Werk voor Rotterdamse gehandicapten centraliseren j OPSCHUDDING OVER BERICHT SLUITING VAN PIET SMIT JR. Amsterdam heeft ervaring met de AAA Protest tegen onteigenings plannen Delfland Lips Drunen krijgt order van 12 min. Overleg DB Rijnmond wordt tot 'belac BRIEVEN VAN LEZERS Gorkums college met PvdA, KVP en AR aai RTM- tram rijdt in Zillertal Automobiliste verongelukt M. H. L. Westrate over nieuw verzoek om uitstel Geldboetes voor hasjish-bezit Verhuizingen Meubelopslag Eigen strandje geld nodiir voor Schiedams stadskantoor ROTTERDAM De ko mende week gaat het Cen trum voor Vrijwilligers pro beren alle autohulpdiensteu did in Rotterdam gehandi capten op aanvraag vervoe ren, bij elkaar te krijgen. In Rotterdam zijn vele ver schillende kleine hulpdien sten aan het werk; vaak ge organiseerd vanuit parochies en diaconieën. Een van de grootste vrij willigersdiensten is die van de heer N. Lijflan den die een kaartsysteem met ongeveer 300 automobi listen ter beschikking heeft. Ook het Centrum vbor Vrij willigers, aan de Schiekade, houdt zich bezig met het ver voer van mensen die om de een of andere reden niet met het openbaar vervoer of met een taxi weg kunnen. H. Th. C. Hodes: „Nu is men meer geneigd tot samenwerking." DEN HAAG De geweste lijke Raad Zuid-Holland van het Landbouwschap heeft in een brief aan minister Lar- dinois van Landbouw en Vis serij ernstige bezwaren ge maakt tegen de onteigenings- plannen in een gebied van 1900 hectare, dat deel uit maakt van het plan Land inrichting Midden-Delfland en dat voor de recreatie is bestemd. Nu iekker eten in STATENHOF ROTTERDAM Onder het personeel van de Machine fabriek en Scheepswerf v/h Piet Smit jr. is opschudding ontstaan over een publicatie in Elfeeviers Weekblad, waar uit blijkt dat hun onderne ming in het kader van een fusie tussen Verolme en het Rijn-Schelde-concern geslo ten zou kunnen worden. Hoogovens TH. KASTEEL Jr J Van Slingeiandtiaan 4 1 Tel. (01850) 33386 Dordt ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 Koppen bij elkaar voor één grote autohulpdienst van vri (Van een onzer verslaggeefsters! i Het hele probleem 'vin de hulp, die men gehandicapte» en bejaar den moet geven als aj eens hun huis willen verlaten, is verleden week in de gemeenterad aan - de orde geweest. Er werd tien gespro ken over het voorstel van B. en W. niet over te gaan tot het treffen van voorzieningen voor le moeilijk- ter-been-zijnden in de rr.etro. Mej. mr. E. J. J. E. Schut Ikv.p.)' pleitte in de raad voor het instel len en het subsidiërei van een vrijwillige autohulpdiewt voor ge handicapten. Wethouder G. Z de ers Vos (sociale zaken) en wethouder H. W. Jettrnghoff (openbare nuts bedrijven. waaronder het openbaar vervoer valt) hadden wel oren naar het idee. De heer Jetttnghoff vond het .na tuurlijk" dat de gemeente een der gelijke organisatie zou subsidiëren. De heer De Vos verklaarde graag eens te willen praten met de men sen in Rotterdam, die al bezig zijn met een vrijwiiligersdienst. Hij dacht aam het vormen van een grote organisatie. De mensen, die zich achter de vrijwilligers-autohulpdlenst willen steilen gaan nu de koppen bij eikaar steken. De heer H. Th. C. Hodes, directeur van het Centrum voor Vrijwilligers, dat is gevestigd aan de Sohiekade, (tel. 242879) wil de centrale voor de autohulpdienst best aan de Schiekade vestigen. Hij heeft al plannen ook: „We gaan nog eens proberen alle hulp diensten in Rcterriam te centralise ren. Een jaar geleden vras het nog onmogelijk: iedereen verdedigde zijn eigen standje: Nu is men meer geneigd samen te', werken, mis schien dat het lukt.. We zouden eerst een half jaar op proef moeten draaien, een soort aanloopperiode." "In dat halve jaar zouden we hier een centralei kunnen vestigen, met hulp van vrywhligersT die vooral de telefoonpost moeten, be zetten. We kunnen dan gegevens verzamelen over de gewenste bezet ting. Pas na dat halve jaar zou de gemeente subsidie moeten verlenen, aan de hand van de resultaten van de proef. De heer Lijflander zegt ook: Ik modder hu al 25 jaar zon der subsidie, nu komt 'het op de. tijd ook niet meer zo aan." Aldus,de heer Hodes. Hij zegt erbij: "Subsidie zou pas verleend moeten worden als we kunnen waarmaken dat wë in 'Rot terdam willen samenwerken want daar heeft het altijd aan ontbro- ken." Al in 1968 heeft de heer Hodes geprobeerd een centrale autohulp dienst in te stellen in,Rotterdam,. -"Ik denk bij de autohulpdienst vooral aan gehandicapten, aan be- jaarden die moeilijk lopen. Mensen die om een dringende reden het huis uit moeten, al is het maar orr. weer contact met, de buitenwereld 'te krijgen. Voor de echte invaliden ligt het natuurlijk moeilijker om ze met een personenauto te vervoeren. Daarvoor zouden we in een later in navolging van,die in Amster-, stadium aangepast vervoer moeten dam. Toen lukt het niet'overeen- brijgen." zegt de:'heer Hodes. Hij stemming te bereiken. vindt tenslotte, dat aangepaste voorzieningen in bus- en tramop stappen "minder spectaculair, maar veel reëler zouden zijn dan aanpassingen in de metro. En zo veel hoeft een uitklapbare lage op stap niet te kosten." Volgende week vergadert de heer Hodes met de heer Lijflander en anderen. De kreet „Rotterdam is op het gebied van hulpverlening net een dorp" zal misschien na zijn bespreking en na een. mogelijk con tact met wethouder De Vos weer wat zijn afgezwakt. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De op te rich ten Rotterdamse autohulpdienst voor bejaarden kan veel steun heb ben van de ervaringen van de hulpdienst, die al jaren in Amster dam draait. Mej. mr. E, J. J. E. Schut, het KVP-raadslid dat de zaak in de laatste raadsvergadering aan het rollen bracht vertelt «lit van de Algemene Autohulpdienst. Amster dam (AAA). De AAA draait vanaf 1967 In februari 1969 is het een stichting geworden, die allen die moeilijk te been zijn wil vervoeren. Een aan vraag voor een lift met een auto moet altijd via derden gaan:,-.een arts, verpleegster, de GGD, een Kruisvereniging. De meeste auto mobilisten werken gratis. Soms geeft de AAA ze een kleine tege moetkoming in deautokosten, maar dat gebeurt alleen bij de mensen die voortdurend beschikbaar zijn. Op een centraal punt zit een administratieve kracht, die de vra gen van de gehandicaptenverza melt en de automobilisten noteert. Het jneesfe, bieden zich vrijwillige rijders aan die gepensioneerd zijn; ook zijn er veel huisvrouwen. In de afgelopen zes maanden werden per maand gemiddeld 200 ritten uitgevoerd; soms tot aan Leeuwarden toe Dan wordt van de vervoerde wel een beseheiden ver goeding gevraagd." Mej. Schut vindt .overigens, dat de onderzo- - «iie in Rotterdam .worden gecu^ naar aanpassingen in het opbenbaar vervoer gewoon door moeten gaan „Maar de auto- hulpdienst zou op korte termijn van de grond moeten komen." De raad noemt hetbedenkelijk dat het agrarisch bedrijfsleven niet is gekald in de voorbereiding van deze ingrijpende naatregelen. „De plaatselijke bevolling is daardoor geïrriteerd. Ze is slleen maar op de hoogte gebracht van het voor land en tuinbouw bestimde gedeelte van het plan." De raad vind; het vooral be zwaarlijk, dat rosn de onteigening, waarvan zelfs de noodzaak nog niet is aangetoond, ter hand wil nemen voordat het plat in zijn totaliteit met alle betrokkenen is doorge sproken. Het orttrekken van grond aan land- en suinbouw stuit ove rigens bij de md niet op verzet. De grenzen in het plan Midden Delfland tusseï het agrarische en het voor recreatie bestemde gebied zijn volgens «e Gewestelijke Raad ongelukkig gitrokken. Voorgesteld wordt Rijksweg 19 als scheidings lijn te nemei.en het oostelijk deel ran het gebed tot bufferzone te bestemmen. De agrarische bedrij en, die in dat gebied particulier worden geëxploiteerd, zouden moe ten worden bsëindigd. (ADVSRTENTIE) ■■lliigmiiaiiaiaii HOTEL-CiKe-KKS'1'4 UK A NT Onze nrlzen zim drastisch verlaagö Een compute maaitijd no reeds tatiaf 6,00 STEE GO VERSLOOT 59 LEL. 40700 DORDRECHT i Wie met vakantie in de Oostenrijkse streek Zillertal is geweest, heeft misschien wel in een oude RTM-tram gereden. De motor tram die een aantal jaren geleden nog tussen de Rosestraat en Hellevoetsluis reed, onderhoudt nu name lijk de verbinding tussen Jenbach en Mayerhofen, De tram liefhebbers wisten het natuurlijk ai lang, maar nu kunnen ge wone stervelingen het ook eens op een foto zien. Van een onzer verslaggevers i Piet Smit jr. behoort tot het Rijn-Schelde-concem. In feite ver sterkt de Elsevier-publikatie een ge rucht. dat al enige maanden liep. Sluiting van Piet Smit jr. zou een van de aanbevelingen zijn. die de conimissie-Winsemius in een in terim-rapport aan minister Nelis- sen heeft gedaan. De commissie stelt ook het voortbestaan van de Verolme-werven in Alblasserdam en Heusden discutabel. De Alblasser- damse werf zou het best kunnen worden samengevoegd met Van der Giessen-De Noord, meent de com missie. Teleurgestelde werknemers bij Piet Smit jr. hebben een open brief geschreven, waarin vrij zeggen de Winsemius-aanbevelingen met ver ontwaardiging te hebben gelezen. „Wij dachten dat deze commissie in het leven was geroepen om een oplossing te vinden voor de verlie zen van Verolme (ten bedrage van 170 miljoen). Wij begrijpen niet waarom ons bedrijf dat tot een goed lopend concern behoort gesloten zou moeten worden. Wij vragen ons af of dit standpunt steunt op een on derzoek door een accountants- of organisatiebureau, contacten met de vakbonden, de ondernemings raad en de werknemers. Wij gelo ven dat dit per se niet het geval is. Piet Smit jr. is een bedrijf van bijna honderd jaar, dat op het ogenblik ruim van opdrachten is voorzien. Het telt 1200 werknemers, waaronder velen met een langjarig dienstverband," besluit de brief. „Er is sprake van sociaal onrecht." (Van een onzer verslaggevers) DRUNEN Het Scheepsschroe- venbedrijf Lips N.V. te Drunen heeft opdracht ontvangen voor de levering van een serie van zestien 5-bladige scheepsschroeven jnet een diameter van zeven meter en een gewicht van ongeveer 42,5 ton elk. Met de order is een bedrag van ruim twaalf miljoen gulden ge moeid. De schroeven zijn bestemd voor de acht dubbelschroef container schepen, waarvajn er in opdracht van de Amerikaanse maatschappij Sealand Service Inc. drie bij de RDM (lid van de Rijn-Schelde Groep), drie bij A. G. Weser i; Bremen en twee bij Rhetastaijh Nordseewerke in Emden worden ge bouwd. Deze containerreuzen capaci teit 1086 containers zullen een snelheid krijgen van 33 knopen. De schroeven zullen worden aangedre ven door turbines met een totaal vermogen van 120.000 pk per schip. LEKKERKERK (ANP) Op de provinciale weg Krimpen a. d. IJs- sel-Schoonhoven is gistermorgen omstreeks negen uur een inwoon ster van Rotterdam met haar auto bij het ingaan van een bocht recht door geireden en tegT, een boom tot stilstand gekomen De vrouw, de 61-jarige C. J. W, Teilier uit Rotterdam, was op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Met verba zing" heeft de heer M. H. L. Westrate. fractievoorzitter van de Protestants Christelijke Groep in de Rünmondraad, kennis genomen van de brief van de PvdA-fractie. waarin deze nogmaals om uitstel vraagt van het overleg over de sa menstelling van het dagelijks be stuur van Rijnmond. De PvdA doet dit mede namens de CPN en D'66. Zoals bekend heeft deze groep partijen reeds eerder het verzoek gedaan het overleg te verschuiven van 11 naar 18 augustus. Volgens de heer Westrate. die zijn brief richt aan de heer J. de Jong. voor zitter van de PvdA-fractie in Rijnmond, komt het erop neer, dat ..u pas dan overleg wilt wanneer de fracties van CPN, D'66 en PvdA het onderling eens zijn geworden, zowel over de zetelverdeling als over een concept beleidsuitgangs punten." De PCG-fractievoorzitter ver volgt: „Los van het feit, dat mijn fractie geen behoefte heeft aan een zgn. programcollege, meen ik er nadrukkelijk op te moeten wijzen, dat de door u voorgestane proce dure in feite het overleg tussen alle fracties tot een belaching maakt." Blijkens de brief deelt de KVP-fractie de mening van de heer Westrate. PvdA, CPN en D"66 bereiden, zo als wij gisteren berichtten, een program voor waarin de uitbreiding van de Maasvlakte een. halt wordt toegeroepen en ten aanzien van de Hoogovens-vestiging een afwijzend standpunt wordt-ingenomen. Dit program moet het uitgangs punt zijn bij het overleg over de verdeling van de gecommitteerden- zetels in de Rijnmondraad. PvdA D'66 en CPN claimen vier van <<e zes beschikbare plaatsen op grond van de 4338-meerderheid, die ze gezamenlijk hebben. ADVERTENTIE Welzijn in het Rijnmondgebied, veelvuldig onderwerp van gesprek in onze snel vervuilende Delta. Langzamerhand moet iedereen nu weten wat de rampzalige gevolgen zullen zijn van de voortgaande luchtverontreiniging één van de facetten van de algehele milieu verontreiniging. Sluit u niet af voor de gevaren waarin u en uw kinderen en wij allemaal verkeren. Materiele welvaart is geen waar borg voor gezondheid. De statistie ken bewijzen het onweerlegbare cijfers geven een somber beeld over de gezondheidstoestand van de be volking in het Rijnmondgebied, Het is duidelijk, dat hier geen sprake van fantasie of overdrijving kan zijn. Daarom: laten wij voorkomen in ons eigen belang dat er een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte zal worden gevestigd. De luchtver vuiling veroorzaakt door zo'n bedrijf zou ons woongebied nog onleefbaarder maken. En in het zo vaak aangevoerde argument van de werkgelegenheid, die door de Hoog ovens in belangrijke mate zou wor den verzekerd, gelooft u toch ook niet? Duizenden gastarbeiders zou den moeten worden aangetrokken om het bedrijf draaiende te hou den, zo verzekerden deskundigen. Daarom ook: steunt u de actie van ons comité: het Centraal Ak- siecomité Rijnmond, voor het voor komen van de vestiging van Hoog ovens. Een kaartje met: „onderge tekende verklaart zich tegen de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte" en uw handtekening is voldoende. Wij hebben nog slechts tot half november de tijd! Het adres van het comité luidt: C.A.R., p.a. Doggerstraat 6A. Rot terdam. Namens het C.A.R.: mej. A. van Oosten, Schermlaan 61A, ROTTER- r)A2il;'3 (Van een onzer verslaggeversj GORKUM —PvdA, KVP en AR suilen in Gorkum het college van B. en W. gaan vormen. Uit hun midden zijn de heren C. J. de Ron de (p.v.d.a.i, C. H. Potters (p.v.d.a.i. M. Oostlander (ar.) fn R. S. Kiliian (k.v.p.i gekozen tol wethouders. De drie fracties zijn inmiddels tot volledige overeenstemming ge komen over de gedragslijnen die in hun raadsperiode 19701974 zullen worden nagestreefd. In. een nota staat o.m. dat de samenwerking wordt aangegaan voor de gehele raadsperiode. Ook bij tussentijdse verkiezingen zal deze samenwer king worden voortgezet. Verder is bepaald dat uit één van de twee wethouders van de PvdA een loco-burgemeester gekozen zou worden, tenzij in volledige overeen stemming daarvan wordt afgewe ken. De opstelling zou nog voor 1 september van dit jaar worden vastgesteld. e Ook zullen n~ deze'datum de wensen t.a.v. de nieuwe burgemees ter te bevoegder plaatse bekend worden gemaakt. Burgemeester Van Rappard zal volgend jaar augustus wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd een punt zetten achter zijn ambtsperiode. De drie fracties hebben zich met het oog op even tuele troebelen als taak gesteld dat er minstens éénmaal per kwar taal een gezamenlijke vergadering zal plaatsvinden van de fracties van de PvdA, AR en KVP. Zo nodig zal dit meer gebeuren op verzoek van een fractievoorzitter en-of de wethouder. „Deze bijeenkomsten zijn vertrouwelijk en moeten er voor zorgen dat in de raad volle dige eenheid der fracties aanwezig is, en dat eventuele spanningen tijdig worden onderkend en ge corrigeerd," aldus de motivering in de nota. ROTTERDAM (ANP) De 23- jarige J. K. uit Rotterdam, die op 10 april in bezit van 200 gram hasjiesj werd aangehouden, is vrij dag door de politierechter veroor deeld tot een boete van 50,J. K. zei tijdens de zitting, dat hy de hasjiesj had gekregen van een Amerikaan, maar «iat hij geen ge bruiker was van verdovende mid delen. Bovendien zei hy niet te weten dat het bezit ervan strafbaar is. Ook zou hy niet op de hoogte zijn geweest van de waarde van de hasjiesj: ƒ800, De 29-jarige Antilliaanse kelner E. K. had zich voor de politie rechter te verantwoorden wegens het in bezit hebben van hennep. De politierechter mr. C. J. Koering legde hem conform de eis van de officier een boete op van 25,—. K. was begin maart op Katen- drecdit met zijn auto aangehouden. Hij bleek slechts weinig hennep in bezit te hebben. Tijdens de zitting zei hij geen gebruiker van drugs te zijn. De offiraer van Justitie mr. W. D. Meeter hield daar in zi)n eis rekening mee. Tevens zei de officier er rekening mee te houden dat er wordt gewacht op richt lijnen over de verhandeling van soft-drugs. (Van een onzer verslaggeefsters» SCHIEDAM De 13,5 miljoen gulden, die de Schledamse gemeen teraad indertijd heeft uitgetrokken voor de bouw van een stadskantoor (als eerste fase van het stadhuis- plan) blijken achteraf bij lange na niet genoeg voor realisatie van het project. De raad ts voorgesteld een aanvullend krediet van bijna 6 miljoen beschikbaar te stellen. Dit extra-bedrag is gedeeltelijk nodig in verband met het gestegen loon- en prijspeil. De rest wordt gebruikt voor het treffen van extra- voorzieningen als zonwering, do- cumentatietransport en een grotere telcfooninstallatie. (ADVERTENTIE) i i

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 3