander van een afspiegelingscol lege. Maar wat ais dit niet haal baar blijkt? VVD-raadslid G. P. Verhulsdonk kon er geen concreet antwoord op geven. Uitgaande van het „afspje- geiingsidee" gaf hij als mogelijk heid dat er een college zou kunnen komen met twee socialistische wethouders, één VVD'er en één komende uit de hoek van PvdA, VVD, D'66 of CPN. En dan zijn er combinatiemoge lijkheden te over. Ga (met de heer Verhulsdonk) maar na: 3 PvdA - 1 WD, of 2 PvdA - 2 WD. of 2 PvdA - 1 VVD (-) 1 D'66, of 2 PvdA - 1 WD - 1 CPN. Van VVD-zijde hoeft niet te wor den verwacht dat ze de confessio nelen tegemoet zal komen door te kiezen voor een college met 2 so cialisten en 2 confessionelen. VVD-fractievoorzitter drs. J. Houtman heeft op de laatste ver gadering van het seniorenconvent gezegd niet meer te geloven in de bestuurbaarheid van een dergelijk college. Al met al blijkt wel: er kan nog van alles gebeuren, woensdag avond. Behalve dan datgene waar iedereen tevreden mee zou zijn. Want de PvdA wil 2 zetels, de con fessionelen willen er 2 en allebei willen ze de WD er één geven. En er z.ijn toch maar vier zetels te verdelen. Want behalve bij de VVD is er geen enthousiasme voor een vyfde zetel. Alhoewel dat, volgens de heer Verhulsdonk, „de oplossing van alles zou zijn". (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Als de raad met een desbetreffend voorstel van B. en W. akkoord gaat, zal aan de Vereniging tot Verbetering der Volkshuisvesting „Patrimoniums Woningen" een drietal percelen grond tussen de Lepelaarsingel en de Albertine Agneslaan in erfpacht worden gegeven. Op deze grond zullen drie flats in twaalf bouw lagen moeten worden neergezet, met elk 60 woningen en bergingen. .MAASSLUIS Bij een atletiek ontmoeting tussen AV Maassluis en AV Fortuna uit Vlaardingen op het atletiekterrein in Maassluis- West zijn zondag de Vlaardingers als overwinnaars uit de strijd te voorschijn gekomen. Geen wonder, want Fortuna komt uit in eerste- klasse-competitiewedstrijden van de KNAU, terwijl Maassluis pas volgend jaar gaat deelnemen in de derde klasse, 'met een bescheiden seniorenploeg. De 110 meter kwam op naam van Louis Spek (F) met een goede tijd van 11,1 sec.; tweede werd Peter v. d. Hoek (F) met 12 seconden rond en derde werd Wim Lepolder (M) in 12,5 sec. De 400 meter leverde een over winning op voor Wim Lepolder (M) in de goede tijd van 56,3 sec.; gevolgd door Hans Gosens (F) in 57.5 sec. en Nico v. d, Vaart (F) in 59,5 sec. De 1500 meter werd ge wonnen door Dik v. d. Meer (F) in. een tijd van 4 min. 22,7 sec., ge volgd door Hans v. d. Heuvel (M) in 4,25,- en Bertus Stigter (F) in 4,25,1. De 3000 nieter werd een duidelij ke zege voor Ron Zoeteman (M), die hiervoor 10 min. en 1 sec. liet afdrukken. Jan Knippenberg (M) werd tweede in 10,28,-. De 4 X 100 meter estafette werd een fraaie zege voor AV Fortuna met 47,2 sec. De AV Maassluis be haalde 49,8 sec., wat een nieuw clubrecord is. De overwinningen op de technische nummers waren op één na alle voor Vlaardingen. Rob van Tielen (M) stelde op fraaie wijze het clubrecord hoogspringen scherper door over de lat te wippen op 1.8214 m. Twee fraaie overwinningen en nieuwe clubrecords nam Theo Maat voor zijn rekening door het speerwerpen op overtuigende wijze te winnen met 61.58 m en de kogel 11.95 m te stoten. Ook by 't discuswerpen was er 'n dubbele overwinning voor Fortuna Louis Spek wierp 32.72 meter en Erik Wierda 31.48 meter. De titel bij het verspringen werd opgeëist door Hans Scheffers (F) met 5,93 meter; tweede werd Rob van Tiel met 5,78 meter. VLAARDINGEN B en W stel len de raad voor, het havengeld van zeeschepen per 1 oktober aan staande met 25 pet te verhogen, Vlaardingen zou dan gelijk op gaan met Rotterdam, waar het col lege de raad een soortgelijk voor stel heeft gedaan. opruiming SI1'"1 303x196 1050.- 790.- Klrman Afthar 224x174 790.- 499 Afghan 356 x 305 1525.- 1275.- Heriz 311x237 1425.- 1100.- Hamadan i88 x 97 375.- 269.- Sh,raz '0x 70 vanaf 59.- •KEIZERSGRACHT 451-!-> BfJ DE'iËIDSESTRAATV v ■AMSTroOAM TELvZI ff

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1