SCHIEDAMSE COMMUNIST COLLÉ. KANDIDAAT VOOR HET COLLEGE Papegaai van Pipo t **-89.» *t*99.= 66 wil wel met PvdA en liberalen Wethouder Meyboom wel weer in college Kind g door duik in haven Viersen klem RAAD AANVAARDT 'NIEUWE RPHO-STRUCTUUR: JZoiet s vergeet je niet gauw «P j et HHgt VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Van onze verslaggever RUUD VAN DER WEYDE SCHIEDAM Een bloem stuk van werkgever Manhave en ettelijke telefoontjes mar- markeerden donderdagavond de aanstaande verkiezing van Bernardus Evert Collé tot eerste communistische wet houder van de stad Schiedam. Ontspannen, gemakkelijk pratend, ontplooit de man, die jarenlang op bouwsteigers de timmermanshamer hanteer de, een nuchtere kijk op de politieke manoeuvre die hem in september bestuursverant- woordelijkheid schenkt. ,,Ik zal een jaar of zeven, acht zijn geweest, toen ik op de Singel, voor het huis van de burgemeester met een bord liep: Ik heb hon ger! Vader voor de oorlog al 25 jaar als communist in de raad was wegens zijn politieke activiteiten zon der steun gezet. Zoiets ver- geet je niet gauw meer. Dan waren er later ook de werkelozenacties en de liuurstaking van '33. Et- werden barricades opge worpen in de Gorzen. De marechaussee moest eraan te pas komen. De keus is voor mij nooit zo moeilijk geweest." B. E. Collé over zijn communist-zijn. ill# 0 WmM. Collé: De mentaliteit is veranderd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoewel niet zonder kritiek („Oude wijn in nieuwe zakken") "meende mevrouw H. de Vos van de (CPN) ging de raad gisteravond dan toch na 2'-2 uur praten akkoord met het voorstel tot „modernisering" van de Stichting Rotterdams Philharmonisch Orkest. De kaketoe die de jeugdige cameraman van de tv-ploeg van Jeugdland hier op de korrel neemt is er niet zomaar een. Het beest heeft zelfs al een ruime camera-ervaring. De praatgrage Australische vogel is namelijk een van de hoofdrolspelers in het televi- siekindexprogramma Pipo de Clown. De kaketoe die, als hij niet met het Circus Pipo door het land of over de beeldscher men rondwaart, in Blij dorp woont, komt binnenkort weer voor de in dit geval profes sionele tv-camera's als de opnamen voor de nieuwe Pi- po-serie van start gaan. Het dier zal dan zelfs nog de gelegenheid krijgen op Iblza, waar ook opnamen zul len worden gemaakt, een sna veltje Spaans op te doen. In oktober kunnen de be zoekers van Blij dorp komen controleren of de vogel een talenknobbel heeft, want dan zal hij weer, net als 'altijd, op zijn plaatsje in de diergaarde zitten. lËlR* fe: t termeulén 120 x 190 cm 130 x 190 cm Oplossing voor kwestie Staeldum? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Initiatief Comité Golf Staelduyn wil zijn plannen voor de aanleg van een golfbaan in het Staelduinse Bos zodanig wijzigen dat een groter stuk natuurgebied onge moeid blijft dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Het comité wil, als de regering bereid is voor de nodige financiën te zor gen, een gedeelte van de golfbaan aanleggen op een stuk weide- en landbouwgrond aan de zuidzijde van het terrein dat op het ogenblik te koop is. Geen verklaring in raad Spijkenisse (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE Wethou der B. Meyboom (p.v.d.a.) van Sociale Zaken en Volksge zondheid is teruggekomen op zijn voornemen zijn kandida tuur voor een plaats in het nieuwe college van B. en W. in te trekken. <L> Samen met vertegenwoordigers van Partij van de Arbeid en WD zal hij dan een college vonnen, zoals Schiedam dit nog nooit heeft gekend: zonder katholieken, zonder protest ants-christe lij ken. Centraal in dit eerste interview dat hem als wethouder-in-wording wordt afgenomen, staat de vraag hoe er in Schiedam kon gebeuren wat pakweg vier, vijf jaar geleden nog volslagen onmogelijk was. Is de CPN veranderd, de andere par tijen, of zijn er in het zuiver per soonlijke vlak raakpunten ontdekt die tot dit rood-liberale verbond hebben geleid? Van een glas melk nippend be aamt Collé de twee laatste punten van deze vraag. 'De verkiezingsuit slag van juni en de constructieve aanpak waarmee hij zich als com munistisch raadslid steeds heeft proberen in te zetten voor de be langen van Schiedam en zijn be volking slechtten barrières die van oude politieke vijanden hooguit „andersdenken" maakten. Maar de CPN blijkt in haar gedachtengang dezelfde gebleven van 25 jaar gele den, alsook haai' politieke stand punten en haar vertegenwoordigers. Deze uitspraak duidelijk betwij feld wetend, wil Collé er nog wel aan toevoegen, dat juist de demo cratische instelling van de Neder landse communisten zich in de laatste jarei steeds duidelijker aan de bevolking is gaan manifesteren. „W'e hebben ook getoond conse quent te zijn." Hij noemt zonder overigens een hoofdrol voor zijn partij te willen claimen de acti viteiten in Groningen, die in de stemöustütslagen duidelijk hun sporen achterlieten. "Dat alles, heeft ertoe bijgedra gen, dat de mensen steeds meer van onze politiek zijn gflan begrij pen, al zouden ze zich misschien nooit bij ons aansluiten. Het blijkt me ook steeds weer uit de aanval- -JPiSS en j ij nu die vent, len op onze partij, bijvoorbeeld via de media. De manier waarop dat tien jaar geleden gebeurde, zou nu helemaal onbestaanbaar zijn." En over andere communisten dan toen: „Vergeet niet dat een hele boel van onze mensen rotperiodes hebben doorgemaakt... De koude oorlog, de communistenhaat... Ze verscholen zich in een harnas en daar kreeg je ze niet gemakkelijk weer uit. Ook daarin is gelukkig veel veranderd." Nu politiek Schiedam hem en zijn tweemassfractie in het ge meentebestuur heeft gehaald. Is dat voor Collé het bewijs dar. er samen te werken is. ook ai lopen je uitgangspunten verre van paral lel." En verder zijn er dan natuur lijk de persoonlijke, verhoudingen ze "W, die je op een ogenblik tot samen werking doen besluiten." In dit laatste opzicht aarzelt hij niet nu ai zijn vertrouwen uit te spreken in de collegialiteit en vooral de mentaliteit waarmee Schiedams nieuwe bsstuursteam de komende vier jaar ingaat. Dat er van de vier tenniisnte twee op een minieme periode van bestuurder schap kunnen terugzien, laat hem onverschillig. „Voorbeelden genoeg van mensen die zonder dat hun werk goed doen," vindt de man die in '47 voor de eerste maal tot het raadslidmaatschap werd geroepen Zelf is hij wel blij met zijn vele jaren politieke ervaring, die hem vijf jaar geleden ook in de Rijn- mondraad bracht. En nu dus het wehouderschap. In plaats van de uitvoerdersfunctie bij de grote Rotterdamse bouw maatschappij. Een grote verande ring? Collé is er niet kapot van. laat 't althans niet: blijken. 'Ver schillen zijn er natuurlijk in het werk zelf. maai' al die andere din gen het omgaan met mensen, het. uitcoeren van bepaalde taken binnen de tijd die ervoor staat. daar zitten toch wel een heleboel overeenkomsten in. Zijn communistisch voorvech terschap. nu als beheerder van een Schiedamse portefeuille? 'Och, je hebt nog steeds mensen die zeggen als ze rn'n naam lezen of horen: 'Zozo, Collie, die communist. Maal ais me dan eens tegenkomen en me leren kennen, zeggen ze: 'Ik wist niet dat jij die vent was.' hide wijn in nieuwe zt kken Alleen mr, dr, S. W. Couwenberg probeerde nog met een motie ver andering te brengen in het feit dat de Vereniging van Vrienden van liet RPhO in de nieuwe conceptie geen bestuursleden meer kunnen aanwijzen. De heer Couwenberg stelde een verdeling voor van 3 bestuursleden, bindend aan te wij zen door het orkest, drie door B. en W. en één door de Vereniging. De voorzitter, die in de nieuwe voorstellen voorbehouden blijft aan B. en W. („We vinden hem." aldus de wethouder, „daarvoor ie belangrijk in het geheel"! zou in de motie Couwenberg moeten wor den benoemd op voordracht van B. en W. en na raadpleging van het RPhO-bestuur door de gemeente raad. Mevrouw Schilthuis ver klaarde namens de PvdA dat zij wel haar waardering had vcor de Vereniging, maar dat ze toch tegen cie motie zou stemmen. Wethouder Reehorst antwoordde de heer Couwenberg. dat bij de behandeling van de aangepaste statuten in de nieuwe gemeente raad men nog volop de gelegenheid zou krijgen om op dit soort punten, wijzigingen aan te brengen en zei nu alvast toe dat met de opmerkin gen voor zover mogelijk rekening zal worden gehouden. I» zijn ant woord ging hij ook uitvoerig in op de kritiek van mevrouw Vos. „Zij." aldus de wethouder, „over drijft veel moeilijkheden die er vorig jaar zijn geweest. Achteraf, nu wij er afstand van hebben ge nomen. was er toch geen reden om de hele boel op springen te zetten zoals toen is gebeurd. Het orkest is een gezond lichaam gebleken dat wel wat kan hebben. Uit de woor den van mevrouw De Vos leid ik af dat ze zegt: het orkest heeft dit bereikt ondanks het bestuur. Wel. de absurditeit van die woorden laat ik graag aan u over." SÏK5# het winkcler» waard U zult het zo langzamerhand door de advertenties wel we tenpolyaether is licht in gewicht, geeft geen stafboei en garandeert een prima vlakke ligging Maar U moet deze gemakken zelf ondervonden hebben om werkelijk te weten hoe ideaal polyaether is. Dit is een mooie gelegenheid om een polyaether matras te proberen, want nu verkopen wij ze voor een uiterst voor delige prijs2 Persoons poly aether matrassen in twee maten. Vrijdagavond om 6 uur begint op de 1e.etage de verkoop van deze prima polyaether matras sen, 2 persoons, in de maten 120 x 190 of 130 x 190 cm, overtrokken met fraaie damast. Elfce vrijdagavond tot9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. i Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM D'66 heeft nu ook in. een brief aan de PvdA-frac- tie bevestigd, te voelen voor een programcollege waarin zij. de so cialisten en de VVD zitting nebben. Men baseert dit op het feit dat de VVD *aich in hoofdlijnen met, het PvdA-program heeft verenigd terwijl de door de PvdA gewenste partner naast D'66: de PCG-KVP heeft laten blijken op „essentiële punten verschil van Inzicht te heb ben". Zoals bekend ziet de PvdA in middels geen programcollege meer zitten. Men heeft zich neergelegd bij de vorming van een afspiege lingscollege waarin men hoopt dat ook D'66 zal zitten, maar de Demo craten ketsen dit af. D'66 is voorts van mening dat het veel te voorbarig is te zeggen, zoals cie PvdA doet. dat een programcol lege niet meer mogelijk is. De pro cedure van schriftelijke vragen aan elkaar, op voorstel van D'6S, bij voorbeeld is nauwelijks uit de verf gekomen. Golfclub doet concessies Het Comité schrijft dit in een brief aan de achttien leden van de Tweede Kamer die b(j de aankoop- commissie van het Staelduynse Bos geprotesteerd hadden tegen de plannen voor de golfbaan. De heer H. A. J. Flapper van de regionale werkgroep Staelduyn. die ijvert voor behoud van het Stael duynse Bos voor recreatieve doel einden, noemt de concessie van het comité „een eerste stap in de goede richting." Niettemin zal de werkgroep de achttien kamerleden verzoeken ae door het comité voorgestelde tus senoplossing voorlopig niet te steunen en te blijven aansturen op mogelijkheden om het gehele bos buiten de golfbaanplannen te hou den. Volgens de heer Flapper zou er voor de golfbaan voldoende plaats zijn in een eventueelin de toe komst aan te- leggen groengordel langs de Nieuwe Waterweg. Ad junct-secretaris Visser van de Na- tuurbesehermingsraad zegt dat het goifcomité niet geheel afwijzend staat tegenover dit initiatief. Het comité is overigens, blijkens de brief aan de achttien kamer leden van mening dat de aanleg van de golfbaan geen aantasting van het natuurgebied betekent. Het comité schrijft onder meer: „Een golfcourse conserveert, onderhoudt en creëert natuur. Twaalfhonderd Nederlanders zullen en kunnen daarvan zeer Intensief en praktisch het gehele jaar door profiteren. Bovendien heeft overleg met de directie van Staatsbosbeheer het comité de overtuiging gegeven dat, met inachtneming van enkele wij zigingen in de oorspronkelijke op zet, geen enkel gevaar voor het bos De heer Flapper, die heeft aan gekondigd dat er binnenkort nieu we acties zullen komen voor het beiioud van het bos, heeft bekend gemaakt dat voor de aankoop van een deel van het bos nu een bedrag van 60.000 gulden bijeen is ge bracht. Het lag in zijn bedoeling dit be sluit in de gisteravond gehouden raadsvergadering toe te lichten en daar tevens bekend te maken dat hij uit de Partij van de Arbeid zou treden. De reden voor het inslikken van deze mededeling is een gewij zigde houding van de nieuwe frac tie. De heer Meyboom gisteravond daarover: ,,De ontwikkelingen in het beraad van de fractie hebben een zodanige wending genomen, dat ik in het belang van de partij en om het verdere overleg niet te bemoeilijken, heb besloten geen verklaring af te leggen." In hoeverre de moeilijkheden bij de PvdA-fr&ctie inzake de kandi daatstelling van wethouders zijn opgelost, zal pas op donderdag 13 augustus blijken wanneer de frac tieleiders van de nieuwe raad voor een tweede overleg bij elkaar ko men. Gestreefd wordt- naar een af spiegelingscollege van twee PvdA- wethouders, één van D'66 an een van de Christelijke groepering. Bij het eerste overleg kon de Partij van de Arbeid slechts één kandidaat noemen, de heer J. J. Visser, de huidige wethouder van Financiën, Onderwijs en Sport en Recreatie. Op aandrang van de overige iracties beloofden de socialisten toen op de vergadering van volgen de week donderdag met een tweede kandidaat te komen. Uit de opzien barende verandering in de plannen van de heer Meyboom zou kunnen worden geconcludeerd dat de frac ties hem desnoods kandidaat willen stellen. Dan is het echter nog zeer de vraag of de heer Meyboom door de overige fracties zal worden aan vaard. De vergadering werd gisteravond weer geleid door burgemeester P. J. Bliek. Na een afwezigheid wegens ziekte dankte hij de raad en. de bevolking voor het enorme medele ven. Hij vertolkte dat met de op merking: „ik voelde me een geko zen burgemeester." ('Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Dank zij het snelle optreden van twee mannen is gisteravond rond kwart voor ze ven een jongetje, dat ter hoogte van de Maasstraat in de Oude Haven was gevallen, van de ver drinkingsdood gered. Het zeven jaar oude kind, Arend Bakker, liep met een vriendje langs de haven en viel tijdens het spelen in het water. Het vriendje holde weg om hulp te halen. In middels had mevrouw Van Oosten, die aan de Westhavenkade woont, een handje boven water gezien. Zij waarschuwde haar buurman G. Baas (33), die het water in dook. Op dat moment was het kind al enkele malen onder water ge weest en lag het zeven meter van de walkant. Het gelukte de heer Baas het kind aan de wal te brengen. Daar begon de 31-jarige A. van Oosten direct met mond-op- mondbeademing. Hij slaagde erin het kind. dat bewusteloos was en geheel blauw zag, weer tot leven te wekken. Het jongetje is opgenomen in het Holy- ziekenhuis. Bij de redding verloor de heer Baas zijn horloge. (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM Tijdens de gisteren gehouden raads vergadering vertrok op zeker moment PCG-fractieleider drs. H. J. Viersen, die in de onderhandelingen over de wethoudersverdeling alle PvdA'ers, D'66'ers en noem maar op, te slim af is ge weest. Even na zijn vertrek dus, on derbrak loco-burgemeester G. Z. de Vos de vergadering voor een mededeling aan de bezitter van de volgende auto, nummer zo en zo". Zei de heer De Vos: „Want dc eigenaar van die auto is ge lukt wat nog nraar zeer wei nigen besehoren is geweest: hij heeft de heer Viersen vastgezet.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2